Ê3MGBLMD VOO/? SGMiEDAM E/V QMSTREKEtW. feuilleton. W\ 46ste Jaargang. Woensdag 7 Maart 1923. No. 13583 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. OFFICIEEL. In verband met de op Vrijdag, den 9den Maart a.s. te houden paardenmarkt, wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat over eenkomstig de artikelen 8 en 10 van de „Verorde- ning op de paardenmarkt te Schiedam", vast gesteld den 2den Februari 1923, het verboden is, een paard langs een anderen toegang ter markt aan te voeren, dan aan de zijde der Boterstraat ten Noordoosten van het Stadhuis, alwaar het veeartsenijkundig onderzoek zal plaats hebben van half acht tot half elf voormiddag. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van le. de WERF „GUSTO", firma A. F. Smul ders, om vergunning tot uitbreiding van haar jabriek aan den Maasdijk, hoek Voorhavenkade, kadaster Sectie L. no. 2506, met een benzine- bewaarplaats en met een koperslagerij, waarin worden geplaatst 5 electromotoren van resp. 21/a, 2l/2, 21/ij en 15 P.K., drijvende diverse arbeidswerktuigen 2e. W. VAN NOORTWIJK, om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het Pand Boterstraat 65, kadaster Sectie B. no. 602, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een eiwitkluts- en een amandelwrijfmachinc 3e. de WED. L. ROOK, om vergunning tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het pand Singel 203, kadaster Sectie I. nos. 1653 en 1751 (ged.), door bijplaatsing van een heeteluchtoven en verwijdering van den be- staanden oven 4e. de FIRMA NIEUWSTADT-HOFHUIS Co, om vergunning tot oprichting van een kopergieterij in het pand Westvest 32, kadaster- Sectie C. no. 854, met 3 electromotoren van resp. I> 1 en 2 P.K., drijvende een boor- en een slijp machine en een ventilator 5e. de N. V. PARFUMERIEENFABRIEK ..LOTUS", om vergunning tot uitbreiding van 3e parfumerieën fabriek in het pand Korte Haven 15/17, kadaster Sectie C. no. 1264, met een bergplaats van alcohol en reukwater. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de. Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag 21 Maart a.s., des voormiddags 11 uur, zal ten Raadhuize, gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van Uie verzoeken in te brengen en die mondeling °f schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier- uovengenoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die ter zake zijn mgekomen, kennis worden genomen. Volgens de jurisprudentie zijn niet totberoep °P een beslissing ingevolge de Hinderwet ge rechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer Hjner leden zijn verschenen, teneinde hun be swaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 7 Maart 1923. Buiteulaiidseh Nieuws. DR. CUNO'S REDE. Pe Duitsche Rijkskanselier heeft gister in den B'jksdag zijn beloofde rede gehouden over de kinnen- en buitenlandsche politiek der regeering. Vanzelfsprekend eischte de bezetting van het Hoergebied het grootste deel der rede op. Eén ding, zeide Cuno,'heeft Pöincnré bereikt 52 39 December 1776. __),Mag ik binnenkomen?" vroeg Bodo, die Hjn paard aan den deurknop had vastgevonden. nVoor den laatsten keer," vervolgde hij, Plaats nemende naast Moeder.. „Ik kan het 'nÜ niet voorstellen, dat ik morgenochtend furmfels voor langen tijd verlaat." Het gesprek vlotte niet. Moeder sprak weinig. Hodo wisselde telkens van kleur. Ik deed mijn best en struikelde over verkeerde woorden. Euze pogingen, om het gesprek aan den gang Ie houden, deden mij aan het trekken van een °ud sleeperspaard denken, dat zijn last met 0ngelooflijk veel moeite voortsjokteen stootje, e°u pauze weer een stootje, enz. Ik zag nut Vf-i-(lriet het oogenblik van zijn opstaan te gemoet, en toch bracht zijn opstaan mij ver- Echting. »Vaarwel, lieve Juffer Albrecht, dank voor alles wat ik bij u aan buis genoten heb. Ik hoop en Dokter nog. op het Slot te treffen," en hij Uste haar hartelijk. „Vaarwel, Margreet, ver geet den vroegeren speelmakker niet," en hij de bevolking aan de Roer en den Rijn is vast beradener en eensgezinder dan ooit, wat de voortzetting van het verzet betreft. Tanks en machinegeweren hebben hun beteekenis ver loren, wanneer er geen tegenstanders tegen over staan. De zwaardslag treft slechts lucht. Het is een verkeerde opvatting, te gelooven, dat de bezetting van het land van doorslaande beteekenis is. Dat is het lijdelijk verzet waar van Frankrijk ons beschuldigt, en dat het tracht te breken, doch niet breken kan, zoo lang de wil van het Duitsche volk er achter staat. Wij verklaren heden nogmaals, dit lij delijk verzet te zullen voortzetten, als een wapen tegen het geweld en voor den vrede. Wij zullen dit verzet niet opgeven, tot het doel bereikt is, dat wij ons van den aanvang af hebben gesteld niet het doel eener dicta tuur of overheersching, doch een vrijwillige, redelijke en eerlijke overeenkomst, welke een waarlijken vrede zal waarborgen. Dit voor nemen komt voort uit een diepte, welke dieper is dan de onderste steenkoollagen onzer mij nen 't komt voort uit den wil van 't volk, alles in te spannen voor de verdediging van datgene, waartoe het zich in zijn trouw aan het vader land verplicht acht. Hoewel de bezetting reeds acht weken duurt en de economische eenheid van ons land door de douanegrens aan den Rijn vernietigd is, heeft men een verdere daling van de mark met succes kunnen bestrijden. Het ging erom, de betalii/gscapaeiteit van de mark en zoo doende ook de internationale aankoop- en schiulddelgingskracht van Duitschland niet tot een bodernloóze diepte te doen dalen en nieuwe prijsstijgingen met haar noodlottige gevolgen te voorkomen. In weerwil van de groote moeilijkheden welke zich ongetwijfeld zullen voordoen, zullen wij deze steunacties 'voortzetten, om eindelijk een vast punt in ons economische leven te verkrijgen. Terwijl wij- dus op deze wijze door het steu nen der valuta de prijsstijgingen tegengaan zullen wij tevens, met inachtneming van de wetten der volkseconomie, doch met onmee- doogende bestrijding van ongeoorloofd winst bejag door particulieren, de woekerprijzen be strijden, ten einde ons volk te beschermen tegen kunstmatige prijsopdrijving en het ver trouwen te doen stellen in den staat. (Applaus.) Zeven weken geleden, ging Cuno voort, zeide ik hier, dat de Fransche actie, waarmede wij thans tc doen hebben, niet op de schadeloos stelling is gemunt, doch op het oude doel der Fransche politiek dc vernietiging van Duitsch land. Wanneer Frankrijk op dezen weg wil voortgaan, moet het eraan denken, dat een eergierigheid, die verre de grenzen van het eigen volk te buiten gaat, andere landen cn volken slechts tot nauwere aaneensluiting brengt, en in de wereldgeschiedenis reeds meer dan eens geleid heeft tot een val, na een ontzettende uitputting' van Europa, doch ook van de Fran sche volkskracht. Laat Frankrijk alle krachten inspannen om Duitschland te vernietigen ge lukt het, hoewel wij er in het diepst onzer ziel van overtuigd zijn, dat het niet kan gelukken, dan zal dat voor Frankrijk geen geluk eu vrede beteekenen, doch onheil en oneenigheid in Europa, (Levendig geroep: Zeer juist!) Wij verlangden en verlangen nog steeds naar de verzoening der volken. Dat is zoo duidelijk dat geen vervalscher der geschiedenis erin slagen zal, Duitschland de verantwoordelijkheid voor het thans gebeurde toe te schrijven. Frankrijk wil de dictatuur van het geweld. Het gaat er thans niet om, of Duitschland wil toegeven, doch of Frankrijk eerlijk erkennen wil, dat Duitschland bereid is, Lot een vrijwillige over- kuste mij tweemaal op den mond. Onder het wegrijden keerde hij zich om en wuifde met de hand, nóg eens en nóg eens, totdat een kromming van den weg hem aan ons oog onttrok Moeder staarde hem peinzend na, veel be zorgder en ontroerder naar het mij voorkwam dan bij Wolfram's vertrek. Wolfram had min- stens op gelijke portie aanspraak. „Kind," antwoordde zij, „het leven zal voor Bodo zooveel meer verzoeking en beproe ving brengen." En ik gevoelde dat zij gelijk had. 4 Januari 1777. Er is veel gebeurd in de laatste weken. Ik weet haast niet waarmede ik zal aanvangen. De Zigeuners hebben het den Sturmfelers warm gemaakt. Kort na het vertrek van den Vrijheer werd onder Hohenlinde de appelhoeve, zoo genoemd naar de groote boomgaarden die er toebehoo- ren, overvallen; acht dagen later kreeg de hoeve van baas Vinck een beurt. Vier mannen, die het gelaat zwart hadden gemaakt, dron gen daar binnen en maakten zich meester van alles wat zij konden krijgen. Groote ontsteltenis en opschudding onder de bewoners van al de Sturmfelsers dorpen, zooals men licht kan denken De huiszoekingen en nasporingen leverden niets op een ieder eenkomst tusschen gelijkgerechtigde tegenstan ders en op economische grondslagen te komen dan wel of het wil voortgaan op den weg der dictatuur, der sancties en der capitulaties. Daarom weg met het gebazel over onder handelingen, met het aandringen op een verge lijk. Dit alles moet niet tot Duitschland, doch aan het adres van Frankrijk worden gericht. (Levendige instemming). Het is thans niet aan ons, een aanbod te doen, en het zou ons ook practisch niet mogelijk zijn, zoolang wij iederen dag rekening moeten houden met waarde- vernietiging in het Roergebied, waardoor elk duidelijk overzicht over onze prestaticcapaciteit onmogelijk Wordt. Vaak genoeg zijn wij teleurgesteld. Wanneer er een weg voor ons wordt geopend, die, zonder pressie van buiten, ons het voeren van onder handelingen als gelijkgerechtigde natie mogelijk maakt, en naar recht en billijkheid leidt, dan zal de regeering dien weg inslaan. Zij zal dan echter geen handteekening zetten onder voor waarden, waarvan de vervulling onmogelijk is. (Applaus). Zij zal niet toestemmen in een rege ling, welke het Rijnland, het Roergebied of andere wederrechtelijk bezette gebieden in den steek zal laten, of Welke de Duitschers, tegen wie gewelddadigheden zijn gepleegd, niet naai de vrijheid en het vaderland zou terugvoeren. (Applaus). Wanneer Frankrijk wil, dat wij zullen capitu- leeren, dan stelt Duitschland daar den onver- zet.telijken wil tegenover, niet te capituleeren. Al wil Frankrijk de vernietiging van Duitsch land, Duitschland wil leven. Dat is zijn recht en zijn plicht, zoowel tegenover het eigen volk als tegenover de Wereld. Wat zegt de wereld echter daarvan Wat zeggen de mogendheden, die haar handteekening onder het verdrag van Versailles hebben ge plaatst Zij zwijgen. Ik doe op niemand een beroep ook thans niet. Ik klaag niemand aan, al wordt het lot van een geheel volk, van een geheel werelddeel bedreigd. Ik constateer slechts, dat wij na een langen strijd van zeven weken voor het recht van ons volk en voor de rechten der volken, ook thans nog alleen staan. Met te meer kracht doe ik daarom een beroep op liet eigen volk, niet, om aan te sporen tot een lichtvaardig optimisme, doch tot een ern stige en krachtige opvatting van den strijd, en tot eensgezindheid. Wij moeten ons vrij maken van de boeien der eigenbaat en onze ziel sterken, opdat het Duitsche volk, hetzij alleen of te zamen met anderen, zeker van zijn eens gezinde kracht kan voortgaan op zijn weg, een weg, die het niet alleen gewezen wordt door den plicht, doch ook door de noodzakelijkheid der feiten. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Dusseldorp meldt Havas De Franschen bezetten gister zonder incidenten de kazerne der veiligheidspolitie te Mülheim a.d. Roer en ont wapenden honderd politieagenten. Zij arresteer den den directeur van de mijn „Holland", die den werklieden verboden had van hransche werkliedentreinen gebruik te maken. Voorts zijn de Oberbürgermeister en de ge meentesecretaris van Bochum gearresteerd, die °p weg waren naar Hagen, voorzien van val- sche identiteitsstnkken. Aan het station te Bochum werden in den grond begraven drie kisten gevonden, welke materiaal voor de wissels en dc signalen be vatten. In de laatste maand zijn 82 aken, waarvan 35 geladen met steenkool, uit Ludwigshafen vertrokken.' was bevreesd voor het zijne. Er werd geklaagd, geprutteld, gemord Waarom had dc Vrijheer het vreemde gespuis op zijn grond toegelaten Dat ras stond immers bekend voor zijn kwade trouw en zijn diefachtigen aard Rechter Mastel en Vader als ambtman hadden het druk de Schout van Hohenlinde weerde zich de houtvester kon eerst recht toonen hoeveel kracht er in zijn lange beenen stak en draafde niet zijn jagers en boschwachters den ganschen dag en soms nachten rond. Het Zigeunerskamp was natuurlijk allereerst doorzocht cn afgezet, ofschoon niets had be wezen, dat de schuldigen zich daar ophielden en Vader en Rechter Mastel juist van oordeel waren, dat de Zigeuners als welkome afleiding dienst deden om de aandacht van de dadeis af te trekken. Edoch, de huiszoeking bij een veehandelaar, te Hohenlinde, die in geen bes ten reuk stond, had ook al weer niets opgeleverd, en Wilbrant had altijd den mond vol van de schelrosche streken der zwervende henden en goot alle lieden, die hij ontmoetten, de ooren vol met zijn praatjes De onrust en het misnoegen stegen onder de .goe gemeente. Eenige ontevredenen waagden het zelfs hun klachten op het slot voor te dra gen en -te eischen, dat de Zigeuners verjaagd zouden worden Zij waren zelf van het slotplein verjaagd ge worden. De Vrijvrouwe had hun laten aanzeggen, De werkloosheid neemt sterk toe. Te Dussel dorp telt men 25.000 wcrkloozen, te Keulen 10.000. Te Dürheim heerscht eenzelfde toe stand. Te Hagenen Velbert werken de fabrie ken met onderbrekingen. De electrische cen trale te Hagen heeft gebrek aan steenkool. In de streek van Aaken wordt in de Textiel industrie niet gewerkt en zijn de arbeiders ont slagen. Velen van hen zouden wel voor de Franschen en Beigen willen wei-ken, maar zijn bang voor de bedreigingen Zij zijn zeer onte vreden over de verdeeiing van de inzameling voor het Roergebied, waarvan het grootste ge deelte ten goede komt aan de nationalistische organisaties. Men gelooft, dat de Duitsche regeering haar stakingspolitiek zal opgeven en een lockout zal uitlokken, in de hoop incidenten te verwekken. De Fransche ministerraad heeft besloten de lichting 1921, die in den loop van April naar huis zouden gaan, tot 31 Mei onder de wapenen te houden. De vrijwillige verlenging van den diensttijd met zes maanden zal bovendien worden aan gemoedigd. Den zes Duitschen mijndirecteuren, die in dertijd door den krijgsraad te Mainz waren ver oordeeld doch in hoogcr beroep zijn gegaan, werd gister door een Fransch officier aangezegd, dat hun beroep ontvankelijk is verklaard en dat hun zaak weldra voor het Ilof van Cassatie te Parijs zal dienen. IERLAND. Nadat er geruimen tijd een zekere rust was ge weest, is het gisteren te Dublin wederom tot een hevigen strijd gekomen, welke drie uur heeft geduurd. De rebellen deden aanvallen op het gemeentehuis, een kazerne, het gebouw van de Iersche bank en het station. Twee rebellen en een burger werden gewond. Het gevecht tusschen rebellen en Vrijstaat- sche troepen te Cahersiveen (Kerry), kostte den rebellen vijf dooden en twee gewonden, terwijl bij de regeeringstroepen vier man werden ge dood en twee gewond. ALLERLEI. Uit Brussel. De koning van Zweden heeft gistermorgen een krans gelegd op het graf van den „Onbekenden Soldaat". Vervolgens bracht hij en bezoek aan het stadhuis, onder leiding van burgemeester Max en de wethouders. Om half 2 vertrok hij per auto naar Antwerpen Om tien minuten voor drie kwam de ko ning van Zweden per auto van Brussel aan. Zonder dat eenig ceremonieel plaats vond, deden hij en zijn gevolg daarop een tochtje langs de haven. 's Avonds had te Brussel, aan de Zweed- sche legatie, een maaltijd plaats aangeboden door koning Gustaaf. Na den maaltijd heeft de koning zich naar het Théatre de la Monnaie be geven en van daar om elf uur 's avonds naar het Luxemburg-station, vanwaar hij over Straats burg naar Nice gaat. De „Matin" verneemt uit Rome dat Mus solini ter gelegenheid van het huwelijk van prin ses Yolande, de Annonciata-orde zal krijgen, die recht geeft op den titel van neef des konings. Uit Londen. De regeering heeft een derde verpletterende nederlaag geleden in de tusschen- tijdsche verkiezing te Edgehill, een district van Liverpool. De candidaat der Labourpartij, Ha es, werd gekozen met 10300 stemmen majoor Mills de onderstaatssecretaris van Financiën, die door de conservatieven candidaat was gesteld, be haalde 9250 stemmen. Uit. Berlijn. Naar de Turksche bladen melden, spreekt men in bevoegde politieke dat de gastvrijheid, door haren Gemaal verleend, niet geschonden zou worden voordat de schuld der begunstigden proefondervindelijk was be wezen, cn hun tevens herinnerd, dat zij niet de lankmoedigheid van den Vrijheer bezat en elke eigenmachtige inmenging door haar als rebel- lie beschouwd en bestraft zou worden. Rechter Mastel en Vader werden een paar dagen later bij haar ontboden en kregen de op dracht, den hoofdman in verhoor te nemen en hem als gijzelaar op te eischen. Er was een nieuwe poging tot inbraak gevolgd cn de boeven hadden in of door het kamp dc wijk genomen. Vergezeld van een acht tal gewapenden, had- den de beide heeren zich op weg hegeven en den hoofdman op het slot gebracht. Deze had zich eerst na een heftig protest en nog een heftiger protest van dc zijde zijner onderhoorigen onder worpen. „De Uslah-Hitano's hebben geen deel aan het hun ten laste gelegde," had de hoofd man beweerd. De zigeuners hadden zich rond hun hoofdman verzameld cn hem niet willen laten gaan, voordat hij zich opnieuw door een plechtige gelofte aan hen had verbonden. Vader had met belangstelling het levendig gebarenspel, de rappe, hartstochtelijke woorden der donkere bende gevolgd, die zich woest rond hun aanvoer der hadden verdrongen en hem nog liever schenen te dooden dan af te staan. Kort en scherp had daartusschen het antwoord van den hoofdman geklonken. (Wordt vervolgd) V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1