Ad vert eeren Paasch nummer. as «in i— i mmi Minim mi urn in het Wij vestigen de aandacht op de gun stige gelegenheid voor winkeliers en den handel om te adverteeren in het a.s. Zaterdagmiddag-nummer van de Nieuwe Sehiedamschc Courant, Dagblad voor Schiedam en Omstreken, die haar lezers Amerikaansche gedelegeerden zich naar Berlijn zal begeven. Uit Brussel. Van de 63.000 man der militie lichting die thans onder de wapenen is gekomen zijn 9000 door den militairen Geneeskundigen Dienst ongeschikt verklaard. Vooral in Brussel is het aantal ongeschikten groot. Van de 5000 jongemannen,die aldaar moesten opkomen,Waren 2000 voor den dienst onbruikbaar. Uit Brussel. De Libre Belgique" meldt, dat de Belgische regeering heeft besloten, den zomertijd voorloopig nog niet in te voeren. Uit Hamburg Naar de „Hamburger Echo" meldt is het stoomschip E. Buss uit Re- wal te Hamburg binnengeloopen met de eerste gift aan graan van de Russische arbeiders voor de werklieden aan de Roer, die nadeel van den Fran- schen inval hebben ondervonden. De zending zal zoo snel mogelijk naar het Roergebied worden doorgezonden. Uit Weenen Bij een betooging van werk- looze metaalbewerkers heeft een botsing met de politie plaats gehad. Er zijn 7 agenten gewond, waarvan één ernstig. Binnenland. De burgemeester van Rotterdam. Het Corres ondent-'ebureau meldt Naar aanle:ding van het bericht in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteravond, vol gens hetwelk de regeering van verschillende zij den U't Rotterdam het verzoek ontvangen heeft, om den minister van financiën, jhr. mr. de Geer, tot burgemeester van Rotterdam te benoemen, meldt men ons van bevoegde zijde, dat jhr. mr. de Geer niet zal optreden als burgemeester van Rotterdam. Corps diplomatique. De Nedeilandsche gezant te Londen, jhr. mr. de Marees van Swinderen, is met een maand verlof hier te lande aangenomen. Uitvoering arbeidswet. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van drukkerijen van dag- en weekbladen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat op twee dagen in het tijdvak van 9 April tot en mer 14 April 1923 door man nen, in afwijking van het bepaalde bij arUkel 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 11 uur per dag en tusschen 7 uur des voormiddags en 12 uur des nachts arbeid wordt verricht tot het drukken van verkiezingsnieuws, onder voorwaar de, dat 1. in de Week, waarin van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, door bedoelde arbeiders niet langer dan 53 uur arbeid wordt verricht b. de werktijdregeling blijkt uit een geschrift waarop de afwijking van de arbeidslijst te voren is aangeteekend en dat naast de arbeids lijst op een duidelijk zichtbare plaats moet zijn opgehangen. Pensioenwet 1922. Het Staatsblad no. 108 bevat een Kon. be sluit van 24 dezer, tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 49 der Pensioenwet 1922. Daarbij is be paald De ambtenaren, die op den datum van het inwerkingtreden van de Pensioenwet 1922 (Stbk no. 240) in dienst waren in een betrekking, waar aan uitzicht op pensioen op 55-jarigen leef Lij cl was verbonden, behouden dat uitzicht. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het geplaatst is (met 31 Maart.) Politiek. Uitgedaagd door „De Tijd", heeft „Het Volk" toch eindelijk het gedeelte uit de rede van den Minister van Arbeid in zijn kolommen durven afdrukken, waarin de Minister met eenige klin kende feiten en cijfers zijn woningpolitiek uit eenzette en den leugenachtigen aanval van den soc.-dem. den heer J. Ter Laan daarop weerlegde. „Durven wij niet?" Zoo schreef „Het Volk" met dikke letters boven zijn artikel. Of ze durfden Het boven bedoelde gedeelte uit 's Ministers rede begon met deze woorden „Ik zou echter toch den heer Ter Laan willen herinneren aan de enthousiaste rapporten, welke in Engeland en België dooi partijgenooten van hem zijn uitgebracht,'nadat zij in ons land den woningbouw hadden bestudeerd." Dus hebben de lezers van „Het Volk" toch eens eindelijk en ten langen leste in hun blad kunnen lezen, dat er door buitenlandsche sociaal democraten zulke zeer gunstige rapporten over de woningpolitiek onzer Regeering zijn uitge bracht Zullen ze er niet verbaasd over geweest zijn, wijl „Het Volk" wel iederen avond leutert, dat er van Regeeringswege tot leniging van den woning nood bijna niets gedaan is, maar over deze rap porten zijner buitenlandsche partijgenooten im mer in alle talen zweeg Neen. De lezers van „Het Volk" hebben niet verbaasd behoeven te wezen, zoo constateert nu het „Kath. Soc. Weekbl." Ze hebben ook nu niets van de rapporten dezer buitenlandsche sociaal-democraten in hun blad gelezen. Want „Het Volk" liet den hier boven geciteerden zin weg en begint zijn aanhaling precies één zin verder, midden in een alinea De gunstige rapporten van buitenlandsche sociaal-democraten over de Woningpolitiek onzer Regeering zelfs op deze wijze maar te noemen, dat durfden ze toch blijkbaar niet Soldaat-Kloosterling. In het „Maandblad van de Alg. R. K. Of- ficiersvereeniging" wijdt de hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, pastoor F J. H. Evers, een artikel aan pater Johannes Andreas Houben, wiens zaligverklaring thans te Rome aanhangig is. De schrijver is n.l. in het bezit gekomen van het paspoort van den vromen kloosterling. Daar uit blijkt dat hij in 1841 te Bergen-op-Zooin drie maanden heeft gediend als gewoon soldaat Dij 't le regiment infanterie, waarna hij, doordien zijn vader een plaatsvervanger voor hem had gekocht met onbepaald verlof vertrok en bij het 7c regi ment werd ingelijfd. Uit het getuigenis van personen, die dit van hunne vaders vernamen, die tegelijk met Andreas in Bergen op Zoom dienden, "staat vast, dat hij iederen Zondag teCoinmunie ging en bekend stond om zijn veel bidden en voorliefde voor het be zoeken van de kerk. Wel verre, dat de tijd, dien bij als soldaat had doorgebracht, hem zijn roeping tot den geeste lijken staat, had doen verliezen, scheen deze, integendeel, er slechts vuriger en hechter door te zijn gewworden. In een noot voegt de schrijvei erbij „Zijn voorbeeld staat niet alleenook nu tellen de koosters verschillende bewoners, die tijdens de mobilisatie als soldaat hun vaderland dienden en zich thans uitstekende kloosterlingen toonen Hij besluit „Als hij de eer der altaren zal worden waardig gekeurd.met eerbied en gehoorzaamheid wachten wij Rome's Uitspraak af dan zal een nieuwe voorspreker in den hemel gevoegd zijn bij de velen, die vroeger als soldaat Christus en hun Vorst, hun Kerk en den Staat hebben ge diend, die gegeven hebben aan God wat Gpde toekomt, aan den Keizer wat des Keizers jis. Maar dan zal Pater Carolus bovendien ons dier baar zijn, omdat hij, die in hetzelfde Nedeiland- sche leger, waartoe ook wij behooren heeft ge diend, toen in dien tijd reeds leverde het bewijs, dat godsdienst en leger, dat een vroom christen en een goed soldaat, geen begrippen vormen, die elkander uitsluiten. Dan zal hij vooral ons dierbaar zijn omdat hij voor ons zal zijn niet slechts een opbeurend en sterkend voor beeld, maar ook de Patroon van onze Hollnnd- sclie militairen." Katli. democratische vereeniging. Te Maastricht hébben zich een dee van de Katholieke arbeiders afgescheiden van de Kath. Kiesvereeniging en besloten een afzonderlijke organisatie op te richten onder den naam van Katholiek-Deomocratische Vereeniging. Be sloten werd in den verkiezingsstrijd voor den gemeenteraad met eigen candidaten uit te ko men. Er werd een lijst vaq. negen candidaten samengesteld. Buurtverkeer. Bij wijze van proef zal met ingang van Zondag op eenige baanvakken onzer spoorwegen het buurtverkeer met goedkoope retourkaarten wor den ingevoerd. De desbetreffende dienstregeling is lieden voor 5 cent verkrijgbaar. Slads- en Gewestelijk Nïenws. Kcrkeoncert. Op Dinsdag 3 April, 's avonds 81/4 uur zal in de Groote Kerk alhier, ten bate der Christelijke Werkloozen een concert worden gegeven door Mevr. Dr. MullerBlommcsteyn (Zang) en Dr. A. D. De Leeuw (Orgel). Het programma omvat de volgende werken 1. Praeludium C groote terts, (orgel) J. S. Bach 2. a. Recitatief en Aria uit Xerxes G. F. Handel, b. Kommt, Seelen, Dieser Tag, J. S. Bach c. Ein altes Lobgesang von Christi Him- melfahrt (16e eeuw), H. Reimann (zang) 3. a. Praeludium G groote terts, b. Fuga, (orgel) J. S. Bach 4. a. Gebet, F. Hiller b. Sehlentrost, Nico- lai c. O, Heer, Die daer des Hemels tenten spreijt (2 coupletten) Valerius (zang) 5. Fuga in D groote terts (orgel) (Vogelenkoor) J. S. Bach 6. Fuga in A kleine terts J. S. Bach (No. 6 op verzoek). Naar aanleiding van bovenstaand program zond ons Dr. de Leeuw zelf de volgende ophel deringen No. 1 is een mooi breed forsch praeludium dat aanvangt met een pedaalsolo die een signaal achtig karakter draagt. Doordat het tempo nogal vlug dient te worden genomen krijgt men, door den nagalm in de kerk den indruk van accoorden, wat ook de bedoeling van Bach is geweest. 2 a/b/c. Liederen met orgelbegeleiding. Liede- 9 ren begeleiden is niet zoo gemakkelijk. Begeleidt men te zacht dan heeft men kans dat de zangeres 't niet hoort en dus niet op toon blij ft. Maakt men de begeleiding te sterk, dan werkt dit stoorend, daar 't publiek de zachte orgeltonen beter hoort dan organist en zangeres. 3 a/b. Dit praeludium is van buitengewone innige vroolijkheid. Het motief is heel makkelijk te volgen. Aan 't slot van dit praeludium komen vier maten, die door Bach betiteld zijn door „grave" ernstig. Ze zijn van buitengemeene schoonheid en worden heel zacht op 't boven- klavicr gespeeld. Na een kleine pauze komt dan Weer heel zacht en oolijk de fuga, die Lot 't eind toe gemakkelijk te volgen is en op den duur hoe langer hoe sterker wordt. Hij begint zacht en vrij-langzaam op 't bovenklavier, daarna hoort men hem iets sterker op 't beneden klavier, voorts Wordt hij weer iets sterker genomen op 't bovenklavier om dan ten vierde zich in het pedaal te doen hooren en dit gaat zoo voortdu rend afwisselend door, zioodat op 'tlaatst 't heele orgel in actie is en zoodoende als in feestvreugde eindigt. Het is raadzaam om als luisteraar het begin der fuga goed vast te houden. 5. Fuga in D groote terts. Dit noemde Bach zijn vogelenkoor. Een schijnbaar onbeduidend thema heeft Bach als fuga-motief genomen. Het lijkt een vingeroefening en men moet ver baasd staan over de groote genialiteit, waarmede Bach dit eenvoudige thema tot zoo'n grootsch geheel heeft Weten te bewerken. Het geheel wordt hoe langer hoe uitbundiger en toch blijft het aldoor maar 't zelfde thema zonder maar een oogenblik te vervelen. De ware grootheid van Bach komt juist hierin uit, dat hij van zoo iets eenvoudigs, toch zoo iets geweldigs kon maken. No. 6. (Op veelvuldig verzoek) is cle bekende A mol fugaDeze draagt een veel ernstiger karak ter. Men voelt daarin duidelijk een berusting. Het. is een van zijn latere werken, getuigende van groote rijpheid en bezonkenheid. De allerlaatste maten, die heel fijn op 't boven klavier worden gespeeld dragen zelfs een klagend karakter. Ik breng hier openlijk mijn dank aan de re dactie die mij de gelegenheid gaf deze kleine op helderingen neer te schrijven. Mogen zij bijdragen tot verhooging van het kunstgenot. Van de liederen kan ik niet veel zeggen. Deze spreken voor zich zelve. Gister slaagde te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken o.m. onze stadgenootc mej. M. Verwey. De Geref. Kerk alhier heeft een groot heerenhuis met tuin, gelegen aan de Nieuwe Haven, aangekocht, hetwelk voor een tehuis voor ouden van dagen ingericht zal Worden Gister liep "e e n 5-jarig j o n- g e n t j e van D. in de van Leeuw'enhoeckstraat achter een auto met bouwmaterialen. Toen zijn moeder, die al eenige malen gewaarschuwd had, hein achterna kwam, liep het ventje links uit, en werd toen door het spatbord van een juist voorbijkomende auto van B. gegrepen, en tegen den grond geworpen. Terstond werd het ernstig vaan het hoofd verwonde knaapje door den chauffeur, per auto naar dr. Elzevier Dom ver voerd, die de eerste hulp verleende. Daarna is het kleine slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid weer naar zijn woning vervoerd. De chauffeur treft geen schuld. Gister is voor het terrein van de „Maasdijk" een ijzeren balk van S1/^ M. lengte gestolen. Gisternacht is ingebroken in de directie-keet van J. A. Verheul aan hetRoode Hek. Er Worden 4 stalen boren, een rol manilla- touw en eenig houtwerk vermist. De politie is de daders op het spoor. Op den Singel b ij Ken in de Munnikenbuurt bij v.R. zijn gister schoorsteen brandjes uitgebroken, welke door eenige brand weerlieden spoedig zijn gebluscht. UIT ROTTERDAM. Oplichterij. - Op het politiebureau in den Oppert is namens de directie van den gemeentelijken dienst voor maatschappeijk hulpbetoon alhier, tegen tien tallen van steuntrekkenden een klacht ingediend wegens oplichting. Het onderzoek van contro- leerende ambtenaren heeft uitgemaakt, dat deze steuntrekkenden zelf of leden van hun gezinnen werkten, en de vei diensten verzwegen en niet ter kennis gebracht werden aan het bureau voor maatschappelijk hulpbetoon, waartoe de voorschriften verplichtten. Tevens bleek, dat de gemeente door deze steuntrekkers is bena deeld voor tal van bedragen,loopende van 50 tot 300. Meerendeels werkten deze steuntrekkers of leden van hun gezin als straatmaker bij particu lieren, betonwerker, steenlosser, expeditie knecht, krantenloopeibedienaar ter begrafenis, marktkoopman, boekbinder, groenteventer, fa brieksarbeider, kantoorlooper, fabrikant van lam- pekappen en kunstbloemen. De vrouwen van sommigen hunner werkten als naaister, zakken- stopper, werkvrouw en fabrickarbeidster. Er waren er bij, die ƒ25 in een hotel per week ver dienden. Reeds is tegen een dertigtal van deze steun trekkers proces-verbaal opgemaat, en dagelijks worden de verhooren voortgezet. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een aannemer, die onjuiste gegevens heeft verstrekt van door hem uitbetaald loon aan steuntrekken den. I)e zomertijd. De raad van Rotterdam heeft met 2213 stemmen verworpen een motie-v. Ravensteyn om de Eerste Kamer te verzoeken de wet-Braat te verwerpen. Geen extra-uitkeering. De raad van Rotterdam heeft met 1319 stemmen verworpen een motie-Kievits (S.P.) om den werkloozen met Paschen een extra- uitkeering van een week te geven. Gis teravond,woedde een ge weldige brand in de electrische lichtdrukin richting en het kantoor van den heer Hor burger in perceel de Baan 139. Het perceel brandde geheel uit alsmede een stal en een hooi zolder, die zich beneden en hoven de inrichtóng bevonden. De vroegere kappersbediende C. P. L. J. de S. thans secretaris van den Fluurdersbond, is aangehouden, als verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van menschen in verschil lende wijken van de stad woonachtig. De S. heeft zich toen hij secretaris van den Iluurdersbond werd ook als zaakwaarnemer gevestigd, op de Nieuwe Haven alhier. UIT DELFT. Gis ernacht' is ingebroken in het kantoor van den kassier der Rijks Constructie Werkplaatsen te Delft. Het is den dieven niet gelukt de brandkasten in het kantoor te openen. Er wordt niets vermist. Gemengd Nieuws. V erduisteri'ng? De voormalige ambte naar ter secretarie te Heusden J.D. is gevanke lijk naar Den Bosch gebracht, verdacht van ver duistering van distributiegelden in 1916. Op een koopje uit. De burgemeester van Aalten had de oproepinskaarten voor de Provinciale Statenverkiezing in Duitschland laten drukken. Deze kaarten bleken echter door onjuisten inhoud onbruikbaar te zijn en moesten te Aalten worden overgedrukt. In de jongste raadsvergadeiing is de burge meester hierover geinterpelleerd en de interpel- lant heeft doen uitkomen, dat het voor de ge meente voordeeliger ware geweest deze kaarten maar dadelijk in Aalten te laten drukken, al waren de drukkosten in Pruisen een derde min der dan in Nederland. Ontploffing. Gistermiddag had achter de Raam te Den Bosch, waar de metselaar Brans naar een verstopping in de rioleering van een pakhuis zocht, toen hij een brandende lamp in een beerput neerliet, tengevolge van de daar verzamelde gassen een ontploffing plaats. Door de kracht der ontploffing stortte een muur in. Twee kinderen werden door steenen getroffen hun verwondingen zijn niet ernstig. Brans kreeg vrij hevige brandwonden. Hij is in het ziekenhuis verbonden. Raadslid b ij o p b o d. In den raad te Gendringen heeft de heer Brugman een nieuw denkbeeld aan de hand gedaan in verband met de bezuiniging. Hij wil de raadszetels verpachten, hetgeen z.i. nog heel wat zal opbrengen. De bloembollenvelclen. Lang beeft men gedacht, dat de bloembollen met Paschen niet zouden bloeien. De zomersche dagen van de vorige Week en deze week hebben de planten echter zoo krachtig en -snel t.ot ontwikkeling gebracht, dat nu al de narcissen bloeien, de eer ste hyacinten schitteren in het zonlicht en de vroege tulpen hun fraaie kleuren laten bewonde ren. Voor een bezoek is van belang dat de mid delen van vervoer zijn verbeterd de stoomtram voert met ingang van Goeden Vrijdag een uur- dienst in tusschen LeidenIlillegom en een half uur-dienst tusschen IlillegomHeemstede, Bo vendien zijn in deze dagen een paar auto-omni bussen gaan rijden. Als het Weer met de Paasch- dagen gunstig is, zullen dat de eerste bloemen dagen zijn. De bezoekers doen verstandig zich niet steeds op de hoofdwegen te bewegen. Op de zijwegen is het niet zoo druk en daar zijn meer bloemenvelden te zien. Ongelukken. Gistermorgen is in de drijf- riemenfabriek der firma Vos, te Tilburg, de Werk man V. door de riem, die hij over de schijf tracht te te Werpen, gegrepen en medegesleurd met het gevolg dat hij zoodanig gekneusd werd, dat hij terstond dood was. L e e 1 ij k s 1 o t. De Werkman J. Z„ die te Delft zijn meisje in het water duwde, is ter be schikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring te 'sGravcnhage overgebracht. Deserteurs. Bij Gendringen zijn Dinsdag vier Fransche deserteurs uit het Roergebied over de grens gekomen. Oude bekende. De jonge man, die in de provincie Groningen, in verband met de inbraak in het postkantoor te Steenwijk gearresteerd is» heeft als betonwerker gewerkt aan den bouw van dat kantoor, ruim een jaar geleden. Dievenbende ingerekend. Sinds ongeveer een maand bereikten de politie te onder het meest koopkrachtige publiek, zoowel te Schiedam als in den wijden omtrek heeft. Het Zaterdagmiddagnum mer wordt gedurende de Paaschdagen in den huiselijken kring meermalen in handen genomen, zoodat meer dan op andere dagen de advertentiën onder de oogen der lezers vallen. In het belang van adverteerders verzoeken wij dringend, vooral tijdige in zending der advertentie-kopy. gjSjT" Alleen bij vroege toezending van de advertentiën kan voor een goede uit voering der orders worden ingestaan. DE DIRECTIE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2