DAGBLAD BGHÊEBMM EN OmSTREKEHÊ. feuilleto 46ste Jaargang. Donderdag 8 Maart 1923. No. 13584 Bureau Ab post 2 Bij of krachtens wetten of verordeningen voor omschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Maart 1923 het verzoek van de N. V. VAN DONGEN ZO- jVEN, om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot het verwerken van verzeepbare oliën en vetten in liet pand Buitenhavenweg 18,120, kadaster Sectie L. no. 2475 (ged.), met electromotoren van resp. 5 en 7 P.K., VER- AAGD, aangezien het desbetreffend onder- gek nog niet is geëindigd. Schiedam, 7 Maart 1923. Buiteniandsch Nieuws. KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. onnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per 50 per kwartaal. Afzonderlijke -nummers 3 cent. bladen algemeen in met de rede van Cuno in den Rijksdag. Elk blad belicht speciaal dat deel van zijn rede, wat het 't meest belangrijk acht. 3oo wijst het „Berliner Tageblatt" op het slot der rede en is van meening, dat Duitsch- iand moet voortgaan op den ingeslagen poli- tieken Weg. Het blad is van meening, dat Duitschland niet om nieuwe besprekingen kan verzoeken, nu men het door de bezetting van het Roergebied de deur voor den neus heeft dichtgeslagen. Onderhandelingen op initiatief van een neutralen staat of van Frankrijk zelf uitgaande mag Duitschland echter niet afwij zen. De „Deutsche Tageszeitung" meent, dat Duitschland niet kan onderhandelen, zoolang het onder druk Wordt gehouden en zoolang de politiek van panden, garanties en sancties niet wordt opgeheven. De „Vossische Zeitung" wijst er op, dat ook Cuno met zijn programmatische iede het pro bleem niet heeft opgelost. Het blad begroet het echter, dat de rijkskanselier als doel van het lijdelijk verzet vrije en eerlijke onderhan delingen heeft genoemd. Het zal daartoe noo- dig zijn een noodbrug te slaan over de diepe kloof, die beide landen scheidt, waarover Frankrijk en Duitschland tot elkander kun nen naderen. De „Vorwarts" wijst op een merkwaardige tegenspraak in de rede. Volgens het blad blijft liet nog onopgehelderd, of de Duitsche regee ring op het oogenblik in principe tot onder handelingen bereid is of niet. Het blad zegt, dat oplettende toehoorders hebben geconsta teerd, dat Cuno in zijn rede zesmaal de bereid willigheid van zijn regeering tof het voeren van onderhandelingen heeft geuit. Daarna zei- de hij evenweldaarom, weg met dat gepraat over onderhandelingen." Men kan er dus over twisten of de regeering bereid is tot on derhandelen. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. IN IIET BEZETTE GEBIED. Gister hebben de Franschen behalve Langen- rehr ook de stations Bochum-Noord en Wat enscheid bezet. Ook uit Dortmund meldt men Sroote troepenbewegingen en men vermoedt, dat ook het station Dortmund zal Worden bezet, oodoende aouden alle voorname stations in rat Roergebied door de Franschen zijn bezet en Zou na ljet goederenverkeer, dat al eenigen tijd stil ligt, ook het passagiersverkeer ophouden. De 'einen voor hot bezette gebied beginnen nu al Pas te Dortmund. Op verschillende plaatsen, a s op het centraal station te Dresden, hebben de 'anschcn de rails opgebroken. In het Land van Berg hebben de Franschen nn opmarseh voortgezet. Winterl'uehrt houden ZlJ_ nog steeds be-zet. p e Bochum blijft de toestand ernstig. De 'anschen hebben een zeer groot aantal lieden aangehouden, meestal wegens overtreding van de Verkeersvoorschriften. Officieel geeft men "dn aantal als 3000 op. De gevangenen zijn zeer slecht gehuisvest. Dienaangaande hebben ver- agenwoordigers van de geestelijkheid zich tot de bezettingsoverheid gewend. Deze heeft erin tdegestemd de gevangenen zit- en liggelegenheid te verschaffen, mits de stad de noodige matrassen au bedden beschikbaar stelt. Onder de aange houdenen is ook Kames de hoofdredacteur van de felegraphen Union. Bi de katholieke kerken wordt van den kansel ®en beroep op de bevolking gedaan om vol te houden en zich te wachten voor uittarting van de bezetting. CRITIEK OP CUNO'S REDE. Be „Times" wijst er op, dat in de rede van uho elke positieve gedachte ontbreekt en hjeent, dat de toestand zal ophelderen, indien uitschland nauwkeurig het bedrag der schade loosstelling noemt, welke het bereid is te be ulen. De houding van Duitschland zal zeker- 'J hiet den twijfel wegnemen omtrent den goe- uh wil van Duitschland. r\ üBaily Maill" schrijft, dat de bluf van ditschland op niets is uitgeloopen. Be „Morning Post" verklaart, dat de rede ah Cuno duidelijk aantoont, dat de rijkskan- Se ler geen enkel middel weet om de Duitsche cajnpagne verdedigen. Be Fransche bladen zijn eenparig van oor- eel| dat de rede van Cuno, Welke zij vooral eschouwen, als bestemd om de bevolking moed ln te spreken, de situatie in geenerlei opzicht ^'jzigt. Zij noodigen Poincaré uit, methodisch °h geduldig de aangevangen actie voort te zetten Man de „Deutsche Tageszeitung" tot het de mocratische „Berliner Tageblatt" stemmen de Be woordenwisseling was steeds heftiger ge 0rden, Vader had een dólk zien blinken, - niet phger met moorddadige bedoelingen evenwel. _,.eh streek op den arm van het opperhoofd en op i |eri van ecnige zijner gezellende weinige °eddruppelen Waren in een bekken met water Pgevangen en de kostbare drank was rond begaan om den hechter gesloten band te be ngelen. Beveel en ik volh", had de hoofdman tot pCn rechter gezegd. Zijn gelaat was Vader vaal strak voorgekomen onder het terugrijden. 'J had geen woord gesproken en onafgebroken ün°r..zich gestaard. Eens was hij opgeschrikt vZ1in dofheid en zijn oogeii hadden geflikkerc b het houtvestershuis Wilbr&nL had vooi J!1 deur gestaan. „at ra 1 jn verblijf hier zoo kort mógelijk Ze<ï 'i b biï beb betreden zijner cel ge- »Zij kunnen mij in het kamp niet missen tli ZPU(^en au kunnen doen, waarvan zij onschul- da /'Buht worden, en ik zou ongaarne een wel- p raet schade en leed betaald zien." 11 au, dezen morgen, drie dagen later, is NA LAUSANNE. Nieuwe onderhandelingen? Uit Constantinopel verluidtDe Natio nale Vergadering van Angora heeft besloten, dat het ontwerp-vredesverdrag van Lausanne niet kan worden aanvaard, daar het in strijd is met het nationale pact. De Nationale Verga dering verwierp elke verantwoordelijkheid voor het geval de mogendheden zouden aan dringen op aanvaarding van het verdrag naar letter en geest. Een officieel telegram uit Angora bevestigt dat de Nationale Vergadering heeft uitgemaakt, dat het ontvverp-verdrag van Lausanne, onaan nemelijk is, als zijnde in strijd met het nationale pact. Eerx belangrijk meerderheid machtigde de regeering, de pogingen voort te zetten ten einde tot vrede te geraken op ba sis van een definitieve regeling der Mosoel- kwestie binnen een bepaald tijdsverloop en regeling der financieele, economische en admi nistratieve kwesties in overeenstemming met de volledige onafhankelijkheid der natie, gelijktijdig met een spoedige ontruiming der bezette ge bieden na het sluiten van den vrede. fn verband met de verwerping van het verdrag van Lausanne door de nationale ver gadering van Angora, Welke verwerping in- tusschen in offieieele kringen te Londen niet onverwacht kwam, verneemt Reuter, dat de Britsehe regeering wel bereid zou zijn de onder handelingen met de Turken te hervatten, indien de Turken ondubbelzinnige blijken geven van goeden wil en verlangen naar een regeling. Intusschen handhaaft de Engelsche règeering haar standpunt ten opzichte van het verdrag van Lausanne. hij Weg, onLvlucht „Hij moet vleugels hebben gehad," zegt Va der. Het vertrek, waarin hij werd opgesloten, ligt op de derde verdieping van den toren de eenige toegang is een met ijzer beslagen deur het venster heeft traliesverbinding met andere gangen of vertrekken heeft het niet. „Dan heeft hij hulp gehad." „Mondje-gauw", berispte Vader. Hij ging naar het slot. Een half uur later klopte Dora Kollf bij ons aan. „Weet gij het al," en haar oogen schitterden van genoegen, dat zij de eerste was om het nieuws te vertellen, „de geheele bende is dezen nacht vertrokken." „Onmogelijk riep ik ongcloovig. „De grauwe vlakte is verlaten. De houtvester is woedend. Ik zou er wel spoedig meer van hooren. Tegen twaalf uur moest ik op het slot zijn om ;-enge benoodigdheden voor de naaischool in ontvangst te nemen en een nieuw model voor idnderjurkjes aan het oordeel der Vrijvrouwe te onderwerpen. Op weg ontmoette ik verschillende personen, die alleiWDora's verhaal bevestigden. Nu, de vlucht is de beste oplossing van een moeilijke vraag Vader houdt vol, dat de Zigeuners geen schuld hebben. Op het slot was iedereen in spanning. Het BEIEREN. Complot ontdekt. DeMünchensche correspondent van de,,Frank- fürter Zeitung" verneemt het volgende omtrent een samenzwering ter omverwerping van den Beierschen staatsvorm Eind Februari werd te officieeier plaatse be kend, dat een aantal persoonlijkheden, die huiten de politieke partijen stonden, besloten hadden binnen zeer korten tijd een gewelddadige verandering van den Beierschen staatsvorm tot stand te brengen. Tot dusver zijn 15 personen gearresteerd. Zeven van hen zijn naar de recht bank verwezen, terwijl de anderen na het onder zoek op vrije voeten zijn gesteld. De leiders Van het complot zijn prof. Georg Fuchs en de kapel meester Machhaus, beiden te München woon achtig. In verband met dezelfde poging tot hoog verraad Werd ook de vroegere stadsadvocaat van München, dr. Kühle, gearresteerd. Hij werd echter na eenige uren weer vrijgelaten, daar men niet voldoende belastend materiaal tegen hem had. Dr. Kühle heeft zich echter gisteren in zijn woning doodgeschoten. De offieieele mededeeling van gisteren, be treffende het ontdekte complot, heeft, zooals vanzelf spreekt groot opzien gebaard. Men heeft onmiskenbaar met een complot van de Beiersche monarchisten te doen. Dr. Kühle, die zich heeft doodgeschoten, is een zwager van Graaf Bothmer, den vroegeren voorzitter van de Beiersche monarchistische partij, welke de wederinstelling van de Beiersche monarchie met kroonprins Ruprecht als koning, en de losmaking van Beieren van het overige Duitsch land nastreefde. Deze zou ook reeds gearres teerd zijn. De 'revolutie was reeds geruimen tijd voor bereid en zou medio Maart plaats hebben. ENGELAND. Uit Londen verluidt De moeilijkheden voor Bonar Law stijgen met den dag. De uitslagen der jongste bijverkiezin gen hebben aangetoond, dat een groot deel van de kiezers, die blij waren, dat er aan de coalitieregeering een einde kwam, thans inziet, hoe gering het verschil is tusschen deze regee ring en de vorige. Aan den anderen kant wekt de woningpolibiek der regeering groot wantrouwen, zelfs onder de directe volgelingen van Bonar Law. Een veerlig- Lal conservatieve parlementsleden, die zitting hebben voor Londeïische districten, bezochten Downingstreet om van Bonar Law gedaan te krijgen, dat hij de opheffing der huurcommissie- wetten'tot 1925 zou verschuiven. De houding van Bonar Law ten aanzien van dit verzoek is niet duidelijk geworden, aange zien er tot dusver geen communiqué is openbaar gemaakt, doch men vermoedt, dat dit protest, uitgaande van deze mannen, niet zonder in vloed zal blijven. Mocht dit niet het geval zijn, dan is het lang niet zeker, hoe de conservatieven zich bij de eindstemming over het wetsontwerp zullen houden en of niet velen toe zullen geven aan den drang hunner kiezers. Hoe sterk die drang is, bewezen de jongste hijverkiezingen, die thans Weer met drie nieuwe zullen worden vermeerderd. Een daarvan is het gevolg van het overlijden van den burggraaf Plymouth, die opgevolgd wordt door lord Wind sor, thans parlementslid voor Ludlow. Welis waar hgd Windsor een meerderheid van ruim 5000 stemmen, doch dit zegt in de tegenwoordige omstandigheden weinig. Be hardnekkigheid, waarmede een belangrijk deel van de pers en eenige groepen in het parle- binnenplein was vol nieuwsgierigen. De Vrijvrou we was zeker in het kabinet van den Vrijheer. Ik begreep aanstonds, dat ik een vergeefschen tocht had gemaakt en zij mij niet over kinder jurkjes zou aanhooren. Maar ik durfde er niet op eigen gezag terugkeeren en ging het Heeren huis binnen. Geen bediende in de gang, noch op de gaanderij hoven. Een deur ging open aan het einde, terwijl ik daar was. „Ik zal met den houtvester afrekenen," hoor de ik de Vrijvrouwe zeggen. Haar stem trilde van toorn en zij kreukte het papier, dat zij in de hand hield. Onwillekeurig keek ik om naar een schuil plaats, waar ik haar voorloopig ontwijken kon. Be deur van de kleine spreekkamer naast de boekerij stond open. Ik wipte daar naar kinnen. Noch de Vrijvrouwe, noch de Slotvoogd, die haar vergezelde, had mij gezien. Ik duwde de deur achter mij dicht, voornemens om Weer post te vatten op de gang, zoo dra zij voorbij zouden zijnDoch, o wee nauwelijks bin nen hoorde ik den sleutel aan den buitenkant omdraaien. Zou ik toch opgemerkt zijn Ik luisterde naar de zich verwijderde voet- stappen. en wilde mijn kans om te ontsnappen ment voortdurend het Roer-vraagstuk ter spra ke brengen, zoomede het feit, dat deze kwestie naar aanleiding van het bezoek van Godley te Londen, ongetwijfeld binnen zeer korten tijd weer tot vragen of interpellaties in hetLagerhuis aanleiding zal geven, is oorzaak, dat men binnen kort een nieuwe offieieele verklaring der regee ring verwacht, waarin zeer vermoedelijk een wijziging in het thans gevoerde beleid zal worden aangekondigd. Er gaan zelfs geruchten, dat een spoedige reconstructie van het kabinet niet geheel on mogelijk zou zijn. IERLAND. Een omvangrijke vereeniging van Iersche priesters uit West-Ierland, voorgezeten door den aarlsbisschop van Cashal heeft tot de Iersche opstandelingen het dringende verzoek gericht gedurende de algemeene verkiezingen de vijande lijkheden te staken, daarna de wapens uit te leveren en zich te onderwerpen aan de gekozen volksvertegenwoord igers ALLERLEK Uit Londen. Door rebellen was gistermorgen een bom geplaatst in den deurpost van het be lastingkantoor te Dublin. Een detective, in dienst van den Vrijstaat, die de deur opende, werd door de ontploffende bom gedood. Het kantoor werd verwoest en de nabijgelegen gebouwen beschadigd. UitAthcne. Gisteren is hier het proces geëindigd tegen generaal Constanlinopelos. Hij werd vrijgesproken, omdat zijn overtreding van polilieken aard was geweest en hij daarom viel onder de onlangs aangekondigde amnestie voor politieke misdadigers. Uit Londen. De motie der Labouw Partij waarbij het openen van besprekingen tusschen commissies van vertegenwoordigers uit de par lementen van Engeland, Frankrijk cn België betreffende de Roer-bezetting was voorgesteld, is na een uiteenzetting van Bonar Law ingetrok ken. Uit Brussel. Poincaré zal Maandag a.s. te Brussel komen om met de Belgische minis ters te confereeren over den toestand in het Roergebied Uit Warschau De Duitsche communist Leutner is enkele dagen geleden te Moskou vermoord. Leutner vertoefde in Moskou, belast met een bijzondere missie. Uit Dortmund Naar het Verkehrsamt mededeelt, worden te Bamberg met de vertegen woordigers der afzonderlijke Duitsche staten onderhandelingen gevoerd over het invoeren van een eenheidstarief voor het verblijf van vreemdelingen in Duitschland. Dit tarief zou in gouddeviezen vastgesteld moeten worden. Uit Londen Neville Chamberlain is be noemd tot minister van gezondheid, nadat Griffith Boscawen als zoodanig was afgetreden. Jaynson Hicks zal Chamberlain opvolgen als minister van posterijen. Uit Constantinopel. De regeering der Vereenigde Staten beeft tot de regeering van Angora een protest gericht wegens de vijfvoudige verhooging der invoerrechten op graan, welke thans tc Constantinopel worden geheven. Men verwacht, dat de geallieerde regeeringen binnen kort eenzelfde protest bij de regeering van Ango ra zullen indienen. Uit Londen. Snowde loopt rond met het plan Sen motie in te dienen om de Britsehe regee ring uit te noodigen stappen te doen tot uitbrei ding van de overeenkomsten van Washington ook tot de staten, die daar niet tegenwoordig waren. Uit Londen. Op 26 Februari j.l. bedroeg het aantal werkloozen 1.328.000 Dit is 12.260 waarnemen, door een tweede deur, die in de boekerij uitkomt, de kleine spreekkamer is een smal vertrekje, door een houten beschot van de boekerij afgescheiden, waarmede het vroeger één geheel vormde, en reeds draaide ik behoedzaam de deur open Voor het raam, oplettend waarnemend wat op het binnenplein voorviel, stond Vilbrant. Ik drukte de deur weer even zacht dicht en sloop terug naar de gangdeur. Wellicht had ik mij vergist. Neen, die was wel degelijk op slot. Dan toch maar door de boekerij. Ie laat, de Vrijvrouwe kwam daar binnen. Er schoot mij niets over dan te wachten. Ik zette mij in den versten hoek neer en poogde niet te luisteren, maar de stem der Vrijvrouwe was zoo scherp en luid, dat haar woorden tot mij doordrongen. „Geef rekenschap van dezen nachtWaar zijt gij geweëst „Ik heb de ronde gedaan en niets verdachts. „Geen leugens," viel zij hoog in, „hoe hebt gij den hoofdman laten ontsnappen Mijn ooren sprongen open Die aanklacht scheen den driestcn Wilbrant een oogenblik van zijn tegenwoordigheid van geest tc berooven. „Ik den hoofdman laten ontsnappen herhaalde hij hortend. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1