is een der vluchtende personen getroffen. Zij wisten echter over de grens te verdwijnen, met achterlating van de fietsen, die zij op den weeken zandweg niet goed konden gebruiken. De mare chaussee vervolgde hen verder over de grens, maar zij wisten in de bosschen te verdwijnen. Gestolen kleeren werden hier in een boschjê teruggevonden, een primitief masker, gemaakt, van dun zeildoek, lag hierbij. Onder de landbouwers in de grensstrook neemt de ongerustheid toe. Postkantoor afgebrand. Het post kantoor te Yrijhoeve-Capelle is afgebrand. De K u KluxKlan. De Amerikaansche ,,K. K. K." die, zooals zij eenigen tijd geleden reeds aankondigde, haar activiteit ook in Groot- Brittannië zou beginnen, schijnt dit voornemen thans ten uitvoer te brengen. Naar de Engelsche bladen melden, heeft iemand, in het Westen van Londen wonend, een schrijven van deze geheimzinnige organisatie ontvangen. Het handschrift evenals de woord keus en stijl zijn van een intelligent en beschaafd man. De schrijver kondigt den geadresseerde een vreeselijk lot aan. „Geconstateerd is", zoo luidt het o.m. in den dreigbrief, „dat gij wegens uw levensgedrag geen waardig lid zijt van het menschelijk ras. In 1923 zult gij na zwaar lijden daarom worden gedood. De wijze waarop gij zult sterven is als volgt Gij zult eerst naar een geheime plaats worden vervoerd met een hamer zullen u aldaar de enkels worden gebroken tusschen een schroei zullen zij daarna worden verpletterd. Door middel van salpeterzuur zult ge blind worden gemaakt, alsdan aan een boom worden opge hangen, daaraan gedurende een uur zweven en dan sterven. Wij, de commissie, hebben in dit land onze taak op ons genomen, sympathiseerend met hen, wier ambt het is uw lichaam te kastijden. Maak u gereed, want te zijner t'ijd zal en kan het vonnis worden uitgevoerd. In de duisternis zult gij ge grepen, in de duisternis behandeld, naar de duisternis gezonden worden". Het schrijven besluit met het toeken van de ,,K. K. K." in den vorm van een driehoek, tusschen de woorden Listen-always. Onder de letters K. K. K. is een cirkel aangebracht met een driehoek, waarin het „wakend oog". De brief is volgens liet poststempel afkomstig uit Epsom. InbeslagnemingBritschentraw- 1 e r. De Britsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsclie Zaken, Mc. Neill, verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat volgens ontvangen berichten de Britsche visschers, die door de Sovjetregeering gevangen waren genomen, in vrijheid zijn gesteld en naar hun land zullen worden teruggezonden. Vliegongelukken. Op het vliegveld d'Asch, bij Brussel, geraakten twee vliegtuigen in botsing. De twee vliegers werden gewond, de een ernstig. Een militair vliegtuig stortte gisteren bij Madrid naar beneden. De bestuurder en de mecanicien werden gedood. Moordzaa k-S t e i n m a n n. Het assisen hof van Antwerpen heeft gisteravond uitspraak gedaan in de moordzaak-Steinmann. De ge wezen officier van het Belgische leger, Léon van de Wouwer, werd, met inachtneming van verzachtende omstandigheden voor zijn gedrag op het slagveld, veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Mevrouw Steinmann werd, met- terzijdestel ling der overweging van voorbedachten rade, op grond van medeplichtigheid aan den moord, veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Het incident te Leipzig. Het ge rechtshof te Leipzig heeft den Brusselschen koopman Jossaert, die, gelijk gemeld, eenige revolverschoten op een Engelschman loste, tot twee maanden en drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Jossaert werd direct gevangen genomen. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat Jossaert het Duitsche gastrecht zwaar ge schonden heeft. Door zijn vriend doo dg esc boten. De bekende Madrileensche journalist en schrij ver Luis Anton del Olmet Werd Vrijdagmiddag j.l. volgens de „Times" in het Eslava Theater tijdens een woordenwisseling door een vriend, Vidal Planas, doodgeschoten, wiens literair werk hij had gecritiseerd. Olmet was de schrijver van een aantal populaire novellen en kleine tooneel- stukken. Een hiervan schreef hij te zamen met den vriend, die hem doodschoot. Onder hetspelenge do o d. Onder het spel verwondde dezer dagen te Parijs de zestien jarige Louis Quinquis zijn 14-jarig broertje zoo ernstig met een mes, dat deze niet lang daarop in het ziekenhuis overleed. De politie werd door den directeur van het gasthuis van het geval in kennis gesteld en "de jongen werd nog dien zelfden avond naar het politiebureau gebracht, waar men hem een verhoor afnam. Hij was zeer ondei den indruk van het gebeurde en verklaar de nogmaals, dat de verwonding tijdens het spelen was toegebracht. Getuigen bevestigden zulks. Toch achtte de commissaris van politie redenen aanwezig, den jongen nog in arrest- te houden, totdat er omtrent zijn verklaringen volkomen zekerheid zou bestaan. van het van Tandjong Priok naar Europa ver trokken stoomschip „J. P. Coen" kwamen volgen het „N.v.d.D. van Ned.Indië oorspronkelijk de namen van A.B. en G-B., heiden vergezeld van hun echtgenooten en kinderen. De namen zouden later zijn geschrapt. V/at niet met zich brengt dat deze passagiers zich niet hebben ingescheept, zegt het blad. Volgens het „N.v.d.D." zijn de gebroeders B. de twee lieden, die in België ter dood werden veroor deeld, als medeplichtig aan den moord op Miss Cavell, maar die in Indië een betrekking kregen in gouvernementsdienst, een te Magelang, een te Menado. Het blad vraagt „Is liet broeder paar uit 's lands-dienst ont slagen Waar gaan zij heen? Wie volgt hunne bewegingen In de in Nederland gepubliceerde passagiers lijst van de „Coen" kwamen de namen ook niet voor. Gemolesteerd. De „Giornale d'Italia" verneemt uit Innsbruck, dat zeventien Itali- aansche arbeiders, die in gezelschap van een priester door Duitschland reisden om zich naar België te hegeven, aan het station Rosen heim niet konden uitstappen. Een menigte, welke beweerde, dat de Italianen naar het Roergebied waren gezonden, schold hen uit "en diende hun stokslagen toe. De arbeiders en de priester werden allen gewond en moesten terugkeeren.' Twee der arbeiders, die ernstig gewond waren, weigerden in het ziekenhuis te worden, opgenomen en gaven er de voor keur aan naar Italië terug te gaan. Bij hun aan komst te Innsbruck diende de priester een protest in bij het Italiaansche consulaat. In verband met deze aanvallen op Italiaansche werklieden op hun doorreis door Beieren heel'l de Italiaansche minister-president Musso lini 'n krachtig protest gericht tot de regeeringen te Berlijn en München, waarin hij eischt, dat de daders voorbeeldig zllen worden gestraft en dat er schadeloosstelling zal worden verleend. Op de Leipziger Messe. Een vlieg tuig-eskader met president Ebert den rijksminis ter van Economische Zaken Becker, den rijks minister van Financiën Albert, en andere leden der rijksregeering is.gister te Leipzig aangekomen Ook de Saks sche minister-president Buck en de Saksisehen ministers zijn per vliegtuig uit Dresden aangekomen. Bovendien bevinden zich nog te Leipzig de Beiersche, Pruisische en Oos- tenrijksche ministers van Handel. President Ebert en de andere ministers wer den op het stadhuis door het gemeentebestuur en het Messe-bestuur ontvangen. Gevaarlijk middel. Te Chicago is Maandag een familie van zes personen gedood door zuurdampen, die in het huis waar deze menschen woonden gebruikt werden voor het uitroeien van kakkerlakken. Builenpest. Volgens de Spaansche bla den zijn teMalaga (Zuid-Spanje) twintig gevallen van builenpest gesignaleerd. Medeplichtigen aan den moorjd Op mis* Cavell? In de passagierslijst Motorschip vergaan. De corres pondent van de „Aftenposten" te Mandal seint aan zijn blad, dat het Engelsche motorschip „Monte" Maandagavond ten Westen van Mandal op de rotsen is geloopen. Het schip sloeg lek de bemanning kon gered worden. Telegrammen, UIT IIET BEZETTE GEBIED. PARIJS, 8 Mrt. (draadloos) De „Petit Pari- sien" meldt uit Ludwigshafen, dat tengevolge van de sabotage op de spoorwegen en het schie ten op militaire treinen, de staat van beleg over Ludwigshafen en Oggershein is afgekondigd. De president van het gerechtshof te Ludwigs hafen is gearresteerd. BERLIJN, 8 Mrt. (draadloos) Uit het Roer gebied worden steeds nieuwe bezettingen, in het bijzonder van verschillende stations, gemeld. De opmarsch der Franscben wijst er op, dat ook met- een spoedige bezetting van het station Dort mund, en daarmede tegelijk van het centrum dezer stad, rekening gehouden moet worden. DE MISLUKTE STAATSGREEP. BERLIJN, 8 Mrt. (draadloos) De ontdekking van he tgroole Putschplan in Beieren, dat half Maart zou worden uitgevoerd, heeft hier groote opwinding veroorzaakt. Volgens de berichten, lag het in het voornemen, den Beierschen Land dag omver te werpen en met de hulp van een vreemde macht Beieren los te maken van het Rijk voor de vereeniging met het Alpenland. Verdere arrestaties zijn te wachten. Bij een huiszoeking bij den zelfmoord geoleegd hebbende gerechtsraad Dr. Kuphles, is veel bezwarend ma teriaal gevonden. BEZUINIGING IN AMERIKA. WASHINGTON, 8 Mrt. (draadloos) Ongeveer 100.000 ambtenaren zijn gedurende de twee jaar sche regeerings-periode van president Har- ding, welke op 4 Maart afliep, uit regecringsdienst ontslagen. DE ONTWAPENINGS-VOORSTELLEN. PARIJS, 8 Mrt. (draadloos) De Fransohe regeering zal de Kamer van afgevaardigden voor stellen, de verdragen van de ontwapeningscon ferentie te Washington, goed te keuren, Wordt door het Ministerie van Marine medegedeeld. HET NABIJE OOSTEN. I PARIJS, 8 Mrt. (draadloos) Vernomen wordt, dat een voorloopige gedachtenwisseling plaats j hoeft tusschen Frankrijk,Engeland en Italië be- j treffende de toekomstige houding inzake hei- Nabije Oosten. HET REGIT VAN DEN STERKSTE. DUSSELDORF, 8 Mrt. (draadloos) De Fran- schen hebben nog een aantal douane-posten uitgezet om de afsluiting van het Roergebied te voltooien. Ook de douane-afsluiting van het Rijnland naar Nederland en Zwitserland is ge heel voltooid. l.actste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest matige N.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, enkele rtgen- of hagelbuien, zelfde temperatuur. Branden. Men meldt ons lieden uit Ambt-Hardenberg De boerderij van B. Hulsink Az. te Baald gem. Ambt-Harden berg is totaal afgebrand. Bijna al het vee ging verloren. De vlammen grepën zeer snel om zich heen, zoodat de spoedig uitgerukte brandweer, bij aankomst reeds alles in lichte laaie vond. Een en ander is laag verzekerd oorzaak onbekend. Men meldt ons uit Slagharen Heden brandde het woonhuis van J. Ruincman tot den grond toe af. De geheele inboedel alsme de eenig vee kwam in de vlammen om. Verzeke ring' dekt de schade oorzaak onbekend. De invaliditeitswet. Men meldt ons uit Zaandam De kantonrechter te Zaandam veroordeelde den arbeider T. J. S. wegens het, niet voldoen aan de hem bij de invaliditeitswet opgelegde ver plichting, betreffende het vertoonen van de rentekaart aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid, voor waardelijk tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een maand, met een proeftijd van een jaar. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 7 Maart 8 Maart. Londen11,89% 11.89% Berlijn - 0.0123 -0.0127% Parijs - 15.35 - 15.30 België - - 13.36 - 13.25 Zwitserland- 47.21 - 47.20 Weenen- 0.00% - 0.00% Kopenhagen - 48.42% - 48.40 Stockholm -- 67.25 - 67,27% Christiania - 46.15 - 46. Amerika-2.53- 2.53%8 Madrid - 39.30 - 39.27% Milaan - 12.11% - 11.97: WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 7 Maart 8 Maart. Londen11.89% f 11.89 Parijs - 15.35 15.30 Brussel13.35 - 13.25 New-York-..- 2.53% - 2.53 Berlijn 0.0122% -0.0122 Zwitserland - 47.25 - 47.221/ls Stockholm- 67.24% - 67.30 Kopenhagen- 48 43 - 48.60 Ghristiania - 46.15 - 46.15 Weenen 0.0036 - 0.0035% Kerknieuws. Een vorstelijke gift. Wij lezen in de Maasbode Door een familie te Rijssen is aan den Zeer- eerw. heer pastoor aldaar een kapitaal geschon ken, voldoende om een nieuwe R.K. kerk te bouwen. Het benoodigde geld voor het bouwen van 'n pastorie zal door de parochianen worden bijeengebracht. Een prachtig voorbeeld voor de Schiedammers! Wie is of wie zijn hiervan de navolger(s) inzake de kerk van Pastoor Warnink Het R.K. Juvenaat. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft in plaats van den afgetreden president Mgr. W. van Stee benoemd tot Voorzitter van het R.K. Juvenaat in het bisdom Plaarlem, den ZeerEerw. Heer J. M. Lucassen, pastoor te Halfweg. II. Landstichting. Binnenkort zal op de H. Landstichting een aanvang gemaakt worden met den bouw van een nieuw klooster voor Belgische Zusters. De bouw van het klooster is opgedragen aan den aannemer Leenders en Zn. te Berg en Dal bij Nijmegen. In den ouderdom van 82 jaar is gistermid dag te half drie in de Pastorie der Parochie van den H. Dominicus aan de Spuistraat te Amster dam overleden de ZeerEerw. Pater A. G. M. van Es O.P., die daar de laatste jaren rustend was. Maandag 19 Maart herdenkt de Eerw. Broe der-Overste David van het R.K. Jongens- wee&huis, en Oude-mannenhuis te Delft zijn 25- jarig jubileum a.s broeder van de Orde van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Rechtzaken. Gister heeft de politierechter te Rotterdam veroordeeld J. 0„ te Schiedam wegens le. uitslag van goederen uit algemeen entrepot zonder document2e. vervoer van gedistilleerd niet gedekt door document, tot 5 boete of 2 dagen hechtenis en 56.10 boete of 30 dagen hechtenis W.R., te Schiedam, wegens dezelfde delicten, tot 5 boete of 2 dagen hechtenis en 61,05 boete of 30 dagen hechtenis. Fin. en Econ. MededeeHngen. De Koninklijke veroordeeld. De Hooge raad heeft bij attest van 31 Januari een belangrijke beslissing gegeven met betrekking tot de interpretatie van de wet op de divider d- en tantième-belasting in een bclastingprocedure tusschen het rijk en de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Exploitatie van petroleum bronnen in Nederlandse!)-Indië, waarbij in verband met de gemeentelijke opcenten -ook groote belangen van de gemeenten Rotterdam en Den Haag betrokken waren. Het bedrag aan opcenten, waarvoor alleen Rotterdam in dit proces betrokken was, bedroeg voor de boekjaren 1918 en 1919 reeds ruim 6 ton, zooals burgemeester en wethouders indertijd hebben medegedeeld. Deze som was voorloopig aan Rotterdam uitgekeerd, doch ook voor de boekjaren 1920 en 1921 zal het arrest consequen ties hebben, welke een nog veel grooter bedrag beloopen. SPORT. Zwaluwen-Eng. Corinthians. Naar de „Tel." verneemt heeft het bestuur der „Zwaluwen" de samenstelling van het Zwa luwen-elftal dat op 8 April tegen de Engelsche Corinthians zal uitkomen, wederom aan de Ne- derlandsche Elftalcommissie aangeboden. De N.E.C. heeft dit aanbod aanvaard. Deze regeling is van belang in verband met den interlandwedstrijd NederlandBelgië, welke op 29 April dus drie weken na bovengenoemde ontmoeting is bepaald. Rurgerlijke Stand. Geboren Mrt. 5. Aaltje cl.v. T. van der FIul en C. Jansson, Verbrande Erven. Plo- nia d.v. G. Korsten en P. Lit, Stadhouderslaan. 6. Johanna Elisabeth d.v. F.C. van der Linden en C. L. Koevermans, Maasdamschcstraat. Hendrika Maria d.v. O. Rietstap en M. E. H. Webbers, Broersveld. Anna Elisabeth d.v. M. Tettelaar en P. van Bcusichem, Breedstraat. Anna Maria Alida d.v.W. J. Dries en J. E. Schevers, Villastraat. Petrus Maria z.v. A. H. Bokhorst en J. L. Heilker, Anthonie Muysstraat. 5. Cornelia d.v. J. Stuivenberg en C. J. Gon- lag, Lange Nieuwstraat. 7. Johan Joseph z.v. A. Prein en M. E. Verver, Bommelschestraat. Willem Frederik z.v. P. M. Schreij en E. J. Oosterman, Anthonie Muijsstraat. Gehuwd: Mrt. 7. G. H. van de Weetering 24 j. en G. E. Kwist 23 j. Overleden: Mrt. 6. Hendricus Wynandus Luycx, oud 56 j. en 6 mnd, Nieuwe Haven. Scheepvaart, Hoog wtater te Hoek van Mollend. 8 Maart v.m. 5.59, n.ni. 6.20. 9 Maart v.m. 6.45, n.m. 7.12. 10 Maart v.m. 7.40, n.m. 8.21. SCHIEDAM, 8 Mrt. Aangekomen Duitsch s.s. „Olger", ledig van Rotterdam, om hier te dokken in de Wilhelminahaven. s.s. „Schou wen", (nieuw) ledig van Rotterdam, aan de Werf Gusto in de Oosterbaven. SCHIEDAM, 7 Mrt. Aangekomen: s.s. ,,A1- chymist", kapt G. W. Dines, met olie van Huil voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 6 Mrt. Vertrokken Noorsch s.s. „Grey County", ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 6 Mrt. Aangekomen s.s. ,jNij- kerk", ledig van Rotterdam om hier te dóliken in de Wiltonhaven. Bande Jsber iehten Bears van Schiedam, Moutwijn. SCHIEDAM, 8 Maart. Oüicieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 15. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 8 Maart. Men noteert voor Spiritus 100% f28—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Sch.ed. Spoeiingvereeniging". Heden f 2.60 per ketel. VEEMARKT DELFT, 8 Maart. Aanvoer234 runderen 72 schapen of lammeren, 2 paarden, 405 varkens, 1 vette kalveren, 516 biggen, 352 magere kalveren, 3 geiten of hokken, vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. 1300450, 2e kw. 1280—300, kalfkoeien le kw. f325—450, 2e kw. f250—325, vaarkoeien 250—f 325, 2e kw. f 150f250, vette kalveren le kw. f-- 2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fweischapen le kw. f2e kw. fvette lammeren le kw. fweilam-- meren, fmager varkens le kw. 17— 70 biggen, f 12—26, nuchtere kal veren le kw. f 10f 16, paarden f 100 -300 Rundvleesch per kilo 11.15 1. 10.80 vette varkens f -f Boter f2.50 f 2.95 per kilo. Aanvoer Vs. 9/8 en 5/16 wegende te zamen 230 kilo- Klcine Advertentiën. DAMES Gebroken Zijspelden, Achter spelden, Armbanden, Beugels, Diadeems, Worden solide gere pareerd. Haarnetten, mutsmo del, écht haar, tien cent. Lang model, vijf cent. Haarkammen, negentien cent. IJaarstellen 49 cent, Zijkammen, spotgoedkoop. Zie verder. IIEEREN rn - Zelfscheerders, Gillette mesjes, scheerapparaten, schee.rriemen, scheerkwasten scheerbakjes scheermessen, riempasta, scheer- zeepen, aluimtcenen, scheer- poeder, donzen, koopt u het voordeeligst in De Nieuwe Winkel, Broersvest 27, over de Tram, Parfumerieën, Toiletartikelen, Byouterieën, Lederwaren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3