Het oude Kasteel. EETL 'WEiniG ,^M"0P EER VOCHTM DOEK, EVBl'WEVER Eli UW IfSSEft BLMKEfl AIS BïW. DAGBLADVOOi? SCN/mOAM FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 5 Maart 1926. No. 13581 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Büitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Gisteren in den namiddag is te Londen offi cieel bericht ingekomen van de bezetting van de havens van Mannheim en Karlsruhe en van de spoorwegemplacementen van Darmstadt door de Franschen. De Fransche regeering verklaart, dat die maatregel een sanctie is wegens het opzettelijk tot zinken brengen van schuiten door de Duitschers in het Rijn-Hernekanaal. De Engelsche bladen wijzen er echter op, dat het werkelijke resultaat ervan is, dat een nieuw stadium wordt bereikt in de Fransche politiek om het Roergebied van zijn verbindingen met het overige Duitschland te berooven. Op het oogenblik zijn er geen aanwijzingen, dat op de bezetting van de Rijnbrug van Maxau de bezetting van de stad Karlsruhe zal volgen. De autoriteiten van Karlsruhe hebben evenwel a'le noodige voorbereidende maatregelen ge troffen. De regeering van Baden zal evenwel de hoofdstad niet verlaten, ook al zou Karlsruhe door de Franschen worden bezet. Alle locomotieven en spoorwegwagons, die met volstrekt noodzakelijk zijn, zijn in Ooste- 'jke richting Weggevoerd. Des namiddags waren in de Rijnhaven van Karlsruhe tachtig Fransche militairen met machinegeweren aangekomen. Het doel van deze nieuwe Fransche actie is blijkbaar, om het geueele verkeer op den Rijn te kunnen contro leeren. De troepen bestaan voornamelijk uit infante- "e. Cavalerie en pantserautomobielen Werden tot dusver nog niet opgemerkt. In Karlsruhe zelf heerscht groote opwinding. De banken en spaarkassen werden bestormd door lieden, die hun geld opeischten. De scholen Smgen eerder uit dan gewoonlijk. De bezetting van het hoofdstation te Essen heeft Zaterdag plaats gehad overeenkomstig de mstructies van de intergeallieerde Rijnlandcom- hiissie betreffende de overneming van het spoor wegbedrijf in het Roergebied. Nu de stations te Dusseldorp, Duisburg, Oberhauseii en één station e Mülheim reeds zijn bezet, zijn thans, met hitzondering van de stations Essën-Nord en Al ten-Essen alle belangrijke knooppunten in het Roergebied aan de Oostzijde van den Rijn in handen der Franschen. De Franschen hebben bij de bezetting van het hoofdstation te Essen tevens aldaar beslag gelegd op 43 locomotieven en 350 wagons, waarvan 200 met steenkool geladen waren. 20 Locomotieven waren reeds weggevoerd voor- dat de Franschen het station bezetten. De Posterijen brengen thans de poststukken per auto naar het dichbstbijgelegen station, vanwaar verder vervoer per trein mogelijk is. Het plein voor het hoofdstation is nog af gezet en wordt met pantserauto's bewaakt. Op spoorlijnen zelf heeft een groot aantal Fran sche militairen poSt gevat. De Duitsclie spoor wegbeambten hebben het station verlaten. De Duitsche rijkspresident heeft gisteren een Verordening uitgevaardigd, welke iedereen met hchthuisstraf van niet minder dan tien jaar of met levenslange tuchthuisstraf bedreigt, die 'jdens de bezetting van Duitsch grondgebied °°r een vreemde mogendheid, voor deze mo gendheid spionnagediensten verricht op econ- hUsch, politiek of militair gebied. Met dezelfde 8 raffen wordt iedereen bedreigd, die spionnen 51 Oudste rechten Bodo's woorden had" en mij in eens in vroeger tijd' verplaatst. Hij 18 nog niet veel veranderd en wil gaarne de eerste >)De eprste barstte hij uit; „de eerste in O't geval Wel, wat is natuurlijker Ik weet, at ik je meer zal missen dan hij. Ik kan Je niet missen, MargreetJe bent zoo geheel anders dan anderen; ik heb altijd behoefte °m je alles te vertellen. Vader, noch Moeder, noch Wolfram geven mij, wat jij me geeft. Ik ?evoel mij heel anders als ik bij je ben. het 18 alsof ik mijzelf beter versta." tiMaar, mijn hemel, Jonker Bodo, ik heb je e vriendschap niet opgezegd Ik ben alleen ogen de grootste rechten opgekomen. Je eischt a,tijd meer." li Al tijd meer Enkel in dit geval. aens ik heb de oudste rechten. Stel, dat vuj Deën tot een groot gezin behoorden. Welnu, an zou er bijna altijd een paar broeders O; ^nsters zijn die zich inniger bij elkaar aansluiten. po wil ik het. Daarom wordt je Wolfram met ontrouw," eindigde hij ongeduldig. -.Gekheid, en ik doe het ook niet Rpdo sprak geen woord meer. Eindelijk waren wij bij huis. Maar voordat wij het hek indraaiden, rolde der bezettende mogendheid opneemt, verbergt of hun bijstand verleent. Behalve de vrijheidsstraffen kunnen ook boeten worden opgelegd tot een maximum van 500 millioen mark. Ook voorziet de verordening in vermogensconfiscatie. De gevallen, welke hieronder vallen, zullen door het rijksgerechthof behandeld worden. AMERIKA EN HET INT. IIOF. Het besluit, in deze zittingsperiode van het Amerikaansche congres, niet meer over te gaan tot behandeling van het voorstel van president Harding in zake de toetreding der Vereenigde Staten tot het Hof van Int. Justitie werd Zater dag bevestigd door de Senaatscommissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden, nadat door president Harding en minister Hughes voor deze commissie een nadere uiteenzetting van de plannen der regeering was gegeven. JAPAN. Het wetsontwerp tot invoeren van het alge meen kiesrecht, dat in het huis van afgevaar digden was ingediend door de oppositie is ver worpen. Dat geschieddeechter pas nadat de minister president Kato de verklaring had afge legd, dat de regeering zelf een wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht in studie had. ALLERLEI. De Berlijnsche banken hebben besloten geen Fransche of Belgische bankbiljetten van bui tenlanders meer in te wisselen en ook voorschot ten voor zaken van dezen aard te weigeren. Men verwacht dat alle banken in Duitschland zich bij deze beweging zullen aansluiten. -Volgens een bericht uit Milaan is het uit 12 leden bestaande redactiepersoneel van de Avanti in hechtenis genomen wegens het heftige artikel, tegen de fascistische regeering naar aanleiding van de arrestatie van den hoofdredacteur Serrati. —Uit Berlijn. In de Berlijnsche voorstad Erkner vierde de plaatselijke vereeniging van oud-strij ders gister haar stichtingsfeest met een gezarncn- 1 ij ken kerkgang. Bij het verlaten der kerk werden zij door ongeveer 100 communisten, die zich voor de kerk hadden verzameld, aangevallen. Drie leden der vereeniging werden zwaar gewond. Uit Cairo. Gister is in het hoofdkwartier der Britsche troepen te Cairo een sensationeele bomaanslag gepleegd. Er werden twee bommen geworpen, waarvan er slechts één ontplofte. Hierdoor werden drie Britsche soldaten en ver schillende Egyptenaren gewond. Eén cgyptenaar werd gedood. Binnenland. De Zvveedsche koning in ons lancl. Het bezoek aan Rotterdam heeft Zaterdag slechts 2'li uur geduurd. Toch is er nog een omvangrijk program afge werkt, zooals een tocht door de haven met de „Stad Rotterdam", een rijtoer door de stad en een bezoek aan het nieuwe stadhuis. Burgemees ter Zimmerman heeft de hooge bezoekers inge haald, vergezeld en uitgeleide gedaan. Bij het station stond de eerewaeht der mari- niets en het politie-muziekkorps opgesteld en een ernorme menigte belangstellendenwas komen op dagen om bij het vertrek, dat te kwart over éénen plaats had, tegenwoordig te zijn. Nadat de Koning aan Mr. Zimmerman zijn dank had betuigd voor de ontvangst, werden de afscheidsgroeten gewisseld en reed de trein onder ons het rijtuig van de Vrij vrouwe voorbij. De snuivende paarden hielden een oogenblik naast ons stil. Het portier werd neergela ten. „Wat is dat voor een vertooning, Bodo Laat het meisje onmiddellijk afstijgen en rijd naar huis." „Margreet heeft den voet verzwikt. Mania. Ik vond haar. Het portier werd met een ruk opgehaald. Het rijtuig reed verder. Bodo was vuurrood geworden. Bij onze deur bond hij Myra vast en wilde mij helpen, doch ik had mij al laten afglijden en hinkte naar binnen. „Leun op mij", gebood Bodo, zonder mij aan te kijken, terwijl hij mijn linkerarm 'over zijn schouder trok en zijn rechterarm om mijn mid del sloeg. Hij leidde mij naar Yader's stoel, trok mijn schoen uit, schoof een tweeden stöel naderbij en legde daarop mijn zieken vóet. Een oogenblik later holde hij den weg naai' het slot op. 's Avonds ontving Vader een kort schrijven van de Vrijvrouwe. Zij wenschte, dat Bodo voortaan zijn lessen maar op het slot zou nemen en gaf Vader de boekerij daartoe ter beschikking. 3. December. VERKÖVGSAAD. ifi PRACTISCHE 5TH00I BUSSEN SIN/UT 714 90 0E LLVERTS ZEEPMNT VLAARDin&EJA— Een heel lange brief van Wolfram, vol van colleges, professoren, Romeinen en andere oude snuiters. Vader vond hem heel belangrijk de vroolijke tonen der fanfare het station uit. Tijdens het bezoek aan het stadhuis hebben een 50 tal W. A. C. mannen getracht de orde te verstoren door allerlei laffe scheldwoorden te schreeuwen. Toen een waarschuwing niet hielp zijn de „helden" op een hardhandige manier uit de menigte verwijderd, en werden de aanvoerders naar liet politiebureau opgebracht. Even over half twee arriveerde de Konink lijke trein in Den Haag. Na de gebruikelijke for maliteiten stapten Koning Gustaaf, zijn Gast vrouw en de Prins in het gala-rijtuig en gevolgd door de eere-escorte's ging het langs de verschil lende eereWachten naar het Koninklijk 1 ah is Den Flaag had door de vele vlaggen en door de groote drukte, een feestelijk aanzien. Gistermiddag is een kort bezoek aan Delit gebracht, waar door den ZWeedschen Koning op het graf van Willem III in de Groote Kerk een krans werd gelegd. Kwart over drie was het gezelschap weer m de residentie terug en om 4 uur werd de receptie in het Zweedsche gezantschapsgebouw gehouden. Behalve de Zweedsche gezant, de heer Ad- lerkreuz en de legatiestaf waren bestuur en leden van de Zweedsch-Nederlandsche vereen i- ging en verschillende Zweden in ons land woon- achtig, aanwezig, die allen aan den koning werden voorgesteld. en ik ook, al begreep ik er alleen uit, da Wolfram het best maakt en verbazend veel studeert. Zijn hospita zorgt voor hem als als Moeder zou doen. „Martha Dolme is goedhartig en gul," zei- de Moeder. „Ik ben blij, dat Wolfram met zijn zwak gestel niet bij een geheel vreemde on der dak is gekomen. Hij had slechter kunnen treffen." 17 Februari 1776. „Haast je, Margreet, dan kun je meerijden. Ik heb iets nieuws voor je," riep Baron Sieg fried van boven uit zijn cabriolet. „Ik ook," antwoordde ik, regenmantel en kaper in der haast omslaande en naast hem plaats nemende „beste berichten van Wol fram." „Wij zullen nog pleizier aan hem beleven, kind. Je vader heeft een juist oog gehad. Ben je niet nieuwsgierig naar mijn nieuws Wij gaan naar een troep Zigeuners, die hun kamp op de grauwe vlakte hebben opge slagen." „Alleen?" vroeg ik verschrikt." „Het zijn geen dieven of moordenaars, maa arme zwervers. Op Bermensch grondgehieu mogen zij niet komen op Klakau zijn zij ver jaagd. Zij moeten toch ergens blijven en heb ben gevraagd om hier 14 dagen te mogen rusten.Ik ga zien wat ik voor hen nog kan doei.. „Alleen?" herhaalde ik, en dacht aan clJ Zigeuners, die ik op prenten had gezien, c lit boeventronies met sluike haren en loerende oogen „Zijt gij bang?" De voorzitter der Zwec dsch-Ncderlardsche vereeniging, kapitein Strom, overhandigde na mens zijn vereeniging den koning met een korte toespraak een bord van Dclftsch aardewerk, Waarop do zeeslag bij Fahmen in 1644 was afge beeld. Het was hier, dat de Zweden en Hol landers gezamenlijk tegen de Denen streden. De koning was met dit geschenk bijzonder ingenomen. Hierna bracht, hij nog een kort bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Van Karnebeek te zijnen huize aan de Kneuter dijk. In het paleis der koningin-Moeder vond een intiem famiHediner plaats, waaraan de koning, de koningin-moeder, de koningin en de prins deelnamen. Even voor neg n uur begaf rle koning zich naar den gereedstaanden extra-trein, waai in zich een zWeedsch salonrijtuig bevond. De Ko ningin en de prins geleidden koning Gustaaf naar het rijtuig. Nog een groet en een buiging naar de om standers en daarop vertrok de trein naar Ouden bosch. Heden is de reis naar Brussel voortgezet. De Vrijheer vermaakte zich met mijn angst. „In het dorp wacht ons versterking de Schout en" de Rentmeester van Hohenlinde, ook de houtvester met een twaalftal jagers en bosch- wachters. Hohenlinde ligt op ongeveer anderhalf uur rijdens aan den anderen kant van het bosch in een vruchtbare streek, aan de Noordzijde door de zoogenaamde grauwe vlakte een dorre strook lands begrensd. Wij reden Hohenlinde binnen. Vóór de her berg stond het verwachte drietal. Verderop de groen- en grijsgebuisde boschbeambten. Wij volgden hen stapvoets. Weldra werden de vuilgrijze tenten zichtbaar. Ik telde er een twintigtal. Zij lagen dicht naas elkaar en vormden met een rij aanèengesjor e karren en wagens een wijden onrcgelmatigen cirkel. Eenige koppels magere paarden liepen in vrijheid rond en knaagden het taaie gras af, het eenige gewas dat hier groeide. Een wending van den weg vergunde ons een kijkje binnen den afgesloten kring- Daar was het bruine volkje bijeen. Het uur van hun mid dagmaal scheen nabij. Zij zaten, lagen of hurkten rondom de stookplaats, de oogen gekeerd naar den groot.en ijzeren pot, waaruit bij tusschen- poozen de wasem in dunne kringen ontsnapte. Een drietal havalooze kinderen kroop hij onze nadering uit eon der voorste tenten en staarde ons strak cn nieuwsgierig aan halve wilde mannetjes met hun brutale kijkers en bun ai m- zaligc plunje, niet veel meer dan een grof hem van een ongekende kleur, waaronder de bruine voeten uitstaken. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - zijn. VIM LUX EN LlFEBUOr FABRIKANTEN VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1