Bel oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAMOMSTREKEN. FEU ILL ET ON. 46ste Jaargang. Donderdag 1 Maart 1923. No. 13578. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. hem toe, dat hij zijn zware taak tot een goed einde zou brengen. „Arme gezellen van den Roomschen Volks bond, roept Kleerekooper dan uit, trouwe Malie- velders van Landsmoeder, Kroon der Burger wacht, 1918, trekezels van de karos der Kern van den Landstorm, hoort de stem van Vanutelli Het was niet noodig geweest. Wat orde, gezag, wet en democratie Gewapend verzet en open lijke geweldpleging is strijdig met de wet des Heeren en zijn Kerktot den dag der over- Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam geven hiermede kennis, dat een verzoek is in gekomen om onder controle gesteld te worden overeenkomstig de Verordening tot, regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen Controle op de echtheid van Schiedamsche je never en Schiedamschen Moutmijn, van de FIRMA W. HASEKAMP CO, voor hare branderij- en distilleerderij gelegen aan de Wil lem ska de no. 2731. Zij noodigen belanghebbenden uit hun bezwa ren overeenkomstig dit Art. 3 der Verordening d. d. 25 Februari 1902 (Gemeenteblad no. 6) bin nen 18 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 1 Maart 1923. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de lijsten van Stemgerechtigde ingelanden voor het 3e en 7e district van het Hoogheemraadschap Delfland vanaf heden gedurende 14 dagen ten Gemeente Secretarie (afd. A) voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Schiedam, 1 Maart 1923. Ali. K. en Mussolini. Terecht noemt A. B. K. zich in „Het Volk" den oproerigen krabbelaar, want alles, wat hij krabbelt, geeft hij in oproerigen trant. En richtte hij nu alleen maar zijn krabbels tot zijn partijgenooten, enfin, we zouden het zonder meer laten passeeren, want Blijkbaar laten die hen koud, maar daarom probeert hij het op andere wijze, door n.l. zijn krabbels tot en tegen ons, katholieken te richten misschien, denkt hij, hebben ze bij deze dan wel een oproe rig effect. Zoo probeerde hij het dezer dagen weer eens, om den katholieken arbeiders allerlei verdachts over het kerkelijk beleid wijs te maken en hen daardoor in zijn bekrompen kringetje te lokken. Inderdaad, bekrompen is zijn ideeën-kringetje. Smalend laat hij zich uit ovei zaken, waar hij absoluut niet het minste brgrip van heeft en die hem als aanhanger der „bevrijdende" socialis tische leerstellingen ten zeerste schijnen te er geren. 't Roode heer spuwt n.l. zijn vuur weer eens uit over het bij zijn partij zoo gehate bisschoppe lijk gezag. Men weet, dat onze Bisschoppen, die toch zeker beter weten dan A.B.K. en andere roode leiders, wat den katholieken arbeiders tot Welzijn strekt, onlangs de oprichting der R.K. Volkspartij hebben afgekeurd, wat tot gevolg had, dat reeds verschillende afgescheidenen terug keerden.A.B.K. en zijn mannetjes, die zoo gaarne die afgedwaalden bij hen onder dak wilden halen, konden dat natuurlijk niet verkroppen en ziet, nu trachten ze weer wat anders te vinden, om den katholieken werkman over te halen, dat bisschoppelijk woord te verwerpen. In de kran ten heeft A.B.K. gelezen, dat onlangs bij een bruiloftsplechtigheid in Italië de bekende hoog bejaarde Kardinaal Vanutelli, deken van het Kardinalen-college, zich zeer prijzend over den Hieuwen Italiaanschen minister-president Mus- solini, heeft uitgelaten. Z. E. prees diens uitstekende eigenschappen a's staatsman, zijn verstand, zijn helderen blik, zijn energie, noemde hem den man, die Italië in zijn vroegere positie herstelt en wenschte 48 ,,Kan ik u van dienst zijn vroeg hij vrien" delijk. „Ik ben hier thuis, en gij draagt het stof Van den grooten Weg nog op uwe kleedercn." En na mijn verzoek aangehoord te hebben Tegenover mij in de Rohrgasse is eene kamer °pen.Kost en bewassching voor vier thaler in de week. Als gij wilt, zal ik er u even brengen, zoo- dra ik hiermede klaar ben." Daarop volgde dit gesprek ,,Een student >,Ja, Mijnheer." ,)In de theologie?" >,In de rechten." Vanwaar komt gij t>Van Sturmfels, in Westphalen." i,Hebt gij hier kennissen ,,Neen." >,Dan hebt gij raad en hulp noodig." >,Wilt gij u voorloopig met de mijne behelpen t,Ik zou u zeer dankbaar zijn nHier is mijn naam en mijn adres", en hij haalde een kaartje uit een versleten portefeuil- K. „Johann Gellert, Rohrgasse 3, die u gaarne Wil bijstaan, liefst met goeden raad, want geld winning. Wie overwonnen heeft, die heeft zijn goed recht bewezen. Arme „Volkspartij" Hier episcopaal vernie tigd om ondeugd en ginds de deugd verloochend door de kerkelijke huldiging van den zegevieren den bandiet. .Bitter is uw ontwaken 't Is toch spijtig voor den rooden krabbelaar, dat zijn pathetische uitroepen, hoe verleidelijk ze ook zijn, telkens zoo weinig steek houden, want ook, wat hij nu weer beweert, raakt kant noch wal. Vooreerst heeft Kardinaal Vanutelli, zooals het officieele Pauselijke blad, de Ossser- vatore Romano, uitdrukkelijk heeft geschreven, niet uit naam van het centraal kerkelijk gezag gesproken, wat A.B.K. desondanks toch vol houdt. Ook den kardinaal treft verder geen blaam omdat hij niet anders dan de waarheid heeft gezegd, den staatsgreep zelf van Mussolini buiten beschouwing latend. Wie erkent immers niet, dat Mussolini een krachtige minister president is en goeden voortgang maakt, Italië uit zijn wantoestanden weer op te helpen. Treu-' rig was het met dit land gesteld, voordat Mus solini ingreep, de verwarring was zóó hoog ge-' stegen, dat ingrijpen noodzakelijk was. En zonder bloedvergieten en in strenge tucht heeft Mussoli ni dit volbracht, zonder ook het eigenlijke, ko ninklijke gezag met voeten te treden. Ilier schuilt o.i. wel weer een klein jalouzie- addertje onder het gras. Ja, eens was Mussolini ook socialist, juist als A.B.K. en toen kon hij natuurlijk geen kwaad doen, maar nu hij die partij verlaten heeft, zelfs met succes tegen de roode broeders ageert, nu staat hij bij hen in een allerslechtst blaadje. Uit 't voorgaande blijkt dus duidelijk, dat de fel-rood-gekamde oproerkraaier weer eens wei-gemeende woorden ten eigen voordeele heeft, trachten uit te buiten door er een beteekenis in te zoeken, die er niet inligt. Laten wij, katholie ken, daarom niét naar dergelijke verleidende taal luisteren, maar liever de wei-gemeende woor den onzer bisschoppen ter harte nemen, die ons eerder tevreden zullen maken dan alle holle, vage leuzen der S.D.A.P. Handelen wij naar hun wen- schen, dan zullen wij den vrede en de vrijheid des harten blijven genieten, die het socialisme ons onverbiddelijk ontneemt. De roode voorman nen spiegelen ons wel vrijheid en geluk voor, maar hebben ze ons binnengelokt, dan heeft men naar hun pijpen te dansen. Ze hebben dezelfde me thode als Luther eenmaal, die aanvankelijk vrijheid van Bijbel-onderzoek predikte, doch la ter allen verwierp, die z ij n uitleg niet wilden aannemen. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens een bericht van de „Kölnische Zei- tung" uit Bochum verscheen gistermorgen een sterke troepenmacht voor het gebouw van het Polizeiprasidium. De troepen gingen het gebouw binnen en arresteerden de beambten. Daarna werden alle kasten doorzocht en de documenten medegenomen. Inmiddels werden alle leden van de groene politie te Bochum in hechtenis geno- heeft hij bitter weinig. Heeft hij het, zoo is het ook tot uw dienst." „Gellert, een bloedverwant, een neef Wellicht van den dichter De oude knikte vergenoegd. Voor mij had de naam een blijden klank. Flet eerste bock, dat ik gelezen had, bevatte Gcllert's fabelen. Ons ontbijt Was genuttigd. Ik stond verkwikt en bemoedigd op. De onbekende stad scheen mij al niet meer zoo onbekend, nu ik in twee trouwhartige oogèn blikte. „Vijf-en-vcertig jaar geleden," zeide hij onder het voortgaan,kwam ik hier ook met den ransel op den rug en het valies in de hand. Ik vond eene vriendelijke hand, die zich mijner aantrok. Sedert heb ik mij op mijn beurt de jongelie den aangetrokken, die ik heb ontmoet." Eenige minuten later stonden wij voor een net huis. De oude heer hief den klopper op. „Hier zijn wij bij uw aanstaande woning. Ik hoop, dat gij slagen zult. Martha", tot de vrouw, die opendeed, „ik breng je een gast. Maak het schappelijk met hem en handhaaf je goeden naam Vaarwel, vriend, tot later." Flij stak de straat over en was al in het te genover staand huis verdwenen, nog voordat ik hem kon bedanken. Ik volgde mijn hospita, een stevige vrouw met een goedaardig uiterlijk, langs een donkere gang en een nog donkerder trap twee verdiepingen op. Al had zij mij het valies uit de hand genomen, men. Alle politie-posthuizen werden door de Franschen bezet. Bochum is thans zonder politie. In den loop van den morgen rukten nieuwe troepenafdeelingen het stadscentrum binnen. Het centraalstation en de andere stations werden om 10 uur bezet. Niemand mocht het station binnengaan of verlaten. Op het centraalstation werden de beambten gearresteerd en de kassen weggenomen. Tegelijkertijd werden het hoofd postkantoor en het hoofdbureau der douane bezet. In het centrum van de stad Werden ver schillende straten afgezet. Aan de hoeken der straten zijn machinegeweren opgesteld. Alle voorbijgangers en wagens worden aangehouden. Volgens een bericht aan de „Kölnische Zci- tung" uit Gelsenkirchen, zijn in den afgeloopen nacht groote troepenversterkingen te Reckling hausen aangekomen. De gebouwen der Schutz- polizei Werden bezet, terwijl alle Schupo-beamb- ten van Recklinghausen Werden gearresteerd. Tegen acht uur werden zij in drie groote vracht auto's onder sterke bewaking Weggebracht. Het Polizeiprasidium en het stadhuis Werden bezet. Hetzelfde geschiedde in Recklinghausen-Süd. Hier werden eveneens alle manschappen der Scbupo ontwapend en weggebracht. Ook te Herne is de politie ontwapend. Verder is bekend gemaakt, dat het overtre den van de Fransche verordeningen gestraft zal worden met gevangenisstraf tot een maxi mum van 5 jaar of een geldboete tot een maxi mum van 10 millioen mark. .Uit Bochum wordt nog gemeld, dat de Fran schen sedert gister het verkeer in het centrum van de stad weer toestaan. De winkels en in de eerste plaats de bakkerijen en slagerswinkels moesten echter gesloten blijven. Op deze wijze wordt het der bevolking der stad, die voor 55 pet. uit arbeiders bestaat, onmogelijk gemaakt brood en andere levensmiddelen te koopen, daar de meeste dezer winkels juist in het centrum liggen. Bovendien zijn daar ook de restaurants en kosthuizen gelegen, waar de ongehuwde ar beiders gewoonlijk eten. Deze mogen evenmin open zijn. Tien tanks zorgen ervoor, dat de blok kade stipt wordt nagekomen. De bakkers mogen zelfs geen brood bakken. Door deze maatregelen der Franschen is 't aantal werkloozen te Bochum, weer aanmerkelijk vergroot. NA LAUSANNE. Een telegram uit Angora meldt, dat de Natio nale Vergadering gisternamiddag, ondei voorzit terschap van Moestafa Kemal, een belangrijke zitting met gesloten deuren heeft gehouden. De raad van commissarissen woonde de zit ting bij. De vergadering hoorde het exposé van de regeering aan, dat door Raoef Bey, den voorzitter van den Raad van Commissarissen gegeven werd. Ismet Pasja gaf- een uitvoerige uiteenzetting van de verschillende phasen der conferentie te Lausanne, welke uiteenzetting met aandacht door de vergadering werd gevolgd. Volgens zekere inlichtingen die te Constanti- nopel ontvangen zijn, zouden de voorstellen der regeering o.a. inhouden het afzien van Kara- gatsj, uitstel van de kwestie-Mosoel, welke bin nen een jaar geregeld moet worden, en losmaking Van het verdrag van de economische en financi- cele kwesties en de regeling er van door nieuwe onderhandelingen binnen den tijd van zes maan den. De debatten zullen Zaterdag a.s. een aanvang nemen. Nader verluidt nog, dat Moestafa Kemal, Ismet Pasja en Raoef Bey gisteren alle drie in de geheime zitting van de Nationale Vergadering te Angora het woord hebben gevoerd ter verdedi- de ransel woog mij zwaar na mijn langen loop door de stad en den nacht in de hotsende dili gence en hijgend poosde ik op den drempel der kamer, die zij al was binnengegaan, „Komt gij van ver?" vroeg zij, terwijl zij mij scherp opnam en zag hoe moe ik was. „Van Sturmfels, heel achter Bermen." „Van Sturmfels," stamelde zij, terwijl zij mij ontlastte van den ransel, een stoel naar mij trok en mij bleef aankijken. „Van Sturmfels? Waaraan heb ikwien heb ik de eer Haar verlegenheid was opvallend, haar toon' nederig. - „Mijn naam is Wolfram Wilbrand. Mijn va der is houtvester te Sturmfels." „Juist," hernam zij nog verward, veegde met de punt van haar voorschoot de tafel af, trok een lade open en duwde die Weer dicht, „juist dan zult gij zeker wel graag wat willen eten. „Nog liever slapen," antwoordde ik lachend. Zij ging de kamer uit en kwam met schoon beddelinnen terug. Ik zag met genoegen hoe vlug en keurig zij het bed spreidde en dacht mij reeds tusschen de heldere lakens, toen zij haar werk staakte en zich tot mij keerde „Leeft Baron Siegfried nog?" „Hij maakt het bestzijn vrouw en zijnzoon ook." Ik meende, dat ik dooi het noemen der ge- heele familie verdere vragen en storing in haai werk zou voorkomen. Flad ik maar gezwegen Vrouw Martha liet zich op een stoel voor ging van de tegenwoorstellen der Turksche re geering. Tevoren hadden zij deelgenomen aan een kabinetsraad, die 6 uur duurde. De besprekingen worden heden in een geheime zitting van de Nationale Vergadering voortgezet. Sommige afgevaardigden vinden, dat de tegenvoorstellen, welke strekken om de financieele en economische bepalingen van het vredesverdrag voor den tijd van 6 maanden opgeschort te krijgen, onver- eenigbaar zijn met het nationale pact. BEIEREN. Uit München verluidtDe zitting van gister van den Beierschen Landdag was buitengewoon rumoerig. De oorzaak hiervan was een voorstel van de Beiersche Volkspartij, strekkende om in Beieren een staatspresident te kiezen. Dit voor stel werd door don communistischen spreker Eisenberger hoogverraad genoemd. Hierdoor geraakte de geheele rechterzijde van het FIui3 buiten zich zelf van woede vinnige interrup ties klonken door de zaal het tumult was onbeschrijfelijk. Verschillende afgevaardigden van rechts snelden woedend op den spreker toe en de afgevaardigde Graf, die tot de Beiersche Volkspartij behoort, gaf Eisenberger een slag in het gelaat. Hierover ten hoogste verontwaar digd, sprong de sociaal-democraat, Probst op Graf toe, pakte hem beet en diende hem een stevig pak slaag toe. Het duurde langen tijd eer de rust weder in zooverre hersteld was, dat Eisenberger verder kon spreken. Het voorstel tot benoeming van een door het volk gekozen staatspresident werd met 74 tegen 56 stemmen aangenomen. De grondwet schrijft echter voor, dat zulke voorstellen een meerder heid van 2/3 van het aantal uitgebrachte stem men moeten verkrijgen, zoodat het voorstel voor loopig geen kans op uitvoering heeft. ENGELAND. De Britsche minister van Financiën blijkt een Witte raaf te zijn onder al zijn Europeesche col lega's. De verwachting werd uitgesproken, dat hij na afloop van het huidige financieele jaar eind Maart a.s. een surplus van pl.m. 50 millioen pond ter beschikking zal krijgen voor zijn nieu we algemeene staatsbegrooting. ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Madrid zal de regeering dezer dagen het decreet betref fende de ontbinding van hetSpaansche parlement onderteekenen. De datum, waarop de nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden moet nog worden vastgesteld. Uit Rome Gabriele d'Annunzio heeft vol gens dagbladberichtcn een benoeming tot eere- generaal in het Turksche leger aanvaard. Uit Peking De president heeft het ont slag van den minister van Financiën aangenomen Uit Washington Nu president Harding er niet in geslaagd is de wet op de scheepvaart subsidie aangenomen te krijgen, zal hij, zooals reeds gemeld, overgaan tot de likwidatie van de Amerikaansce koopvaardijvloot en de overdracht van schepen aan particulieren. Naar verluidt, heeft dc president dienaangaande plannen, welke veel opzien zullen baren. De bijzonder heden hiervan worden echter vooralsnog geheim gehouden. Uit Parijs De Commissie van Herstel heeft gistermiddag in een officieele bijeenkomst de vertegenwoordigers van Nederland gehoord over de levering van Roerkolen aan Nederland over eenkomstig het contract tusschen het Kolensyn- dicaat en de Nederlandsche regeering. De com- het bed neevallen en sloeg de handen in el kaar. „Zijn zoon? Is de kleine dan weer levend geworden Hoe heeft zich dat toege dragen Ik begreep aanstonds, dat zij daarmede den kleinen Jonker Siegfried bedoelde, en hielp haar spoedig uit den waan Dat de rijv rouwe gestorven en Baron Siegfried met Freule Au rora was getrouwd, trof haar zeer. Eindelijk was zij de deur uit Tegen den avond werd ik wakker door een ge stommel op de trap en een kloppen op de deur. Martha kwam waarschuwen, dat het eten be neden gereed was. Aan tafel maakte ik kennis met de vier an dere jongelui, die hier wonen, allen theologan- ten. Vrouw Martha zat mede aan en diende rond. Zij had mij een plaats naast haar ingeruimd en deelde mij van alles zulke portiën toe, dat ik niet wist hoe mijn bord leeg te krijgen. Haar spraakzaamheid evenaarde haar gul heid en haar nieuwsgierigheid, want ik kon mijn oogen niet opslaan zonder de hare te ont moeten. Zij was uit Sturmfels van daan vandaar haar belangstelling. „Achttien jaar geleden heb ik het verlaten, vertelde zij. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1