minder dan de daaraan voorafgaande Week en 157.878 minder dan op 1 Januari j.l. Koningirl-weduwe Alexandra van Enge land zal de telegrammen, die zij gisteren, ter gelegenheid van de herdenking van den dag, waarop zij 60 jaar geleden voohet eerst in Engeland aankwam, heeft gekregen, beantwoor den met een bijzonder draadloos bericht, dat van Londen en zes andere draadlooze stations uit zal worden geseind. Statcn-Gcneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag7 Maari. Bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp betreffende uitkeeringen voor het overwerk van onderwijzers kritiseert de heer G e r h a t d (S. D.) den grondslag van de wet, die had moeten zijn alle overwerk der on derwijzers moet betaald worden. De staat moet het overwerk over 1919 betalen. De gemeenten en de schoolbesturen betalen dat over 1920, 1921 en 1922. De gemeenten moeten niets betalen voor opdrachtem door een schoolbestuur ge geven. De heer Bulten (R. K.) oordeelt, dat het ontwerp niet ver genoeg gaat in de wegneming van de onbillijkheden. Spr. zegt verder, dat vele gemeenten de on derwijzers met een fooi willen wegsturen, als de regeling niet verplicht om uitkeering te ge ven. liet wetsontwerp beteekent volharding in gepleegd verzuim. De heer Van der Molen (A. R.jbepleit rechtsgelijkheid voor leerscholen bij bijzondere kweekscholen, en een afdoende rijksregeling voor scholen van bijzonderen aard,.speciaal die voor schipperskinderen. Mej. Wester man (V. B.) gaat in hoofd zaak met het ontwerp mede. De heer Ketlaar (V. D.) wenscht verplich ting tot betaling voor de gemeenten. Minister De Visser zegt, dat het ontwerp de inlossing is van een belofte, door hem ge daan bij de behandeling van de motie-Otto. De heer Otto wilde evenals spr. niet anders dan de mogelijkheid openen om onbillijkheden weg te nemen. Het is spr. dus onmogelijk, de gemeenten te verplichten tot betaling, wat trouwens in strijd zou zijn met de gehcele onderwijswetge- ving, welke het beginsel van gemeentelijke auto nomie huldigt. Spr. zal schorsing van de beraad slagingen vragen, indien het ontwerp niet in dezen vorm wordt aangenomen, daar het ge heel voldoet aan den door de Kamer in het vo rig jaar uitgesproken wensch en omdat het beginsel der verplichting onaanvaardbaar is. Het Wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Aan de orde is de wijziging der Jachtwet. Dc algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer De Boer (Platt. Partij) is dank baar voor dit ontwerp. Hij meent, dat de be langen van den landbouw nooit te vereenigen zijn met die van de jacht, omdat de landbouw altijd overlast heeft van hef wild en het voor deel, aan de jacht verbonden, niet opweegt tegen het nadeel aan den landbouw berokkend. De heer H i e m s t r a (S. D.) acht het voor gestelde systeem het eenig juiste, dat de regee ring kan aanvaarden en hij herinnert aan den strijd, dien de heer Helsdingen steeds voor deze oplossing heeft gestreden. Vervolgens bestrijdt spr. allerlei persarti kelen en adressen bij de Kamer ingekomen, waar in op verwerping van dit ontwerp wordt aan gedrongen. De hee>- Van den Heuvel (A. R.) heeft de indiening van het ontwerp met blijd schap begroet. Spr. roept de regeering toe, niet uit den weg te gaan voor het kabaal over deze wet en geen afbreuk te laten doen aan dit ont werp. De heer Duymaef van T w i s t (A. R.) is ook voor het ontwerp en vooral na de wij ziging. De grondgebruiker staat tot dusver machteloos tegenover de wildschade. Spr. zou nog verder willen gaan, doch gaat met het ont werp mee. De vergadering wordt te zes uur verdaagd tot hedenmiddag één uur. Binnenland. De R. K. Universiteit. Besloten is, voor den korten tijd voor de Statenverkiezingen, niet meer over te gaan tot de benoeming van een buitengewoon lid van Gedep. Staten van Gelderland (vac.-Van Hoog straten). Naar de „N. Arnh. Ct." opmerkt, zal dit besluit in zooverre invloed uitoefenen op de beslissing, die Gedep. Staten zullen nemen om trent de gemeentesubsidie van Nijmegen voor de R. K. Universiteit, dat, wanneer straks de stemmen staken over dit raadsbesluit, er geen buitengewoon lid van Gedeputeerden zal zijn, om een eindbeslissing te kunnen uitlokken. De Tabakswet. De R.K. kiesvereeniging Recht voor Allen te Nijmegen en Recht en Plicht te Zaandam heb ben instemming betuigd met het verzoek van de R.K. Utrechtsche kiesvereeniging aan de R.K. Kamerfractie, om het initiatief te nemen tot een herz ening van de Tabakswet in dezen zin, dat in plaats van het banderol'en-systeem een ander worde gevolgd. Draadlooze verbinding met Indië. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat de open stelling van den draadloozen dienst Indië- Nederland en omgekeerd is uitgesteld tot 15 April. Achtste Nederlandsche Jaarbeurs. J.l. Maandag heeft het aantal ingeschreven deelnemers aan de achtste Nederlandsche Jaar beurs de 600 overschreden, Op de vorige beurs Was het aantal deelnemers 539. Burgemeestersbenoemingen. Naar het Corr. Bur. verneemt is het lid der Tweede Kamer Dr. H. J. Lovink benoemd tot burgemeester van Alphen a.d. Rijn. Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd tot burgemeester der gemeente Boskoop P. A. Golijn. De Prov. Statenverkiezing. Het hoofdstembureau in den Statenkring Tiel heeft de drie gelijkluidende lijsten van den Vrijheidsbond ongeldig verklaard, overeenkom stig art. 44 c. Kieswet. Nederlandsche zakdoeken. Op de vragen van mej. van Dorp betreffende de gunning en de leverantie van zakdoeken voor de marine, heeft minister Westerveld ge antwoord, dat van de ingekomen drie aanbie dingen voor 600 dozijn katoenen zakdoeken van Nederlandsche fiima's de monsters van de twee, waarvan de prijzen per dozijn zijn genoemd in kwaliteit als anderszins te veel afweken van het standmodel, om in aanmerking te kunnen komen, zoodat de levering tegen iets hoogeren prijs 3.75 per dozijn) aan den derden in schrijver (een Nederlandsche firma) is gegund. Bij die gunning heeft de aangeboden kwali teit den doorslag gegeven. Geleverd is Neder landsche fabrikaat. De aanschaffing van rijwielen door de P. T. en T. Op de vragen van den heer Staalman be treffende de door het Staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie voor zijn vast aangestelde ambtenaren geopende mo gelijkheid zich op bepaalde voorwaarden rij wielen aan tc schaffen, heeft de heer van Swaay Minister van Waterstaat meegedeeld, dat de beantwoording van de vragen niet binnen den gebruikelijken termijn van 30 dagen zal kunnen geschieden, vermits de betrekkelijke aangelegen heid een onderwerp van bespreking zal uitmaken in den Raad van Ministers. Wijze les. Een treffend woord heeft de scheidende bur gemeester van Rotterdam gesproken ,,In zoo een tijd (de oorlog en wat daarop is gevolgd) aan het hoofd van een publiek bestuur te staan, dwingt zeide mr. Zimmerman tot het opgeven van veel van hetgeen men had gedacht te bereiken, dwingt zich neder te leggen bij het onafwendbare en te berusten in den on- weerstaanbaren drang der omstandigheden, waar door elk tijdperk der wereld-geschiedenis op zijn beurt wordt gekenmerkt. Maar het dwingt niet tot het opgeven der beginselen, die men zich tot het richtsnoer zijner bestuurshandelingen heeft gekozen en waaraan men getrouw kan blijven, ook al ziet men die beginselen in wijden kring verzaakt. Het dwingt niet tot het zich in arren moede terugtrekken en het onbestreden laten van het veld aan de alleen-heerschappij vanhet verkeerde inzicht. „De beginselen, waarop ik doel, hebben zich bij mij gevormd in het ouderlijk huis en aan de hoogeschool, waar ik werd opgeleid zij hebben zich door een bestuurspractijk van een kwart eeuw bevestigd.Zij houden in, dat besturen is het verzorgen van het algemeen belang en dat het algemeen belang niet gelijk is aan het belang van groepen of van klassen, hoe groot en talrijk en machtig ook, maar gevormd wordt door het samenstel der belangen, aan allen of aan nagenoeg allen gemeen. Zij houden in, dat het publiek terrein is heilige grond, slechts met loutere bedoelingen te betreden. Zij houden in, dat de openbare middelen, die door belasting dwang van allen worden gevorderd, niet licht- vaardiglijk mogen worden uitgegeven, maar door den beheerder met evenveel of grooter zorg nog dan de zijne moeten worden aangewend." Dit treffend woord herinnert aan de oude waarheid dat volksbelang boven partijbelang gaat, die vooral in deze tijden niet genoeg kan worden herhaald. Zij is indirect ook een opwek king om overal nauwkeurig toe te zien waar de splijtzwam der sociale tegenstellingen op politiek terrein zich vertoont om haar bij den aanvang en bij de eerste verschijnselen krachtig te be strijden. St. Christoffel. Door de Ned. R.K. Handelsreizigers Vereeni- gng St. Christoffel te Utrecht is mede naar aan leiding van de besprekingen bij de laatste Staats- begrooting, een adres gericht tot den Minister van Justitie, waarin wordt aangedrongen op een wettelijke regeling der Rechtspositie van hare beroepsgenooten. Een uitgebreide memorie van toelichting is daarbij gevoegd, waaruit wel dui delijk blijkt de urgentie van een wettelijke re geling dezer materie. Siads- en Gewestelijk Nieuws. Een adres van de manufacturiers. Bij den Gemeenteraad alhier is ingekomen het navolgend adres „De gezamenlijke manufacturiers te Schiedam, vergaderd op 1 Maart 1923 geven met verschul- digden eerbied te kennen, dat zij kennis hebben genomen van het raadsverslag van 23 Februari laatstleden, waaruit blijkt, dat door de gemeente elders een belangrijke hoeveelheid kousen is gekocht. dat bij geen der in deze vergadering aanwezig manufacturiers, die de meest krachtige zaken in deze stad vertegenwoordigen, prijs hiervoor is aangevraagd dat zij zich hiervoor henzeerste in hun belangen geschaad achten dat zij overtuigd zijn, bij aankoop van eenigs- zins belangrijke partijen volstrekt niet een hoo geren prijs behoeven te noteeren dan de groot handel. Redenen, waarom adressanten beleefd verzoe ken om in het vervolg bij voorkomende leve ringen aan de gemeente, hun vak betreffende, niet te worden voorbijgegaan, maar allen in de gelegenheid te worden gesteld om naar genoemde leveringen mede te dingen en verblijven met de meeste hoogachting, Namens de gezamenlijke manufacturiers, J. B. A. Bertels. S. J. van Straten. Katholiek Modeblad. Bij de N. V. Drukkerij de Spaarnestad te Haarlem is verschenen „De Mode van den dag", maandblad voor de Katholieke vrouw. Het eerste nummer mag er wezen, zoowel illustraties als tekst maken een aangenamen indruk en zijn technisch uitstekend verzorgd een vergelijking met andere uitgaven op dit gebied kan het schitterend doorstaan. Dit maandblad zal verschijnen iederen 15den der maand in 20 bladzijden en omslag, waarvan 16 bladzijden fraaien koperdiepdruk met tien tallen modellen van alles wat de katholieke huismoeder, die zichzelf en hare dochters naar de mode gekleed wil zien, doch daarbij de voor schriften der christelijke moraal streng in het oog wil houden, verlangen kan. Bij iedere aflevering wordt gratis een knip patroon gevoegd, terwijl alle patronen van de n het tijdschrift voorkomende modellen tegen geringen prijs bij de uitgevers te bekomen zullen zijn. De abonnementsprijs is billijk en zal dus niemand van inteekening behoeven te weer houden. Voor de ondernemende uitgeefster is het te wenschen, dat dit modeblad zijn weg zal vinden in duizenden gezinnen en dat zij aldus mag slagen in haar prijzenswaardigen opzet het bestrijden van den tyrannieken dwang der hedendaagsche onzedige modes. De staking. De stand der" staking in de bouwbedrijven in sinds gister ongewijzigd gebleven, ca. 130 ar beiders hebben tot nu toe het werk neergelegd. Gistermiddag heeft in Café Beyersbergen een conferentie plaats gehad van de besturen van al de patroonsvereenigingen, waarin door den Algem. Bond Werd toegezegd, zoo spoedig mo gelijk een vergadering van zijn leden ter nadere bespreking van het conflict bijeen te zullen roe pen. UIT DELFT. De verstoorde Zondagrust. Naar Vaz Dias verneemt heeft de Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente te Delft Maan dagavond een samenkomst gehad, waarin de kwestie van het bezoek van den Koning van Zweden met onze Koningin en Prins Hendrik, j.l. Zondagmiddag, een punt van zeer ernstige bespreking heeft uitgemaakt. Men deelde V.D. mede, dat bij het kerkbestuur lang geen on verdeelde instemming bestaat met dit Zondag- middagbezoek, waarbij de Hooge Gasten o.m. het gebouw der Nieuwe Kerk betraden. Gemengd Nieuws. Met z'n vieren. Te Hengelo zijn van morgen vier jongelui door het verkeerd uitwijken van den voerman P. onder een wagen geraakt. De jongeheer R, de M. werd ernstig gekneusd. Vier fietsen werden vernield. Voor d e f i 1 m. In de afgeloopen week zou een familie welke te Enschede een villa bewoont, van een reis terugkeeren. Aan de poli tie was verzocht tijdens de afwezigheid een oog je in het zeil te houden. Nu werd vroeg in den morgen door twee agenten bevonden dat de achterdeur der villa openstond. Een der agenten ging naar binnen en verzocht door de telefoon assistentie, ter afzetting van de omgeving, teneinde ontvluchting van eventueele inbrekers te beletten. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse en Werd met doorzoeken der villa begonnen. Men hoorde gestommel. Boven op de gang gekomen troffen de agenten een der vrouwelijke leden van het dienstpersoneel in nachtgewaad aan, die dacht dat haar laatste uur had geslagen en ge wapende inbrekers van beneden^ naar boven in aantocht waren. Van de hooger gelegen verdieping klonk een vreeselijk gegil en het onderzoek Werd met toe nemende spanning voortgezet. Op de kamer der dienstboden werd niemand aangetroffen. Het angstgeschreeuw klonk nu buitenwaarde dienst meisjesin de dakgoot zaten. Toen de achtervol gers door een raam keken, Werkte dit, Waar het politieagenten bleken te zijn, slechts weinig kal meerend op de gemoedsrust der dienstmeisjes. Intusschen waren door het gegil der meisjes de buren Wakker geworden en Werd van die zijde de politie telefonisch opnieuw van de inbraak in kennis gesteld. Ten slotte, toen de zenuwen der vro'uwen eenigszins tot bedaren waren gekomen en er met hun te praten viel, bleek dat er van inbraak geen sprake was. De familie had het dienstpersoneel verzocht, daags vóór haar terugkeer aanwezig te willen zijn. Zoo was gebeurd, doch daar één meisje 's avonds nog niet was teruggekomen, had men de achterdeur voor haar open laten staan. Aldus speelde zich in het nachtelijk uur af het bovenvermelde tragi-comische nummer„De dienstmeisjes in de dakgoot." Een v o n d s t. Bij het uitbaggeren van een polder onder Lage Zwaluwe is, vertelt het „Hbl.d" een zilveren medaille gevonden met aan de voorzijde het borstbeeld van Koning Willem I en aan de achterzijde het opschrift „Voor den kapelaan Schoenmakers, tot belooning van zijn verdienstelijk gedrag te Bergen-op-Zoom, 29 Maart 1831." Ingestort. Te Emmen is een in aanbouw zijnd sigarenfabriekje van den heer S„ waarop reeds de pannen gelegd waren, ingestort. Tot den grond toe is alles uit elkaar gerukt. De ar beiders, die binnen aan het werk waren, konden door een nog glasloos raam juist op tijd het ge bouwtje verlaten. Zeldzaam. Bij de gemeentelijke arbeids beurs te Delft zijn thans ook drie ingenieurs als werkloozen in geschreven twee civiel-ingenieurs en een electrotechnisch ingenieur. Terec ht.De gouden horloges met kettingen, waarvan de firma Nijland te Zutfen j.l. Donder dagavond is opgelicht, zijn te Dordrecht opge spoord. De nummers kloppen met de door de firma opgegevene. Een der firmanten is gisteren naar Dordrecht vertrokken, om te constateeren, dat het zijn eigendom is. De daderes schijnt nog niet bekend te zijn. Aangehouden. Twee leden van de in brekersbende, die dezer dagen te Winterswijk weer thuis gehouden heeft zijn teStadtlohn( West- falen aangehouden. Het waren Duitschers. Auto-ongeluk Gistermiddag is, door dat de stuurinrichting onklaar raakte, de in volle vaart rijdende auto van de firma S. uit den Haag, op den Nieuwen weg tegen een elec- trische paal opgetornd. De voorruit van den auto Werd vernield en een ongeveer 12-jarige jongen, die bij den chauffeur zat, ernstig door het glas gewond. Verduistering. Te Amsterdam is het gewoonte meldt de „Tel." dat bouwondernemers die tijdens den bouw van hun werken electrische stroom voor kracht en licht noodig hebben, ten kantore der G. E. W. een bedrag vooruit storten. Is het Werk gereed, dan wordt de prijs van den gebruikten stroom in mindering ge bracht der garantiesom en het restant Wordt den ondernemer terugbetaald. Van deze methode hebben twee jongelieden misbruik gemaakt. Een hunner Was werkzaam op de kantoien der G.E.W. en was dus precies op de hoogte van de bedragen, die dq onderne mers van de gemeente te goed hadden. Hij schreef de kwitanties uit en liet die door zijn handlanger, die in geenrleid betrekking tot de gemeente staat aan de kas der G.E.W. innen. Met dit spelletje werd in Februari van het vorig jaar begonnen en het eindigde eerst toen de boeken gecontroleerd Werden. De politie van het bureau Kattenburg werd gewaarschuwd. Het zaakje werd uitgezocht en de rechercheurs gingen onmiddellijk over tot de arrestatie van den dader, die op het kantoor der G.E.W. plaats vond. Even later werd de medeplichtige aange houden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat reeds voor 9000 aan valsche kwitanties geïnd was. Staking opgeheven. Het conflict in het taxibedrijf te Amsterdam is gistermiddag bijgelegd, met het gevolg, dat ook de beide groote maatschappijen, de Atax-taxi en de A.O.-E.N. T.A.M. weer met den gewonen avondploeg den dienst hebben hervat. Dijkdoorbraak. Gisternacht tusschen 3 en 4 uur heeft zooals gemeld tegenover het Tem- pelveer bij Overasselt 'n dijkdoorbraak plaats gehad. De dijk in den Beerschen overlaat was het vorig jaar verhoogd tot 10.80 M. boven A.P. Uit den aard der zaak is deze nieuwe dijk nog niet zeer vast en hij is niet tegen den gewel digen waterdruk bestand gebleken. Bij het genoemde Tempelveer is op twee plaatsen de dijk doorgebroken over een afstand van 100—150 M. Een geweldige 2atermassa stroomt er door been. Vanwege het waterschap werden onmid dellijk pogingen gedaan om de gaten met zak ken zand en panken te stoppen. Tegen den middag kwam een boot van den Rijkswater staat met werklieden om het dichtingsWerk uit te voeren. Ook de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Hertogenbosch be vond zich ter plaatse. Den geheelen dag is er hard gewerkt, doch door de sterke strooming is men er tot dusver niet ingeslaagd om de gaten te dichten. Verschillende wegen zijn overstroomd en eenige dorpen vrijwel geisoleerd. De schade aan den dijk is groot en evenzoo die van de boeren, die in 't geheel niet meer op de Maas hadden gerekend en hun akkers hebben bezaaid. Gisteravond Werd de overstroo ming van den Elftweg bij Grave verwacht. Er wordt thans van boven „val" geseind. Boven water. Het sociaal-democrati sche gemeenteraadslid B.K., van Scheemda, sedert 2 Februari voortvluchtig, heeft zich gisteren terzake van verduistering als penning meester van den Fabrieksarbeidersbond bij de justitie te Winschoten aangemeld. De onveilige grens. Een uurtje na de gisteren vermelde inbraak bij den landbou wer L. op de hofstede 't Helder, in de bWrtschap Huppel bij Winterswijk, hebben de marechaus sees het terrein afgezocht. Vlak bij de grens za gen zij een paar fietsende personen. Een der marechaussees loste een paar schoten mogelijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2