percentages spreekt tenslotte, als haar meening uit, dat zoodoende de oplossing van het werk loosheidsvraagstuk ten zeerste zal worden be vorderd, en gaat over tot de orde van den dag. Vlugger reeht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging- van de artikelen 143 e.v. van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, aangezien uit de praktijk herhaalde klachten zijn vernomen over den te langen duur van sorqrnige burgerlijke processen, hetgeen een gevolg is van de omstan digheid, dat de rechter bij het bepalen'van de termijnen voor het nemen van conclusiën en evenzoo bij het verleenen van uitstel, gebonden is aan den eenstemmigen wensch van partijen en aan het feit, dat recht op stukken, ook al behoeft de zaak geen mondelinge toelichting, slechts kan worden gegeven, als beide partijen dat wenschen. Het thans ingediende wetsontwerp heeft de strekking den rechter de bevoegdheid te geven op deze beide punten in te grijpen. Niet alleen de termijnen voor de conclusiën in eerste instantie zullen door den rechter wor den vastgesteld, doch ook zal ieder uitstel aan zijn oordeel moeten worden onderwor pen. Gastvrij Nederland. Het Februari-nummer van het .Bulletin de l'Union Internationale de Secours aux En- fants" bevat een publicatie van het Oosten- rijksche Bureau voor Volksgezondheid, hou dende een vergelijkende statistiek van de Oos- tenrijksche kinderen, die gedurende 1920, 1921 en 1922 een vacantietijd in het buitenland door brachten en waaruit blijkt dat Nederland hiel de eerste plaats inneemt, met. 51.837 kinderen in 3 jaar. Paard n naar Duitsehland. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent Joustra te Berlijn hebben de betrokken Duitsche autoriteiten vergunning verleend voor den invoer van 500 paarden, hoofd zakelijk lichte werkpaarden, bestemd voor uit levering ter uitvoering van het vredesverdrag. Reizen naar Duitsehland. Het Duitsche passenbureau in Den Haag meldt In verband met de huidige toestanden in Dui^chland zijn de voorwaarden voor het ver krijgen van het Duitsche visum belangrijk ver scherpt. Het verdient daarom aanbeveling, aan vragen voor visa voor reizen naar Duitsehland zoo vroegtijdig mogelijk in te dienen en er zorg voor te dragen, dat de noodzakelijkheid van de reis aan de Duitsche passenbureaux door de overlegging van hierop betrekking hebbende documenten e.d. kan worden bewezen. De Statenverkiezingen. De R. K. lijst voor de Provinciale Statenver kiezing in den kieskring Rotterdam is als volgt samengesteld 1. F. L. D. Nivard (aftr.), 2. mej. J. M. J. A. Meijer, 3. mr. E. J. J. v. d. Heijden, 4. H. G. M. van der Vijver (aftr.), 5. H. W. D. Hellebrekers (aftr.), 6. E. v. Duin, 7. P. H. L. Jamin, 8. J. J. Plendriks, 9. J. v. Abbevé, 10. Th. F. M. Schaepxnan. Stads- en Gewestelijk Nieuws, S Vincentius-vereeniging. In haar gebouw, a.d. Lange Haven,hield gi-ter- avond de St. Vincentius-vereeniging haar jaar vergadering,welke door de zeereerw. heeren pas toors der vier parochies, eenige weleerw. heeren kapelaans, zeer veel heeren Vincentianen en eeni ge leden der Vlaardingsche Conferentie was be zocht. Na opening met gebed door pastoor Ligthart en voorlezen van het „richtsnoer" der Ver. door den heer Bertels, nam de president, de heer Chr. Wouterlood het woord, heette allen hartelijk wel kom en noemde het voor zich een aangenamen plicht in de personen der heeren J. Lindeman en H. Scheffers, twee nieuwe jonge leden te mogen installeeren. Vervolgens bracht de heer Adr. Zoet mulder, secretaris, in wei-gekozen woorden het algemeen jaarverslag uit. In den hreede herinner de spr. aan de feestelijke herdenking op 8 Febr. 1922vanhet75-jar.jubileum, dathet 100-jarigelid de heer G. J. Beukers ook nog juist mee mocht vieren een week daarop stierf hij. Verder gaf de secretaris verslag van het piachtige werk in 1922 der drie Conferenties, waarvan die van den Allerh. Rozenkrans 't vorig jaar twee nieuwe le den, de heeren A. de Koning en C. Kramers mocht installeeren, en van de diverse liefdewerken, als Kinderbescherming, Begrafenis, Bibliotheek en St. Liduina-Gesticht, waar thans 104 mannen en vrouwen door 15 Zusters worden verpleegd. Pastoor Ligthart sprak hierna heerlijke woor den van hulde voor al het mooie werk, dat in 1922 weer tot leniging van geestelijke en licha melijke armoede door de heeren Vincentianen was verricht, en hij hoopte, dat het gedane werk voor allen een aansporing zou zijn, om alleen ter eere Gods met het beoefenen der Christelijke naasten iefde voort te gaan. De heer Wouterlood dankte den zeereerw. spr. voor zijn hartelijke en vermanende woorden en gaf nog gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan echter niemand gebruik wenschte te maken. Wederom met gebed sloot pastoor Ligthart de vergadering. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging, bij hem in lichtingen in te winnen, alvorens handelsrelaties aan te knoopen met C. T. Janssen, wonende Prinses Sophiastraat 58 te Tilburg, handelende onder den naam firma C. P Jansen in horstel waren, zich tevens noemende zaakwaarnemer Informatie-agent, Incasso enz. Schaken. Reeds eenigen tijd Wordt door een groepje schaakliefhebbers te dezer stede de schaaksport beoefend. Gaanderweg Werd hun animo voor dit spel grooter, waarom zij besloten tot het op richten eener schaakclub, teneinde te komen tot een meer systematische en meer serieuze beoefe ning van deze sport. Een van de redenen van oprichting was ook - de veronderstelling, dat verscheidene ingezetenen het zouden toejuichen hierdoor gelegenheid te krijgen, eens per Week met anders schakers in aanraking te komen, om op die manier hun lust en schaakcapaciteiten te vermeerderen, te meer, waar, voor zoover hun bekend, hier geen club van dien aard, een zui vere schaakclub dus, bestaat of bestaan heeft. Dit laatste was aanleiding, dat de vereeniging den naam kreeg van Eerste Schiedamsche Schaakvereeniging (E.S.S.) Tot voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Tj. van den Beek, voorzitter, J. Verburg, secretaris (Lange Kerkstraat 26) en N. van Hei ningen, penningmeester, die de eerste Werkzaam heden zullen afdoen en zeer binnenkort per ad vertentie zullen bekend maken, waar en op wel ken avond geoefend zal worden, en bij wien men zich als lid kan doen inschrijven. Gistermiddag geraakte op de stoomververij „De Phoenix" J. D. van het Broers veld 110, met haar hand tusschen de mangel. Het lichaamsdeel werd zoo goed als plat gedrukt en zwaar beschadigd. Dr de Bruijn verleende de- eerste hulp Gister slaagde.te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken, o.m. mej. G. W. H. Noordijk, alhier. Gistermiddag geraakte de 12- jarige P. v.d. W. uit de Prinsensteeg, spelender wijze in de Raam. Een voorbijganger wist den drenkeling weer op het droge te brengen. Hoe wel de jongen aanvankelijk bewusteloos was, behoefde geneeskundige hulp niet te worden ingeroepen, daar de levensgeesten heel spoedig terugkeerden. De Stct. no. 40 bevat o.m. de statuten der naamlooze vennootschap Koloniale Warenhandel voorheen W. Radstake, te Schiedam. 0 UIT ROTTERDAM. Het Postkantoor. Einde Maart wordt het nieuwe postkantoor te Rotterdam geopend. UIT MAASSLUIS. Zaterdagmorgen zou de eerste groep huurders van woningen in den Kapclpolder Wegens ach terstallige schuld uit hun Woningen worden4ge- zet, door deurwaarder Vink te Vlaardingen. Deze bewoners zijn ongeveer allen werkloos.I De deurwaarder, die met den trein aankwam, werd terstond omringd door een groote menigte. Aan het ten uitvoer brengen van zijn op-, drach't viel niet te denken, doordat de volks hoop steeds grooter werd. Een hoofdbestuurder van den Alg. Nederlandschén Metaalbewerkers- bond voerde daarbij het woord namens verschil lende bestuurders van afdeelingen der te Maas sluis gevestigde vereenigingen. De commissaris van politie wist de bevolking te kalmeeren en verzekerde den menschen, dat er van uitzetten niets gebeuren zou. Een hoofdbestuurder van den Bond voerde later weder het woord op een stoel staand, en deelde mede, dat Dinsdag een vergadering zal plaats hebben tusschen B. en W» het bestuur der Woningbouwvereeniging en het bestuur van enkele bonden. Van het Raadhuis zal de uitslag daarvan worden bekend gemaakt. INGEZONDEN. Verklaring. Zeer tot mijn leedwezen noopt het laatste antwoord van het Bestuur der Ambachtsschool mij nog tot een korte verklaring. Financieel beheer. Het Bestuur spreekt thans over een „insinuatie" omtrent zijn financieel beheer. Ik wijs zeer stellig af, geinsinueerd tö»hebben en wil ten overvloede wel verklaren, dat het fin'ancieel beheer der school, voor zoover als ik het beoordeelen kan, stellig boven elke verdenking behoort te staan. Hiermede heeft niets te maken de vraag, of de school, naar de behoefte der gemeente Schiedam en bijbehoorendc omstreken (dat wil dus zeggen Rotterdam uitgezonderd), niet veel te groot en daardoor te duur is gemaakt. De kosten per leerling. De door mij aan het Verslag 1921 der Ambachtsschool ontleende cijfers komen voor in de begrooting voor het jaar 1923, alwaar de navolgende post is opgenomen subsidie van de gemeente Schie dam en omliggende gemeenten 37890.Uit de gemeente-begrooting, dienst 1923 blijkt, dat daarvan wordt terug ontvangen van de om liggende gemeenten 4006,29 en dat dus de gemeente Schiedam voor haar rekening krijgt f 33883,71, hetgeen berekend naar de 99 Schie damsche leerlingen, per leerling komt op het door mij genoemde cijfer van 342,26. Het bestuur moge begrijpen, dat alleen onder wijskundige en gemeentelijke financieele belan gen mij hebben doen spreken. Uit de slotalinea van het Bestuursschrijven klinkt de verzuchting, „dat de Wethouder zich nog eens als voorstander van de Ambachtsschool zou doen kennen Toen heb ik mij de vraag gesteld, wanneer ik mij als tegenstander der Ambachtsschool heb doen kennenBij mijn weten heb ik tot op heden steeds ook deze school gesteund, voor zoover dat in mijn vermogen lag, doch openbaarde zich verschil vare inzicht over aanpassing van het Nijverheidsonderwijs aan het Lager Onderwijs tusschen het Bestuur en den Wethouder. Maar dóarom is de wethouder nog in geenen deele tegenstander der Ambachtsschool gewor den. P. DE BRUIN, Wethouder van Onderwijs. Gemengd Nieuws. De kiezers willen bezuiniging. Bij de stemming voor de groslijst der R.K. partij zij de raadsverkiezingen te Maastricht, zijn van de 22 aftredende leden er slechts 5 opnieuw gecandideerd. De overige 17 candida- ten zijn van de bezuinigingsgroep der partij. Geen der vier wethouders is op de lijst ge komen, zoodat de R.K. kiezers zich hebben uitgesproken tegen het beleid van B. en W. en van de R.K. raadsfractie. Ongelukken. De werkman A. te Driel bij Arnhem is Zondag door een wagen aan gereden. Hij kreeg een hersenschudding en is overleden. S t akin g. Aan de glas- en aardewerkfa briek De Sphinx te Maastricht hebben gisteren 320 glasblazers het werk gestaakt wegens een loongeschil. Nog steeds mijnen. De stoomtraw ler IJmuiden 6 is ter reede van Nieuwediep aangekomen met een in zee opgevischte mijn. Deze zal door de marine worden gedemon teerd. B r a n d s t i c h t i n g. Op de hofstede De Akker, te Barneveld, toebehoorende aan jhr. De Beer Poortugael, is Zaterdagavond een kip penhok met 70 barneveidsche rashoenders, geheel afgebrand. Geen enkele kip kon worden gered. Men denkt aan kwaadwilligheid. Zonderlinge dienstbode. De 26- jarige dienstbode Jantje K. te Ruinerwold, afkomstig uit Ruinen, is als verdacht van op lichting en bedreiging gevankelijk naar Assen gebracht.Het meisje schreef o.m. aan geachte in gezetenen van Ruinerwold dreigbrieven van al lerlei aard. Als dit of dat gebeurde of niet ge beurde, zou binnen 24 uur het huis in brand ge stoken worden, enz. Ook deed zij valsche familie advertenties plaatsen. Branden. Te Wormerveer is in de nacht van Zaterdag op Zondag het café van den heer Kaat, op het Noordeinde, tot den grond toe af gebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak van den b and is onbekend. Goede ruil. Te Kuilenburg weid 7 dezer een aangeteekende brief naai Duitsehland ge zonden met zes biljetten elk van 100. Bij aan komst zaten er eenige waardelooze papiertjes in. De kwaal des t ij d s. De Nederlandsche Vereeniging van. Fabrieksarbeiders, waarvan het secretariaat in Den Haag is gevestigd, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat de penningmees- tèr vermoedelijk een bedrag van 2000,bestemd voor uitkeerfhg aan werkeloozen, heeft verduis terd. De penningmeester schijnt voortvluchtig te zijn. De wet houd er. Chr. van der M o- len, wethouder van Winschoten, die, als verdacht van verduistering is gearresteerd, heeft ontslag genomen als lid- van den gemeenteraad en be dankt als lid van de S.D.A.P. Te goed van vertrouwen .Tc Hei- Boeicop heeft zich een eigenaardig vooiwal af gespeeld. Een man met een bos biezen op den rug dwaalde door de straten, trachtende zijn stoelemattersvak uit te oefenen. Hij gaf voor J. v.H. uit Culemburg te zijn. Zijn vak bracht hem niet veel winst en daar hij nogal Bijbelkennis bezat,, wendde hij die, en niet zonder succes, aan. Hij vist zoo te redeneeren, dat hij al spoedig bij een der burgers werd uitgenoodigd te komen dineeren. Hij bleef in zijn rol en ging voor het eten in gebed voor, zelfs bij gebruik van koffie herhaalde hij dit. Weldra Werd hij om zijn gave en vrijmoedigheid overal bekend, kwam zelfs in een roep van bijzondere vroomheid. Zijn woord maakte allerwege diepe indruk. Allen wilden de eer hebben hem als hun gast te be groeten en zoo trad hij van den een naar den an der en had dus een goed onderdak, want zelfs de elite noodigde hem uit. 's Zondags zou hij mee naar de kerk gaan, doch daar hij er zeer sjofel uitzag in ziin stoelematterspak, werd hem een mooi zwart pak geschonken. In de ouderlin genbank werd hem een plaats ingeruimd. Later bad hij aan de legerstede van een vrouw, die door hevige kiespijn gekweld werd. Men stelde hem voor een bezoek bij den predi kant te brengen, waaraan hij evenwel wijse lijk door allerlei uitvluchten wist te ontkomen. Echter werd het vertrouwen hierdoor eenigs- zins geschokt en eenige dagen later liep het heel en al mis daar hij, toen naar hem gevraagd werd aan enkele menschen uit Culemburg, daar absoluut onbekend bleek. Dit bericht kwam te elfder ure, want men Was reeds bezig een kamer voor hem te huren. Men informeerde verder en thans bleek, dat hij een obscuur element is, die zelfs nog drie maan den gevangenisstraf te goed had. (Stand.) Motorongeluk. Zondagmiddag kwam dè heer J. H„ uit Woensel, onder de gemeente Liempde met zijn motor in botsing met een boom. Hij bekwam een ernstige kneuzing aan de borstkas. Zijn 16-jarigen zoon, die op den duo zat, werd tegen den boom geslingerd en bekwam een hersenschudding. Per ziekenauto is de jongen naar het R.K. Gasthuis te Eindho ven vervoerd. G steren was hij nog niet tot het bewustzijn weergekeerd. De broodfabr:ek de Haan. In de Amsterdamsche Jodenbuurt ;s groote consternaUe gewekt door het faillissement van de N.V. Vereenigde Bakkerijen, vanouds de broodfabriek De Haan, dat door de Rechtbank- te Amsterdam is uitgesproken. Deze bakkerij was, zegt de Tel., een van de grootste van Amsterdam en had vele klanten onder de Is raëlieten zij had 17 eigen winkels en 17 depots in de stad. Wat vooral sensatie hee't gemaakt, is dat de gezellen een 120 k 150 alen aanzeg ging hebben gekregen van den curator in het faillissement dat zij met een week zijn opge zegd, terwijl mededeeling is gedaan dat het bedrijf, dat 's Zaterdags stil staat, Zondag niet in gang 'zal worden gezet. Dientengevolge moe ten de andere Joodsche bakkerijen alle zeilen tijzetten, om Zondag de depots van De Haan van brood te voorzien. Ook het N.I. Arm- besluur en verschillende Israëlitische gestichten hebben de broodlevering aan andere bakkerijen opgedragen. O n j u i s t. Het bericht als zou te Hilversum zijn gevat de vermoedelijke dader van den ef fectendiefstal te Bussem, een zekere S„ is niet juist. S. is wel aangehouden, doch als verdacht van rijwieldiefstal, en is al weer op vrije voeten gesteld. Aanranding. C. v.d. W„ agent van de R.V.S. te Reeuwijk, keerde des avonds uit Ze venhuizen terug met een juist geïnd bedrag groot 200 aan contanten, bij zich. Op den hoek van den Middelburgschen weg Werd hij door 2 ge maskerde mannen overvallen, die hem met een stuk hout bewusteloos sloegen en zich van het geld meester maakten.Na ongeveer 2 uur buiten kennis te hebben gelegen, kon v.d. W. Hompe lend zijn woning bereiken, waar hij echter op nieuw bewusteloos neerviel. De daders zijn onbekend. Landverraad? Bij den bekenden Ber- lijnschen journalist Walter Oehme, uitgever en hoofdredacteur van de „Deta" (Deutsche Telegrafen Agentur) is heden door de politieke recherche een huiszoeking gehouden. Alle aan wezige documenten werden in beslag genomen. Het perso'neel Werd aan een verhoor onderwor pen. Oehme wordt er van verdacht, landver raad gepleegd te hebben. Walter Oehme was vroeger redacteur van de destijds onafhankelijke „Freiheit" en maakte daarna deel uit van een bekend persbureau der grootindustrie. Vervolgens nam hij de „Dena" over, welke hij in „Deta" ontdoopte. De Theems buiten haar oevers. De hevige regens van de beide laatste dagen en de groote hoeveelheden sneeuw, welke de voor gaande week zijn gevaïlen in enkele graafschap pen te Noorden van Londen, hebben het peil van de Theems dermate doen stijgen, dat de rivier op verschillende plaatsen tusschen Ox ford en Tichmond buiten haar oevers is getreden. Te Reading staan sommige sportvelden geheel blank. Priester overvallen. Van een late hartigen overval op een priester maken de Parijsche bladen melding. De geestelijke, abbé Martial Augouy, pas toor der Sint Antoniuskerk te Parijs werd zonder eenige motief toen hij Zaterdagavond omstreeks acht uur de Place de la Bastille passeerde, door den 27-jarigen slagersknecht Leon Martin aangevallen die hem op de grond wierp en met zijn voeten en vuisten bewerk te. Onmiddellijk waren er echter eenige poli tieagenten ter p aatse, die niet zonder groote moeite den bedrijver van dezen lafhartigen aan val overmeesterden en naar het politiebureau overbrachten. De geestelijke werd gelukkig niet ernstig ge wond. Groote overstroom in g. De Zam- besi-rivier (Oost-Afrika) is buiten haar oevers getreden en heeft een gedeelte van den Centraal- Afrikaanschen spoorweg overstroomd. M ij n o n g e 1 u k. In de mijn Karolina, bij Bochum die tot de Harpener Mijnbouw-maat- schappij behoort, zijn twee arbeiders, doordat eenige houten steunbalken zijn ingestort, van de buitenwereld afgesloten. Men hoopt hen even wel nog te kunnen redden. Het reddingswerk is onmiddellijk met alle ten dienste staande middelen ter hand genomen. Diamant in Suriname. De „Suri namer meldt dat de heer Polanen in het district Marowijne verschillende steenen heeft gevonden, waaronder een kristal hetwelk op de aanwezig heid van diamant in den bodem wijst. Tegen de katholieken. Naar wij in een Kipa-correspondentie uit Turquerres lezen, neemt Ecuador onder alle volken van Zuid-Ame- rika de meest vijandelijke houing tegen de Katholieke Kerk aan. Priesters en kloosterlingen van andere na ties worden angstvallig geweerd. Het is hun zelfs verboden, slechts een reis door Ecuado- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) iMP Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n ietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2