PIANO'S ORGELS Hooge Bijverdienste I Plantenverkooping. Eerste Sctiel Schaalman Schrale ROOMBOTER, 1ste kwaliteit per pond f 1.40. Ii. 2de kwaliteit pet pond fl.35. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Eenvoudige en meer kostbare insirumenten. Voor direct gevraagd 6 L. M E IJ E R, Nieuwe Binnenweg 141, b/d Matlienesserlean, noteert vanaf Maandag 12 Maart den afgelegden weg en ons verheugen om den vooruitgang, dien we in de dagen van vasten en boetvaardigheid hebben gemaakt. Die gees telijke blijheid kweekt dan vanzelf den noodi- gen moed, om de komende weken niet minder, veeleer nog meer aan 't heil te arbeiden van onze ziel. Om die vreugdestemming in de litur gie uit te drukken, werd de statie gehouden in de kerk van het li. Kruis van Jeruzalem, een der zeven hoofdkerken van Rome. Jeruza lem was het einddoel van de pelgrimsreizen der Joden hier gingen de kinderen der Kerk op naar hun eigen Jeruzalem maar beide zijn voor ons het beeld van het hemelsch Jeruzalem, het einddoel van dien pelgrimstocht, die ons leven is. Hoe moet het volk. van Israël te moede geweest zijn toen na bijna. 70 jaren van balling schap in Babyion hun werd aangekondigd, dat zij weldra naar de „heilige stad" zouden kunnen wederkeeren. O, aan de lier, die zij „om de ballingschap aan de wilgen gehangen hadden", hebben ze toen wel de schoonste klanken ont lokt en we begrijpen den jubel, die ging door het volk. Die Vreugde zou de voorbereiding zijn op grooter blijheid eerst de ballingschap vergeten om het vooruitzicht der bevrijding en dan straks verzadigd worden met overvloed harer vertroosting". Zoo moeten ook wij ons verheugen op dezen dag. 't Paaschfeest is de dag van onze geestelijke opstand'ng uit den dood der zonde. Op die verlossing of de be vestiging er van is onze gereinigde ziel is heel de vasten gericht we zijn nu over de helft Verblijdt u dan, opdat, wanneer de genadevolle dag zelf er wezen zal, gij verzadigd moogt worden met den overvloed harer vertroosting, d.i. de mededeeling van den vrede van Christus. Maar ons laatste Paschen zal wezen onze werke lijke opstanding uit den dood tot het eeuwige leven, ook daaraan herinnert deze vreugdedag. Laten we, waar onze aardsche pelgrimstocht dagelijks korter wordt, ons verblijden met de wetenschap, dat de hemel ons wacht, opdat onze vreugde volkomen zij, als ons toegang wordt verleend tot het grondelooze Licht en het bezit van God al onze verlangens over- bevredigt. Wetend, dat wij geroepen zijn om den hemel te bevolken, laten we ons aardsche leven zóó inrichten, dat we dat doel bereiken. Daarom moeten we ons herinneren, dat we kinderen zijn der Kerk, de Bruid van Christus dat we dus naar hare opvatting hebben te leven. D.w.z. We mogen voor ons opeischen een geestelijke vrijheid, maar vrijheid is geen losbandigheid de vrijheid, waarmede Christus ons heeft vrijgemaakt, is de bevrijding van de slavernij der zonde, waardoor wij in staat zijn om alle aanvallen des duivels te overwinnen. De zonde moeten we dus afzweren,' omdat we door de zonde te doen, onze ware vrijheid zou den verloochenen en slaven worden van den duiveb Overigens is onze vrijheid een onbeperk te, want in het rijk van het goede, streven we altijd naar meer en naar hooger, om onze vrij heid zóó te leeren begrijpen, laten we toch in zien, dat een vrijheid, die naar het kwaad voert, eigenlijk geen vrijheid is, maar misbruik van vrijheid. In den hemel zullen we met volle vrij heid zóó naar God streven, dat alle kwaad onmogelijk wordt. Waarom Omdat ons ver stand de eeuwige waarheid en ons hart het hoogste goed bezitten. Dan moeten we er hier naar streven, die eeuwige waarheid meer te leeren kennen, dat hoogste goed vaster te leeren bezittennaar de mate van die kennis en dat bezit neemt de zonde, neemt zelfs de mogelijkheid tot zonde in ons afGaan we die kennis zoeken bij den Meester zeiven Den Joden op weg naar het Paaschfeest te Jeruzalem, brak Hij op wonder bare wijze het brood ten lichamelijk voedsel Ons, op onze pelgrimsreize naar het eeuwige Paaschfeest, heeft Hij den geestelijken disch gespreid, opdat we „van Zijn vleesch etend en van Zijn bloed drinkend, ook voor Hem zouden leven". Laten we vandaag eens indrinken de gansche liturgie Laten we eens aan een levensmoede wereld toonen, dat ons Roomsch beginsel geeft levensblijheid, ook bij somberen horizonen God bidden voor onszelven en voor elkander, maar ook voor die buiten staan, dat we allen weer leeren „proeven hoe zoet de Heer is", opdat die blijdschap van vandaag in ons voortleve en wij met St. Paulus mogen belijden „Ik vloei over van vreugde, zelfs te midden van alle kwelling B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJN JENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. anderen waren op de buitenzijde van de pont gekropen. Alles is zonder persoonlijke ongelukken afgeloopen. Het vergiftig ingsgeval te Til burg. De Duitsche dienstbode, die, in verband met het vergiftigingsgeval bij den heer R. te Tilburg werd gearresteerd, is op vrije voeten ge steld. Zij zal wegens gemis van de noodige pa pieren naar haar land worden teruggebracht, be richt de „Tel." Eet smakel ij k. Bij een veehouder onder Schalkwijk waren voor een paar weken twee pinken gestorfen. Door het eten van een groene haag bleken zij vergiftigd. De huid mocht worden afgestroopt en de cadavers moesten in den grond. Maar er rezen vermoedens, dat nog gedeelten voor de consumptie waren gebruikt. Onder toe zicht van rijksveldwachter en rijksveearts werden daarom de cadavers opgegraven en bleken de voor en achtervoeten inderdaad verdwenen. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Allemaal raadslid. In de jongste bestuursvergadering van de R.K. Kiesvereeni- ging te Egmond-Binnen bleek, dat niet minder dan drie- en-dertig lijsten met namen van ean- didaten voor den gemeenteraad Waren ingediend! Slechts één dame kwam op de lij-ten voor. Kwaadsprekers vertellen, dat zoo al deze candidaten tot raadslid werden verkozen heel het mannelijk der deel der gemeente „Edel achtbaar" zou zijn DeGooiland verkocht. Het stoom schip Gooiland van den Kon. IIoll. Lloyd is naar Duitschland verkocht. Het vaartuig is herdoopt in Harald. Omgeslagen. Gistermiddag is door den sterken stroom de pont over de IJsel bij het Katerver te Zwolle over zij gegaan, waardoor een vrachtwagen met het paard van den voerman Ten Kate uit Oldenbroek over den rand van de pont sloeg. Paard en wagen verdwenen in de diepte. Er is niets meer van gemerkt. De pont bleef door de persing van het water midden in de rivier stil liggen. Een andere vrachtwagen schoof naar beneden, waardoor het paard van voerman Westerik uit Elburg doodgeknepenwerd Toen de pont aan de eene zijde nog een voet boven water was sleurde zij de palen op den Overijselschen oever uit den grond en daatdoor dreef de pont naar den Gelderschen oever. Op de pont waren 11 mensclien.Twee hingen tot aan de borst in het water aan de binnenzijde, de telijke prijs van de brug slechts ongeveer 18 millioén, terwijl bovendien een jaarlijksche uitgaaf van 2 millioen voor de exploitatie van den veerdienst wegvalt. De regeering vraagt een crediet aan van 50.000 kr. voor voorloo- pige peilingen en bodemonderzoek. De indiening van het wetsontwerp in het fol- keting kan tegen hét najaar worden verwacht. Ie. Men is te Londen be- o-onnen met den bouw van een nieuwe electrische Grootecentra centrale te Barking Creek, aan den Oostrand van de stad, Welke 3 millioen pond sterling zal kosten. De centrale zal aanvankelijk een kracht ontwikkelen kunnen van 100.000 K.W. doch men is voornemens de capaciteit uit te breiden, naar mate de behoeften van Londen toenemen en zoo doende de centrale tot de sterkste van de wereld te maken. Gearresteerd. Uit Petrograd meldt men de arrestatie van een aantal arbeiders van de Ootzee-lijn der Russische Noord-West-spoor- Wegen. Ook Werden gearresteerd een aantal spoorwegbeambten, die als gedelegeerden naar Petrograd waren gezonden door het personeel van de Zuiden- en Zuidwester-spoorwegen. De gearresteerden worden ervan beschul digd, plannen te hebben opgesteld omden uit voer van graan uit Rusland te saboteeren. De gedelegeerden Werden in het bezit gevonden van den tekst voor een telegram, dat zij van uit Reval moesten zenden aan de buitenland- sche bonden van spoorwegarbeiders om deze er aan te herinneren, dat het graan, hetwelk door de sovjet-regeering naar het buitenland wordt verzonden, wordt onttrokken aan de hon gerlijdende Russische bevolkig. Inbrekers en erfgenamen. De ge lukkige erfgenamen van zekere rijke dame te Béziers in Frankrijk, die in September van het. vorig jaar was overleden, begaven zich dezer dagen naar haar woning om den weelderigen in boedel te verdeden. Wie beschrijft echter hun verbazing en teleurstelling, toen zij bij hetbin- nentreden in de woning moesten constateeren, dat er van den inboedel niet veel meer was over gebleven. Een onderzoek dat werd ingesteld leidde tot de overtuiging, dat inbrekers zich in den tusschentijd, zonder zich daarbij behoeven te haasten alle meubelen en luxe-voorwerpen hadden weggedragen. Met leege handen moes ten de erfgenamen weer naar huis terugkeeren. Nieuw vergiftigingsgeval. Naar bij een te Newport gehoudén gerechtelijke lijk schouwing is gebleken, heeft zich in Engeland een nieuw vergiftigingsgeval voorgedaanMe vrouw Morgan aldaar is dezer dagen overleden en een nader onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat haar dood is veroorzaakt door ar senicumvergiftiging. Bij de gerechtelijke lijk schouwing legde de schoonzuster van de over ledene, mevrouw Anthony, de volgende opzien barende verklaring af„Toen ik mevrouw Morgan haar voedsel gaf, dankte zij mij hier voor. Zij voegde er aan toe, dat alles, wat haar echtgenoot haar gaf, naar zout smaakte en haar den mond verbrandde". Door den rechter gevraagd,-waarom G. dit belangrijke getuigenis niet eerder had gegeven, antwoordde mevrouw Anthony ,,lk wilde lie ver eerst afwachten hoe het rapport van den analist zou luiden". Dr. Henry Cox, de assistent van den analist Thompson verklaarde, dat hij bij een door hem ingesteld onderzoek sporen van arsenicum had gevonden. Vervolgens Werd de gerechtelijke lijkschouwing verdaagd, om over eenige dagen te worden voortgezet. Eigenaardig genoeg ontbrak een der opge roepen getuigen op hot appél, n.l. een zekere Ethel Doris Andrews. Het meisje verliet de vorige week Maandagavond haar Woning en is sindsdien niet teruggekeerd. Ook heeft zij niets van zich doen hooren. Een Salomon. Onder de landbouwers in Frankrijk heerscht groote opwinding naar aan leiding van de mededeeling, dat de zomertijd weer zal worden ingevoerd. Een vermakelijke oplossing van de moeilijkheden, welke zijn dorp in twee kampen heeft verdeeld, is volgens de „Evening News" gevonden door den burgemees ter van Esterencuby in de Pyreneeën. Hij heeft verordend, dat de wijzers der gemeenteklok den zomertijd zullen aaTiwijzen, maar dat de klok als in den winter zal blijven slaan, zoodat de boeren, die op het land werken, zich kunnen regelen naar den gewonen tijd en de anderen naar den wettelijken tijd. Ontploffing. Bij een ontploffing aan boord van den kruiser „Coventry", die in de haven van Gibraltar lag, werden twee manschap pen gedood en vier gewond. Vliegongeval. De Amerikaansche lui tenant aviateur R.M. Farrer en zijn mecanicien S.F. Bullivan werden gedood toen gisteren bij hun vlucht van Philadelhia naar Washington hun toestel een val maakte en in de Delawnre Rivier stortte. Brug over de kleine B e 11. De fi- nancieele commissie van het Deensch folketing heeft gisteren kennis genomen van het regee- ringsplan tot het bouwen van een brug over de Kleine Belt tusschen Jutland en Fünen. Het ontwerp is uitgewerkt door de ingenieurs der staatsspoorwegen en voorziet in het bouwen van een brug met dubbel spoor. De brug komt 33 M. boven de wateroppervlakte. Er worden drie doorvaarten gemaakt, een van 105 en twee van 90 M. breedte elk, zoodat de grootste sche pen kunnen passeeren. De totale kosten worden geraamd op ongeveer 30 millioen kr. Wordt deze brug niet in de allernaaste toe komst gebouwd dan zal er een uitbreiding en verbetering van den spoorwegveerdienst noo- dig zijn, waarmede ongeveer 12 millioen kr. zou zijn gemoeid. Zoodoende bedraagt de fei- B r a n d. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de ateliers van de locomotief- en wagenfabriek te Brad afgebrand is. De schade bedraagt 10 millioen dinar. Kerknieuws. Relikwieën. De vorige week zijn de relikwieën van de PI.IJ. Martelaren van Gorcum, welke nog steeds aan het Bisdom werden bewaard overgebracht naar Brielle en aldaar ingezet in het nieuwe schrijn, geschonken door de familie Smits te Oosterhout bij gelegenheid van het gouden feest der heiligverklaring en vervaardigd door de heeren Brom te Utrecht. Het schrijn niet zijn kostbaren inhoud ongeveer 70 groote en kleinere beenderen is thans naar de Kapel gebracht en zal gedu rende den processietijd worden geplaatst on der het altaar van het monument gedurende den overigen tijd van het jaar waarschijnlijk onder het hoofdaltaar in de kapel. De bedoeling is ook dat het schrijn met de relikwieën ge durende de processie door acht personen wordt rondgedragen. Nieuwe parochie. Naar St. Bavo" meldt, heeft Z.D.1J. de Bisschop "van Haarlem opgericht een nieuwe parochie te Egmond a.d. Hoef en tot pastoor daarvan benoemd den Weleerw. Heer J. 1 - Saulenn, thans pastoor te Egmond aan Zee. De Weleerw. Heer Chr. C. F. M. Flenning, kapelaan te Bergen (N.H.) sinds eenigen tijd verpleegd in Huize „Maris Stella" te Schevenin- gen, is voorzien van de II.H. Sacramenten der Stervenden. SPORT. VOETBAL. Het programma voor Zondag luidt als volgt West. 1ste klas: Amsterdam Ajax II.V.V. Rotterdam FeyenoordD.F.C. Haar- lem HaarlemSparta Den Haag IJ.B.S. R.C.PI. UtrechtU.V.V.—Blauw Wit. Overgangsklas Den Haag A.D.O.Storm vogels Dordrecht O.D.S.-V.V.A. Amster dam SpartaanHilversum Schiedam S.V.V. V.U.C. Reserve 1ste klas B. DordrechtD.F.C.2 IJ.V.V.2 Schiedam Hermes D.V.S.2Steeds Hooger 2 Rotterdam V.O.C.2S.V.V.2. 2de klas C DelftD.H.C.Fortuna Rot terdam Steeds HoogerHermes D.V.S. (terrein Xerxes), U.S.C.Xerxes. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 8. Ida Geertruida Maria d.v. A. Th. J. van Pelt en P. M. Kolmeijer, Laan Ons Genoegen. Cornelia Maria Catharina d.v. C.A.W. van Wagtendonk en M. C. van Waart, van Smaleveltstraat. -9. Pieter Cornells z.v. G. van Marion en S. Oosthoek, Brugmanstraat. Overleden: Mrt. 7. Lena den Hollander, oud 65 j. en 2 mnd, echtgenoote van K. L. C. Wessel, Broersveld. Scheepvaart. Hoog wateF te Hoek van Holland. 10 Maart v.m. 7.40, n.m. 8.21. SCHIEDAM, 10 Mrt. Aangekomen Eng. s.s. „Glenil'fer", kapt. G. Henderson, met soijaboon- o'lie van Singapore via Rotterdam voor N.V. Schieveem aan de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 10 Mrt. Vertrokken IJondurash s.s. „Alegria kapt. H. IJatswell ex „Eaton Grove", met ballast naar Honduras, is verkocht aan de Cuijamel Fruit Company Puerto Corter te Honduras. Duitsch s.s. „Holger ledig naar Antwerpen. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f2.70 per ketel. (ook voor kunstspcl) in hoogst solide uitvoering. B i 11 ij k e p r ij z e n. Singel 116. Telef. 871. SCHIEDAM. 24 Mannborg-, Hofberg- e. a), R. K. DIENSTRODE, op de hoogte van alle werkzaamheden in de huishouding. Goed loon en goede behandeling. Brieven No. 787 Bur. Nieuwe Sch. Courant, Nette actieve personen van beslist R.K. geloofsovertuiging, welke in vrijen tijd een mooi agentschap willen waarnemen gelieve hun adres op te geven onder No. 691 Bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant. FOTOGRAAF, ROTTERDAM. Telef. 937G. Ateliers gelijkvloers. Halte lijn 8. De Deurwaarder G. S. MON1- FOORT zal op Zaterdag, 17 Maart a.s. voormiddag 10 uur op het Overschiescheplein pu bliek a contant verkoopen een sehoone collectie planten, heesters, sier- boomen, coniïeeren, rhododendrons, azalia mollis, struik- en stam rozen, vruchboomen, enz 781 17 Aangifte spoedig bij J. VER BURG, LANGE KERKSTRAAT 2G. Er wordt geschaakt 's Maan dags in Maison v. d. Heijden (Hoogstraat). 782 12 Het voorl. Bestuur. Fijnere Likeuren Advocaat Boerenjongens Wijnen. ö68 14 F ruwe huid,Gesprongen handen.5pringende lippe :n*|L jenjp 784 45 O i_. /Cocnmnnf Gebruik MOTMI bot De Sotterdamsehe-Hinrichtlng

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3