Lager Onderwijs en Openb. Leeszaal en Biblio theek wordt aangenomen. Kennisgeving. Idem voorstel d.d. 6 April 1923 Aid. A. No. '68 D, om aan de N.V. Melkhandelaren Vereeni- ging „De Landbouw", tegenwoordige eigenares van het pand St. Liduinastraat 39, ontheffing te verleenen van het bepaalde sub. 3 in de akte van verkoop van het perceel bouwterrein, ge legen aan de St. Liduinastraat, hoek Tielman Oemstraat, in dien zin dat haar Wordt toege staan genoemd pand in te richten tot winkel voor den verkoop van zuivelproducten. In handen van B. en W. om advies. Idem schrijven d.d. 3 April, Afd. C. no. waarin Wordt medegedeeld, dat aan M. Sitton, gewezen vuilnissorteerder bij de Gemeente Reiniging van gemeentewege een aanvullings pensioen is verleend van 88.per jaar. Aangenomen voor kennisgeving. Van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", afdeeling Schiedam, adres d.d. 28 Maart 1923, waarin zij onder intrekking van haar ver zoek om subsidie dd. 1 Maart 1923 ten behoeve van haar Handelsavondcursus, verzoekt lo. den cursus over 1924 een verhoogd subsidie te willen toekennen van 30 der over dat jaar uit te keeren salarissen 2o. een eventueel nadeelig saldo over 1924 te willen dekken 3o. eveeens het aan het eind van het loopende jaar 1923 mogelijk ontstaande tekort te willen dekken. In handen van B. en W. om advies. Van B. en W. vooistel tot vaststelling van ontwerp-besluiten tot wijziging van de Begrooting van Buitengewone Ontvangsten en Uitgaven, dienstjaar 1922 van a. het Woningbedrijf b. het Burgerlijk Arm bestuur c. de Openbare Leeszaal en Bibliotheek d. het Algemeen Handels-Entrepote. de Alge- meene Begraafplaats. Bedrijfsbegrooting, dienstjaar 1922, van ahet Woningbedrijfb. Het burgerlijk Arm bestuur c. de Openbare Leeszaal en Bibliotheek d. het Algemeen Handels-Entrepot c. de Al- gemeene Begraafplaats f. de Gemeente-Reini ging g. de Openbare Zwemplaats. Van B. en W. voorstel tot regularisatie dei Buitengewone Uitgaven 1922 van a. de Gasfabriek b. de Drinkwaterleiding c. de het Electriciteitsbedrijf. Wordt goedgekeurd. Door den heer Collé zijn nog de volgende vra gen gesteld 1Is het B. en W. bekend dat den laatsten tijd voor de arbeiders, werkzaam bij de gemeentelij ke Werkverschaffing geen rentezegels meer wor den geplakt 2. Zoo ja, zijn B. en W. dan bereid den Raad mede te deelen, welke motieven het College er toe hebben gebracht, met>bedoelde zegelplakkerij te doen ophouden De voorz. kan op deze vragen antwoorden dat volgens de uitspraak van den Centrale Raad voor arbeiders werkzaam bij de gemeentelijke Werkverschaffing het zegelplakken niet behoeft te geschieden. De heer Collé hierop het woord vragend, verkrijgt tenslotte van den voorz. de toezeg ging dat een en ander nog eens zal worden besproken. {Vergadering duiirl voorl). Stads- ent Gewesteiqk Nieuws, Staten-verkiczing. Op Woensdag, 11 April a.s. zal de stemming plaats hebben voor de verkiezing van leden voor de PROVINCIALE STATEN. Teneinde noodeloos informatien te voorko men meenen wij goed te doen onze lezers er op merkzaam op te maken dat deze stemming nog geschiedt volgens de oude k'ezerslijst dat wd dus zeggen dat bijna allen d>e het vorig jaar in deze gemeente aan de stemming voor leden van de Tweede Kamer hebben moeten deelnemen, thans ook hier aan deze stemming zullen moeten deelenmen. Zij die na 15 Mei 1897 zijn geboren, mogen dus aan deze stemming niet deelnemen. De oproepingsbiljetten voor deze stemming zijn thans alle verzonden zoodat ze binnen enkele dagen in het bezit van de kiezers kunnen zijn. Mocht onverhoopt geen oproeping zijn ont vangen, dan moet men zich op den betrokken dag toch voor de stemming aanmelden, en wel op het zelfde bureau waar men het vorige jaar heeft gestemd voor de Tweede Kamer. Op den dag van de stemming zal, evenals het vorige jaar de Gemeente Secretarie weer geslo ten zijn, uitgezonderd de Afd. Burgerlijke Stand voor aangiften van geboorte en overlijden en het bevolkingsbureau uitsluitend voor het verstrek ken van inlichtingen in verband met de stemming Lustrum-feest. De Schiedamsche H.B.S. Vereeniging Onder Ons, heeft gisteravond in den R.K. Volksbond haar vierde lustrum op een feestelijke wijze her dacht. Na het hartelijk openingswoord van den voorzitter der feestcommissie, den heer v. Gelder, stak de voorzitter van Onder Ons, de heer Wolt huis, voor de vuist Weg, een geestig speechje af en memoreerde in 't kort de voornaamste feiten die waren geschied gedurende de 175552 uren, dat de club bestond. In 't bijzonder bracht hij dank aan den vroege- ren H.B.S.-directeur den heer Horn, die de zelfstandigheid der vereeniging steeds had be schermd. Nadat spr. tenslotte de verblijdende mededeeling bad gedaan dat de vereeniging smds 1918 z;ch in een groote bloei kan verheugen, Werd hem een ware bloemenhulde gebracht zelfs van Rotterdamsche en Amersfoortsche zusterver- eenigingen. Als voornaamste attractie stond op het pro gramma Esmoreit, een Abel-spel van een on bekenden schrijver uit de Midden-eeuwen. Dat dit stuk, hoewel dateerende uit een tijd, waarin de opvatting omtrent tooneelkunst en de gesteldheid van de toeschouwers, zoo hemels breed met nu verschilde, toch boeide, kan voor een gedeelte gesteld worden op het talent van den dichter, wiens verzen zich zoo zoet laten zeggen, maar het is ook te danken aan de toewijdende ver tolking van de dillettanten, die gesteund werden door een Weelderige costumeering en een pas send décor. Bijzonder was te loven het spel van Damiët, die het lieve karakter van de Turksche vorsten dochter innig uitbeeldde. Esmoreit hadwat betreft het tweede gedeelte iets losser kunnen spelen laten wij er echter terstond bijvoegen dat zijn rol het gecompli ceerdst was. Het langdurig applaus, was behalve een com pliment voor de tooneellisten tevens een uiting van het ontwikkeld kunstgevoel der aanwezigen Ook het tweede, en luchtiger gedeelte van het program Werd onberispelijk afgewerkt en beslo ten met een geanimeerd bal en 'n verkwikkend souper. De strijd in het bouwbedrijf. Woensdagmiddag heeft 'n bespreking plaats ge vonden tusschen vertegenwoordigers van de patioonsorganisaties in plaatsen, Waar conflicten zijn ontstaan, vertegenwoordigers van de ar beidersorganisaties en vertegenwoordigers van den patroonsbond De bespreking leidde er toe, dat besloten Werd, dat morgen een nieuwe confe rentie gehouden zal worden tusschen de hoofd besturen van de patroons- en arbeidersbonden Op deze conferentie zal de mogelijkheid worden overwogen, opnieuw tot een contract voor het geheele land en daarmede tot een eind van de conflicten te kunnen komen Men schrijft van werknemerszijde Een gerucht, dat de patroons zouden hebben besloten in hun vergadering van Donderdag 29 Maart, de leden te verplichten, individueele contracten te laten teekenen, was oorzaak, dat de ai beidersorganisaties besloten, in huishoude lijke vergaderingen haar houding daartegenover te bepalen. De Algem. Nederl. Bouwarbeiders- bond en de R. K. Bouwarbeidersbond hebben deze vergadering reeds gehouden. Op de beide vergaderingen werd onder groote geestdrift en met algemeene stemmen besloten, te weigeren individueele contracten te teekenen, die afwijken van de overeenkomst met den R. K. Bond van Bouwpatroons. Gev. en verk. onroerende goederen. N o t a r i s D. B o. d d e s. Veiling 6 April. Perceel Eén. Een huis, verdeeld in een Beneden- en Bovenwoning, benevens twee pak huizen en open grond, aan de Breedstraat nos. 50, 52 en 54, samen groot 1 A, 75 c.A. Geveild voor 2500. Perceel Twee. Een huis en erve aan de Bakkershaven no. 47, groot 42 c.A. Geveild-voor 400. P e r c eel D r i e. Een woonhuis eu erf aan de Lange Achterweg no. 13. groot 54 c.A. Ge veild voor 700. Afslag 13 April. Nol. aris: A. Reyers te R' da m. Veiling 6 April. Een machinefabriek met kantoorgebouw, woonhuis, erf, open grond en al hetgeen daar op nagelvast is, te Schiedam aan de Schie, nabij de Spoorbrug, in den polder 's Graveland, nos 75, 77 en 79, kadaster Sectie II. nos. 63, 64 en 65, groot 23 A. 60 c.A., benevens een aak, pont en roeiboot, aldaar aanwezig. Geveild voor 26.000. Afslag 13 April. De lastige tollen. De besturen der Kon. Nederl. Automobiel Club, van den Nationale Bond van Meubel transportondernemers en van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland hebben een adres gericht aan B. en W. waarin zij verzoeken, „met ingang van 1 Mei a.s. tot opheffing van den tol op den Schiedamschen weg te willen over gaan, in het belang van het Nederlandsche vólk en van het internationaal toerisme." Door d"e muziekgezelschappen O.B.K. en Gusto zal met toestemming van het Gemeentebestuur morgenmiddag en de volgende week Zaterdagmiddag nog muziek gemaakt wor den en daarbij tevens gecollecteerd om daardoor de laatsten kosten te kunnen dekken, is het nog altijd loopende tekort, van het ten vorige jare gehouden, muziekconcours. Gister slaagde te 's-Graven- hage voor diploma A. van het machinisten exa men o.rn. de heer J. W. Klinge, alhier. UIT VLLAARDINGER-AMBACHT. De R.K. Kiesvereeniging heeft voor den ge meenteraad gecandideerd 1. M. J. M. Ham- (aftr.) 2. J. van Vliet (aftr.) 3. A. Olsthoorn, 4 L. Olsthoorn, 5. X. J. Verdel, 6. J. Th. Fransen. Een groep vrijzinnige kiezers heeft voor den gemeenteraad cancicaat gesteld 1. J. Man in 't Veld (aftr.) 2. A. Roodenburg Jz., 3. W- Henneveld 4. M. Hoogendam, 5. M. Rooden burg (aftr.) 6. P. van West. UIT DELFT. De heer A. M. Kok directeur van het telegraaf kantoor zal 1 Juli den dienst verlaten. Gemengd Nieuws. Brandstichting. Te Winschoten is gis teren gevankelijk binnengebracht H.H., ar beider te Blijham. verdacht van brandstichting aldaar, in den nacht van Zaterdag op Zondag. Bioscoop verbrand. Gisternacht is te Hoogezand de bioscoop van G. Miljus afge brand. Niets werd gered. De brand werd door voorbijgangers ontdekt, de bewoners waren af wezig. De vlammen hadden reeds een grooten omvang, voordat kon worden ingegrepen. Ver zekering dekt de schade. Do ooraaak van den bran is onbekend. IJ ebzuch t. Tot de eenvoudigste onder zoeken, die de Armenraad te Amsterdam ver richt., belmoren, volgens De Schakel, die naar aanleiding van aanvragen voor uitzending met vacantiekoloniën. Er moet dan alleen naar de gezinsinkomsten worden geinformeerd. Dat zoo'n onderzoekje echter zijn nut kan hebben, leert het volgende geval. Een gezin vroeg goed- koope uitzending voor een kind aan 3 per week). De man was koetsier en zou 35 per week verdienen. Uit het onderzoek bleek, dat de „koet sier" een transportzaak had en dat zijn inkomsten in het afgeloopen jaar ruim 13.000 hadden be dragen. Door onvoorzichtigheid. De man, die te Helmond uit den in volle vaart zijndentram sprong, is de landbouwer M.S., uit Asten. Hij is ten gevolge van schedelbreuk in het Antonius- gasthuis aldaar overleden. Lieve echt genoot e. Bij een twist tusschen man en vrouw te Rotterdam, takelde de laatste haar echtgenoot zoodanig met een mes toe, dat deze in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De lieve dame vond opname in het Huis van Bewaring. Herleving. Uit Midden-Limburg komt het gunstige bericht, dat daar de pannen- en buizenfabrieken in Tegelen enz. weer vele be stellingen krijgen. Er kunnen weer meer arbei ders aan het werk worden gezet. Deze gelukkige opleving der industrie is te danken aan de stij ging der productieprijzen in Duitschland. Moordaanslag. Tc Roermond werd een 20-jarigen arbeider J. bij een twist een levensge vaarlijke messteek in den buik toegebracht. Als vermoedelijke dader werd aangehouden J.H.P., 24 jaar, houtzager te Neer, die een volledge be kentenis aflegde. Het mes waarmee de misdaad werd gepleegd is gevonden en in beslag genomen. Vliegongeluk. Vlieger Sleeuw, van het vliegkamp Soesterberg, is gistermiddag met zijn toestel, Waarin ook een waarnemer had plaats genomen, bij Baarn van betrekkelijk geringe hoogte naar beneden gestort. Beide inzitten Wer den ernstig gewond. Zij werden naar het zie kenhuis te Baarn vervoerd. Het vliegtuig is vernield. Gisteravond is de Sleeuw overleden. Gestikt. Bij de Zeeburgersluizen, in het Merwedekanaal ie Amsterdam, Wordt bagger- werk Verricht. De werklieden, die den bagger molen bedienen, slapen in keten daar in de buurt. Gisternacht schijnt in een keet de kachel wat te hard te zijn opgestookt en heeft zich kolen damp ontwikkeld. Gisterochtend bleek, naar bet Gdbl. meldt, een der arbeiders, een Brabander, vader van negen kinderen, door de dampen Le zijn gestikt. Een ander was bewusteloos hij is naar het O.L.V.-Gasthuis vervoerd. Zijn toestand was ernstig. V e r d r o n ken. Gistermorgen is te Engelen het 16-jarige meisje G. bij liet spoelen der wasch in dn Dieze gevallen en verdronken. Brand. Gistermiddag vatten door onbeken de oorzaak de stroopakken achter de groote car- tonfabriek van Beukema en Co te Hoogezand vlam. Het vuur verspreidde zich spoedig naar dc andere strooboopen, die spoedig één vlammen zee waren. Daarna sloegen de vlammen over naar het hoofdgebouw, waarin apparaten, bak selmachines, koldergangen enz. stonden. Dit alles is verloren gegaan. De machinezalen en kantoren zijn behouden gebleven. Er is ongeveer 5 millioen K.G. stroo verloren gegaan. Het per soneel, ongeveer 160 personen, is nu zonder werk. Nachtvorsten. Un Twente heeft het de laatste vijf nachten bij Oostenwind zoo hard gevroren, dat er 's morgens een laagje ijs op het water lag. Ook in Friesland heeft bet de laatste drie nachten flink gevroren. Inbraak in het Postkantoor te Eindhoven. In verband met de beide Paaschdagen werd in den nacht van Zondag op Maandag pp het postkantoor niet gewerkt. De directeur, die de feestdagen elders zou door brengen, achtte zich niet verantwoord het kantoor onbeheerd te laten en stelde dien nacht een bewaker aan. Deze hoorde om één uur leven in het naaste vertrek en even later kwamen twee personen het kantoor binnen. De bewaker, die ongewapend was, nam een stempelhamer waar mede het hem gelukte de personen tot den af tocht te dwingen. Onder leiding van den inspecteur v. d. Laan is door de recherche een onderzoek ingesteld, met het resultaat dat twee verdachten Werden aange houden, A. Th. C. de V. 20 jaar) uit Stratum en J. W. J. M. F. (20 jaar) uit Eindhoven. Het mocht na lang ontkennen den commissaris van politie gelukken de twee tot een volledige bekentenis te brengen. In een café aan den Westdijk spraken zij af een inbraak te plegen in het postkantoor.V., die als gewezen hulp-besteller wist, dat dien nacht niet werd gewerkt, vermoedde dat een partij aange- teekende stukken een gemakkelijke buit zou zijn. Over het ijzeren hek in de Vrijstaat zijn ze ge klommen en hebben zich door een kelderrooster toegang verschaft. De verdachten zijn werkloo- zen. Zij werden ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te 's-FIertogenbosch. Treinroof. Mr. II. F. Lütge, advocaat en pi ocurcur in Den Haag, is op een zakenreis naar Madrid te Antwerpen het slachtoffer geworden van treindieven, die Waarschijnlijk tot een inter nationale bende behooren. De heer Lütge bad twee valiezen bij zich en had die gelegd in het bagagenet van den eerste- klasse-coupé, waarin hij reisde. Toen bij in Ant werpen zich uit den coupé verwijderde, verzocht hij den conducteur, de coupé te sluiten, wat in zijn tegenwoordigheid gebeurde. Bij zijn terug komst bij den coupé vond de heer Lütge dezen geopend en bemerkte hij, dat een zijner valiezen verdwenen was. Dit valies bevatte vpor duizen den guldens waarde, o.a. knoopen van platina, met brillanten ingezet, en documenten van groote waarde. Dc politie te Brussel, bij wie de bestolene aan gifte deed, heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. Overreden. De krantenbezorger J. C. v. K. uit Haarlem is onder Bennebroek door dc stoomtram overreden en gedood. Een woning verdobbeld. Een in woner van Herlingen bad een Woning, die hij van de hand wenschte te doen. Niet mirider dan 29 liefhebbers allen slachtoffers van den Woning nood dongen naar deze gelegenheid. De eigenaar, allen gelijkelijk een goed hart en een goede kans toedragend, bedacht een origineel plan. Niets toch was meer eerlijk dan het lot, te laten beslissen. Aldus geschiedde. De eigenaar lootte eerst een zestal uit, dat hij toen bij zich noodigde. De heeren namen de dobbelsteenen ter hand en aldus werd anno 1923 in 't verlicht Friesland een huis verdobbeld De eerste kasdruiven. Op de veiling- te Kwintsheul zijn 30 Maart de eerste kasdruiven uit de stookkas aangevoerd. Verleden jaar kwam deze vrucht op 24 April voor het eerst in het Westland ter veiling, toen te Wateringen. Gouddorst en zeewater. Het ber gingsschip „Racer" der Britsche admiraliteit is naar Londonderry vertrokken om pogingen aan te wenden tot, berging van de lading goud uit het schip „Laurentic", welk schip nabij Lough Swilly in 1917 Werd getorpedeerd, ten gevolge waarvan bet zonk. Men is reeds zeven jaar bezig met het zoeken naar het goud uit dit schip, dat over den zeebodem bij de noordkust van Ierland moet zijn verspreid en waarvan de waarde een bedrag yan 5 millioen pond sterling beloopt. Tot, Augustus verleden jaar, toen het bergingswerk Wegens het ruwe Weder moest worden stopgezet, was reeds 1.600.000 pond sterling geborgen. De duikers hebben hun Werk te verrichten op een diepte van 120 voet onder den zeespiegel. Op deze diepte wordt vaak de druk te erg en dan moeten zij weder opgehaald Worden. Het ruwe Weder op den Atlantischen Oceaan heeft het. wrak aan stukken geslagen. Zoodoende is vrij wat goud onder het zand bedolven. Dit zand moet worden verwijderd door middel van een op de „Racer" aangebrachte constructie. Men is van meening. dat in weerwil met. de moeilijk heden men er ten slotte toch in zal slagen het grootste gedeelte van het goud te bergen. Lord Carnarvon. Lord Carnarvon dc ontdekker van Tutankhamen's tombe, is gistermorgen tengevolge van longontsteking, op de bleedvergiftiging volgende, overleden. Boeren opstand: Vertegenwoordigers van Oekrajina deelen mede, dat zij bericht heb ben ontvangen, dat in Zuid-Rusland ernstige boerenonlusten tegen deSovjets zijn uitgebroken. De Lembergsche bladen melden, dat dc boerenonlusten in Schitomir door de bolsje- wiki op bloedige wijze zijn onderdrukt. Drie honderd vijftig boeren werden terechtgesteld. Onder de boeren in Sovjet-Oekrajina is een ster ke gisting, die reeds tot bloedige conflicten in sommige plaatsen heeft gevoerd. De boeren pro testeerden ook tegen hef proces, dat op 15 April tegen den Moskouschen patriarsch Tichon zal Worden gevoerd. Het. drank V-erbod in Amerika. Het departement van de schatkist te Washington heeft den inspecteur der haven van New York opdracht gegeven, de bepaling, volgens welke iedere in Amerika aankomende passagier een „quart" (ongeveer een liter) sterke drank voor „medische doeleinden" mocht medebrengen, weer in te trekken. Naar verklaard wordt, beteekende deze bepa ling een schending van het drankverbod en de tariefwet. De voorwaardelijke bepaling welke men bij den verkoop van schepen van den Shipping Board in de contracten wil lasschen, volgens -welke deze schepen nimmer voor het smokkelen van sterken drank (als rumrunners) mogen wor den gebezigd, zal door het departement van Justitie warm worden aanbevolen. Heldhaftige redding van ze ven kinderen. Tijdens de Paaschdagen speelde een zevental kinderen op het strand te Biarritz, in het Zuiden van Frankrijk. De zee was vrij onstuimig en op een gegeven oogenblik werden de kinderen door een lmizenhooge golf in zee gesleept. Dit gebeurde in den namiddag, tij dens de drukste uren van den dag. De boulevard

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2