Iel ©lie Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTHESÏEN. 1 FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 26 Maart 1923. No. 13601 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht jdat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de bureaux van de Gemeente-Secretarie, de Gasfabriek, de Gemeentewerken, den Gemeentelijken Woning- dienst, den Gemeentelijken Vleeschkeurings- dienst, de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, het Bu reau van het Burgerlijk Armbestuur, de Gemeen te-Reiniging en de Openbare Leeszaal en ibli- otheek gesloten zullen zijn, met uitzondering van het Bureau van den Burgerlijken Stand (Nieuw- straat 26) dat voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden op dien dag geopend zal zijn van 991/2 uur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 5 der Verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en erven, liggende in de gemeente Schiedam, tusschen den Ftotterdamschen Dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der ge meente Schiedam Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op'WOENSDAG, 11 APRIL 1923 des voor middags ten NEGEN URE, eene schouw zal gedreven worden over de slooten om hun land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd te zorgen, dat aan de voor schriften alsdan behoorlijk voldaan zij. S c h i e d a m, 28 Maart 1923. Buiteniandstgh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Generaal Degoutte heeft een besluit uitgevaar digd, volgens hetwelk de veiligheidspolitie in het nieuw bezette gebied ontbonden Wordt. De politie-beambten zullen Worden uitgewezen. De Duitsche gemeentebesturen kunnen een gemeentelijke politic instellen, waarvan het effec tief zal worden vastgesteld door den comman deerenden generaal van de bezettingstroepen. Voorts wordt in het besluit het tenue en de be wapening van deze politic-agenten bepaald en verwijst het de overtreders hiervan naar de mili taire rechtbanken. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. Het bezetten der mijnen voor het wegvoeren van de voorraden steenkool en cokes duurt voort. Gisteren verschenen de Franschen, na de bezet ting van de mijn Rheinbaben, voor de poort van de mijn „Schlagel und Eisen". Zij werden ont vangen door de directie en den bedrijfsraad, diö tegen de bezetting der mijn protesteerden. De Franschen gingen niettemin tot bezetting over, waarna de arbeiders het werk neerlegden. De Franschen hebben gistermorgen de mijn „Holland" te Herdecke bezet. De mijnwerkers zijn daarop in staking gegaan. DUITSCHLAND EN IIET HERSTEL. In de gister gehouden zitting van de Rijksdag commissie voor de Buitenlandsche Aangelegen heden heeft de minister van Buitenlan 'sche Zaken Von Rosenberg het woord gevoerd. Hij hield een vertrouwelijk referaat over den politie- ken toestand van Duitschland, Vervolgens spraken de vertegenwoordigers der verschillende Rijksdagfracties en brachten 70 Ik repte .mijOm acht uur werd er te Sturm- fels ontbeten. Als de Vrijvrouwe mij ontbie den liet Maar het uur van achten ging ongestoord voorbij. Martijn kwam mij zeggen, dat mijn ontbijt zou gebracht worden en de Vrijvrouwe mij om half tien in haar salon wachtte. Ik nam mijn brief voor Vader mede. Met het slaan van half tien stond ik in de gangVader kwam juist uit het salon. Zijn gelaat was bezorgd. „Gij hebt over mij gesproken Hij schudde het hoofd. „Dan over Wolfram." „Later, later, Margreet. De Vrijvrouwe is van plan veranderd. Zij wil u alleen in de morgenuren behouden. Vóór het middagmaal zijt gij bij ons terug. En zelfs aan die morgenuren komt spoedig een einde. Eergisteren ontving de Vrijvrouwe een brief uit Berlijn, waarin haar de vervroegde komst van de jonge gravin Van Strahleck werd aangekondigd. Ko onel van Hompesch was op weg naar Klakau en Sou zijn nicht hierheen brengen. Hoe gaat tal van kwesties naar voren, die door den minis ter van Buitenlandsche Zaken in een slotwoord werden beantwoord. Hij verklaarde in deze zitting o.m. het volgende De Duitsche regeering is den Amerikaanschen staatssecretaris Hughes dank verschuldigd voor het feit, dat deze op 29 December jl. te Newhaven in een vergadering van het Amerikaansch Histo risch Genootschap een rede heeft gehouden, waarin hij een uiteenzetting heeft gegeven van den weg, welke hij het meest geschikt acht voor de oplossing van de kwestie der schadevergoeding De gedachtengang van Hughes aldus de minister was, dat de kwestie der schade vergoeding uit het gebied der politiek moet wor den verbannen en overgebracht naar het terrein der zuivere economie. Tot dat doel heeft staats secretaris Hughes het bijeenroepen van een in ternationale conferentie van zakenlieden of an dere experts aanbevolen, waaraan ook door Duit sche vertegenwoordigers met gelijke rechten als de andere gedelegeerden zou kunnen worden deel genomen. Deze gedelegeerden moesten erkende autoriteit bezitten, doch de betrokken regeerin gen behoefden zich niet te voren tot aanvaarding van hun voorstellen te verplichten. Zij zouden evenwel een ernstig onderzoek van deze gedele geerden mogelijk maken en hun eigen vertegen woordigers geheel vrij laten in het "formuleeren van hun meening. De grenzen van de vervulling van het vredes verdrag aldus de minister liggen in Duitsch- lands capaciteit. Deze experts zouden dus die grenzen hebben te bepalen en een financieel plan moeten opstellen, dat een basis voor toekomstige ernstige samenwerking moet opleveren. Van de zijde der Duitsche regeering was men bereid, om, indien het voorstel van Hughes wer kelijkheid zou worden, een internationale leening op te nemen ten behoeve der schadevergoeding. Voor deze leening zullen alle noodige garanties worden verstrekt en de opbrengst van die leening zou moeten dienen om Frankrijk of de Entente in het algemeen van betalingen in baar te voorzien. Als het noodig mocht zijn, zou de Duitsche re geering stappen doen opdat ook de Duitsche industrie haar krachten in dienst van de schade loosstellingsplichten zou stellen. ^De Duitsche regeering heeft zich gewend tot die Europeesche groote mogendheden die niet direct bij het Roerconflict zijn betrokken en heeft die regeering van liet Duitsch standpunt in dezen op de hoogte gebracht. De Duitsche regeering heeft er op gewezen dat in ieder geval de garan tie moest worden verkregen dat de ontruiming van het Roergebied tijdens het werk der econo mische experts zou volgen. Dit is volgens de Duit sche regeering daarom zoo noodzakelijk omdat de te benoemen economische experts zich over Duitschlands capaciteit een oordeel moeten kun nen vormen bij een toestand zooals deze was vóór de Roeractie. De Duitsche regeering is voorts van meening dat zij van haar een.ig wapen, het lijdelijk verzet, geen afstand kan doen, zonder dat de andere partij zich op de linie van den status quo ante heeft teruggetrokken. DE HERSTEL-KWESTIE. Ten einde het besluit van het congres der Internationale Kamer van Koophandel in zake de vraagstukken der schadeloosstelh'ng der uiternaDonale schulden niet tot een problema tisch punt op de agenda te maken, is een perma nente commissie gevormd uit de vertegenwoor digers van zeven staten, nl. Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Italië, Nederland en Zweden, welke te Rome onmiddellijk zal beginnen met het „Goed." antwoordde ik en liet mijn brief in mijn zak glijden, „ik ga nu naar mijn post. Vader." Het was mij of er wel duizend pond van mij was afgewenteld. Nu ik het einde nabij wist,was de kwelling mij zooveel te lichter te dragen. Voorzeker dankte ik dezen omkeer aan Bodo Had de Vrijvrouwe eens willen beproeven hoe ver ze gaan kon, en had ze nu begrepen, dat zij een verkeerden weg "had ingeslagen? Zij schonk mij menigen goedkeurenden blik dien morgen en scheen het voorgevallene ver geten te zijn. Wij gingen weer naar den tuin, weer naar het priëel. Er kwam geen stoornis. Graaf August drentelde op eenigen afstand in het zonnetje en Bodo liet zich in 't geheel niet zien. Later hoorde ik,dat zijn moeder hem had opge dragen met zijn gast naar Klakau te rijden, een opdracht, die Bodó geweigerd had. Graaf August zal zich niet bijster vermaakt hebben. Hij vertrok nog vóór den avond. „Uw vader zal u de verandering in mijn plan hebben medegedeeld," zeide de Vrij vrouwe nadat ik haar in haar salon had terug gebracht. „Morgen om half tien wacht ik u weder hier." Zij keek mij lang na Ik gevoelde, dat haar oog mij volgde, terwijl ik de binnenplaats overstak. Vader had straks wel degelijk over Wolfram Pfeen. ïbetjg ,'t is beter om voor dit wascbje 11gbtej^P te nemen,don ben ik tenminste eekeudat't goed mooi blijft. De Lever'5 ^epmyVloardirujen. 1001 72 het opstellen van een plan van actie. In Amerika zal men in de achttienhonderdKamers van Koop handel en n de tweeduizendzeshonderd banken, die te Rome vertegenwoordigd waren, trachten, de instemming van het Amerikaansclie volk te verkrijgen voor de beginselen, welke door het congres zqn opgesteld. Ook in de verschillende Europeesche staten zal getracht worden, de om standigheden te scheppen, onder welke Amerika op economisch en financieel gebied zal kunnen ingrijpen. NAAR DEN VREDE. Over de besprekingen te Londen wordt ge meld, dat de geallieerde vertegenwoordigers met algemeene stemmen de rapporten der commissie van deskundigen over de financicele economische en andere bepalingen der 1 urlcsche tegenvoor stellen hebben goedgekeurd. v't OntWerp-ant- Woord op de nota van Ismet Pasja van 8 Maart is aangenomen, behoudens definitieve goedkeuring door de betrokken regeeringen, Welke binnen 48 uur verwacht wordt. Een gelijkluidende nota zal dan naar Constantinopel worden gezonden, ten einde aan de regeering van Angora te worden doorgezonden door tusschenkomst van Britsche, Fransche, Italiaansche en Japansche vertegen woordigers. Bonar Law verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat, terwijl de geallieerde deskundigen voorloo- pige en iniformeele besprekingen houden over de Turksche tegenvoorstellen, het een slechte maat regel voor het bereiken van den vrede zou zijn, vroegtijdig over te gaan tot publicaties over het verloop der besprekingen. Dit'Was de eensgezinde meening der deskundigen. Betreffende de besprekingen te Londen, schrijft de „Echo de Paris" „De onderteekening van het vredesverdrag door de Turken, Wordt op het oogenblik door de meerderheid van de deskundigen als aan weinig twijfel meer onderhevig beschouwd. Men gelooft, gesproken, toen ik hem uit de kamer der Vrij vrouwe zag komen. Zij had toegeluisterd, zonder hem in de rede te vallen, had zeer genadiglijk geglimlacht en, gezegd „Ik ga belangstelen in den knaap, die door mijn echtgenoot werd geprotegeerd Hij heeft nu gelegenheid om metterdaad te toonen, dat men zijn knapheid niet heeft over schat." Het was al wat Vader ten antwoord had ge kregen op het aandringen, dat Wolfram's promotie niet te lang zou uitgesteld worden. 19 Juli. Terwijl ik met Wolfram in den tuin was, zag ik den houtvester aankomen. Wolfram ging hem te gemoet en ik ont snapte. Als hij zich had voorgesteld daarmede het bezoek te korten of te voorkomen, had hij zich vergist. Wilbrant was moe en verhit met zijn gewone driestheid stapte hij op het huis toe en zou binnengegaan zijn, zoo Wolfram hem me had verzocht liever op de bank voor de deur plaats te nemen. Hij wist niet of het Juffer Albrecht gi ct kwam iemand te ontvangen. „Zou men niet zeggen, dat jij je ovoi j< vu u schaamt," barstt Wilbrant los met zijn sehellc stem, nu nóg scheller, daar boosheid die deed trillen. Juffer Albrecht is een houtvestersdoch ter, de eene houtvester is de andere waard, en dat de deskundigen hebben beproefd, alle onop geloste kwesties in het verdrag op te nemen." De voortgezette conferentie voor don vrede in het Nabije Oosten zal waarschijnlijk, volgens be- troirwbare inlichtingen van diplomatieke kringen te Parijs, 12 April te Constantinopel aanvangen. HET PROCES TE MOSKOU. Het centrale executieve comité te Moskou heeft last gegeven dc uitvoering der doodvon nissen tegen Aartsbisschop Ci oplak en bisschop Batkewitsj op te schorten. De Poolsche, nationale vergadering heeft met algemeene stemmen een resolutie aange nomen, welke de Poolsche regeering verzoekt, ai liet mogelijke te doen ten einde de in vrijheid stelling te bewerkstelligen van den aartsbisschop Cieplak en de andere veroordeelde geestelijken. In verband hiermede had de gezant der sovjet- regeering, Obolefski. gisteren een onderhoud met den Poolschen premier. Ook van veel andere zijden Wordt met recht geprotesteerd. MR. ZIMMERMAN EN ZIJN WERK. Uit Weenen verluidtDe commissaris-gene raal van den Volkenbond, inr. Zimmerman, vertrekt Zondagavond naar Praag om een be leefdheidsbezoek bij de Tsjechische regeering af te leggen. Daarna zal hij naar Genève vertrekken om de bijeenkomst van de controle-commissie van den Volkenbond bij te wonen. Het is niet uitgesloten, dat mr. Zimmerman na zijn bezoek aan Genève verder naar Rome zal gaan om met de Italiaansche regeering te confereeren over de groote internationale leening voor Oostenrijk. ITALIË. Het Italiaansche ministerie heeft besloten tot het invoeren van drastische hervormingen in de rechtspleging, waarbij 4 hoven van cassatie, 4 hoven van appél, 57 rechtbanken en 550; kan als het er op aankomt de zaken nauwkeurig te bekijken, benik van vrij wat hoog,er afkomst dan haar vader. Het is dol zooals die lieden liier tegenwoordig den neus in den wind steken en overal insteken op den koop toe. Heeft Di. brecht mij daareven niet een standje van de Vrijvrouwe bezorgd! Laat hij zich met zijn eigen zaken bemoeienIk heb geweigerd, om je bestwil. Kijk mij niet zoo aan. Begrijpen doe je 't niet met al je verstand Dat behoeft ook niet. Laat dit alles maar aan mij over. Vertrek Wij bestaan niet langer voor elkaar Ik was onwillekeurig opgesprongen. Woltram was het hele genaderd, maar zijn stem was zoo vol" en luid, dat ik elk woord verstond. „Ben je mij ontgroeid Denk je op je eigen beenen te kunnen staan Wil je liet geld, dat je zult winnen, alleen houden Heb ik je daar om zoolang den kost gegeven Niets daarvan! 'Ik wil een rustigên ouden dag ik wil mijn laat ste jaren leven als. .als een edelman, koets en paarci en wijn op tafel. Verstaan —r- En zonder mij komt ge er ook niet Wilbrant's stem was al scheller en scheller geworden onder het'uitstóoten dezer onsamen hangende woorden. Ik was niet langer in huis, ik stond op den drempel, op de stoep eer ik het wist-, en volgde het tooneel vóór mij, zonder dat Wolfram en Wilbrant mij bemerkten. (Wordt vervolgd) r MSCHE c o -re SunughtZeep fabrikanten van Lifebuoy en Lux.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1