let oade Kasteel. DAGBLADWOOR SCHIEDAM Het c^rooire ROODE tablet *v8TZ t FEUILLETON. Ül 46ste Jaargang. Woensdag 11 April 1923. No. 13612 ^,1, Advertentiën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 4». plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. TER - INZAGE - LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De VOORZITTERS van de hoofdstembureaux kieskringen I, II en III maken bekend, dat de bij hen ingeleverde lijsten der candidaten, gesteld voor de op 23 Mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad yan Schiedam, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Schiedam, 11 April 1923 HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. A. J. A. v. d. Water Jr. om vergunning lot oprichting van een worstfabriek in het pand Beierlandschestraat 39, kadaster Sectie M. no. 1298, met één electromotor van 1 P.K. drijvende een w orstmachine 2o. A. STANDAART, te Rotterdam om ver gunning tot lprichting van een kerkorgelfabriek m het pand Nieuwe Haven 83, kadaster Sectie M. no. 3235, met 1 electromotor van 3 P.K., 4 elcctromotoren van elk 2 P.K., en 2 electromoto- ren van elk 1 P.K., drijvende 3 schaafmachines, 2 lintzagen, 1 draaibank en 1 boormachine Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 25 April 1923, des v.m. ten U uur, zal ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende diie dagen vóór het tijdstip hier- hovengenoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beioep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen,teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c li i e d a m, 11 April 1923. Buitenlaudsch Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. Sinds gisterochtend 7 uur trokken 200.000 Duitscbe arbeiders door de straten van Essen, zwijgend loopendc achter de doodkisten van hun 11 kameraden, die tien dagen geleden op de Kruppfabrieken Werden gedood, toen de Fran sche troepen zich bedreigd achtten en het vuur openden. In de stad heerschte een sLemming van rouw. Alle zaken en fabrieken waren gesloten. Voor de teraaidbestelling Werd in de Krupp fabrieken een plechtige rouwdienst gehouden in het administratiegebouw, op dezelfde plaats Waar de keizer en de keizerin hun lunch ge bruikten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der fabriek. Krupp en anderen voerden het woord. Huilende vrouwen onderbiaken de redevoeringen. Een vrouw viel in zwijm, roepende: Vader, kom terug Aan den ingang der Kruppfabrieken Waren twee zuilen opgericht, Waarop vuren, die ecn zwarten rook verspreidden. De teraarde bestelling was bepaald op 3 uur. De tocht van de fabriek naar de begraafplaats duurde eenige Oren. De Fransche troepen vertoonden zich niet. 80 Wolfram kon en mocht niet veel spreken, dat begrijpt een ieder maar mijn bijzijn deed hem pleizier en ik had het gevoel, dat ik hem bij eiken lepelvol een portie levenskracht in goot. Daarna schikte ik zijn kussens in orde, leg de er zijn hoofd op, ging naast hem zitten en Wachtte totdat hij weer zou insluimeren, wat Werkelijk weer gebeurde. Ik had nooit gedacht, dat ik als slaapmiddel z°u dienst doen. Vaartwel, tot een volgende post. Uw allen liefh. Bodo." Heel onderaan stonden nog een paar woorden >>De dokter zegt, dat het prachtig gaat. Heb geen zorg." Ik vouwde langzaam den brief dicht. Wij had den veel doorleefd onder het lezen. Ieder van °ns was met zijn eigen gedachte bezig. Moeder Vooral. In spanning zien wij de post van de volgende Week te gemet. Hij Vader's verlangen heb ik aan den heer De begrafenis heeft verder zonder eenig incident plaats gehad. Zeer indrukwekkend wa ren de vele kransen en vlaggen, welke in den stoet werden medegevoerd. De communisten met hun sovjet-ster waren in grooten getale opgekomen. De toespraken aan de groeve waren in ernstigen en waaidigen toon gehouden. De Duitsche staatssecretaris Hamm, die naar het Roergebied was gekomen voor de bijwo ning van de begrafenis en die aan 't station Scharnhorst gearresteerd werd, is gisteravond over de grens van het Roergebied gezet. Hugo Stinnes, die eergisteravond van uit Berlijn naar het Roergebied is vertrokken, is gister met zijn vrouw op het station Scharnhorst door Fransche militairen in den trein aangehou den. Nadat hij tegen zijn arrestatie protest had aangeteekend, is hij echter weder met zijn vrouw in vrijheid gesteld. DE A.S. CONFERENTIE TE LAUSANNE. De tweede Oostersche conferentie wordt reeds aangekondigd door omvangrijke toebereidselen. Men verwacht, dat de conferentie drie k vier we ken zal duren en bereidt alles voor ten behoeve van een geregelde afwikkeling der onderhande lingen en een geriefelijke onderbrenging der ge delegeerden. Men neemt algemeen aan, dat de datum, Welke door de Turken voor de hervatting der conferen tie van Lausanne is voorgesteld, n.l. 23 April a.s. ook de goedkeuring der geallieerde mogendheden zal wegdragen. De kwesties, welke besproken zullen worden, zijn voor het meerendeel van tech- nischen aard en zullen vermoedelijk de aandacht niet in gelijke mate gaande maken als de poli tieke vraagstukken, welke op de vorige conferen tie te Lausanne werden behandeld. AMERIKA EN DUITSCllLAND. Aan de dagbladen te Parijs wordt uit Washing ton geseind In officieele kringen te Washington wordt verklaard, dat de Amerikaansche regeering van Duitschland een bedrag van 1.187.736.(100 dol lars zal eischen, zijnde ongeveer het bedrag der schadeloosstelling benevens de totale som der vergoedingen voor schade, Welke gedurende den oorlog aan Amerikanen is berokkend. In dit bedrag is begrepen de schadevergoeding voor de door de Duitschers getorpedeerde „Lusitania." Den Duitschen diplomatieken vertegenwoor diger te Washington en de gemengde commissie voor de oorlogsschade zijn van dezen eisch door de Amerikaansche regecring officieel in kennis gesteld. DE 8 UREN-DAG. Het bestuur van het Internationaal Arbeids bureau kwam gistermorgen te Genève bijeen ter beraadslaging over de klacht, Welke door den Britschen arbeidersvertegenwoordiger Poulton tegen de Britsche regeering is ingediend. Poulton verwijt zijn regeering namelijk, de conventie van Washington in zake den achturigen arbeidsdag nog niet geratificeerd te hebben. Iiij verzoekt den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau, Albert Thomas, zich in verbinding te stellen met den Britschen minister van Arbeid, ten einde de ratificatie te verkrijgen. Oudegeest (Nederland) en Jouhaux (Frank rijk) steunden de verklaring van Poulton. Zij voegden er echter bij, dat Groot-Brittannië niet de eenige schuldige is in deze aangelegenheid en dat de conventie ook door andere landen nog niet Gellert geschreven en hem uit zijn naam be dankt. 27 Maart 1781. Ik heb den brief zelf gehaald. Vader was gelukkig veel beter en weer in den huiselijken kring, maar de dokter had hem liet uitgaan met dit gure weder verboden. De postbode is soms heel langzaam in het bezor gen der brieven. Ik kreeg de opdracht aan het postkantoor te informeeren. „De diligence moet nog aankomen," zeide Jozef Kerner, de proponent, die voor het post huis op en neer drentelde. Flij vroeg naar Vader en naar de tijdingen uit Göttingen. Jozef Kerner is een beschroomd, zachtzinnig jongmensch, die voor een kip uit den Weg zou gaan, heel goed, heel onberipclijk en heel deftig. Hij loopt altijd in een zwarte jas met breede omslagen, de strik van zijn das is van het fijn ste batist, zijn zwarte kousen en lage schoenen met gespen hebben nooit een spatje. Dezen keel had hij echter een donkergrijze jas en een lang vest van dezelfde kleur aan. Zijn haar, in een sierlijken zak opgebonden, wekte tegelijk mijne verbazing en mijn bewondering. Zouden wij niet wat opwandelen Het is te guur om stil te staan, vroeg hij bedeesd. Wij wandelden op. Eén twee eén, twee. Onwillekeurig was ik in zijn deftigen stap vervallen en het ge- sprek ging mee op de maat. „Deze koude kan nog lang aanhouden." is geratificeerd. Jouhaux stelde voor, dat het bestuur een commissie zou instellen ten einde te onderzoeken, met welke middelen de ratificatie van den achturigen arbeidsdag zou kunnen wor den bespoedigd. De Britsche werkgeversvertegenwoordiger, de reeder Lideew, vereenigde zich met. dit standpunt Het bleek ten slotte, dat de overgroote meer derheid van het bestuur niet geneigd was, een motie aan te nemen, welke uitsluitend een blaam op Groot-Brittannië zou werpen. Het zal zich heden vermoedelijk ten gunste van het voor stel van Jouhaux uitspreken LENIN OVERLEDEN Volgens te Berlijn ontvangen telegrammen is de sovjet-censuur te Moskou thans vrijwel abso luut. Een mogelijke verklaring hiervan is, dat Lenm overleden is. MEMEL. De staking in het Memelgebied duurt nog steeds voort. Gister dwongen Litausche cavalerie-af- deelingen de eigenaars van zaken te Memel hun winkels, enz. te openen. Daarbij kwam het her haaldelijk tot oploopen, die door bereden Li tausche troepen uiteengejaagd werden. De vakverecnigingen zijn voornemens, mor gen in de bedrijven een stemming onder de leden te doen houden over de vraag, of de sta king voortgezet of opgeheven moet worden. De bladen kunnen geen telefonische verbin ding krijgen, .Waardoor de berichtgeving zeer bemoeilijkt wordt. IERLAND. Een te Dublin gepubliceerd officieel communi qué maakt bekend, dat bij de militaire operaties ten Zuiden van Clonmel de aanvoerder der op standelingen, Liam Lynch gevangen is genomen. In den loop van het gevecht, dat aan zijn gevan genneming voorafging, werd hij ernstig gewond. HET HUWELIJK VAN PRINSES YOLANDA. De Evening News" meldt omtrent de konink- klijke bruiloft te Rome nog het volgende De troonzaal ih het Quirinaal, waar het bur gerlijk huwelijk werd voltrokken, was feestelijk getooid. Nevens Mussolini waren ook alle andere leden van het kabinet aanwezig. Pnnses V olanda zag er he'el lief uit in haar lange witte bruids japon met sleep graaf Calvi droeg het grootc tenue van cavallerie-ófficier, met alle onder scheidingen, die hij tijdens den ooi log ïee ver worven. Na het onderteekenen van de trouwacte verlieten de koning en de koningin tegelijk met bruid en bruidegom, de troonzaal en schreden langs rijen infanteristen, de stoere figuren van de manschappen van 's konings lijfgarde en kuras siers met glanzende harnassen en helmen naar de kapel, waar de godsdienstige plechtigheid zou plaats vinden. Daar knielden prinses Yolanda en graaf Calvi neer op scharlakenroode kussens voor het hoogaltaar. Koningin Helena had voor deze gelegenheid de rouw, die ze draagt om het overlijden van haai moeder, koningin Milena van Montenegro af gelegd, en droeg een mooie dofgrijze japon alsmede prachtige parels. Ondanks het feit, dat het stortregende, hadden zich duizenden op het Quirinaal-plein opgestelc om de prinses en haar gemaal toe te juichen. Op het moment, dat het jonge paar voor de oogen dei menigte verscheen, vlogen vliegtuigen over het plein. Nadat het gejuich gcruimen tijd had aan- „Zoudt gij denken?" „Wij hebben een mooie lente te wachten. „Dat is meer gezien.' „Herinnert gij u zulk een langen wintel Mijn herinneringen schoten ei bij in. tegenwoordige in den vorm van de pos oe s, rolde nader. Het had er veel van of ik met mijn brief op den loop ging. In versneld tempo hoorde ik den proponent achter mij. „Indien gijindien gij er niet tegen hebt, zou ik. .zou ik. .zou ik u gaarne. .een eindje willen brengen," riep gij met verhoogde kleur. TT.. Ik schikte mif naar zijn wensch. Hij praatte heel aardig, maar" dc brief nam miji <- f beslag om naar hem te luisteren. Hij draafde mede tot aan het hek. rPi{pn- Ik begreep, dat hij op een uitnoodigmg reken de om naar binnen te gaan. Maar de biief 1 MnpUer Vader schoof zijn stoel bij het raai legde haar naaiwerk neer. I as vooi Zuïvepe ongebleekte palmolie geef! UFE-BUOy cfe h'OODK kleur^P, fabrikanten van Óunlighl en Lux. gehouden, sprak prinses Yolanda de volksmenig te toe, waarbij ze o.a. glimlachend zei, dat ze verheugd was, Italiaansch burgeres te blijven. TURKIJE. Uit Constantinopel meldt Reutel Een in vloedrijke groep, onder leiding van Moestafa Kemal, heeft een nieuwe Turksche partij ge vormd, welke Volkspartij zal heeten. Deze partij zal bij de aanstaande verkiezingen met driehonderd candidaten uitkomen. In het program wordt gezegd, dat het volk de onbeperk te souvereinitcil bezit, dat de nationale ver gadering de steunpilaar van het khalilaat is, dat de partij de orde in Turkije zal verzekeren, spoor wegen zal aanleggen, den landbouw zal steunen en de wetgeving zal reorganiseerrn overeenkom stig de moderne eischen. Het program spreekt zich ten slotte uit ten gunste van het herstel der verwoeste gebieden, vermindciing van den militairen diensttijd en het sluiten van vrede ANGORA EN RUSLAND. De „Petit Parisien" meldt, dat de betrekkin gen tusschcnTurkije en dc Sovjets minder vriend schappelijk zijn geworden. Vorige week is het Turksche stoomschip „Guldjemal", dat op een Anatolische lijn vaart en op weg was van 1 rebi- zonde naar Batoem, door de Sovjet-autoriteiten verplicht, rechtsomkeert te maken en naar Con stantinopel koers te zetten. Hangende deze kwestie heeft nu de regeering van Angora be sloten, geen Russische schepen in Turksche havens toe te laten. Nadat de hooge geallieerde commissarissen te Constantinopel geweigerd hebben, een recep tie bij te wonen, die de vorige maand te Constan tinopel door den Sovjet-vertegenwoordiger al daar gehouden Werd bij gelegenheid van de aan komst van het eerste Russische stoomschip in de haven dier stad, heeft thans de regeering van Angora verklaard, dat ze geen diplomatieke voorrechten toekent aan den economischen Sovjet-agent te Constantinopel, en een instructie uitgevaardigd, waarbij het Russische schepen tot nader order verboden wordt, dc haven binnen te varen. Dc Turksche pers keurt deze actie goed. Overmorgen is, helaas 1 mijn verlof uit. Voor één zaak is dat goed. Martha en mijn trouwe Johan harrewarren gedurig, en ik ben de steen des aanstoots. Zij kan rmj niet zetten en Johan neemt het voor mij op. Gisteren wierp ik hem een brief toe. Als de wind daarmee voort," riep ik, „laat de "bruine draven en geen praatjes onderweg. Johan raapte den brief op en spiong meer dan hij liep de keuken uit op mijn zwaaien met veel meer dan gedresseerde apen, ze V1Zi instond voor mij een schuimspaan m de eene en een deksel in de andere hand - zelve een fraaie illustratie van haar woorden. Lieve vrouw Marthaantwoordde ik lachend voor Sturmfeiser ooren klinkt mijn taal jmst gepast. Gij kunt daarover niet oordeelen. Niet riep zij nog vinniger, „ik ben zeil van Sturmfels. De oude Vrijheer mocht al eens ruw' met zijn lieden omgaan, van Baron Siegfried heb ik nooit een hard w'oord gehad. „Een Sturmfelsche zou zoo niet tegenover mij staan," merkte ik droogjes aan, draaide op de hielen om en ging. Ik dacht haar een toontje lager gestcmü hebben. Welzeker! een half uur later kwam zij binnen. Aan haar stap, aan haar kleur meik ,u i dat zij iets in haar schild voerde. (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COURANT Cl "«f 00 oeleveR's zeep n* VLAAROiriCEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1