Vanltas Vaoitafum. 46ste Jaargang. Zaterdag 17 Maart 1923. No. 13592 Bureau KOEMARKT 4 A b o n n e post 2.50 per Teleiooc Intercommunaal 85. Postbus meuten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Mit nummer bestaat uit twee bladen TW E E 1) E BLAB Binnenland, Mr. Kolkman. De Haagsche briefschrijver van de „Tijd" wijdt zijn jongsten brief geheel aan mr. Kolkman, 't Volgende citaat nemen We er uit „Uit den groothandel voortgekomen, geboren in een echte koopmanstad, kent de handel hem en hij den handel met zijn behoeften. Notaris in een plattelandsgemeente, weet niemand beter met den boer om te gaan dan hij, en niet alleen met den boer, maar ook mêt zijn arbeiders. Jarenlang lid van den gemeenteraad van Den Haag, is hij er de uitverkoren raadsman van iedereen, van oud en jong, maar vooral van de Werklieden en hunne organisaties. Zoo was het niet alleen in den tijd van zijn raadslidmaat schap en daarvóór, maar zelfs gedurende zijn ministerschap. Mr. Kolkman wist men altijd te vinden en naar mr. Kolkman durfde men altijd gaan. Hij bleef in dien tijd zijn gewone leven van vioeger leven en ging voort zich te vertooncn. waar hij zich vóór dien tijd vertoonde, zijn om geving doende vergeten, dat een Minister onder hen verkeerde. En thans nog, als men met iets geen raad Weet, gaat men naar mr. Kolkman. Zijn toegankelijkheid voor allen maakt, dat er heel weinig' politieke geschilkantjes zijn in den lande, waarbij niet een der partijen, vaak echter beiden bij hem komen aankloppen. In Gelder land vooral kan niets gebeuren, zonder dat zijn oordeel wordt gevraagd. Niet alleen vandaar komt men, maar uit het geheele land. Wie dan naar zijn inzicht gelijk heeft, krijgt van hem gelijk en wie ongelijk heeft, ongelijk, zonder dat persoonlijke relaties daarop van in vloed zijn. Hooggeplaatste en eenvoudige man, conservatief of democraat, Weten dan dat daarbij die verschillen bij hem niet Wegen. Mr. Kolkman is altijd dezelfde geweest en gebleven. Hij is dat ook als katholiek. In zijn studententijd reeds kende men Kolkman, Bevers, Bahlmann als echte Roomsche studenten, het geen toen nog heel wat meer karakter vroeg dan thans. Tegenwoordig komt het helaas een enkele maal voor, dat nu en dan candidaten Worden gesteld, van wie het bewijs, dat zij katholiek zijn, hierin wordt gevonden, dat zij Zondags naar de kerk gaan en alleen hun Paschen houden. Tot dit soort heeft de heer Kolkman nooit be hoord. Hij is altijd geweest een van die eenvou dige katholieken, die het vanzelfsprekend vinden en dan ook niets bijzonders er in zien, dat zij in het groot en in het klein zich aan de Wet houden van God en van onze Moeder de H. Kerk ;die zich niet kunnen indenken, dat men, uit over tuiging katholiek zijnde, niet in zijn huis, in zijn verkeer met anderen, in zijn ontspanningen, in één woord, in geheel zijn handel en wandel leeft als katholiek dat men niet, als bet eenigszins kan, dagelijks de H. Mis of de Kerk even bezoekt dat men niet gebruik maakt van alle Genade middelen, die de Kerk biedt, om in den strijd des levens zich staande te houden dat men daartoe niet do hulp inroept van wie wij Weten, dat de voorspraak veelvermogend is. Maar die juist, omdat zij dit. zoo vanzelfsprekend vinden, niet eraan denken, daarmede te koop te loopen, het zonder reden te laten merken aan anderen die integendeel maar liefst zien, dat zoo weinig mogelijk voor den dag komt-hetgeen zij doendoch die, als het noodig is, het niet kunnen begrijpen dat men zich zou schamen voor Wat zij hun groot- sten schat achten, noch dat men zou dulden in hun tegenwoordigheid het heilige aan te vallen, of een woord van spot daarover te spreken. Van die eenvoudige katholieken is hij er een een van Wien iedereen weet dat hij een vurig katholiek is, zonder dat hij het behoeft te zeggen of- zegt, maar van wien aan ieder bekend is, dat men zijn bloed tot kookhitte opvoert, als men een vinger uitsteekt naar hetgeen bij alle liefde, die hij den zijnen toedraagt, zijn hoogste liefde is zijn liefde tot zijn God. Van de zeven der elf kinderen, die in hef leven werden gespaard, stond bij er clan ook blijmoedig twee als zusters en een als pater aan dien God af." Gemengd Nieuws. Godsdienstig leven in de Ver. Staten. Aan de jongste gegevens omtrent het aantal Katholieken, protestanten en godsdienst- loozen in de Vereenigde Staten, ontleenen wij het volgende Op de 110 millioen inwoners, tellen de Ver eenigde Staten ruim 53 millioen Christenen. Verdeeld over de godsdiensten vinden wij aan gegeven Kathólieken25millioen, methodisten 8, baptisten 71/2, presbyterianen 21/2, discipelensvan Christus 11/2, cpiscopalen ruim 1, andere pro- testantsche secten ongeveer 8 millioen. Het aan tal kerken voor de Christelijke eeredienst be draagt ongeveer 230.000. Aan goede werken gaven de laatste jaren de methodisten uit 85,934.000 dollar, de Katho lieken 75.368.294 en de episcopalen 34.934.000. Men moet daarbij echter niet vergeten, dat tot de cpiscopalen en methodisten het grootste aan tal Amerikaansche milliardairs en milionnairs, zooals Rockefeller, Morgan, Baker en anderen behooren, terwijl de Katholieke kerk haar aan hangers voornamelijk onder de arbeiders en im migranten telt. Naar verder uit het cijfermateriaal blijkt be zitten de 25 millioen Katholieken een eeuw geleden waren er nauwelijks vijftien duizend 17.000 kerken, kapellen en missie-staties, 51 universiteiten, bezocht door 19.802 studenten. 51 seminaries voor de seculiere geestelijkheid met 6667 studenten, 113 seminaries voor de religieuze congregaties met 4531 studeerenden, 115 colleges met 13.990 leerlingen, 309 novicia ten met 10544 novicen, 1152 middelbare scholen met 129873 leerlingen, 5690 parochiale scholen met 1698032 leerlingen, 358 verschillende insti tuten (weeshuizen en andere) met 59.376 kinde ren, zoo parochiale theaters en een Katholieke kunstenaarsvereeniging, welke meer dan 400 leden telt. De instituten ter opleiding van protestantsche geestelijken tellen weinig studenten, vooral se dert den oorlog. Op het jongste congres der pro testantsche kerken te Boston kwam mede het gebrek aan geestelijken ter sprake. Verklaard In razende vaart ratelt de express-trein door den donkeren, killen nacht, naar zijn eind bestemming Parijs. Als een woest, zwart-blin- kend ondier jaagt de machtige locomotief zich voort, meesleepend den langen wagon-lros, waar van de bedekte ruiten slechts aan de zijden nog eenige wazig licht doorlaten. Behalve het wakkere machine-personeel, eft dat van den postwagen, liggen verder alle reizi gers in dieperen of Iichteren slaap, trachtend de dag-zorgen te vergeten. Allen hebben zich een zoo geriefelijk mogelijke ligplaats gekozen, de eentonige maat van het' bcwegingsrythme overstelpte hen met een on- weerstaanbaren drang naar nachtelijke rust. In een heerlijk-gemakkelijk hoekje van een der le klas coupé's dommelt droomerig een jonge man, knap van gezicht en slank van gestalte. In Rotterdam stapte hij in en had met, geluk dit mooie rustigehoekjenog weten tebemachtigen. 't Is Henri Vervoort, rijk, nu hij zijn erfdeel in bezit heeft mogen nemen en bezield met vaste plannen om nu van het leven eens te genieten. En waar kon hij dat beter doen,dan in het lokken de, alles biedende Parijs, waar, naar hij'meende, geen enkelen wensch van zijn naar Wercldsch genot hunkerend hart onbevredigd zou blijven. In zijn droómdoemt reeds die grandioze lichtstad in hem'op, met al haar gezellige gelegenheden, restaurants, cabarets, hé, hoe zou hij er zich kunnen uitleven. "Wat gaf hij nog om al dat klein- steedsch gedoe, waarmee hij zich tot nu toe bezig had moeten houden. Vanaf dit oogenblik zou hij weten, wat leven was, want hij had er het middel toe het geld. Zijn brein en hart vol genietingen rekt hij zich behaaglijk uit en blijft verzonken in dat komende leven van lust en weelde. Steeds snelt de trein al maar door, spoedig, werd, dat 40.000 kerken zonder herder zijn. Wat New-York afzonderlijk betreft, geven de cijfers aan, dat de Katholieke godsdienst het meest gepractiseerd wordt. Er zijn momenteel in deze stad 1.943.720 Katholieken d.i. 34,59 der totale bevolking, 1.941.847 protestanten d.i. 34.55 1.634.012 Israëlieten d.w.z. 29,23 Grieksch-orthodoxen 91450 of 1,63 %Mn 1900 waren de protestanten 400.000 leden sterker. De getallenverhouding tusschen protestanten en Katholieken was toen resp. 1.629.240 en 1.210.240 Israëlieten waren er destijds 597.674. Engeland-s oorlogsoffers. In de parlementaire stukken, uitgegeven door den kanselier voor de schatkist, komen eenige belang wekkende gegevens voor over hetgeen de oorlog Groot-Brittannië in manschappen en geld gekost heeft. Wat de manschappen betreft, het Britsche rijk bracht 9.496.370 manschappen in het veld. Gedood werden 946.623 man, gewond 2.121.906 De bijdragen van Groot-Brittannië tot deze cij- gers zonder de dominions en Indië zijn op de been gebracht 6.211.427, gedood 743./02, ge wond 1.693.262. De cijfers betreffende de Britsche oorlogs kosten zijn slechts beschikbaar zegt de kan selier over de geheele financieele jaren. De uitgaven van de schatkist bedroegen van April 1914 tot Maart 1919 9.590 millioen pond. Dit gel.d werd als volgt verkregen directe belastingen 1.820 millioen pond, indirecte belastingen 910 millioen, binnenlandsche leeningen 5.500 millioen buitenlandsche leeningen 1.360 millioen. De Britsche leeningen aan de geallieerden en dominions, zoowel kapitaal als niet betaalde inte rest, bedroegen tot Maart 1922 in totaal 2.078 millioen pond.. Onder deze leeningen zijn niet begrepen de steun- en andere na-oorlogsche leeningen. Het bedrag, aan Frankrijk geleend, is 584 millioen pond, aanltalië 503 millioen pond, aan de andere geallieerden 841 millioen pond en aan de dominions loO millioen pond. De Britsche verliezen ter zee tengevolge van actie van den vijand bedroegen een waarde van 750 millioen pond aan scheepvaartwaarden, aan groot-tonnage acht millioen. 20.000 burgers verloren op zee hun leven. Voor krijgsgevangenen werd van Augustus 1914 tot Maart 1923 een bedrag van 470 millioen pond uitgegeven. De Britsche verplichtingen bedragen ingeschat kapitaal vanaf 1 April a.s. 832 millioen pond. Voor de gebieden, waarover Groot-Brittannie het mandaat bezit, bedroegen de uitgaven vol gens de parlementaire credieten m vier jaar millioen pond. De Griek sche vluchtelinge n t e Constantinopel. Omtrent de vreesehjke toestanden, Waaraan de Grieksche vluchtelingen zijn onderworpen wordt aan de Engelsche bladen gemeld r> Generaal sir Charles Harington, de Brit sche opperbevelhebber, nam dezer dagen af scheid van het Essex-regiment, dat naar Indie vertrok. Op korten afstand van de boot, waar op het transport zich inscheepte, lag een on- oogelijk uitziend scheepje, volgeladen met Grieksche vluchtelingen, een pijnlijk bewijs wanneer de morgen daagt, zal het einddoel be reikt zijn. „Parijs, Parijs" galmt het geroep der conduc teurs onder de machtig glazen spanningen van het Gare du Nord.Met een luchtigen sprong staat Henri op het perron en duwt zich met de menig te andere reizigers voort naar den uitgang, 't Is 11 uur in den morgen en buiten gekomen aan schouwt hij het Parijsche straatleven in zijn volle beweging en drukte. In Rotterdam was hij Wel Wat geroezemoes gewend, maar dat kan toch niet halen bij dit bier in Parijs. Heerlijke aflei ding, denkt hij, zoo om je zelf geheel te vergeten en gansch in het zich-om-je-heen-bewegende opte gaan. Met vroolijk, zorgeloos gezicht loopt bij voort, den roep van taxi-chauffeurs weigerend afslaand, want wandelend in den zonnigen len temorgen valt er van alles veel meer te genieten. Ook in het hotel wordt zijn stemming niet vergald door ongezelligheid of onsmakelijke tafel, want beleefd en net zijn er de gasten en kellners en naar zijn zin de variecrende spijzen. In den middag moet hij toch Parijs eens nader gaan bezien en bierbij is een auto onmisbaar. Zacht- deinend rijdt bij in den open wagen langs boule vards, over pleinen cn tallooze bruggen over de Seine, waar vrachtbooten en pleizierjachten in zonnegloed den kalmen waterspiegel verleven digen. Intens acht Henri het genot, dat bij in deze mondaine wereld bij 't zien van zooveel pracht en variatie beleeft, 's Avonds krijgt het cabaret een beurt. Licht er over heen denkend, i zelfs met een geheime hoop, hier eens het echte Parijsche leven, maar dan meer van den Iichteren kant te leeren kennenis hij er naar toe getrokken n zijn vermomde bedoeling vindt hij er bevre digd. 't Zijn hier allemaal mannen en vrouwen, uiterlijk net en beschaafd, maar innerlijk belust op bevrediging der laagste hartstochten. En een maal in deze omgeving, raakt Henri meer en van de bijna hopelooze moeilijkheden, waar voor de liefdadigheidsinstellingen zich hier ge plaatst zien. Generaal Harington zeide, dat dit het ver schrikkelijkste en meest medeleden-Wekkende schouwspel was, dat hij ooit in zijn leven had gezien. Er waren een zeventigtal vluchtelingen aan boord, meest vrouwe!?, Waaronder 35 dooden, De ongelukkigeh hadden niet esns meer de kracht de lijken van de overledenen over boord te zetten. Op het schip, waarop zich het transport Britsche troepen bevond, kon men het ge- Weeklaag van de zieken duidelijk hooren. Nie mand had naar deze vluchtelingen omgezien, doch thans hebben de Britsche autoriteiten het reddingswerk ter hand genomen. Zij heb ben een militair-arts van de noodige genees- en verbandmiddelen voorzien, aan boord ge zonden. Het vraagstuk van het vervoer der vluchte lingen heeft thans de aandacht van de Hooge Commissarissen, daar het te ingewikkeld is, dan dat één staat deze kwestie volledig zou kunnen oplossen. Er zijn reeds 25.000 vluchte lingen te Constantinopel, terwijl er 16.000 onderweg zijn en er nog ongeveer 20.000 zul len volgen. De toestand te Constantinopel is inderdaad ernstig. Terwijl de zomer in aantocht is, wordt de stad bedreigd met typhus, pokken, koorts, enz. Deze ziekten eischen elke week honder den slachtoffers onder de vluchtelingen, die hier aan land zijn gebracht. Gp 1 i c h s t er g e a r r e s t e e r d. Te Rijs- sel is dezer dagen een vrouw gearresteerd,zekere Moranval, die reeds eenige maanden werd ge zocht wegens vele oplichtingen. Meestal placht zij zich bij de uitoefening van haar beroep barones te noemen cn op deze wijze wist zij te Parijs, Havre, Rennes, Soamur en tal van andere plaatsen slachtoffers te maken. Te Dijon had zij bet Wenschelijker gevonden een andere-rol te spelen Daar was zij com- tesse de Vigny geworden en had in de omtre- ken van die stad een mooie villa gehuurd. lederen morgen reed zij in een praclitigen ge- huurden auto naar Dijon. Haar kostbare toilet ten, de mooie auto en haar titel maakten na tuurlijk op de winkeliers den geWenschten in druk. Juweliers, zoowel als kleermakers en banketbakkers verleenden haar crediet en wa ren bovendien nog zeer vereerd met zulk een hoog bezoek. Zelfs van haar chauffer wist zij een som van vijfhonderd francs te „lccnen." Op zekeren dag bezocht de oplichtster een waarzegster, wier roem wijd in den omtrek verspreid was. Deze voorspelde haar uit de kaarten een schitterende toekomst. Zoozeer geloofde de kaartlegster blijkbaar zelf in haar helderziendheid, dat zij niet weigerde, toen haar cliënte haar 2000 francs ter leen vroeg. Toen de leveranciers eenigen tijd later aan de villa hun rekeningen kwamen presenteeren moesten zij tot bun ontsteltenis vernemen, dat hun voorname klant naar een onbekende be stemming was vertrokken. De vrouw Werd door de rechtbank te Rijssei veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar. meer verstrikt in de hem omringende gevaren. Zijn onverschilligheid en onervarenheid helpen hem nog, om reeds dezen eersten avond een goed deel van zijn geweten te verstikken. Weken ach tereen gaat nu datzelfde plezierleven door, ka meraden, luchtig van opvatting, juist naar Hen ri's zin, omringen hem overal waar hij komt, en weten zich goed bezorgd bij den rijken Hollander Zijn geld is de oorzaak van hunne en ook bare toegeeflijkheid en vriendschap en overal, waar dit het beste en plezierigste Verkwist kan worden brengen ze hem heen. Hun slachtoffer vindt alles goed, als hij zelf ook maar in de volste mate kan pleziéren. Hij merkt blijkbaar niet, of wil het liever niet merken, dat een dergelijk leven zijn beurs moet uitputten, och dat zijn zorgen voor later. En altijd door werpt hij zich op nieuw genot, steeds heviger worden zijn lusten en nog is de eene niet bevredigd of de andere verdoeze t reeds Weer zijn geest en zinnen. Momenten zijn er in dien roes, waarop hij het vaag inziet, dat hij geestelijk en materieel naar den afgrond ijlt, maar evenzoo snel wordA deze Weer weggevaagd door den hem oVerheerscbenden drang zijner hartstochten. Tenslotte is het voorziene en gevreesde oogen blik gekomen, waarop ITenri zich zijn eigenlijken toestand diep bewust is geworden, zijn geld is verkwist, en zijn geest en lichaam zijn de dupe dier verkwistingen en uitspattingen g W ZFk m geknakt zit hij op zijn kamer, weet niet wat te beginnen Daar plotsedmg se 1 te binnen, dat hij toch nog een <n>. j moet hebben, ja zijn broer Jan, de pater lie a. kapelaan in een der paröchies^Werkzamn mo zijn en snel is zijn plan gemaakt A alleen kan hij nog hulp verwachten, die zal Inm niet als alle andere om zijn ellendigen toestand verstooten. Hij neemt de noodige informaties en boort, dat hij hem aan de Madeleine kan vinden. 't Is zeven uur in den Zondagavond en schuch ter belt hij bij de pastorie aan. „De pater is in de kerk" zegt de huishoudster, „bijhoudt devast- ten meditatie". Niet zonder aarzeling bestijgt Henri de hooge trappen en treedt het heiligdom binnen dat hij zoo langen tijd in dwaze onverschilligheid den rug heeft toegekeerd. Een groote menigte zit er aandachtig te luisteren, de oogen gericht naar den midden in de machtige ruimte gelegen kan sel van waaraf heldere priesterwoorden klin ken. Henri voelt zich bier als een indringer, rust verstoorder, maar toch Werkt die devote stem ming der vele menschen rustig op hem in. ttij waagt zich meer naar voren, tot achter een zui dicht bij den kansel. God, ja, zijn broer is het die hier spreekt. Bleek ziet hij er uit, maar toch lig gen blijde, gelaten trekken op zijn ge^ht lïenr houdt zich Verborgen cn luistert aandachtig. Hij hoort de Woorden van den goeden moorde naar tot Christus aan Zijn Kruis. Heer gedenk mijner". Vreemd en toch zoo zoet klinken hem deze in zijn ooren en dringen door tot m zijn hart. Neen niet alle geloof en liefde is hieruit verdre ven en waar deze nog zijn, vindt ook de hoop nog een plaats. „Hoe dwaas was ik, zucht de jonge man, om a! mijn hoop en verwachting in de were'ldsche lusten te stellen, slechts lasten heb ik ervan ondervonden steeds sterker werd de begeerte en telkens weer nieuwe lusten ^zochten naar bevrediging, die echter al verder en verder terugweekNeen, nu wist hij het, zoo ging het niet langer. En langzaam rijpt in hem bet vaste voornemen, een nieuw leven'tc.beginnen. Straks na de meditatie zal hij zijn broer ades oprecht bekennen en met diens hulp en eigen goeden wil zal de toekomst voor hem nog niet verloren zijn. V t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5