Met oude Kaste®!. "Jwinl^ DMGBLMDWOOffi SGHBEDMM F EU 1 LLETO N. Het reintót en verft tegelijkertijd! 46ste Jaargang. Maandag 26 Februari 1923. No. 13575. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buiten! andseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Dusseldorp wordt gemeld dat de bezet ting vanden rechter Rijn-oever zonder incidenten door de Fransche troepen heeft plaats gehad. Bezet is het gebied van Königswinter tus- schen het door de Engelsclien bezette bruggen hoofd bij Keulen en het bruggenhoofd nabij Coblenz, benevens dat bij Mainz. Het doel van een en ander was, den spoor weg, welke den rechter Rijn-oever van Keulen met Mainz verbindt, in handen der Franschen te brengen. Deze spoorlijn liep tot dusver door niet-bezet gebied, waardoor de douane-controle denkbeeldig was. De nieuwe bezetting is dus het logische gevolg van het nieuwe douane cordon van het Rijnland. De Franschen hebben gistermiddag de stad Königswinter, welke tusschen de beide brug- hoofden Keulen en Coblenz ligt, bezet. Vanuit Obercassel rukten 40 man cavalerie en 60 man infanterie de stad binnen tevens Werden per stoomboot nog 100 man aangevoerd. Zij bezetten bet stadhuis, bet douane-kantoor en de toegan gen tot het station. Voorts bezetten de Franschen gisterochtend bet station van Limburg a./d. Lahn, welke stad deel uitmaakt van het district Frankfort a/d Main. Tot dusver hebben zij zich echter niet met den stationsdienst bemoeid. Volgens een verklaring van den Franschen secretaris-generaal van het departement van Openbare Werken zal de kwestie van het beheer der spoorwegen in het Rijnland en het Roerge bied in het begin van de volgende week geregeld worden. Over de inbeslagneming van een Nederlandsch schip verneemt de „Lokal Anzëiger" uit Mann heim de volgende bijzonderheden Een vracht boot van de Nederlandsche reederij Königsfeldt, die het Duitsche schip „Richard von Nierstein" op sleeptouw had, werd Zaterdagmiddag in de haven van Mannheim door de controleurs, die zich aan boord van een Fransche douaneboot bevonden, onderzocht. Nadat beide schepen de brug van de haven waren gepasseerd en in het onbezette gebied hadden aangelegd, na derde wederom een Fransch schip en verlangde, dat de Nederlandsche kapitein met zijn schip naar Ludwigshafen zou varen. Deze laatste Weigerde evenwel aan het bevel te gehoorzamen. Na een uur verscheen de Fransche boot ander maal en legde naast het Nederlandsche schip aan, hetwelk daarop door Fransch personeel werd bezet. Het Nederlandsche scheepspersoneel ver liet toen het schip. De Nederlandsche kapitein heeft zich tot den Nederlandschen consul gewend om dezen te verzoeken, de noodige stappen te doen. MEMEL. In een protestnota, die Tsjitsjerin aan de Britsche, Fransche en Italiaansche regeeringen heeft gericht aangaande de voorgestelde rege ling van de Memel-kwestie wordt verklaard, dat de geallieerde mogendheden de geheele verant woordelijkheid op zich moeten nemen voor alle verliezen en geschillen die uit de regeling kunnen ontstaan. De Sovjetregeering behoudt zich voor eischen tot schadevergoeding bij de genoemde regeeringen in te dienen. AMERIKA EN ENGELAND. Volgens een bericht uit New-York heeft president Harding zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomst in zake de fundeering van de Britsche oorlogsschuld, Welke reeds door den 45 EEN NIEUWE BLADZIJDE. 26 Augustus 1776. Wolfram is vertrokken. Tien dagen geleden brachten Vader en ik hem 's morgens vroeg naar de diligence te Birken- bach. Bodo rende ons achterop, om nog bij het laatste afscheid te zijn. De voorgaande dagen had Bodo met ons door gebracht den allerlaatsten dag was hij natuur lijk van 's morgens vroeg tot 's avonds laat ge bleven. Die allerlaatste dag was als een stormvlaag Voorbijgegaan. Er viel niets meer te doen Wolfram's goed was gepakthij had afscheid genomen aan het houtvestershuis, hij was voor bet laatst bij den Vrijheer geweest, die hem aan bevelingsbrieven had medegegeven hij had nog eens met Vader uitvoerig over alles gesproken. Wij hadden dus dien dag rustig en ongestoord kunnen doorbrengen, maar niemand was daar- Senaat en het Lluis van Afgevaardigden was aangenomen. AMERIKA EN HET INT. GERECHTSHOF. President Harding heeft besloten den Senaat te verzoeken, de regeering der Vereenigde Staten te machtigen toe te treden tot het Permanente Hof van Internationale Justitie, dat onder de auspiciën van den Volkenbond staat. ALLERLEI. Wadsworth, de onderstaatssecretaris van Fi nanciën der Ver. Staten, is vertrokken voor een reis naar Londen, Parijs en Brussel voor een bespreking met de regeeringen van Engeland, Frankrijk en België over de inning van Amerika's vordering op Duitschland, groot 54.575.500 dollar, voor de kosten van de Amerikaansche bezettingstroepen aan den Rijn. Uit Washington Met 95 tegen 65 stemmen heeft het Huis van Afgevaardigden een amendement op de wet in zake buitenlandsche eigendommen verworpen,dat beoogde alle tijdens den oorlog in beslag genomen eigendommen van onderdanen der vroegere vijandelijke landen aan de voormalige eigenaars te doen teruggeven, In het Wupperdal zijn de typografen in staking gegaan, omdat een eisch tot aanzienlijke loonsverhooging, welke zij buiten het tarief- verdrag om stellen, niet werd ingewilligd. Ten gevolge van deze staking kunnen in het Wupper dal geen bladen verschijnen. Te Turijn zijn fascisten de vrijmetselaars loge binnengedrongen en hebben bet gebouw vernield. De meeste fascisten, die tot de vrijmet selaars belmoren, zijn op bevel van het partij bestuur uit de loge getreden. Uit Rome Uit betrouwbare bron verluidt, dat binnenkort de verloving van de tweede doch ter van het Italiaansche koningspaar, Mafalda, met den kroonprins van België zal worden be kend gemaakt. Uit Praag Officieel wordt ontkend, dat een aanslag op den Tsjechischen minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, is gepleegd. Uit New-York Dank zij de oplettendheid van een agent, heeft de politie alhier in een kelder niet minder dan 175 kisten met wapens en ammunitie, bestemd voor de Iersche rebellen, ontdekt. De kisten met inhoud zijn in beslag ge nomen. S I si a 6 ii 1 li Huurcommissiewet. Op het wetsontwerp tot wijziging der Huur- commissiewet en de Huuropzeggingswet is een amendement ingediend door den heer Oud, strek kende om de gelegenheid te openen, dat verhuur ders, die 't onderhoud der woningen verwaarloo- zen, van liet genot der a.s. vrije verhooging van den huurprijs worden uitgesloten. Zulks kan geschieden op verzoek van den huurder, aldus het amendement, en de huurcommissie kan haar beschikking, waarbij de lagere huurprijs werd vastgesteld, intrekken, zoodra de verbete ringen of herstellingen zijn tot stand gekomen. Het bezoek van den Koning van Zwedpn. Er is thans bericht ingekomen, dat deZweed- sche premier en minister van buitenlandsche zaken, de heer Branting, tot zijn zeer groot leed wezen in de onmogelijkheid verkeert, gevolg te geven aan zijn voornemen, den koning op diens reis naar Nederland te vergezellen, aangezien zeer belangrijke parlementaire werkzaamheden zijn tegenwoordigheid te Stockholm in de eerste week van Maart dringend noodzakelijk maken. voor gestemd. Wij waren allen onder den druk der naderende scheiding.Bodo's scherts vond geen Weerklank en zijn grappen vielen in het water. Wolfram Was opmerkelijk stil na het afscheid van zijn vader teruggekomen. 's Middags had Vader eene wandeling naar Hohenlinde voorgeslagen. Onwillekeurig hadden de jongelieden den stap wat verhaast, onge merkt had Vader den zijnen wat ingekort, zoo dat zij ons voorop waren gekomen en in volle vrijheid voortbabbelden. Van tijd tot tijd ving ik een woord op. „Zorg op Sturmfels te zijn als ik met groot verlof thuis kom, vóórdat ik naar mijn eerste garnizoen ga, Wolfram. In de tusschenvacanties zullen wij elkaar stellig hier ontmoeten. Sturm fels zou geen Sturmfels meer voor mij zijn zonder jou." „Ik denk, dat je dan wel andere kennissen zult hebben, die je beter passen dan ik, Jonker Bodo.1' „Ben je van plan andere kennissen te zoeken vroeg Bodo schielijk. „Wij zullen ze niet zoeken, wij zullen ze ont moeten. Onze wegen zullen uiteenloopen." Bodo zweeg een heele poos. Ik reken op je trouw. Zeg, dat je rekent op de mijne," en hij stak hem een h'and toe, die Wolfram krachtig drukte. 's Avonds was de Vrijheer voorbijgekomen. Mevrouw PatijnVan Doorn *j\ De eclitgenoote van den Haagsehen burge meesters, mevrouw Patijn geboren jonkvrouwe van Doorn, is gisternacht na reeds geruimen tijd lijdende te zijn geweest, op 43-jarigen leeftijd overleden. De suikerprijs. De laatste dagen is de suikerprijs belang rijk gestegen. Het is zelfs voorgekomen, dat suiker niet verkrijgbaar was of slechts op voorwaarde, dat tegelijkertijd andere artikelen werden ingekocht. De reden van dit verschijnsel moet wor den gezocht in een ^groote hausse-beweging op de suikermarkt, gevolg van een officieele verklaring van den bekenden Amerikaan mr. Hoover, volgens welke dit jaar een tekoit in de wereld-voorziening met suiker moet wor den verwacht van 250.000 ton. Tegelijkertijd werd de officieele raming van den Cuba-oost met 400.000 ton verlaagd. De Nederlandsche markt bleef onbegrijpelijk bij de stijgendd wereld-prijsbeweging niet achter. In den groothandel heerscht een ze nuwachtige toestand koopers zoowel als vei- koopers doen slechts weinig zaken men wacht op eenige stabiliseering van de markt, om groote verliezen te voorkomen. Ook dat werkt na- tuuilijk de prijsverhooging in de hand. De R.K. Volkspartij. Bij het bestuur van de afdeeling Utrecht der R.K. Volkspartij is thans bericht ingekomen van den eersten en den tweeden secretaris en den penningmeester, dat zij wegens het niet-aan- nemen door de ledenvergadering van het be stuursvoorstel, geen candidaten te stellen voor de aanstaande Statenverkiezingen, hun functie wenschten neer te leggen. Voor de/ R.K. Volkspartij zal dit bedanken, naar de meening van den voorzitter der afdee ling Utrecht, niet van invloed zijn. Dezer dagen zal de Candidatenlijst worden ingeleverd, waar door is voldaan aan alle fonnahteiten. Wegens het bedanken van den heer Van Hees, die als no.l op de candidatenlijst voor de Provinciale Sta ten voorkwam, is de volgorde thans vastgesteld als volgt1. A. P. W. Buijs 2. G. J. van 't Hooft3. A. E. J. Tijndal. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor- matiebureau van Van der Graaf Co s Bureaux Voor den Handel zijn over de ai'geloopen week, eindigende 23 Febr. in Nederland uitgesproken 71 faillissementen tegen 48 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Vanaf Januari tot en met 23 Febr. 1923 656 faillissementen tegenover 374 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Handel met Rusland. In de vergadering van de Ned. Reedersver- eeniging is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt uitgedrukt, dat het belang van de Nederlandsche scheepvaart her stel van de vaart op de Russische havens ver- eisc.ht. en dat daartoe noodig is hervatting van de diplomatieke betrekkingen en het sluiten van een handelsverdrag met de Sovjet-republiek. Het bestuur wordt verzocht, zich dienaangaande opnieuw met den minister van buitenlandsche zaken in verbinding te stellen. Stads- est Gewestelijk Nieuws, Jubilë. De heer J. A. Bosdijk, wonende Nassaustraat Het warme, zoele weder liadAms in den tuin ge houden toen hij ons gezellig onder den kastanje boom bijeen zag, was hij even binnen gestapt. Ik meende, dat het „binnen stappen" zoo heel toe vallig niet was. Na een oogenblik gerust te heb ben, was de Vrijheer opgestaan en had Wolfram gewenkt. Samen waren zij toen dieper den tuin ingewandeld. Terugkomende was Wolfram zeer ontroe'rd geweest en had Vader's oogen gezocht, alsof hij hem veel te zeggen had. Ook de Vrijheer was aangedaan geweest. Bij het naar bed gaan, Bodo was met zijn vader naar het slot teruggekeerd, had Wolf ram ons verteld wat er tusschen hem en den Vrij heer was voorgevallen. „Ik ben oud en gij zijt jong," had hij gezegd, „ik weet niet of ik het einde van uwe studiën aan de Academie zal beleven. Om alle stoornis sen en onaangenaamheden te voorkomen, heb ik op uw naam een som vastgezet, ruim genoeg om uwe studiejaren te bekostigen. Ik was eerst niet van zins u dit te zeggen, maar later naden ken heeft mij van plan doen veranderen. Het stu- deeren zal u lichter en aangenamer vallen, nu gij deze beschikking leent." Tien dagen liggen tusschen nu en toen. Mij dunkt dat Wolfran al had kunnen schrijven „Een brief," zeide Vader, binnenkomende, „een brief van Wolfram Roep je moeder, Mai- Deze wonderlijke ekleurde vlokjes eleven Iw verschoten blouses weder de oorspronkelijke kleur of een fjansch nieuwe, welke U. maar wil-fc. DeLeversZeepN-Vlaardin.tjen Fabr. van Sunlight en L,ux. 627 33 9, herdenkt heden den dag, waarop hij voor 30 jaar terug, bij de Werf Gusto in dienst trad als baas van de 'Gonstructie-Afdeeling. De ijverige en plicht-getrouwe jubilaris werd hedenmorgen in de Directie-kamer plech tig ontvangen, waar de burgemeester in opdracht van den Min. van Arbeid namens H. M. de Ko ningin hem met een toepasselijk woord de zilve ren eere-medaille, verbonden aan de Oranje- Nassau Orde, overreikte. Het oudste lid van den Raad van Beheer der firma, de heer F. Smulders, sprak den heer Bosdijk eveneens op zeer waar- deerende wijze toe en overhandigde licm een geschenk onder couvert. Ook van de zijde van het personeel ondervond de jubilaris veel welverdiende waardeering. Prijsvraag. Door de Jury van het Rotterdamsch Comité ter Behartiging van Nationale Belangen, voor zitter Dr. J. v. d. Valk, Villapark 6, Hilligers- berg, is voor den wedstrijd van Volksliederen, waarvoor 54 ijizendingen waren ontvangen, bekroond met den tweeden prijs ,,'k Hou van Holland", terwijl de verzen „Koninginnedag" en „Prinses Juliana" elk een derden prijs ver wierven. Bij opening van de naambriefjes bleken deze 3 verzen van den heer L. C. Steenhuizen te Haarlem te zijn. Nu roept het comité componisten op tot een prijsvraagvoor eene compositie voor een of meer dezer 3 bekroonde liederen. Hiervoor worden uitgeloofd 3 prijzen elk van 50.—. De jury hiervoor bestaat uit de heeren Bernard Diamant, W. Landré en Henri Zagwijn, allen te Rotterdam. De tekst der liederen benevens dc voorwaar den worden tegen betaling van 15 cents door den secretaris van het comité, den heer H. Ringers, kantoor Baan 60 te Rotterdam, franco toege zonden. Inzendingen moeten plaats hebben voor April 1923. greet, ik zal hem voorlezen.' Götlingen, 31 Augustus 1776. Geliefde pleegouders, geliefde zuster. Gij zult wel even verlangend zijn om te hooren hoe het mij op reis is gegaan, als ik om het te vertellen. De post vertrekt eerst morgenavond helaas, maar ik begin al vast te schrijven. - Mijne reis was voorspoedig ik ben wel, ben goec onder dak gekomen en heb eene goede hospita. Dit alles om u gerust te stellen, voordat ik met het relaas van mijne wederwaardigheden aanvang. Hoe lang ik, stijf en uiterlijk gevoelloos, on verschillig voor wat mij in den beginne omgaf, op mijn nauwe plaats in den rammelenden wagen gezeten heb, weet ik niet. Eensklaps gevoelde ik een paar doordringende oogen op mij gevestigd. Zij behoorden aan een jongmcnsch tegenover mij, ongeveer twee of drie jaar ouder dan ik. Hij zat geheel in elkaar gedoken, beide handen geleund op den knop van den langen stok, wel ken hij tusschen de knieën hield, en zijn kin op zijne heiden. Toen hij mijn blik tot zich getrokken had, knipte hij met de oogen en mompelde iets bin nensmonds. Daarna herhaalde hij het luider (Wordt vervolgd Y. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1