V.ï\OSSEM'S I Binnenland. Bond van R. K. Volksuniversiteiten in Nederland. Jaarvergadering. De Algemeene vergadering van den Bond van R.K. Volksuniversiteiten in Nederland zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 14 April, des namiddags om 1 uur in dc bovenzaal van de openb. leeszaal en Boekerij, Oranjesingel 2d te Nijmegen. De agenda vermeld behalve de gebruikelijke punten de verkiezing van een voorzitter, waar voor door het bestuur is candidaat, gesteld de heer Ir. L. J. M. Feber, Lid der 2e Kamer St. G., te 's-Gravenhage. Voorts zal de geestl. Adviseur Pater J. van den Tempel O.P. een korte inleidinghoudenover ,,De Katholieken en de neutrale Volksuniversi teit" terwijl voorts een nader te vermelden spreker op beknopte wijze zal inleiden de vraag „Wat kan de Bond en wat kunnen de Volksuni versiteiten individueel doen ter bevordering van het bezoek harer cursussen Tot deze vergadering Worden uitgenoodigd alle bestuursleden en curatoren van R.K. Volks universiteiten en Volksuniversiteiten op R.K. grondslag, alsmede bestuursleden van gelijk soortige instellingen, terwijl voorts o.a. uitnoo- digingen zijn gericht tot het Algem. Secretariaat van Geloof en Wetenschap en tot de Algemeene Katholieke Vlaamsche Hoogeschooluitbreiding te Brussel'; Pensioenwet 1922 en de wachtgeldregeling, die verminderingen voor de ambtenaren beteekenen. Zwitsersch en Dcenscli bezoek. Met den trein van 10 u. 40 min. zijn vanmorgen een 20 Zwitsersche industrieelen, die een bezoek aan ons land brengen ter gelegenheid van de Utrechtsche Jaarbeurs, aan het Hollandsche- Spoorstation uit Amsterdam in Den Haag aange komen. Nadat het gezelschap een wandeling door de stad had gemaakt, werd het Maurits- huis bezocht. In het hotel Central bood de Haag- sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer haar gasten een noenmaal aan, waarna per extra tram via Scheveningen naar het Vredespaleis werd gereden. Hier voegden zich bij de Zwitsers een gezelschap Denen, dat in den namiddag te 's-Gravenhage was aangekomen. Gezamenlijk werd het Vredespaleis bezichtigd. De gezanten van Zwitserland en Denemarken zouden om halfvijf de industrieelen ontvangen in De Oude Doelen. Vanavond ontvangt de minister van arbeid, handel en nijverheid, naar reeds werd meege deeld, in zijn departementsgebouw het gezel schap, dat daarna nog naar Amsterdam terug keert. 30 cent per half ons. Sprekersbemiddeling. De afdeeling sprekersbemiddeling van het Centraal Bureau voor de K.S.A.. in Ned. te Leiden heeft thans de vaste medewerking ver kregen van het secretariaat der Algemeene Ka tholieke Vlaamsche Hoogeschool uitbreiding, datop soortgelijke wijze voor Vlaamsch-België tusschen sprekers en vereenigingen bemiddelend Werkzaam is. Daardoor heeft het Centraal Bu reau gegevens ter beschikking gekregen omtrent een overvloed van uitgelezen Belgische sprekers met de meest verscheiden onderwerpen van voor drachten of reeksen van voordrachten. Wat de Vlamingen betreft is derhalve de sprekersbe middeling van het Bureau ook reeds zeer vol doende geoutilleerd. Wederzijds zal de Alg. Kath. VI. Hoogeschooluitbreiding geregeld de diensten van het Bureau te Leiden benutten. Groote K.S.A.-reis naar Rome. Zooals ree'ds lang in het uitzicht was gesteld, heeft het Centraal Bureau der K.S.A. thans,in opdracht van het Centraal Bestuur een ge- zelschapsreis naar de Eeuwige Stad voorbereid, waaraan door alle leden van de organisaties, die nationaal, diocesaan of plaatselijk bij de K.S.A. zijn aangesloten, de E.E. H.H. Geestel. Adviseurs natuurlijk inbegrepen, kan worden deelgenomen. Het doel van deze reis zou zijn vertegenwoordigers van al onze sociale organisaties in een gemeen schappelijke audiëntie bij Z.H. den Paus te doen bijeenkomen en Zijne Heiligheid aldus namens Katholiek Nederland een hulde en eerbied te betuigen. Het spreekt echter vanzelf, dat naast dit eige- lijke doel der reis tevens beoogd wordt om de deel nemers deelachtig te maken, aan het onuitput telijk kunstgenot en onovertreffelijk natuur schoon, dat Italië biedt. Bij het treffen van voorbereidingen en ver zamelen van gegevens is het Centraal Bureau derhalve uitgegaan van deze gedachte ernaar te streven alle deelnemers op een bepaalden dag in Rome bijeen te brengen, doch tevens aan de onderscheiden deelnemers de gelegenheid te bieden, om naar gelang van den tijd en het geld, dat zij beschikbaar hebben, een kortere of langere reis te ondernemen. Het orgaan der K.S.A. „Katholiek Nederland" Februari j.l. vermeldt bijzonderheden en prijzen. De laatste zijn door de te verwachten groote deelname betrekkelijk zeer laag. Er zal gelegenheid zijn om deel te nemen aan een reis van 10, een van 14 of een van 21 dagen. Deelne mers aan eertstgenoemde reis bezoeken alleen Rome zij die 14 dagen meegaan bovendien Napels, Pompëi en Capri en zij die de reis van 3 weken meemaken daarenboven Venetië, Flo rence en Assisi. Deze K.S.A. reizen zullen aanvangen omstreeks einde September a.s. Men kan zoowel le als 2e of 3e klasse réizen. van Beperking van den invoer. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer betreffende het Wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, ont- leenen we, dat vele leden aan het ontwerp hun stem niet kunnen gegeven, een groot aantal an dere leden echter is bereid de regeering te steu nen bij haar pogingen een door bijzondere om standigheden in ernstige moeilijkheden geraakte industrie voor algeheelen ondergang te behoe den. Onder de eerstgenoemden zijn er die niet in beginsel van elke bescherming afkeerig zijn en onder de laatstgenoemden die in normale omstandigheden zich tegen eiken vorm van pro tectie met kracht zouden verzetten. Verschei den leden hebben ernstige bedenkjng tegen het wetsontwerp dat h.i. te eenenmale in strijd is met het beginsel van den vrijhandel dat voor Nederland steeds richtsnoer voor de handels politiek is geweest. Vele leden meenen, dat het wetsontwerp niet uit een oogpunt van dog- matischè-handelspolitiek doch uitsluitend met het oog op de tegenwoordige buitengewone om standigheden moet worden beschouwd. Een zeer groot bezwaar tegen den voorgestel- den maatregel zien vele leden in de prijsver- hooging, welke de invoering daarvan met zich zal brengen een prijsverhooging welke weder een stijging van de kosten van levensonderhoud ten gevolge zal hebben, welke in verhouding het grootst zal zijn voor de minst draagkrach tig groepen der bevolking. Welke maatregelen denkt de regeering te nemen om prijsstijging te voorkomen en zijn deze reeds voorbereid Vele leden, die niet ontkennen, dat de voorgestelde invoerbelommering tot eenige prijsstijging zal kunnen leiden, meenen, dat deze niet spoedig zal plaats hebben, omdat er nog groote voorra,- den buitenlandsche schoenen in ons land aan wezig zijn, die den eersten tijd de markt zul len drukken en dat bovendien deze stijging niet belangrijk zal zijn omdat de tegenwoordige prijzen van het buitenlandsche schoenwerk slechts Weinig bijven beneden die waarvoor de Nedcrlandsche industrie kan leveren. Fleeft de maatregel eenigen tijd doorgewerkt van is zelfs een verlaging van den verkoopsprijs van in- landsch schoenwerk mogelijk door den grooteren omzet. Voorts meent een deel dezer leden, dat ook de textielindustrie (wol) de sigarenindustrie, de klompenindustrie, de metaalindustrie, en het confectiebedijf in zeer moeilijke omstandighe den verkeeren en dat derhalve ook ten aanzien van deze industrieën het, treffen van steun maat regelen dient te worden overwogen. Verscheiden leden meenen dan ook, dat aan het Wetsontweip een meer algemeen karakter behoort te worden gegeven. ding van slechte lectuur „Sint Nicolaas", ge vestigd te Utrecht, nog een tweede te voegen aan hetzelfde adres. ^Behalve de reeds door ons gesignaleerde pre mie verloting van 21/2 millioen wordt door „St,. Nicolaas" ook nog getracht een 6 premielee- ning te plaatsen, groot 50.000. Het „volledig prospectus", vermeldt wederom alleen den naam van het „Algemeen Administratiekantoor van den heer J. J. van Zeist te Soestdijk", Veenhui- zerstraat 19b. De namen der bestuursleden van „St. Nicolaas" worden steeds angstvallig ver zwegen, terwijl vermelding bij dergelijke mil- lioenen ondernemingen toch geenszins overbo dig mocht heeten. De zeer groote hoeveelheid mededeelingen, be wijsstukken en informaties welke ons Bureau dezer dagen omtrent deze zaak mocht ontvangen, geven ons nogmaals het recht, ja den plicht om te waarschuwen Wie een katholiek belang wil steunen, trede niet in relatie met deze vereeni ging. Stads- en Gewestelijk Nieuws. het Münchener-gezelschap in den Volksbond één opvoering van het Passiespel komt geven, een middag van verheffende en treffende kunst. Een aansporing tot bezoek is vrijwel overbodig, de goede roep toch, die er van deze voorstel lingen uitgaat, is zoo overtuigend, dat reeds nu vele kaarten zijn verkocht. Men haaste zich dus, om zeker te Wezen van een plaats. Algemeene Spaarbank voor den Middenstand. Opgave over de maand Februari 1923. Aantal kantoren 54. Aantal inlagen 2963. Ingelegd 337.651.51. Aantal terugbetalingen 924, Terugbetaald f 188.126.89. Vooruitgang 149.524.62. Aantal boekjes in omloop 8546. Saldo verschuldigd aan inleggers 3.490.537.32 Het Centrum verneemt dat on ze oud stadgenoot de heer A. J. Zoetmulder, letterkundige te Oisterwijk, met ingang van 1 April is benoemd tot directeur hoofdredacteur van Het Eindhovensch Dagblad. Hedenmorgen brak bij H. in de Dwarsstraat een schoorsteenbrandje uit. Door een agent van politie is het vuur met eenige handen zout gebluscht. De grensbewaking Een wetsontwerp is ingediend Lot wijziging van het IVe hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1923, strekkende om het begrootingsarti- kelen inzake de kosten der grensbewaking enz. te verhoogen met 600.000. Militaire Pensioenwet. Aan het departement van oorlog is een wets ontwerp tot aanvulling -en wijziging van de Militaire Pensioenwet ontworpen, waarin o.m. is opgenomen, dat de tijd op wachtgeld doorge bracht, als voor pensioen geldende werkelijke diensttijd zal worden beschouwd. Mr. Zimmerman. Bij Kon. besluit van 13 dezer is aan mr. A. R- Zimmerman, op zijn verzoek van 15 Febr. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Rotterdam, met dankbetuiging voor de gewichti ge en langdurige diensten door hem als burge meester bewezen. De Tromp. Bij het departement van marine is een tele gram ontvangen, dat Llr. Ms. Tromp onderbevel van kapitein ter zee jhr. Rendorp, gistermorgen 10 uur van Smyrna is vertrokken ter aanvaar ding van de terugreis naar Nederland, via Malta. Dc financien van Indie. De Landvoogd heeft de begrootingsconferen- tie in Januari ingeleid en verklaard, overtuigd te zijn, dat de toestand slecht was. De schuld van Indië die aan het einde van 1922, 1184 millioen bedroeg, heeft thans de 1200 millioen overschreden. Sinds 1915 is de schuld veracht voudigd. Rente en aflossing bedragen jaarlijks 100 millioen. Een geschenk. De commissie voor de huishoudelijke aange legenheden der Kamer heeft met bijzondere dankbetuiging aan den schenker namens de Kamer aanvaard een door den heer dr. J. P- Fockema Andrea, burgemeester van Utrecht ten geschenke aangeboden borstbeeld van den Staatsman mr. J. R. Thorbecke, vervaardigd door den beeldhouwer H. J. Teixeiia de Mattos. Dc ongeldig verklaarde lijsten. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben in hun gistermiddag gehouden zitting het be sluit van het hoofdstembureau te Tiel, waarbij de drie door den Vrijheidsbond ingediende lijsten werden ongeldig verklaard, gehandhaafd. Loonsverlaging De leiders der ambtenaren-vakbeweging hebben, volgens het Hbld. het personeel voor bereid op de mogelijkheid eener algemeene loonsverlaging van 10 pCt. ingaande 1 Januari 1924 en op ingrijpende veranderingen van de Waarschuwing. Liet Centraal Bureau voor de K.S.A. in Neder land te Leiden verzoekt ons nog het volgende te willen mededeelen In het algemeen belang achten wij ons ver plicht om bij onze eerste waarschuwing tegen de zoogenaamde „nationale" vereeniging tot bestrij- Münchener Passiespelen. Gisteravond werd te Rotterdam, nu in den Grooten Schouwburg, die geheel uitverkocht was, wederom door het Münchener gezelschap van pastor König een opvoering gegeven van het ontroerend mooie passiespel. In negen tafereereelen Werden de voornaam ste gebeuitenissen uit het Leven en Lijden van Christus voor het voetlicht gebracht, en dat op een wijze, die boven alle critiek uitging. Wat hier door deze eenvoudige gezellen wordt gegeven zou door beroepsartisten zelfs niet te verbeteren zijn de innige zegging, de losse zwier, van hun ge baren en de natuurlijkheid, waarmede ieder speler het karakter van zijn rol weet Weer te geven, is werkelijk bewonderenswaardig. Aan het decor was groote zorg besteed en dit gevoegd bij de kleurig gekleede figuranten op gesteld in artistieke groepen deed alles goed tot zijn recht komen. Het lijdensverhaal heeft voor ons katholieken geen geheimen meer, maar aanschouwelijk voor gesteld, zooals gisteravond is de indruk treffen der en dieper dan ooit bij enkele lezing teweeg gebracht kan worden. Het eerste tafereel als Christus aan komt schrij den gevolgd door zijn leerlingen en omstuwd door een menigte mannen, vrouwen en kinderen is een en al zonnigheid hoe vertedei end is 't ale Christus, door de menschen niet begrepen, zich zegenend wendt tot de kleinen. In de volgende tooneelen ontwikkelt zich dan verder het dramatisch gebeuren: de jnvloed die Christus krijgt op de Joden, wat de haat opwekt der rabbi's, schriftgeleerden en pharizeeën die tenslotte komen samenspannen in heb, trotsche paleis van Kaiphas, elkander opzweepend in hun haat tegen den Galileëren eindelijk tot Zijn ondergang besloten, in Judas, die wrokt over een terechtwijzing van Christus, een gewillig werktuig vinden, om voor dertig zilverlingen, den Meester te verraden. Een van de schoonste tafereelen is ongetwij feld het Laatste Avondmaal. De wanden der zaal zijn behangen met donkere rood bruine tapijten en het licht is zooveel mo gelijk getemperd slechts op dc tafel, waaraan Christus en de apostelen hebben plaats genomen valt een geheimzinnig licht. Over het geheel hangt een gedrukte stemming, het voorgevoel van het nabije drama omgeeft als een somber waas de personen en hun hande lingen. De hof van Olijven in nachtelijk duister, waar Christus zijn doodsstrijd kamptterwijldeapostelen slapen, en een Engel des hemels Hem de beker reikt, dien Hij ledigen moet, en waar Judas met zijn verraderskus LIem aan de soldaten over levert is eveneens van een indrukwekkende grootscliheid. Het wijfelen van Pilatus, de spot van Herodus de martelende kruisweg van den gepijnigden Godmensch, dat alles zien wij ons oog voorbij gaan, totdat, eindelijk schijnbaar de haat over de liefde triompheert, en de Verlosser der wereld tusschen twee boosdoeners aan het kruis ge klonken wordt. Aangrijpend was de dood van Christus, als de hemel plots verduistert, de donder het gehoon der Joden overstemt en de bliksem zijn vijanden ter aarde doet storten. Na deze tragische feiten stemden de Kruisaf neming en de Verrijzenis,beide tafereelen wonder mooi van groepenstand, weer tot rust en gleed het gordijn onder ademlooze stilte, door geen hinderlijk applaus verstoord, voor de laatste maal toe. Een bijzonder woord van lof heeft de R.K Oratorium-vereeniging, directeur de heer cle Keyzer, verdiend, voor zijn spel en zang gedu rende en tusschen de tafereelen zuiver en be- heerscht volkomen in de sfeer van het ver heven tooneelwerlc, Werden de compositie's van Bach, Handel, Mozart, Midler, e.a. ten gehoore gebracht. De krans, die in den persoon van den directeur het geheelc gezelschap werd aangeboden namens pastor König, was een hun wel toekomende hul de. UIT ROTTERDAM. Boulevard-Zimmerman. De vereeniging van oud leerlingen der middel bare scholen te Rotterdam heeft aan den ge meenteraad geschreven, dat, waar zich aller- wege de bijzondere sympathie der burgerij uitte bij het vertrek van mr. A. R. Zimmerman als gevolg van de buitengewone verdiensten, welke hij als burgemeester dezer gemeente gedurende de 17 jarige uitoefening van zijn ambt heeft ge toond, mitsgaders de groote achting en waardee ring, hem door verreweg het meerendeel onzer burgerij toegedragen haar de vrijmoedigheid hebben gegeven, het college voor te stellen over wegende, dat het raadhuis aan den Coolsingel practisch zijn schepping is en het culminatiepunt van zijn Werken genoemd kan Worden, in aan merking nemende, dat de naam Coolsingel niet meer doelmatig genoemd mag worden, daar de polder Cool reeds lang is verdwenen en ook dc singel niet meer bestaat, den naam Coolsingel te veranderen in Boulevard Zimmerman. Het komt ha'ar voor, dat hiermee voldaan wordt aan den Wensch van vele burgers van Rot terdam, den naam Zimmerman blijvend aan Rotterdam verbonden te houden. Gezien bovenstaand verslag, wacht dus onze burgerij a.s. Zondag, wanneer, zooals men Weet De timmerman A. K. uit IJselmonde liep gistermorgen door de in aanleg zijnde Heer Frankcnstraat alhier, toen de timmerman A. J N. uit de dakgoot van een daar in aanbouw zijnd huis, over een steiger heen een profielbalk, ter lengte van drie meter, onnadenkend op straat wierp. Deze balk trof A. K; op het hoofd. Hij zak te op de straat ineen en is met een gebroken schedel naar het Ziekenhuis gebracht. Zijn toe stand is ernstig. De timmerman A. J. N. is ge arresteerd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Ik heb de eer U beleefd te verzoeken de plaat sing van het navolgende in Uw geëerd blad. Mijn hart werd van hartelijk medelijden ver vuld met „Dixi", wiens ingezonden stuk in Uw blad van gisteren, getuigde van zwaar gedragen leed, om het hooge, zeer hooge loon, wat onze trouwe Martha's segenwoordig verdienen. Drie, vierhonderd gulden per jaar, 's is om failliet te slaan. Wat mooi, die winnende hand (in de oor logsjaren), die toen zoo echt mild werd, zoo in eens, ongevraagd. En nu, 't wordt akelig, die verliezende hand, die bevend zit te rekenen, wat te bezuinigen valt, totdat opeens, o hemel, ook U „edele Martha" de bezuinigingsmanie treft, 't I's om te ijzen. Mij drinkt, dat „Dixi" het zeel' zeker mag betreuren, dat hij niet vijftig jaar eerder heeft geleefd. Wat was het toen heerlijk voor een heel jaar trouwe plichtsbetrachting! gestagen arbeid, de dienstmaagd vijftig, zestig heele guldens in haar eigen handen te tellen- Om van te watertanden. Een mindere laag houden, niet veel laten verdienen, het echte liberalistische stelsel weer invoeren schijnt mede het doel van „Dixi" te zijn. Een gelukwensch aan de dienstbare, die haar beste krachten wijdt in „Dixi's" dienst. Hoeveel plooien zal dat lieve kind wellicht reeds in haar katoenen japon heb ben moeten leggen Het is mij onbegrijpelijk, hoe men op dit loon voor een volslagen dienst bode durft te „hakken". Alle loonen toch zijn in de oorlogsjaren met 100, 200 procent of meer verheogd. Heeft „Dixi" zelf nog hetzelfde in komen of loon van 1914 Waarom verdienen onze dienstbare meisjes nu in zijn (of haar) oog zoo veel te veel Zij toch stellen zich den gan- schen langen dag ter beschikking in het huis gezin van hen, die God meer met aardsche goe deren heeft gezegend. Bij dag, ja bij nacht soms, zijn zij in de weer hulp en steun te bieden aan hare meesteresse, kortom haar tegenwoordig heid wordt in de woning van den rijke nood" gemist, zelfs op haar uitgaansuren. Laat stad1 haar toewijding, maar gelden voor haar ook d" dure tijden niet De prijzen der kleeding, ook van die vooral voor hare betrekking benoodigd, met hoeveel zijn die niet verhoogd Vergoedt „Dixi" die aan zijne (hare) dienstbode? Of verlangt „D." soms, dat de „Modern" dienstbode" (hier zal de wrok wel zitten) weer gekleed zal gaan met een omslagdoek, die vroeger een menschenleeftijd meemaakte Sommige dienstboden mogen haar verdiend, loon op een minder goede manier besteden vele dienende meisjes echter doen veel wel ra et (Buiten verantwoordelijkheiit der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2