S IJ f 1 II iel oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAMEHi FEUILLETON. 46st© Jaargang, Woensdag 21 Maart 1923, Ho. 1359a. I H mm mam mm fe li Bureau KOEMARKT 4. Telefoon I iite nsonunon aai 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. r»i hhmii. iiiGataaaEsmaaamBm^aw^TiatawMBgii w.nkwtiimni 'n zones Tegen het vloeken. Zooals men weet, was ter laatstgehouden raadsvergadering ook een schrijven ingekomen van de Vereeniging tegen het schenden door vloeken van Gods Heiligen Naam, waarin '1 gemeentebestuur werd verzocht, zijn macht uit te oefenen, om, waar mogelijk, dit oneerbiedig gebruiken van Gods Naam tegen te gaan, desnoods met straffen. De Raad hier wilde er echter niet op ingaan en o.i. terecht, want dergelijke-- straffen zouden hier toch haar doel voorbij streven. Men moet als geloovig mensch daarom zelf zoo verstandig zijn, God niet te beleedigen en ook van een ongeloovig mensch kan vloeken onverstandig, onzinnig worden geacht, daar hij ontkent immers het bestaan van een God aan te nemen. B. en W. van Zwijndrecht, aan wie hoven- genoemde vereeniging haar verzoek ook richtte, blijken dit in toestemmenden zin te willen be antwoorden, want ze stellen hun raad voor, een nieuw artikel in de politie-verordening te lasschen tegen het hoonen of lasteren van God, dit bevorderen of daartoe gelegenheid geven. 't Is hun goed recht en de raad kan verder oordeelen of 't gewenscht is aan de plannen van 't college uitvoering te geven. Maar wie zal er nu aan twijfelen, dat Zwijn- drechts bestuur zijn voorstel niet met goede, edele bedoelingen zou hebben opgemaakt. Na tuurlijk de socialisten, van wie in de „Voor waarts" J. A. B. zich weer als woordvoerder opwerpt. Over genoemd artikel zegt J. A. B. dan o.m. Het is een niet ongevaarlijk artikel. In den politieken strijd wordt de naam van God dik wijls misbruikt om het kapitalisme, dat tegen alle goddelijke wetten van menschelijkheid en rechtvaardigheid ingaat, te verdedigen. In elk geval zou zulk een artikel buiten wer king gesteld moeten worden in oorlogstijd. Immers, dan zou men in het vuur van nationa lisme niet langer de olie van de godsdienstige opwinding mogen werpen, niet meer in "Gods naam mogen opwekken, om goed te vechten, dat is zoovelen mogelijk van Gods schepselen van kant te maken. Men zou haast gaan denken, dat het college van B. en W. te Zwijndrecht uit religieuse socialisten bestaat, die zich nog veel meer ergeren aan het misbruik van de kracht, in de religie gelegen, ten dienste van het poli tieke christendom en den oorlogsgeest, dan aan de lompe en plompe aankondiging van een atheistische rede als „God is het Kwaad". God is het Hoogste Goed, de bron ook van alle goede krachten en al wordt Zijn naam ook niet verheerlijkt, Zijn wil wordt volbracht door een beweging, die zich stelt tegenover al het onrecht, de onredelijkheid en ellende van het maatschappelijke stelsel, welks vurigste ver dedigers met een ij del politievcrordeninkje mee- nen, het ijdel gebruik van Zijn naam te kunnen keeren". Och, och, dat arme kapitalisme moet het weer kunnen, voor de zooveelste maal wordt het vervloekt. En dat nog wel in den mond van hem, wiens meest consequente broeders' in Rusland dat kapitalisme zoo langzamerhand weer beginnen in te voei en. Deze schijnbare 100de kapitalisten maken geen verbod voor het vloeken, integendeel, ze doen alles, om God steeds meer te kunnen hoonen en den eenvoudigen Russischen boer zijn geloof te ontnemen, wat hun echter, zooals uit berichten blijkt, vooreerst nog niet zal ge lukken. En dacht men nu, dat de z cli veel Verstandiger wanende socialisten hier, die tel kens maar weer beweren, dat ze den godsdienst niet vijandig zijn en toch in daden zich zoo geheel anders toonen, bij het bezitten der 64 Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Hoe meer ik daarover nadacht, hoe waarschijn lijker mij dat voorkwam. „Ik smeek u, lieve Vader, wend deze bezoeking van mij af" Vader haalde de schouders op. „De Vrijvrouwe verlangt niets dat onbil lijk is het w are onbillijk dus te weigeren." „Maar zijn mijn redenen clan niet geldig Spreek toch 'n woordje voor mij bij de Vrijvrou We, Vader, en neem niet zoo grif aan." „Ik heb haar gisteren onder het oog gebracht, dat je haar zeker door gebrek aan vormen Zoüdt hinderen." „En zij bleef volhouden „Zij antwoordde dat ik eenvoudig die zaak a&n haar zou moeten overlaten. Uwe dochter heeft een aangeboren bevalligheid, die mij den besten uitslag voorspelt," voerde zij er aan toe. „Wanneer zal mijn Laak beginnen, Vader?" Vroeg ik terneergeslagen. „Zoo spoedig mogelijk. Maandagochtend zal ik je bij haar brengen. macht niel zouden handelen, als hun broeders dwingelanden in Rusland Daarom klinkt de laatste alinea van het „Voorwaarts"-citaat inder daad als leeg gebral. Blijven wij God hidden, dat Hij ons behoede voor het roode regime, dat politiek en militair de grootste dwingelandij belooft, dan maken wij ons daardoor zeker niet schuld g aan ijdel ge bruiken van Zijn Heiligen Naam. Buiteniandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Gistermiddag is van Fransche zijde de be langrijke mededeeling gedaan, dat de Duitsche regeering aan haar beabxbten in het bezette gebied instructie heeft gegeven, met de Fran- schen in zakelijke verbinding te treden. Tot nu toe hadden de Duitsche beambten opdracht, de Franschen te negeeren. Ook in ander opzicht is een ontspan ning van den toestand merkbaar. De betrek kingen tusschen cle Hoepen en de bezettings autoriteiten met de Duitsche bevolking zijn aanzienlijk verbeterd. Ook met de Duitsche ambtenaren wordt de verstandhouding beter. De regeeringspresident van Munster heeft aan de ambtenaren in het Roerbekken nieuwe in structies gegeven, waarin zij gemachtigd worden in verbinding te treden met de bezettingsautori teiten, op voorwaarde, dat hij te voren er van in kennis wordt gesteld. De correspondent van het „Acht Uhr Abend- blatt' te Essen meldt echter omtrent den toe stand in het Roergebied, dat het mogelijk is, dat in de eerstkomende dagen bij de pogingen der Franschen, de kolen van de mijnen weg te voeren, de beslissing vallen zal, en dat daardoor de strijd in het R ergebied zijn hoogtepunt zal bereiken want het staat vast, dat op geen enkele mijn gewerkt zal worden, waar de Fran schen zich vertoonen. De Franschen wachten, volgens den correspondent, nog slechts de komst van transportarbeiders af om met de confiscatie een aanvang te maken. Tegelijkertijd tracht nen de gemilitariseerde spoorwegtrajecten in gebruik te nemen, hetgeen ten gevolge van het gebrek aan personeel tot dusver nog zeer moeilijk is. De „Zeil" deelt mede, dat de Duitsche voor stellen voor de Parijsche conferentie binnenkort zullen worden gepubliceerd als bijlage voor een gedocumenteerde uiteenzetting der voorgeschie denis van de bezetting van het Roergebied. Naar het blad voorts meldt, is het kabinet- Cuno niet voornemens nieuwe schadevergoe- dingsvoorstellen uit te werken en op te stellen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Te Londen beginnen heden in de Ambassa deurszaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken de voorloopige geallieerde besprekingen etreffende het Tuiksche antwoord op het aangeboden vredesverdrag van Lausanne. Lord Gurzon zal het voorzitterschap bekleeden hij zal worden bijgestaan door sir Eyre Growe, den permanenten ondersecretaris van het Foreign Of ice. Bompard, die de Fransche regeering te .ausanne vertegenwoordigde, zal ook aan de Londensche besprekingen deelnemen. Markies Garroni of wel Montagna zal met den Italiaan- schen gezant te Londen Italië vertegenwoordi gen, terwijl Japan zal worden vertegenwoordigd door baron Hayasji. Veel opzien baarde gisteren het bericht, dat ook Venizelos uit Parijs overkomt. „Central News" meldt, dat hij op uitnoodiging van de Britsche regeering naar Londen komt, en, evenals de andere buitenlandsche gedele geerden. de gast van Groot-Brittannië zal zijn. DE GENTSCHE HOOGESCHOOLKWESTIE. Gistermiddag heeft de Belgische. Senaat ge stemd over het wetsontwerp, dat door cle Kamer is aangenomen, en waarbij de universiteit te Gent tot een Vlaamsche hoogeschool werd ge maakt. Artikel 1 van het ontwerp der Kamer is door den Senaat verworpen met 76 togen 58 stemmen en 6 onthoudingen. Het ontwerp is dus gevallen. Heden zal worden gestemd over de drie voor stellen, welke nog afgehandeld moeten worden, o.m. het voorstel om te Gent een Vlaamsche universiteit te stichten, afgescheiden van de thans aldaar bestaande. OOSTENRIJK. Naar het „Neues Wiener Tageblatt" verneemt, zal in de statuten der Oostenrijksche Nationale Bank een bepaling worden ingelascht, volgens welke aan den president der bank op voorstel van den commissaris-generaal van den Volken bond een buitenlandsche adviseur zal worden toegevoegd. JOEGO-SLAV1E. Volgens de definitieve uitslagen der verkie zingen voor het parlement hebben de. radicalen van de Pasitsj partij 120 zetels verworven, de partij van Raditsj 70, de democraten 50, de clj- rialen 22, de Mohammedanen van Bosnië 18, de Servische agrarische partij 9, de Duitsche min derheid 6, de Roemeensche minderheid 1 en de sociaal-democraten 3 zetels. De rest van het aantal mandaten, dat 313 bedraagt, zal worden verdeeld onder verschillende buiten de partijen staande politici. De radicalen der partij Protitsj, de commu nisten en de republikeinen kregen geen enkelen zetel. De nieuwe Skocptsjina zal 18 April bijeen komen. Ik liep zwijgend naast hem voort. Ik her innerde mij den langen, scherpen blik, dien de Vrijvrouwe gisteren op mij had gevestigd, en begon te vermoeden, dat het voornemen, het welk mij zooveel verdriet berokkende, wellicht gisteren uit den luim van een oogenblik geboren was. Mijn bereidwilligheid werd er niet grooter door. „Beheersch uw hoogmoed, houd uw dikwerf scherpe tong in toom en vergeet niet wat gij der Vrijvrouwe schuldig zijt, Margreet." „Zij zal mij daaraan wel herinneren." Ik liep naar huis terug. Moeder was al bezig .met een cn ander voor mijn toilet na te kijken. Daar moest aangevuld of verfrischt worden. Wij gingen dien middag met de diligence naar Bermen. Ook dat nog Alles stemde mij boos en onwillig. Moeder merkte het niet op. Zij ging van den eenen winkel naar den anderen, zocht uit en kocht een aantal fraaie zaken lange handschoenen, de mij tot aan den elboog reikten, keurige lange schoenen, fijne kousen, kleurig lint voor mijn ceinture, een eeharpe van zachtblauwe stof voor de koele zomeravonden Al die toebereidselen brachten mij tot, een nadenken. Vader en Moeder wilden mij alles zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk maken. ALLERLEI. Uit Praag Volgens het „Prager Tageblalt" is de regeering van Tsjecho-Slowakije voorne mens over te gaan tot de uitwijzing van Duit- schers, die leidende posities bekleeden in de industrie van Tsjecho-Slowakije, en wel als represaille voor de verbanning van twaalf Tsje- cho-Slowaaksche studenten uit Berlijn. De Duitsche legatie te Praag beijvert zich, om beide uitwijzingsbesluiten ingetrokken te krijgen. Uit Rome Het stoffelijk overschot van wijlen ex-koningin Milena van Montenegro is, zooals gemeld gisteren naar San Remo over gebracht, waar het is bijgezet in de crypte der Russische kerk, naast het stoffelijk overschot van haar echtgenoot. De plechtigheid droeg een particulier karakter. Uit Londen. De onderhandelingen tus schen werkgevers en werknemers in de bouw vakken zijn mislukt. Dit is voldoende om het vakvereenigingsbestuur te rechtvaardigen de staking uit te roepen na afloop van den termijn der huidige arbeidsvoorwaarden, n.l. 31 Maart. Behalve de stakingen der landarbeiders, der mijnwerkers en der bouwvakarbeiders, dreigt nu ook Donderdag in Dundee een staking van de jute-arbeiders uit te breken in verband met de voorgenomen loonsverlaging. Uit Londen. Op een gisteren gehouden vergadering van liberale Lagerhuisleden werd medegedeeld, dat de hereeniging van beide liberale partijen goed vordert. Uit Parijs. Poincaré heeft den Franschen gezant in Nederland, Charles Benoist, in au diëntie ontvangen. Reuter meldt uit Rangoon (Britsch-lndië) dat 4000 arbeiders van het petroleumgebied Beschaamd nam ik Moeder's hand op den terugtocht. „Ik zal mijn best doen Ik hoop dat gij tevreden zult zijn." „Het is uw eerste beproeving, Margaretha,, antwoordde mijn lieve moeder O, ik ondankbare Ik ben negentien jaai en ik pruttel en schuil weg in plaats van het onvermijdelijke flink in de oogen te zien. Wolfram kwam van het slot toen wij thuis Waren. „Hebt gij Bodo gezien?" Ik werd bij de Vrijvrouwe ontboden. Hier heb ik de stukken van mijn eerste proces." Hij hief een pakket op. Zijn toon was moede loos. Zou de Vrijvrouwe hem ook geknepen hebben Onder het avondmaal hoorde ik er meer van. De Vrijvrouwe had hem onderzoek en lei ding van een zaak opgedragen, die tusschen Wisburg en ik weet niet welken nabuur aan hangig was cn die in twist dreigek uit te loopen. Zij wenschte die zaak in der minne geschikt Wolfram had bescheiden aangemerkt dat dit veel tijd zou voerden. „Om het even," had zij gezegd, „de tijd is aan ons. Gij hebt er immers do kundigheden van Jenang Joeng plotseling het werk hebben neergelegd. Hierbij zijn alle maatschappijen van dat gebied betrokken. Uit Dusseldorp. De intergeallieerde Hooge Commissie heeft besloten liet onderzoek inzake den moordaanslag op Snieets, zelf ter hand te nemen, wegens het verband tusschen dezen aanslag cn de veiligheid in de bezette gebieden en der bezettingslegers. Statcn-Generaai. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag20 Maart. Het ontwerp tot wijziging van de wet tot in stelling van de orde van Oranje Nassau is aan genomen met 36 tegen 4 stemmen. De heer v. Lansehot (R. K.) irekt een vergelijking tusschen den toestand na. dezen oorlog en dien na de Napoleontische oorlogen. Ook toen depreciatie van het ruilmiddel, ook toen malaise. Moet de regeering ingrijpen in den noodtoestand der industrie Moet het zijn vrij handel of bescherming Het is langzamerhand geworden een kwestie vaii opportuniteit, niet een van principe. De toestand in Noord-Brabant is onhoudbaar voor de industrie. Spr. is teleur gesteld over wat de regeering voor de industrie heeft gedaan in dezen tijd. De maatregel, nu door cle regeering voorgesteld ten aanzien van den invoer van schoenen, komt te Iaat en is niet uitgebreid genoeg. Indien men de Nederlandsche 'industrie wil beschermen, moet men niet de wet gebruiken. De wet is stroef en komt vaak te laat. Daarom moet de regeering meer bevoegdheid aan zichzelf houden. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag20 Maart. Bij de regeling van werkzaamheden wordt besloten, het Wetsontwerp tot beperking van den invoer van schoenwerk na de registratieWet te behandelen en de interpcllalie-Biautingam Don derdag na kleinere wetsontwerpen. De heer Van den Tempel (S. D.) ver zoekt, tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw vragen te mogen richten over de rijksbijdrage aan gemeenten voor werkver schaffing en werkloosheidssteun. Morgen zal daarover worden beslist. Bij de voortgezette behandeling van de be- grooting van de posterij en telegrafie bespreekt minister Van Swaay de tarieven, die zoo zegt hij, in verhouding tot andere kosten van een brief niet overmatig gestegen zijn. Een beschei den tariefverlaging wordt onderworpen aan het oordeel van den minister van financiën. Ophef fing van dc kleinste kantoren geschiedt met over leg de lokale omstandigheden spreken daarbij mee. De minister behandelt verder de geheime cir culaire betreffende personeel-afvloeiing, die zon der medeweten van den minister en den direc^ teur-generaal door een inspecteur verzonden is. Spreker heeft dit scherp afgekeurd. Over het geval Stürkop kan, hangende het onderzoek, geen oordeel worden geveld. De op dracht aan de commissie van onderzoek Wordt verruimd. Er is een voorstel op komst tot verlaging van de giro-rente. De minister wijst een onderzoek over het ge- lieele postbedrijf af. Tegen de inotie-Van Braam beek is geen bezwaar. De heeren Bulten (R. K.) Van G ij n (V. B.) en S m e e n k (A. R.) replieeeren. De motie-van Braambeek (afschaffing port vrijdom) wordt aangenomen z. h. s. toe j gij zijt op de hoogte om deze zaak aan te durven. „Wel de kennis, niet den rang. Mijn promo- tie „Die kan tot later wachten." De Vrijvrouwe wil ook hem klein houden en vernederen. „Zult gij nu naar Wisburg gaan „Later. Vooiloopig kan ik hier veel na- /1(,'op dat akelige, afgelegen Wisburg Bodo zal daartegen opkomen." Ik zal de hulp van den zoon met tegen de moeder inroepen, Margreet," zeide hij glim lachend over mijn ijver. „Maar gij, zult gij zelf niet krachtiger voor uw eigen belangen optreden Als gij niet promo veert, kunt gij nooit den titel van doctor in de rechten voeren en geen rechterlijke betrekking krijgen." „Niet promovecrenDat ware onzinnig, Margreet. Ik ben overtuigd, dat de Vrijvrouwe daar zelve niet aan denkt." Of zij er niet aan denkt Dat zou ik niet durven verzekeren. Haar haat voor Wolfram is nog steeds niet over. Nog zie ik dat samenlr. deken der w< i kbrauwen en dien harden blik in haar blei kover spannen gelaat hij onze ontmoeting in den slottuin. (Wordt vervolgd) f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1