Doodelijk ongeluk. Hedenmorgen werd een bejaarde man, de doofstomme schoenmaker de Bruin uit Heke lingen, door een vrachtwagen van den expedi teur v. L. aangereden met het gevolg, dat een der wielen hem over de borstkas ging. De man Werd bewusteloos in een winkel binnen gedragen. Dr. Groenewegen, die onmiddellijk gewaarschuwd werd vond den toestand van het slachtoffer ernstig en liet hem per politie-bran- card naar het Ziekenhuis vervoeren. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de man daar over leden. Zooals later bleek had de ongelukkige even jam te voren bij den handelaar R. leder gekocht. De goedkoope cokes. Naar ons wordt medegedeeld zal er deze week Wegens onvoldoende voorraad aan de gasfabriek geen goedkoope cokes aan de werkloozen ver strekt kunnen worden. Gisteravond 7 uur heeft.er op de Westvest een aanrijding plaats gehad tus- schen twee auto's. De auto van, en bestuurd door den gemeente-secretaris van 's-Gravendeel bekwam eenige schade aan het spatbord. De bestuurder van de andere auto, aan wie het on geluk te wijten was, maakte zich met zijn voer tuig uit de voeten. UIT DELFT. Bij de Zaterdag door het gemeentebestuur gehouden aanbesteding voor het verrichten van straatwerk in den Wippolder werd het laagst ingeschreven door D. Koenen, Schiedam, met 72,500 zonder en f 83,500 met Delfgauwschen weg. Gemeenteraad. Slot. Subsidie O. B. K. 6. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het Harmonie Gezelschap „Oefening Baart Kunst" om een subsidie van 150.te mogen ontvangen ten einde in staat te zijn in het seizoen 1923 een 5-tal concerten te geven. De Commissie voor de financiën zegt hierbij op gelijk verzoek ten vorige jare adviseerde de meerderheid onzer Commissie afwijzend te beschikken, op grond, dat door een gunstige beschikking een gevaarlijk precedent kan wor den geschapen in afwijking van dat advies heeft echter de Raad toch besloten het verzoek toe te staan hoewel feitelijk daarmede de begin selkwestie of aan particuliere muziekvereenigingen subsidie moet worden verleend beslist is, kan de meerderheid der Commissie geen aanleiding vinden op het thans gedane verzoek een gunstig advies uit te brengen. B. en W. zich met het advies vereenigende, stellen den Raad voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Korpel betreurt het, dat deze subsidie niet is toegestaan, hij hoopt, dat het alsnog zoover kome. De Voorzitter verklaart zich persoon lijk vóór het verstrekken der subidie. De heer L. van Pelt vindt het gevaarlijk, om deze subsidie te geven, men schept een praecedent voor de andere muziekcorpsen. Weth. B o d d e s geeft in dezen treurigen tijd niet gaarne geld voor concerten. De heer v. d. Schalk vindt de subsidie alleszins billijk, daar de ver. O.B.K. vroeger steeds belangeloos concerten heeft gegeven nu de omstandigheden wat veranderd zijn komt haar die kleine vergoeding wel toe. 't Advies van B. en W. worp hierop met 12 9 st. aangenomen. Tegen stemmen Mevr. Koeten-Ooms en de heeren de Bruin, Collé, v.d. Toorn, Korpel, v d. Hoek, v.d. Schalk, Dinkelaar, J. M. v. Pelt. Subsidie Drankwee r-C o m i t 9. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het Schiedamsch Drankweer- comité om hem een subsidie van 200.te ver- leenen. De financieele commissie adviseert op dit verzoek niet in te gaan. B. en W. meenen even als de minderheid in de fin. commissie een sub sidie te kunnen verleenen gelijk aan die van het vorig jaar, 100. Weth. de Bruin stelt voor de subsidie op 200 te brengen. De heer Dinkelaar vraagt naar aanlei ding van dit advies, of de fin. Commissie nu ook al over principieele kwesties beslist, ze dient zich toch alleen met de „zaak" bezig te houden, want over principes besluit de raad. Over de opstelling van het rapport is spr. ook niet tevre den, van alles, zelfs Amerika wordt er bij ge sleept en de stijl is in wat vernederenden trant. Weth. B o d d e s meent, dat als Dinkelaar's meening van de taak van de commissies in toepassing zou gebracht worden, er geen en kel stuk meer naar die commissies gestuurd be hoefde te worden, want telkens komt de prin cipieele kwestie naar voren. De heer Dinkelaar blijft bij zijn standpunt. Weth. v. V e 1 z e n verklaart zich tegen de 100 subsidie, nu hem gebleken is dat het Drank- weer comité zelfs geen matig gebruik meer toe staat; liet het Comité dat wel toe, dan zou weth. gaarne een matige subsidie geven. Wat de kwestie van de taak der commissies betreft, deze wordt steeds anders beoordeeld door iemand die in die commissie zit, dan dooi iemand, die er huiten staat. Men moet echter de bevoegdheid der commissies niet in een keurslijf trachten te steken. De heer Kavelaars is tegen het verleenen van subsidie, omdat het Comité plaatsel. keuze en geheelonthouding op zijn program heeft staan. 't Voorstel van weth. de Bruin om 200 sub sidie te geven wordt met 912 stemmen ver worpen. Tegen stemmen de heeren Houtman, v. Vel- zen, Boddeüs, Slavenburg, v.d. Tempel, Schef- fers, Evers, Swartjes, v.d. Toorn, Kavelaars, v.d. Schalk, L. v. Pelt. 't Advies van B. en W. wordt met 129 stem men goedgekeurd. Tegen stemmen de heeren Houtman, v. Vel- zen, Slavenburg, Scheffers, Swartjes, v.d. Toorn, Kavelaars, Evers, v.d .Schalk. W erkloozen-steun. 12. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Federatie van Sigarenmakers en Tabaksbewerkers, den Ned. Bond van Siga renmakers en Tabaksbewerkers ea den Ned. R.K. Tabaksbewerkersbond om ondersteuning van de leden der werkloozenkassen welke niet of niet meer uitkeering uit de kassen ontvangen. De heer Collé zegt dat hier weer eens is gebleken, dat nog niet alle werkeloozen tot de crisiswerkloozen gerekend worden. Spr. vraagt daarom, of er nu niet voor die bepaalde groepen, w.o. ook de sigarenmakers, een gemeentelijke steunregeling kon ingesteld worden, nog voor dat het Rijk ingrijpt. (Hier breekt spr. voorloopig zijn betoog af.) 13. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Schiedamschen Bestuurders- bond le. om bijslag op de uitkeering uit de werkloo zenkassen voor bepaalde categorieëen van werk loozen 2e. om bijslag in de huishuur van werkloozen 3e. om toeslag ter tegemoetkoming in den aankoop van brandstoffen voor alle werkloozen. De heer Korpel verklaart, dat de S.B.B. niet geheel bevredigd is. Den uitslag van de twee eerste punten dient te worden afgewacht en spr. vertrouwt, dat hierbij den meesten spoed worde betracht, maar over punt 3 is de S.B.B. niet tevreden en daarom stelt spr'. voor den 1 toeslag op de brandstoffen toch toe te staan. De uitlating van den heer Swartjes in de vorige vergadering als zou de S.D.A.P. met toch niet te verwezenlijken eischen maar propaganda ma ken, wijst spr. van de hand. De heer Collé zet na een opmerking, dat hem gister de toegang tot een vergadering van S.D.A.P.ers werd geweigerd, wat hij zeer onfat soenlijk vindt, zijn betoog voort en meent, dat er niet genoeg voor de werkeloozen gedaan wordt. Blijft men in deze slappe houding volharden, dan konden de arbeiders zelf wel eens hun tanden laten zien. De heer Kavelaars vraagt, of reeds over wogen is of de hooge huren niet verlaagd kunnen worden verlenging van de annuiteiten van 50tot 75 jaar, waardoor de onkosten der bouwver- eenigingen jaarlijks verlicht worden, zou volgens spr. wel huurverlaging ten gevolge hebben. Spr. vraagt verder, of B. en W. willen over wegen, of voor de behoeftige werkeloozen een betere steunregeling kan getroffen worden het Burgerl. Armbestuur zou wel wat roya ler kunnen zijn, meent spr, en kan dit niet, dan moeten de belastingen nog maar wat verhoogd worden. (Gemompel). De heer S w a r t j es verdedigt zich tegen den heer Korpel. Spr. zelf heeft o.a. reeds veel eerder den 1 toeslag op de brandstoffen voor gesteld, en toen was de S. D. A. P.-fractie er tegen, maar thans komt ze zelf met dit voor stel.. Wat is dat dan voor handelwijze, vraagt spr. De heer Dinkelaar verdedigt weer het standpunt van de S.D.A.P. Tegenover den heer Collé zegt spr. dat hij de schuld van den slechten toestand der werke loozen niet aan het gemeentebestuur moetwijten, want de arbeiders zelf hebben de schuld, daar ze een rechtsche regeering hebben gekozen. Hierop komt het voorstel Korpel om 1 toe slag op brandstoffen te geven, verder in behande ling. Weth. v. Velzen verdedigt het voorstel van de meerderheid van B. en W. als het beste, want bij het 1 toestag geven doen zich volgens spr. groote bezwaren voor. Spr. blijft daarom voor toeslag in natura. De heer Korpel blijft den toeslag in geld beter en billijker achten. De heer Dinkelaar wijst er nog op, dat de bedoeling van het voorstel van den heer Kor pel eigenlijk is, dat de 1 toeslag in het gezin komt en men kan hem dan zoo noodig voor brand stoffen gebruiken, of, zoo niet noodig, voor wat anders. Weth. de Bruin keurt het af, dat de heer Kavelaars de gestie van het Burgerl. Armbe stuur te schriel heeft genoemd. Verder verklaart weth zich voor den 1 toeslag en 't heeft hem verwonderd, dat de katholieke Rotterdamsche Weth. Nivard denzelfden toeslag heeft gesteund, terwijl weth. v, Velzen er tegen is. (Weth. v. Velzen: Rotterdam en Schiedam zijn met betrekking tot de werkeloosheid niet vergelijk bare grootheden.) De heer Kavelaars zegt alleen bedoeld te hebben, te vragen of het Burgerl. Armbestuur voldoende hooge uitkeeringengeeft en aan genoeg personen. Dit acht spr. absoluut geen afkeurens waardig gezegde. De heer Swartjes is vóór den 1 toeslag, zoo men wil, bij de uitkeering, omdat die uit- keeringen in veel gevallen wel wat te laag zijn. Weth. Boddeüs concludeert uit het ge sprokene, dat de gemeente thans met den 1 toeslag wekelijks voor 1000 extra: uitkeering komt te staan, en wie weet hoe lang.Dat kunnen B. en W. niet zoo direct verantwoorden, daarom is spr. voor nader onderzoek óf aanneming van B. en W.'s voorstel. (Enkele stemmen: Schrap dat „bootje" maar). Weth. de Bruin komt nog eens terug op de kwestie van het Burgerl. Armbestuur naar aan leiding waarvan hij voorstelt een onderzoek naar de uitkeeringen van het B. A. in te stellen. De heer Collé juicht dit onderzoek toe, maar wil het ingesteld zien door burgers, niet-raads- leden. Weth. v. V e 1 z e n meent, dat weth. de Bruin de zaak met het B.A. te hoog opvat, waarin de heer Kavelaars hem geheel bijvalt. De heer Kabelaars wilde alleen vragen, of bij de veranderde omstandigheden de uit keeringen nog voldoende zijn. Spr. is al tevreden, wanneer B. en W. dit eens onderzoeken,een raads commissie is dan niet noodig. Weth. de Bruin zegt nog, dat er reeds een commissie van bijstand is, die op alles het oog houdt. Bovendien mag het B.A. geen hooge- re uitkeering geven. Hiermee is deze kwestie voorloopig van de baan Een voorstel van weth. v. Velzen om het voorstel van den heer Korpel aan te houden en voorloopig den toeslag in natura te laten door gaan, wordt met 10 tegen 8 stemmen aangeno men. Tegen stemmen de heeren Houtman, Boddeüs, Brounts, v.d. Tempel, Scheffers, Swartjes, Evers, L. v. Pelt. Gemengd Nieuws. De moord op mr. Wijsman. De Prov. „Noordbr. en 's-Hertogenb. Ct." schrijft" Men zal zich den treinmoord herinneren, ge pleegd op Oudejaarsavond 1921 op mr. Wijsman uit Amsterdam. In deze, tot nog toe onopgehel derd gebleven zaak heeft, naar wij vernemen, de recherche de beschikking gekregen over verschil lende nieuwe aanwijzingen, welke het zeer waar schijnlijk maken, dat licht wordt gébracht om trent den dader van den moord, die vermoede lijk in het buitenland vertoeft. In verband met het onderzoek meenen wij ons bekende bijzonder heden vooralsnog niet te moeten publiceeren. De onveilige grens. Gisternacht zijn vier Duitschers de woning van den landbouwer H. in Kotten te Winterswijk binnengedrongen. Zij hebben man, vrouw en kinderen vastgebon den en den boer onder bedreiging met een re volver genoodzaakt, de bergplaats van zijn geld aan te wijzen. Met medeneming van 400 gulden, 3 heeren- en 2 dameshorloges zijn de indringers vertrokken. Naar aanleiding van dezen overval hebben de boeren in Kotten zich in grooten getale aangegeven als lid der burgerwacht en zijn hun dientengevolge geweren en ammunitie uitge reikt. Het plan bestaat 's nachts te patrouillee ren langs de grens. In elk geval wordt verster king der militaire politie dringend noodzakelijk geacht. Berouw. De mijnwerker S., die Vasten avond-Maandag te Stein een anderen S. met een slagersmes zoodanig verwondde, dat deze aan de gevolgen overleed, heeft zich, meldt het „Limb. Dagbl." zijn daad zóó aangetrokken, dat het hem in het hoofd is geslagen en hij thans in het hospitaal te Maastricht ligt, laboreerende aan hersenvliesontsteking. Aan de weduwe van den verslagene gaf hij al zijn gespaard geld, zijnde 500, plus een vol week loon. Loonsverlaging. Met ingang van 1 Maart a.s. worden teLochem de loonen der bouw vakarbeiders met 20 verlaagd en bedragen dan voor metselaars en timmerlieden 54 cent, opperlieden 44 cent en grondwerkers 40 cent per uur. Er wordt voorloopig geen collectief contract gesloten. ITooge belastingen. Men meldt uit Deventer aan de „Msb." Te Deventer zijn dezer dagen aan niet minder dan 2000 inwoners dwangbevelen ter betaling van belasting uitgereikt. Dit kan zeker wel als een sprekend bewijs gelden, hoezeer de belas tingheffing aldaar boven veler draagkracht gaat. Brand. Gistermorgen is door het omvallen van een petroleumstel brand ontstaan op de eerste verdieping van een woning op de Ruys- daelkade te Amsterdam. Een der bovenbewoon- sters die, niet vlug genoeg hüd kunnen ontkomen werd met moeite door de brandweerlieden gered. Per auto-brancard werd zij naar het Wil- helmina-Gasthuis vervoerd. Er bestaat kans dat zij in leven zal blijven. Inmiddels was de brand gebluscht, met één straal op de motorspuit, wat ongetwijfeld een staaltje van vakkundige blussching genoemd mag worden. Want de brand was van de keu ken overgeslagen naar de aangrenzende ach terkamer der tweede verdieping. De vlammen hadden het trappenhuis tot de derde verdieping gevolgd en hadden eveneens brand doen ontstaan op de achterkamer der tweede verdieping. Auto-ongeluk in Den Haag. Za- rerdagnacht omtreeks 1 uur reden de leden van het Strijkensemble Lidadihé die in de Witte Brug hun medewerking hadden verleend bij een liefdadigheidsavond voor het Oostenrijksche kind, in een huurauto over de Koninginnegracht naar huis. Plotseling voelden zij een schok, de auto slingerde over den Weg, een tweede schok volgde, alles in een enkele seconde tijd. Het bleek dat de chauffeur een handwagen van sneeuwruimers niet had gezien, en er met het rechterspatbord tegenaan was gereden. Hij had zijn tuur omgegooid naar links en daarna Weer naar rechts om weer recht op den weg te komen. Op dit oogenblik schijnt de stuurinrich ting onklaar geraakt te zijn en het onvermijdelijke gevolg was, dat de auto tegen de huizen optorn de. Een van de portieren vloog open en een der inzittenden viel uit den auto, zonder zich evenwel erg te bezeeren. De heer Albert v.d. Mey, die naast den chauffeur zat, vloog door den schok door de voorruit, waarbij hij een gapende wond over. wang, oog en voorhoofd kreeg. Hij werd bewusteloos opgenomen en bij Jansens Verhuurinrichting binnengedragen, vanwaar hij door de G. G. D. naar het Ziekenhuis is getrans porteerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend, terwijl hij Wellicht zijn oog zal moeten missen. lJsselsteijn, de cellist, kreeg een bcenkneuzing en zijn kostbare cel (een instrument van 750) is vernield. Van Houweningen kreeg schrammen en zijn viool werd wanhopig toegetakeld, van Erkelen heeft een beenfractuur, Nijland, die als zanger opgetreden was, heeft diepe wonden in het gelaat. Wonder boven wonder had de chauf feur geen enkel letsel opgeloopen, hoewel het stuurrad gebroken was. De auto is in beslag genomen, terwijl de chauf feur, de 22-jarige LI. zich ter beschikking van de justitie moet houden. V a 1 Sm h e muntersbende. De „Daily Chronicle" meldt omtrent de arrestaties op groote schaal, welke te New-York hebben plaats gehad, in verband met de ontdekking van de valsche muntersbende, dat er bevelen zijn uit gevaardigd voor de arrestatie van meer den dui zend personen. De bende hield zich behalve met het vervaar digen van valsche bankbiljetten, munten, post zegels en belastingzegels, ook bezig met de ver- valsching van etiketten van bekende champagne soorten en van doktersrecepten, ter verkrijging van whisky van de apotheken. In de laatste twee jaar waren over het ge- heele land verscheidene honderden personen gearresteerd, wegens het in omloop brengen van valsch geld, maar eerst toen Angelo Rossi en zijn vrouw in April j.l. te Detroit in hech tenis werden genomen, kreeg men de draden van het complot in handen. Joseph A. Palma van den geheimen politiedienst der regeering werd met een aantal uitgelezen mannen met een onderzoek verlast. De verschillende sporen leid den naar alle staten van de Unie, de provincie Canada, Liverpool, Londen en bijna iedere hoofdstad van Europa, maar ten slotte kwamen zij toch weer in New-York terecht. De geduldige nasporingen brachten aan het licht, dat de bende uitstekend georganiseerd was, als een groote industrieele onderneming met commercieele en technische leiders, agen ten, die belast waren met den afzet en gros en detail en tusschenpersonen. In New-York zelf waren negen centra voor den afzet en gros, die beschermd waren door gewapende bende leden. Liet personeel van elk dezer centra, kende dat van de andere niet. Llier werden groote bundels en zakken met valsche bankbiljetten en munten gevonden. De gegraveerde platen, welke dienden bij den aanmaak der biljetten,waren uit Italië afkomstig. Uit dat land wordt veel kaas in de Ver. Staten ingevoerd. De platen werden wat bedekt met parafine, zorgvuldig gewikkeld in een stof, welke vocht buiten sloot, daarna bij de bereiding der kazen hierin geplaatst en op deze wijze in Ameri ka binnengesmokkeld. Liet in omloop brengen der biljetten geschiedde door de Italiaansche kolonie in de groote steden, Volgens de „Daily Telegraph" zijn er in de laatste week zestig personen gearresteerd. De heer Deterding gewond, Naar wij vernemen is den president-directeur van de „Koninklijke", den heer LI. Deterding, Zaterdag bij een jachtpartij in Engeland een ernstig ongeval overkomen. Sir. Henry Deterding Was in Leicestershire op jacht met de Belvoirt hounds, waarbij hij, naar het schijnt door een zijsprong van zijn paard kwam te vallen. Naar wij vernemen, is de toestand van Sir. Henry Deterding niet zorgwekkend. Hij geniet een uitstekende nachtrust, en gaat goed vooiuit. Waarschijnlijk heeft hij enkele kneuzingen opgedaan. Naar wordt gemeld, zal hij vermoede lijk met X-stralen worden onderzocht. Brand in een bioscoop. Gedurende een kindermatinee in een der Berlijnsche bios cooptheaters geraakte gister een film in brand. De zaal vulde zich spoedig met een dikken rook en oj) het geroep „Brand" ontstond onder de kinderen een wilde paniek. Allen stormden naar de uitgangen, waarbij vele kinderen onder de voet werden geloopen. Vier kinderen werden zoo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bovendien liepen nog circa twintig andere kinderen lichtere verwondingen op- Va 1 s c h e dollar-biljetten. In een plaats nabij Warschau is een fabriek voor de vervaardiging van dollarbiljetten ontdekt. Tot dusverre zijn reeds vijf personen gearresteerd. Vooral de familie Ilinkski schijnt hierbij betrok ken te zijn. De dollarbiljetten werden niet alleen uitstekend nagebootst, doch zij werden op het gewone dollarpapier gedrukt, dat ook in Amerika wordt gebezigd daarvoor. Onder de Poolsche dollarbezitters heerscht daarom groote onge rustheid, omdat men de valsche biljetten van d e echte bijna niet kan onderscheiden. De Poolsche regeering heeft zich tot de re geering der Vereenigde Staten gewend met het verzoek, eenigé experts naar Polen te willen zenden om het onderzoek naar de valsche dollar biljetten te leiden. Tot, dusverre zijn reeds 305 valsche biljetten van 20 dollar, benevens een groote hoeveelheid echt dollarpapier gevonden. De affaire verwekt in Polen groot opzien, omdat de valsche munters overal in het land hun agenten hadden. Mijngasontploffing. In de Wheldale mijn in Yorkshire heeft Donderdagmorgen een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2