let oiidi WQ&a SOMSESMM OMSTREKEN. FEUILLETON. vff 46&t<* Jaargang. Zaterdag 10 Maart 1S23. No. 13586. Bureau i KOEMARKT 4. Telefoon kteKominatl 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad no. 85,) regelen de de samenstelling, inrichting en bevoegdheid der gemeentebesturen Gelet op de bepalingen der wet van den 8sten November 1815 (Staatsblad no. 51) Doen weten Dat alle schuldvorderingen ten laste dezer gemeente, het dienstjaar 1922 betreffende, vóór den eersten Juli aanstaande moeten zijn inge diend, daar zij, die vóór dien dag niet zijn inge komen, zullen gehouden Worden voor verjaard. Wordende verder, wien zulks mocht aangaan, bij deze dringend uitgenoodigd, ter bevordering eener geregelde administratie alle vorderingen ten spoedigste, en dus niet op het einde van den vorenstaanden termijn in te leveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 9 Maart 1923. Buitenlandse^ Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Generaal Degoutte heeft op een ontvangst van journalisten te Dusseldorp o.m. verklaard „De toestand ontwikkelt zich logisch en in overeenstemming met de verwachtingen. Ik zie het verdere verloop met absoluut vertrouwen tegemoet". Generaal Degoutte wees er op, dat de plaats gevonden incidenten van zeer onbe- duidenden aard waren. „Indien de Berlijnsche regeering heeft gehoopt op ernstige onlusten, is zij hierin grootelijks teleurgesteld' zeide hij. Hij protesteerde tegen de lastering der Duitsche propaganda en in het bijzonder tegen de be schuldiging van Cuno, die beweerde, dat Fran- sche officieren bezoekers van den schouwburg te Recklinghausen hadden mishandeld. Generaal Degoutte wees op de afdoendheid der economische blokkade en was van oordeel, dat de maatregel de industriemagnaten treft. "Hij besloot met de verklaring, dat het z.g. Fransche militarisme inderdaad den Europee- schen vrede beschermt. Uit Brussel verluidt, dat Poincaré Maan dagmiddag om één uur aldaar zal aankomen. Hij zal vergezeld worden door den minister van Openbare Werken, Le Trocquer, en den minister van Oorlog, Maginot. Generaal De goutte en de heer Tirard zullen zich per auto uit het bezette Duitsche gebied daarheen be geven. De conferentie zal om twee uur des mid dags beginnen. Van Belgische zijde zal er aan worden deelgenomen door den premier Theunis. den minister van Spoorwegen, Neujean, den minister van Buitenlandsche Zaken, Jaspar en den minister van Nationale Verdediging, Devéze. De conferentie zal zich bezig moeten houden met verschillende maatregelen tot verhooging van de economische pressie op Duitschland. Poincaré gaf gister in de Kamercommissie voor Buitenlandsche Aangelegenheden een uit eenzetting van de maatregelen, welke in het Roergebied zijn genomen. Hij verklaarde dat de regeering niet bereid is tot het aanvaarden van interventie of tot het voeren van directe besprekingen, doch 56 „Alles gaat op commando. Ik heb een gevoe^ of ik bij mij n opstaan tot mijn eigen beenen moet zeggen Eruit! Voorwaarts Marsch Het is mij hier nog vreemd, al zijn er jolige jongens, pretmakers, die ons doen schudden om hun dolle streken. Onze superieuren hebben het hard te verantwoorden hun uitgebreide macht helpt niet veel. Kan men een grap buiten hen om uitvoeren, hoe gewaagder hoe liever, dan worden geen kunstgrepen, geen listen ge spaard. O m zes uur wordt réveille geblazen, om negen uur taptoe. Ons leven ligt tusschen die uren, onze droomen volgens de superieuren tus schen de andere. Om kwart over negenen cloet de inspecteur de ronde door de slaapzalen en kijkt of wij de vermoeide leden op het niet zachte leger hebben uitgestrekt. Mot een knar send geluid giert de zware deur achter hem dicht nog is het slot niet in rust, of alle dekens zijn afgeworpen, alle hoofden hebben de horizon tale positie tegen een Verticale houding verwis seld. Dan houden wij avondmaaltijd, voeren dat zij alle offieieele voorstellen zal onder zoeken, welke de Duitsche regeering zal doen op het oogenblik, dat zij den toestand juist zal. inzien. In ieder geval zal Frankrijk niet op grond van louter beloften de Waarborgen en onderpanden prijsgeven, welke het verplicht was te nemen. NA LAUSANNE. Een koerier uit Angora heeft gisteren te Con- stantinopcl aan de Hooge Commissarissen een nota overhandigd, welke zekere mededeelingen van de Turksche regeering bevat, alsmede een bijgevoegd schrijven met de tegenvoorstellen op het verdrag van Lausanne. Gemeld wordt, dat geringe wijzigingen zijn ingediend ten aanzien van zekere economische kwesties, welke reeds geregeld worden geacht. Naar verluidt, geeft Angora in deze voorstellen een basis aan voor een regeling, welke, indien aannemelijk, onmiddellijk overeenstemming tus schen de partijen kan brengen, terwijl bijzonder heden na de ónderteekening van het verdrag zouden kunnen worden geregeld. Waarschijnlijk zal op deze nota van Angora een schriftelijk antwoord gezonden worden, en een conferentie alleen bijeengeroepen worden voor de ónderteekening van het verdrag. BEIEREN. Met betrekking tot het complot te München, waarover wij eenige dagen geleden berichtten, wordt gemeld, dat gisteren nog een medeplich tige in hechtenis werd genomen. De gearresteer de, een kolenhandelaar, Munk genaamd, is in Tsjecho-Slowakije geboren en woont te Mün chen. De reden van zijn arrestatie is, dat is gebleken, dat hij 'n opdracht van de fascisten onderhandelingen met Tsjechische kringen had aangeknoopt over de kwestie van de kolenvoor- ziening van Beieren ingeval van een staats greep. Naar verluidt, is Munk door het Nord- deutsche Kohlensyndikat aangegeven. Dit syn dicaat zou namelijk van de door hem gevoerde onderhandelingen de lucht hebben gekregen. De politie te München vervolgt thans alle aanwijzingen, die tot arrestatie van personen kunnen leiden, die achter de schermen zijn gebleven. ALLERLEI. Uit Colombo. Het werk in de haven is thans ten gevolge van de staking volledig stilgelegd. Het laden en lossen is onmogelijk. Uit Santiago de Chili. Het ministerie- Francisco Parcesgana, dat begin Januari aan het bewind is gekomen, is afgetreden naar aan leiding van het verwerpen van een motie van vertrouwen. De teruggaaf der tijdens den oorlog in beslag genomen bezittingen van Duitschers in de Ver. Staten (tot een maximum van 30.000 per persoon) zal a.s. maand een aanvang nemen. Uit Brussel. De instructie, welke tegen de communistenleiders is geopend, wordt voort gezet. Van de 47 personen, die zijn gearresteerd zijn achttien in hechtenis gehouden, W.o. de Nederlander Jean Baghus, die te Antwerpen domicilie heeft, alsmede een Pool, die dikwijls heen en weer reisde tusschen Brusel en Berlijn. Uit Berlijn. De dreigende staking in de Berlijnsche metaalindustrie is nog niet ingetre den, daar de gister gehouden conferentie van beambten geen besluit in dezen heeft kunnen nemen. Uit Rome. Naar uit Nice wordt gemeld, ligt de ex-koningin Milena, van Montenegro op ster ven. Uit Parijs. In het mijngebied van de Loire is heden een algemeene staking afgekondigd. Een 1500 arbeiders zijn er bij betrokken. dolle streken uit, één oor in de richting van de deur, die zich elk oogenblik weer kan openen maar juist het gevaar voor ontdekking ver hoogt de jolige stemming. Een is er ons allen de baas Frank von Ilom- pescb, een broeder van Wolfram's reismakker. Grooter guit heb ik nooit gezien, en met dat al een hart als goud en een vertrouwen zonder Wederga. Hij is altijd bij kas en leent aaneen ieder, zonder ooit aan teruggave te denken. Hij "is de koenste ruiter, de sterkste van zijn geheele afdeeling op den degen en daarbij een der helderste koppen van de school. Gisteren is zijn vader, Baron von IJompesch, een broeder van den Kolonel, hier geweest. Ik Werd ook in de spreekzaal geroepen. Hij vroeg naar uw beider welstand en verzocht u zijne groeten over te brengen. Verbeeld u wat ik bij die gelegenheid heb ge hoord. Hompesch is evenals Sturmfels een Majoraat. Hugo is de tweede zijn. Zijn oudste broeder heeft te zijnen gunste afstand gedaan van zijn rechten en Hugo zal het Majoraat erven. De ander wil meer vrijheid hebben om in de wereld rond te dolen. Begrijpt hij zoo iets Hompesch is voor Hugo's broeder wat Sturm fels voor mij is alles. En hij geeft het op 1 Mij is Sturmfels zoo dierbaar, dat ik het tegen Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag9 Maarl. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Jachtwet. Nadat de verschillende amende menten waren verworpen, werden de artikelen 1 en 2 goedgekeurd zonder stemming. De heeren van Sasse van Ysselt en v a n S c h a i k (R. K.) verdedigen vervolgens een amendement van de commissie van rappor teurs om onder grondgebruikers ook te verstaan grondeigenaars. De heer Hiemstra (S. D.) ziet dit punt het belangrijkste van het ontwerp. Het gaat er nu om wie het jac.htrecht zal hebben de jager grondeigenaar of de landbouwer, die zijn eco nomische belangen verdedigen wil. Het voor keursrecht, dat de grondgebruiker krijgt, acht hij van weinig beteeken is. Het gaat hier om de tegenstelling, die ook straks geld jager of boer, wie zal de eigenaar van het recht zijn De heer D r e s s e 1 h u y s (V. B.) acht het amendement juridisch beter dan het regeerings- ont.werp en practisch hetzelfde. Het laatste lid omtrent de voorkeur acht hij van geen betee- kenis en dat kan z.i. Wel vervallen. De heer Van Schaik (R.K.) meent, dat de oplossing alleen zal kunnen zijn, dat het jachtrecht los wordt van het eigendomsrecht en een publiek recht wordt. Spr. acht het amendement beter dan het ontwerp, omdat in dit laatste het jachtrecht in de lucht komt te hangen, wanneer de willekeurige gebruiker dit krijgt. De heer Troelstra (S.D.) acht de regeerings- regeling 'stellig beter.Het gaat hier niet om eigen domsrecht, maar om een kw'estie van huur en verhuur. Practisch slaat spr. de kwestie niet hoog aan, maar hij acht Let van belang, dat het theoretisch standpunt in de Wet wordt aange geven De heer Oud (V. D.) stelt een sub-amende ment voor, dat te allen tijde het jachtrecht in eerste instantie aan den pachter geeft. Het voorbehoud verdwijnt dus. De lieei De Boer (Platt. Partij) acht hot practisch Wel van belang wat er in de wet staat. Hij heeft aan het regeeringsontwerp de voorkeur, omdat de gebruiker het recht prac tisch moet bezitten De heer R u 11 e n (R.K.) geeft ook de voor keur aan het ontwerp. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. Mr. M. J. E. M. Kolkman. Ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaar dag heeft mr. M. J. C. M. Kolkman, oud-minister van financiën lid van de Tweede Kamer en van het college van Ged. Staten, van Zuid-Holland, gister zeer vele blijken van belangstelling ont vangen, in het bijzonder uit politieke'kringen. Te zijnen huize werd een groot aantal bloemstuk ken bezorgd, waaronder van den president der Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien van den voorzitter en de leden van het college van Ged. Staten van Zuid-Holland, van de ambtena ren der provinciale griffie en van de directie van de Incassobank, waarvan mr. Kolkman commis saris is. De R.K. Kamerclub heeft den jarigen staatsman een maaltijd aangeboden, die echter in verband met de Vasten eerst na Paschen zal plaats hebben. Gistermiddag 3 uur was er gelegenheid, mr. Kolkman geluk te wenschen, waarvan zeer velen gebruik maakten. Op deze receptie, zijn hem o.a. komen geluk- geen koninkrijk zou willen ruilen. En heb alles en allen lief, die er toe behooren ik ken er eiken boom, elk grassprietje, had ik haast gezegd Wanneer men mij vroeg afstand van Sturm fels te doen 1 Ik kan er niet aan denken De bloote voorstelling jaagt mij de koorts op het lijf 1 En Hompesch staat uit vrijen wil af wat hem na aan het hart moet liggen, daar hij het zijn leven lang met de oogen van een meester heeft aangezien. Bah Bij mijn aankomst kwam een onzer „oud sten", een cadet uit het laatste studiejaar, naar mij toe. „Ik ben August van Strahleck onze ouders kennen elkaar. Freule Aurora van Wisburg is maanden lang de gast van mijn grootouders te Berlijn geweest. Uw moeder is zelfs uit hun huis getrouwd.Kom je soms in ongelegenheid, dan zal ik je helpen." Een vriendelijk aanbod, dat mij toch ont stemde. Zie ik er waarlijk uit als iemand die be scherming behoeft Ik keek hem eens fei m „Als ik er in kom, en mijzelf met kan helpen, dan graag." Het uur is om. Wat is een uur, als men naar huis schrijft en het hart vol heeft 1 Groet iedereen, die naar mij vraagt. Ik denk aan allen. Laat Myra door geen der staljongens afrrj- .wenschen de ministers Van Swaaij en Heemskerk de pauselijke internuntius, mgr. Orsenigo en diens secretaris, mgr. KaldeWey de commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborch de griffier jhr. Sandbergde loco-burgemeester van 's-Gra- venhage, de heer A. C. A. van Vuuren baron Van Wijnbergen en mgr. Nolens namens de R.K. Ka merfractie en eenige andere R.K. Kamerleden en de Tweede Kamerleden Smeenk en Schokking, de laatste tevens lid van Ged. Staten. De heer Kolkman heeft zeer vele bloemstukken en honderden telegrammen, brieven en kaartjes ontvangen. Dc Tromp. Hr. Ms. Tromp, onder commando van kapitein ter zee jhr. H. K. B. Rendorp, zal uit Smyrna naar Nederland terugkeeren en wordt aan het einde van deze maand te Willemsoord verwacht. Zomertijd. Het Comité tot behoud van den zomertijd deelt mee dat de stroom adhaesiebetuigingen alle verwachtingen verre overtreft. Vier perso nen zijn eenige dagen lang nu reeds aan het werk om al die briefkaarten, brieven, visitekaartjes en lijsten te regelen en te tellen. Het aantal handteekeningen bedraagt thans reeds over de 150.000. Het comité hoeft besloten, nog tot Dinsdag avond a.s. de gelegenheid te geven tot het in zenden van adhaesie-beluigingen aan het adres van het comité Hotel Krasnapolsky, te Amster dam. De Prov. Statenverkiezingen. De aandacht wordt er op gevestigd dat door den Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten van Zuid-Holland, gelijk wij reeds meldden, is medegedeeld, dat van de hoofd- stembureaux van alle kieskringen in deze pro vincie de mededeeling is ontvangen welke lijs ten van candidaten zijn ingekomen. Ingevolge art. 50 der Kieswet kunnen de gemachtigden der onderteekenaars van lijsten deze tot een groep verbinden door een daar toe strekkende gemeenschappelijke verklarng schriftelijk uiterlijk tot en met Donderdag 15 Maart a.s. in te leveren bij het Centraal Stem bureau voornoemd, Raadhui.; te 's Gravenhage. Schriftelijke vragen. De heer Kleerekooper heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken er op gewezen, dat bij de behandeling van de zaak tegen Het Leven inzake Zuster Bé, is gebleken, dat een arts een bewijs had afgegeven, noodig voor de opneming in een inrichting voor zielszieken, voor een knaap, omtrent wien, op deugdelijken gronden twijfel is gerezen of er iets aan zijn gees telijke gezondheid ontbrak? Is de regeering bereid, in ernstige overwe ging te nemen, of de wettelijke bepalingen op dit punt geen verbetering behoeven Driehonderd redenaars.I Een tijd geleden heeft het Centraal Bureau der K.S.A. aan een aantal katholieken een schrijven gericht met de vraag te willen opgeven of zij be reid waren spreekbeurten te vervullen en over welk onderwerp. Het „Ctr." verneemt nu, dat „het Bureau der K.S.A. reeds ruim 300 sprekers oyer diverse onderwerpen, in een kaarttoestc.1 heeft onderge bracht. De sprekers echter over bepaalde bijzondere onderwerpen, zijn in een kaartsysteem bijeenge bracht. Vraagt men aan het Centraal Bureau een den. Zij is zoo zacht in den mond en zou in één keer bedorven worden. Geef mijn brief aan Dr. Albrecht ter lezing. Ik heb geen tijd om er een aan hem, hoe klein ook, te beginnen. Vaartwel, dierbare ouders. Uw gehoorzame Zoon Bodo." Een nieuwe bladzijde en een nieuw hoofdstuk. 24 Juli 1777. Wij hebben een rustigen tijd achter den rug. De brieven van Wolfram en Bodo waren onze eenige afwisseling. Nu is er afwisseling gekomen, maar een zeer onpleizierige. In den afgeloopen nacht is er op Neder-Kla- kau inbraak gepleegd op een hoeve, die, om zoo te zeggen, onder de muren van het slot ligt. Giaaf Klakau heeft door een renbode den Vrijheer van het gebeurde kennis gegeven cn om zijn hulp verzocht bij het opsporen der boeven. Alles deed vermoeden, dat zij in de Sturmfelser bosschen schuilen. Het geheele bosch wordt afgezet en zal door kruist worden. (Wordt vervolgd) lc i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1