zedelijkheden in de bioscoop. Spreekster trekt haar amendement in, doch dient een sub-amen dement op 't amendement-Tilanus in met dezelf de strekking. De heer Ter Hall trekt zijn amendement in. Stemmingen. Het sub-amendement-Van Dorp om van het algemeen verbod uit te zonderen de bioscopen volgens art. 1 (voor wetenschap, nijverheid, landbouw en handel) wordt aangenomen met 42 tegen 33 stemmen. Het sub-amendement van Dorp om in het amendement-Tilanus de leeftijdsgrens voor een verbod op 18 jaar te stellen, wordt verworpen met 53 tegen 23 stemmen. Het amendement-Tilanus (absoluut verbod voor kinderen beneden 16 jaar) wordt verworpen met 50 tegen 26 stemmen. Het amendement-Deckers (schrappen van afzonderlijke leeftijdsgrens van 14 jaar) wordt aangenomen met 46 tegen 28 stemmen. Het amendement-Deckers (ook explicateurs on der keuring) wordt verworpen met 46 tegen 28 stemmen. Art. 15 komt gesplitst in stemming. Eerste en tweede lid (keuring van films ook voor volwassenen) worden aangenomen met 48 tegen 26 stemmen. De overige leden worden goedgekeurd. De heer M i c h i e 1 s e (R. K.) verzoekt de bestaande films nog maar drie maanden in plaats van twee jaar toe te laten. De Minister wijzigt het artikel zóó, dat twee jaar wordt vervangen door tot 1 Januari 1925. De heer MichielseR. K. trekt zijn amen dement in. Het ontwerp is afgehandeld. Eindstemming 1 Maart. Binnenland. Wijziging wet L.O. Minister de Visser heeft ingevo'ge zijn be lofte een novelle ingediend tot verbetering van een fout in de overgangsbepalingen van de thans goedgekeurde wijziging der Onderwijswet. Te vens heeft de Minister gebruik gemaakt van de gelegenheid om nog enkele formeele verbeterin gen aan te brengen. Verlaging van jaarwedden. Ged. Staten van Groningen hebben de ge meenteraden doen weten, dat zij voorshands bezwaar maken een verlaging der jaarwed- ddn der burgemeesters, secretarissen en ont vangers te bewerkstelligen. Wel schijnt het hun gewenscht verhaal van pensioenbijdragen mogelijk te maken, ter wijl ze voorts bereid zijn verlaging der wet- houderstractementen te overwegen, indien deze verlaging 20 pCt. of minder bedraagt. Mocht overeenkomstig het een en ander wor den besloten, dan wenschen Gedeputeerden die besluiten den lsten Januari 1924 te doen ingaan. Het bezette Roergebied. Uit Maastricht wordt gemeld In het transitoverkeer van Zuid-Nederland naar Zwitserland over België en het verkeer met België is stagnatie, doordat het station Visé den aanvoer niet kan verwerkep wegens gebrek aan locomotieven. De Belgische locomotieven naar het bezette gebied vertrokken om kolen treinen te halen, keeren niet of met groote ver traging te Visé terug. De stagnatie op de spoor lijnen in het bezette gebied neemt met den dag toe. Ook de Limburgsche kolenmijnen onder vinden stagnatie bij den afvoer. De uitvoer van levensmiddelen van de Neder- landsche grensplaatsen naar het bezette gebied neemt toe. De prijzen van de levensmiddelen zijn in de laatste dagen gestegen met 15 tot 30 pet R.K. Vakbureau. Naar wij vernemen, zal de 13dc jaarvergade ring van het Bureau voor de R K. Vakorga nisatie dit jaar te Utrecht plaats hebben op Dinsdag, 29 Mei en zoo noodig op den 30stcn en d.a.v. De agenda vermeldt, behalve de jaarver slagen van secretaris en penningmeester, ook bestuursverkiezing. Aftredende zijn de voor zitter, de redacteur en de bestuurders voor de vakj eugd. ben wij als Nederlandsche staatsburgers recht op. Spr. waarschuwt tegen zekere maatregelen, die door eenige personen worden aanbevolen aan de commissie voor overleg. Wij moeten de koppen koel houden en ons hoeden voor wan hoopsdaden. Tenslotte werd er een motie aangenomen waarin er bij de regeeringwordt op aan gedrongen dat ook voor de Lederindustrie spoedig bescher mende maatregelen worden getroffen. Het Bezoek van Koning Gustaaf. Thans, nu nagenoeg alles definitief geregeld is nopens het bezoek van Z. M. den Koning van Zweden aan H. M. de Koningin, dat van Vrij dagmiddag 2 Maart tot Zondagavond 4 Maart zal plaats hebben, kunnen daaromtrent de vol gende mededeelingen worden gedaan. De aankomst van den Koning te Amsterdam is dan, behoudens wijziging, bepaald op 9.40 uur 's voormiddags, aan het- Centraal Station, alwaar een galaontvangst van den Zweedschen souverein zal plaats hebben. Zaterdag 3 Maart zal het bezoek aanRotterdam plaats hebben, waarbij LI. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins den Zweedschen Koning zullen vergezellen. Daartoe wordt te 9.20 uur v.m. van het pa leis te Amsterdam weggereden om te 9.30 uur van het Centraal Station naar de Maasstad te vertrekken. De aankomst aldaar aan het Maasstation is voorgenomen te 10.45 uur en het vorstelijk gezelschap zal zich dan onmiddellijk aan boord begeven van de stoomboot „Stad Rotterdam", ter beschikking van de vorstelijke personen ge steld door het gemeentebestuur van Rotterdam ten einde een bezoek aan de havens te bren gen. Te 12.15 uur ontvangt het gemeentebestuur de koninklijke gasten in het Raadhuis. Te 1.07 uur wordt daarna van het station Delftsche. poort af naar 's-Gravenhage vertrok ken. De malaise in de schoen- en lederindustrie. Gistermiddag is te 's-Gravenhage een groote openbare protest-vergadering gehouden vanwege de commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie, gevormd door den Nederl. R.K. Bond van Schoenfabrikanten, de Vereeniging van Tilburgsche Schoenfabrikanten, Bond van Nederl. Lederfabrikanten. Nederl. R.K. Bond van Lederfabrikanten, Neder. R.K. Lederbewer- kersbond, Nederl. Bond van Schoenmakers patroons- en Schoenwinkeliersvereenigingen, Ne derl. R.K.Bond van Schoenwinkeliers en Schoen makerspatroons, Christ. Bond van Schoenma kerspatroons en Schoenwinkeliers en den Chiist. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders. De heer H. Verheyen, voorzitter van den R.K. Bond van Lederfabrikanten opende deze lande lijke protest-vergadering. Het is, aldus' spr. de harde en onhoudbare strijd om het bestaan, waarin wij gezamenlijk dreigen ten onder te gaan, die ons hier heeft samengebracht. Het is, om met kracht op te komen tegen het feit, dat onze regeering, alhiewel zij sinds maanden overtuigd is van de ontzettende nooden in ons bedrijf, de staatsbemoeing nog steeds laat uitblijven. En al is er thans een wetsontwerp ingediend, tot tijdelijke beperkingvan den invoervan schoen werk daarmede is de stervende lederindustrie nog niet gebaat. Wij eischen wettelijke maatregelen, die ons een bestaansmogelijkheid verzekeren. Daar heb- De Rijkskieskring 's-Gravenhage, Het is de bedoeling van het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gra venhage, om mr. J. R. LI. v. Schaik, lid van de Tweede Kamer, na de spoedig te verwachten reorganisatie van de vereeniging candidaat te stellen voor het voorzitterschap van den Rijks kieskring. De kolenaanvoer. De commissie van herstel heeft zich gisteren bezig gehouden met het contract tusschen Ne derland en het Kolensyndicaat, bij hetwelk het Kolensyndicaat op zich heeft genomen, zekere hoeveelheden kolen te leveren. Zij zal vandaag een bespreking houden met Nederlandsche ver- t egenwoordigers. Bezuiniging. De minister van financiën heeft, naar het Hdbl. meldt, besloten, een ondeizoek te laten instellen naar de vraag, welke maatregelen getroffen zouden kunnen worde om te geraken tot een zoo groot moge ijke yermindering van de uitgaven voor het dienstvak der directie belastingen,invoer rechten en accijnzen. De gevaarlijke platanen. Het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Centrale vereeniging tot bestrijding der tuber culose schrijft Er is reeds eenige malen in de pers aangeraden, om de door de algemeene iepensterfte openge vallen plaatsen, vooral wat betreft de stadsbe- planting, aan te vullen met platanen. Nu is het bekend, dat sommige platanen, en wel juist het soort, dat in ons land het best groeit (Platanus Orientalis), op de jonge bladeren talrijke, fijne, puntige haartjes dragen. Bij de ontplooiing der bladeren vallen deze haartjes af en worden door de lucht meegevoerd. Zij schijnen een sterk prik kelende werking op de ademhalingsorganen uit te oefenen en nies- en hoestbuien te kunnen op wekken. De vraag is daarom gewettigd, of het wel aan beveling verdient, dit soort boomen in grooten getale aan te planten, vooral waar men het voor nemen schijnt te hebben, juist de stadspleinen en straten er mede te verfraaien. Voor deze vele menschen met een gevoelig ademhalingsorgaan zou dit tot last en nadeel kunnen zijn. Tot deze moeten zeer zeker ook de longlij de s gerekend worden en wij meenden daarom op dit nadeel van de platanen te moeten wijzen. Op vrije, open wegen zul en zij wellicht niet veel kwaad doen, maar in min of mer besloten stads ruimten kunnen zij zeker hinderlijk zijn en vooral zal men hetaanbrengen van platanen moe ten vermijden op speelplaatsen van scholen en in kinderspeeltuinen. De vecuitvoer uit België. Volgens mededeeling van den Rijksbouw- landconsulent A. Sevenster te Brussel, wordt in België met ingang van 23 Februari 1923 een bij zondere vergunning vereischt voor den uitvoer van runderen en varkens en van versch, bevroren gekoeld, gezouten of gerookt vleesch van run deren en varkens, alsmede van afval daarvan, met uitzondering van, vleesch in bussen. De',,Tel." vestigt er de aandacht op, dat dit. besluit der Belgische regeering groote beteekenis heeft voor ons land. De invoer van Belgisch vee was in den laatsten tijd n.l. zeer toegenomen als gevolg van den lagen koers van den Belgi schen franc. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 23 Februari 1923. 11. Voorstel van de Commissie voor het on derzoek der rekeningen tot goedkeuring van de rekening over 1921 van het St. Jacobs- Gasthuis. 12. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers, den Ned. Bond van Sigaren makers en Tabaksbewerkers en den Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond om ondersteuning van de leden der werkloozenkassen. welke niet of niet meer uitkeering uit de kassen ontvangen. 13. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Schiedamschen Bestuursders- bond: le. om bijslag op de uitkeering uit de werk- loozénkassen voor bepaalde categoriënvan werk- loozen 2e. om bijslag in de huishuur van werkloozen 3e. om toeslag ter tegemoetkoming in den aankoop van brandstoffen voor alle werkloozen. 14. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het Werkloozen Agitatie Comité om verschaffing van productief werk of, bij onmogelijkheid hiervan, verleening van steun ten bedrage van het volle loon. Rcgecringsjubileum H. M. de Koningin. Het hier gevormd „Plaatselijk Comité voor het Nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin" is thans als volgt samengesteld Eere Voorzitter A. J. Gijsen, Burgemeester, tevens lid van het Provinciaal Comité. Eereleden D. Boddeus, Ir. C. Houtman, Mr. M. M. van Velzen. Voorzitter J. M. van der Schalk, secretaris Mr. A. F. V. Sickenga. Leden E. G. van den Bovenkamp, M. Bijl Mzn Ds. J. J. L. Duyvendak, Dr. J. Endtz, N. W. van Gelder, Ds. P. C. A. Halffman, P. J. van Harderwijk, lid van het Provinciaal Comité, S. Hijman, Ds. J. F. Jonkers, F. A. C. Lechner, J. Th. J. Melchers, G. S. Montfoort, Th. J. LI. Mouwens, G. Olieman, L. van Pelt, M.jL. Pleijte, Deken A. J. C. Schraag, Dr. J. H. W. Strijd, W. LI. van den Ioorn, Th. A. J. Zoetmulder. Gisteravond had in de Raadzaal ten Stadhuize de installatie plaats met een rede van den Burge meester, waarin deze doel en strekking van het Comité uiteen zette en o.a. er van gewaagde dat men bedenkingen zou kunnen opperen in deze benarde tijden, indien het voornemen was gel den voor een zeer kostbaar geschenk bijeen te brengen, doch zeide spreker deze bedenkingen wegen niet nu de keuze is gevallen als huldeblijk aan te bieden het restaureeren van een monu ment van Nationale en Historische beteekenis, waarop wij allen trotsch gaan. Zal dan ook wellicht door de moeilijke tijds omstandigheden en malaise op verlerlei gebied in onze stad de deelneming minder blijken uit de grootte der ingezamelde som, laat dit dan vergoed Worden door een talrijke deelname daaraan door groot en klein, door laag en hoog. Hierna verklaarde de Burgemeester het Comité voor geinstalleerd en droeg het voorzitterschap over aan den heer van der Schalk. De heer van der Schalk dankte den Burgemees ter ook namens de leden voor het in hen gestelde vertrouwen om hen te willen benoemen tot leden van dit Comité, waarvan hij het voorzitterschap gaarne had aangenomen. Hij verzocht den Bur gemeester het Eere-Voorzitterschap te willen aanvaarden, welk voorstel met applaus werd be groet. Hierna hadden de verschillende besprekingen plaats betreffende het inzamelen van gelden. Van de wijze van inzameling zal spoedig de noodige publiciteit gegeven worden. Het adres van den S.B.B. B. en W. schrijven aan den Raad Naar aanleiding van het adres van den Schie damschen Bestuurdersbond, met verzoek te besluiten le. dat aan georganiseerde uitgetrokken ar- beiders, die wederom hun uitkeering uit hun werkloozenkas ontvangen, boven die uitkeering een bijslag zal worden gegeven tot het maximum van de uitkeering, die zij anders uit de crisis regeling zouden ontvangen is bereikt. 2e. dat aan de Werkloozen, die een huishuur verwonen hooger dan 3.50 een bijslag zal worden gegeven op die huishuur gelijk aan het bedrag dat zij meer verwonen dan f 3,50, en 3e. dat aan de werkloozen een toeslag zal wor den gegeven van f 1per week ter tegemoetko ming in den aankoop van brandstoffen, hebben wij de eer Uwen Raad mede te deelen, dat reeds voordat dit adi'es was ingekomen door ons aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dergelijke vragen zijn voorgelegd als onder le en 2e van het adres worden genoemd. Hierop ontvingen wij bericht, dat de Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de behandeling van het verzoek om bijslag op de uitkeeringen uit de werkloozenkas aan zijn Ambt genoot van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft overgedi-agen. Het onderzoek dezer zaak duurt evenwel nog voort. Met betrekking tot den huurtoeslag wordt tusschen beide Departemexxten overleg gepleegd. De uitslag van dit overleg is ons nog niet mede gedeeld, zoodat wij U hieromtrent nog geen na dere mededeelingen kunnen doen. Wel kunnen wij U tot onze voldoening be richten, dat wij van den Minister onder dagtee- kening van 14 Februari 1923, no. 298 S. Afd. A. bericht ontvingen, dat tegen inwilliging van ons verzoek om ten aanzien van de dubbel-uitge- trokkenen hetzelfde tarief van ondersteuning toe te passen als voor de uitgetrokkenen geldt, bij Zijne Excellentie geen overwegéixd bezwaar bestaat. Wij moeten hierbij evenwel opmerken, dat deze toezegging voorloopig geldt tot en met den 3den Maart a.s. .den datum, waarop over de verlenging der steunregeling door den Minis ter nader zal worden beslist. Ten aanzien van den toeslag in geld ter tege moetkoming in den aankoop van brandstoffen, zijn wij met de Commissie voor Werkloozenzorg, die over het adres advies uitbracht, van meening, dat tot 1 Maart a.s. geen verdere stappen be hoeven te worden gedaan. Het ligt in oxxze bedoeling de bestaaxxde rege ling inzake verstrekking van goedkoope cokes aan werkloozen te laten voortduren tot de volgende vergadering van Uwen Raad, als wan neer omtrent de al of niet voortzetting naar omstandighedexx een beslissing zal kunnen wor den genomen. W crkloozeu-steun. Naar aanleiding van het adres om steunver- leening aan Sigarenmakers en Tabaksbewerkers deelen B. en W. den Raad mede, dat overeen- komstig het advies der Comxnissie voor Werk loozenzorg door hen aan den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw wordt verzocht, de wei'kloozen uit de Sigarenindustrie in de steunregeling te willen opnemen. Op het adres van het Werkloozen Agitatie Comité om verschaffing vaxx productief werk aaxx alle Werkloozen of bij onmogelijkheid daarvan steunverleenixxg ten bedrage vaxx liet volle loon, deelen B. en W. den Raad mede, dat dit adres een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering der Commissie voor Werkloozen zorg en zij dit advies daaraan ontleenen. De Commissie was van ooi-deel, dat waar de in het adres geuite verlangens pi'actisch niet verwezenlijkt kunnen worden, het verzoek voor kennisgeving behoort te worden aangenomen. Onder mededeeling, dat zooveel mogelijk aan de werkloozen alhier werk wordt verschaft, stellen zij den Raad voor overeenkomstig het advies der Commissie te besluiten. Bij den Havendienst zijn uit een 90-tal sollicitanten als noodhulp-personeel aangesteld C. Koogje en J. C. Schippers. Door de p lit ie is proces-ver baal opgemaakt tegen den bode-vrachtrijder J. S. alhier, wegens vex-duistering van gelden, die hij had on tvangen en aan zijn lastgever moest afdragen. Gister is C. H. S. alhier, aangehouden door de politie. Llij wordt verdacht een rij wiel te hebben gestolen van. het terrein van de „Nieuwe Waterweg" op 14 Jan. 1922. Tevens is proces-vex-baal opgemaakt tegen T. K. alhier, verdacht van heling van bedoeld rijwiel. Tegen zekeren R. van het Broer- veld is proces-verbaal opgemaakt, wegens her haalde mishandeling van vrouw en kinderen. De vrouw is met de kinderen naar haar ou derlijke huis teruggekeerd. UIT DELFT. Bij de gister door het bestuur van het St. Antonius patronaat te Delft gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een patronaatsge bouw met conciërgewoning aan de Pootstraat werd het laagst ingeschreven door P. E. J. Mokveld te Delft met f 87.900. Correspondentie. J. v. A. en H. S.In het bedoelde verslag zijn geen onwaax-heden gelanceerd. Wanneer er al werkelijk op die bewuste vergadering door de aanwezigen onjuistheden zijn uitgesproken, dan doet de weergave daarvan aan de juistheid van het verslag, niets af. Dat de besliste onwaarheden, niet zoo heel duidelijk zijn aangetoond, moet U toch gebleken zijn toen de vergadering, en niet alleen het be stuur, weerlegging in de pers niet noodzakelijk achtte. Wij zien er daarom het nut niet van in, om deze kwestie, die al in den breede op de vergade ringen is besproken, weer in de pers aanhangig te maken. Gemengd Nieuws. Nederlander gearresteerd. De directeur van den Gleiwitzer Stadsschouwburg, een Nederlandscli onderdaan, Winter genaamd, is op aanwijzing-van den oppex-burgemeester van Gleiwitz geai'resteerd. Llenx wordt ten laste gelegd zijn boeken niet nauwkeurig te hebben bijgehouden en zich door de vlucht naar Neder land aan zijn verplichtingen te hebben willen onttrekken. Broek buys en de fascisten. De heer W. LI. Broeklxuys heeft, naar V.D. verneemt, voor zijn terugkeer uit Nice in Ita lië een consortium gevormd dat zich in ver» binding he'eft gesteld uit met Benito Mussolini, ten einde te komen tot de uitgifte van een premieleening onder staatstoezicht. Een Ita- liaansch plan is door de heer Broekhuys ont worpen en door het consortium goedgekeurd. De heer Broekhuys is thans naar Nederland vertrokken ten einde begin Maart naar Amerika te gaan met het oog op de opening eener bank in Amerika.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2