ring alsdan om 10 uur aanvangt, is ook dit geen groot bezwaar. In de tweede helft der maand Maart ver schijnt het programmaboekje van het congres, waarin, behalve mededeelingen van orde, rege ling enz. de stellingen zullen zijn afgedrukt van de 5 inleiders, te weten van Prof. Dr. Fr. Daels te Gent, Prof. Dr. J. Salsmans S.J. te Leuven, Prof. J. D. J. Aengement te Warmond, Dr. W. Aussems te Utrecht en Prof. Dr. J. Veraart te Delft. Teneinde aan het congres te kunnen deel nemen, moet men zich opgeven voor het lid maatschap, en wel de Nederlanders bij het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden,Steen- schuur 17 en de Vlamingen bij Dr. Floris Prins, Plocgstraat 23 te Antwerpen. Bij die opgave zende men het lidmaatschapsgeld ten bedrage van 5 voor Nederland en frs. 20 voor België. Daarvoor ontvangt men p.o. een bewijs van lidmaatschap en t. z. t. een programmaboekje en het congresverslag. Met het oog op de zaal ruimte wordt daarbij tevens mededeeling ver zocht of men waarschijnlijk al dan niet het congres zal bijwonen. De namen der inleiders, die de bevolkings kwestie zullen bespreken van ethischen, econo- mischcn en medischen kant, staan borg voor een zeer hoogstaande behandeling der stof. Flet eenigszins internationale karakter van het con gres zal het zijne bijdragen tot het welslagen en tot interessante besprekingen. De Nederlandsche Katholieken moeten dit congres steunen, ook financieel. Liet onderwerp is immers van ingrijpende beteekenis. Goederen in natura voor Rusland. De K. S. A. verzoekt ons het volgende mede te deelen Op 28 Febr. j.l. is het s.s. Euterpe", dat door de bemoeiingen van het Ned. Roode Kruis en het Ned. Nansen Comité voor de hongerdistric- ten in Rusland werd uitgerust, en waarin ook de goederen zijn geladen, die door bemiddeling van de K. S. A. werden ingezameld, uit Rotter dam vertrokken. Do inzameling van producten en kleeding wordt daarmede beëindigd. De K. S. A. zegt hartelijk dank aan degenen, die goederen hebben gezonden, en spoort de Nederlandsche Katho lieken dringend aan de goederen in het vervolg steeds te zenden aan het R. K. Fluisvestings- comité te 's-Hertogenbosch voor de bevolking van Duitschland, Oostenrijk en Hongarije, in welke landen de nood steeds meer dringend wordt. Waarschuwing. Het Centraal Bureau voor de K.S.A. in Neder land te Leiden acht zich verplicht met klem te waarschuwen tegen de misleidende wijze, waar op de zoogenaamde Nationale Vereeniging tot bestrijding van slechte lectuur „Sint Nicolaa.s", gevestigd te Utrecht, werkzaam is. Deze vereeniging, goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 6 Jan. 1914, is geen Katholieke Vereeniging. Zij is niet Kerkelijk Goedgekeurd. Een grondig onderzoek door ons Bureau te Utrecht ingesteld bracht aan het licht, dat de vereeniging „Sint Nicolaas" aldaar vrijwel onbe kend is. Deze vereeniging durft het niettemin aan om een enorme premie-verloting te organiseeren. De uitgift bestaat uit 1000 series van 1000 obligaties elk van 2.50, dat is dus totaal 21/2 millioen gul den Deze loten tracht men aan den man te bren gen o.a. in het Zuiden des lands en in Zuid-Hol land. Daarbij wordt als doel voorgespiegeld „het constitueeren van een groote bibliotheek, hoofdzakelijk bestaande uit studie- en Apologe tische werken." Vager kan het niet gezegd worden Ofschoon het prospectus en zelfs de keuze der prijzen en de mededeeling, dat de uitslag der trekkingen 10 dagen daarna in alle R.K. bladen zal worden gepubliceerd bij den oppervlakkigen lezer sterk den indruk wekken, dat men hier te doen heeft met een vertrouwenswaardige, Room- sche onderneming, bleek hiervan bij ons onder zoek niets. Het Centraal Bureau zal zien hoe in deze zaak verder kan worden opgetreden en houdt zich inmiddels aanbevolen voor mededeelingen, daar op betrekking hebbende. Indische Conferentie voor katholieke studenten. Vanwege de Unie van R.K. Studenten-Ver- eenigingen in Nederland zal dit jaar wederom een Indische Conferentie worden gehouden en wel op 17 en 18 Maart in het Hotel de Witte- brug te 's-Gravenhage. Deze conferentie wordt gehouden voor ka tholieke studenten die naar Indië gaan of daar over denken. Voor deelneming en voor introduc tie wende men zich tot professor P. Groenen te Warmond. Re zomertijd. Eenige belanghebbenden hebben besloten, een voorloopig comité te vormen, met het doel, een nationale beweging in het leven te roepen om alsnog te trachten de aanneming van het voor- stel-Braat in de Eerste Kamer te voorkomen. Dit comité verzoekt dringend vóór Vrij dag 9 dezer schriftelijk betuigingen van adhaesie te mogen ontvangen, van particulieren zoowel als van organisaties, aan het adresComité tot behoud van den zomertijd, hotel Krasnapolsky, Amsterdam, Het voornemen bestaat, zoo spoedig mogelijk een openbare vergadering uit te schrijven, waar in een definitief bestuur zal worden gekozen, en Verder dc maatregelen zullen Worden bespro ken. die het doel van het comité kunnen verwe zenlijken. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergade ring van het bureau voor sociale actie ten dien ste van handelsreizigers en handelsagenten in Nederland is met agemeene stemmen besloten, een adres te zenden aan de Eerste Kamer, om aan te di ingen op verwerping van het initiatief- voorstel-Braat c.s., terzake de afschaffing van den zomertijd. In beginsel werd besloten, steun te verleenen aan een eventueel te vormen agitatie-comité, voor het behoud van den zomertijd. Schriftelijke vragen. De heer Van Dijk, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd Is het den Minister bekend, dat in geheel het bezette Rijngebied voortdurend een zeer hinderlijke belemmering wordt ondervonden bij de verscheping van naar ons land en onze havens bestemde goederen, voor Nederlandsche reke ning afgeladen Zou de Minister bereid zijn bij de betrokken overheid of het betrokken militair gezag zijn invloed aan te Wenden, opdat aan deze hinder lijke belemmering spoedig een einde worde gemaakt De sigarennijverheid. Er bestaat weer mogelijkheid, dat de firma Dresselhuys een order van 50 millioen senoritas van de Spaansche Regie zal krijgen. Het"ligt dan in de bedoeling het werk hoofdzakelijk te verdeelen over Amsterdam, Utrecht, Culemborg en 's-Hertogenbosch. Wegens voordeeliger aanbiedingen uit het buitenland bedingt Spanje echter een lageren prijs, terwijl volgens het collectief conti act het loon der senoritas-werkers van 6 tot 6.40 per 1000 moet worden verhoogd. De bijslag van de overheid zou daardoor aanzienlijk stijgen boven het bedrag, dat nu als werkloozensteun moet worden betaald. Om die reden was de zaak eerst afgesprongen. Op verzoek van het gemeentebestuurvan 's-Hertogenbosch zalheden echter een conferentie in Den Haag worden gehouden. Rcgeeringsjubileum van de Koningin. Vandaag zullen te Haarlem een tachtig burge meesters uit Noord-Holland samenkomen om besprekingen te houden betreffende de viering van het aanstaande jubileum van de Koningin. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag, 13 dezer, des avonds te half negen uur. V erzekerings wetge vin g De Nationale Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" heeft aan den Hoogen Raad van Arbeid, inzake de voorgenomen her ziening van de sociale verzekeringswetgeving, een adres gezonden. Verz. Maatschappij „St. Petrus." Op 1 Maart Werd onder Pret idium van Mr. Dr. J. W. Schneider ten kantore der Mij. Weistraat 116 Utrecht de eerste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Uit het verslag van de Directie blijkt, dat de Mij reeds tot groote bloei is gekomen. In de afdeeling levensverz. werd afgesloten ƒ115.000.in de afd. Spaarkassen 1.522.835.ingeschreven bedrag. Alzoo totaal netto 1.637.835.Voor de Spaarkas is belegd 21.868.421/2 gereserveerd voor gebouwen waar- deverm. 1958.12 voor administratiekosten 12.000.Na afschrijving van oprichtingskos ten enz. blijft een winst saldo van 4115,65. Hier van wordt gereserveerd 1000.als reservefonds Voor het studiefonds der Mij. tot steun der toe komstige Priester-Missionarissen 642.601/ï. Aan aandeelhouders 1000 (10 20 maanden) Commissarissen, Directie en personeel 372.09. Overgebracht nieuwe rekg. 266.28. Onder dankzegging van FI.H. Commissarissen werd de Directie gedéchargeerd voor het gehou den beheer. De aftredende gedelegeerde Commissaris den heer A. J. M. Verbeek werd in dezelfde functie herkozen. Nog werd een bedrag van 1000.beschik baar gesteld voor de Missie van Mgr. Jan Olav Smit. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Volksbond. Donderdagavond 8 uur houdt de afd. Schie dam van den N.R.K. Volksbond in het bonds- gebouw een ledenvergadering. Voornaderebijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande annonce. Demonstratie. Op het verzoek van het W.A.C. en het P.A.S. aan B. enW. tot het houden van een demonstratie en het zenden van een deputatie naar den burge meester is goedgunstig beschikt. Hedenmiddag 4 uur arriveerden de demonstran-_ ten op de Groote Markt en beklommen eenige af gevaardigden van lien de stadhuistrappen tot het houden van een bespreking met het hoofd der gemeente over de plaatselijke toestanden der werkloozen. Op een en ander hopen wij morgen nog terug te komen. Staking. Van wege loonsverlaging is gister bij een vijf tal aannemers in het bouwbedrijf een staking uitgebroken, die ca. 70 bouwvakarbeiders omvat. Gestaakt wordt bij de firma's Alcman, v. Ameide, Korsten, P. de Graaf en Scheurkogel. Door den heer K. distillateur aan de Schie werd op 22 Januari 1.1. een vat je never per boot naar Druten verzonden. De kaste leinvoor wien het vat bestemd was,merkte echter al heel vlug, dat het inplaats van jenever, water bevatte. De afzender heeft nu ter onderzoek de hulp van de politie ingeroepen. Bij de politie is gister aangif te gedaan,dat. ten nadeele van de R.K. Naaikrans uit het Bondsgebouw een naaimachine is ont vreemd, welke de firma-naam van B. J. ter Braak draagt. UIT ROTTERDAM. De ingestorte huizen. Zaterdag is men klaargekomen met de werk zaamheden voor het opzoeken van de oorzaak der instorting-van het dubbele pand aan de Aal- brechtskade te Rotterdam, waarbij destijds twee menschenlevens te betreuren vielen. Verschillende deskundigen, n.l. van de Justitie van den Rechtercommissaris, van den bouwon dernemer en van de bouwpolitie te Rotterdam hebben dit onderzoek geleid. Men is het echter niet eens kunnen worden of de oorzaak bij de constructies of bij de gebruikte materialen ligt. De zaak zal thans voor de Rechtbank komen. Gistermorgen is de 7-jarige J.H., op de Nes- serdijk al, bij het oversteken van de straat door een vrachtwagen overreden. Een wiel ging over het hoofd en den hals van het kind, dat onmiddellijk dood was. In de Van der Takstraat alhier is A.R., uit de Johannes Brandstraat, gisteravond aange- valle en tegen de straat geslagen. In bewusteloo- zen toestand is de man met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht. De daders namen de vlucht. Gemengd Nieuws. Alle verandering... Sedert de stoom tram van Den Flaag naar Rijswijk door een elec- trische is vervangen, is de dienst van Den Flaag naar Delft en omgekeerd totaal in de war, waar door tal van beambten en werklieden der groote fabrieken gedupeerd zijn. Een handige omni bus-onderneming maakt goede zaken. Een d r ij v e n d e m ij n. Gistermiddag is de stoomboot van de Rotterdamsche Tramweg Mij., de Minister v.d.Sleyden, die den dienst tus- schen Middelharnis en Hellevoetsluis onderhoudt en om vier uur van eerstgenoemde plaats vertrok, door de tegenwoordigheid van geest van den kapitein de Hartogh aan een dreigend gevaar ontsnapt. Ongeveer de helft van het Haringvliet ge passeerd, zag men plotseling een drijvende mijn in de richting van het schip ip het water dob beren. Onmiddellijk wierp de kapitein het roer om en de passagiers, die zooals men begrijpen kan, een benauwd oogenblikje doormaakten, za gen de mijn rakelings langs het schip heengaan. Te Hellevoet duis aangekomen werd de aan wezigheid van de mijn onmiddellijk aan de marine-autoriteiten gerapporteerd, die een boot- uitzonden om het gevaarlijke voorwerp onscha delijk te maken. Nog a 11 ij d ij s. Uit Hoorn meldt men In den toestand met het ijs is een kleine ver betering gekomen. De Rotterdamsche boot kwam na van Edam tot Floorn 26 uren onder weg te zijn geweest, binnen. De Hoornsche booten, die op Amsterdam varen, hebben den dienst hervat, hoewel zij, om uit de haven in het ijsvrije water te komen, twee uren werk hebben. Is voor de stoom- en motorbooten de vaart niet meer gestremd, voor de zeilschepen is dat nog wel het geval. Bij Schardam liggen reeds twee dagen twaalf groo te zeilschepen, die wachten tot de Hoornsche haven vrij is. Een autodienst op Maassluis. Sinds eenigen tijd mag het Westland zich ver heugen in het bezit van diverse autodiensten. Weldra hoopt men ook een verbinding tot stand te brengen tusschen Maassluis en Vlaardingen. Deze dienst zal, naar wij vernemen, 1 April ingaan. Tevens bestaat de mogelijkheid, dat een dienst Hoek van HollandMaasdijk-Maassluis nog in het begin van dezen zomer tot stand komt. Ontrouw beambte. Op last van de justitie is te Hengelo aangehouden de postbe ambte W„ in verband met de vermissing van een aangeteekenden brief met postcheque uit een depeche aan het station te Hengelo, in het laatst van Januari. De aangehoudene is naar Almelo overgebracht. Ongewenschte gasten. Flet Duit- sche tuchthuis bij Gangelt wordt, zoo wordt ons uit Limburg gemeld, niet meer voldoende be waakt, tengevolge van de uitzetting van Duit- sche gendarmes. De Duitschers transporteeren zoomeel mogelijk hun veroordeelden per parr- denvoertuig naar Aken, doch voortdurend zien gevangenen kans te ontvluchten, en die maken nu de Limburgsche grensstreek onveilig. Kindermoord. Op aanwijzing van den verdachte H. v.W., is te Gameren in den tuin van den oud-burgemeester de R„ waar hij tuin knecht was, het lijkje van het vermoorde kind je gevonden. De moeder heeft verklaard, het kindje gewurgd te hebben, en v.W. heeft bekend, het daarna te hebben begrijpen. Beide personen en ook het lijkje zijn naar tiel overgebracht. B ij g e 1 o o f. 's Gravenhage is het goudland voor de waarzeggerij. Er zijn niet minder dan 37 waarzegsters en 3 waarzeggers, die geregeld adverteeren. Bovendien zijn er nog, die geen re clame noodig hebben wegens hun of haar groote reputatie en de vaste klanten. Sommigen hebben het zóó druk, dat men in de rij moet staan om tot hen toegelaten te worden. Oplichting. Donderdagavond j.l. ver voegde zich bij de firma J. A. Nijland, horlogerie te Zutphen, een juffrouw met een briefje van de firma Bechers Sons te Brummen, waarop het verzoek eenige gouden horloges met kettin gen op zicht te mogen hebben. De firma wilde een harer employé's, bij gelegenheid van een jubileum, een horloge met ketting cadeau doen den volgenden morgen zou direct antwoord Worden gegeven. De firma Nijland gaf 12 gouden horloges met dito kettingen, tot een bedrag van ƒ2000, mee. Tot op heden is noch van de juffrouw, noch van de horloges iets gehoord of gezien. De firma Bechers Sons weet van een en ander niets af. De gestolen cheque. Eenigen tijd ge leden heeft de secretaris-penningmeester van den Bond van Hotelpersoneel in Nederland bij de politic te Amsterdam aangifte gedaan, dat uit het kantoor Westeinde 17 aldaar een post cheque verdwenen was. De cheque was blanco onderteekend. De politie heeft daarop nagegaan dat de cheque voor een bedrag van 6000 was ingevuld, welk geld door een onbekende is af gehaald. Men is den dader nog niet op het spoor. Vergiftiging. Nadat het 7-jarig zoon tje van den heer R. te Tilburg Vrijdag j.l. ern stig ongesteld was geworden, Werden bij het ge neeskundig onderzoek vergiftigde bestanddeelen in de maag gevonden. In verband hiermede is de dienstbode, van den heer R„ een Duitsche oorlogsweduwe, gearresteerd, Vermist. Noord-Vaarland meldt dat het vliegtuig G.E.A.W.U., op weg van Brussel naar Croydon, met drie passagiers aan boord, wordt vermist. Aan schepen wordt verzocht naar het vermiste schip uit te zien. Doodgevallen. Howard Young uit New- York, die bekend stond als de „menschelijke vlieg", viel gisteren omlaag van een hoogte van acht verdiepingen bij een poging om tegen den gevel van het hotel Martonique op te klim men, waarvan een bioscoopopname zou worden gemaakt. Young was op slag dood. Een groote menigte was bij het ongeval tegenwoordig. Per vliegmachine over den Noordpool. Volgens „Nationen" zijn de plannen voor de vliegtocht van Roald Amundsen over den Noordpool nu definitief vastgesteld. Amundsen zal in de laatste dagen van Juni vertrekken na een landing op Spitsbergen zal hij onmiddellijk naar Noorwegen vliegen. De Noorsche vliegenier, luitenant Riger Larsc-n, zal naar Spitsbergen vertrekken om Amundsen's landing voor te bereiden. Draadloos trouwen. Kipa meldt ui** New-York De opperste rechter alhier, Newton, heeft de uitspraak gedaan, dat de langs draad- loozen weg gesloten huwelijken voor de wet niet van kracht zijn. Een dominee te San Francisco zou namelijk de voorgeschreven ceremoniën draadloos aan een bruidspaar te New-York overzenden^ waarop bruidegom en bruid langs denzelfden weg zouden antwoorden. De rechter verklaarde in zijn uitspraak over zulk een huwelijk sluiten De uitdrukking „in tegenwoordigheid", zooals zij in onze 'wetten betreffende het familieleven voorkomt, beteekent tot nog toe een werkelijke en niet enkel een kunstig geconstrueerde aanwezigheid. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een inbraak gepleegd in het Duitsche gezantschap te Rome. De twee inbrekers zijn aangehouden en bleken Italiaansch onderdaan te zijn. Volgens Havas laat de Duitsche propa- gandadienst het voorkomen, alsof de inbraak zou zijn gepleegd in opdracht van Frankrijk om zich in het bezit te stellen van de geheime dossiers van het gezantschap en achter den staat te komen van de Italiaansch-Duitsche betrekkingen. De Italiaansche overheid zou daar echter geen geloof aan hechten, te minder, waar de beide inbrekers goede bekenden zijn van de justitie. Havas voegt daar nog aan toe, dat de Duitschers gezorgd hadden voor een mise en scène, welke de vraag doet rijzen, of deze poging tot inbraak inderdaad wel onvoorzien kwam. De Duitsche correspondenten zouden n.l. on middellijk zijn opgeroepen om de opdracht te ontvangen tot dramatiseering van het gebeurde en er een politiek karakter aan te geven, dat de Fransch-Italiaansche besrekkingen zou kunnen vertroebelen. De geheele Russische pers houdt zich sterk bezig met de inbraak in het Duitsche gezantschap te Rome, en vindt het uiterst vreemd, dat Havas begon, Frankrijk van elke medeplichtigheid aan de inbraak vrij te pleiten, nog voor er van Duitsche zijde eenige bedenking in die richting was uitgesproken. De Zeit vindt het reeds verder opvallend, dat de Parijsche bladen reeds gisteren bijzonderheden over de diefstal publiceerden, die in Duitschland pas vanochtend bekend Werden. De Deutsche Allgemeine Zeitung herinnert aan het Fransche spreekwoord qui s'excuse, s'accuse. Niemand heeft immers een beschuldiging tegen de Fran sche regeering uitgesproken. De Germania schrijft, dat het zeker niet op een rein 'geweten wijst, alsHavas.Frankrijk in bescherming neemt, nog voor het beschuldigd is. Dc Kreuzzeitung is van meeing, dat het Havas-bericht inderdaad opzien moet verwekken. Met des te grooter spanning moet men daarom de definitieve op heldering van deze geheimzinnige zaak afwachten Veelvoudig feest. Gisteren had bij Krup te E°sen het traditioneele feest plaats ter eere van degenen onder het personeel ,die in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2