Hel oude Kastee DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 16 Maart 1923. 13591 iBureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco "post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen '75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele.af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven hiermede kennis dat overeenkomstig de Verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen Contröle op de echtheid van Schiedamsclie jenever en Schiedamschen moutwijn, onder controle der gemeente is gesteld de firma W. HASEKAMP Co te Schiedam, voor hare branderij-distilleerderij gelegen aan de Willemskade no. 2731. Schiedam, 16 Maart. 1923. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Onderhandelingen9 Nu van alle kanten, duiken weer berichten op over aanstaande onderhandelingen. Duitsebland zou bereid zijn een nieuw plan tot betaling in te zenden, mits het er van verzekerd is, dat dat plan serieus onderzocht zal worden, 't Schijnt-, dat, Frankrijk hiertoe niet ongenegen is, mits Duitseb land de voorstellen aan de Commissie van Her stel doet. Deze geruchten werden echter nog niet bevestigd. Wat overigens den toestand betreft, de pro teststaking in de staatsmijnen Bergmannsglück, Zweckel en Scholven is geëindigd. Dobr de arbei ders van de Westerholtmijn, waar de arbeiders- afdeelingen onder bescherming van de geallieerde troepen voortgaan methet Weghalen vande cokes wordt nog steeds gestaakt. Tot dusver zijn aan het wegvoeren van de cokesv ooi raden honderd man, voor het meerendeel Polen en Belgen, te werk gesteld. De cokeslaadmacliine is door de Duitschers stopgezet. De vakvereenigingen hebben instructie ge geven, de geallieerde arbeidersa^deelingen op geenerlei wijze lastig te vallen. Te Buer is in den toestand geen wijziging gekomen. De pogingen tot het opsporen dei- moordenaars van de beide Fransche offifcieren* hebben tot dusver nog geen resultaat opge leverd.De Fransche bezettingsautoriteiten stellen thans een onderzoek in naar de beide Fransche soldaten, die na den moord op de beide officieren verdwenen zijn. De schildwachten van de locomoticvenloods te Recklinghausen hebben drie Duitschers, die daar trachtten binnen te dringen, na gewaar schuwd te hebben doodgeschoten: De Belgische recherche te Duisburg heeft een betaalkantoor voor stakend spoorwegpersoneel ontdekt in een huis naast het gemeentehuis. Acht spoorwegmannen, die zich op het kantoor bevonden, zijn aangehouden. Een bedrag van 10 millioen mark is in beslag genomen. DE A.S. CONFERENTIE TE LONDEN. De Italiaansche regeering heeft naar ge meld wordt er in toegestemd deskundigen naar Londen te zenden om met vertegenwoor digers van Brittannië en PYankrijk verschillende technische kwesties te bespreken, die te voor schijn zijn geroepen door de 1 urkscde tegen voorstellen. De datum van de conferentie is nog niet vastgesteld. VERVOLGING IN RUSLAND. Uit Londen meldt Reuter. Mac Neill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat al het mogelijke is gedaan om het leven te redden van den katholie ken aartsbisschop van St. Petersburg en de 14 geestelijken, die te Moskou in de gevangenis zijn geworpen wegens het weigeren van het uit leveren van de kerkelijke goederen aan den staat De Engelsche vertegenwoordiger te Moskou heeft officieuze stappen ondernomen bij de sowjet- regeering, terwijl aan den Russischen handels vertegenwoordiger te Londen op vriendschap pelijke wijze verzocht is al het mogelijke te doen om een noodlottig vonnis te voorkomen. Met het oog op 's Pausen levendige belang stelling in de aangelegenheid is ook een telegram gezonden aan den Engelschen gezant bij het Valicaan om den Paus kennis te geven van Engeland's voortdurende sympathie en steun. Botef, onderwijs Stojanof, openbare werken Janef, financiën Doebarinof, justitie Maraw-icf, oorlog, Atanasof, verkeerswezen. EGYPTE. Het nieuwe kabinet is gevormd.Het draagt vermoedelijk een politiek karakter. Ibrahim is eerste minister en minister van bmnenlandsche zaken, Hachmet pasja minister van binnenland- sche zaken. Het nieuwe kabinet telt vijf leden uit het oude kabinet Nessim. OOSTENRIJK. Volgens het Weensche socialistische blad „Der Abend", wekt het optreden van de Oos- tenrijksche afdeeling der Duitsche nationaal- socialisten groote ongerustheid. Het blad ver klaart, dat de nationaal-socialjsten te Wee- nen een militaire organisatie bezitten, welke bestaat uit afdeelingen van elk 24 man, en dat een dezer afdeelingen in cte duellecr-zaal van de Vandalia Association oefeningen heeft gehouden met Mannlicher-gewerèn. Er worden nog meer bijzonderheden ge geven betreffende de organisatie en oefening dezer pelotons. De politie onderzoekt de kwes tie en schijnt een aantal bezwarende bewijzen in handen te "hebben gekregen. De nationaal-socialistische beweging maakt ongetwijfeld in den laatstcn tijd groote vorde ringen in Oostenrijk Zij is op militaire wijze georganiseerd. Er bestaat reden te gelooven, dat het voornaamste doel van het jongste be zoek van Ludendorff aan Klagenfurt en Weèhen in de vorige maand was, de Oostenrijkscho mili taire vereenigingen aan te moedigen, waarvan er meer dan een bestaan. Volgens den Weenschen correspondent van de „Times'?, hebben de nationalisten zoowel pelotons- als bataljonsverbanden, welke de laatste maanden zijn ingesteld. Tot dusver zijn zij slechts gewapend met gummistokken en revolvers, maar er worden pogingen ge daan om Mannlicher-gewercn te krijgen., welke bewaard worden in geheime depots. Naar ver luidt, telt de organisatie op 't oogenblik 30.000 leden. Men vertelde dén correspondent, dat zij fi- nancieelen steun krijgt voornamelijk van den al-Duitschen bond te Hamburg, welke maan delijks ongeveer 30 millioen Oostenrijk sclie kronen voor dit doel besteedt. 61 „Een brief aan Bodo van den Vrijheer hoorde ik haar zeggen, op den toon van iemand) die in verbazing de woorden van een ander eens herhaalt. „En heeft de Vrijvrouwe dien weggesloten „Om hem later aan Bodo te geven, hernam Vader,naar het mij voorkwam met iets weifelends in de stem. „Hare Genade verzocht mij voor- loopig niet over dien brief te spreken. LIaai zoon is op dit oogenblik te geschokt om dien te lezen, beweerde zij. Ik ben van een andere meening. Juist nu zouden zijns Vader's woorden ^en blijvende plaats in Bodo's hart verkrijgen. Ik zette neer wat ik in handen had en opende de deur van de slaapkamer. Het gold hier een brief, door den Vrijheer- voor zijn zoon nagela ten „Bodo moet dien hebben Vader hepft gelijk, zeide ik haastig, maar verstomde bij het zien Van de ontsteltenis op beider gelaat. „Gij hebt iets gehoord,wat-niet voor uwooren bestemd is Margreet," zeide Vader streng. „Gij zult Wel doen het gehoorde spoedig te ver- geten Ik droop af. Maar Vader's last kon ik niet ITALIË. Naar van welingelichte zijde wordt, gemeld, treft de Italiaansche regeering maatregelen om het voortbestaan te vrrzeke en van wapen fabrieken, alsmede van alle fabrieken, die oor logsmateriaal kunnen vervaardigen. Ter toe lichting van deze maatregelen Wordt verklaard, dat Italië zich met de laagst mogelijke kosten een voldoende hoeveelheid materiaal voor de nationale verdediging dient te verzekeren. e BULGARIJE. Volgens uit Sofia ontvangen berichten is het nieuwe kabinet Stamboelinski als volgt samen gesteld Stambocliiski, minister-president en buitcn- landsche zaken Popof, binnenlandsc.be zaken ALLERLEI. Uit Metz In het kolenbekken van Lotharin gen is een aanmerkelijke verbetering van den toestand ingetreden. Slechts, de mijnwerkers uit het Saargebied, die krac.htigen financieelen steun van Berlijn ontvangen, zetten de staking voort. Uit Warschau Begin Mei worden maar schalk Foch en generaal Weygand hier verwacht. Omtrent de reden van 't bezoek wordt het diep ste stilzwijgen bewaard. Uit Nizza De toestand van de ex-ko ningin van Montenegro is plotseling verergerd. Uit Brussel. De Senaat heeft gistermiddag de algemeene besprekingen over de kwestie van de Vlaamsche Universiteit beëindigd. De stem ming is verdaagd tot de volgende week. Bij het einde der zitting heeft een groep leden van de rechterzijde op het bureau een voorstel gedepo neerd, dat zij als een compromis beschouwt, en als volgt is opgesteld Aan de Gentsche Hooge- school wordt onderwijs gegeven in het Vlaamsch, en aan die te Luik in het Fransch. De Fransche cursussen te Gent zullen echter bestaan blij ven, terwijl te Luik Vlaamsche cursussen zullen worden ingesteld. Uit München. De sociaal-democraten hebben in den Beierschen Landdag geinterpël- leerd in verband met de incidenten te Ingolstadt ter gelegenheid van het jongste sociaal-democra tische congres en tevens een motie ingediend, waarin verlangd wordt, dat ter bescherming van den grondwettelijke!! staatsvorm alle bestaande stonuafdeelingen ontbonden en maatregelen getroffen worden om te voorkomen, dat deze afdeelingen opnieuw gevormd wórden. Uit Colombo: De havenstaking is nagenoeg geëindigd De. mpeste koelies hebben den arbeid hervat. Uit Berlijn. d'Annunzio.gaat zich te Rome vestigen. De Italiaansche regeering heeft hem de beroemde villa Païconiori als woning ter be schikking gesteld. In deze villa, die door de Ber- lijnsehe familie Mendelssohn ter beschikking van keizer Wilhelm was gesteld, vertoefden voor den oorlog steeds een reeks Duitsche kunste naars en geleerden, dié zich in de gunst van het Duitsche hof mochten verheugen. Uit Toronto. Larkin, de bekende Iersche volksleider, die in de Vereenigde Staten wegens Anarchistische propaganda lot eenige jaren gevangenisstraf wed veroordeeld, doch onlangs gratie kreeg en op vrije voeten werd gesteld wilde naar Canada reizen. Hij werd evenwel niet in dit land toegelaten, toen hij de giens wilde passeeren. Uit Washington. Groot Britanmë heelt gister de eerste betaling gedaan op grónd van de overeenkomst in zake de fundeering der Britsche schuld aan de Vereenigde Staten. Deze betaling bedroeg 4.128.000 dollar, waardoor de schuld wordt verminderd tot 4600 millioen dollai. nakomen. Dagen achtereen speelde de brief mij door het hoofd en vroeg ik mij af wat die Wel kon behelzen. Zeker iéts wat de Vrijvrouwe niet aanstaat. Gelukkig, dat Baron Siegfried een jaarlijk- sche som voor Wolfram's studiën heeft be schreven. Anders zag het slecht daarmede uit. 26 Augustus 1777. De vacantie is voorbij. Bodo en Wolfram zijn weder vertrokken. Ik ben straks naar het kerkhof geweest om bloemen te leggen op Gróotvader's en Baron Siegfried's graf. I oen ik den koster verzocht het hek van den bturmfelser familiekelder te openen, hield hij mij tegen. „Wacht even. De Vrijvrouwe is er. Zij is al voor een uur gekomen. - Zij zal er nu Wel niet zoo heel laiig meer blijven." Hij sprak, staande voor een raampje van zijn huisvertrek, dat uitziet op den open poort- vorinigen ingang van het gewelf en vermoedelijk daar was aangebracht om een oog te houden op het fraaie hek en te voorkomen, dat kwaad willigen of onbedachtzamen het konden bescha digen, de dorpsjeugd kiest soms zonderlinge plekjes Om te spelen. Een gedeelte van den kel der was van dezen kantte zien,voor oogen althans die zoo scherp als de mijne zijn. De dunne licht straal, neerglijdend door de smalle,diepe zijven- t h n e n 1 a d. De rijksmiddelen. Het overzicht van de rijksmiddelen over Fe bruari toont aan, dat de opbrengst bijna ƒ36 millioen heeft bedragen tegen 30.1 millioen ver leden jaar Dé hoogere opbrengst was grooten- deels het gevolg van vermeerderingen van ruim 2 millioen bij de inkomstenbelasting en van 2.6 millioen bij de dividend- en tantiémebelas- ting, alsmede van 1.4 millioen ontvangsten uit den tabaksaccijns. In de eerste twee maanden overtreft de opbrengst die van verleden jaar met ruim 10 millioen. Werkloozenstcun; De Regeering heeft besloten t.a.v. werk- loosheidskassen de gelegenheid tot invoering eener steunregeling, als in het advies van. den werkloosheidsraad bedoeld, mogelijk te maken met stopzetting der kas. De staking in de meubel-industrie. Thans wordt óver geheel Nederland, nagenoeg bij alle georganiseerde werkgevers, gestaakt, behalve bij de R.K. Werkgevers', bij wie alleen de leden der R.K. werknemersorganisaties aan den arbeid zijn gebleven, aangezien de in den R.K. bedrijfsraad georganiseerde werkgevers en werk- nemers verplicht zijn in geval van een conflict arbitrage te a an vaarde/u - Collectief contract in de typografie. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typo grafen Bond heeft het nieuwe collectieve con tract in het drukkersbedrijf thans onderteekend. Desteenkoollc vera n ti es Het Departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat, volgens ontvangen bericht, 'door de betrokken regeeringen in beginsel be sloten is dat door de bezettingsautoriteiten het uitvoerrecht van 10 niet zal worden geheven van goederen, komende uit het bezette gebied, .mits de desbetreffende contracten gesloten zijn vóór de inwerkingtreding van die regeling. Voor deze goederen kan de uitvoervergun ning door den kooper aangevraagd worden. Zoodra nadere bijzonderheden vernomen wor den, zullen deze worden medegedeeld. Mede is bericht ontvangen, dat de 90.000 ton steenkool 's maands, die uit hoofde van het verdrag met Duitschland in zake de verleening van crediet en den uitvoer van steenkool ge leverd worden, zonder belastingheffing van wege de bezettingsoverheid naar Nederland zullen kunnen worden uitgevoerd. Ilct Middenstandserediet. De middenstandsbaöken ijveren reeds lang, tot nog toe zonder, succes, voor het beleggen van een deel der saldi van den Postchequé en Giro dienst bij henzelvc, ten eide daarmede te kunnen voldoen aan .de steeds stijgende bèhoefte aan middënstandscrcdiet. Het Hbld. verneemt thans, dat er 20 Maart te Utrecht in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een groote ver gadering zal worden gehouden, uitgeschre ven door de middenstandsbanken, in overleg met de middenstandsbonden, ter bespre king van „het middenstandscredietwezen io den tegenwoordigen tijd." Aan deze vergadering zullen deelnemen de leden vap den Middenstands- raad, de besturen van den (neutralen) Nfeder- landschën Middenstandsbond, de Vereéniging van den Christelijkeh Ilandeidrijvenden en Industrieeiep Middenstand in Nederland, den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Midden stem, vergunde mij dc voorste graven in het halfduistere gewelf te onderscheiden en in de zwarte, neergebogen gedaante de Vrijvrouwe te herkennen Met Wankelenden tred kwam zij er uit, een beeld van wroeging en smart, voor een oogenblik met leven bedeeld. Wroeging, ja, daar lag wroe ging op haar gelaat ik had mij niet vergist. Langzaam sloot zij het hek en gilig vebder, de kerk langs. Haar bleek, fijn profiel kwam duidelijk uit tegen den donkeren zijmuur. Bij het omslaan van het kerkhofhekje was haar gelaat nog eens vol naar mij toegekeerd. Het had zijn gewone uitdrukking weer al leen scheen het harder en strakker nog dan voorheen. Ik volgde nu den koster, legde mijn gave neer op het kille marmer en draalde er lang. Had de stille, donkere omgeving mij zoo koud gemaakt Óf was het de gedachte, dat mijn lie ve peetvader met zijn Warm hart en gulle natuur veel moest ontbeerd en veel moest hebben gele- den naast dc hooge, trotscho Vrouw? Was hij daarom zoo dikwijls weemoedig gestemd ge weest Het verschil tusschen beiden was mij flog nooit zoo groot voorgekomen als op dit oogen blik. En de Vrijvrouwe had dit ook ingezien en behoefte gevoeld om het den doode toe te fluis teren Komen schuldbesefen berouw dikwijls zoo laat, dat men niet meer herstel len kan? God beware mij voor -zulk een straf, de zwaarste en wreedsLc van alle. 14 Juli 1780. Ik heb bijna drie jaar mijn dagboek laten rusten. Er is pok Weinig merkwaardigs voorgevallen in al dien tijd. Allen die ik liefheb zijn ei nog Goddank Bodo zal met deze vacantie de cadettenschool verlaten. Wij hebben bitter Weinig van hem ge hoord. De Vrijvrouwe laat ons zijne brieve n niet lezen. Enkele korte hartelijke briefjes heeft hij voor ons ingesloten om te zeggen dal hij wel was zich verheugde op zijn terugkoms en ons in vriendschap gedacht. Wolfram heelt doctoraal achter den rug. Zij komenovermorgen, morgen ,Lief, best Moedertje, zoudt gij er tegen heb ben indien ik Vader van zijn bureau ging halen en bij Marlijn eens naar de allerlaatste berichten informeerde Ik had in een omzien mijn frisch, helderge- streken roze japonnetje aangetrokken, mijn haar glad geborsteld en was op weg naar het slot. Mijn voeten gingen alvlugger en vlugger, ik lette meer op mijn gedachten dan op den weg en was al bij de voorbrug „Hoe,GijNu al?" stotterde ik en bleef staan. (Wordt vervolgd) A J. 1 1 K „,.„„lo *1 TC. qII-'d

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1