J Kliniek voor Voetlijders te Londen houdt zitting MAANDAG 2# MAAKT tO-12 en 2-6 uur, J. BOSCH, Baterstraat 63, Tel. 680 M. C. VAN WAMELEN, Schiedam, Hoogstraat 123. A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 Kamer 2en waren toestand van de schoenin dustrie niet kent, zoodat het niet aangaat, dezen stap naar protectionisme met zijn bedenkelijke gevolgen te doen. De heer Rutgers (A. R.) zegt noch prin cipieel vóór noch tegen protectie te zijn. Hij be schouwt dit ontwerp als een noodmaatregel. De minister van Arbeid, de heer A a 1 b e r s e beantwoordt de sprekers. Graag had hij breed voerig zijn opvatting over onze handelspolitiek willen uiteenzetten. De tijd ontbreekt hem daar voor echter. Ten aanzien van de vraag pro tectie of vrijhandel moet ieder land onder iedere omstandigheid zijn standpunt bepalen. De op vatting kan wisselen. Een klein land als het onze, met kleine binnenlandsche markt, zal als regel meer gebaat zijn met vrijhandel. Dit geldt voor normale tijden. In abnormale kan het anders zijn. Op het oogenblik acht spr. een algemeene protectionistische politiek verkeerd. Van hem is in dien geest niets te wachten. De tijdelijke concurrentie, die onze industrie thans heeft te weren, is anders dan de normale. Daardoor kan een industrie zoo in de knel komen, dat zij het niet meer houden kan. In dit geval verkeert de schoenen-industrie. De regeering heeft lang geaarzeld, eer zij met dit ontwerp is gekomen. Alle bezwaren, die dezer dagen zijn geopperd, heeft zij overwogen, maar men vergeet te veel, dat een invoerverbod een tijdelijke maat regel is. Rechtstreeksche steunverleening is veel gevaarlijker, omdat dan de bedrijven bij bosjes zullen komen vragen om steun. Spr. ontkent, dat kunstmatige prijsstijging het doel is. Het doel is de arbeidsgelegenheid in eigen land te vergrooten en dat geschiedt het best door den invoer tijdelijk te beperken. Het wetsontwerp Wordt aangenomen met 50 tegen 37 stemmen, rechts tegen links. J achtwet. De Jachtwet wordt aangenomen z. h. s. De vergadering Wordt gesloten tot nadere bij eenroeping. Binnenland, Liquidatie Nansen-Comité. Naar men verneemt, heeft het Nederlandsch Nansen-Comité zijn actie gestaakt. De geld inzameling is stopgezet, terwijl de tot heden ingezamelde gelden voor hunne bestemming worden besteed. De ledentallen der Vakcentralen. De ,,R.K. Vakbeweging" geeft de volgende ledentallen der vier vakcentralen Ledentallen 1 Januari hoogste Verlies 1923 ledencijfers in aantal 1 April 1920. N.V.V. 201.045 262.196 61.151 1 October 1920 R.K. Vakb. 122.558 158.221 35.663 1 October 1920 C. N. V. 62.541 76.756 14.215 1 Januari 1921 A. N. V. 45.759 51.983 6.224 Over het jaar 1922 had de R. K. Vakbe weging een totaal verlies van 29.086 leden. De jaarbeurs te Utrecht. De gisteren gesloten Jaarbeurs is bezocht door circa 24.000 bezoekers op dagkaarlen, waar bij nog geteld dienen te worden de 8500 bezoekers die te voren toegangskaarten hadden genomen. De meeste deelnemers op deze 8ste Jaarbeurs waren zeer tevreden over hun succes in zaken. Verschillende hunner hebben reeds onmiddellijk stand-ruimte ingehuurd voor de aanstaande Na- jaarsbeurs. Loonsverlaging bij de spoorwegen. Volgens de Res. bode zou met ingang van 1 Januari 1924 een algemeene loonsverlaging van 10 pet. bij de Nederlandsche Spoorwegen worden ingevoerd. Uit het bakkersbedrijf. In een gisteren te Utrecht gehouden vergade ring, uitgeschreven door het bestuur van den Nederl. Bakkersbond en het hoofdbestuur van den Nederl. R.K. Bakkersbond voor de leden van deze organisaties, wonende in de zestig gemeenten, die bij besluit van den minister van arbeid van 23 Augustus 1922 zijn uitgesloten den bakkersarbeid om 5 uur te mogen aanvangen is na eenige bespreking, waarhij afgevaar digden spraken van den h. i. onhoudbaren toe stand, die ontstaan is doordat de bakkers in die gemeenten, werkende met minder dan zes gezellen, niet vóór 6 uur met den arbeid mogen beginnen, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de besturen gemachtigd worden, met alle geoorloofde middelen te trach ten, aan dien toestand een einde te maken. Ver tegenwoordigd waren 45 van de 60 gemeenten. Uit acht gemeenten waren adhaesiebetuigingen ingekomen. Voorzoover de goederen gevonden zulle® worden, zullen deze aan de eigenaars worden toegezonden. Naar Wolff, seint, heeft de heer Dekker, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vak verbond, op het congres der Duitsche vakver- eenigingenteHamm, de sympathie derNederland- sche arbeiders voor de Duitsche bij den strijd tegen de bezetting van het Roergebied uitge sproken. De bezetting van het Roergebied. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat het van den consul-generaal te Frankfort telegrafisch bericht heeft ontvangen dat de Hooge Rijnland-commissie te Coblenz hem heeft medegedeeld, dat meer dan 15.000 beladen wagons door de staking op de Duitsche spoorwegen in het bezette gebied staan en we gens de daardoor veroorzaakte storing in het ver keer zullen worden gelost. De goederen zullen daarna worden verkocht. Alle vrachtpapieren ontbreken. De commissie geeft Nederlandsche eigenaars van goederen, afkomstig uit of bestemd voor Nederland, in overweging, onmiddellijk hun aanspraken met gedetailleerde opgaven in te léveren bij de Regie des Chemins de Fer Rhé- nans te Dusseldorp (orgaan der bezettingsover heid).' In verband met hoog accijosbedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in hcc ge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Stads- en Gewestelijk Nieuws, R. K. Kiesvereenigiiig. Gisteravond heeft de R. K. Kiesvereeniging voor de verschillende kiesdistricten drie vergade ringen gehouden om de kiezers voor te lichten over den arbeid die in de komende dagen moet worden verricht. Op de vergadering van het eerste district waarbij wij tegenwoordig waren was de leiding in handen van den heer Mouwens die de aanwezigen mededeelde dat de Kieskring Delft besloten heeft om aan alle kiezers en kieze ressen een verkiezingsblad uit te reiken, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten. Voorts maakte de heer Mouwens bekend, dat de heer van den Toorn, om zuiver persoonlijke redenen geen candidatuur voor den Gemeente raad meer wenscht te aanvaarden. Wat betreft het stellen van candidaten, deelde hij mede, dat er voor ieder district veertien moe ten worden ingediend, daar er een flinke reserve aanwezig dient te zijn candidaten mogen echter op meer dan één lijst voorkomen. Tien personen hebben het recht een of meer candidaten tot een maximum van 14 in te dienen, dit moet echter gebeuren voor Maandag avond 7 uur, bij den secretaris der kiesvereeni ging. Bij die lijst moet een Verklaring van de candidaten worden overlegd, waarin zij te ken nen geven, de candidatuur te aanvaarden en met het rangnummer genoegen te nemen. Maandagavond zal over de ingekomen can didaten, door het bestuur der Kiesvereeniging en de benoemde commissie van advies, de voor- loopige volgorde worden aangewezen. Later wordt dan aan alle leden gelegenheid gegeven zich over dit advies uit te spreken. Na de waarschuwing dat eenzelfde persoon slechts op één lijst mag teekenen, sprak de heer Mouwens nog eenige opwekkende woorden om als eenmaal de officieele lijst zal zijn samenge steld, zich daaraan te houden, geen persoonlijke overwegingen laten gelden, handelend naar be ginselen, ook in vertrouwen op hen, die door de leden tot leider zijn verkozen, en stemmen op No. 1, temeer daar de voorkeur stemmen, dooi de nieuwe kieswet, in de meeste gevallen waarde loos zullen zijn. Bij de rondvraag Werden door eenige leden nog vragen gesteld, die door den voorzitter naar ge noegen werden beantwoord. Daarna Werd de ver gadering met den christelijken groet gesloten. Iluldigingsplan van den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm bij het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Zooals reeds eerder in de Pers is bekend ge maakt, heeft de Nationale Landstormcommissie besloten, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm bij het Reeeringsjubileum van H.M. de Koningin op een bijzondere en eenvoudige wijze als in stituut zijn hulde en aanhankelijkheid zal be- toonen. Dit zal geschieden in den vorm van een kunstig bewerkt album, waarin alle bijzondere Vrijwilligers, benevens de leden van de Natio nale, Gewestelijke en Plaatselijke Commissies hun handteekening zullen plaatsen. Door het groot aantal vrijwilligers zal dit al bum uit verschillende boeken bestaan, die op sierlijke wijze verlucht en gebonden zullen wor den. De kosten hiervan worden door de Vrijwilli gers zelve gedragen, maar zullen een bedrag van -10 cents per hoofd niet te boven gaan. Voor de afdeeling Schiedam van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm zullen de bladen van het album ter teekening worden gelegd in de Drilschuur Doelen (ingang Groeneweegje) op Maandag 26 Maart a.s. van 7—10 uur. Daar zal dan tevens gehouden worden een onderl nge schietwedstrijd met margageweer en buks voor de geregelde deelnemersaan de Schietoefenin gen. Voor dezen wedstrijd zijn door de Vrijwilli gers zelf en belangstellende particulieren ver schillende prijzen in den vorm van medailles en kunstvoorwerpen beschikbaar gesteld. De betrokkenen worden langs dezen weg op gewekt zooveel mogelijk op dezen avond aan wezig te zijn. Inenting. Belanghebbenden verwijzen wij naar hetgeen over bovengenoemd onderwerp in het officieele gedeelte van ons blad, wordt medegedeeld. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen heeft de heer A. J Schreuder van de Chr. Hist. Kiesvereeniging schriftelijk medegedeeld dat hij voor een ver nieuwde candidatuur voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad niet in aanmerking Wenscht te komen. in het Sehoenmagazijn der firma Gratis consult voor alle voetgebreken. 972 30 Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging zijn voor den Gemeenteraad candidaat gesteld de heeren T. Slavenburg, Ir. J. Ingelse, H. v. d. Kraan, N. Krabbendam, P. R. van Ellekom, H. C. Teunissen, N. Scheurkogel, J. D. Vogelij, J. v. d. Tempel, P. Krommenhoek, A. J. Oosterhof, mevr. Tonsbeek-Lonkhuyzer, A, C. Jacobs en mevr. van GorkumMeloen. Jubilé. Zondag 1 April hoopt de heer J. G. Meijer, Hoofdagent van politie alhier den dag te her denken waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij de politie alhier. „De Ster." Dezen middag 5 uur vindt de officieele ope ning plaats van het nieuwe manufacturen-maga- zijn. „de Ster," Hoogstraat 4042, juist gelegen tegenover het vorige winkelpand van denzelfden eigenaar, den heer Brounts. 't Groote verschil tusschen beide panden valt reeds dadelijk op, wat winkel-ruimte betreft n.l. spant het nieuwe gebouw verreweg de kroon. Zelfs twee Winkels heeft men er in Weten te richten, de eene gelijkvloersch, ruim in den grooten vierkanten vorm, de andere in het sous- terrain, ook lang geen bekrompen ruimte. Deze laatste dient voor den verkoop van kar petten, zeilen, dekens en beddengoederen, in de eerste vindt men een overvloedige sorteering in manufacturen en gemaakte goederen een flinke breede trap geeft verbinding tusschen de beide magazijnen. Aan weerszijden van deze trap, waarboven een gekleurd raam in lood is aangebracht, werd nog mooiwplaats gevonden voor een privé-lcantoor en een paskamer. 't Geheel maakt een soberen, maar solieden indruk, vooral de eikenhouten toonbanken en voorraadkasten geven de zaak een degelijk ca chet, dat bij de degelijkheid der* voorradige goederen juist past. In zeven, prachtig verlichte, stofrijke etala ges, ligt en hangt een keur van artikelen, waaruit men voor zeer matigen prijs het zijne kan kiezen. Tachtig lichtpunten zijn in deze nieuwe zaak op artistieke wijze aangebracht, terwijl centrale verwarming het, genot van rustig keuze doen nog -.verhoogt. De volgende heeren hebben het nieuwe ge bouw gezamenlijk weten op te trekken en in te richten: Architect Stahlie, aannemer Th. Naring, schilder Fr. Nahring en Bockhove, Th. Karis en ^Soesbergen, die respect, het betonwerk, clectri- -sche installatie en metselwerk verzorgden. De R'damsche firma Huigen en Wessel leverde de centrale verwarming. Alle heeren hebben Wel eer van hun werk. Een flink blijvend succes wenschen we den ondernemenden heer Brounts gaarne toe. R. K. Vacantie-kolouie. Belanghebbenden, die dezen zomer hun kin deren naar buiten wenschen te zenden, verwijzen we naar de in dit blad voorkomende kleine ad vertentie der R.K. Vacantie kolonie. Nieuwe zaak. De malaise schijnt gelukkig alle ondernemings geest niet gedoofd te hebben zoodat wij af en toe de gelegenheid hebbenbij.de opening van een 2iieuwe zaak aanwezig te zijn. Heden is het de heer Zagwijn die aan de Hoog straat 143 zijn smaakvol magazijn „Neuf" opent. De frische gevel en het gezellig interieur zijn ontworpen en uitgevoerd door den heer L. J. v. Ameide, terwijl de firma Bergeyk en Etten voor een goede verlichting heeft gezorgd. In étalage, vitrine's en winkelkasten is een uitgelezen voorraad toilet-artikelen, byouterieën parfumerieën, lederwaren en Japansche artikelen lUitgestald. Voor bescheiden en ruime beurzen is er keuze in overvloed, zoodat niemand der -clientele onvoldaan huiswaarts behoeft te gaan De heer Zagwijn is tevens hoofdvertegenwoor diger voor de gunstig bekende en geurige arti kelen van de Schiedamsche firma Joh. Menten. Den ondernemenden eigenaar wenschen wij veel succes. Sinds eenigen tijd is, zooalsmen weet, de Duitsche kapel weer in de stad. Gis termiddag nu stond op de L. Haven de 22-jar. L. S. naar hen te luisteren, met zulk een aan dacht, dat hij vergat, dat hij dicht Dij 't wa ter stond. Plotseling viel hij pardoes erin, maar werd bijtijds nog door eenige personen gered. Gistermiddag is aan de politie- post aan de Koemarkt verbonden de 13-jarige scholier A. H. B. uit Vlaardingen, die op de Broersvest bij 't vallen van -zijn fiets een vin ger ernstig had gewond. Eveneens is daar verbonden de schipper D. A. v. W„ die op zijn schip in de Westerhaven bij 't takelen verwondingen aan zijn rechterpink opliep. lederen avond worden eenige werkwilligen, die op het bouwterrein achter den 'Oostsingel z.g. onderkruipersarbeid verrichten door een grooten stoet van stakers en nieuws gierigen thuis bezorgd. Gisteravond gaf dit aanleiding tot een vermakelijk incident. Toen een der mannen in de Emmastraat was afge leverd en de menigte nog even voor zijn Wo ning bleef staan, kletterde er plotseling een dikke straal water op hen neer. De vrouw des huizes deelde met behulp van een slang op de waterleiding en van achter een muurtje deze natte verfrissching rond. De onthaalden dropen af.... en niet dankbaar. Gemengd Nieuws. Stakende werkloozen. Te Zaandam hebben gisteren werkloozen, die aan een slootdemping te Werk Waren gesteld, den arbeid gestaakt, omdat zij geen genoegen wilden nemen met het overeengekomen loon, dat op 36 a 37 gulden was bepaald.Zij eischten, dat dit op f 40 zou Worden gebracht. Na eenige conferenties op het gemeentehuis werd over eenstemming bereikt en de arbeid hervat op gewijzigde voorwaarden. De bollenvelden. De crocussenstaan thans in vollen bloei, terwijl de hyacinthen reeds beginnen te kleuren, ook zijn er enkele vroege tulpensoorten, die hunne knoppen laten zien, zoodat met de Paaschdagen reeds veel te genieten valtdoch de eigenlijke bollendag zal wel op 8 April vallen. Ongelukken. Bij een schoetoefening van de huzaren te Deventer met een lichten mitrail leur heeft gistermorgen een ongeluk plaats ge had,waarbij de milicien-huzaar B., door een schot aan de beenen werd verwond. Hij is per zieken auto naar het militair hospitaal te Utrecht ver voerd. Gisternacht is te Delfzijl een roeiboot, waarin vier matrozen zaten omgeslagen. Een der inzittenden is verdronken het lijk is gister morgen gevonden. Brand. Te Heesselt bij T iel is geheel afge brand de boerderij van E. Temmink. Het gezin werd met moeite gered. Een paard, een varken, alle kippen en een hond verbrandden. Bij de pogingen tot redding kreeg T. ernstige Wonden. Alles was laag verzekerd. Twee kinderen gedood. Te Nethen bij Brussel heeft zich een droevig voorval af gespeeld. Vier kinderen, die uit school kwamen, vonden in de bedding van en opgedroogde beek eenige handgranaten en kleine projectielen Zij begonnen met deze gevaarlijke moordtuigen te spelen. Twee kinderen gingen tegen een muur staan, en de beide anderen, die „oorlogje" speel den, wierpen met een klein projectiel naar hen. Er volgde een ontploffing. Een tienjarig kind werd op slag gedood een ander kind overleed in den loop van den avond aan de bekomen ver wondingen. Het is te begrijpen, welke een ont zetting dit voorval in het dorpje teweeg heeft gebracht. V a 1 s c li e munters. Te Parijs zijn dezer dagen een drietal personen gearresteerd, die zich hadden bezig gehouden met het namaken van Fransch, Engelsch en Amerikaansch bankpapier. Het zijn twee Duitscliers en een Pool. Bij hun arrestatie Werden honderden valsche bankbiljet ten op hen gevonden. Het opsporen der daders, die zich veel in het buitenland ophielden om daar het valsche geld in omloop te brengen, Was geen gemakkelijke taak voor de politie. Het onderzoek Was reeds sedert het begin van dit jaar aan den gang. In den lusschentijd slaagde de politie er tevens in, nog vijftien andere valsche munters te arresteeren. B. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij SPORT. VOETBAL. Ilermes-D.V.S. tour naar Duitschlaud. Vrijdag a.s. vertrekt Ilermes-D.V.S. met den nachttrein naarllamburg, waar zij Zaterdagsmor gens arriveeren. De volgende spelers maken de reis mede P. Engering, P. N. Scheffer, W. Jurgens, H. J. Nooteboom, A. J. Weber, Vischer (aanvoerder) J. Boon, F. Karis, J. den Hoed, 't Hoen, Th. Haazer, W. Nijs, van Gils, van Senus en Pomes terwijl de algemeene leiding hij Dr. J. Vuylsteke bex-ust. Verder zullen nog een aantal supporters de reis medemaken o.a. de bekende Rotterdamsche Scheidsrechter C. L. Visser, welke als grensrech ter zijn medewerking zal verleenen. Den 1ste Paaschdag wordt te Hamburg ge- Voetspecialist van Dr. SCHOLL's

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2