DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Dinsdag 17 April 1»23. 13617. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85, Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels f 1.75 elke regsl daarboven^ 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. HET BEZETTE GEBIED. Uit Parijs verluidt, dat de Fransche en Bel gische ministers op de te Parijs gehouden con ferentie de beginselen der Fransch-Belgisehe prioriteit nog hebben gesteld in zake de vergoe ding der kosten der bezetting en exploitatie van het Roergebied, Welke prioriteit geldt voor de opbrengst van de bezetting, terwijl het overschot tusschen de geallieerden zal worden verdeeld. De Fransche minister van Financiën De Lasteyrie zal morgen naar het Roergebied vertrekken, ten einde met dit doel een financieele organisatie tot stand te brengen. De ministers verklaarden, dat het onmogelijk is, de besprekingen met Groot-Brittannië over de kwestie der schadeloosstelling thans met nut te hervatten, daar het Britsche standpunt te zeer afwijkt van het Fransche en Belgische. Zij achtten het Wenschelijk, door Fransche en Belgische deskundigen een grondslag voor een plan tot financieele regeling der schadeloos stelling te doen vaststellen. In verband hiermede zullen Barthou, Seydox en Delacroix binnenkort een bespreking houden. De ministers zullen over Veertien dagen te Brussel beraadslagen over het resultaat van den arbeid der deskundigen. De Duitschers van hun kant blijven, zoolang en geen verandering in de strenge houding van Frankrijk en België komt, in hun lijdelijk verzet volharden, hebben dit zelfs den laatsten tijd weer verscherpt. Niet alleen worden de bepalingen betreffende de controle op de kolenschepen van Duitsche zijde streng doorgevoerd, maar ooks worden er geen kolen meer opgestapeld, terwijl de kolenproductie wordt verminderd. Zoo hoopt men de Franschen de doorvoering hunner plannen te kunnen beletten. Reeds zijn, 2000 hoogovens gedoofd en zelfs indien alle hoogovens mochten komen stil te liggen, zou men van deze taktiek niet afwijken. In de vaargeul van den Rijn bij Straatsburg is een Rijnaak gezonken, waardooi thans het verkeer op den Rijn geheel is gestremd. BEDE DR. VON ROSENBERG. De Duitsche minister van Buitenl. zaken, Dr. von Rosenberg, heeft gister in verband met de Roeractie in den rijksdag een rede gehouden, Waarin hij o.m. zeide Ik geloof, dat de oplossing, Welke eens gevonden moet worden en gevonden zal worden, haar uitgangspunt zal nemen van het destijds zoo stiefmoederlijk behandelde Duitsche plan. Duitschland is bereid en geneigd ter ver vulling van zijn schadeloosstellingsverplichtingcn te arbeiden, offers te brengen en te betalen, wat in zijn vermogen ligt. Dit is de inhoud, maar ook de grens zijner verplichtingen. De vraag, waarom de strijd gaat,luidt: Welke bedragen kan Duitsch land betalen Hoe kunnen door hen, die ten slotte de verantwoordelijkheid dragen en die onder alle omstandigheden zich willen houden aan hetgeen zij beloven, getallen worden ge noemd, voordat wij weten wanneer en in welken Vorm de meest elementaire voorwaarde voor een zoo hoog mogelijke prestatie van Duitschland, nl. het herstel van de mogelijkheid om te ar beiden, door de ontruiming der wederrechtelijk bezette gebieden, vermindering der bezetting van het Rijnland, het definitief afstand doen van iedere politiek van sancties en panden, waar borgen voor economische gelijkgerechtigdheid, Vervuld Wordt Volgens de meening der rijksregeering,ging de Win. voort, diende een internationale commissie van zakenlieden of een uit dergelijke experts bestaand onpartijdig lichaam, waaraan Duitsch land en Frankrijk met volkomen gelijke rechten zouden deelnemen, zoo spoedig mogelijk bijeen be komen om de volgende vragen te beantwoor den In de eerste plaats de vraagWat heeft Iduitschland tot dusverre gepresteerd Ten twee de Wat kan en wat moet Duitschland volgens recht nog presteeren En ten derde Op welke ^Tjze kan deze prestatie verwezenlijkt worden Wanneer bovengenoemde of een dusdanige weg Zou worden betreden, dan is ook de Duitsche regeering bereid, op de internationale geldmarkt ®en zoo groot mogelijke leening op te nemen, wel ke van iedere garantie zal worden voorzien, die door het leeningsconsortium noodig zal Worden geacht.De opbrengst vandeze leening zouDuitsch 'and in staat stellen aan Frankrijk of de andere geallieerden onmiddellijk voorschotten in baar bpr hand te stellen. De Duitsche regeering is er van overtuigd aldus spreker dat de Duitsche industrieele 011 handelskringen hun krachten in dienst van de Schadeloosstellingsverplichtingen zullen stellen Xv'elke dan op een uitvoerbare hoogte zullen zijn gebracht. Bovendien zal de Duitsche regeering genoemde kringen langs wettelijken weg daartoe n°odzaken. Zoolang echter Frankrijk niet geneigd is, hjtt er voor Duitschland slechts een Weg open. wt zal dan ook verder de tanden op elkander Zetten en in vertrouwen op zijn recht en gesteund °or de zedelijke kracht van het Duitsche volk, alsmede door den wil, te leven, verder verzet blijven uitoefenen. Ook zal de Duitsche regeering zich er niet toe leenen te trachten, om de huidige moeilijkheden op te lossen, door er de toekomst mee te bezwaren. (Stormachtige en langdurige bijval). DE A.S. CONFERENTIE TE LAUSANNE. De Engclsclie ondersecretaris van Buiten- landschc Zaken, McNeill, deelde gister in het Lagerhuis mede, dat de onderhandelingen met Turkije 23 dezer te Lausanne zullen worden hervat. Sir Horace Rumbold, de Britsche Hooge Commissaris te Constantinopel, zal Engeland vertegenwoord igen HET HERSTEL VAN OOSTENRIJK. De controle-commissie voor Oostenrijk van den Volkenbond is Zaterdag te Genève bijeen gekomen onder voorzitterschap van Pantaleoni (Italië). Aanwezig waren de gedelegeerden van België, Spanje, Frankrijk, Engeland, Nederland, Zweden, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije, be nevens de Volkenbondscommissaris voor Oosten rijk, mr. Zimmerman, die een uiteenzetting gaf van hetgeen sedert October reeds in Oostenrijk is uitgevoerd van de protocollen van Genève. Gister werden de voorwaarden, waarop een internationale leening op langen termijn aan Oostenrijk zal worden verstrekt, aan een onder zoek onderworpen. Nader wordt gemeld, dat de controle commissie van den Volkenbond voor de finan cieele hulpverleening aan Oostenrijk in een zit ting, die tot laat in den nacht duurde het door de Oostenrijksche regeering ingediende plan in zake een leening op langen termijn heeft goed gekeurd. Mr. Zimmerman, die aan de besprekin gen heeft deelgenomen, is daarna naar Rome vertrokken, ten einde een bezoek te brengen aan de Italiaansche regeering. JOEGO-SLAVIE. De regeering van Joegoslavië is afgetreden, toen gisternamiddag het parlement bijeenkwam. Er Waren 229 afgevaardigden aanwezig. Nadat een radicaal tot voorzitter van de Kamer was ge kozen, las deze een brief voor, waarin de regee ring haar ontslag aankondigde. De Kamer zitting werd voor onbepaalden tijd verdaagd te midden van een onbeschrijfelijke verwarring. De oppositie beproefde vruchteloos het woord te voeren. Raditsj en zijn aanhangers waren af wezig en hielden elders een groote betooging. Raditsj verklaarde hierbij, dat hij en zijn volge lingen alleen naar Belgrado zouden gaan ingeval dit noodig mocht zijn om de regeering omver te werpen. Een overeenkomst tusschen Raditsj ende radicalen is thans uitgesloten. De radicalen zul len waarschijnlijk trachten met de democraten een coalitie-regeering te vormen. IERLAND. Onder papieren, die op den gevangen genomen Austin Stack zijn gevonden, bevond zich een merkwaardig document, dat slechts nog getee- kend behoefde te Worden door de leden van de executieve der rebellen. Het document zegt „Beseffende den ernst van den toestand, waarin het leger der republiek zich bevindt ten gevolge van de groote overmacht, die het tegenover zich heeft en de onlangs geleden verliezen en van oordeel zijnde, dat verdere militaire krachts ontplooiing nutteloos zal zijn en slechts nadeel zal berokkenen aan ons land, zonder eenig voor deel te verkrijgen, en voorts vreezende, dat het te veel vertraging zal veroorzaken, wanneer er een voltallige zitting van den legerraad of de execu tieve wordt bijeengeroepen, richten wij, onder- geteekenden, hierbij het verzoek aan den pre sident der republiek en machtigen wij hem, de onmiddellijke staking der vijandelijkheden te bevelen." De campagne in Ierland verkeert duidelijk in haar laatste stadium. De activiteit van de aan hangers der rebellen in Londen is eveneens ver ijdeld, door het krachtige optreden der politie. HET GENTSCHE HOOGESCHOOLVRAAGSTUK Te Brussel is gister een belangrijke vergadering van den Katholieken Vlaamschen Landsbond, het centrale strijd- en propaganda-organisme van de katholieke Vlamingen gehouden, onder voorzitterschap van mr. Frans van Cauwelaert de burgemeester van Antwerpen. De vergadering heeft besloten dit jaar een algemeen congres te houden te Brugge. Zij was het erover eens, nu het Kamervoorstel betreffende verncderlansching der Gentsche universiteit is verworpen, geen stap verder meer te mogen gaan op den weg van toegevelijkheid. De katholieke Vlamingen zijn vast besloten in de oppositie te treden, indien op dit gebied geen recht wordt verkregen. Een motie in dien zin werd met algemeene stemmen aange nomen. grondslag van het huidige belastingstelsel op 852,000,000, hetgeen dus een batig slot ople vert van 36,000,000. Baldwin erkende echter de noodzakelijkheid van belastingverlaging, o.m. zal worden voor gesteld, den bier-accijns te verlagen zoodat bij den verkoop en détail de prijs per pint met een stuiver zal kunnen worden verlaagd. Medé stelt Baldwin voor de inkomstenbelas- ting die thans 5 sh. per pond bedraagt te ver lagen tot 41/2 sh. Die verlagingen zullen een derving van in komsten voor de schatkist te Weeg brengen van 34,000,000. De definitieve begrooting zou dus aan inkomsten a 818,000,000, aan uitgaven £816,000,000 aanwijzen, hetgeen een nominaal batig slot van 2,000,000 geeft. ENGELAND. De kanselier van de schatkist, Baldwin, heeft gister de begrooLing ingediend. Hij raamde de uitgaven voor het nieuwe financieele jaar op 816,000,000, en schatte de inkomsten óp den ALLERLEI. Uit Helsingfors De openbare behandeling'van het proces tegen den patriarch Tichon zou gister plaats vinden. Uit Riga De strijd tegen den godsdienst neemt in Rusland hand over hand toe. Thans weder hebben de autoriteiten verboden zonder speciale vergunning eenige herstelling aan kerk gebouwen te verrichten. Elke overtreding van dit verbod zal streng gestraft worden. Uit Londen Reuter meldt uit, Marseille, dat Lady Carnarvon en haar zoon, daar zijn gearriveerd met het stoffelijk overschot van Lord Carnarvon. Het lijk zal naar Engeland worden overgebracht, waar de begrafenis 28 de zer zal plaats hebben te Highelere. Uit Londen De oud-premier Lloyd George zal volgens het „News of the World" in Septem ber a.s. een voordrachtstournée door Canada en de Vereenigde Staten maken. Uit Londen Officieel wordt door Downing street tegengesproken, dat Bonar Law voorne mens zou zijn af te treden. Uit Bern Het socialistisch voorstel be treffende de douanerechten is door de volks stemming met 473.000 tegen 170.000 stemmen verworpen. Uit Riga Het sovjet-gezantschap te Riga geeft een officicele tegenspraak van het bericht, dat de witten Wladiwostok veroverd zouden hebben. Uit Parijs De Raad van den Volkenbond en het Int. Arbeidsbureau hebben besloten tal. de oprichting van een bureau te Tokio, dat als filiaal van de Int. Arbeidsorganisatie in het Verre Oosten zal fungeeren. Tot dit doel is een crediet van 75.000 Zwitsersche francs toegestaan B I n n n n i De steen nijverheid. Tusschen Tiel en Nijmegen is gister de uit sluiting ingegaan op 3 steenfabrieken aan dc Noordzijde van de Waal en op 7 aan de Zuid zijde. Met totaal 2000 arbeiders. De staking op de steenfabriek De Hel te Maurik is veroorzaakt door den eisch van de jongens om 25 cent verhooging van het dagloon. Na afwijzing van dezen eisch legden ook de volwassenen het werk neer. Statenverkiezingen. Het centraal stembureau heeft gistermiddag den officieelen uitslag van de verkiezing van de Prov. Staten van Zuid-Holland vastgesteld, die geen afwijkingen vertoonde met den reeds ge- publiceerden uitslag. Mr. J. Schokking, die gekozen was voor de kieskringen Leiden en Delft, lootte eerstgenoem- den kieskring voor Delft en is nu gekozen ver klaard D. van Vliet te Naaldwijk. Jaarvergadering. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Hanze, Bond van dc R.-Kath. Middenstand zal 6 Juni te Utrecht worden gehouden. Ruilenlandsche kinderen. Voor het comité dr. W. C. A. baron Van Vre- denburgh in Den Haag wordt heden te Utrecht verwacht een extratrein met ruim 500 Hon- gaarsche kinderen, voor verschillende plaatsen in ons land. Er gaan 165 naar Leeuwarden, 80 naar Den Helder, 40 naar Leiden en 50 naar Gorinchem. Door bemiddeling van de Nederlandsche Centrale voor Vacantiekinderen uit Duitschland komen a.s. Vrijdag wederom ruim 500 kinderen, voornamelijk uit het Roergebied, via Oldenzaal in ons land. Gedeeltelijk worden deze kinderen in tehuizen (Noordwijk, Bergen e.a.) opgenomen, het meerendeel echter wordt kosteloos in ge zinnen geplaatst. Sehoenenpolitiek. Twee kwartjes voor schoenen of tonnen voor het onderwijs, hoe rijmt men dat te samen Luister naar den heer Krijger, die op de bijeenkomst der feestende Chr.-IIistorischen in Den Haag liet, volgende vertelde „Spr. ontmoette op de verkiezingsreis den heer Boon, van den Vrijheidsbond, die een koffer met schoenen bij zich had. Hij zeide tot spr. met spr.; dat de Partij'zoo'n domheid had begaan de Schoenenwet. Denkt gij, antwoordde dat mijn mensehen, die tonnen offerden voor een school met den Bijbel, om 2 kwartjes duurdere schoenen links zouden gaan stem men Hilariteit, zoo staat er dan in 't verslag. Het mijnbedrijf. Gister is wederom een vergadering van de contactcommissie voor de mijnindustrie ge houden, waarin de besprekingen inzake de nieuwe Joonovereenkomst werden voortgezet. De mijn- directies legden er nogmaals den nadruk op, dat zij door de bestaande loonen tot het einde van 1923 te bestendigen, een groot risico op zich nemen. Deze bereidverklaring, gevoegd bij de toezegging om, voorzoover de toestand van het mijnbedrijf verbeteiing ondergaat, zulks ook in het loon tot uiting te zullen doen komen door een verhooging buiten de contractueele bedragen, vormden naar de meening van de mijndirecties, een reeds belangrijke concessie. De afgevaardigden van de vakbonden ver dedigden nader de door hen schriftelijk ingedien de voorstellen. De Algemeene Nederl. Mijnwer- kersbond pleitte voor de door dien bond voor gestelde arbitrage, waarbij de vertegenwoordiger van den Neutralen Bond zich aansloot. De chris telijke organisatie drong er op aan reeds thans bekend te maken, welk bedrag boven de con tractueele loonen zal worden uitgekeerd, terwijl de Protestant-Christelijke afgevaardigde wensch- te, dat de verhooging voor alle arbeiders gelijk zou zijn. De directies verklaarden geen aanleiding te kunnen vinden tot het inroepen van een arbi trale uitspraak en evenmin tot voorafgaande bekendmaking van hetgeen boven de contrac tueele loonen zal worden uitbetaald Zij wenschten zich contractueel alleen te binden aan de tegen woordige loonen. Voorts verklaarden zij het aanbod,op dezen voet een loonovereenkomst aan te gaan en de daarmede samenhangende toe zeggingen, niet langer gestand te kunnen doen dan tot uiterlijk 23 dezer. Het ontwerp-Bioscoopwet. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft gistermiddag in audiëntie ont vangen een delegatie u t het hoofdbestuur van den Nederlandsche Bioscoopbond, bestaande int de heeren D. Hamburger jr. voorzitter,J. M. Franke, 2e vooizitter, S. Zondervan, gedelegeer de en A. de Hoop, administrateur. Er werden besprekingen gehouden over het door de regee ring aanhangig gemaakte nieuwe ontwerp- Bioscoopwet. De stemplicht. De heer Beumer heeft na de ervaring bij de Prov. Statenverkiezing opgedaan, een amende ment ingediend op de voorgestelde wijziging van de Kieswet, de Prov. Wet en de Gemeente wet om den stemplicht te doen vervallen. De vier divisies blijven. Op de vragen van den heer Dresselhuys heei't Minister van Dijk geantwoord, dat geen wijzi ging van de vredesorganisatie van het leger in voorbereiding is. Geëindigd conflict. Ingevolge het verleden week genomen besluit zijn de werkenemers in het meubelmakers- en behangersbedrijf gisterochtend zonder uitzonde ring aan het werk gegaan. Het conflict kan hier mede als geëindigd worden beschouwd. De wilde staking. Ook de 600 textielarbeiders van de firma len Bosch hebben geweigerd om aan het werk te gaan. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Pandora. Ongetwijfeld is de seance van Prof. Henning van gisteravond een der meest succesvolle ge weest van alle, welke hij tot dusver heeft gegeven Het overtalrijke publiek was verrukt over de praestaties, die vooral op het gebied dei' hypnose werden verricht en bijna allen.schitterend geluk ten. De dolste dingen, als ketelmuziek, straat- venten,liet de professor zijn mediums uitvoeren, wat de zaal deed schateren van het lachen. Een schrale troost is het voor de objecten,dat ze na het experiment niets van hun gekke streken weten, Een jong meisje bleek zoo voor suggestie vat baar, dat ze in haar hypnotischen slaap geheel verstijfde: en volgens prof. Henning in. een ^omnambulistischen toestand (stadium van hel- derziendheid) verkeerde; met groote inspanning gelukte het hem haar weer uï| dezen zonderlingen toestand te bevrijden. Bij een andere dame, ook in diepen hypnotischen toestand vervallen, kost te het hem eveneens zwaar werk, haar weer bij te brengen. Toch heeft hij hiermee bewezen, dat hij met zijn mediums absoluut doen kan, wa L uj zelf wil. Tot Cn met Donderdagavond heeft men nog dc gelegenheid den professor in zijn wond ei ij i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1