I L iOSÖfi, Boterstraat 63, Tel. 680 werkgevers achtten dit voorstel onvoldoende, doch verklaardën zich bereid het in de fabrikan tenvergadering te bespreken. Deze vergadering zal zoo spoedig mogelijk worden gehouden, waar na den arbeidersorganisaties van de beslissing mededeeling zal Worden gedaan. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen Week, eindigende 29 Maart in Nederland uitgesproken 59 faillissementen tegen 48 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met, 29 Maart 1923 1073 faillissementen tegenover 641 over hetzelfde tijdpéVk van het vorige jaar. Krijgsraad te 's-Gravenliage. Onder zeer veel belangstelling heeft gister ochtend de laatste zitting plaats gehad van den krijgsraud te 's-Gravenhage, die door het in Werking treden van de Wet, van 13 Januari 1923 met ingang van 1 April a.s. in opgeheven. Extra-uitkeeringcn aan vverkloozen. De Haagsche redacteur van „Het Volk" weet te melden, dat de minister van binnenlandsche zaken aan het gemeentebestuur heeft meege deeld toè schorsing van het raadsbesluit tot, het verleenen van een extra uitkeering aan werk- loozen in de Week voor Paschen te zullen over gaan, „tenzij alsnog wordt aangetoond, dat de regeling niet, met de beginselen van een goede Werkloozenzorg in strijd is." In verband hiermee is de eerste extra uitkeering van gemeentewege ook niet gedaan. Kosten werkloozenzorg. Zooals bekënd is, werden door h'et Tweede Kamer-lid, den heer IJ. Golijn, gegevens ge vraagd nopens de uitgaven ten behoeve van de werkloozenzorg door Rijk, provinciën en ge meenten. De Minist er van Binnenlandsche Zaken heeft thans aan de gemeenten vragenlijsten gezon den welke binnen 3 weken ingevuld worden terugverzocht. Gevraagd wordt naar het totaal der uitgaven in het tijdvak van 1 Januari t/m 24 Februari 1923 betreffende a. steun aan uitgetrokken werkloozen bi steun aan dubbel uitgetrokken werkloozen c. productieve werk verschaffing d. verplaatsing van arbeids krachten. De onder d. bedoelde opgaaf werd dooi den heer Golijn niet gevraagd, doch wenscht de Regeering mede bij Lc voegen om de op gaven zoo volledig mogelijk te maken. Gegevens betreffende bijdragen aan werk- loozenkassen en wachtgeldregelingen voor par ticuliere bedrijven worden niet gevraagd, wijl deze bij het Departement voldoende bekend ijzn- en Gewestelijk Nieuws. Een verrassing. Het Fransche elftal dat heden in Amsterdam is aangekomen zal morgen met den trein van 9.53 hier ter stede arriveer en, om met de bronnen van Schiedams bekendste product, dat ook in Frank- ijk zoo'n goede naam heeft, kennis te maken. Het elftal en de vele supporters staan onder leiding van de heeren Levin en Labiëre, agenten van den Franschen importeursbond. De staf- muziek van het Zwitsersch marine-korps, dat de Utrechtsche Jaarbeurs opgeluisterd heeft, zal de sportlui vergezellen, en opvroolijken met de lustige klanken van hun instrumenten. Na het bezichtigen van eenige distilleerderijen zal te half een de heer Eaudevie, de Fransche consul vanaf het stadhuis-bordes, het gezelschap in het Fransche en Zwitsersch toespreken. Daarna trekken allen naar het Sterrebosch, om aan de oever van de Maas die immers ook van Franschen oorsprong is een verkwikkende pic-nic te houden. Voetbalwedstrijd Nederland - Frankrijk. Wij maken er onze lezers op attent, dat we Maandagmiddag (ongeveer half drie te beginnen) door middel van onze draadlooze telefoon en tclegraafinrichting, het verloop van den inter nationalen wedstrijd die in het Ameterdamsche Stadion gespeeld wordt, op de gebruikelijke manier voor ons bureau, zullen bekend maken. Auto-diensten. Onze lezers verwijzen we naar de dienstre geling der Auto-Maatschappij „Schieland", ver meld in een kleine annonce in dit blad. Gistermiddag is Mej. S. v. d. B„ rijdende met een kinderwagen in de Middel- harnisschestraat, aldaar door een wielrijder aan gereden, met 't gevolg, dat de juffrouw kwam te vallen en zich eenigszins aan 't been be zeerde. De wagen viel ook om, en 't kind kwam op straat terecht maar werd niet ge wond. UIT ROTTERDAM. Op het politiebureau in den Oppert ko men nog steeds aangiften in van oplichting en verduistering van huren en huurverhoogingen door den practizijn de S. Het gaat nu meestal om bedragen van dertig tot vijftig gulden. Een commissionair te Rotter- dam kreeg van een buitenman opdracht effecten te koopen. Hij stelde hem daartoe ƒ4000 ter hand. De missonair kocht voor 3500 Ned. Staatsschuld en ging met zijn portefeuille, waar in de effecten en de overgebleven 500, den Scbie- damschen Dijk op. Hij geeft voor in een café plotseling door twee onbekende mannen te zijn aangevallen,die hein een slag op het hoofd gaven en hem vervolgens de effecten en het geld ont namen. De zaak is in onderzoek. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KEURINGSDIENST VAN VEE EN VLEESCH. Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen weten dat door hun College in de ver gadering van 22 Maart 1923 zijn vastgesteld de „UITVOERINGSVOORSCHRIFTEN van de Vleeschkeuringsverordcning voor de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 34 van 1922.)" Schiedam, 31 Maart 1923. In verband met hoog accijo?fc;r,122 is n i kwaliteit en sterkte nu H 0 0 i c! z r r. k. Deze eigenschappen bezit m ferge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Gemengd Nieuws. De onveiligheid langs de grens. De onveiligheid langs de grens in de nabijheid van Kerkrade, kan men eenigszins beoordeelen, als men Weet, dat in de laatste weken, voor zoo verre bekend, minstend 7 gevallen van aanran dingen, mishandeling en berooving van geld en kostbaarheden zijn bekend geworden. De straat,- roovers opereeren al of niet in de uniform van Belgisch soldaat. Als ze civiel zijn, spreken ze een mondvolHollandsch,dat ze langs de grens hebben geteerd, om het te doen voorkomen alfsof ze Ne derlanders zijn. Daar de Duitsche politie, voor zooverre ze nog aanwezig is, thans even traag is als vroeger actief, hebben de bandieten vrijer spel dan voorheen. Wij vernemen, dat de Belgen hun medewerking hebben toegezegd voor de opsporing der misdadigers. Inbraak. Tc Enkhuizen hebben inbrekers zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot het spoorwegstation en het kantoor van den Enkhuizer houthandel. In het station is de brand kast geforceerd en het aanwezige geld, toevallig geen groot bedrag, daar er pas 4500 aan loonen was uitbetaald, ontvreemd. In-het kantoor van den houthandel is Wel alles overhoop gehaald, maar wordt alleen een kist met akten vermist. De „E 1 s i n a". Te Wildervank is van den kapitein bericht ontvangen, dat hij met zijn motorschip Elsina 27 dezer Skagen is gepasseerd. Alles was wel aan boord. Men maakte zich omtrent de Elsina ernstig ongerust, daar het schip 6 Februari IJmuiden had verlaten met bestemming naar Faarborg en men sindsdien niets vernomen had. L ij k g e v o n d e n. De schipper van een der veerbooten van Enkhuizen naar Stovoren heeft even voor aankomst in laatstgenoemde plaats het lijk ontdekt van den bankier J. H. uit Veendam, die twee maanden geleden overboord is gesprongen. Ongelukken. In de ondergrondsche wer ken van staatsmijn Emma bij Hoensbroek is de mijnwerker P. door vallend gesteente zwaar ge wond. Op huize Padua onder Boekei viel een jongeman van 19 jaar van een steiger en greep in zijn val een draad van de electrische geleiding. Hij is door den stroom onmiddellijk gedood. Te Alphen a. d. Rijn is G. V. op de hout zagerij van de firma S. door een ineenvallenden houtstapel gedood Te Hijdaard is het driejarig zoontje van H. v. d. M. verdronken. Om een reclamebord. In den raad van Almelo is het Woensdagavond warmpjes toegegaan naar aanleiding van een verzoek van een ingezetene, om een groot reclamebord, door de gemeente tegen een van de ramen van zijn hoekhuis gespijkerd te verwijderen. Op het Schokland is door ruiling en koop van grond en huizen een nieuwe verkeersweg tot stand geko men. Op den hoek daarvan is een smal strookje grond ingericht voor plantsoentje en in een daar aan grenzenden gevel heeft een ingezetene, na goedgekeurde bouwvergunning, eenige ramen aangebracht. Daardoor zou het recht van de gemeente op den grond na 30 jaar verjaard zijn en omdat de belanghebbende niet opnieuw vergunning wil aanvragen voor het hebben van uitzicht op den grond, hebben B. en W. een der ramen dichtge spijkerd. Na uitvoerige discussies, waarbij de woorden plagerij en pesterij, schering en inslag waren en zelfs het woord kwajongenswerk gebruikt werd, verwierp de raad met 7 tegen 10 stemmen het afwijzend praeadvies van B. en W. Wethouder Schotveld (S. D.) zei na dit votum van afkeuring overleg te willen plegen met zijn collega's inzake een collectief bedanken. De beruchte Lumey. In den histori- schen optocht, dien het bestuur der Oranjever- eeniging te Gorinchem Wil plaatsen op het feest programma ter gelegenheid van het regeerings- jubileum van de Koningin, zou ook voorkomen Willem v. d. Mark, graaf van Lumey. Van Katho lieke zijde is tegen dit voornemen geprotesteerd, voornamelijk wegens Lumey's aandeel in den moord op de Gorkumsche martelaren. De pérsoon van Lumey is nu uit den optocht geschrapt. L.eelijk. e s.treek. Te Nieuw en St. Joosland is het water in een regenbak bij een landbouwer door het inwerpen van petroleum onbruikbaar gemaakt. O v e r V 1 o e d. Wij vernemen van den Maas kant, dat daar talrijke boeren zitten e houden met groote partijen bakrogge, bieten aardappe len enz.,welke zij niet kwijt kunnen. Totovermaat van ramp voeren Duitsche boeren groote partij en aardappelen en rogge in tegen lager prijs dan waarvoor de Maaskantsche boeren Ze kunnen leveren. Vele Maaskantsche boeren hebben nog duizenden kilo's rogge enz. op zolder liggen. Tra g is c h. Te Quebec (Canada) heeft zich het volgende tragische ongeluk voorgedaan. In de doodenkamer van een kind was een brandende kaars geplaatst. Doordat dc vlam den kaars blijkbaar met eengord ijn in aanra king was gekomen, ontstond er brand in het huis. Daar dit van hout gebouwd was, breidde het vuur zich snel uit en deelde zich aan een ander vertrek mede, waar drie kleine kinderen te slapen lagen. De twee oudsten kwamen in de vlammen om. De moeder wilde het kleinste, een baby van slechts weken, redden en spiong met de klei ne uit het venster. Ook dit kind werd echter daarbij gedood, terwijl de moeder, die een arm brak, de eenige was, die de ramp overleefde. Auto gevaar. Te Chicago, een stad met 2.701.000 inwoners, zijn in de laatste maan den weer heel wat personen aan het auto-gevaar ten offer gevallen. In de eerste 24 dagen van Januari hebben auto's 40 voetgangers gedood. In 14 andere steden der Vereenigde Staten, met 4.153.000 zielen, zijn de automobilisten er slechts in geslaagd om 34 voetgangers te over rijden en te dooden. Chicago slaat dus in dezen het record. Typhoon. "Volgens een kort draadloos bericht uit Guam, het Amerikaansche vloot- station tusschen Hawaii en de Philippijnen, heeft in die streek een typhoon gewoed.Hetschijnt dat er aan de tot het vlootstation behoorende. gebouwen vrij belangrijke schade is toegebracht. Mij nongeval. Op de mijn Aschenbach te Brambauer in Westfalen, zijn tengevolge van brandende gassen, vier mijnwerkers om het leven gekomen. Vijf mijnwerkers, die zich eveneens in gevaar bevonden, zijn gered. Omgeslagen. Door het omslaan van de sleepboot „Julian Julietwood," tijdens een storm in de Albemarle Sound (Am.), zijn vier personen om het leven gekomen. Vijf anderen moesten naar het ziekenhuis worden vergebracht. Lord Carnarvon. Er schijnt zich als complicatie in den toestand van lord Carnarvon longontsteking voor te doen, doch de zieke toont zich tot dusverre hiertegen bestand. Aan den grond geloopen. De vijf- master „Dorothy Palmer" welke onderweg was van Norfolk naar Portland (Maine) is gisternacht, tijdens een storm, bij de Stone IJorse-zandbank aan den grond geloopen. Hevige koude. Over 't Noord-westelijk deel van deVer. Staten heerscht thans het koud ste weer, dat ooit in dezen tijd van het jaar is waargenomen. Te New York staat de hermometer op 12 graden Fahrenheit, te Washington op 18 graden. Pokken. Volgens te San Salvador ontvangen berichten, komen in de stad Guatema la talrijke gevallen van pokken voor. Het Parad ij s Rus and. Krachtens de nieuwe Russische wet op de inkomstenbelasting zal iemand, die een loon'geniet van meer dan 100 dollars per maand, van dat meerdere 80 aan de regeering moeten afdragen. Gevolgen van 't kaartleggen. In Ierland weet men tegen bedriegsters, die onder den naam van kaartlegsters, planeet- kundigen enz. aan goedgeloovige menschen „de toekomst voorspellen," en haar slachtoffers in ruil daarvor geld uit den zak kloppen drasti scher op te treden dan in ons vrijheidsminnende landje. Dit ondervond een zekere Rebecca Brown, kaartlegster van beroep, die zich door een vrouwelijke politiebeambte had laten ver schalken. Deze had zich natuurlijk niet in uniform bij de kaartlegsters aangemeld en zich, hoe wel ongehuwd, voor een getrouwde vrouw uit gegeven. Op deze wetenschap haar „voorspellihgen" baseerend, had de kaartlegster haar cliënte de opbeurende mededeeling gedaan, dat zij binnen en week weduwe zou zijn, doch zou hertrouwen en dat haar tweede echtgenoot in 't geheim zich aan drankzucht zou overgeven. Als loon voor deze opbeurende profetie vroeg mejuffrouw Rebecca Brown het voor zooveel toekomstnieuws slechts geringe hono rarium van zes pence. In ruil voor deze matige vordering echter zag de verschrikte juffrouw van kaartspel, koffiedik en eierdooier door de vrouwelijke politiebeambte proces-verbaal tegen zich op gemaakt en werd zij door den politierechter te Belfast tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. 4 Telegrammen, NAAR HET EINDE LONDEN 31 Mrt. (draadloos). Een Exchan ge telegram uit New York luidt Berichten uit Washington melden, dat uit offieieele bron wordt vernomen, dat Duitschland thans bereid is onderhandelingen te voeren, v ór- d a t het Roergebied door de Franschen is ont ruimd. NAAR DEN VREDE. CONSTANTINOPEL, 31 Maart (draadloos). Het antwoord der geallieerden op de Turk- sche tegenvoorstellen wordt hier ieder oogen- blik verwachtbij aankomst zal het direct naar Angora worden doorgezonden. Kerknieuws. Het Anglicaansehe gebedenboek. Er is reeds geruimen tijd in de offieieele kerk van Engeland heel wat te doen over de kwestie der herziening van het offieieele Gebedenboek. De „Nationale vergadering" dier Kerk zal binnenkort omtrent deze herziening een beslis sing nemen. Zij heeft de door haar voorgestelde wijzigingen in een ontwerp vastgelegd, waarover in de dagbladen een druk „debat" wordt gevoerd. Bij het volgen van dezen levendigen pennestrijd krijgt men Wel'een duidelijk beeld van het hope- looze verschil van meeningen, dat, in de Kerk van Engeland, gelijk ook in de andere zich Protes- tantsch noemende kerken, inzake ejgen geloofs- formuleering bestaat. Het ontwerp-herziening, zooals dat door de „nationale vergadering" wordt voorgesteld, is natuurlijk onaanvaardbaar voor de „Low Church groep en de daartoe behoorende Protest.antsclie extremisten. De legalisatie van Misgewaden en de ver anderingen in het Consecratie-gebed, met na me zijn, zooals het orgaan van de zooeven ge noemde kerkelijke groep, de „English Church man" zegt, volkomen in strijd met de „arti kelen des Geloofs" der Engelsche Kerk. „Het gevolg zou zijn,", gelijk het blad op-f merkt, „dat liet Sacrificie der Mis, hetwelk de Hervormers hebben afgeschaft, Weer op nieuw in onze nationale kerk als Wettig erkend Wordt. Maar het 31ste artikel des geloofs der An glicaansehe Kerk veroordeelt in zeer strenge bewoordingen dat Sacrificie. En wij weten, dat dit de bedoeling was van hen, die de artikelen opstelden." Het blad behandelt vervolgens de kwestie van het bewaren van hetSacrament, des Al taars en zegt, dat het offieieele Gebedenboek de mogelijkheid van zulk een bewaring door zijn desbetreffende voorschriften uitsluit. Ook tegen de gebeden voor de dooden, die men in het herziene Gebedenboek wil inlas- schen, laat het blad zijn afkeurende stem hoo- ren. Deze gebeden, die in vroegere eeuwen in de offieieele Gebedenboeken voorkwamen wer den door de Hervorming radicaal afgeschaft. En in de „Homillie on Prayer" wordt gezegd „Laten wij ons toch niet verbeelden, dat de zielen der dooden ook maar iets geholpen worden door onze gebeden." Maar dit alles terzijde latend, stelt het. Low Church-blad de gro'ote vraag, of de „nationale vergadering" eenig Wettig recht heeft tot het regelen der onderhavige kwestie. Heeft de „na tionale vergadering" het wettig recht om iets inzake de leer te verordonneeren, wat ingaat tegen de eenmaal vastgelegde standaarsbegrip- pen in onze Kerk vraagt 't blad. Heeft zij eenig gezag om het gebruik toe te staan van riten, ceremoniën en liturgische uitdrukkingen, Welke kunnen aangetoond Worden in strijd te zijn mei de leer, vervat in de 39 artikelen des geloofs en liet „Book of Common Prayer?" De „English Churchman" spreekt tenslotte de hoop uit, dat de „nationale vergadering" tot- het inzicht zal komen, dat ze buiten haar boekje is gegaan of dat, zoo ze dit niet inziet, het parlement haar zal toonen, dat het zulk een misbruik van de macht, die het haar gegeven heeft, niet met zijn gezag zal dekken. Blijkt uit deze uitlating niet eens te meer dat de groote afhankelijkheid in laatste instantie van de Kerk van Engeland van den wil van den Wetgever Tegengesproken. In een deel der binnen- en buitenlandsche pers is een verhaal verschenen, volgens het welk Duitsche bisschoppen, te Rome aanwe zig, een zoogenaamde verschijning zouden hebben gezien in den persoon van den over leden Paus Pius X, zelfs werd in sommige bladen beweerd, dat de hulp-bisschop van Trier, dr. Mönich, voor de waarheid van dit verhaal borg stond. Pater Nesser 8.J. uit Luxemburg vatte het besluit op, om zelf aan den hulp-bsschop te schrijven en hem te vragen, wat hiervan was. Mgr. Mönich antwoordde met een eigenhan dig schrijven, waarin hij zijn verwondering uitte over de verspreiding van het praatje en zeide, dat hij er prijs op stelde te ver klaren, dat er absoluut geen titel of jota van de heele geschiedenis waar is. De bisschop was met het laatste Kerstfeest in Rome geweest en had navraag omtrent de beweerde verschijning van Paus Pius X z.g. gedaan. De Yaticaansche autoriteiten waren ten zeerste verwonderd en verzekerden den bisschop, dat hun niets van het geval bekend was. Pater Nesser, die deze tegenspraak op ver zoek van den bisséhop in „The Universe" laat afdrukken, spreekt de hoop uit, dat op f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2