Partij 3979, Hen,-. Geref. Staatsp. 58, Staatk. Gferef. Partij 182, Plattelanders (L)'86, Vrijheids- boftd 2936 en Desa. Partij 62. District Rotterdam: R. K. 30430, A.R. 34741, G.II. 16310, S.D.A.P. 66012, Comm. Partij 5142, Ghr. Soc. 517, Lib. 916, Plattelands partij (R.) 181, idem (L.) 417, Vrijz. Dem. 8036, Hery. Staatspartij 4074, Staatk. Ger. 1343. Ra paille p. 3502, Vrijhcidsb. 13502, Demper. 989. Opvallend is het groot aantal ongeldige stemmen, 22.515. Met de 37.840 thuisblijvers maakt dat 60.355 kiesgerechtigden, die van hun stembiljet geen of een verkeerd gebruik hebben gemaakt. Rechts ging M-n.Weinig achteruit in sLemmen- aantal, wat vooral aan de It. K. is te wijten. Noor d-H o 11 a n d. De uitslag der gisteren gehouden stemming voor de verkiezing van de leden der Provinciale Sta.ten .van Noord-Holland in den kieskring Amsterdam is als volgt Totaal aantal kiezers 352.562, aantal uitge brachte stemmen 275391, waarvan van onwaarde 33.204, zoodat in totaal zijn uitgebracht 242.187 geldige stemmen. Hiervan verkregen met de vergelijkende cij fers der verkiezing voor de Tweede Kamer in 1922, onderscheidenlijk 1922 1923 Tweede Kamer Prov. Staten Chr.-LIist. Unie 18.206 30,156 Vrijdenkers 1.123 2.754 Plattelanders 1.701 1.765 Vrijz.-Dem. Bond 18.731 23.531 Social. P. 1.654 2.353 Chr. Dem. P. 7.770 2.649 S.D.A.P. 83.739 74.480 R.K. Staatspartij 46.090 41.336 R.K. Volkspartij 1.712 Anti-Rev. Partij 20.973 16.790 Vrijheidsbond 22.575 24.275 Democr. Partij 1.210 1.187 Staatk. Ger. Partij 244 765 Chr. Soc. Partij 1.132 938 Comnmnn. Partij 22.061 15.461 Ilerv. (Ger.) Staatsp. 2,191 1 ,935 Het aantal geldig uitgebrachte stemmen be droeg in 1922 bij de verkiezing voor de Tweede Kamer 279.076. Onze Universiteit. Volgens het Hsgez. heeft het Episcopaat benoemd tot hoogleeraren aan de R.K.Universiteit te Nij megen dr. Sassen, leeraar te Rolduc, dr. Jac. van Gmneken S.J., mr. van der Heijden, advocaat te Rotterdam, mr, Pompe,advocaat te Deventer, dr. Slijpen S.J. en dr. Hoogveld. Onderwijs aan de Prinses. In afgeloopen winter zijn de lessen in de ge schiedenis vaan dc Prinses, wegens ongesteld heid van mej. J. M. C.van Hasselt,waargenomen door den hofraad prf, dr. F. J. L. Kramer, di recteur van het Koninklijk Huisarchief. Daar familie-omstandigheden prof. Kramer verhinderen,voort te gaan met het gevenvan de ze lessen, als de Koninklijke familie op Het Loo vertoeft, hebben de Koningin en de Prins aan prof. A. A. van Schelven, hoogleeraar in de faculteit der letteren, belast met het onderwijs in de geschiedenis aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, verzocht, zich met het onderwijs in de geschiedenis aan de Prinses te nelasten. De lessen van prof. v.'jn Schelven zullen een aanvang nemen zoodra de Koninklijke familie haar verblijf op het Loo heeft gevestigd. Het bakkersbedrijf. Gisteren hebben in Den Haag besprekingen plaats gehad tusschen de bij de arbeidsregeling voor het bakkersbedrijf betrokken partijen en den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in het bakkersbedrijf.Onder leiding van het bestuur der Ilaagsche Bakkerspatroonsvereeniging werd gepoogd, een grondslag te vinden tot oplossing van de geschillen met den modernen hónd. Na langdurige bespreking werd vastgesteld, dat partijen betrokken bij de arbeidsregeling, het ernstige voornemen hebben, de in het midden gebrachte geschilpunten tot oplossing te bren gen. Overeengekomen werd, dat de partijen zich nader over de naar voren gebrachte bezwaren zullen beraden en binnen 8 dagen daarvan aan den Algemeenen Bond mededeeling zullen doen. Daarbij hebben de werkgevers den eisch ge steld, dat intusschen elke actie van den Algem. Bond zou worden opengeschort., hetwelk de delegatie van den Algem. Bond heeft aanvaard. Woningbouw te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeenteraad een credietaanvrage van 25 millioen ingediend tot dekking van voor een deel reeds geschiede, anderdeels nog te ver richten graaf- en ophoogingswerken voor het inrichten van bouwterrein, waarop 34.000 wo ningen moéten verrijzen. Onder dat bedrag is o.a. begrepen 15 millioen voor grondophonging in Amsterdam-Zuid en 3.700.000 voor het aan leggen van wegen in dat gedeelte der gemeente. "Voor het ophoogenvan grond inWatergraafsmeer wordt H/ï millioen uitgetrokken, voor het aanleggen van bouwterreinen aan de Noord zijde van het IJ een millioen. •Ilir. De Graeff te Havana. Naar vanwege het departement van buiten- landsche zaken wordt medegedeeld, is jhr. A. C. D. de Graeff, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Washington, den 16en Maart j.l. door het staatshoofd der republiek Cuba in plechtig gehoor ontvangen. Cuba heeft sedert jaren een gezantschap te 's Gravenhage gevestigd, maar Hr. Ms. regecring was te Havana nog niet diplomatiek vertegen woordigd. Vandaar dit officieele bezoek. Het conflict in de meubelindustrie. Dc vergaderingen der arbeiders te Rotterdam hebben, na schriftelijke stemming, besloten de nieuwe pa troonsvoorstellen te aanvaarden. Rijk en Gemeenten. Blijkens mededeeling van den minister van financiën in de Eerste Kamer, zal het rapport van de staatscommissie inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten in Mei verschijnen. Bezuiniging. Te 's-Gravenhage is gisteren geen enkele can- didatenlijst ingediend voor de verkiezing van den gemeenteraad. De leiders der partijen hadden dit met elkaar afgesproken, omdat daardoor Wordt voorkomen, dat bij grensuitbreiding der gemeen te, waarover de Eerste Kamer nog beslissen moet, dadelijk een nieuwe verkiezing zou moeten plaats hebben. De lijsten moeten nu binnen 14 dagen Worden ingeleverd maar als de Eerste Kamer alsdan nóg geen beslissing genomen heeft kan men opnieuw de candidaten lijsten inhouden. Deze zijn evenwel door alle partijen gereed gemaakt en worden voor gebruik gereed ge houden. Aan een wijziging daarvan met het oog op de nieuw aangesloten gemeente-deelen schijnt niet te worden gedacht De tactiek is overigens zeer prijzenswaard en als men het oog houdt hoeveel moeite en geld iedere verkiezing aan een gemeente kost, dan mag het voorbeeld van de leiders der residentie bewoners Wel als een staaltje van goeden burger zin Worden geprezen. Wat zou er niet bespaard kunnen worden, als er ook eens overleg werd gepleegd inzake het inleveren van hopelooze candidatenlijsten, die het stembiljet doen uitdijen tot een foliovel. En Wat zouden onze steden er niet bij winnen, als men eens kon besluiten in zijn reclamemiddelen Wat meer versobering te betrachten. Gemeenteraadsverkiezing B. en W. van den Haag hebben de candidaat- stelling voor den gemeenteraad thans bepaald op Dinsdag 24 dezer en de eventueele stemming op Donderdag 7 Juni. Partij leven. Liet „Centrum" spreekt een Woord, op zijn pas over de oneenigheid bij de Raadsverkiezingen „Niet te tragisch moet men, dunkt ons, de meeningsverschillen en de tegenstellingen op nemen, welke zich nu bij de voorbereiding der gemeentelijke verkiezingen in de eigen partij hebben voorgedaan, of nog voordoen. Natuurlijk moet er Worden aangestuurd op het behoud der eenheid en dient, men daartoe ook de noodige gematigdheid te betrachten in woord en toon. Hier en daar werd dit wel eens uit het oog verloren. Maar men vergete niet, dat, zooals wij reeds eerder deden opmerken, Raadsverkiezingen juist in eigen kring, doorgaans het'meeste stof op jagen, wijl de geschillen voor een groot deel locale en persoonlijke geschillen zijn. En vervolgens bedenke men Wel, dat een fel woord, of een rumoerig incident in een verga dering hoe ongewenscht op zich-zelf ook nog geen symptoon is van scheuring, noch een reden of aanleiding, om de eenheid te verbreken Ten slotte gaat het bij die eenheid, ook niet, en zeker niet alleen, of in de eerste plaats, om gemeentelijke politiek, maar om lands-politiek, niet voornamelijk om een plaatselijk belang van hoeveel beteekenis dit ook zijn moge - maar om het landsbelang, dat trouwens het be lang van alle gemeenten weer in zich sluit. Voor 'h overige zou het wel een wonder mogen heeten, wanneer zich in een groote en zoo sterk gedifferentieerde partij als de onze, nooit eenige wrijving, of eenig geschilpunt vertoonde, en alles altijd op de meest volkomen wijze in pais en vree toeging. Het is eenvoudig ondenkbaar. Ook partijen zijn ten slotte niet volmaakt. De menschelijke fouten en zwakke zijden om van de verschillende belangen maar niet te spreken, komen erin tot uiting. En dit vooral in een crisis-achtigen en prikkel baar-makenden tijd als den onzen, die veel lich ter, heviger en sneller de gemoederen in beroering brengt." Het komt er nu slechts op aan, dat men maat weet te houden en de grenzen te bewaren waar-" buiten men niet mag gaan. Binnen de grenzen van den eigen kring make men de geschillen uit, die buitendien meestal voortspruiten uit misverstand, of een tekort aan doorzicht. Dat er meeningsverschillen en tegenstellingen zijn, i's op zichzelf geen bezwaar. Wij vormen een krachtig levende partij, en overal waar leven is, zullen act.ie cn tegenactie, strooming cn tegenstrooming zich openbaien. Met een stilstaand water mag en moge dc katholieke partij nooit vergeleken worden. Stodü" or Gewestelijk Nieuws. DE STATEN-VERKIEZING. Zooals gewoonlijk is de deelneming aan de verkiezing voor de Prov. Staten niet zoo alge meen geweest als voor de Tweede Kamer, overal en ook hier in Schiedam, is het aantal thuisblij vers verbazend groot geweest. Werden er in 1922, in onze stad, hij een aan tal kiezers van 18707, 17645stemmen uitgebracht deze getallen bedroegen nu respectievelijk 18936 en 16032. ITet aantal ongeldige stemmen is reusachtig toegenomen waren er het vorige jaar 501 van onwaarde, dit getal is nu gestegen tot 1063 de meeste biljetten zijn echter opzettelijk ver knoeid. De rechtsche partijen in Schiedam zijn'weder om als overwinnaars uit den strijd getreden hebben hun positie naar verhouding zelfs ver beterd. Al gingen door de geringere deelname aan deze verkiezing, de stemmencijfers van ons met 400 en van de A.R. met ruim 300 achteruit, doordat de G.H. bijna 300 stemmen winst maak ten, heeft rechts zijn voorsprong nog met 500 stemmen vergroot. In 1922 toch werden er op rechts 10.120 en op links 7014 stemmen uitgebracht, nu is echter de verhouding 9575 tegen 5993. Wanneer men weet, dat bij de Statenverkie zing in 1919 rechts,3684 en links 3052 stemmen op zich verzameld, springt onze voor uitgang nog meer in 't oog het kiesrecht der vrouwen zal aan dit succes wol niet vreemd zijn. Geweldig is de achteruitgang van de S.D.A.P. Verkreeg J. ter Laan, het vorige jaar 4476 stem men,Schaper bracht het nu niet verder dan 3274, alzoo een verlies van 1200 stemmen, ongetwijfeld een bittere pil om te slikken envoor de naderende gemeente-raadsverkiezing geen rooskleurig ver schiet. Dit verlies zal wel in hoofdzaak zijn ontstaan, door dat de S.P.,die Collé tot candidaathad,met bijna 300 stemmen vooruit ging, welk feit hun teleurstelling niet verminderen zal. De Vrijheidsbond ging iets vooruit, de Vrij zinnig Democraten daarentegen een weinig ach teruit. De overige partijtjes leggen geen noemenswaar dig gewicht in de schaal alleen willen wij hier nog vermelden dat de Gereformeerd Staatkundige Partij van 131 tot 207 opklom, wanneer wij deze stemmen ook bij rechts zouden geteld hebben, was de uitslag voor links nog bedroevende!' ge weest. Wij kunnen dus ten volle tevreden zijn en wanneer het hier verkregen resultaat een weer spiegeling van het Zuid-LIollandsche verkiezings beeld mag zijn, zullen de Staten in onze Provin cie i echts blijven. Ondanks de slechte opkomst der kiezers was de belangstelling van de burgerij naar clen uitslag' gev eldig. Vooral op de Koemarkt, voor ons bureau, stond een dicht opeengepakte menigte, het verloop der stemming af te wachten. Dank zij onze wakkere propagandisten, die doordrongen van de waarheid dat rechts-houden veilig is, den geheelen dag vol vuur gewerkt hadden, en zoodra de uitslag van een stembureau gegeven was, met gezwinden spoed naar ons bureau stoven, konden wij vlugger dan ieder an der de resultaten bekend maken. Door de goede zorgen der politie,die het auto verkeer over de Koemarkt verbood en in andere banen leidde, was ieder kijker van een veilige plaats verzekerd en vei'liep alles zondéi inciden ten. Kwart voor tien was het stemmencijfer van het laatste bureau binnen, en kon men de ver gelijkingen treffen,die voor rechts zoo schitterend waren. Het duurde echter nog heel lang eer alles op straat weer rustig was en de politici in een ver- kwikkenden slaap de vermoeienissen en opwin ding van den stembusstrijd trachtten te vergeten. Circus Herm. Altlioff. Zooals reeds eerder werd hekend gemaakt, bezoekt het bekende circus Hermann Althoff eenige dagen onze stad en geeft morgenavond op de standplaats West Frankelandschestraat zijn gala-openingsvoorstelling. Overal, waar dit prachtig werkende gezelschap met gevolg van zoovele dieren als paarden,leeu wen, olifanten enz. komt, heeft het steeds om zijn waarlijk buitengewoon progi'amma uitbun- dug succes In 't bijzonder vei dient aller aan dacht het op treden van den grooten leeuwentem mer Kapt. Alfred Schneider, die maar even 48 leeuwen met zijn dresseur in bedwang weet te hou den. We twijfelen er dan ook niet aan, of vele stad- genooten zullen een prettigen avond in het circus wenschen door te brengen. Men zie ook de advertentie in dit blad. Gutermi dag 2 uur reed de 13-jarige Rotterdammer P.M. per rijwiel de Plantagesloot in. Door een agent van politic is de drenkeling er zonder letsel uitgetrokken en nadat hem op het politiebureau gelegenheid was gegeven om zijn kleeren te drogen, kon hij ijn onderbroken reis weer voortzetten. UIT ROTTERDAM. Het Drieliavenpian. Het voorstel tot verdere uitbreiding van de Waalhaven en aanvang met de uitvoering van het drieliavenpian is verschenen. Hoewel nog kort geleden de ontginning van 50 H.A. is voltooid, achten de havenmeester en de directie van de gemeentewerken een verdere uitbreiding noodzakelijk. De oppervlakte van 50 H.A. is voor de berging van houtvlotten en Rijnschepen reeds thans te gering en daarbij dient dan nog in het oog te worden gehouden, dat bij ijsgang de Rijnschepen, welke ligplaats hebben pp .de vrije ankerplaatsen op de rivier, mede in de Waalhaven plaats zullen moeten kunnen vinden. Daarnaast heeft de directie der gemeente werken gewezen op de wenschelijkheid, dat te zijner tijd mede zal kunnen worden voldaan aan de eiscben, welke eqn toeneming van het stuk- goederenverkcer zal stellen, zoomede ,aan de zelfs onder de huidige omstandigheden nog ge bleken behoefte aan industrieterrein langs het buitenwater. Aangezien de Rechter Maasoever hij uitstek voor manipulaties met stukgoederen geschikt is, acht de directie dan ook den tijd gekomen om aan xic .uitvoering van het z.g. drieliavenpian beoosten Schiedam, dat tevens aan industrie- ten einen plaats zal bieden de eerste hand te leggen. Zij wijst er daarbij op, dat tot uitvoering van het bedoelde havencomplex ingevolge de regeling met Schiedam mettertijd toch zal moe ten worden overgegaan. Zij acht het evenwel niet noodig thans reeds den definilieven vorm van 't havencomplex vast te stellen voorloopig zou mi met het graven van den mond,waarvan de hoofd lijnen door de regeling met Schiedam zijn vast gelegd, volstaan kunnen worden. De verdere indeeling zal dan te zijner tijd onder het oog kun nen worden gezien. Ook de havenmeester acht het ten zeerste gewenscht reeds nu met de uitvoering van dit complex aan te vangen, in het bijzonder met het oog op de behoefte aan meerdere ligplaats vooi' groote lijnbooten. Zelfs onder de huidige malaise werd voor deze terreinen door enkele firma's nog belangstelling getoond, terwijl eveneens de gemeentelijke handelsinrichtingen, die, na de overdracht van de loods aan den kop der land tong tusschen de IJsel- en dc Lekhaven aan de Royal Mail Steam Packet Company, waai toe de gemeente ingevolge contract verplicht was, geen enkele loods aan diep water meer beschikbaar zullen kunnen stellen, op terrein in dit complex reflecteeren. De uitvoering van de voorgestelde werkzaam heden zal zij het eerst na eenige maanden - de verdwijning van het etablissement der Schie- damsche drinkwaterleiding en doorgraving van den Maasdijk noodig maken. Tegen het een en het ander bestaat geen bezwaar. Slechts zal een nieuwe weg moeten worden aangelegd van de werf Gusto af naar Schielands Hoogen Zeedijk en zullen do perskaden voor de op te hoogen haven terreinen vooraf in orde moeten worden gemaakt, opdat zij tegen het buitenwater, na de door graving van den Maasdijk, bestand zijn. De kosten worden geraamd voor het bagger- werlc en het maken van 6 steigers in de Wal haven op 263.000, voor het opspuiten in de los- wallen rond den Kralingsche Plas op ƒ605,000 en voor het baggeren in het drie-havcncomplex en het opspuiten in de daaraan grenzende loswallen, met inbegrip van het omleggen van den weg en 't maken van de perskaden, op 903,000, van welke bedragen naar schatting in het loopende jaar zal worden verwerkt onderscheidenlijk 204,000, 454,000 en 775,000. Het nieuwe postkantoor. ITet plan bestaat den dienst der posterijen te Rotterdam in den nacht van 23 op 24 dezer over te brengen naar het nieuwe gebouw aan den Coolsingel. Zestig jarig bestaan. De bekende vereeniging „Katholieke Kring" te Rotterdam herdenkt dit jaar haar 60-jarig bestaansfeest Hoewel de wijze waarop nog geen vaste vor men heeft aangenomen, zijn er toch reeds plan nen om dit jubileum feestelijk te herdenke. n Als verdacht van oplichting is doo; de recher che aangehouden de koopman F.B., een Itali aan, die zonder vast woonverblijf is.Onder aller lei valsche voorgevens en liet opdisschen van verhalen zou hij verleden jaar van dr. Van R- op den Walenburgerweg alhier, op verschillende tijdstippen, een totaal bedrag van 13.600 heb ben weten los te krijgen. In een hotel hier ter stede bleek hij een schuld van 800 te hebben. UIT VLAARDINGEN. De heer J. J. S„ gedelegeerd ontvangei van de loodsgelden te Maassluis, wonende te laar- dingen, is in de Rochussenstraat alhier, waar hij op zijn fiets reed, plotseling onwel geworden. Hij verloor het bewustzijn. Toen hij bij kennis kwam, bleek hem, dat uit zijn portefeuille 655,91 was gestolen. Dit geld hetwelk van het rijk is, moest hij aan het kantoor van het loodswezen hier ter stede afgragen. Gemengd Nieuws. De moord op mr. Wijsman. Men zal zich herinneren, dat onlangs de „Bossche Crt.' vertelde van een nieuw spoor in de zaak Wijsman. Een meisje verklaarde van haar verloofde, den naam van den dader gehoord te hebben. Wij heb ben dadelijk meegedeeld, dat de politie zeer wei nig waarde aan het verhaal hechtte, maar niet temin het zoogenaamd nieuwe spoor nauwkeu rig onderzocht. Zooals te verwachten was heeft het onder zoek niets opgeleverd dan sterken twijfel aan geestvermogens van den aanbrengster van liet nieuwe spoor. Verzachting celstraf. De minister van justitie heeft aan de besturen der gevangenis sen 't brief gezonden, waarin hij te kermen geeft, dat de gevangenen hun cel met platen, prent- birefkaarten e.d. mogen versieren. Men mag die dingen echter niet aan de muren bevestigen en de buitenmuren moeten geheel vrij blijven. Ook is het houden van een plant geoorloofd en indien de gevangenen te kennen geeft, dat hij van het verdiende geld 'n bloem of plan wil aanschaffen, moet men dezen wensch uitvoeren. De redactie van het „Vad.", welke een en ander vermeld,maakt de opmerking, dat het niet geheel duidelijk is hoe men zijn cel met platen en prentbriefkaarten kan versieren, indien men ze niet aan de muren mag bevestigen. Verkiezingsvaria. Als historisch worclt uil, Nijmegen geschreven Bij een vorige verkiezing, alhier, had een zed' vermakelijke geschiedenks plaats, die wederom een merkwaardige bijdrage is tot de getuigenis sen der mentaliteit van ons kiesvolk. Een dappei'a zoon Mars, met de strepen van sergeant komt eeH stemlokaal binnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2