fuhTTIEE krijgen, wanneer zij het volk kunnen overtuigen van hun goed recht. Maar wij kunnen den strijd niet onbeslist stak-en met een hervatting ervan in het najaar. Dat is de quintessence van de zaak, aldus de minister. jiyVlen kan de tegenwoordige regeering niet door dreigementen er toe brengen, haar houding te dien aanzien te wijzigen. Uit deze verklaring blijkt dus, dat de Vrijstaat- regeering zich niet met bovengenoemd voorstel kan vereenigen. BRAZILIË. Blijkens de berichten uit Montevideo heeft de revolutionaire beweging in den Staat Rio Grande do Sul zich gedurende de laatste dagen uitge breid tot de districten, die aan de republiek Uruguay grenzen. ALLERLEI. Uit München. De in verband met de voor genomen putsch gearresteerde personen hebben tegen hun gevangenhouding geprotesteerd. Het volksgerecht achtte evenwel, gezien de waar schijnlijkheid dat zij zullen trachten te vluchten, geen termen aanwezig om de gevangenen op vrij voeten te stellen. Uit Berlijn. De Beiersche Landdag nam met 92 segen 27 stemmen het regeeringsvoorstel aan tot het toekennen eener schadeloosstelling aan het vroegere koningshuis. Uit Christiania. Het Congres van landelijke vakvereenigingsorganisaties heeft met op 29 na algemeene stemmen besloten uit het Inter nationaal Vakverbond te treden. Voorts met 121 tegen 61 stemmen een voorstel van het se cretariaat aangenomen, om de kwestie van de aansluiting bij de vakvereenigingsinternationale van Moskou nader te overwegen en daaromtrent door een algemeene stemming te laten beslissen. U t Peking. China heeft Japan kennis gegeven van het verlangen om het Chinëesch- Japansche verdrag van 1915 op te zeggen in verband met een resolutie door de volksvertegen- wordiging te .Peking aangenomen. Uit Aken. Zaterdagmorgen zijn de typo grafen in alle drukkerijen te Aken in staking gegaan wegens het niet toestaan van speciale toelagen op het loon voor de bezette gebieden. De bladen kunnen dientengevolge niet ver schijnen. Uit Barcelona. Gisteravond hebben twee individuen een aantal revolverschoten gelost op Salvadore Segin, den leider der syndicalisten, en op Francisco Cornas, een lmilitant syndica list, tengevolge waarvan eerstgenoemde gedood en de andere zwaar gewond werd. De daders slaagden er in te ontvluchten. Binnenland. Staking in de meubelnijvcrheid. Men meldt, dat, nu de besprekingen met de katholieke en de christelijke organisaties niet tot een resultaat hebben geleid, de arbeiders, georganiseerd in den modernen, christelijken en katholieken bond, te Rotterdam heden het werk niet zullen hervatten bij de werkgevers, welke bij den patroonsbond zijn aangesloten. Vermoedelijk zullen in het conflict betrokken worden de fabrieken Maas, Breedveld, Beem. Eckhard, Allan (Hillegersberg), Googarn, Lies hout, Carree, Westerhof en Ten Bosch, Tolbosch en enkele anderen. De personeelsvergadering, Vrijdagavond bij eengeroepen door de Haagsche afdeeling van de modernen meubelmakers- en behangersbond, heeft, naar het Volk voorts meldt, het bestuurs- advies, hedenochtend het werk bij de georga niseerde patroons niet te hervatten dan op de oude voorgaarden, met overgroote meerderheid aanvaard. De christelijke en katholieke organisaties ver gaderden afzonderlijk. Van de katholieken was het besluit nog niet bekend. De christelijken zullen aan den strijd deelnemen. Vandaag zal dus bij een 25-tal werkgevers in Den Haag het werk worden neergelegd. Doen de katholieken mee, dan zal de staking in Den Haag waarschijnlijk 500 a 550 man omvatten. De voornaamste bij het conflict betrokken werkgever zijn Pander, Mutters, Stoelenfabriek Haring, meubelfabriek Boes, Allan, Warnas en Gescher Kempen. Te Amsterdam, Utrecht, Groningen, Wagenin- gen, Haarlem, Veendam, Apeldoorn en Deventer was gisteren ook reeds tot staking besloten. Liever Turksch dan Paapscb. In het laatste nummer van het bekende Ge reformeerde weekblad ,,De Heraut" wordt den fanatieken anti-paapschen universiteitsbestrij ders, die Rome op één lijn stellen met Moskou en onder de leuze „Liever Turksch dan Paapsch", alle strijdmiddelen feegen de Katholieke Kerk dienstig achten, de volgende afstraffing toege diend door den hoogleeraar der Vrije Universiteit prof. H. H. K(uyper) „Het antipapisme, dat in onze dagen weer op de meest onhebbelijke wijze tot uiting komt, nu de Roomschem een eigen Universiteit wil len oprichten, vindt wel zijn meest kenmerken de leuze in het „liever Turksch dan Paapsch." Dat aan onze openbare Universiteiten het ongeloof verkondigd wordt, is zoo erg niet. Aan het gevaar, dat van dit ongeloof uitgaat, mo gen de studenten wel blootgesteld worden. Maar dat de Roomscbe Kerk een eigen Uni versiteit wil hebben, om haar jongelingschap voor dit gevaar te behoeden, is een misdrijf. En al wat Protestant heet, wordt te wapen geroepen, om daartegen den strijd aan te bin den." De ontbinding der Eerste Kamer. In parlementaire kringen verwacht men, dat de Eerste Kamer, evenals vijf jaren geleden, zich op het standpunt stellen zal, dat na een Kamerontbinding de nieuwoptredende Kamer begint met „een schoone lei," met andere woorden, dat na de ontbinding der oude Eerste Kamer de nieuwe Kamer' geen kennis behoort te nemen van wetsontwerpen, die door de oude Kamer reeds in staat van wijzen zijn gebracht, maar alleen van ontwerpen, die door de Twee de Kamer regelrecht aan haar (de Kamer in haar nieuwe samenstellingj zijn toegezon den. Tengevolge van dit standpunt ontving de Twaede Kamer vijf jaren geleden van de nieuw gekozen Eerste Kamer een groot aantal ont werpen terug, die hij de oude Kamer waren ingediend en waarvan de nieuwe nu geen kennis wilde nemen. De Tweede Kamer kon toen heel wat werk, waaronder ook dat veel haast had, nog ééns over gaan doen. Omdat men op een herhaling niet gesteld is, zal, zoo verzekerde men ons, de Tweede Kamer dit voorjaar niet zooveel werk meer afdoen, althans stellig niet meer dan zij verwachten mag, dat de Eerste Kamer nog vóór haar ontbinding kan afdoen. De Jaarbeurs te Utrecht. Ter gelegenheid van de Utrechtsche Jaarbeurs bezoekt een gezelschap Deensche, Zwitsersche en Fransche industrieelen ons land. Het zal o.a. een bezoek brengen aan Amsterdam en Rotterdam. De minister van arbeid, handel en nijverheid zal Woensdagavond a.s. het gezelschap ontvan gen in het departementsgebouw in het Bezuiden- hout, waarbij verschillende autoriteiten zijn uitgenoodigd. De minister van arbeid, handel en nijverheid zal Maandag 19 dezer een bezoek brengen aan de Utrechtsche Jaarbeurs. Dienzelfden dag wordt een aanvang gemaakt met het overbrengen van zijn departement uit het hulpgebouw aan den Hofweg naar het Bezuidenhout De minister zal daar de vroegere werkkamer betrekken van minister Van IJssel- steijn. Een treinverbinding met Frankfort. De Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsch land te Frankfort heeft tot de directie der Ned. Spoorwegen en tot de spoorwegdirectie te Frank fort een schrijven gericht, waarin de vraag ter sprake wordt gebracht of de mogelijkheid be staat, een directe treinverbinding tusschen Frank fort en Nederland in te stellen, die buiten het Roergebied om gaat. Jos. Loopuil. f Na een ziekte van een drie-tal maanden is Zaterdagmorgen op 58-jarigen leeftijd overleden de heer Jos. Loopuit, lid van het partijbestuur der S.D.A.P., lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, tevens voorzitter der sociaal democratische raadsfractie en lid der Prov. Sta ten van Noord-Holland. ITet bloenibollenbeclrijf. De R.K. Landarbeidersbond heeft het laatste voorstel van de patroonsorganisaties in hetbloem- bollenbedrijf aanvaard. Daar deze organisatie in de bloembollenstreek tusschen Haarlem en Leiden de sterkste werknemersbond is, is een conflict van de zijde van de anders georgani seerde bollenarbeiders zoo goed als uitgesloten. Huurverhooging van met Rijksvoorschot, gebouwde woningen. Naar aanleiding van het antwoord van Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op .de bekende vragen van den heer Haazevoet besloot het bestuur van de Fede ratie der Dioc. R.K. Volks- enWerkliedenbonden in Nederland een onderzoek in te stellen naar de huur der bovenbedoelde woningen in 1914, 1916 en 1922 en de tegenwoordige loonen der bewo ners. De liulp aan Rusland. Met het s.s.Euterpe" is de laatste scheeps lading levensmiddelen door het Ned. Nansen- comité naar Rusland gezonden. Van de gelden, waarover het comité thans nog beschikt en van de gaven welke het nog mag ontvangen, zullen t.z.t. nog levensmiddelen verzonden worden en aankoopen worden gedaan om het primitieve weeshuis te Samarofka een weinig doeltreffen der in te richten. De vertegenwoordiger in Rus land is in staat geweest die maatregelen te nemen, welke, naar gehoopt wordt, voldoende zijn voor het voortbestaan van dit weeshuis. De plaatselijke overheid heeft een groot stuk land afgestaan, waarvan de opbrengst gedu rende vele generaties voor de instandhouding van dit weeshuis zal. zorgdragen. Daar thans,szooals de berichten luiden, vrij wel voldoende gelden zijn tezamen gebracht voor het in leven houden der bewoners van de IIollandsch-Russische dorpen tot den volgen den oogst, heeft het comité besloten zijn pro- paganda-actie te staken. Slechts de verkoop der bekende Nansen-penning en van het boekje „In het stervende Wolgagebied", geschreven door Johan Luger, zal worden .voortgezet. Het adres van het comité blijft „Scheepvaarthuis, Amsterdam." Faillissementen. Volgens mededeeliug van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn-over de afgeloopen week, eindigende 9 Maart in Nederland uitgesproken 72 faillissementen tegen 56 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Maart 1923 799 faillissementen tegenover 484 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Oostenrijksclie kinderen. Morgenmiddag 3 u. 5 mind, wordt te Utrecht een extra trein verwacht met ongeveer 600 Hon- gaarsche kinderen, bestemd voor verschillende plaatsen in ons land. Hof nieuws. De Koninklijke familie betrekt den 27sten dezer haar zomerverblijf op Het L'oo. De Psyclxopathenwet. Naai' men verneemt, is de behandeling van de Psliychopathenwet binnen betrekkelijk kor ten tijd te verwachten. Voor of tegen den zomertijd. De Tweede Kamer heeft, zooals bekend is, onlangs het voorstel-Braat, tot afschaffing van den zomertijd, aangenomen. De boeren hebben hiermee eindelijk een eerste succes voor hun streven weten te boeken, al is dat succes dan nog niet volkomen, daar de Eerste Kamer ook nog een woordje heeft te zeggen en zelfs het aangenomen voorstel ver- Werpen kan, waardoor we den zomertijd toch nog zouden behouden. En inderdaad zou dit verreweg den meesten landgenooten aangenaam zijn. In de ,,N. R. Crt." stond dezer dagen het volgende ingezonden stukje, dat o.i. de zaak eenvoudig en juist Weergeeft „Van de 100 Nederlanders, die een beroep uitoefenen, zijn er 25 werkzaam in den land bouw. Van deze 25 ondervindt een deel in sommige bedrijven bij enkele werkzaamheden, op dagen van bepaalde Weersgesteldheid, ge durende één uur in den vroegen morgen Werkelijk wat hinder en ook eenig geldelijk nadeel door den zomertijd. Daartegenover staan ten minste driemaal zooveel Nederlanders, zoowel stads- als plattelandsbewoners, uit nagenoeg alle be roepen, die door dienzelfden zomertijd een half jaar dag aan dag in- en buitenshuis gerief hebben van een lang-lichten avond, en daarnaast geldelijk voordeel plukken door lagere gas- en electriciteitsrekeningen, als anderszins. „En toch is het wetje-Braat door de Tweede Kamer aangenomen. De vasthoudendheid heeft het Weer gewonnen van de lakschheid. De Eerste Kamer volgt straks het voorbeeld van haar zustervergadering en clan zijn we den kostelijken zomertijd kwijt. „Maar. het kan ook anders loopen, als nog te elfder ure de lakschheid wordt afgeschud, er geen lui zijn van ,,'t geeft toch niks", of „mijn stem zal 't 'm niet doen Ingezonden Mededeelingen. DE JANTJES. Dagelijks uitverkocht Nog slechts 4 dagen. 794 8 Siads» en Gewestelijk Nieuws. Circus. Naar wij vernemen zal de directie van het Circus Althof van 1316«Aprii a.s. zijn tenten alhier op slaan op een terrein behoorende aan de St. Willibrordusstichting en gelegen aan de Westfrankelandschestraat. Toestemming om op gemeente-terrein deze voorstellingen te geven in de week voor Paschen hebben B. en W. niet verleend. 't Zou in de Goede Week ook zeer velen on welkom zijn geweest. Aanbesteding. Hedenmorgen had door den architect P. Sanders de aanbesteding plaats van 86 woningen op een terrein aan de Lekstraat voor de Vereeni- ging „Volkshuisvesting." Hiertoe kwamen in 20 biljetten, en Wel van J. de Jong, Azn, te Rotterdam 195.000 'Arbeiders Coöperatie, Rotterdam 197.897 Mulders en Ligteringen Rotterdam 199.800. Th. Bles, Oegstgeest 205.500 W. Millenaar, Haarlem 219.888 B. Oosters, Willemstad 215.555 A. Brand, Dordrecht 220.680 L. Vingerling, Wassenaar 227.425 Manders en Burgers, Rotterdam 228.360 G. Heinders, Den Haag /'230.700 A. Bogertman, Dordrecht, 231.300 Slavenburg en Scheurkogel 235.870 W. Maan en J. Kornaat, Vlaardingen 241.500 C. den Hertog Pzn, Delft 248.130 P: de Winter en K. Verschoor, Pernis 251.300; A. Verheij IJ Berghout, Pernis 252.000 G. Gesman Co Zoetemeijer, Alphen a/d Rijn 253.390 Bertou Co, Overschie ƒ255.289; De Vrij, Sliedrecht 259.000 LI. Visser JMzn, Sliech'echt 289.400. UIT VLAARDINGEN. Voor de gemeenteraadsverkiezinge heeft de R.K. kiesvereeniging candidaat gesteld 1. F. J. A. J. M. IJzermans (aftr.) 2. A. LI. van Rijen (aftr.) 3. C. J. G. Winkels, 4. W. F. J. Rey 5. H. Dirkse 6. LI. J. H. LIeinen 7 C. F. van der Knaap 8. N. Lens 9. A. G. van Vliet10. G. J. Sark. UIT ROTTERDAM. Het vertrek van Mr. Zimmerman. Rotterdam heeft op zeer hartelijke wijze zijn burgemeester uitgeleide gedaan. Met den Parij- schen trein van 9 uur vertrok Mr. Zimmerman gister van het stationD.P. om zich via Parijs en Genéve naar Weenen te begeven. Reeds lang te voren had een groote menschenmassa post gevat voor het station.Liet corps bereden politie was onder leiding van zijn commandant als eere- wacht opgesteld. En op het perron stond de muziekvereeniging „Hermandad" om den ver- trekkenden burgemeester op vroolijke wijze uitgeleide te doen. Toen de auto van Mr. Zimmerman het sta tionsplein opreed weerklonk een spontaan ge juich. Even poseerde hij voor de fotografen en cinemafotografen en daarna begaf gij zich naai de eerste klasse wachtkamer, waar zich vele vooraanstaande ingezetenen bevonden met hoofdambtenaren der gemeente en andere func tionarissen. Ook was aanwezig het personeel, dat ten stad- huize verbonden was aan den dienst van den burgemeester, waarvan velen zeer onder den indruk waren van het naderend afscheid. -De zaakgelastigde van Oostenrijk was uit Den Haag overgekomen om Mr# Zimmerman uitgeleide te doen. Er werd weer spontaan gejuicht toen Mr. Zimmerman zich naar de gereserveerde coupé begaf. Toen de trein zich in beweging zette speelde de muziek tot afscheid, werd met hoe den en zakdoeken gewuifd en wenschte men den vertrekkenden burgervader, die voor Rot terdam zooveel beteekend heeft, een goede reis en behouden aankomst. Gemengd Nieuws. Kerkdief. Naar de gevangenis te Maas tricht werd overgebracht een Duitscher, c!ie op heeterdaad werd betrapt bij het ledigen van een offerblok in de R.K. kerk te Berg gem. Urmond. De koster had den man aan het werk gezien en de deuren van de kerk gesloten, zoodat de kerkdief, die een goed gesorteerd stel inbrekers- werktuigen bij zich had, door de politie kon worde gevangen genomen. De Duitscher was deftig ge kleed. Brandstichting? Donderdagavond heeft een brandje gewoed in het pakhuis van den grossier B. Feyen te Koevorden. Er is een hoeveelheid boter en vet verloren gegaan. De politie heeft in verband hiermee aangehouden den pakhuisknecht J.E., die sedert korten tijd bij den heer F. in dienst was en reeds eenige malen een tekort in de voorraden die hij onder zijn beheer had, schijnt te hebben gehad. Hij wordt verdacht den brand te hebben gesticht. Verdronken. Te Oranjedorp is Vrijdag avond de weduwe B.V. te water geraakt en ver dronken. Branden. Te Kaatsheuvel is Vrijdagavond het huis van J. v. E. bewoond door 3 arbeiders gezinnen tot den grond toe afgebrand. Te Winschoten is gistermorgen het maga zijn van behangselpapieren en touwwerk van de firma Jan ten Cate geheel afgebrand. Overreden. Een 17-jarig meisje, dat Vrijdagavond op den Overtoom te Amsterdam vanaf een rijdenden tramwagen sprong, werd door een achterop rijdende auto gegrepen. Ver voerd naar het Wilhelmina-Gasthuis, bleek zij bij aankomst aldaar reeds te - zijn overleden. Volgens getuigen treft den chauffeur geen schuld. S t ij g e n d e kodlprijzen. Een onge- meene drukte en opgewektheid heerscht aan de veilingen, los- en laadplaatsen van den Langen- dijk en omstreken. Waar zoovelen zoo lang ver geefs op hadden gewacht, is gelukkig voor tal van tuinders thans gekomen. Als gevolg van de uiterst lage prijzen, welke den geheelen winter voor de stapelgroenten zijn besteed, zijn hier nog groote voorraden aanwezig, althans gezien het vergevorderde seizoen. Was men be vreesd, dat dit de prijzen ten slotte zou druk ken, deze vrees is niet bewaarheid geworden. De lcoolprijzen zijn met 200300 gestegen. De roode kool heeft reeds 6.70 per 100 K.G. gegolden, waar men 3 weken terug nog met moeite ƒ2 bedong. Gele kool haalde de 6, terwijl men toen nauwelijks ƒ1.20 kon maken. Witte kool steeg met 300 en meer. Als deze prijzen zich nog wat kunnen handhaven, zal nog veel meer goed gemaakt Worden, wat reeds als verloren werd geacht. De „Zaanstroo m". De gezagvoerder van den heden te iJmuiden van IJsland binnen gekomen Duitschen stoomtreiler „Doggersbank" rapporteert bij IJsland den IJmuider stoom trawler „Zaanstroom VII" op de visscherij te hebben gezien. Van de „Zaanstroom VII" wa ren geruchten Verspreid, dat de trawler op de heenreis met man en muis vergaan was. Brand in een munitiewerkplaats Een groot aantal meisjes, die bezig waren in een munitiefabriek te Park Royal bij Acton kogels uit patronen te verwijderen, ontsnapte dezer dagen aan een groot gevaar, veroorzaakt door 't uitbreken van een brand in 't gebouW, welke de munitie deed ontploffen, meldt de „Manchester Guardian". De brand ontstond ten gevolge van kortsluiting. Een kleine hoe veelheid rookloos kruit vatte vuur en de ge bouwen een houten en een ijzeren loods brand den weldra hevig. Bijna onmiddellijk begon de munitie, die in de gebouwen was opgeslagen, te ontploffen, De meisjes, die op dat oogenblik aan het werk waren, vluchtten naar buiten. Enkele van haar liepen schrammen en verwon dingen op, toen zij in wilde paniek trachtten weg te komen door de afsluiting van prikkel draad, die de Werkplaatsen van den weg scheidde Velen verloren haar mantels en geld. Later wer den zij op motor-lorries naar huis gezonden. De brand Werd binnen een uur gebluscht, maar niet voordat de loods en een groot deel der machines waren vernield. Ontzettende scheepsramp. Uit Athene wordt gemeld, dat een sleepboot, die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2