Verkiezing Provincials Stalen. Lijst IS Hr.HI.J.G. M.K0LKHAI. Deutsche boerin DAGBLAD VOOR SGRSEDAM EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Vrijdag 6 April 1923. Ao, 13608. - Advert entiën! 15 regsls 1.75 elke regel daarbovsn 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85, Postbus: plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. De stemming ter verkiezing van leden dei- Provinciale Staten heeft plaats op WOENSDAG 11 APRIL. bevat de candidaten der Roomsch-Katholieke Staatspartij. Men stemme den bovensten naam op deze lijst, n.l. gende week de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zal hervatten, vermoeden' dat verschillende wetsontwerpen onafgedaan zullen blijven en ten gev.olge van de ontbinding der Kamer als vervallen zullen worden beschouw. Het wordt dan ook niet mogelijk geacht, dat o.a. de J a c h t w e t tot deze aan I e houden ontwerpen zal belmoren. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 15 der wet van den 26sten Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbelas ting, brengt ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat de staat aanwijzende de uitkom sten van de metingen en de krachtens art. 14 dei- aangehaalde wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente gelegen, gedurende dertig dagen Ler inzage op de Secretarie (afdeeling A) is neder- gelegd Schiedam, 6 April 1923. Binnenland. Eerste Kamer-verkiezing. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben gister in buitengewone zitting ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. Van den Berg, gekozen tot lid van de Eerste Kamer, bij eerste stemming, mr. P. E. Briët, anti-revolutionair, advocaat te Leiden. Uitgebracht werden 73 stemmen, waarvan 2 in blanco. Van de 71 geldige stemmen verkreeg de heer Briët. er 38. Voorts werden uitgebracht op H. van Kol (S.D.) 19 stemmen, mr. P. Bink (Vrijheidsb. 10 stemmen, prof. mr. Van Vol- lenhoven 3 stemmen en mr. S. van Houten (lib 1 stem. De Prov. Staten hebben na de verkiezing van een lid der Eerste Kamer behandeld een voor dracht van Gedeputeerde Staten tot het toe-_ kennen van een subsidie in de verbetering van den weg onder Overschie, loopende van de Doen- kade tot de grens met de gemeente Rotterdam. Het voorstel van de Gedeputeerden werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde was daarna een adres van den Tuindersbond, waarin wordt aangedrongen, op eredietverleening aan noodlijdende tuinders in de provincie. Dit werd ter fine van prae-ad- vies in handen van Gedeputeerden gesteld. De voorzitter nam hierop afscheid van de Statenleden met 't oog op de af loopende zit tingsperiode. Uitvoer van vee naar Spanje. Volgens mededeelingen van Hr. Ms. gezant schap te Madrid heeft de Spaansche regeering zich bereid verklaard, buitengewone vergunnin gen te verleenen voor den invoer van melkvee. Deze vergunningen moeten worden aangevraagd bij de algemeene directie van landbouw. Bij ieder verzoek moet worden aangegeven het aantal van de in te voeren dieren, het geslacht van elk daarvan, de plaats van herkomst en bestemming en de plaats van invoer in Spanje. Het vee wordt bij aankomst in Spanje onderworpen aan een vétérinair onderzoek. Voorts is de bovengenoem de algemeene directie bevoegt, alle voorschriften uit te vaardigen, die zij ter voorkoming van de invoering van besmettelijke ziekten noodig acht. De waarheid vindt geen onderdak. Gisteren heeft de directie van de „Limburger Koerier" te Maastricht bericht gekregen van de intergeallieerde commissie voor het Rijnland, dat de verspreiding van dit blad voor den duur van een maand in het door de Franschen en Belgen bezette gebied verboden is. Bezuiniging bij Post en Telegraaf. Naar men nader verneemt is met ingangvan 1 Juli a.s. aan de ambtenaren tusschen 62 en 65 jaar van alle rangen werkzaam bij het dienst vak van Posterijen en Telegrafie eervol ontslag aangezegd, met recht op pensioen of wachtgeld. Deze maatregel dient om het overcompleet van personeel bij dit dienstvak te doen verdwij nen en treft eenige honderden ambtenaren. De wachtgeldregeling. Naar wij vernemen heeft de. Minister van Oor- lg aan de commissie v or georganiseerd overleg ee nieuwe toepassing der wachtgeldregeling ter beoordeeling voorgelegd. In hoofdzaak beoogt het voorstel bet percen tage van 70 terug te brengen op 60 Interparlementaire Unie. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. D. A. P. N. Kooien, en het lid der Kamer mr. V. H. Rutgers zijn naar Bazel gegaan om als leden van het bestuur der Interparlementaire Unie de ver gadering van de Unie bij te wonen. De Jachtwet. Naar men verneemt, doet de stand van werk zaamheden van de Eerste Kamer, welke de vol- Arbeidsbemiddeling voor musici. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond heeft zic-h tot den minis ter van arbeid, handel en nijverheid gewend met een adres, vergezeld van een uitvoerige me morie, zulks in verband met de uitlatingen van den minister, in de memorie van antwoord aan de Eerste Kaïner over de Arbeidsbegrooting voor 1923, met betrekking tot een wettelijke regeling der arbeidsbemiddeling en het verkrij gen van een doelmatige arbeidsbemiddeling voor musici. Het betoog van het Hoofdbestuur samenvattend kan gezegd worden, dat bet, be oogt. aan te toonen a. dat het werken van de particuliere arbeids bemiddeling voor musici leidt tot ontoelaatbare excessen en tot maatschappelijk zeer ongcwen- te toestanden b. tot een wettelijk verbod van deze arbeids bemiddeling noodzakelijk en alleszins gegrond is c. dat het. inrichten van een doeltreffend geor ganiseerde openbare arbeidsbemiddeling voor musici wenschelijk en uitvoerbaar is." Werktijden dakpannenbakkerijen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van dakpan nenbakkerijen in alle gemeenten, gelegen in de provinciën Utrecht, Zuid-Holland en Gelderland, vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij artikel 24 der arbeidswet 1919, in het tijdvak van 1 April tot en met 31 October a.s. door arbeiders van 16 jaar of ouder gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, een en ander onder voorwaarde dat lo. de arbe'dstijd van bedoelde arbe'ders 'n zijn geheel ;s gelegen tusschen 6 uur des voorin'd- dags en 6 uur des namiddags. 2o. dat een afschrift der arbeidsregeling, die tijdens den duur dezer vergunning voor de be trokken arbeiders zal gelden, aan het betrokken districtshoofd der arbeidsinspectie wordt inge zonden,voordat v. de vergunning wordt gebruikt gemaakt, en deze arbeidsregeling in de onderne ming opgehangen blijft, zoolang van de vergun ning gebruik wordt gemaakt. Herhalingsoefeningen. De minister van marine heeft, krachtens het Kon. besluit van 18 December j.l. bepaald lo. dat de zeemilicien-kustwachters met groot- verlof van de beide ploegen der lichting 1926 en van de eerste ploeg der lichting 1921 (waaron der ook gerekend worden de zeemilicien-kust- wachteis van vorige lichtingen, welke hun eerste oefening volbracht hebben in de tijdvakken waar in genoemde ploegen destijds geoefend zijn) zullen moeten opkomen op Maandag 23 Juni 1923 voor het vervullen van herhalingsoefenin gen gedurende den tijd van drie weken 2o. dat rlc bedoelde miliciens zich op laatst- gemelden datum, op liet in de nadere kennisge ving betreffende hun oproeping vermelde uur, gekleed in hun bij vertrek met groot verlof me degenomen militaire kleedingstukken en voor zien van hun kooigoederen, zoomede van bun zakboekje, behooren te melden bij de marine kazerne te Amsterdam. De rechtbank te Tiel. In een te Tiel gehouden vergadering heeft het Kamerlid H. W. Tilanus medegedeeld dat het vrij zeker is, dat de regeering teruggekomen is op haar voornemen, de opheffing van de recht bank te Tiel te bevorderen. Zomerdienst. De zomerdienst op de Nederlandsche spoor wegen zal 1 Juni in werking treden. met de kwestie van de Katholieke Universiteit, die geheel politiek Nederland met buitengewone belangstelling heeft gevolgd. De eindbeslissing is nu gevallen in^de richting zooals|verwacld, werd. Alleen is er een kleine winst de anti-revolu tionaire lieer Kool heeft ten slotte voor gestemd, hoewel zijn beperkende amendementen verwor pen Werden. Het voorstel van B. en is aizoo aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. Met de door Gedeputeerde Staten gegeven wenken hield de gemeenteraad rekening, zoodat de regeling nu overeenkomstig bun aanwijzingen getroffen is. Daarmee is beslist, dat het voorstel wordt goedgekeurd en de Universiteit te Nijme gen komt. Heel de vrijzinnig-socialistische gemeenschap is ten einde toe in deze zaak op het benepen stand punt blijven staan. Och, na hetgeen den vorigen keer gezegd en gedaan was, viel niet anders te wachten. Maar een verheven denkbeeld van de vrijheid en vrijzinnigheid geeft het gedoe niet. Nijmegen is ons nogmaals een waarschuwing. We Weten nu terdege, wat we van onze tegen standers te hopen hebben. In deze verkiezings dagen is zulk een waarschuwing ad rem. Vooral Nijmegen zal de les bij. de verkiezingen uitspelen, maar overal in den lande mogen de tragen onder ons beseffen, wat colleges als de Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten vermogen ten goede en ten kwade. Het besluit te Nijmegen zal velen hebben wakker geschrikt. („Resb.") Een Aprilmopbij Kon. Beslui!. De invoering van een. Ongevallenwet voor den Land- en Tuinbouw, heeft al heel wat voeten in de aarde gehad. De arbeiders in de Industrie hebben reeds sedert 1901 hun Wettelijke bescherming en meer dan twintig jaren waren noodig om ook den land arbeider dat zelfde recht te geven. Is het omdat de fabrieksarbeiders reeds veel vroeger door hun organisatie, zich de vrijheid konden veroorloven om voor hun goed recht en de bescherming van hunne gezinnen op te komen? Eindelijk zou dan ook de. Land- en Tuinbouw- Ongevallenwet in werking treden en wel op 1 Januari 1923. Deze datum was wel nimmer officieel vast gesteld, doch de officieüse mededeelingen waren Wel van dien aard, dat op 1 Januari jl. werd ge rekend. Er kwam evenwel niets van en zoo bij geruchte kon men telkens hooren, dat uitstel noodig was omdat de Bedrijf sv'ereenigingen niet klaar waren Een Koninklijk Besluit van 15 Januari j.l. kwam echter zekerheid verschaffen dat de Land- bouw-ongevallenwet definitief in werking zou treden op 1 April 1923. Gelukkig was er nu zekerheid, wat van veel belang was voor de vele voorbereidende werk zaamheden van administratieve aard. En nu daarop alles bij onze Bedrijfsvereniging is ingericht, komt ter elfder ure een nieuw Kon. Besluit (gedateerd 27 Maart en gepubliceerd op 31 Maart, j.l.) bekend maken dat niet 1 April, doch 1 Mei a.s. de Wet in Werking zal treden. We wisten niet dat St. Bun-aueratius nog zoo uiig was om Aprilmoppen te tappen Dat intusschen duizenden landarbeiders nog een maand langer niet verzekerd zijn, waaronder stellig in die maand ernstige ongelukken zullen 'gebeuren, waardoor vrouwen en kinderen onver zorgd zullen achterblijven dat heeft blijkbaar in Den Haag geen punt van overweging uitge maakt, anders zou men deze naargeestige April mop wel achterwege hebben gelalen. Als men nu ten slotte nog maar niet gaat ver tellen, dat ook dit uitstel weer noodig was, omdat onze Bedrijfsvereeniging niet klaar was, want dan hebben we toch nog iets te zeggen. Want waarheid is dat onze Bedrijfsvereeniging verder uitstel önveraïitwoordelijk acht en daar om van af 1 April j.l. doet alsof de Wet werkt. Alle ongevallen ook van de duizenden nieuwe leden komen op gelijke wijze geheel voor onze rekening alsof de Wet wel 1 April in Werking was getreden. Ook om administratieve reden was verder uitstel voor onze Bedrijfsvereeniging een zeer groot bezwaar. Wij gaan dus door en dat dit allerWege gewaardeerd zal worden, betwijfelenwij niet. Door tusschenkomstvan onze plaatselijke Vertegenwoordigers, is men thans reeds druk bezig aan alle leden een loonlijst af te geven, wel ke door elk lid dient te worden bijgehouden, als in een bijgevoegde circulaire nader is uiteengezet. „Boeren- cn Tuinders-onderlinge". Nico vak Ommen. Dir. v. h. Bisdom Haarlem. De Katholieke Universiteit. Zooals we meldden, heeft de Nijineegsche Raad zich gisteren voor de tweede maal beziggehouden Een aanval op de Successiebelasting. Uit de rede, Welke Dh. van der Lande de dagen in de Eerste Kamer heeft ge i°u pn_ ten wij nog een passage zijn aanval op <- woordige hooge successieheifmg „Vooral in deze tijden van s '.ei waarden i« l.el heffen vaa een als ,1e beslaande, funest J Zoo is het voorgekomen, dat iemand een ene nis ontvangen had van 12 milhoen Mark op het moment, dat de Mark 3 cent waard was. Acht maanden later Werd de successie-memorie inge diend, toen de Mark gedaald was beneden 1 cent, toch moest successiebelasting betaald worden over het bedrag der 3-cents Marken, met gevolg, dat de successiebelasting hooger was dan de ge- heele erfenis. De man zou er failliet door kunnen gaan Een ander geval om te bewijzen, hoe een hoog successierecht de zaken kan ontwrichten en de arbeiders de dupe doet worden. Het voorbeeld haal ik "aan, zooals het is uitgewerkt in het „Weekblad voor Privaatrecht" van 24 Februari van dit jaar en op feiten berust. Een broerskind erft 500.000 en moet daarvan 171.070 belasting betalen. Ingevolge verschil van mecning met den fiscus omtrent het hoogere bedrag der nalatenschap tegenover de aangifte vermogensbelasting en Rijksinkomstenbelasting en aankleve van dien moest dc erfenisontvanger van die 500.000 ten slotte 202.763 aan den Staat afstaan. Nu vraag ik, Mijnheer de Voorzitter, wat de gevolgen zijn van zulke heffingen. Veronderstel nu eens, dat die erfenis bestond uit een fabrieks- of handelszaak met gebouwen, machinerieën, vorderingen en wat bedrijfskapitaal, dan kan een kind toch uitrekenen dat met de belasting van zoo'n bedrag de zaak naar den kelder is en de arbeiders en hei. kantoorpersoneel op straat komen te staan. Ja, de erfgenaam heeft dan nog 3 ton, doch de zaak, het bedrijf als zoodanig, is geruïneerd, de arbeiders moeten ontslagen worden, het cijfer der werkloozen wordt weer vergroot en de belas tingen nog eens weer extra verhoogd. Een ander geval, dat mij bekend is lag on geveer zoo. De eigenaar van een mdustrieelc zaak sterft. Twee bloedverwanten zijn de erf genamen. Zij hebben de laatste jaren het bedrij mede geleid. Het bedrijf gaf een matig bestaan. Het bedrijfskapitaal Werd grootendeels door een bank gefourneerd op de gebouwen, enz. ag een crediethypotheek. De fiscus eischte ~o. successierecht. Dat kon niet, uit de zaa v g< nomen worden. De bank wilde verder niet voorschieten, zegde bovendien bet, toegestane crediet op, om dat de fiscus nog 25 mille met voorrang te v or e ren gekregen heeft. Gevolg, Mijnheer de ooizi ter, meer dan 100 arbeiders op straat, ten laste en ten koste van de gemeenschap. Mijnheer de Voorzitter Aan dergelijke dwaas heden moet een einde komen. Zulke zware hei- fingen ontwrichten het bedrijfsleven. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Vrijdag 6 April 1923 des mm. U"voorzitter de Burgemeester de heer A. J. Gijsen. Tegenwoordig zijn alle leden. Vastgesteld worden de notulen van de ver- vastgesteld vv ell 23 Fe- gadenng van lb Dec. jj~~ ^voorzitter doet mededeel»? van eenige door Ged. Staten goedgekeurde raad* besluiten en voorts van ingekomen stukken Van B en W. aanbieding v./li. proces-y i c c van de op 26 Mrt. j.l. gedane kasopname bij r en aan den heer Dr. J P M Remj leeraar aan het Gymnasium, voor den loopende cursus ontheffing te verleenen van de verplichting om in deze gemeente te wonen. Idem om aan mej. E. van Biene, onderwijzeres aan school All voor ten hoogste één jaar ont heffing te verleenen van de. verplichting om in deze gemeente te Wonen. Overeenkomstig de voorstellen Wordt öp beide verzoeken gunstig beschikt. Van den Schiedamsche Bestuurdershond komt in een adres, waarin wordt verzocht B. en te machtigen aan de werkloozen en aan de arbeiders Werkzaam bij de werkverschaffing in den maand April een week extra uitkeering te verschaffen. In handen van B. en W. om advies. Van den heer Dr. C. R. Vermaas bericht dat door hem de benoeming tot archivaris dezei gemeente gaarne wordt aanvaardt. Van den icer Dr. H. Bouwens bericht dat door hem de benoe ming tot lid van de Commissie van Toezicht v.h. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT („Tel.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1