dienst deed tusschen het arsenaal van Salamis en den Piraeus, tijdens een storm is gezonken, bij het eilandje Psyttalia. Van de 400 passagiers bijna allen zeelieden, zijn er ongeveer 200 ver dronken Granaatontploffing. Tijdens een schietoefening met zwaar geschut bij Florence, ontplofte een granaat, toen zij den mond van het kanon verliet. Twee soldaten Werden gedood en eenige anderen gewond. Treindieven. Het is aan de controle van het hoofdstation te Kassei gelukt, een bende treinroovers te arresteeren, die sinds geruimen tijd de goederentreinen tusschen Nordhausen en Kassei, op plaatsen, waar zij Weinig vaart hadden, overvielen, de wagens openbraken en verschillende vrachtgoederen uit den trein wierpen. Velen van deze moderne bandieten hadden het reeds tot. millionair gebracht. Men schat de waarde van het gestolene op meer dan 100 millioen. Ruggemergsteringgevallen. De ,,Times"-correspondent te Mexico meldt aan zijn blad, dat de stad Oaxaca wordt verontrust door talrijke gevallen van ruggemergstering. Van de 25 patiënten, waarbij de gevreesde ziekte is geconstateerd, zijn er 13 overleden 5 personen zijn hersteld, en de overigen zijn nog onder behandeling. Ook te Tehuacan heeft zich een geval met doodelijken afloop voorgedaan. Men vermoedt, dat de gezondheidsdienst, welke alles in het Werk stelt om verdere uitbreiding der ziekte tegen te gaan, steun zal ontvangen van het Rockefeller Instituut. Treinongeluk. Tachtig mijlep van Rangoon (Britsch-Indië) heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Een trein, welke in de richting van Mouimein reed, ontspoorde, vermoedelijk tengevolge van verkeerden wissel stand. Vijf reizigers werden gedood en zeven ernstig gewond. Gevaarlijk speelgoed. Voor de twee de maal in enkele Weken maakt de „Daily Chronicle" melding van een kind, dat gestorven is tengevolge van het inslikken van een speel goedballon. Terwijl een vijfjarig meisje, Apnie Segal uit Dalton, bezig was een ballon op te blazen, kwam het ding in haar keel terecht. Enkele uren later was zij gestikt. Bij het gerechtelijk onderzoek naar de doods oorzaak verklaarde de dokter, dat de ballon zoodanig in haar keel lag, dat telkens, wanneer het meisje ademhaalde, de ballon gedeeltelijk opgeblazen werd. Dooreenluipaardgedood.Tc Hong kong is een achtjarig jongetje, kind van Engel- sche ouders, door een ontsnapten luipaard zoo ernstig aan de hals verwond, dat het in het ziekenhuis stierf. Het beest had kans gezien uit zijn kooi te vluchten tijdens een circus voorstelling, waarin het optrad. ITet kind zat in de zaal en werd plotseling door het, wilde dier overvallen. Een gekleurde bewaker worgde den luipaard bijna in zijn pogingen om het dier van zijn slachtoffer af te halen, maar toen dit gelukte, was het knaapje er reeds te treurig aan toe, dan dat er zelfs kans was, het te redden. Het dier werd later, zonder verder iemand letsel te hebben toegebracht, weer in zijn kooi opge sloten. Ernstig ongeluk. Dezen middag tegen half vier overkwam een electricien van de Rijkstelegraaf, werkzaam op den hoek BroersveldL. Kerkstraat een ernstig ongeluk, doordat een benzine-lamp sprong. Met zware brandwonden aan keel en borst werd hij naar 't Gemeente-Ziekenhuis vervoerd. Dr. Otke verleende de eerste hulp. Gestoorde spiritistische séan- c e. Tijdens een spiritistische séance in een groot gebouw te Pittsburg brak dezer dagen tenge volge van een ontploffing een zware brand uit. Vijfenzeventig personen zagen zich door het vuur den uitweg afgesneden. Instede te wachten, tot er buiten het huis zeilen werden opgehouden, sprongen tal van menschen in doodsangst uit de ramen, waarbij ze deels hoogst ernstige kwetsuren opliepen. Anderen wisten een weg te vinden langs de dakgoten, waarlangs ze de aangrenzende perceelen bereikten. Zeven men schen kwamen in de vlammen om. Brand. Men meldt ons uit Amsterdam Hedennacht twee uur is brand ontstaan in de sigarenwinkel van den heer Dirk Peters op Rapenburg 16a. De brandweer was spoedig ter plaatse en was den brand heel vlug meester. De sigarenwinkel brandde geheel uit.-Oorzaak onbekend. Staking in het meubelbedrijf. Men meldt ons uit Amsterdam Overal waar heden de werkgevers in de meu bel-industrie de loonsverlaging van 10 hebben aangekondigd, zijn de meubelmeers in staking gegaan. Volgens de ingekomen berichten wordt er gestaakt in Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Groningen, Den Haag en Zaandam. Te Amsterdam waren hedenmorgen 8 a 9 patroons bij het conflict betrokken. Het aantal stakers bedroeg in de hoofdstad circa 250 man, die hedenmorgen in vergadering bijeenkwamen. Naar reeds is medededeeld is de oorzaak van de staking hierin gelegen, dat de patroons na be ëindiging van het oude collectieve contract, be halve de loonsverlaging van 10 verder be paald, dat na drie maanden overwogen zou wor den, welke verdere Verlaging van het loon dan nog noodzakelijk Was, terwijl tevens andere arbeidsvoorwaarden inmiddels bekend zouden worden gemaakt. De Algemeene, de Christelijke en de R.K. Meubelmakersbonden, hebben als antwoord op dit besluit der patroons, met in gang van heden de.staking geproclameerd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Zwemlustige koe. Een weggeloopen koe zwom Zondag j.l. over een mijl afstand door de Derwent, bij Gockermouth, in Cumberland. Na een halve mijl in het midden van de rivier te hebben afgelegd, werd het dier in zijn tocht belemmerd door een waterkeering. Het beest, wist hier echter overheen te komen en werd Voor een oogenblik uit het gezicht verloren. Daarna trachtte de koe den oever te bereiken, doch deze was te steil en zij slaagde er niet in, tegen de glooiing op te klimmen.' Na nog eenige vergeefsche pogingen, geluk te het de koe echter, uit de rivier te komen. Zij had toen éen mijl te water afgelegd. Handige oplichter. Enkele dagen ge leden nam een automobilist met zijn chauffeur zijn intrek in het Valley Hotel te Caterham. Naar bij zeide, Was hij gekomen om regelingen te treffen voor het oprichten van een grafzerk voor een in den oorlog gevallen officier. Terwijl de vrouw van den gezant aan den automobilist, die een volkomen betrouwbaren indruk maakte, de kamers liet zien, stal zijn «chauffeur" de brandkast, die in het kantoor Van den gérant stond, leeg. Een bedrag van 35 Pond sterling Werd ontvreemd. Het nummer van den auto, waarmede de beeren waren geomen en waarmede zij kort na den diefstal werder vertrokken, is onbekend. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest zwakke wind uit D. richtingen, betrokken of zwaar bewolkt, met lijdelijke opklaring, Weinig of geen neerslag, 2clfde temperatuur. 9 Maart 12 Maart. Londen 1189*/, 11.897s Berlijn -0.012772 - 0.0121»/, - 15 30 - 15.367, België— - 13.25 - 13.29 Zwitserland - 47.20 - 47.15 We enen - - 0.003/, - 0.003/, Kopenhagen - 48.40 -48 177 Stockholm - 67.2772 - 67.271/, Christiania - 46.— - 45.65 -2.527, Madrid - 39.277, -39.15 Milaan - 11077, -12.137, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 9 Maart 12 Maart. f 11.89»/, 11.90 Parijs - 15.30 - 15.36 Brussel - - 13.25 -13.327, New York - - 2.53 - 2.527, Berlijn - 0.0122 0.0121 Zwitserland f - 47.227, - 47.30 Stockholm - 67.30 - 67.20 Kopenhagen - 48.60 - 48.20 Christiania - 46.15 - 45.777, Weenen - 0.0035*/4 0.00356/8 Telegrammen. noch van het bestaan van zulk een voornemen, noch van een aanstaand bezoek van de echtge- noote van den ex-keizer en haar dochter. Het slot Achilleïon is in het bezit van de Griek- sche regeering overgegaan, Welke er niet aan denkt Wilhelm als gast te Korfu te herbergen. ARRESTATIES. LONDEN, 12 Mrt. (draadloos) In verschil lende deelen van Engeland zijn een aantal per sonen gearresteerd, die gevaarlijk worden geacht voor den rechstoestand en de orde in Ierland. DE OPBOUW VAN OOSTENRIJK. WEENEN, 12 Mrt. (draadloos) Volgens een der laatste officiëele statistieken der regeering, bedraagt het totaal aantal der ontslagen ambte naren van 1 October 1922 tot 3 Mrt. j.l. 30409. Het tempo der afvloeiing is dermate versneld, dat in de laatste week alleen reeds 568 beambten werden ontslagen. Kunst en Letteren. R'damsch Philharm. Orkest. Al is nu besloten, van de nog restende popu laire Zaterdagmiddagconcerten den volgenden Zondagmorgen een reprise te geven, toch was deze eerste maal reeds bij beide uitvoeringen de zaal geheel bezet, wel een bewijs, dat de reprise in een groote behoefte voorziet. Ook dit zesde concert kan weer in alle op zichten geslaagd heeten. Reeds met het eerste nummer Ouverture „Der Fliegende Hollander" van Wagner, een heerlijk werk van onstuimig heid en smachtend verlangen, werd zeer goed ingezetook het koper volbracht de zwaï e partij meer dan verdienstelijk. De bekende pianiste, mevr. Marthe Niekerk- Girod, die rëeds eerder bij het Philh. Orkest is opgetreden, speelde ditmaal 't Concert No. 1 es dur van Fr. Liszt en César Franck's „Les Djinns", beide nummers met orkestbegeleiding. We hadden haar spel reeds leeren waardeeren en die waardeering is thans niet verminderd, eerder vergroot. Zoowel technisch als muzikaal beschikt de pianiste over zeer bijzondere gaven, waarvoor zij welverdiend veel bloemen en ap plaus mocht ontvangen ze werd zelfs genoopt tot een toegift. De samenwerking van het orkest met haar was in 't begin van Liszt's concert zoek, gelukkig werd het^echter spoedig beter en werkte het orkest er zich ook volkomen in. 't Slotnummer was weer voor orkest alleen. Stenka Razine, een symphonisch gedicht van den Rus Alexander Glazounow, kregen we te hooren en dit heerlijke, melodieus- en variee- rend-getoonzette jeugdwerk heeft ons in de oneven verklanking geheel bevredigd. UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 12 Mrt. (draadloos) In Bochum hebben de Franschen de verscherpte stremming van het verkeer opgeheven. Evenals reeds eerder in Kaldenlcirchen, drongen de Franschen Zater dag te Hamborn in een mijn, en Wel in de August Thyssen-Hütte. Zoolang de ingenieurs-commissie onder militaire bescherming op de mijn vertoefde legden de arbeiders het werk neer. Zij hervatten den arbeid eerst nadat de commissie weer ver trokken was. De Fransche minister van Oorlog Maginot, de oppercommissaris Firard, generaal Degoutte en de chef van de ingenieurs commissie Coste inspecteerden Zaterdag de Franschetroepen te Essen. SCHEEPSRAMPEN. ATHENE, 12 Mrt. (draadloos) Het aantal slachtoffers van de scheepsramp bij de Piraeus bedraagt 150. Een tiental verongelukten wier lijken zijn aangespoeld is heden op plechtigewijze ter aarde besteld. ANGORA. LONDEN, 12 Mrt. (draadloos) In officiëele kringen heeft men den indruk, dat de tegenvoor stellen van Angora minder bevredigend zijn dan de gezonden mededeeling deed hopen. Het opti misme is minder geworden. Gevreesd Wordt dat de Britsche regeering de Turksche tegenvoor stellen niet zal kunnen aanvaarden, De motie van vertrouwen in de Turksche regeering werd door de Nationale Vergadering aangenomen met 169 tegen 20 stemmen, en 96 onthoudingen. BERLIJN, 12 Mrt. (draadloos) Een telegrair rrieldt, dat in politieke kringen te Constantinopel verluidt, dat Engeland heeft toegestemd in een hervatting der vredesonderhandelingen, op het Prinseneiland in dc zee van Marmora De „Daily Telegraph" meldt daarentegen, dat de Engelsche regeering de onderteekening van het verdrag slechts in Lausanne wil doen geschieden. BERLIJN, 12 Mrt. (draadloos) De hooge commissarissen te Constantinopel hebben per Orient-express de Turksche voorstellen aan hun regeeringen gezonden. SCHIP IN NOOD. LONDEN, 12 Mrt. (draadloos) Hier is een S.O.S. radiotelegram ontvangen. Vermoedelijk afkomstig van het stoomschip „Marbaru", dat op ,'FMaart an de Clyde vertrok met bestemming naar Sint John. TEGENSPRAAK. BERLIJN, 12 Mrt. (draadloos) De „Reich- post" verneemt uit Athene, dat de uit Berlijn afkomstige berichten, omtrent een plan van Wil helm II om zich naar Korfu te begeven, totaal uit de lucht gegrepen zijn. Te Athene Weet men Fin. en Ecou. Mededeelingen. Nieuwe Duitseh-Nederlandsche crcdiet-overeenkomst. Naar de „Hannoverischer Ivurier" meldt, vin den op het oogenblik tusschen de Nederland- sclie en de Duitsche regeering onderhande lingen plaats over een nieuwe credietovereen- konist, analoog aan het bestaande Neder- landsch-Duitsche financieele verdrag. Daar het ter beschikking staande guldencrediet bijna uit geput is, zal ook eventueel een verhooging van'de bestaande Nederlandsch-Duitsche credietover- eenkomst overwogen worden. SPORT. Westlandia I Excelsior I 3—5. Als even over twecs begonnen wordt zijn de eerste aanvallen voor Westlandia en ontstaan ei al spoedig eenige gevaarlijke oogenblikken voor de Schiedammers, doch hun doelverdediger is in zeer goeden vorm. De Schiedammers weten zich echter spoedig los te werken en nadat hun linksbinnen een opgelegde kans onbenut heeft gelaten, doelpunt de rechtshalf met een ferm schot. Dan is de beurt Weer aan de Westlanders, doch door slecht schieten wetenzij het net niet te vinden, terwijl Excelsior voor de rust nog twee maal doelpunt. Rust 03. Na halftime zijn de Westlanders een half uur in den aanval en weten drie mooie doelpunten te forceeren. Dit is voor de Schiedammers het sein om aan te pakken en als hun rechtsbuiten (die een magnifieke partij speelde) mooi voorzet schiet de linksbinnen in eens in. (3—4) Even voor tijd Weet Excelsior nog eenmaal te doelpun ten door hun rechtsbinnen. (35). Bij Excelsior waren de Leede, Lamb. v. Lingen en Roodenrijs de beste, terwijl bij Westlandia de rechtsback en linksbinnen opvielen. meermalen door het oog van den naald. Aan de overzijde hieven de snelle uitvallen van de Waal c.s. steeds een bedreiging van het Schiedamsche doel, doch ook V.U.C. kon geen enkel doelpunt forceeren, zoodat de wedstrijd eindigde zooals ze begonnen was. De scheidsrechter was zeer goed. Bij beide partijen waren de verdedigingen de voorhoeden de haas. Ondertusschen heeft S.V.V. hiermee een kostbaar puntje verspeeld. Steeds IloogcrH.-.D.V.S. 11. Daar het veld van St. LI. door den N.V.B. af gekeurd was, Werd deze wedstrijd op het Xer- xes-terrein gespeeld. Op een haast onbespeel baar terrein stellen beide elftallen zich op. De eerste aanvallen zijn voor St. Ii. en reeds spoe dig weet de rechtsbuiten met een schitterend schot te doelpunten. Daji komt H.-.D.V.S. er beter in ejt bestookt het St. LI. doel. Verschillen de goede voorzetten van Th. Engering wor den door de R'damsche achterhoede weder het verre veld ingetrapt. Goed schieten is voor de voorhoede haast onmogelijk daar de bal in de klei dikwijls blijft steken. De St..-LI.voorhoede zit niet stil en vooral de linkerwing is steeds gevaarlijk. Rust komt met 10. Na de thee is H.-.D.V.S. weder het eerst in den aanval, maar elke poging strandt steeds op de R'damsche ach terhoede. Verschillende corners op het St.LI. doel leveren ook al geen resultaat. Bij een scrimmage op het St.H. doel is het J. de Hoed'die met een hoog schot gelijk maakt (11). Beide elftallen spelen nu fanatiek door om de winnende goal en de Schied. achterhoede moet alle zeilen bijzetten, om goals te voorkomen. Als de scheidsrechter einde blaast is er niet meer gedoelpunt, zoodat beidevereenigingen de puntjes broederlijkgedeeld hebben. N ederlandFrankrijk. Liet Fransche elftal, dat op 2 April in het Am- sterdamsche Stadion tegenNederland uitkomt, is v'oorloopig als volgt samengesteld DoelChasyrigues (aanv.) achter Mouy en Bomergue midden Joyant, Llugues en Bon- nardel voor Dewaquez, Darques, Nicolas, Bard en Duhly. Het elftal wordt einde dezer maand definitief vastgesteld, doch waarschijnlijk zal de thans gekozen ploeg slechts geringe wijziging onder gaan. VOETBAL. W es t e 1. a f d. Ie klasse: Amsterdam AjaxLI.V.V. 0-1 Rotterdam Feyenoord D.F.C. 30 Haarlem LIaarlemSparta 62 Den .Haag: H.B.S.—R.C.LI. 1—3; Utrecht: U.V.V.—Blauw-Wit 1—2. Overgangsklasse: Den Haag A.D.O -Stormvogels 00 DordrechtO.D.S.V.V.A 2—0 Amsterdam SpartaanHilversum 11 Schiedam S.V.V.—'V.U.C. 0—0. Reserve le klasse: B. Rotterdam D.F.C.IIH.V.V.II 3—5 Rotterdam V.O.C. II—S.V.V. II 2—1. 2de klasseC: Delft: D.IT.C.Fori una 1-0 Rotterdam St. IToogerII.-.D.V.S. 11 Rotterdam U.S.C.—Xerxes 12. D.IT.V.B. Excelsior 2—Duiven 2 3—0 Excelsior 5-Duiven 4 53 G.W.G. 2Excel sior 6 45 Excelsior 9R.F. 400; Westlandia 1-Excelsior comb. 25. DTT.S.—D.O.S. (n.d.) D.H.S.3—Volharden 2 (n.cl.) GustoArend 120 H.-.D.V.S.4Xer xes 3 0—4; H.-.D.V.S.8N.H.S. 5 1—0; SchieRoza 11. Scheepvaart. Hoog WHtef te Hoek van Holland, 12 Maart v.m. 10.39, n.m. 11.35. 13 Maart v.m. n.m. 0.04. NEW-CASTLE, 10 Mrt. Aangekomen s.s. „Sea Llound", ledig van Schiedam. GLASGOW, 10 Mrt. Aangekomen s.s. „Aga te", met vaten olie van Schiedam. ANTWERPEN, 10 Mrt. Aangekomens.s. „ITolger", ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 11 Mrt. Vertrokken: Eng. s.s. „Vancouver", ledig naar Bristol. S.V.V.—V.U.C. 0—0. Ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek ontvingen de Volksparkbewoners gisteren de hekkesluiters der Overgang. Wie dachten dat S.V.V. daaraan een zacht eitje zou heb ben, zagen zich danig teleurgesteld.De Hagenaars vormden een enthousiaste snelle ploeg met een werkelijk zeer goede verdediging. Onze stadgenooten waren, in de eerste helft vooral, daarentegen gisteren maar matig op dreef, zoodat V.U.C. in de eerste helft hetbeste van het spel had. Door het solide verdedigen van Künemann en Osterholt wisten zij het echter niet tot scoren te brengen. Overigens valt uit de eerste helft slechts te vermelden, dat de Ilaag- sche doelverdediger bij een botsing zoodanig geblesseerd raakte, dat hij zijn plaats onder de lat aan een invaller moest afstaan. De tweede helft was veel interessanter en spannende momenten wisselden elkaar onop houdelijk af. Meermalen kregen de Schiedamsche voorwaartsen de gelegenheid beide puntjes voor hun vereeniging uit het vuur te sleepen, doch steeds faalden zij of werden hun pogingen op het laatste oogenblik verijdeld, \ooral Bontje speelde in deze periode een keurige backpartij. Ofschoon ook Künneman later mee ten aanval trok, bleef succes voor S.V.V. uit, al kroop V.U.C Handelsberichten Beurs van Schiedam» Moutwijn. SCHIEDAM, 12Maart Officieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel- Moutwijn 46% f 15. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 12 Maart. Men noteert voor Spiritus 100% f 28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f2.70 per ketel. ROTTERDAM, 12 Mrt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 400 vette runderen, 196 vette kalveren, 150 schapen, 562 varkens. Koeien: le kw. 1.05—1.10; 2e kw. ƒ1— 0.95; 3e kw. 0.85—0.75. Ossen: le kw. 1—0.95 2e kw. 0.8o— 0.75 3e kw. ƒ0.65. Kalveren: le kw. 1.651.90; 2e kw. ƒ1.45—1.25; 3e kw. ƒ1.05—.0.95. V a r k e n s le kw. 0.93-0.96 2e kw. 0.90 —0.86 3e kw. ƒ0.84—0.80. Licht soort varkens: 0.90 0.9fc Handel en aanvoer redelijk prijzen iets vaster bij schapen' geen noteering wegens geringen aanvoer. OM M* «m. Ml („Tel.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3