Miezina ProTincials Stati. Lij*! 10 Hr.N.J.t. «.KOLKHUI. tauerstot overeenstemming te zullen komen. Gisteren Werden onderhandelingen gevoerd. De Litausche regeeringscommissaris heeft tegencvo r de stakingsleiding een tegemoetkomende hou ding aangenomen.Hij heeft zich bereid verklaard Duitsche missives in het Duitsch te beantwoor den zoodra hij beschikt over voldoende personeel, dat met de Duitsche taal op de hoogte is. FRANKRIJK. De Fransche Minister Chêron heeft te Rijssel in een rede doen uitkomen, dat, terwijl Duitsch- land nalatig bleef, zijn schadevergoedings- verplichtingen te voldoen, Frankrijk de 100 milliard heeft voorgeschoten, die noodig waren voor de pensioenen en voor het op rekening van Duitsehland vallende herstel. Anderzijds zijn de bedragen der jaarlijksche leeningen, die Frank rijk aangaan, v.an 50.milliard .in 1918 tot op 21 miUiardriri "1922 verminderd daarentegen „is de opbrengst der inkomstenbelasting vermeerderd van 6 milliard 800 millioen in 1918 tot op 23 milliard 200 millioen in 1922. De opbrengst uit de normale bronnen overtreft thans voor de eerste maal die uit leeningen. Vóór den oorlog bedroegen de kosten voor leger en vlooi 35% van de begrooting thans nog slechts 1972%. Onze handelsbalans, zoo zei hij verder, wijst nog maar een verschil van 10% tusschen import, en export ten nadeele van laatstgenoemde aan voor de beide eerste maanden van 1923, welk verschil over de eerste twee maanden van 1922 nog 297-2% hedroeg. ITALIË. In den ministerraad heeft Mussolini verklaard, dat'hij den Poolschen minister van Buitenland- sche Zaken, Skrzynski, die hem is komen be danken vooi Italië's welwillendheid in de kwestie der Poolsche grenzen, er op heeft gewezen, dat het wetischelijk is, een ruimere autonomie toe te kennen aan de bevolking van Oost-Galicië. Hij deelde voorts mee, dat weldra de bespre kingen tusschen Italië en Joegoslavië te Abbazia zullen Worden hervat, en dat de onderteekening van een handelsverdrag tusschen beide landen te wachten is. Hij gaf uitdrukking aan Italië's vurig ver langen, dat spoedig de vrede in het Oosten her steld zal zijn. Hij voegde er ten slotte aan toe, dat hij Seipel heeft beloofd spoed te zullen zetten achter de besprekingen over het sluiten van een handelsverdrag tusschen Oostenrijk en Italië. HET HUWELIJK VAN PRINSES YOLANDA. Te Rome heeft gisterochtend de trouwplechtig heid van prinses Yolanda met de daaraan ver bonden burgerlijke en kerkelijke formaliteiten geheel in overeenstemming met het vooraf daar voor opgesteld programma plaats gevonden Dooi de geheele stad werd gevlagd. De kerkelijke inzegening werd in de hofkapel van het koninklijk paleis door den hofgeest.elijke verricht. liet burgerlijk huwelijk werd door Mussolini als ambtenaar van den burgerlijken stand voltrokken. Na den bruiloftsmaaltijd ver trokken de jonggehuwden naar het koninklijke landgoed Racconigi. Na een 14-daagsch verblijf aldaar zullen zij zich naar de standplaats van den bruidegom te Pineroló begeven. De koning Van Italië heeft naar aanleiding van het huwelijk van prinses Yolanda een amnestie afgekondigd voor misdrijven, welke bestraft zijn met hoogstens een maand gevangenisstraf of duizend lire boete, alsmede voor sommige per soonlijke delicten en voor schendingen van het eigendomsrecht. SPANJE EN MAROKKO. Uit Madrid verluidt: De opperste raad van leger en.marine treedt zeer doortastend op met zijn onderzoek naar de verantwoordelijkheid voor de nederlaag, welke het Spaansche leger in Juli 1921 in Marokko heeft geleden. Niet tevreden met het ontslag van de officieren, die genoemd Werden in het rapport van generaal Picasso, heeft de raad thans last gegeven tot de arrestatie van een.geheeJen krijgsraad die een te clement vonnis velde tegen een vervolgden majoor. De krijgs raad bestond uit drie generaals, twee luitenant- kolonels van de artillerie en een luitenant-kolonel van de infanterie, alsmede een rechtsgeleerd adviseur. Dit krachtig optreden van den opper sten raad heeft begrijpelijkerwijs groote beroering teweeg gebracht. ROEMENIE. De premier Bratianu heeft zijn ontslag in gediend, hetwelk door den koning is aanvaaid. CHINA. De regeering heeft aan Soen-jat-sen een tele gram gestuurd om hem te vragen het bewind te Kanton te ontbinden en te Peking te komen om de mogelijkheid te bespreken van een her- eeniging met Zuid-China. ALLERLEI. Uit Peking: Er is een decreet gepubliceerd, waarbij het ontslag van Hoeang Foe als minister van Buitenlandsche Zaken Wordt aanvaard en Wellington Koo tot waarnemend minister Wordt, benoemd Uit Londen De vereenigde werkgevers in de bouwvakken van Engeland en Wales, hebben aangekondigd, dat de loonsverlaging en de ver lenging van den Werktijd voor het zomerseizoen, namelijk een arbeidsweek van 47 uur, Zaterdag a.s. in toepassing zullen worden gebracht, met uitsluiting van alle arbeiders, die daarmede geen genoegen nemen. Een half millioen bouwvak arbeiders zijn hierbij betrokken. Uit Londen Het bestuur der mijnwerkers federatie in liet Rhondda-district heeft besloten, de staking op te heffen. Het werk zal heden her vat worden. Bijna alle niet aangeslotenen zijn tot de federatie toegetreden. Uit Madrid Gister heeft te Barcelona een hevig gevecht plaats gehad tusschen fabrieks arbeiders en communisten. Er werden honderd vijftig schoten gelost, waardoor vele personen gewond werden. Er hadden verscheidene arres taties plaats. Uit Londen De zomertijd in Groot- Brittannië zal beginnen te middernacht (Green-, wich-tijd) tusschen Zaterdag 21 en Zondag 22 April en eindigen te middernacht tusschen Za terdag 15 en Zondag 16 September. Uit Pittsburg De Carnegie Steel Company heeft de loonen der gewone arbeiders met ingang van 16 April met 11 procent verhoogd. In de bij deze maatschappij aangesloten staalfabrieken te .Sharon, Cleveland en Youngstown zijn dien overeenkomstige loonsverhoogingen aangekon digd Uit Weenen De commissaris-generaal van den Volkenbond, mr. Zimmerman, vertrekt Woensdag a.s. naar Genève. Binnenland. Onze Universiteit. De St. Radboudstichting heeft voor de RK. Universiteit te Nijmegen aangekocht het voor malig bankgebouw der Nijmeegsche Bankver- eeniging in de Snijderstraat aldaar. De voorzitter van de Eerste Kamer. De vooizitter van de Eerste Kamer, baron Van Voorst tot Voorst, zal de aanstaande vergade ringen van die Kamer niet leiden hij is te Arn hem, waar hij woont, ongesteld geworden. De heer Van Voorst tot Voorst is lijdende aan een zware bronchitis welke met het oog op zijn leef tijd niet zonder gevaar wordt geacht. De slecnnijverheid. Gister is de uitsluiting begonnen op 13 aan de Waal gelegen steenfabrieken, tusschen Nijmegen en Millingen. Opheffing Rijksbureau scheepvaart. De Minister van Arbeid, H. en N., brengt ter algemeene kennis, dat bij de wet van 17 Maart 1923 is ingetrokken de Schepenuitvoerwet, in verband daarmede met ingang van 18 April 1923 is opgeheven het rijksbureau voorde scheep vaart. Drankbestnidingsdag. De Zuid-Hollandsche Propagandacommissie van den Mariabond in liet bisdom Haarlem, zal op den Tweeden Pinksterdag te Poeldijlf een Drankbestrij dingsdag organiseeren. Ilet conflict in dc meubelindustrie. Hedenmiddag zou in Den Haag een conferentie gehouden worden van vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders in de meubelnijverheid. Wijziging telegraaf- en telefoomvet. Een wetsontwerp is ingediend met de strek king een wijziging te brengen in art. 4 tweede lid der Telegraaf- en Telefoonwet met de strek king de verplichting tot het gédoogen van tele graaf- en telefoonlijnen op openbare en parti culiere gronden uit te breiden tot die lijnen, welke dienen tot verbinding van Rijkstelegraaf- en telefoonkantoren met zulke kantoren in het buitenland. Bovengenoemde bepaling wordt in het belang genoemd van de telegrafische en telefonische verbinding met het buitenland. Zij ligt tevens geheel in de lijn van de thans gel dende verplichting. Mgr. B. Gijlswijk. Naar wij vernemen is Mgr. B. A. G. Gijls wijk aartsbisschop van Euchadide i.p.i. en pauselijk delegaat voor Zuid-Afrika, gister van Hoek van Holland -naar Engeland vertrokken, om Vrijdag 13 April te Southampton scheep te gaan voor de reis naar Kaapstad in Zuid-Afrika. Het is nog niet bepaald, waar Z.D.H. zijn stand plaats zal vestigen. De Hanze in het aartsbisdom. „De Hanze" bond, van R.K. vereenigingen van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand in het aartsbisdom Utrecht, zal Woens dag 6 Juni a.s. zijn algemeene jaarvergadering (centrale raadsvergadering) houden te Utrecht in hotel „Noord Brabant", Vredenburg. De vergadering zal vermoedelijk 's morgens om half elf aanvangen. Zilverbons. Dc minister van financiën maakt bekend dat in de maand Maart 1923 bij de Algemeene Reken kamer zijn overgebracht a. 700.000 stuks onbi-uikbaar geworden zil verbons 1 van den Dij Kon.besluit van 19 Fe bruari 1920 bepaalden vorm b. 1.000.000 stuks onbruikbaar geworden zil verbons a 2.50 van den bij Kon. besluit van 14 Juni 1918 bepaalden vorm. Het HoIland-IIuis. Donderdag a.s. heeft te Brussel de officieele opening plaats van liet FIolland-Huis, aan de Audergemsche laan alhier. Er wordt een ten toonstelling gehouden van Nederlandsche kolo niale producten en grondstoffen, een afdeeling voor tropische hygiëne, een collectie Indische kunst enz. De Nederlandsche gezant en de Belgische minister van koloniën zullen bij de opening aanwezig zijn. I)c Volkenbond. In Den Haag zijn, in verband met een aange legenheid betreffende den Volkenbond, uit Rome aangekomen de heeren Alexandre Cereson, hoofd inspecteur van het Italiaansche ministerie van financiën, en Fulberto Vivaldi, eerste secretaris van de Italiaansche Rekenkamer. Bezuiniging* Ter verkrijging van bezuiniging en uniformiteit is thans een commissie werkzaam voor de vast stelling van algemeene regelen voor de rangschik king van de kantoren vande posterijen en telegra fie, van de directe belastingen en van de registra tie en domeinen, in klassen. Lafhartig. In dé igisteravond gehouden bestuursvergade ring der Nieuwe Katholieke Partij, afdeeling 's-Gravenliage,is besloten den leden te adviseeren hun stem blanco uit te brengen en niet op lijst no. 14 der R.K. Staatspartij te stemmen, ge zien het feit, dat de stemmen, uitgebracht op no. 1 en 2 van lijst no. 14, een overschot van stem men kunnen opleveren, tengevolge waarvan ook no.3 gekozen kan worden. Mr. Treub. Hier te lande is telegrafisch bericht ontvangen, dat prof. Treub, de vooizitter van den Ondei- nemersraad voor Nederlandsch-Indië den 12den Mei per stoomschip Jan Pieterz. Coen naar Ne derland zal terugkeeren van zijn rondreis door Nederl.- Indië. Middens tandsraad. Verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den Middenstandsraad over 1921. Daaruit blijkt o.m., dat de Raad ook in het afgeloopen jaar bij herhaling gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid om t.cr voorlichting andere personen uit te noodi- gen. Gedurende 1922 hield de Raad 13 verga deringen. Het verslag maakt melding van de bezwa ren welke in kringen van handel en nijverheid gevoeld worden tegen het uitoefenen van nering en bedrijf door overheidspersoneel. Het plan bestaat dit vraagstuk aan de orde te stellen, totdat het rapport omtrent een door den R.K. Middenstandsbond te dezer zake ingestelde enquete zal zijn ontvangen. Zoo mogelijk op nog grooter schaal dan in het vorige jaar vond in 't afgeloopen jaar import van goederen door particulieren plaats en zulks wederom als gevolg van de omstandig heid, dat de Duitsche valuta geregeld bleef dalen. Wat de klachten omtrent concurrentie door marktkooplieden betreft Werd toegegeven, dat deze verbastering van het marktwezen aan een deel van den gevestigden middenstand schade berokkent naar het oordeel van den Raad stond het echter niet vast,dat de midden stand in zijn geheel daarvan nadeel ondervindt. Indien er reeds op dit oogenblik reden tot op treden tegen het marktwezen bestond, dan zou het initiatief daartoe van de zijde van den plaat selijken middenstand behooien uit te gaan. Na de dienaangaande in den crisistijd op-, gedane ervaring, is over het geheel bij de ge meenten de lust, om zelf in levensmidden en artikelen van dagelijksch gebruik handel te drij ven, ten eenenmale verdwenen. Op de vraag of er voor den Middenstands- raad ook aanleiding bestond zich in deze uit te spreken, antwoordde de Raad ontkennend. Ook de Gemeente moet met schade leeren wijs te worden, evenals te voren de Rijksregeering. Deze blijft nu van alle bemoeienis inzake levens middelendistributie verre. De stemming ter verkiezing van leden der Provinciale Staten heeft plaats op WOENSDAG 11 APRIL. bevat de candidaten der Roomsch-Katholicke Staatspartij. Men stemme den bovensten naam op deze lijst, n.l. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De „Hanze." De 15e jaarvergadering der Flanze is uitgesteld tot a.s. Dinsdag 17 April. Volkszang. Verschenenis de zangbundel voor den Volks- zangdag in Juli 1923. 't Boekje bevat, evenals vorige jaren weer een 10-tal echt Hollandsche liedjes Het lied van „Volkszang" (Joh. Oostveen), Kind van Hol land J. D. vanRamshorst), Bede voor hetVader- land (Valerius), Van een smidje (A. Spoel), Vliegen (Th. Bosman), Hollandsch Bloed (E. Wettig-Weissenborn), Ons Holland (A. Aelen), Dikkie (Jos. Reekers), In de Lucht (Dr. Sicking),- Een liedje van de Zee (Wie gaat met ons mee). In twee formaten, met en zonder piano-bege leiding, heeft het Centraal Bureau van den Nederl. Volkszangbond het nieuwe bundel tje het licht laten zien en terecht spreekt het in het voorwoord den wensch uit, dat de 10 lie deren het eigendom worden van ons geheele Nederlandsche volk. Woorden zoowel als melodie moeten door ieder van buiten geleerd worden. Als dit geschiedt, jaar op jaar, dan zal ons Nederl. Volk een schat van liedjes leeren, die genoegen en vreugde zullen verschaffen bij ons werk en in den huiselijken kring. Moge dit streven van het Centraal bureau eens met groot succes worden bekroond, dan zal ook eenmaal de macht van het banale straatlied een geduchten knak krijgen. Lezing-avond. De Nederl. Ver. v. Huisvrouwen heeft voor morgenavond in „Musis" de Sun Maid Raisin Growers bereid gevonden een filmvertooning met een kook- en bakdemonstratie te geven. Als spreekster zal hierbij optreden Marijtje. Men zie ook de advertentie in dit blad. Jubilé. Tot onzen spijt stond gister in het verslag van het jubilé van den lieer v. Wieringen, niet ver meld, dat ook de brug- en sluiswachters den jubilaris-collega nog met een prachtig cadeau, n.l. een armstoel, hebben vereerd. Dit zal hem zeker een der meest aangename blijken yan be langstelling zijn geweest. Volksbadhuis. In de Week van 17 April '23 werden genomen 502 baden. lste Klasse kuipbaden 38, regenbaden 80. 2de Klasse kuipbaden 36, regenbaden 328, kinderbaden 20. UIT ROTTERDAM. De gemeenteraadsverkiczingen Bij de Zondag in de verschillende parochies door de leden van „Recht en Orde" gehouden stemming werden 2607 stemmen uitgebracht waaronder 151 van onwaarde. Ook het aantal biljetten, waarop in afwijking met het politiek advies werd gestemd, hedroeg 151, zoodat met het recpectabele cijfer van 2305 stemmen de Katholieke kiezersorganisatie zich voor het advies heeft uitgesproken. Gemengd Nieuws. Gestrand. Gisteravnd is bij Helder ge- strad de visschersaak W.O.N. 59, uit Wonsera- deel. De beide opvarende werden door de red dingboot van boord gehaald. Het vaartuig zit onder water. A a n r ij cl i n g. Zondagavond omstreeks half acht is op de Nassaukade te Amsterdam een motorfiets in aanrijding gekomen met een motor wagen van de Haarlemsche tram. De bestuur der en een op de uo zittende jonge man alsmede twee jonge dames, die in den zijspan waren ge zeten, werden door den hevigen schok tegen den grond geworpen. Een der beide jonge dames, 23 jaar oud, werd ernstig gewond. Zij is in het Wilhelminagasthuis opgenomen haar toestand was zeer zorgwekkend, tegen middernacht was zij nog niet tot bewustzijn gekomen. De drie an dere personen liepen meer of min ernstige ver wondingen op, doch konden na verbonden te zijn huiswaarts gaan. De motorfiets was geheel vernield. Ongelukken. In de Emmastraat te Am sterdam is een vrouw door gasvergiftiging ge storven. Gistermiddag is een 86-jarige vrouw in Den Haag in aanraking gekomen met een bran dend petroleumstel, tengevolge waarvan zij brandwonden aan de linkerzijde van het lichaam kreeg. Vannacht is zij in het gemeentezieken huis overleden. De bankwerker E. van der Laan is Zater dagavond in de cartonfabriek Reiderland te Winschoten door een vallenden takel verwond en gisteren overleden. Amsterdam in donker. Gisteravond tusschen 7 uur en half acht zat een groot gedeel te van Amsterdam plotseling in donker en stond het tramverkeer stil. Naar ons werd meegedeeld was en van de heide vocdingskabels naar het Gooi gestoord. Door het overschakelen van den stroom op den anderen kabel gelukte het in korten tijd het euvel te herstellen. De oorzaak van de storing is onbekend. Schepenvernietiging. Ter zake van het wegbiengen van den sleephoottreiler Ver trouwen uit IJmuiden heeft cle recherche aan gehouden den walschipper D. te IJmuiden, den machinist H. te Velseroord en den aannemer li. te Amsterdam. Zij zijn gisteien ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Nog een. Te Heerenveen is Zaterdag in voorloopige hechtenis gesteld G.H. te Langeliie, verdacht van verduistering van een som geld als beheerder van den winkel der coöperatie Excelsior in De Lemmer. De vergiftige haver. Te Heerlen zijn nog twee paarden, welke met de vergiftige haver waren gevoerd, gestorven. Vooral in ver band met den stijgenden marktprijs voor paar den hebben de eigenaren der gestorven dieren een groote strop. De eigenaren voor zoover zij niet verzekerd zijn en de verzekeringsmaat schappijen dus niet voor hen zullen handelen, hebben besloten een gemeenschappeijken eisch tot schadevergoeding tegen de leveranciers van de haver in te dienen. Nog verschillende dieren zijn ziek en zullen vermoedelijk sterven. Buiten de omgeving van Heerlen worden geen nieuwe gevallen gemeld. Branden. Gistermorgen is tengevolge van vuur uit een locomotief in de bosschen van den heer Padhuis Cremers te Velsteren hij Ommen brand ontstaan. Ongeveer 200 H.A. bosch en hei werd vernield. Het vernielde was niet ver zekerd. Gisteren is de boerderij, bewoond door G. Janmaat, in, het Spanderswoud bij Hilversum, eigendom van jhr. J. Six, geheel afgebrand. De inboedel en het vee konden worden gered.De oor zaak van den brand is vermoedelijk het vallen van een vonk uit den schoorsteen op het rieten dak. Verzekering dekt de schade. „Msb."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2