Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. LIFEBUOY 46ste Jaargang. Woensdag 28 Februari"! 923, No. 13577. Buitenlandsch Nieuws. Waarom Uwe gelaatskleur veronachtzaamd, terwijl U heden met het- gebruik van kunt beginnen? 1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT .-■x a j i.l x i p; j i "7p; Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de N.V. W. A. HOEK's MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK om vergunning tot uitbreiding harer machine- en zuurstoffabriek, gelegen aan de Havenstraat 19, kadaster Sectie N. nos. 309 en 325, door bijplaatsing van 7 electromotoren van totaal 301/2 P.K., door ver wijdering van 3 electromotoren van totaal 18 P.K. en door vervanging van 9 electromotoren "van totaal 300 P.K. door 9 electromotoren van totaal 829 P.K., drijvende diverse draai-, boor-, en frais- en schaafbanken, pompen, ventilatoren, luchthamers en compressoren. 2e. C. J. RÜHROP, geboren KLOEN, om vergunning tot oprichting van een fabriek tot het vervaardigen van consumptie-preparaten in het pand Boterstraat 67, kadaster Sectie B. no. 2385, met 2 electromotoren van reps. 2 en 4 P.K., drijvende een roerwerk, een wals en 2 pompen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 14 Maart a.s., des v.n. 11 uur, zal tenRaadhuize gelegenheid worde gegeven om be zwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te- lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- bovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn ingekomen kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 Februari 1923 het verzoek van S. BOELE om vergunning tot uit breiding van de brandhoutzagerij in het pand Brandpad no. 21, kadaster Sectie L. No. 2454, door verplaatsing van deri bestaanden electro motor van 10 P.K. en de bestaande zaagmachine, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend on derzoek nog niet is geënidigd. S c h i e d a m, 28 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 Februari 1923 vergunning verleend aan E. ÖSSEDRIJVER tot uitbreiding van de fabriek tot vervaardiging van rubberartikelen in het pand Bakkerstraat uo. 17, kadaster Sectie L. no. 2198, met een elec tromotor van 20 P.K., ter vervanging van de stoommachine van 15 P.K. drijvende de twee bestaande walsen en een nieuw te plaatsen spuitmachine ter vervanging van de bestaande draaibank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de Verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen Controle op de echtheid van Schiedamsche Jenever en Schiedamsche moutwijn onder controle der gemeente is ge steld de FIRMA W. HASEKAMP CO, te Schiedam voor hare branderij, Willemskade no. 27—31. Schiedam, 28 Februari 1923. 47 ,,Heb het ongeluk ééns een dwaasheid te begaan, en uwe bloedverwanten achten zich gerechtigd om u, waar zij kunnen, de les te le zen. „Mijn oom", en hij wees naar den ruiter, die zich zijn paard in galop had gezet, „heeft mij als kind van een zwerftocht thuisgebracht. Sedert dien tijd meet hij al mijn handelingennaar dat voorval af. „Ik was twaalf jaar. De bibliotheek van mijn vader is op het punt van reis- en ridderverha- len goed gestoffeerd ik had het hoofd vol van avonturen en heldenfeiten. Mij verdroot Eet 'even in de schaduw der ouderlijke tucht. Daar kwam Oom bij ons. Met hem een paar huzaren, 's Avonds werd het dienstpersoneel door hen op tal van avonturen vergast. Na het maal sloop ik naar de benedenhal en luisterde met open ooren. Ik geraakte zoo in vuur, dat jb Oom smeekte om mij mede te nemen Hij beloofde. .voor later. Mij was dat „later" een vernietigend vonnis. Ik kon immers uren te Paard zitten, den besten huzaar gelijk Klein Was ik maar elk jaar verbeterde dat euvel. nik zeide niets meer en volgde in stilte alle DE ROERBEZETTING. De „Daily Telegraph" stelt vast dat gisteren voor het eerst sedert de Franschen het Roerge bied binnenrukten in hooge politieke kringen te Londen critiek is geoefend op de Fransche mili taire actie. Dit was in verband met de incidenten te Bochum, welke de Fransche berichten ont kennen en de Duitsche berichten óverdrijven, maar waarvan, blijkens onpartijdige gezag hebbende getuigenissen, zeer veel waar is ge bleken. Dc incidenten maken geen officieele stappen of het uitspreken van een meening noo- dig, maar de mogelijke gevolgen zijn zoodanig dat de ongerustheid der Engelsche regeering is toegenomen. De lastige toestand, geschapen door dé Fran sche confiscatie van den Rijnlandschen douane dienst voor den Britschen handel in en met de bezette gebieden heeft thans de volle aandacht van het ministerie. Naar Reuter uit Keulen verneemt, hebben de Duitsche spoorbeambten in Engelschen dienst geheime ordeis ontvangen Welke zullen worden opgevolgd, indien de Engelsche troepen dat ge bied ontruimen. Het voornemen is, in dat geval de voornaamste beambten te verspreiden over onbezet Duitschland om aldus op het eerste tee- ken van verandering van bezetting de spoor diensten in het Rijnland te verlammen. Het stel sel is zoo ingewikkeld dat ten minste 3000 spoor- deskundigen noodig zijn voor de handhaving van een zeer beperkten dienst. Naar verluidt, wordt de afsluiting van het Roer-gebied steeds verscherpt. Terwijl totdusver de invoer van andere artikelen dan levensmidde len nauwelijks belemmerd werd, zijn nu ook tal van wagons met zulke goederen aangehouden. De treinen moesten gister op de grensstations van het Roer-gebied urenlang wachten, omdat de bagage, ook portefeuilles en tasschen, van alle reizigers uiterst nauwlettend Werd onderzocht. De aanhoudingen van spoorwegpersoneel en de verdrijving van spoorwegambtenaren uit de dienstwoningen duren voort. De burgemeester van Wetter is door een Franschen krijgsraad tol. 1 jaar gevangenis en 10 millioen mark boete veroordeeld wegens het niet opvolgen van de bevelen der bezetting. Gister zijn te Essen weer 60 man van de schupo in hechtenis genomen, hoewel zij al sinds eenigen tijd geen dienst meer doen en burgerkleeding dragen. De bevelvoerende generaal heeft thans de geheele ontbinding van de schupo en de uitzet ting van al haar personeel gelast. De 'toestand te Bochum wordt met den dag critieker, zoodat de tot het uiterste opgewonden arbeiders slechts met moeite door hun leiders van onberaden stappen kunnen worden teruggehou den. REDE VAN LORD CURZON. Optimistische beschouwingen. In een gister te Londen gehouden rede heeft Lord Curzon een overzicht gegeven van den al- gemeenen toestand. Met betrekking tot de con ferentie te Lausanne zeide hij, dat deze tot be vredigende resultaten had geleid. De kwesties, waarom het te Lausanne ging, werden thans te Angora besproken. In Angora was evenals overal elders, een vredespartij en een oorlogspartij, een gematigde partij en een extremistische partij- Hij was van oordeel, dat de gematigde partij, waartoe ook naar zijn meening Ismet Pasja behoorde, de overhand zou krijgen. Verder zeide hij Ik kan niet geloovcn, dat eenige natie, of regeering per slot van rekening een verdrag zou verwerpen, dat zoo gematigd en edelmoe- Advgrtentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ii 2SM® toebereidselen voor Oom's afreis. Acht dagen na zijn vertrek, zadelde ik mijn paardje en ontvluchtte." „Hem achterna „Ik verbeeldde mij dat in de eerste dagen. Ik heb honger, koude én vermoeienis doorstaan met een standvastigheid, een betere zaak waar dig. Ik viel in handen van smokkelaars, die nnj mijn paard ontstalen. Maar ik was niet ontmoe digd de grenzen was ik over. Oom was met een gezantschap naar Den Haag vertrokken, en m Holland was ik. In het onbekende land begon mijn ellende eerst recht, totdat Oom mij vond en onder geleide naar huis terugstuurde." „Gij schijnt hem daaivoor niet zeer dank baar." „Hij veigeet de jaren, die tusschenbeide lig gen, en poseert nog altijd als redder." Ik zou nog graag meer hebben willen hooren. De naam v.IIompesch had mijn nieuwsgierigheid geprikkeld. De Vrijheer had een kolonel van dien naam, een vroegeren krijgsmakker, te Klaukau bezocht. „Achtte ik het onbescheiden verder te vra gen, mijn reisgenoot dacht er echter anders over. „Hebt gij aanbevelingsbrieven voor de g°- 'eerde heeren te Göttingen vroeg hij, en toen ik daarop bevestigend antwoordde „Van wie en aan wie Ik noemde den Vrijheer. dig is, als dat, hetwelk door ons aan de Turken is aangeboden. Dit verdrag zou Turkije in staat stellen om zich opnieuw aan zijn taak te zetten. Zoowel in Europa als in Azië. Evenmin kan ik gelooven, dat het de Wensch der Turken zou zijn om de strijd, voort te zetten, die de betrokken belligenten heeft uitgeput en arm heeft gemaakt, en waarvan de beëindiging voor hen-van evenveel belang is als voor ons Sprekende over zijn eigen aandeel in de dis cussies te Lausanne, verklaarde hij, dat zijn doel was geweest, niet de overwinning van zijn eigen land, doch de vrede voor de geheele we reld. Curzoh keerde zich verder tegen degenen, die den algemeenen toestand te donker inzien. Hij gaf toe, dat de Engelsche troepen in ver schillende deelen van de wereld nog een moei lijke taak hadden te verrichten, dat Engeland nog betrokken was bij tal van dure en gevaar lijke ondernemingen, dat de toestand in het Roergebied zeer ingewikkeld en ernstig was en dat de economische toestand van de Wereld nog zeer'verward was, waardoor de oplossing van de sociale en industrieele problemen bemoei lijkt werd. Wanneer men echter de huidige situatie .vergeleek met die na Waterloo, dan moest men erkennen, dat Engeland en Europa zich in vele opzichten veel beter van de oorlogs gevolgen hersteld had.den In Engeland werden de uitgaven door de inkomsten gedektde Britsche schuld nam ge stadig afde koersen verbeterden. De export van Britsche fabriek,sproducten had bijna Weer het peil van voor den oorlog bereikt, terwijl de uitvoer van staal en ijzer eveneens was toegenomen. Voortgaande, verklaarde Curzon, dat Polen den goeden weg insloeg, dat Tsjecho-Slowakije zijn betaalmiddel gestabiliseerd had, zijn be grooting in evenwicht had gebracht en dat het een belangrijke factor voor den vrede in Europa was geworden. Van Oostenrijk had men niet lang geleden nog gedacht, dat het ten ondergang gedoemd Was. Thans was met goed gevolg te Londen een leening van 2 millioen pond sterling uit gegeven, terwijl eveneens in de andere groote hoofdsteden van Europa de uitgifte ten behoeve van Oostenrijk v.an een leening had plaats ge vonden. Italië, dat enkele jaren geleden werd afge schilderd, als overgeleverd aan wanorde en bedreigd door revolutie, had zijn prestige ver groot onder zijn krachLigen man Mussolini en de wolken trekken op. Het beeld der Centraal-Europeesche staten was er niet een van wanhoop en hopeloosheid, maar van herstel en hoop. Er Waren natuurlijk sommige zwarte plekken aan het Europeeschë firmament, zooals Ruslamj en het Nabije Oos ten en de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland aan de Roer. Hij geloofde, dat in het algemeen gesproken de openbare meening van dit land de politiek, welke door de Engel sche regeering werd gevolgd, goedkeurde en steunde. „Ik geloof," vervolgde Lord Curzon, „dat ons volk het eens is met de regeering, dat de militaire opmarscli in het Roergebied, afgezien van het feit of deze juist of verkeerd is, in elk geval onverstandig is en dat wij gelijk hebben door er niet aan deel te nemen, maar de positie van onze troepen aan den Rijn zoo lang mogelijk te handhaven, omdat wij evenaL de anderen belang hebben bij de oplossing van het probleem. De oplossing van de kwestie der schadeloos stelling is er niet een, welke alleen voorbe houden is aan Frankrijk, België en Italië. Zij is een internationaal probleem, waarin wij allen Van Baron Siegfried van Sturmfels Oom von Hompesch spreekt dikwijls over hem. Behoort hij tot de familie „Ik ben de zoon van zijn houtvester." „Een zoon van het groede woud 1 Hoe heet gij Ik ben Hugo von Hompesch." Wij waren een groot dorp genaderd. De di ligence had reeds voor de herberg stilgehouden en wij maakten plan om binnen te gaan en het voorbeeld der reizigers te volgen, toen von Hompesch mij een haastig vaarwel toeriep en zich uit de voeten maakte. De huzaren-overste zat voor het raam der gelagkamer en had zeker een zedepreek voor zijn gnlligen neef klaai. Ik zag mijn reismakker niet meer. Dc rest van de reis was eentonig. Het begon te regenen, het regende voort. De beslagen raampjes, de benauwde, vochtige lucht in den wagen, de lustelooze, doffe passagiers deden mij reikhal zend naar onze aankomst te Göttingen verlan gen- „Twee dagen later, 's morgens vroeg; reden wij de stad binnen. Koud en moe als ik was, begroette ik met blijdschap het omvangrijke ge bouw, waarvan de diligence de poort binnen reed. Het uithangbord verkondigde, dat daar logies en spijs te verkrijgen was. Ik was even spoedig echter de deur weer uit. De eigenaar van het logement was niet gesteld op gasten van mijn gehalte. Zijn weinige voor komendheid en de hooge prijs, welken hij voor Het beroemde RQQDIz, tablet met de opwék-^ j.kende gezondheids. geur. d>E LEVER S ZEEP MV VLAeROlUCEU. 1/ fabrikanten Van Sunlight iux. 643 28 gelijkelijk betrokken zijn en ik zie verlangend uit naar den dag, dat zij zal worden geregeld door een internationale actie." NA LAUSANNE. De berichten uit Angora zijn de laatste dagen verward en zelfs tegenstrijdig geweest. Thans b'ijkt, dat het vredesverdrag nog niet in een ge heime zitting van de Nationale Vergadering werd besproken. Alleen een com miss ie-verga- dering werd gehouden, terwijl de kabinets raad acht uur lang bezig was met het opstel len van de voorstellen aan de geallieerden, die Ismet Pasja gister in een geheime zitting van de NationaleVergadering zou toelichten. Heden zal Moestafa Kemal het woord voe ren in een openbare zitting en daarna zal vermoedelijk het gebat over deze voorstellen een aanvang nemen. Naar verluidt, is er on der de leden van de Nationale Vergadering een oppositie-stemming, niet alleen wat het aangeboden vredesverdrag betreft, maar ook met betrekking tot de Turksche tegenvoor stellen. POLEN EN LITAUEN. Reuter bericht d.d. 25 Februari uit War schau aan de Engelsche bladen „Volgens een telegram uit Wilna hebben vertegenwoordigers van de Poolsche regeering een onderhoud gehad met drie Litausche oiü- eieren. Men kwam hierbij in beginsel tot over eenstemming omtrent een voorstel om be sprekingen te openen met betrekking tot een nauwkeurige toepassing van de demarcatielijn in dc neutrale zone, die door den Volkenbond is ingesteld. Voorts werd overeengekomen, dat, gedurende de besprekingen de militaire afdeelingen aan de grenzen niet verder zullen voortrukken en de vijandelijkheden zullen ophouden. Men kwam overeen, dat gevolmachtigden van beide zijden Zondag jl. te Karpyszki zouden samenkomen. BEIEREN. Op een vergadering van de Bciersche Volks partij verklaarde de bekende Bciersche poli ticus Held, dat hij in de toekomst oorlogs- onvermijdelijk achtte. verwikkelingen een eenvoudig ontbijt verlangde, deden mij be sluiten elders een onderkomen te gaan zoe- ken. Geruimen tijd doolde ik rond. De meeste hui zen waren nog gesloten, wat mijn zoeken niet gemakkelijker maakte. Een paar handwerks lieden, die ik tegenkwam, konden mij niet hel pen. Mijn bagage werd mij hoe langer hoe zwaarder. Ik kwam bij een open bakkerij. De geur van hel versche brood lokte mij naar binnen. 11c Wilde daar een broodje koopen en even rusten. Wellicht kon men mij een huis aanwijzen, waar ik tegen billijke vergooding onder dak kon ko- men. De bakkerin stond met een klant te praten. „Wacht even." hoorde ik haar zeggen, „de melk zal nu wel warm zijn," en zij reikte hem met zijn brood een kop van den heeten drank toé. Dat was een vingerwijzing. Een paar minuten later zat ik naast den anderen bezoeker ondei het genot van een dergelijk ontbijt. Hij was een bejaard man met een gecslig, goedig gezicht. Zijn bruine, zorgvuldig geschui erde jas verried een langdurig gebruik, zijne schoenen hadden lang dienst gedaan, zijn geheele voorkomen wekte vertrouwen. Terwijl ik mij afvroeg of hij mij wellicht aan logies kon helpen, sloeg hij de oogen op en glim lachte toen hij de mijne ontmoette. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1