A. BOSCH, Boterstraat 03, Tel 580 standsbond en de directies van de Algemeene Centrale BankVereeniging voor den Middenstand de Centrale Boazbank, de Hanzebanken en de Middenstandsbank van Limburg. De heer Corn. Loeff, hoofdredacteur van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, zal een inleiding houden over regeeringssteun aan het middenstandscrediet- wezen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring Van den Gemeenteraad van Schiedam óp Vrijdag 16 Maart 1923. la. Aanbeveling van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs ter benoeming van een lid van hare Commissie ter voorziening in de vacature ontstaan door de ontslagname van den heer Arnold Zoetmulder. Aanbevolen worden de heeren 1. Dr. J. Bauwens 2. W. Beukers. 14. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van premie en hypotheek aan de Woningbouw- vbreeniging „Volkshuisvesting" ten behoeve van den bouw van 88 woningen in de „Gorzen." Gemeente-archivaris. Met 12 tegen 10 stemmen benoemde de Raad dézen middag tot Gemeente-Archivaris den heer DrV C. R.Vermaas, conrector van het Gymnasium alhier. t^e heer J. H. E. Asberg, te Rijswijk (Z. PI.) tweede op de voordracht, verkreeg 10 stemmen, Tegen den Zomertijd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vooi dèTleneden-Maas heeft den volgenden brief aan de Eerste Kamer gezonden "Der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas heeft met groote teleur stelling kennis genomen van de aanneming van het wetsvoorstel van de heeren Braat en de Boer tot afschaffing van den Zomertijd. Want al mag de Zomertijd een gevolg zijn van de crisisomstandigheden der oorlogsjaren toch gelden dezelfde overwegingen die toen voor de invoering ervan golden voornamelijk de aanzienlijke besparing aan economisch goed, welke hierdoor verkregen wordt thans in deze moeilijke tijden nog met dezelfde kracht, zoodat onze Kamer het behoud van den Zomer tijd voor Handel en Industrie van het grootste gewicht acht. Bovendien vestigt onze Kamer speciaal Uw aandacht op het groote belang, dat de Haring- handel bij den Zomertijd heeft. Zoodra de schepen binnen zijn, wordt de gevangen haring gelost en voorloopig op de wal opgeslagen om na keuring in de afslag die 's morgens om 10.30 uur gehouden wordt, ver kocht te worden eerst daarna kan zij door de verschillende koopers weggehaald worden. Maar aldien tijd ligt de hariiig'm dezonnewaimte,waar door de kwaliteit veel te lijden heeftzooals be kend, is haring een artikel,dat geen warmte kan verdragen. Vindt dus, zooals bij den Zomertijd, de afslag feitelijk een uur vroeger plaats, dan kan de haring ook een uur vroeger naar de pak- kerijen gebracht worden, waarmede zoowel de verkoopers als de verbruikers ten zeerste gebaat zijn. Toch naast het belang van Handel en Industrie wenscht onze Kamer eveneens den nadruk te leggen op de ideëéle voordeelen bovenal voor de stedelijke bevolking, daar de winkelstand, de arbeidersklasse en andere groepen er door in staat worden gesteld na gedanen arbeid buiten in de gezonde atmosfeer te genieten van den lan gen dag,waardoor volksweerkacht en volkswerk kracht vergroot worden. Om deze redenen wendt onze Kamer zich tot Uwe Hoóge Vergadeiing met het dringend ver zoek bovengenoemd wetsvoorstel te verwerpen, zoodat deZomertijd,evenals in demeestenaburige landen, ook te onzent moge behouden blijven. Waarschuwing. De commissaris van politie waarschuwt de burgerij tegen de praktijken van een rondtrek kend handelaar, die zich uitgeeft voor opköopcr van oudé kunstgebitten. Wanneer bedoeld per soon er echter in slaagt om zoo'n gebit in handen te krijgen, vernielt hij het opzettelijk bij het on derzoek naar de kwaliteit, en geeft het dan den eigenaar terug, met de uitspraak dat het waar deloos is. Indien de teleurgestelde dan zijn on tevredenheid lucht, neemt de bedrieger het be schadigde gebit, uit zoogenaamde goedhartig heid, doch voor een geringen prijs, toch nog over. Lezing-avond. Door de Schiedamsehe H.B.S. Ver. „Ónder Ons" wordt voor Zaterdagavond half 8 in „Mu sis" een lezing met, lichtbeelden aangekondigd, te houden door den heer W. Terlaak, die hiervoor als onderwerp „Reis naar Indië en Japan" heeft gekozen. Rozijnenbrood. Door den heer H. A.van der Meer, Markt hoek Boterstraat, Wordt een nieuw product in den handel gebracht. Het betreft hier Rozijnenbrood, samengesteld uit de zoo algemeen bekende „Sun Maid Rozijnen", om hun ijzerhoudende bestand- deelen aan te bevelen voor zwakken en herstel lenden. Proefondervindelijk is ons gebleken, dat dit rozijnen-brood om zijn fijnen aromatischen smaak te verkiezen is boven gewoon krentenbrood, en het bleek bovendien lager in prijs. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maandMaart 1928. Brieven Binnenland: Bureau Bouw bedrijven, Den Haag B. Donkers, Scheveningen J. M. Hoekendijk, Heemstede Mak (Maasstraat) Schiedam; C. Misset, Doetinchem J. Roelofs, Rotterdam O. Stark, Schiedam. Briefkaarten Binnenland: M.,v. Leeuwen, Schiedam Fam. Renswou, Rotterdam Brieven Bu it onland: Mary Lacey, Waterford (Gbt en Ierl.) Een briefkaart zonder adres. UIT ROTTERDAM. Het conflict in de bouwvakken. Naar men meedeelt, is gisteren Lij de Konink lijke Betonijzerfabriek v/h Van Waning Co., het werk hervat, met-goedkeuring van de'ar beiders-organisaties voor het door den Bond van Patroonsvereenigingen te Rotterdam aange boden loon van 80 cents per uur, doch met be* houd van de z.g. faciliteiten. Op dit laatste punt had de Patroonsbond zijn leden vrijgelaten. De staking omvatte ongeveer 50 man. Bij de firma Zonneveld hebben ongeveer 10 arbeiders het werk hervat. M. L R. Telling. Tot president van de'rechtbank te Rotterdam is benoemd mr. L. R. Tdting, thans vice-presi dent van dat College. De gasfabriek aan de Keilehaven. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gister het voorstel tot uitbreiding van de gasfabriek aan de Keilehaven aangenomen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 16 Maart 1923 nam. 2 uur, Wegens ongesteldheid 'van den burgemeester wordt het voorzitterschap waargenomen door den heer C. Houtman. Tegenwoordig zijn 22'leden Afwezig de heer Evers. Goedgekeurd worden dé notulen der vergade ring van 12 Jan. j.l., de vaststelling van die van 22 December 1922 en 2 en 23 Februari 1923 wordt verdaagd. Door den voorzitter Wordt mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Ingekomen st.ukken. Van B. en W. prae-advies op het adres v./h. Bestuur v./d. Bond tegen het schenden (door vloeken) van Gods Heiligen Naam, te Helder, waarin wordt verzocht een regeling te treffen, waarbij het vloeken en ij del gebruiken van Gods Heiligen Naam in woord en geschrift wordt ver boden op alle terre nen waar de plaatselijke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden. B. en W. adviseeren hierop niet in te gaan. Goedgekeurd. Van B. en W. voorstel om het schrijven v./d. Ver. tot bev. v. Chr. Onderwijs, waarbij deze onder intrekking van haar aanvraag d.d. 20j Dec '22 tot stichting van een nieuwe school in de Gorzen, verzoekt haar van de in aanbouw zijnde gemeenteschool agn de Lekstraat 6 lokalen ter beschikking te stellen, aan te houden totdat een beslissing zal zijn gevallen over de plannen tot aanpassing van het Openbaar Onderwijs van de thans tot stand gekomen herziening der L. O. Wet. Dit kan nog ongeveer 3 mnd. duren. Hiertoe wordt besloten. Van de afd. Schiedam v./d. R. K. Middenstand vereeniging „De Hanze" aanbieding van het verslag v.d. Handelscursus over 1922 en de rekening en verantwoording over dat zelfde jaar, alsmede de begrooting óver 1924. In handen van B. en W. Van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs inzending van het verslag over 1922. Kennisgeving. Van de Commissie voor onderwijs aan vol wassenen, inzending van de rekening over 1922 Naar de Commissie tot nazien der rekeningen. Van de afd. Schiedam „De Hanze" verzoek om ten behoeve van haar Cursus over 1924 een subsidie vpn 574 te verleenen. In handen van B. en W. om advies. Van J. W. v. Weert een adres, waarin wordt gewezen op den toestand van den Ouden Dijk. In handen van B. en W. om advies. Van de gezamenlijke Manufacturiers te dezer stede adres met verzoek om in het vervolg hij voorkomende gelegenheden van leveringen aan de gemeente betreffende hun vak in de gelegen heid te worden gesteld voor genoemde leveringen in aanmerking te komen. Van de Permanente Commissie voor denv Middenstand bericht, dat zij het verzoek van de gezamenlijke Manufacturiers met betrekking tot leveringen aan de gemeente steunt. Het is B. en W. bekend, dat de betrokken Com missie in haar onlangs gehouden vergadering deze zaak onder het oog heeft gezien, doch tot het besluit is gekomen, dat met den inkoop op den ouden voet moet worden doorgegaan. B. én W. zullen echter de Commissie verzoeken de zaak naar aanleiding van de adressen opnieuw te overwegen. Daarop kan evenwel niet worden gewacht voor den inkoop, die thans dringend noodzakelijk is, zoodat deze nog op den ouden voet zal plaats hebben. Deze zal echter tot het voorloopig nóo- dige worden beperkt. De heer II ij m a n vraagt ook over beide adressen 't advies van B. en W. te mogen ver nemen. Dit wordt hem toegezegd. Antwoord van B. en W. goedgekeurd. Van de fa. P. Korsten en Zn. en D. J. van Bochove adres, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van de bij het maken der rioleering en aanleggen van straten in Oud-Mathenesse ten Noorden van de spoorbaan met de gemeente ontstane moeilijkheden en waarbij wordt ver zocht een commissie te willen benoemen om hun bezwaren te onderzoeken of zoodanige beslissing te nemen als wordt vermeend te behooren. Al deze adressen gaan in handen van B. en W. om advies. Van de Bouwvereeniging „Eendracht" aan bieding van de begrooting van de blokken A en B over het boekjaar '22/'23. Overeenkomstig het voorstel worden deze goedgekeurd. Van de a; h Schiedam v /d. Ned. R. K. Volks bond aanbieding van de begrooting voor 1924 van de Teeken- en Vakschool „St. Joseph" In handen van B en W. Van den Directeur van den Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst, aanbieding van het ver slag van den Gemeentelijken Vleeschkeurings dienst over 1922. Wordt opgenomen in het Gemeenteblad. Adres van de N. V. Automaatschappij „Schie- land" (Dir. F. W. M. Heggelman) houdende verzoek om vrijstelling van betaling van tolgeld ten aanzien van den Schiedamsc.hen tol op den weg naar Overschie. In handen van B. en W. om advies. De heer Slavenburg vraagt, of B. en W. niet meteen advies kunnen uitbrengen over de kwestie of die tolgelden niet" voor ieder afge schaft kunnen worden. De voorzitter belooft dit. Van mej. E. van Biene, onderwijzeres aan school A2, verzoek om buiten de gemeente te mogen wonen. In handen van B. en W. om advies. Van den heer A. Zoetmulder schrijven met verzoek hem ontslag te verleenen als lid v./d. Commissie van Toezicht óp het Lager Onderwijs. Dit ontslag wordt eervol verleend. Van den heer B. J. Wijnveldt bericht, dat hij zijn herbenoeming tot lid v./d. Commissie Open bare Leeszaal en Bibliotheek aanneemt. Van de heeren N. Scheurkogel en G. Breure bericht dat zij hét lidmaatschap der Commissie van de Arbeidsbeurs aannemen. Van de heer Mr. J. H. C. Kok schrijven, dat door hem het lidmaatschap van de Commissie voor het Middelbaar Onderwijs wordt aan genomen. Van het personeel v.d. Öpenb. Leeszaal en Bibliotheek dankbetuiging voor de herziening van hun salaris. Van de Vereeniging „Pro Juventute" dank betuiging voor de toekenning der subsidie van 100.—. Kennisgeving. Van den Minister van onderwijs enz. schrijven, houdende mededeeling, dat hij de benoeming van A. Gabel, tot leeraar in Wiskunde en van C. de Graaf tot leeraar in de Natuur- en Scheikunde en de Wiskundige Aardrijkskunde aan het Gymna sium goedkeurt Kennisgeving. (De zitting duurt voort). R. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut 8piritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Gemengd Nieuws. De diefstal in het Duitse he gezantschap. De geheimzinnige inbraak in het Duitsche gezantschap te Rome wordt nog voortdurend geheimzinniger. Het gezant schap blijft volhouden, dat de dieven van plan Waren, diplomatieke stukken te ontvreemden, doch weigert, dienaangaande nadere inlichtin gen te verstrekken. De politie weet van de ge- heele zaak vrijwel niets. Inmiddels doen allerlei geruchten en ver klaringen de ronde. Men beweert zelfs, aldus de Romeinsche correspondent van de „Chicago Tribune", dat het incident het terugroepen van den Duitschen gezant ten gevolge zal hebben, daar deze niet zou hebben gehandeld in over eenstemming met de diplomatieke gebruiken. Men zegt namelijk, dat hij, zoodra er iets van de inbraakplannen was uitgelekt, het departe ment van Buitenlandsche Zaken had moeten inlichten. In plaats daarvan organiseerde hij zelf op het gezantschap een soort politie deze betrapte twee van de drie dieven en hield hen dertien uur gevangen, waarna zij werden onderworpen aan een kruisverhoor, zooals men dat tijdens den oorlog aan krijgsgevangenen placht af te nemen. Voorts beweert men, dat de dic-Ven, om een einde te maken aan hun kwelling, maar bekenden, dat zij een politieken diefstal wilden plegen en het op bepaalde documenten hadden gemunt, welke bekentenis zij echter onmiddellijk herriepen, nadat zij aan de politie waren uitgeleverd. Volgens anderen waren de gevangenen Werke lijk leden van een internationale dievenbende, die er haar specialiteit van maakt, belangrijke documenten te stelen om die dan voor grof geld aan de belanghebbende regeeringen te verkoo- pen. In dit geval zouden zij een fortuintje ver wacht hebben in de Duitsche ambassade, en wel in den vorm van geheime verdragen tusscben Duitschland en Rusland, waarvan de documen ten te Rapallo werden onderteekend en in Italië Worden bewaard. Zij zouden in de meening ver keerd hebben, dat eenige regeeringen voor die stukken mildoenen over hadden. En eindelijk doet er nog een gerucht de ronde, volgens hetwelk de dieven zich meester hadden willen maken van een half millioen lire aan bankpapier, welk bedrag zich in de brandkast van het gezantschap zou bevinden. Het kleinste leger. Het groother togdom Luxemburg zal volgens het „Journal d'Esch" zijn leger reorganiseeren. Maar Europa behoeft zich niet bedreigd te gevoelen, want hoewel de strijdkrachten van Luxemburg ver dubbeld zullen worden, zal het geheele leger slechts bestaan uit 500 man, allen vrijwilligers. Toen onlangs het kindje cler groothertogin geboren werd, moesten de saluutschoten wor den gelost uit kanonnen, Welke van Frankrijk geleend waren. Na de reorganisatie zullen de Luxemburgsche soldaten 4 jaar dienen, ter wijl er een reserve van 1500 man zal worden gevormd. Int. Kath. Centr. Bureau. Gelijk bekend, bestaat er te Rome een centraal bureau voor de Katholieke organisaties der geheele wereld, dat bedoelde organisaties door het ver strekken van inlichtingen en op verschillende andere wijzen behulpzaam bedoelt te zijn. Paus Benedictus XV z.g. schonk indertijd aan het bureau een gift van 25000 lire. Ook Paus Pius XI toonde Zijn sympathie voor deze in stelling en stelde een bedrag van 10.000 lire ervoor beschikbaar. I n elk der verschillende aangesloten landen is een bisschop bescherm heer van het werk. In het gebouw, waar het bureau is onder gebracht, vindt men verschillende prachtige zalen met bibliotheek en archief, die waardevol materiaal over de Katholieke organisaties der wereld bevatten, o.a. een verzameling van sta tuten, verslagen enz. van 500 vereenigingen. Het bureau heeft thans een internationaal handboek in bewerking van de Katholieke or ganisaties der geheele wereld. Tot dit doel heeft het bureau zich door bemiddeling van zijn cor respondenten met de Katholieke organisaties in de verschillende landen in verbinding gesteld en dezen een vragenlijst toegezonden. Uit Rome. De republikeinsche afgevaardigde Ghiesa interpelleerde "Mussolini of het met het oog op de meer tegemoetkomende houding van het Vaticaan ten opzichte van verschillende le vensfuncties van het Italiaansche volk, niet wenschelijk zou zijn, openlijk de verklaring te herhalen, dat de Italiaansche staat de eenige rechtmatige bezitter van Rome is. Telegrammen, UIT HET ROERGEBIED. DUSSELDORF, 16 Mrt. (draadloos) Gemeld wordt, dat Frankrijk 15.000 man en België 5000 man in de eerstvolgende 3 Weken naar bet Roergebied zullen zenden, waardoor de totale troepenmacht ruim 100.000 man zal bedragen, of 1 soldaat op elke 45 inwoners. DUSSELDORF, 15 Mrt. (draadloos) Van Fran- sche zijde wordt tegengesproken, dat de wacht meesters Mohr en Krause zijn doodgeschoten, zij worden te Recklinghausen gevangen ge houden. DUSSELDORF, 15 Mrt. (draadloos) Dagelijks worden 600 ton brandstof geladen van de staats mijn Westerholt. Gelijksoortige maatregelen zullen ten opzichte van andere mijnen worden genomen, waardoor de Franschen hopen dage lijks 3000 ton in beslag te kunnen nemen. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. LONDEN, 16 Mrt. (draadloos) De correspon dent van de „Daily Mail" te Parijs, meldt uit goed ingelichte kringen Duitschland heeft een gezantschap te Parijs en de Duitsche regeering heeft het recht mededeelingen te zenden naar den secretaris van de Commissie van Herstel. Het is langs een van deze wegen, dat de Fransche regeering zal toestemmen in een bespreking van het schadevergoedingsvraagstuk een bemid delingspoging van een der geallieerden of van een neutrale staat, zal door Frankrijk worden afgewezen. TURKIJE. ANGORA, 16 Mrt. (draadloos) De regeering heeft zich bereid verklaard, dertig procent voor te schietén op de bedragen,dieGriekenland moet betalen voor het herstel der verwoeste gebieden. EX-KONINGIN MILENA. f NIC.E, 16 Mrt. (draadloos) Ex-koningin Milena van Montenegro is hedenmorgen overleden. UITGEWEZENEN. BERLIJN, 16 Mrt. (draadloos)*Uit het bezette gebied zijn de laatste dagen weer 225 personen uitgewezen. DUITSCH VERWEER. BERLIJN, 16 Mrt. (draadloos) De Rijksre- geering heeft op grond van de nood-Wetten een verordening uitgevaardigd ter bescherming van deDuitsche financiën en de mark tegenover bui tenlandsche invloeden. Het verbod tot het beta len van belasting aan buitenlandsche kassen werd hernieuwd, evenals het verbod van het goe deren-vervoer tusschen het bezette en onbezette gebied zonder toestemming van de Duitsche be voegde autoriteiten. Overtredingen worden met gevangenisstraf getroffen. Laatste Beriehtesi. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen O. later wellicht Z.O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag. Zelfde temperatuur. Niet juist. Tegengesproken worden de geruchten, dat de V: Tr rirfWHWMIIlil I™'"■mum IIIMIIHIIIIIII lil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2