Statenverkiezingen. s.z.c. Binnenland. Over den uitslag der Staten-verkiezingen kunnen wij tot nu toe ten volle tevreden zijn, al verloren wij door het niet verbinden van de Dordrechtsche lijst in. onze provincie één zetel, in de andere provincies wisten wij ons te hand haven ondanks de minder vurige gestemdheid en de afbrokkelingen, zij het dan ook gering, van N.K.P. en Volkspartij of behaalden zoo als in Limburg, Friesland en Noord-Holland nog 1 zetel winst. Ook de A.R., en de C.H. vooral, kunnen even zoo bogen op succes, wat als resultaat heeft gehad, dat Zuid-Holland, Gelderland en Zee land overwegend rechts zijn gebleven zelfs al zouden de .Geref. Staatkundigen en de Her vormde Staatspartij ons in den steek laten en dat Friesland óm ging en dus rechts werd. S.D.A.P. en Vrijheidsbond hebben het gelag moeten betalen geen provincie, waar geen slachtoffers van hen vielen. Wat den Vrijheidsbond betreft is dit verlies niet zoo merkwaardig, als wel van de S.D.A.P., gezien de heerschende malaise en de daaruit voortvloeiende ontevredenheid, die tot nu toe altijd een vruchtbare bodem voor de socialisten was. Zouden de arbeiders van de overzijde ook eindelijk tot het inzicht komen, dat daden boven beloften te verkiezen zijn Met dat al, heeft het Nederlandsche volk op de hem gestelde vraag of het door een Christelijke regeering bestuurd wil Worden, geantwoord met een krachtig Ja DE UITSLAGEN. Zuid-Holland. De stand vóór de stemming Was 42 rechts tegen 40 links. De Katholieken verloren door de lijsten po litiek 1 zetel, de A.H. eveneens één. Daarentegen Wonnen de C.H. 4 zetels, zoodat er nog een winst van 2 zetels is. Daarenboven Wonnen de Staatk. Ger. en de Herv. Partij samen 3 zetels indien deze rechts kunnen gerekend Worden is de stand 47 tegen 35. De Vrijheidsbond verloor 4 zetels en de S.D.A. P. één. 'Gekozen zijn R. K. S t a a t s p a r t ij H. J. Borghols, Mevr. E. M. G. v. Berkel Prof. M. J. A. VeraartBn. W. C. J. J. v. Voorst tot VoorstM. M. J. C. M. Kolkman J. D. Kok W. Mooyman G. J. L. v.d. Meer J. H. M. Bal vers P. A. Th. v.d. Weijden A. C. A. Hoffman L. C. M. von Fisenne F. L. D. Nivard Mej. J. M. J. A. Meijer Mr. P. v.d. Heijden H. G. M. v.d. Vijver. Anti-Re v. Part ij: J. Schouten Mr. A. de Jong Krijn Verhoeven JLzn Th. Heukels Mr. P. B Bouman H. de Wilde J. van der Loo W. Warnaar Mr. V. H. Rutgers R. U. Jongenburger R. Rijsdijk J. A. J. Jansen Maneschijn Mr. G. v. Baren Mr. H. W. Hovy A. R. van Nes Znz C. War naar G. Lzn. C h r. - H i s t. Unie. B. J. Gerretson K. A. Warmenhoven Mr. S. J. Hogerzijl Ir. P. J. v. Voorst Vader Mr. J. Schokking J. de Jong Saakes P. J. Brunt; H. v. Bolijen Mr. J. Schokking Dr. W. Man- dersloot W. G. van Eek T. Schalekamp. Vrijheidsbond: A. J. ten Hope L. C. M. Mailette de Buy Wen- niger-Hulsebos Mr. A. C. Crena de Jongh A. C. Volker Anz Ir. R. A. van Sandick T. Beekenkamp M. van der Hout Prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn J. Vlielander. V r ij z. D e m. Bond: Mr. J. Limburg Mr. S. J. L. v. Aalten Mr. W. Francken. S. D. A. P. J. ter Laan ;A.B. de Zeeuw ;B. J.v. Stapele H. W.C. Stolle Mej. S. Groeneweg A. W. Heij- koop H. MolJ. Brautigam J. H. Voet W. Drees Mevr. A. Albarda-Brats D. v. Sta veren A. W. IJzerman L. Hoejenbos Mr. D. A v. Eek A. Roetman J. H. A. Schaper P. de Bruin J. H. F. Zadelhoff, H. J. Horsman. Commun. Part ij: L. L. H. de Visser B. Coltof. Plattelandersbond; A. Braat. Staatk. Geref. Part ij: J. W. v. HoudtA. J. Kersten. Hervormde (ger.) part ij: D. G. de Graaf. Mr. J. Schokking is gekozen te Leiden en te Delft. Loot hij voor Leiden dan wordt geko zen verklaard de heer D. v. Vliet en indien hij voor Delft loot de heer A. v. Egmond. Noord-Holland. Gekozen van rechts 19 R. K., 7 A.R. en 10 C.H., tezamen 36 zetels. Gekozen werden van links 19 S.D.A.P., 8 Vrijheidsbond, 9 Vrijz. Democr., 3 Comm. 1 Chr. Demoe. en 1 Plattelander, tezamen 41 zetels. De oude samenstelling was 31 rechts en 46 links. De katholieken en de A. R. wonnen ieder één zetel en de C.H. drie zetels. De S.D.A.P. verloor 2 en de Vrijheidsbond 3 zetels. Friesland. Gekozen werden van rechts 4 R.K., 12 A.R., 9 C.H. en 1 Plattelander, tezamen 26 zetels. Gekozen werden van links 12 S.D.A.P., 6 Vrijheidsbond, 3 Vrijz. Democr., 2 Plattelanders en 1 Chr. Soc., tezamen 24 zetels. De oude samenstelling was 23 rechts en 27 links. De katholieken en de C.H! wonnen ieder één zetel. De S.D.A.P. en de Vrijheidsbond verloren ieder 2 zetels. Friesland is dus rechts geworden. Zeeland. Gekozen werden van rechts 8 R.K., 9 A.R. 7 C.H. §n 3 Staatk. Geref., tezamen 27 zetels. Gekozen werden van links4 S.D.A.P., 8 Vrijheidsbond en 3 Vrijz. Democ. tezamen 15 zetels. De oude samenstelling was 24 rechts tegen 18 links. De C.H. Wonnen 3 zetels, de Staatk. Geref. 1 Zetel. De Vrijheidsbond verloor 3 zetels, de A.R. 1 zetel. Drenthe. Gekozen werden van rechts 2 R.K., 6 A.R. en 5 C.H.., tezamen 13 zetels. Gekozen werden van links 7 S.D.A.P., 6 Vrijheidsbond, 5 Vrijz. Democ. en 4 Plattelan ders, tezamen 22 zetels. De oude samenstelling Was 12 rechts tegen 23 links. De C.H. wonnen 2 en de Plattelanders 4 zetels De Vrijheidsbond verloor 3 zetels, de S.D.A.P. Vrijz. en A.R. ieder één. Groningen. Gekozen werden van rechts 2 R.K., 12 A.R., 4 G.H., tezamen 18 zetels. Gekozen Werden van links 11 S.D.A.P. 5 Vrijz. Democ. 6 Vrijheidsbond, 2 Comm., 2 Plattelanders en 1 groep Westerhof, tezamen 27 zetels. De oude samenstelling was 15 rechts tegen 30 links. De A.R. wonnen 2 zetels en de C.H. 1 zetel. De S.D.A.P. verloor 3 en de Vrijz. Democr. 4 zetels. Gelderland. Gekozen werden van rechts 19 R.K., 9 A.R., 10 C.H,, en 1 Staatk. Geref. tezamen 39 zetels. Gekozen werden van links 10 S.D.A.P., 4 Vrijz. Democ. 7 Vrijheidsbond, 1 Chr. Soc. en 1 Plattelander, tezamen 23 zetels. De oude samenstelling was 35 rechts tegen 27 links. De C.FI. wonnen 3 zetels en de Staatk. Geref. 1 zetel. De Vrijheidsbond Verloor 3 zetels (Tiel) de S.D.A.P. en Lib. ieder één. Bevolkingsvraagstuk. Gistermiddag is te Breda het R.K. Neder- landschVlaamsch congres over het bevolkings vraagstuk geopend. Circa 200 bezoekers waar van het grootste gedeelte uit ons land, waren tegenwoordig van Belgische zijde o.a. deputé Hymans. Z. Exc. minister Ruys de Beerenbrouck en Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch, hadden bericht van verhindering gezonden. De openingsrede werd gehouden door den algemeenen voorzitter van het dagelijkscli be stuur der K.S.A. prof. L. van Aken Tegen de tabakswet. Het Landelijk Comité van Actie tegen de Tabakswet, heeft besloten vier openbare vergaderingen te beleggen tegen de Tabaks wet op 23 April in den Bosch) Eindhoven, Kam pen en Groningen, Tevens zal op 30 April of 7 Mei te Utrecht een protestvergadering wor den gehouden tegen de vonnissen in gevolge de Tabakswet door de rechtbank te LItrecht uitge sproken. Polissen van verzekeringsmaatschappijen. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de Geneeskunst vestigt de aandacht op de bepaling in polissen van verzekeringmaatschappijen, waarbij een uitkeering in geld afhankelijk wordt gesteld van een verklaring van den behandelenden arts. Deze bepaling is, aldus genoemd hoofdbestuur, onrechtmatig, omdat noch de directie van een verzekeringmaatschappij, noch de patiënt of de familie zekerheid heeft, dat zij een dergelijke verklaring zullen kunnen overleggen. Nieuw blad. Het eerste nummer is verschenen van „De R. K. Boerenstand", officieel orgaan van den Ned. R.K. Boerenstand, vereeniging der R.K. boeren, en tuinders in Nederland. Redactie-secretaris is mr. H. van Plaastert, Juliana van Stolberglaan 113, 's Gravemhage, terwij 1 de administratie is gevestigd Emmaplein 2, 's -Hertogenbosch. Bond van R.K. Volksuniversiteiten. De Bond van R.K. Volksuniversiteiten in Nederland houdt a.s. Zaterdag 14 April, des nam. om 1 uur, zijn jaarvergadering te Nijme gen, in de bovenzaal van de Openbare Lees zaal en Boekerij, Oranjesingel 2a. R.K. Lyceum. Gister heeft de inwijding van het R.K. lyceum te Overveen plaats gehad door den bisschop van Haarlem, mgr. Callier. De minister van on derwijs was vertegenwoordigd door dr. Vinken- steyn en dr. Bolkesteyn, inspecteurs van het gymnasiaal en het middelbaar onderwijs. De keizer Karei-Universiteit. Bij gelegenheid der opening der Keizer Ka rei-Universiteit te Nijmegen in October a.s. zal vermoedeijk een grootsche feestviering plaats vinden. Plet bericht van het „Hsg." betreffende de benoeming van hoogleeraren is onjuist. Geen vermindering van steun. In verband met op het oogenblik loopende geruchten verneemt de „Volkskrant" uit ver trouwbare bron, dat er bij de Regeering op dit oogenblik geen plannen bestaan om over te gaan tot een algemeene verlaging van de uit- keeringen aan uitgetrokken werkloozen of een beperking van den rijkssteun aan werkverschaf fingen. Betonhouw. Naar men mededeelt, werd dezer dagen door B. en W. van Rotterdam aan de N.V. Internationale Gewapendendbeton-Bouw te Bie- da officieel opgedragen het bouwen van ongeveer 400 betonwoningen naar het Isolasysteem voor 1.135.000. Dit is de tweede opdracht der gemeente Rotterdam aan de internationale Gewapend- beLon-Bouw. Deze dagen werd door genoemde Maatschappij een derde aanbieding gedaan aan B. en W. van Rotterdam tot het bouwen van een gelijk complex woningen tegen f 2400 per wonig terwijl voor andere gemeenten verschillende pro jecten in studie zijn. De mijnen te Vlodrop. Plet departement van waterstaat deelt, mede dat het bericht uit Maastricht, als zou voor de ontginning van de kolenmijnen te Vlodrop (Lim burg) concessie zijn verleend aan een Engelsche maatschappij, uit de lucht is gegrepen. Nederland en de Roerkolen. Wolff seint, dat sedert Woensdagmiddag kolen-en cokestreinen voor Nederland weer worden vastgehouden, zoodat sindsdien alle verzending van kolen en cokes naar Nederland is gestaakt. Sasds- en Csewesfielijk Nieuws, „St. Ambrosius." Het welbekende Harmonie-gezelschap „St. Ambrosius", onderafd. van den R.K. Volksbond heeft gisteravond ter gelegenheid van zijn 30- jarig bestaan in de Volksbondszaal onder leiding van zijn kranigen directeur, den heer J. F. M. Smits, een feestconcert gegeven, dat zeker nog de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. In grooten getale hadden de genoodigden aan den oproep om dit concert bij te wonen gehoor gogeven, zoodat tegen 8 uur de gehoorzaaltot in alle hoeken dicht was bezèt. Natuurlijk bleef het niet bij een geven, maar had de jubilee- rende vereeniging ook heel wat in ontvangst te nemen.Toen dan ook de lustige jubileummarsch, speciaal voor dit feest door den directeur zelf gecomponeerd, vanaf het frisch-versierde too- neel als inzet van den avond was afgespeeld, begon de huldiging door zoovelen, die inderdaad grootsch, grandioos kan genoemd worden. Allereerst sprak de heer Mouwens, voorzitter van de Schied. Afd. van den R.K. Volksbond, 't Was spr. een vereerende opdracht ,„St. Am brosius" als onderafd. van den Volksbond ge luk te mogen wenschen met haar 30 jarig bestaan, want wie kent niet, vraagt spr. dit gezelschap, dat nu reeds 30 jaar lang bij alle voorkomende gelegenheden zijn gewaardeerde hulp verleent, 't Is iets bijzonders een corps dilettanten 30 jaar lang bij elkaar te houden en dan op een wijze, zooals „Ambrosius" steeds heeft gewerkt, tot aller bevrediging. En als heel iets bijzonders memoreerde spr., dat de heer Smits vanaf de oprichting nog steeds het directeurschap met onvermoeiden ijver vervult, 't Behoeft daarom niet te verwonderen, dat er gedacht werd aan feestvieren. Een concours, zooals Ambrosius 15 jaar geleden met zooveel succes heeft gegeven, was thans te bezwaarlijk en daarom had men gemeend, den dag niet beter te kunnen herdenken dan met een feestconcert voor genoodigden. Spr. hoopte tenslotte, dat allen „St. Ambrosius" zou den blijven steunen, opdat de ver. nog steeds meer in bloei mocht toenemen. De weleerw. adviseur kapelaan Paulussen, hield vervolgens een hartelijke toespraak en wees er op, dat nietalleen „Ambrosius", maar de geheele Volksbond reden had tot feestvieren, daar de samenwerking onderling steeds prachtig is geweest. Veel dank verdienen de orkest-leden, met op de eerste plaats hun directeur, voor al het onoaatzuchtige werk, dat ze steeds hebben willen praesteeren en spr. vertrouwde, dat die harmonie ook in de toekomst bewaard mocht blijven. Als stoffelijk blijk van waardeering bood hij ten slotte den directeur namens den Volksbond een mooie ets (Straat je van Vermeer) aan. Namens de oud-leden sprak de heer Wielemans. In korte trekken takende hij de geschiedenis van „St. Ambrosius", in 1893 uit leden van an dere corpsen opgericht, die reeds in 1904 een len prijs in de le afd. wist te behalen, in 1906 een 2en in de afd. uitmuntendheid. Bijzondere ge- ïukwenschen bracht spr. den kranigen directeur en overhandigde hem een gouden herinnerings medaille, terwijl hij de vereeniging zelf met een zilveren lauwerkrans bedacht. Voor drie vereenigingen, n.l. Orpheus, Loren zo Perosi en de Schied. Burgerwacht, voerde de heer W. v.d. Toorn het woord en dankte in welgekozen woorden „St. Ambrosius" voor de prettige samenwerking, steeds van haar kant ondervonden. Alle drie gelAkwenschen gingen van prachtige bloemstukken vergezeld. Dehoogeerw. deken Schraag hadintusschenook nog even tijd gevonden in de zaal te komen en nam de gelegenheid waar, om „St. Ambrosius" hartelijk te bedanken voor alles, Wat ze altijd zoo bereidwillig voor het algemeen katholiek helang had gedaan. Een extra dankwoord ont ving de heer Smits. Toen volgde er een lange rij van deputaties van verschillende vereenigingen, die allen niets dan waardeerende woorden voor „Ambrosius" over hadden en hun heilwenschen lieten gepaard gaan met een kostbaren schat van bloemen, die het tooneel in een lustwarande veranderden. Achtereenvolgens verschenen er afgevaardigden van Polyhymnia, L. v. Beethoven, Sted. Muziek korps, Gem, Koor, Harmonie gez. O.B.K., Gusto, Harmonie Gez. St. Johannes, uit Vlaardingen, St. Barbara, Euphonia, Oranjevereeniging, namens welke de heer Montfoort 2 bloemstukken aan bood, w.o. een voor den directeur persoonlijk Fidelio, St. Caecilia, onderafd. v.d. R.K. Volks bond, St. EJoy, R.K. Gemeente-werklieden. Van de familie Smits kwam ook een bloemstuk binnen, verder een persoonlijk schrijven van den heer Burgemeester, die tot zijn spijt was ver hinderd, en een felicitatie van de Harpe Davids. Door de leden zelf van Ambrosius, van wie de heeren P. Kaper en W. v. Gigt ook reedsSO jaren meespelen, werd den directeur een mooie groote photo van het gezelschap in breede ver gulde lijst gepresenteerd. De heer Smits bracht voor al deze hulde, de vereeniging en hem persoonlijk gebracht, war men dank. 't Was reeds vrij laat, toen met de afwerking van het concert-program kon worden verder gegaan. Zeer varieerend was dit program samen gesteld nu eens was het „Ambrosius" zelf, die zich liet hooren in mooie nummers, waarvan Fantaisie Jeruzalem van G. Verdi, zeker de mooiste en zWaartste Was, dan Weer de heer J. C. M. Feltzer (fluit) of de heer M. A.v. Steenwijk, uit Vlaardingen (clarinet), terwijl het vocale gedeelte schitterend werd verzorgd door de Rotterdamsche dames Mevr. de Ruyter-v.d. Schuyt (sopraan,) mej. Betsy Balk (mezzo-so- praan)MejJeannette Sandwijck (mezzo-sopraan) en Mej. Rie Korsten (alt), die de aanwezigen vergastten op heerlijken samenzang, waarvan het terzet Salvum fac regem van A. Sacchini het beste in den smaak viel. De bloemstukken, deze dames en tevens haar leerares Mej. Therèse de Waal, aangeboden, waren Wel verdiend. Vol bewondering toonde men zich ook voor den fluit en klarinet-solist, terwijl de begeleiding van mevr.Berck-Feltzer,die ook den zang accompag neerde, niet minder werd gewaardeerd. Met de Ouverture la Muette de Portici, voor harmonie, Werd slot gemaakt en bij twaalf was het, toen na het dankwoord van den heer Mouwens, allen voldaan huiswaarts togen. Voor „St.Ambrosius" was de avond een triomf, om nooit te vergeten. Zilveren jubilé. Gisteren herdacht de heer W. Osterholt het heugelijkfeit, dat hij gedurende 25 jaren bij de Glasabriek „Uto" van de firma H. Jansen Co., werkzaam was geweest. De directie, die den heerOsterholt gistermiddag ten zijnen huize kwam complimenteeren, over handigde den jubilaris na een hartelijke toespraak een enveloppe, een en ander als waardeering voor de trouwe diensten door hem aan de firma bewezen. Ook van de bazen was een prachtig geschenk gezonden en bloemen ontbraken evenmin. Dit gevoegd bij de vele felicitaties, die de jubilaris mocht ontvangen, zal dezen dag voor den heer Osterholt en zijn familie tot een onver- getelijken gemaakt hebben. Blijkens achterstaande kleine annonce geeft de S.Z.C. Zaterdagavond a.s. in den R.K. Volks bond een feestavond. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris D. Boddeüs. Afslag 13 April. Perceel I. Een huis, verdeeld in een Beneden en Bovenwoning, benevens twee pakhuizen en open grond, aan de Breedstraat nos. 50, 52 en 54, samen groot 1 A, 75 c.A. In veiling voor ƒ2500. Perceel II. Een huis en erve aan de Bakkers haven no. 47, groot 42 c.A. In veiling voor 400 Perceelen I en II gecombineerd verkocht voor 3630. Perceel III. Een Woonhuis met erf aan de Lange Achterweg no. 13. groot 54 c.A. In veiling voor 700, verkocht voor 1050. Notaris A. Reyers te R'dam. Afslag 13 April. Een machinefabriek met kantoorgebouw, woon huis, erf, open grond en al hetgeen daar op nagel vast is, te Schiedam aan de Schie, nabij de Spoor brug, in den polder 's Graveland, nos. 75, 77 en 79, kadaster Sectie TI. nos. 63, 64 en 65, groot 23 A. 60 c.A., benevens een aak, pont en roeiboot, aldaar aanwezig. In veiling voor 26.000, ver kocht voor 26000. Waarschuwing. De hoofd-commissaris van politie te 's-Graven- hage geeft in overweging, alvorens in relatie te treden met de in staat van faillissement verkee- rende Coöp. Vereeniging Landbouwmaatschap- pij „Groot Nederland," Groothertoginnelaan 159 in Den Haag, directeur J. R. v. d. Meulen, of met de doorhem opgerichte Vereen, tot bevordering van Volkswelvaart „Groot Nederland," dan wel premieloten van deze maatschappijen te koopen, zich om inlichtingen te Wenden tot de afd. Centr. Recherche van het hoofdbureau van politie. Alexanderplein in Den Haag. B ij het gister te Rotterdam gehouden examen voor de lager onderwijs acte, slaagden o.m. de dames E. A. J. Baan en J. A. M. Berck, alhier. Vanwege de Brandweer zal morgenmiddag te 2 uur op de terreinen van de voormalige fabrieken van Blad en Prins aan de Nieuwe Haven een demonstratie worden ge houden met den nieuwen gereedschapwagen, die als materiaal aan de Brandweer zal worden toe gevoegd. UIT ROTTERDAM. De Waalhaven en het driehaven-plan. Het voorstel tot verdere uitbreiding van de Waalhaven en tot aanvang van de uitvoering van het driehavens-plan op den Rechter-Maas- oever, dat gister in den Rotterdamschen Gemeen teraad behandeld zou worden, is op verzoek van den heer Stulemeijer tot een volgende ver gadering aangehouden. De Groote Schouwburg. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Poutsma, is de heer („Msb.")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2