DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 46ste Jaargang. Vrijdag 16 Maart 1923. No. 13591. 'lil nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Staten-Generaai. Binnen land. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.5Ü per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A_d vertentiënj 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag15 Maart. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Indische begrooting. De heer Idenburg (A. R.) ziet als eenigen weg tot dekking van het tekort in Indië ver hooging van de inkomstenbelasting. Hij vraagt, of de poenale sanctie in haar geheel moet Wor den gehandhaafd. Indien wel, dan dient zij om geven te zijn van krachtige waarborgen. Hij bepleit doorvoering van de instelling van re gentschapsraden. Wat het onderwijs betreft, hier ontbreekt veel aan de moreele opvoeding. Op de Hollandsche scholen wordt te veel aan dacht aan de Hollandsche taal gewijd, waar door de Javaan in een vreemde cultuur wordt gedompeld. De heer W i b a u t (S. D.) vraagt een ruime voorziening in den nood vam de oud-strijders en vraagt aan den minister inlichtingen om trent belastingplannen. Minister De Graaff zal binnenkort aan de Tweede Kamer vier ontwerpen zenden één tot afschaffing van het uitvoerrecht op aardolie, één tot wijziging der Indische Tariefwet, één tot aanwulling daarvan op enkele ondergeschikte punten, en eindelijk een voorstel tot voort zetting van Productenbelasting en Aardolie belasting gedurende één jaar. De Minister dupliceert en daarna wordt de begrooting z.li.s. aangenomen, evenals de ontwerpen tot wijziging en aanvulling der In dische Tariefwet én tot vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten van Curacao 1918. De vergadering Wordt verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag15 Maart. De heer Brautigam (S. D.)" verzoekt, tot den minister van buitenlandsche zaken een vraag te mogen richten over de belemmering van de scheepvaart op het Duitsche gedeelte van den Rijn en de moeilijkheden, die de Neder- landsche handel in het bezette gebied onder vindt. Daarover zal morgén worden beslist. Bij de voortgezette behandeling van art. 54 van de Jachtwet repliceeren de heeren Van Ra pp ar d (V. B.), Fryitier (R. K.) en Van Voorst tot Voorst (R. K.). De heer Weitkamp (C. H.) wijzigt zijn amendement. Minister R u y s wijst op hét advies van de schade-commissie van de gemeenten, Waar ko- nijnenstrikken mogen gebruikt worden. De heer D u y m a e r van Twist (A. R.) wijzigt zijn amendement in dezen vorm, dat alleen het dooden van schadelijk gedierte met het jachtgeweer op Zondag verboden is. Mevrouw Bakke r-N o r t (V. D.) wil ook beugels en klemmen toelaatbaar laten zijn, mits doelmatig. Minister R u y s heeft geen bezwaar tegen het amendement-Weitkamp en het amendement- Bakker—Nort, wel tegen dat van den heer Pruytier. De minister hêeft geen bezwaar meer tegen het amendement-Bakker—-Nort en tegen dat van den heer Duymaer van Twist. De heer Dresselhuys (V. B.) neemt zijn amendement terug om het straks als nieuw artikel in te dienen. Het amendement-Fruytier Wordt' verworpen met 64 tegen 12 stemmen. Het amendement-Bakker—Nort wordt aan genomen met 47 tegen 29 stemmen. Het amendement-Weitkamp wordt aange nomen met 42 tegen 34 stemmen. Het amendementDuymaer van Twist wordt aangenomen met 54 tegen 22 stemmen. De heer Dresselhuys (V. B.) dient hierbij in zijn straks vervallen amendement. DeMinister neemt het over. Bij art. 59 wenscht de heer E b e 1 s (V. D.) in dit artikel een wijziging aan |e brengen, zoo- clat de afwijking van de toepassing van het jachtrecht alleen kan geschieden door de Schade- commissie, in plaats van door den minister van Landbouw. De heer Lovinck (C. IT.) Wenscht deze afwijking alleen te doen geschieden door en niet namens den minister. De heer Beumer (A. R.) stelt voor, uit drukkelijk te bepalen, dat jagen op Zondag verboden is. ITij acht het noodig dit nog eens te bepalen, opdat geen bijzondere machtigingen de Vrijheid daartoe zullen geven. De minister ontraadt het amendement- Ebels, omdat in dit bijzondere geval de bevoegd heid moet blijven bij den minister. Het geldt hier een belangrijk punthet betreden van Andermans grond en dat dient in handen van den minister te blijven. Het amendement-Lovinck is wel aannemelijk, evenals het amendement-Beumer. Het amendement-Ebels wordt verworpen met 65 tegen 15 stemmen. Het amendement-Lovinck wordt z.h.s.- goed gekeurd Het amcndcment-Bcumer wordt aangenomen met 62 tegen 16 stemmen. Het Wetsontwerp is afgehandeld. De tweede lezing heeft Vrijdag 23 Maart plaats. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Begrooting van Builehknidseke Zaken. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer betreffende zijn begrooting staat de minister van Buitcnlandsche Zaken uitvoerig stil bij zijn beleid. Het verheugde den minister, dat, hetgeen hij in de stukken gezegd had over een politiek van zelfstandigheid, juist was begrepen. De bedoe ling Was te doen uitkomen dat het begrip zelf standigheid beter beantwoordt aan de essen- tiala der aan Nederland door zijn natuurlijke en politieke positie aangewezen staatkunde dan het begrip neutraliteit. Dit toch beperkt zich tot de gedachte, dat het niet op den weg van Ne derland ligt zich te mengen in de geschillen van andere staten. Op zichzelf is dit nauwelijks een Staatkunde te noemen. Zelfstandigheid evenwel zegt meer. Dit begrip onderstelt niet slechts de neutraliteit, omdat deze, gelet op onze geografische ligging en op de omringende machtsverhoudingen, voorwaarde is van zelf behoud, maar het geeft tevens uitdrukking aan den eisch, dat de Nederlandsche staatkunde leven moet uit eigen kracht en eigen geest en vrij moet zijn van vreemden invloed. Dit is niet slechts eisch van het eigen belang, maar ook van het Europeesch politiek evenwicht, waarin de zelfstandigheid van Nederland een rol van beteekenis vervult. Hetzelfde geldt mutatis mutandis ten aanzien van de buiten Europa, met name in Azië, gelegen deelen des Rijks. Voor bezorgdheid dat deze opvatting van de Nederlandsche politiek een beletsel zou kun nen zijn om met andere kleine staten op den grondslag van hef. recht dp internationale poli tiek rechter te vestigen tegenover de machts politiek, die thans ook nog zulk een groote rol speelt, is naar de meening van den minister geen grond aanwezig. Met isolement heeft zij niets gemeen. Het aandeel, dat Nederland ook na den oor log in de internationale samenwerking en rechtsvorming gehad heeft, is zeer ruim ge weest en het bewijst, dat de Nederlandsche po litiek zich in deze richting met succes heeft be wogen, ondanks de moeilijkheden, die daarbij o.a. uit hoofde der politieke verhoudingen te overwinnen vielen. De reis van de Koningin. Wat betreft de reis van de Koningin naar de Scandinavische landen, wordt opgemerkt, dat deze reis in zooverre beteekenis had, dat met deze Staten door Nederland gaarne overleg gepleegd wordt en het bezoek, door de gevoe lens welke tot uitdrukking kwamen voor de verlevendiging en bevestiging der vriendschap pelijke betrekkingen van belang was. Volkenbond. De waardeering, welke werd uitgesproken voor hetgeen de Volkenbond voor Oostenijk heeft gedaan, verheugt^clen minister, mede met het oog op de beslissing der Regeering in zake deelneming in de garantie van de Oostenrijk- sche leening. Verhouding tusschen Nederland en België. De minister kan geen inlichtingen geven over hetgeen in de parlementaire commissie voor buitenlahdsche zaken in België gezegd is ge worden, voor zoover niet een officieel commu niqué ter beschikking staat. Op de vraag hoe het staat met de verhouding tusschen den Belgischen en den Nederland- schen loodsdienst kan de minister geen ander antwoord geven dan dat in die verhouding geen wijziging is gekomen. Gezantschap b ij den Paus. De minister neemt aan, dat de leden, die de wenschelijkheid uitspraken, dat op dezen post een protestant zou worden benoemd, daarmede niet bedoelden zich uit te spreken voor een vervanging van den tegenwoordigen titularis. llofnieuws. De Koningin heeft gistervoormiddag kwart voor twaalven ten Koninklijken Paleize in Den Haag den Poolschen Gezant ontvangen, die Haar een eigenhandigen brief van den president van de Poolsche republiek heeft Overhandigd. Wijziging van tic Pensioenwet 1922. Een wijziging der Pensioenwet is ingediend. B ijkens de Memorie van Toelichting heeft de met 1 Juli 1922 ingevoerde Pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren in de practijk getoond eenige wijzigingen te behoeven welke bij' dit ontwerp worden voorgesteld. De voornaamste hjervan zijn dat wordt voorgesteld,om als personen in lossen dienst aan te merken hen wier diensttijd slechts 12 maanden of korter duurt, en om wann er het gezamenlijk militair- en burgerlijk pensioen de gestelde limiet zou overschrijden het burgerlijk pensioen in een zoodanige rede in te korten, dat wanneer ook het militair pensioen in gelijke ïedë wordt ingekort, de limiet wordt bereikt. Dc Nieuwe Katholieke Partij. In de gisteravond gehouden ledenvergadering van de R.K. kiesvereeniging te Utrecht is het verzoek van den heer W. F. Swane 'om weer als lid der vereeniging te worden toegelaten, na uitvoerige discussies, afgewezen met 100 tegen 22 stemmen en 5 stemmen blanco. Bezuiniging in Indic. Het personeel van de Staatsspoor is met 10 ingekrompen. De vaste salarissen zijn 4 miliioen minder-, In totaal is thans 1100 man van het 3545 tellende vaste personeel ontslagen. Een Nederlander- veroordeeld. Een Nederlandsch onderdaan is wegens verbo den invoer van spiritus, welke met een Rijnaak naar Keulen is vervoerd, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en vierhonderd mil iioen mark boete. Twee andere beklaagden in deze zaak, die van Duitsche nationaliteit waren, werden vrijgesproken. Inbraken. Gisternacht is ingebroken ten huize van mevrouw de Wed. C. F.Van W., aan den Dorpsweg te Leiderdorp. De inbrekers hebben al het aanwezige tafelzilver en verder goud en zilverwerk meegenomen. Inbrekers- gereedschap en kleedingstukken hebben zij -achtergelaten. Uit het perceel in dc Joost Bankerslraat te Amsterdam is een geldtrommeltje met effecten ter waarde van ongeveer 8000 en gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Het geld trommeltje is later ledig teruggevonden. Ten tweede male in korten tijd lieeft in Oostelijk Zéeuwsch Vlaanderen een brutale inbraak plaats gehad. Nadat kort geleden ten huize van den pastoor te St. Jansteen een groote som geld, loopende in de duizenden, was ont vreemd, is thans in een fabriek van gebreide goederen bij Hulst een brandkast geforceerd en is een bedrag van duizenden guldens, bestemd voor uitbetaling van loon aan dc vele Neder landsche en Belgische vrouwen, die in de fabriek werken, medegenomen. Het parket uit Middel burg is reeds ter plaatse. Ongelukken. Te Valthermond is Woens dagavond het 15-jarige dochtertje van de J. door de duisternis met de fiets in het water gereden en verdronken. Woensdagmiddag is onder Valkenburg (Z. I-I.) de 11-jarige B. uit Oegstgeest van een zandschuit in den Rijn gevallen. Zijn 18-jarige broeder sprong hem na om hem te redden. Bei den zijn echter verdronken. Hun lijken zijn kort daarna opgehaald. Brandstichting. Te Assen is gisteren gevankelijk binnengebracht J.E., magazijnbe diende te Coevorden, die aldaar uit wraak brand heeft gesticht in het magazijn vanzijn patroon, den heer Feyen. Allemaal raadslid. Deelde wij dezer dagen mede, dat er in de gemeente Egmond- binnen een „reuze" animo blijkt te bestaan voor het raadslidmaatschap, thans staat vast, dat Uitgeest deze gemeente verre overtroeft. In de bestuursvergadering van de R.K. Kiesver eeniging bleek n.l., dat niet minder dan 64 lijsten waren ingediend, bevattende evenveel namen 1 Het kan niet ontkend worden, dat bier een ware wedloop gedaan Wordt om het algemeen belang te dienen of.. zouden eergevoel en presentiegeld ook een Woordje meespreken Scheepsramp. Het Engelsche stoom schip Melville" op weg naar Gent en komende van Goole, is bij de Steenbank voor den mond der Ooster-Schelde te Vlissingen gezonken, 'iwaali leden der bemanning zijn verdronken. Twee werden door het Noorsche stoomschip „Frit- hofheide" gered. De ramp met het Britsche stoomschip „Mel ville" had plaats op 20 mijlen in zee midden van Steenbankboei. Door den consulairen agent te Vlissingen wordt medegedeeld, dat zich negentien man aan boord zouden bevinden. De namen van de twee geredden zijn J. R. Hall, mairoos en W. Woodby, donkeyman. Deze beiden zijn met het Noorsche stoomschip „Grilhof' medegevaren naar Antwerpen. Roofmoord. Te Pimasens (Palts) werd een 21-jarige koopman in de nabijheid zijner Woning dood gevonden. Het lijk vertoonde verschillende steken of snéden in het gelaat en een doodelijke wond aan het achterhoofd. Het horloge en de portefeuille van den vermoorde W^iren verdwenen. Bij het onderzoek kwam«ien op het spoor van twee Marokkaansche soldaten. Deze waren kort voor middernacht in de Woning van een installa teur binnengedrongen, bij wicn zij zoogenaamd een huiszoeking wilden doen. Het gelukte dezen echter, de kas, waarop de indringers het gemunt hadden, i.n veiligheid te brengen. Nadat de Ma rokkanen Vertrokken Waren, bezochten zij een in de nabijheid gelegen café, dat zij kort voor den moord verlieten. Dit feit gaf den rechter van instructie aan leiding, den Franschen commandant te ver zoeken een onderzoek te mogen instellen bij de in de Turnhalle ondergebrachte militairen. Dit onderzoek had tot resultaat, dat een der Marok kanen door getuigen herkend Werd. Het horloge en de portefeuille van den vermoorde Werden op hem gevonden. De beide Marokkanen bevinden zich in het huis van bewaring te Pirmasens. Ramp aan boord. Een van de drie matrozen, die gewond werden bij de ontploffing van een torpedo aan boord van do Britsche torpedojager „Coventry", waarbij twee matro zen werden gedood, is gister overleden. De beide andere gewonde matrozen gaan goed vooruit. Het ongeluk is, naar bij het onderzoek is ge bleken, te wijten aan het feit, dat een torpedo uit de lanceerbuis op hot dek gleed en daar tot ontploffing kwam. Over de clandestiene jenever stok e r ij in Rusland is reeds veel geschreven. Thans wijst in de „Izwestia" van 1 Maart volks commissaris Semachko nog eens op dit euvel. Het wordt tijd, schrijft Semachko, dat aan dit bedrijf, dat niets meer of minder beteekent dan volksvergiftiging, een eind komt. Krasse maat regelen moeten worden genomen, niet alleen tegen de stokers, doch ook tegen de verkoopers van dezen sterken drank. Laat de communisti sche partij en laten de vakvereenigingen hun medewerking in dezen verleenen. Wapens ontdek t. Op het kasteel Ca- puth nabij Potsdam hebben de autoriteiten gister een huiszoeking gehouden en bij deze gelegenheid een groot aantal wapens o.a. 8 machinegeweren ontdekt. De bewoner had eerst, uitdrukkelijk verklaard geen wapens te bezitten. Na de ontdekking weigerde hij te verklaren hoe hij aan deze wapens was gekomen. Inbraak. In het seismologisch instituut dat nabij Koningsbergen in een bosch is gelegen, heeft een inbraak plaats gehad, waarbij het in strumentarium zoodanig van alle metalen deelen werd beroofd, dat het maanden zal duren, voor dat alles'weer zal zijn hérsteld. De nood der Grieksche vluch telingen. Zooals men w'eet zijn in de laatste dagen 25000 vluchtelingen uit Klein-Azië te Constantinopel aangekomen, die in de grootste ellende verkeeren en geteisterd worden door allerlei ziekten, zooals typhus, pokken, enz. In verband hiermede heeft de patriarch Meletios een oproep gericht aan de menschenvrienden in de geheele wereld met het verzoek om hulp voor deze ongelukkigcn. Voor dit doel heeft hij zich in de eerste plaats gewend tot het internationale comité van het Roode Kruis te Genéve. De gedelegeerden van dit comité te Constantinopel heeft dit bericht bevestigd en verzocht het comi té in verband met een dringend beroep der m- tergeallieerde gezondheidscommissie onmiddel lijk hulp te zenden ter bestrijding van het epi demiegevaar, dat de geheele bevolking van Constantinopel bedreigt. Het internationale comité van het Roode Kruis heeft de humanitaire instellingen, die in staat zijn haar medewerking te verleenen daar van in kennis gesteld. Giften worden gaarne door het internationale comité van het Roode Kruis te Genéve in ontvangst genomen. Een krachtig geste 1. Te Escabana in de Vereenigde Stal en heeft zich dezer dagen een wonder op medisch gebied voorgedaan. In het ziekenhuis aldaai Wordt een meisje ver pleegd, welks lichaamstemperatuur reeds gedu rende vijf dagen op 46 graden staat. IJK wonder wordt bevestigd door een verklaring van den secretaris der geneeskundige vereeniging aldaar. Behalve deze temperatuursverhooging heeft men bij haar nog geen eigenlijke ziekte kun nen constateeren. Zij is zeer goed bij bewust zijn, leest en spreekt met degenen die haar ko men bezoeken. Op zeker oogenblik wist zij aan het waak zaam oog der verpleegster te ontsnappen en naar de binnenplaats te vluchten, waar zij zich om afkoeling te zoeken, in de sneeuw wentelde, zelfs dit koude bad was niet in staat de koorts een oogenblik te doen wijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5