Het hooc|ovenbedrijf. De correspondent van het „Vdl." schrijft Wij hebben nog eens de werken van het Hoog oven bedrijf te Yelsen bezichtigd. Met een bootje legden wij aan den kademuur, waaraan de erts booten zullen meren, aan, en bezichtigden eerst het pompstation, dat zoo goed als gereed is. Aan de installatie wordt de laatste hand gelegd. Da vier groote pompen, die 30.000 tot 70.000 liter water per minuut ophalen, zorgen voor de watervoorziening van de hoogovens en voor het koelwater. Zij zijn geleverd door de firma Sulzer te Winterthur, de motoren zijn van Smit te Slikkerveer. De groote electrische kranen, die straks het erts en de kolen uit de schepen zullen lossen, zijn geleverd door Thomson's Havenbedrijf te Rotterdam. Zij zijn van de nieuwste constructie en berekend op zeer snel lossen van de schepen. Ook de betonnen ertsbunkers zijn zoo goed als gereed. Bovenin de bunkers zijn een groot aantal vakjes, waarin de verschillende ertssoorten want voor de vervaardiging van het ijzer worden ten minste een achttal ertssoorten gebruikt worden gestort. Daartoe rijden boven op de bunkers wagentjes. Onder de bunkers rijden wagentjes, die het erts uit de verschillende vak jes opvangen. Dan gaat het erts in de liflwagen- tjes, die het naar de hoogovens voeren. De lift- banen voor deze wagentjes zijn ook gereed en de wagentjes onderaan reeds bevestigd. We namen een kijkje in de machinekamer met den ronsel voor de liften. De machine-installatie is van Lid- gerWood te New-York. Daarna zijn we naar de hoogovens geklommen en hebben deze gevaarten aan alle kanten bezien. We zagen het deksel openen van de klok, waarop strafs het erts komt te vallen, heel in de hoogte en beneden zagen wij de opening, waar het vloei bare ijzer als gloeiende lava zal uitstroomen naar de giethallen. Het sluiten van die opening is een gevaarlijk werkje. Ze moet nl. gesloten worden met een prop klei, en dat geschiedt met een ka nonnetje, dat de klei er tegen aan schiet. We zagen ook de gietbaden, waar het vloeiba re ijzer in de vormen komt,. In kammen van 4000 K.G. gaat het dan naar de breekmachines, waar het gebroken Wordt in stukjes van 40 k 50 K.G. In de electrische centrale, een fraai van steen opgetrokken gebouw, is men bezig met het op stellen der machines. De vijf groote turbines van 2300 I. P. K. zijn van Escher-Wijss en Go. te Zurich, de andere machines zijn van Stork te Hengelo. Met gas van de hoogovens zal de benoodigde energie worden verkregen. Als het bedrijf op gang is, wordt 1000 M3. gas per minuut geprodu ceerd. Met dit gas zullen ook de cokesovens wor den gestookt, die nog in wording zijn. Ze worden gebouwd door een Brusselsche firma. Men zal dus niet afhankelijk zijn van Duitsche of Engelsche cokes bovendien zijn onze Limburgsche kolen zeer geschikt voor de cokes-productie in die in stallatie. In aanbouw is ook nog de fabriek voor de bij producten der hoogovens, zooals teer, ammoniak, kunstmest enz., terwijl van de slakken steenen worden gemaakt. In den 'zomer hoopt men zoo ver te zijn, dat het bedrijf, dat het eerste van dien aard is in Nederland in Werking gesteld kan worden. Communistische onderwijzers. In de Belgische pers is heel Wat te doen over het feit,dat de gemeenteraad van Elsene (Brussel) disciplinaire maatregelen heeft getroffen tegen twee leden van het onderwijzend personeel der openbare school. De liberale burgemeester van genoemde gemeente heeft medegedeeld, dal, de betrokken leerkrachten voorloopig zijn ge schorst en vermoedelijk zullen worden ontslagen. Deze maatregelen zijn gegrond op artikel 21 der Schoolwet, luidende als volgt ,,De onderwijzer houdt zich met gelijke be zorgdheid bezig met de opvoeding en het onder richt der aan zij n zorgen toevertrouwde kinderen Hij zal geen gelegenheid verzuimen, zijn leerlin gen te wijzen op de voorschriften der moraal en hun inprenten plichtsbesef, 'vaderlandsliefde, eerbied voor nationale instellingen en gehecht heid aan constitutioneele vrijheden. In zijn on derwijs onthoudt hij zich van iederen aanval tegen personen of tegen de godsdienstige over tuigingen der gezinnen, wier kinderen hem zijn toevertrouwd." Het merkwaardigste is, dat de burgemeester zich bovendien kan beroepen op een circulaire van den oud-minister van Onderwijs, den socia list Jules Dcstrée, die de politieke drijverijen, alsmede de anti-nationale propaganda van onder wijzers in de school ondubbelzinnig heeft ver oordeeld. Het besluit van den gemeenteraad Werd met algemeene stemmen genomen. Vijf socialistische raadsleden hebben voorgestemd. De leiders der S. D. A. P. mogen ditvoorbeeld van hun Belgische partijgenooten wel degelijk ter harte nemen. Gemengd Nieuws. „Saja Roomsch-Katholie k." In De ,,Deli Courant komt een afschuwelijk Ver haal voor uit Medan. Daar hebben zich zooals de 1 ijd" het verhaal samenneemt Weer bij het Nieuwsjaarsfeest een aantal mannen en vrouwen, om hun geweten te zuiveren, dat er niet al te schuldeloos zal hebben uitgezien aan een open bare boetvaardigheidsdienst onderwerpen. Deze Klingen Worden, na zich te hebben gebaad inde rivier, opgenomen in een daarbij getimmerde loods van latten en worden er met naalden en pennen, soms 100 tegelijk, in borst, armen en tong gestoken, Waarna zij over straat een tocht naar den tempel moeten maken.Sommigen doen dan nog spijkers onder de bloote voetzolen. Anderen houden zich bezig met de vuisten tot bloedens toe tegen harde steenen te slaan. De beulen, aan wier pijnigingen de armeKIin- gen zich vrijwillig onderwerpen, omdat ze ge- lobven, daardoor hun zondenschuld kwijt te raken, zijn zonder mededoogen en de slacht offers verdragen alles met een onbegrijpelijk geduld. Als ze flauw vallen Worden ze met water begoten en begint de marteling opnieuw. Wij besparen onzen lezers de bijzonder heden van zulk een boetvaardigheidsproces, dat door de Klingen-bevolking van Medan wordt beschouwd als een publieke vermakelijkheid, waarnaar men gaat kijken en die ook door Euro peanen ambtshalve moet worden bijgewoond en dus wordt toegelaten. Een hunner vroeg aan een Kling, die onder de toeschouwers stond, of hij ook niet gepijnigd moest worden. De man antwoordde met, een glunderenden glimlach„Tida toean, saja Roomsch-Katholiek." Weineen mijnheer, ik ben Roomsch-Katho liek. Gelukkige man Hoe noodig is het, dat er iets gedaan wordt aan de geestelijke reconstructie van dit arme verdwaasde volk 1 En wat zou het een geluk zijn als alle kleur lingen in onze Koloniën, die in hun groote meer derheid onder de macht des heidendoms en van het Moslemsche fa tanisme leven, konden zeggen ,,Tida toean, saja Roomsch katholiek." Ernstige gevolgen. De A.R. „Rot terdammer" schrijft ,,Aan de parlementaire terminologie der com munisten moet men Wennen. Dit bleek uit een onderhoud, hetwelk dezer dagen gevoerd werd door een vertegenwoor diger van het „Handelsblad" en het commu nistische raadslid van Amsterdam den heer Colly. Gelijk men weet, werd de laatste na een ge ruchtmakenden twist met den leider, den heer Wijnkoop, uit de partij geroyeerd. De persman ging den uitgebannene opzoeken en deze was Wel zoo vriendelijk om den journalist een omstandig verhaal te doen van de wijze, waarop hij was opgetreden. De heer Colly verhaalde van een bezoek aan zijn vroegeren partijleider, Wijnkoop, ge bracht en dit bezoek had voor dezen „ernstige gevolgen" gehad. De argelooze lezer vat deze diplomatieke formule licht zoo op, dat gewichtige staatkun dige gevolgen uit deze ontmoeting zullen voortvloeien. Toen echter nader geinformeerd werd naar eenige opheldering van deze orakeltaal, kwam het verbluffende bescheid ik ben met, Wijn koop handgemeen geraakt. Dat zal hij nog lang voelen. De „kopstoot" was dus Wederom in eere her steld. Voor het doorgronden van de communisti sche taktiek blijkt zekere bedrevenheid in par lementaire zinswendingen vereischt. Onbekendheid daarmee moet „ernstige ge volgen hebben." Christel ij k uiteinde van twee ter dood veroordeelden. Een pries ter schrijft uit Carcassone aan de „Tijd" De Zuid-Fransche bladen vermeldden onlangs de terechtstelling te Toulouse van den korporaal Patte en van den soldaat Vigneau op 10 Maart j.l. Zij hadden in den loop van 1922 twee vrou wen vermoord. Op 17 October j.l. werden zij door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Hun verzoek om gratie Werd afgewezen. Het „Kerkelijk Weekblad" van Toulouse geeft de volgende bijzonderheden. Men Weet dat de laatste uren van den terdood- veroordeelde zich verdeelen over de volgende tijdstippen het Wekken, de TI. Mis, de terecht stelling. Welnu, op ieder dezer tijdstippen heb ben de veroordeelden blijk gegeven van echt christelijke overtuiging, bewijs van de diepgaan de omwerking, Welke de goddelijke genade heeft uitgewerkt in de zielen der beide misdadigers. Het Wekken. De Weinige officieele personen, welke tegenwoordig Waren bij het wekken van Patte en Vigneau, hebben kunnen waarnemen hoezeer deze bereid waren voor God te verschij nen. Patte, in een aanval van zenuwcrisis, riep uit„Mijn God, sterven op 20 jaar 1" Vigneau bleef zich zeiven tot op het laatste oogenblik meester hij bemoedigde zijn lotgenoot en Wekte hem op om christelijk te sterven. De aalmoezeniers van de militaire en van de civiele gevangenis, de eerw. heeren kanunnik de Falguiére en abbé Proubet, wier bijstand door de veroordeelden Was ingeroepen, haastten zich hunne biecht te hooren en hen op te Wekken tot een zaligen dood. Beider verdedigers, mrs. Soulié en Milhau, bezochten eveneens hun beide cliënten, die hen bedankten voor hun toewijding en hun bijstand. Korporaal Patte komt het eerst de kapel bin- ben. Hij knielt neer op de voor hem bestemde plaats, rechts van het houten schot, dat hem gedurende de H. Mis van zijn makker zal schei den. Deze laatste treedt na eemige oogenblikken eveneens binnen. Abbé Proubet, bekleed met de priesterlijke ge- Waden, wacht aan den voet van het altaar beide veroordeelden op. Hij omarmt korpotaal Patte bij zijn intrede, en op diens verzuchting „Mijn heer de aalmoezenier, het is wel bitter te moeten sterven op twintig jaar 1", antwoordt hij „Mijn jongen, dat is treurig, ja, maar verheug u ten koste van dat offer, Gods H. Wil te volbrengen de rechters zijn enkel de Werktuigen geweest van Zijn Vaderlijke Voorzienigheid, die uw eeuwig heil beoogt," Dit gesprek wordt afge broken door het binnentreden van Vigneau, die, als hij Patte voorbijgaat, dezen omarmt. De H. Mis neemt een aanvang. Zij wordt op gedragen door abbé Proubet, terwijl kanunnik de Falguiére, neergeknield naast de veroordeel den, deze bijstaat en hen voorbereidt tot de H. Communie, die zij zullen ontvangen. Als dat oogenblik gekomen is neemt de zeereerw. Cele brant het Woord „God wil niet des zondaars dood, maar dat hij zich bekeere en leve. Het leven dat God belooft aan den berouwvollen zondaar, is het eeuwige leven, het leven, dat G;j mijne kinderen, zijt gaan leven in den Schoot Gods. „Mijn ambtsbroeder en ik, die getuigen zijn geweest van uwe langdurige hechtenis, maar getuigen tevens van uw berouw, wij verzekeren en Waarborgen u zoowel de vergiffenis van God als die van uwe families, die mij belast hebben u deze op dit oogenblik over te brengen. „En daar gij in genade zijt met God, zijn wij zoo gelukkig u toe te laten aan de PI. Tafel, waar gij de H. Communie zult gaan ontvangen. En, om die H. Communie goed te verrichten vereenigt u met mij en zegt uit het diepste van uw hart Mijn God, ik geloof in U, want Gij zijt de waarheid zelve ik geloof dat ik in de H. Communie ga ontvangen Uw lichaam, Uw Bloed, Uwe ziel, Uwe Godheid, omdat Gij zelve het mij gezegd hebt maar vermeerder mijn geloof. „Ik hoop opU, omdat Gij de Goedheid zelve zijt, maar vermeerder mijne hoop, Ik heb U lief uit geheel mijn hart, omdat Gij boven alles beminnenswaardig zijt, en ik bemin mijnen naas te gelijk mij zeiven, maar vermeerder mijne liefde. „En, ten slotte ik heb een groot leedwezen U beleedigd te hebben, te hebben misdreven tegen U, tegen mijne familie, tegen de maat schappij, omdat de zonde U mishaagt, maar vermeerder mijn berouw, en als onderpand van mijn berouw; o mijn God, geef ik U mijn hart En mijn leven 1 onderbreekt korporaal Patte in een kreet, die den aanwezigen een traan ontlokt. „Zeer goed, mijn jongen, antwoordt de pries ter God neemt Uw eed aan tegelijk met Uw hart, Uw geest, Uw leven." Dan, te midden van een indrukwekkende on beschrijfelijke stilte ontvangen de twee onge lukkige berouwhebbende boetelingen den God. die hen in Zijn barmhartigheid niet zal verlaten. De H. Mis eindigt zonder ander incident dan de levendige ontroering, die te lezen is op het gelaat van ieder, die getuige is van deze roerende plech tigheid. De terechtstelling. Na de PI. Mis Wordt kor poraal Patte het eerst geleid naar de griffie der gevangenis, waar hij met deze woorden de ge bruikelijke hartversterking Weigert, welke 'n bewaarder hem aanbied „Dank U, ik heb den goeden God in mijn hart, meer heb ik niet noodig; ik zal moed hebben ten einde toe." Ondertusschcn schrijft Vigneau een brief aan zijn echtgenoote, waarin hij verklaart „Weet, dat God jnijn misdaad heeft vergeten en dat ik als een christen sterf." Weldra volgt Vigneau zijn lotgenoot naar de griffie, waar de „toilette" der veroordeelden plaats heeft. Het is voor die ongelukkigen een kostbare troost, dat de advocaten en de aalmoe zeniers hierbij tegenwoordig willen zijn voorna melijk voor Vigneau, aan wien de aalmoezenier belooft, dat hij al het mogelijke zal doen, om te zorgen voor zijn beide kinderen, die hij zijn „twee Cherubijntjes" noemt. De handen op den rug gebonden, de voeten gekluisterd, den hals van het hemd uitgesneden, en vergezeld van hun advocaat en hun aalmoe zenier, gaan beiden met moedigen stap naar de plaats der terechtstelling. Korporaal Patte, die bij het wekken een oogen blik van zwakheid scheen te hebben, en die open lijk zijn leven aan God heeft gegeven, zegt aan den voet van het schavot „Ik ben Christen en ik sterf als Christen ik heb misdreven, ik boet." Soldaat Vigneau richt zich tot de aanwezige rechters Heeren Rechters, zegt hij, Gij hebt' Uw plicht gedaan, dank U." Eenige oogenblikken later had de valbijl haar werk gedaan. Korporaal Patte en soldaat Vig neau verschenen voor den God van Gerechtigheid en van Barmhartigheid. Onschuldig stervend aan het schandhout tus- schen de boosdoeners, had de Godmensch voor het schuldige menschdom, voor allen, zonder uitzondering, die van goeden wil zijn, vergeving en genade verdiend. En de eerste, die van die Kruisgenade mocht genieten, de eerste Heilige van het Nieuwe Verbond, door den stervenden Christus zelve gecanoniseerd, was het niet de berouwhebbende Goede Moordenaar God is wonderbaar in Zijne Heiligenden zoo Zijn Plaat zich richt tot de zonde, Zijn Hart is aan het kruishout geopend voor de zondaren daar vinden zij veiligheid, verzoening, vrede. Berooving. Te Weenen heeft zich een geval van uiterst brutale berooving voorgedaan. Hermine Schweitzer, een ambtenaar bij de pos terijen, werd 's avonds om 6 uur levensgevaarlijk gewond gevonden in het kantoor, waar zij dienst had. De moordenaar heeft zijn slachtoffer inet een zwaar voorwerp vreeselijk toegetakeld toen hij haar alleen aantrof. Zoover men kon nagaan was een bedrag van 23 millioen kronen gestolen. Wie de dader is heeft men niet kunnen vast stellen. Een heer, die een half uur te voren een aangeteekend stuk had afgegeven kwam bij de politie verklaren, dat hij een man, naar schatting 40 jaar oud nabij het kantoor op verdachte wij ze had zien rondscharrelen. Het is echter nog niet mogelijk geweest te ontdekken, of deze verdachte inderdaad met den moordaanslag iets te maken heeft gehad. Het, dorp der lange levens. Het dorpje ColleVille in het Fransche depar tement Seine-Inférieure, zoo vertelt de „Chi cago Tribune" slaat het record van geheel Frankrijk, wat betreft den levensduur van zijn bewoners. Wanneer de menschen uit Collcville als maatstaf mogen worden genomen, dan leert hun voorbeeld, dat men oud kan worden en tot het laatst een goede gezondheid bewaren, zoo men hoofdzakelijk leeft van lichten landwijn en goede kaas. Het- dorpje in kwestie telt thans 623 inwoners. Vijftien ingezetenen van het dorf zijn tusschen de zeventig en tachtig jar, tien in woners tellen tusschen tachtig- en zes-en- negentig. Ze genieten zonder uitzondering een voortreffelijke gezondheid. Te zamen zijn ze meer dan 2000 jaar oud, d.w.z. vor ieder oudje een leeftijdsgemiddelde van ruim 80. Colleville is het centrum van een streek, die een der beste kaassoorten van Frankrijk pro duceert. Goed afgekomen. Te Torquay in het zuiden van Engeland heeft zich dezer dagen een merkwaardig ongeluk voorgedaan. Een vracht auto viel er van een honderd voet hoogerotsop het daaronder liggende strand en hoewel de bestuurder van het voertuig daarmede een loo- ping-the-loop gedurende zijn val maakte en de auto zelf totaal werd verbrijzeld, werd de be stuurder wonder boven wonder niet gedood. De vrachtauto was geladen met zware blokken van béton en kwam den kronkelenden Weg van den heuvel afrijden. Naast den chauffeur zat een metselaar. Bij een bocht van den weg slipte de wagen en geraakte op een zóó steile helling, dat hij daarvan afgleed en over een hoogte van honderd voet naar beneden stortte. De metselaar wist nog tijdig uit den auto te springen. Van den wagen bleef niet veel heel. Het voorste gedeelte werd volledig in elkander ge drukt. De chauffeur werd aanvankelijk geheel ingesloten door het verbogen ijzerwerk en de losgeraakte houten planken. Op het oogenblik van het ongeluk was het strand zoo goed als verlaten. Toen er ijlings een dokter was ontboden om te onderzoeken of er voor den chauffeur redding mogelijk was, vond hij den man tot zijn groote verbazing zoo goed als niet gewond op het strand liggen. De vrachtauto was op een scherpe steenen rotspunt gevallen, welke voor den bak van den wagen was heengedrongen. De zware betonblok ken werden in alle richtingen weggeslingerd. Een Köpenick te Batavia. Het ..Bat. Nbl." meldt dato 28Februari: Gisteravond vervoegde een persoon, gestoken in de uniform van eerste-luitenant-kwartiermeester en dragen de een blauwen bril, zich aan het subsistenten- kader alhier, liep de wacht d:e hem plicht matig salueerde voorbij en begaf zich regel recht naar de plaats, waar de geldkisten van verschillende bataljons worden bewaard. Niet lang daarna verwijderde de officier zich weder, zonder door de wacht lastig gevallen te worden of als een der officieren van het garnizoen herkend te zijn. Hedenochtend bemerkte de kwartiermeester van het 20ste bataljon, toen hij geld moest halen, dat het hangslot van zijn geldkist verdwenen was. Overigens bleek de kist behoorlijk gesloten te zijn, maar na opening was van den geldswaardi- gen inhoud niets meer te bespeuren. Op deze wijze kwam men tot de ontdekking van een ongehoord brutalen diefstal Het is duidelijk, dat de als officier gekleede persoon de dief is. Hij moet in het bezit zijn ge weest van een duplicaat-sleutel en terdege op de hoogte van de juiste situatie der geldkisten waai- in vaak een paar ton aan specie en bankpapieren geborgen worden ter uitbetaling aan den troep. Het toeval heeft het land voor groote schade behoed. Want in plaats van hedenmorgen, had de betrokken kwartiermeester van het 20e bataljon gisteren reeds uitbetaald. Ware dit niet het ge val geweest, dan zou de buit 30.000 zijn geweest in plaats vaii als nu slechts 1100. Duitsche oorlogsmisdadigers. Een bericht uit Frankfort a.d. Main meldt dat kapitein Steinbrinck, die het bevel voerde over den onderzeeër, die het, s.s. „Sussex" tot zinken bracht bij een bezoek aan Dusseldorp is gearresteerd. Hij stond op de lijst van oorlogs misdadigers. Men gelooft, dat hij en generaal Von Mudra, die den vorigen dag werd gearres teerd, voor hun oorlogsmisdaden terecht zul len staan voor een Fransche rechtbank. Nieuw goudland. Te St. John op New Foundland heerscht op het oogenblik groote opwinding over de ontdekking van goud te Slagg Bay aan de kust van Labrador, een weinig ten Noorden van de Mamiltonbaai. Duizenden gelukzoekers wachten op het oogenblik een gunstiger weersgesteldheid af om naar goud te gaan zoeken. In genoemd gebied heeft tot dusverre nooit eenig geologisch onderzoek plaats gehad. De weinige inwoners die er leven zijn een aantal Eskimo's, de arbeiders aan de Hudsonbaai en enkele handelsposten. Verder is er nog een aan tal zendelingen werkzaam. Thans is gebleken, dat de geheele kust van Labrador rijk is aan mineralen. Bij een onder zoek, dat kort geleden door een maatschappij daar werd ingesteld, kwam men tot de conclusie, dat dit gebied rijker aan delfstoffen moet zijn dan Klondike. Op sommige plaatsen werden goud klompen gevonden, die de grootte van een man nenvuist hadden. Het land is echter buitenge woon onherbergzaam. Des zomers is ei nog wat verkeer mogelijk. Voor de kust wordt dan veel gevischt. In den winter daalt de temperatuur evenwel tot 20 tot 30 graden onder het vriespunt. De duizenden, die te St. John op een geschikte gelegenheid wachten, zullen in visschersbooten den overtocht maken. Onder de goudzoekers bevinden zich vele lieden uit Canada en Amerika, die met een klein kapitaaltje naar hier komen om een stuk grond te koopen en daar naar goud te gaan graven. v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 6