vzzÊÊmmmmM V. RoSSEM'S^-sjgf^iffl De R.K. Universiteit. .Naar de te,Roosendaal verschijnende „Grond wet" mededeelt, ciiculeert. daar ter stede onder de vooraanstaande Katholieken van de stad een adres, waarop druk wordt geteekend en dat ge richt zal worden aan de St. Radboudstichting te Utrecht. In dit adres wordt te kennen gegeven, dat velen den gang van zaken met betrekking- tol, de stichting der R.K. Universiteit betreuren. Adressanten verzoeken het bestuui der St Radboudstichting, om de sympathie der Katho lieken te behouden, de onderhandelingen met Nijmegen niet voort te zetten, maar de Universi teit in een meër katholieke stad en omgeving te vestigen. Hét is te begrijpen, dal bij vele Katho lieken in den lande ontstemming is gewekt over „den gang van zaken" te Nijmegen. -Mahr in dit stadium schijnt het ongewenscht, dat de St. Radboudstichting worde aangespoord, om het stof van de voeten te schudden voor de poor ten der Karelstad. Dat minstens de beslissing der Gedeputeerde Staten van Gelderland nog Worde afgewacht, ligt voor de hand. De zuivelnijvcrhcid. De directeur-generaal van den arboid heeft de meening van de arbeidersorganisaties ge vraagd over een voorstel, over te gaan tot ver ruiming van de arbeidstijd voor al.e fabrieken tot bewerking of verwerking van melk, en Wel om gedurende 26 achtereenvolgende weken een Werktijd van 10 uur per dag of 55 uur per Weck toe te staan, onder voorwaarde, dat gedurende 13 .weken de arbeidsweek 48 uur en eveneens gedurende 13 weken 42 uur bedraagt, en alle Zondagsarbeid in het Weekmaximum is begrepen Invoerverbod gevraagd. - De Federatie van Bonden van Confectiefa- brikanten heeft bij adres aan den Minister van Arbeid gevraagd hun gelijken steun te verschaf fen als nu voor de schoenindustrie wordt voor- gèsteld en in 't bijzonder de fabrieken van dames- confectios en lingeries te beschermen tegen valu- tacencurrentie. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 2 Maart in Nederland uitgesproken 71 faillissementen tegen 54 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. .Van 1 Januari tot en met 2 Maart 1923, 727 faillissementen tegenover 428 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. t De bezetting van het Roergebied. i' De-berichten welke Havas verspreidt over het Vertrekken van treinen met steenkool uit het Roergebied naar Nederland, zijn, naar de Steen- kolen-Handelsvereeniging, die, zooals men weet, de importeur van deze kolen is, verzekert, ge heel bezijden de waarheid. Tegen alle recht en billijkheid in, aldus de Steenkolen-Handelsver- qeniging, en in strijd met de gedane beloften worden door de bezettingsautoriteiten sedert 20 Februari, 12 uur 's middags, alle wagens en schepen, beladen met kolen, hehoorende aan en bestemd voor Nederlandsche ontvangers opge houden. Na de beslissing, welke de commissies van herstel, na besprekingen met vertegenwoordigers van de Nederlandsche regeeiing, volgens Havas <^e,^er dagen heeft genomen, kan moeilijk aange nomen worde, dat de Fransche en de Belgische regeeringen niet de juistheid van het Nederland sche standpunt zouden moeten erkennen. De kosten, Welke dagelijks door het aanhou den van de treinen en schepen voor Nederland sche belanghebbenden ontstaan, zijn zeer aan zienlijk, zoodat een afdoende regeling van deze kwestie.ook uit dit oogpunt zeer urgent is. Siads- en Gewestelijk Nieuws. Kinderbescherming. Ieder kent in Schiedam de weldoende Vereen, tot Kinderbescherming, die helaas thans in groote financieele moeilijkheden verkeert. Naar aanleiding hiervan richtte het bestuur van den Nederl. Bond tot Kinderbescherming in Den Haag de volgende circulaire aan het Neder landsche volk In het laatst der vorige eeuw brak zich zoowel in Europa als in Noord-Amerika de overtuiging baan, dat de wijze, waarop kinderen die de strafwet hadden overtreden, berecht en gestraft werden, even ondoeltreffend als onverdedigbaar was, ^alsmede dat veel te weinig gedaan werd oin kinderen te hulp te komen, die door onmacht of onwil hunner ouders' met zedelijken en li- chamclijken ondergang werden bedreigd. Nederland sloot zich bij die beweging aan en stond zelfs, na de in werking treding onzer kindxwetten van 1901, een tijdlang aan de spits. Thans nu sedert 1 November „Kinderrech ters" aangewezen zijn en de onder toezicht stelling van minderjarigen bij de wet geregeld is, staat Nederland op het gebied der Kinder bescherming weder in het eerste gelid. Doch nu juist doemt er voor de uitvoering dezer zooveel heil belovende wetten een groot gevaar op, dat in 's lands belang bezworen dient te worden. Door den nood der tijden is bezuiniging op iedfr gebied voor de Regeering dure, doch onafwijsbare plicht geworden. Ook op het gebied der Kinderbescherming Bij de indiening der Staatsbegrooting voor 1923 is door den Minister van Justitie volmondig erkend, dat de door hem voorgestelde en op 21 November j.l. door de Tweede Kamer goed gekeurde vermindering van subsidies de ver- eenigingen en instellingen, die zich aan Kinder bescherming wijden, voor groote financieele moeilijkheden zal stellen. Als een middel om dit dreigend gevaar af te wenden, noemde de Minister een beroep op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk. Naar aanleiding van die vingerwijzing ver oorlooft het Bestuur van den in 1899 opgerichten Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming zich tot ieder Nederlandsch burger of burgeres de vraag te richten „Brengt gij reeds eenig offer ten bate der -meest beklagenswaardige onder onze lands kinderen Zoo neen Haast U dan dit verzuim zoo spoedig mogelijk naar de mate Uwer krachten te herstellen Zoo ja Vraagt U dan nauwgezet af, of gij niet meer behoordet te geven. Laat het intusschen daarbij niet, doch spoor ook anderen aan, ten deze hun plicht te doen. Zijt gij bekend met personen, die met het denkbeeld omgaan, hun nalatenschap geheel of ten deele ten bate van allen tot een nuttig doel te bestemmen, wijs hen dan op de hoogst nuttige strekking der Kinderbescherming en op den nood, waarin deze verkeert. De Nederlandsche Bond, die zelf niet tot de subsidie-genietende Vereenigingen behoort, vraagt Uwe hulp niet tot stijving van eigen kas, doch vestigt ten bate van alle vereenigingen, instellingen en stichtingen Uwe bijzondere aan dacht op den nood, waarin schier alle instellin gen op het gebied der kinderbescherming komen te verkeeren door de noodzakelijke verminde ring der Regeeringssubsidie, waardoor zij niet alleen hunne werkzaamheden niet kunnen uit-, breiden, maar wel haast zeker buiten slaat zullen geraken het bestaande in stand te houden. Aan U, naar eigen, helieven en in volle vrijheid te beslissen aan welke Vereeniging, Stichting of Instelling gij Uwe gave wilt schenken. Laat U bij deze keuze leiden door eigen inzicht en sympathie. Wij wenschen daarop geen den minsten invloed uit te oefenen, doch verzuim in geen geval eene keuze te doen en daarnaar te handelen. Doe het liefst dadelijk 1 Het is ons aller plicht te vóórkomen, dat Nederland de schande treffe, dat een of meer van de thans hier te lande bestaande instellingen tot Kinderbescher ming zich genoopt ziet haar weldadigen en zegenrijken arbeid te staken, wegens gebrek aan geld Laat dan ieder zijn plicht doen en dat niemand in verzuim blijve Het geldt hier de meest beklagenswaardige onder onze kinderen De heer L. W. Kramers, secretaris der Afd. Kinderbescherming der St. Vincentius-Vereeni- ging alhier, voegt hieraan toe Bij den aanvang van 1923 strekte de St. Vincentius Afdeeling van Kinderbescherming haar zorg uit over 80 van die beklagenswaardige steunbehoevende kinderen. Dat reeds zoo buitengewoon zorgvol werk wordt thans nog verzwaard door bijna onover komelijke financieele moeilijkheden. De door de Regeering toegepaste zuinigheids maatregelen treffen ook 'ons Liefdewerk op zoodanige wijze, dat zij zonder krachtige finan cieele hulp niet verder kunnen. Breng dus Uw gave, Uw aalmoes, Uw krach- tigen geldelijken steun naar de Afdeeling Kinder bescherming van de St. Vincentius Vereeniging te Schiedam. Wij kunnen Uw hulp niet missen Nood dringtWij moeten vragen Onze beschermelingen, waarvoor' wij moeten blijven zorgen, waarvoor wij Uwe krachtige hulp inroepen, zullen U dour hun gebeden voor Uwe gaven in ruime mate zegeningen brengen. Motie. In een vergadering van de afd. Schiedam der Rijks-Leeraren-Vereeniging, waar 11 van de 16 leden aanwezig waren, is met op één na alge- meene stemmen de volgende motie aangenomen De Afd. Schiedam der Rijks-Leeraren-Ver- eeniging, bijeen in vergadering ter bespreking van de vermoedelijke plannen der Regeering ten opzichte van het onderwijs, van meening, dat het verhoogen van het aantal leerlingen per klasse in de voornaamste plaats, van fatalen invloed moet zijn op het peil van het onderwijs, dat het vermeerderen van het maximum aan tal lesuren per Week vrijwel met contractbreuk gelijk staat, terwijl het een zeer ongelijken druk zal uitoefenen op den eenen leeraar in vergelijking met den anderen en bovendien op vele (kleinere) scholen practisch zonder uitwer king zou blijven, van oordeel, dat ook hét onderwijs zijri deel zal moeten bijdragen in de noodzakelijke bezuiniging op de uitgaven van den Staat, spreekt als haar overtuiging uit, dat, niettegenstaande de leeraren zonder twij fel tot de relatief slechtst bezoldigde klasse be- hooren en zij dus door de bezuiriing het meest getroffen worden, toch, boven de bedoelde voor het onderwijs hoogst verderfelijke maatregelen, eensalaris vermindering voor het leeraren- personeel als offer aan de gemeenschap verre te verkiezen is, besluit deze motie ter kennis te brengen van het Hoofdbestuur der R. L. V. met verzoek, haar in het Weekblad te publiceeren. Het Hoofdbestuur van de R. L. V. heeft, naar aanleiding van bovenstaande motie de Schiedamsche Afd. meegedeeld, dat het de zin snede omtrent eventueele salarisvermindering niet kan onderschrijven het Hoofdbestuur zal 30 cent Per half ons. Kerkstraat, een hond, waarbij verschijnselen van dolheid werden waargenomen, door de politie afgemaakt. 9 zich zoo krachtig mogelijk tegen salarisverminde ring van in functie zijnde leeraren verzetten. Brutale inbraak. Gisteravond, toen de familie II. afwezig was, hebben inbrekers zich toegang verschaft tot hun woning aan de St. Liduinastraat. Na over een 3 M. hoogen muur te zijn geklauterd, hebben de dieven door uitsnijding van een ruit zich toegang vei schaft tot de achterkamer en daar met behulp van breekijzers twee kasten opengebroken. Blijkbaar zijn zij door de faibilie, die kwart voor twaalf terugkeerde in hun arbeid gestoord, want de achtergelaten werktuigen du den op een overhaaste vlucht. Uit het 't velen, wat er voor 't grijpen lag, heb ben de kerels een zware kist gekozen, in de waan dat bedoeld voorwerp een flinke hoeveelheid geld bevatte. De „heeren" hebben zich echter deer lijk vergist, wijl de kist niets anders dan waar- delooze pasmunt, zooals die door het personeel in café's wordt gebruikt, inhield, zoodat de buit wel niet tegen het verlies van hun gereedschap zal opwegen, bovendien hebben zij het onedele metaal op hun overhaaste vlucht voor de helft verloren. Uit het gevonden materiaal, de genomen vinger afdrukken en tevens in verband met vorige in braken, meent de politie eenige aanwijzingen te hebben gevonden, die zij met vrucht hoopt te benutten. VlecscUverkoop onder toezicht der Gemeente. Morgen zal voor het eerst aan de voormalige Centralekeuken, ingfffig St. Anna-Zusterstraat gesteriliseerd varkensvleesch en vet worden verkocht. Deze verkoop geschiedt tegen verminderde prijzen, ze zijn een uitstekend voedingsmiddel en zullen vermoedelijk ook in andere plaatsen vlug worden verkocht. Demonstratie. Door het Werkloozen-Agitatie-Comité en het plaatselijk arbeids-Secretariaat is aan B. en W. verzocht om Dinsdag'middag een demonstratie te mogen houden met het doel, een deputatie naar den Burgemeester te zenden ter bespreking •van de plaatselijke toestanden det werkloozen. AVerklooze kantoorbedienden. De Afd. Schiedam van den Nat.Bond van Han dels en kantoorbedienden „Mercurius" heeft het volgend schrijven aan den raad dezer gemeen te gezonden. Ondergeteekenden, L. G. Bontenbal en B. P. J. Mlrauw, in hunne kwaliteit van resp. Voor zitter en Secretaris der Afdeeling Schiedam van den Nationalen Bond van Handels en Kantoor bedienden „Mercurius", voor en namens dezen Bond optredende, betuigen hiermede hun in stem ing met het adres van den Schiedamschen Bestuurdersbond, waarover reeds door het col lege van B. en W. een schrijven tot Uw Raad gericht werd en waarin o.m. verzocht wordt te besluiten i 2e. dat aan de werkloozen die een huishuur verwonen hooger dan 3.50 per Week, een bij slag zal worden gegeven op die huishuur gelijk aan het bedrag dat zij meer verwonen dan 3.50 per week. Uit het antwoord van B. en W. tot Uwen Raad gericht vernamen zij, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn houding ten opzichte van dit punt nog niet heeft bepaald en daarover nog overleg pleegt met Zijn ambtgenoot den Minister van Arbeid. Mocht van 's Ministers zijde daartegen geen bezwaar gemaakt worden, zoo verzoeken zijUwen Raad met den meesten klem op dit deel van het verzoek goedgunstig te willen beschikken, daar juist die kantoorbedienden, welke in normale^ tijden onder de beter gesalarieerde arbeiders ge rekend kunnen worden en zich dienovereenkom stig hebben ingericht, nu door werkloosheid het zwaarst worden getroffen. Het is voor hen zoo niet onmogelijk, dan toch uiterst moeilijk thans een goedkoopere woning te vinden, terwijl de huren van de goedkoopste woningen zelfs van dien aard zijn, dat ze slechts ten koste van een groot deel van hetgeen voor het allernoodza kelijkste levensonderhoud is bestemd, kunnen worden voldaan van hetgeen door hen aan werk loozen uitkeering of steun genoten wordt. Haastige spoed. Den laatsten tijd werd er door motorrijders, en automobilisten op een roekelooze wijze in de stad gereden. Om dit euvel te beteugelen, heeft de vorige week de politie voorzien van snelheidsmeters, de dolle rijders eens gecontroleerd, met het ge volg, dat niet minder dan twintig proces-ver balen tegen die gevaarlijke heeren zijn opge maakt. Dit moge ook voor anderen een waarschuwing zijn, om in het belang van de gemeenschap en van hun zelf, op minder woeste wijze door de straten te tuffen. Wegens een vervuilde schoor- steen, het voorjaarskwaaltje, is gister een begin van brand ontstaan in perceel 23 aan de Strijen- schestraat. De politie heeft met eenige emmers water het vuur gedoofd. Hedenmorgen is in de Lange UIT MAASSLUIS. Zaterdagmiddag heeft ten stadhuize een bij eenkomst plaats gehad tusschen B. en W. .het bestuur van de Maassl. Woningbouwvereeniging en vertegenwoordigers van de werklooze gezins hoofden, die in massa ;net uitzetting bedreigd zijn gejjjsorden. De bespreking heeft tot resultaat gehad, dat met wederzijdsche medewerking getracht zal worden een regeling te ontwerpen, waarbij het gevaar van uitzetting voor de bona fide werkloozen opgeheven wordt. Gemengd Nieuws. Aangehouden. De politie te Venlo, heeft twee Belgische kommiezen aangehouden, die aan de Straelsche grens stonden. Zij wilden van Venlo per trein vertrekken. Men heeft hun duidelijk gemaakt dat ze zich, ten minste niet zwaar gewa pend de een had een scherp geladen browning, de ander een eveneens met scherp geladen re volver op zak daar mochten vertoonen. De politie heeft de wapens in beslag genomen en hen toen naar Straelen laten vertrekken. Een keurige cavalier. Een motor- rij der, die een meisje op de duozitting medevoer- de en roekeloos jakkerde, kwam 's avonds laat op den rijksstraatweg onder Velp te vallen. Het/ meisje brak een been en de motorrijder kreeg eenige blessures in het gelaat. Hij heeft het meis je ter plaatse zoo maar achtergelaten en is zelf. zonder licht doorgereden^ Even na het ongeval passeerde hij in woeste vaart Ellecom en Dieren. Pogingen om hem aan te houden waren tever- geefsch. O ngelukken. De 16-jarige LI. Hoefna gels te Eindhoven-Woensel, die met zijn motor rijwiel tegen een boom is gereden, is gisteren aan de gevolgen overleden. Terwijl de vrouw van den landbouwer van S. te Maasland uit was en de man zijn middag slaapje deed, is hun kind van ruim drie jaar met het hoof voorover in een vervalputje gestikt. Vrijdag sprong te Sassenheim de 13-jarige H. van S. van een hondenkar. Hij werd-door een auto overreden en gedood. De 34-jarige tramconducteur Lubbers is gisteren te Scheemdermeer door een stoomtram overreden en vanmorgen in het ziekenhuis te Groningen aan de gevolgen daarvan overleden. Achterhaald. Te Veelerveen is bericht ontvangen, dat de voormalige directeur R.N., be schuldigd als zoodanig fraude te hebben ge pleegd ten nadeele der Coop. Aardappelmeel fabriek Westerwolde aldaar, in Macedonië is gearresteerd en inAthene nu reeds één maandvast gehouden wordt, wachtende tot hij op transport wordt gesteld, om aan de justitie te Winschoten, te worden overgeleverd. Zware straffen. Wegens ketting- handel met vleesch en boter heeft de reeHbank van Mannheim twee Nederlanders, G. v. R. uit Schiedam en A. W. uit Beek en Donk,elk tot een jaar tuchthuis en 2 millioen mark boete veroor deeld. Er van door. Naar men verneemt, moet de directeur van en belangrijk bouwwerk te 's Gravenhage sinds eenige dagen verdwenen zijn. Het tekort in de kas der vennootschap moet in de zes cijfers beloopen. Verduistering van ruim twee ton. Hieronder geven wij het door de „Nwe Sb. Crt." van de recherche bekomen relaas om trent de verduistering van /226.000> waarvan een Japansche firma te Soerabaja de dupe werd De te Semarang wonende Chineezen Liem Liong Kwie en Oei Ing Djoen hadden samen een kongsie opgericht met geen ander doel dan oplichting. Zij openden kortgeleden hier een branche, aan het hoofd waarvan door hén Werd gesteld zekere Tjian Bian Tik, vroeger handelsemployé te Semarang en laatstelijk Waronghouder te Cheribon. Tjian Bian Tik zoü een salaris ontvangen van 150 's maands en kreeg den last, ten spoe digste een localiteit te huren. Hij slaagde er in te Kampong Baroe een kantoortje met goedang te huren voor 250 's maands. Kantoor en goedang zijn een onderdeel van een Chineesch kantoor gebouw. Liem Liong Kwie en Oei Ing Djoen openden ten faveure van Tjian Bian Tik bij de Bank voor Indië alhier een crediet en gelastten hem, in relatie te treden met de Nippon Sug'ar Coy om 1000 ton suiker te koopen voor den prijs van 226.000. Het koopcontract kwam tot stand en werd geteekend óf door Tjian Bian Tik óf door een anderen Chinees, van beroep kok. Dit moet door de recherche nog Worden vastgesteld. De suiker werd te Probolinggo verscheept en Tjian Bian Tik wist door tusschen- komst van lastgevers aan de connossementen te komen. Afgesproken was, dat hij die connossementen onmiddellijk bij de Bank voor Indië zou ver zilveren. Dit geschiedde, waarna de buit het ontvangen bedrag van 226.000 werd verdeeld. Tjian Bian Tik ontving volgens eigen ver klaring als aandeel ƒ5000. Oei Ing Djoen en Liem Liong Kwie streken voor zichzelf op ieder 60.000, terwijl een broer van laatstge noemden, Liem Tjiong Hong, ook ƒ60.000 ont ving. De rest van het bedrag werd besteed aan het opmaken van contracten, notarieele akten, raadpleging van advocaten, betaling van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2