iel oude Easleei. DAGBLAD WGGR SCHIEDAM Ei*S OMSTffiEÊGEM. ^FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 19 April 1923. No. 13619. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Versailles, betreffende de overdracht aan de commissie van de Duitsche rechten of belangen A d v e r t e n t i 6 n i 1—5 regel® 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 -maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieel© af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. STREMMING VERKEER. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Brug aan de Buitenhaven (nabij de werf van v.d. Eist Co.) vanaf Vrijdag 20 April a.s. tot na dere aankondiging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Schiedam, 19 April 1923. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Te Dusseldorp hebben gister de Belgische en Fransche generaals Degoutte, Ruquoy en de Longueville met de ministers Maginot en Devéze over de Roeractie geconfereerd. Minister Devéze verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de bezetting in het voordeel van Bel gië en Frankrijk zal afloopen en dat de hoeveel heden naar beide landen te zenden cokes en steenkolen eiken dag zullen toenemen. Om de veiligheid der arbeiders aan de mijnen beter te verzekeren, zullen de infanterietroepen uiL de bezette steden Worden weggehaald en naar het mijngebicd worden gezonden, terwijl de steden een cavaleriebezetting zullen krijgen. Om deze laatste eenheden te versterken zullen nieuwe troepen uit België moeten overkomen. De hooge intergeallieerde commissie voor het Rijngebied heeft een nieuwe verordening uit gevaardigd, volgens welke de intergeallieerde missie voor fabrieken en mijnen in het Roerge bied eveneens haar werkzaamheden onder autoriteit van de hooge commissie - zal uitoefe nen in het gebied van den linker-Rijnoever en de bruggehoofden. Omtrent de treinaanslagen wordt nog gemeld dat zoodra de ontploffing te Ronheide gehoord was, er een patrouille is afgezonden om de bos- schen rond Ronheide te doorzoeken. Er ontstond een gevecht tusschen de soldaten en bandieten, maar de dikke duisternis was oor zaak, dat er niemand gekwetst werd. Uit een ingesteld onderzoek zou blijken, dat men te doen heeft met een georganiseerde bende, waarvan de hoofdzetel te Berlijn is gevestigd. De aangehouden individuen dragen zakken met voedsel voor verscheidene dagen, waaruit de bedoeling zou blijken om overdag in het boscli te schuilen. Deze individuen waren den lOen dezer uit Berlijn vertrokken om naar België te gaan. Gistermorgen hebben te Mühlheim a.d. Roer ernstige werkloozenrelletjes plaats gehad. Onge veer 600 werltloozen trokken naar het stadhuis om daar hun eischen in zake ondersteuning ken baar te maken. Daar het stadhuis op last van het gemeentebestuur gesloten was, trachtten de demonstranten de deur open te breken. Zij be werkten de deur met bijlen en vernielden haar. De in het stadhuis aanwezige politie-beambten waren ten slotte genoodzaakt van de wapens gebruik to maken. Van de demonstraten Werden verscheidene personen gewond. Zij werden naar de kazerne overgebracht, waar Fransche troepen ingekwartierd zijn De demonstratie voor het stadhuis duurde ongeveer 2 uur. De voornaamste raddraaiers konden gearresteerd worden. Later werd het rusLig in de stad. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. De commissie van herstel heeft besloten de interpretatie van art. 260 van het verdrag van in alle ondernemingen of concessies gelegen in Rusland, China, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije, Turkije enz. aan arbitrage te onderwerpen. De commissie stelde een aantal leveringen in natura vast, door Duitschland te verrichten, o.a. de levering van straatsteenen aan Frankrijk en van verschillende toestellen aan Italië. 86 Ik keek haar nog een heele poos na bij de oprij laan. Gang, houding, blik en stem, alles is bij haar anders dan bij anderen. Zoo moet de heilige Elisabeth van Thüringcn er hebben uitgezien. Lapgzaam vervolgde ik mijn weg naar huis. „Wat scheelt je, kind riep Moeder. „Mij, lieve Moeder Ik heb een heel prettige ontmoeting gehad." En ik vertelde alles. Maar 's avonds kon ik den slaap niet vatten. Freule Georgiana stond voor mij ik hoorde hare stem en zag hare oogen, en ik gevoelde de onuit sprekelijke bekoring, die van haar uitging. 30 April. Het rijtuig van de Yrijvrouwe is er al geweest om Vader te halen. Het gold Wolfram De „Bermensche Nieuws bode" lag voor haar. „Zijn dat de gevoelens, die gij bij uw leerling hebt aangekweekt?" heeft zij gevraagd. „Niets SCHADELOOSSTELLING EN SCHULDEN. In het Britsclie Lagerhuis stelde de conser vatieve afgevaardigde kolonel Bury gister de vraag, of de regeering, in verband met de huidige onbevredigende positie van Groot-Brittannië wat betreft de intergeallieerde schulden, beieid is, de bet.effende naties tot een confeientie bijeen te roepen, ten einde deze kwestie defini tief te regelen en te komen tot een fundeering dezer schulden, en of het niet onmogelijk is het bedrag der door Duitschland te betalen schade loosstelling vast te stellen, zoolang de gealli eerde landen niet definitief tot overeenstemming zijn gekomen omtrent de bedragen der schulden, waarvan de betaling van hen zal worden ge- eischt. De minister van Financiën, Baldwin, ver klaarde in antwoord hierop, niet te gelooven, dat er voor het tegenwoordige iets zou kunnen worden bereikt door een conferentie over de intergeallieerde schulden. Het bedrag der scha deloosstelling, welke van Duitschland zal wor den geëischt, is gelijk aan de grootst mogelijke som, welke het kan opbiengen, en dit is niet afhankelijk van de kwestie der intergeallieerde schulden. I)E GENTSCHE HOOGESCIIOOL- KWESTIE. Volgens de „Msb." heeft de Katholieke sena tor Braun in verband met de vervlaamsching dor Gentsche hoogeschool een nieuw voorstel in gediend, dat o.m. luidt In de hoogeschool van Gent wordt onderwijs gegeven in de Vlaam- sche taal. Het gebruik van het Vlaamsch zal beginnen met ingang van het academisch jaar 1923-24 in het eerste studiejaar en geleidelijk worden uitgebreid. Evenwel zullen de Fran sche cursussen blijven bestaan, tot dat de cyclus der Vlaamsche leergangen volledig zal zijn geworden. Daarna zullen zij nog blijven bestaan, als een vierde der in 192223 ingeschreven Belgische studenten in het bezit zijn van een diploma der middelbare scholen. DE VOLKENBONDSRAAD. Uit Genève verluidtIn een gisterochtend gehouden geheime zitting van den Volken- bondsraad werd besloten het hoofd der admi nistratieve afdeeling van het ministerie van Financiën te Praag, Valnicek, tot lid van de Volkenbondscommissie voor de kwestie der kapitaalvlucht en de dubbele belasting te be noemen. Deze commissie zal in den loop der volgende maand te Genéve bijeenkomen. De andere zes leden dezer commissie zijn vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Zwitserland deze zijn reeds benoemd. TEGEN RUSLAND. Kardinaal Mercier heeft in een schrijven aan de „Columbia", een te New-York verschijnend Roomsch-Katholiek orgaan, het denkbeeld ge opperd, dat de Volkenbond een internationale campagne tegen de Sovjet-regeering zal orga- niseeren, ten einde een einde te maken aan haar barbaarschheden en de beschaving te beschermen. meer of minder dan een uitval tegen de rechts pleging op onze goederen. Gelukkig beslaan de rechten waartegen hij uitvaart en zullen wij daar van gebruik maken om een tijdigen oproerpredi ker aan zijn plicht te herinneren. Gelief zijn adres op te geven. Wij hebben werk voor hem, dat te zijnen behoeve werd uitgesteld." Te vergeefs had Vader aangevoerd, dat de dokter Wolfram nog geen verlof tot reizen zou geven. Met eene ongeduldige beweging had zij hem een papier toegeschoven. „Wij kunnen niet wachten en toelaten, dat de jonge heet hoofd zich 'andermaal in eene nieuwe romantische episode Werpt." „Dr. Kerner heeft mij veel liefs van uwe Mar- garetha verteld,," had zij wat later op geheel anderen toon gezegd. „Zijn zoon is proponent Hohenlinde is nog altijd zonder predikant. -Ik zal de pastorie daar eens laten nazien en in orde brengen." Moeder onderdrukte een zucht. Predikants vrouw op Hohenlinde, met de mooie pastorie en het ruime inkomen Ik gevoelde, dat zij dit een schbone en begeerlijke haven vond voor hare wilde dochter, en de goede stijve, eerlijke Jozef Kerner een heel beminnelijk, solide jongmensch. Ik sloop weg en ging aan mijn werk en haal de geen brieven meer aan het posthuis af. IIET PROCES TEGEN TÏCHON. Naar uit Warschau aan de Engelsche bladen wordt gemeld, is het proces tegen den patriarch Tichon opnieuw uitgesteld. Men acht bet zoo goed als zeker dat hij veroordeeld en terechtge steld zal worden. Krylenko, de openbare aanklager van het boljewistische tribunaal, voor hetwelk de pa triarch zal terechtstaan, heeft een waarschu wing gepubliceerd, volgens welke buitenland- sclie interventie, zelfs in den vorm van een verzoek om gratie, geen gunstig onthaal bij de Sovjet-regeering zal vinden. Deze regeering, aldus Krylenko, is vast besloten, een streng voorbeeld te stellen. IERLAND. Naar de „Isrish Independen" meldt, heeft mgr. Luzio, de speciale Pauselijke gedelegeerde voor Ierland, het kerkelijk deel van zijn zending voltooid, zoodat hij zich nu geheel aan het her stel van den vrede in Ierland zal kunnen gaan wijden. In deze hoedanigheid zal mgr. Luzio, naar hij persoonlijk mededeelde^ rechtstreeks den H. Vader vertegenwoordigen. Mgr. Luzio's tijd en diensten zullen ter be schikking staan van allen, zonder onderscheid van politieke richting, die den waren vrede nastreven. De laatste dagen heeft liij reeds her haalde malen besprekingen gevoerd met af zonderlijke personen en vertegenwoordigers van verschillende openbare lichamen. Tevens heeft hij van verschillende organisaties dringende oproepen ontvangen om in het geschil tusschen den vrijstaat en de republikeinen tusschenbeide te komen. Aan bovenvermeld blad verklaarde mgr. Luzio Ik zal mij van ganscher harte en met al mijn krachten aan de vredesbeweging wijden. Ik hoop het Iersche volk in al zijn rangen van dienst te zijn, in het belang van den vrede. Dan Brees en twee andere bekende rebellen leiders zijn gisteren in het graafschap Tipperary door de vrijstaattroepen in een schuilplaats verrast. Men weet, dat De Valera zich in hetzelfde district ophoudt en de nationalisten hopen, dat men hem spoedig in handen zal hebben. De Valera is practisch nog de eenige belangrijke rebellen-leider, die nog op vrije voeten is. 59 OOSTENRIJK. De nationale raad heeft met 100 tegen stemmen het kabinet Seipel herkozen. In plaats van Kraft werd de pangermanist Schurff tot minister van handel benoemd. Waber en Odenhal zullen geen deel van het kabinet meer uitmaken, daar de ministeries van justitie en spoorwegen opgeheven zijn. MR. ZIMMERMAN. Mr. Zimmerman is eergistermorgen te Rome aangekomen. Eerst bracht hij een bezoek aan den koning, die vol belangstelling was voor Oostenrijk en voor Nederland. Mr. Zimmerman betreurde het, dat zijn be zoek aan Rome, dat hem bekend en lief is, slechts zeer kort kon zijn. Hij vertrok reeds heden weer naar Genève. Hij was zeer optimistisch gestemd wat de Oostenrijksche aangelegenheden betreft, sedert het comité van controle na grondig onder zoek van den toestand Oostenrijk in twee nacht zittingen machtigde een leening op langen ter mijn bij de banken te sluiten. HONGARIJE. In politieke kringen verluidt dat de Hongaar- sche regeering van Frankrijk de toezegging heeft verkregen, dat Hongarije een internationale lee ning ten bedrage van 20 millioen pond sterling 12 Mei. „Bodo's meerderjarigheid, 24 September van dit jaar, zal schitterend gevierd worden. Alle Sturmfelser hoofden zijn er mede vervuld, al moeten er nog meer dan vier maanden verloopen. Er ligt een stapel uitnoodigingsbrieven klaar voor den geheelen adel van het koninkrijk de Vrij- vrouwe heeft ze nu al laten schrijven Ik brak eensklaps mijn verhaal af. De heer Merlé stond voor ons Hij had Wolfram veertien dagen geleden her steld, maar nog zwak, verlaten. Nu zou hij wel geheel op kracht zijn en spoedig naar huis komen, meende hij. De Heer Merlé kwam van Wisburg en stelde zich voor eenigen tijd te Sturmfels te blijven. „Wellicht woon ik het feest bij, dat, gij bezig Waart te beschrijven," eindigde hij schertsend, met een knikje naar mij. „De meerderjarigheid van den Jonkei van Sturmfels herhaalde hij, toen ik hem verder had ingelicht. Het is waarlijk of hij zulk eene feestviering afkeurde 1 Een half uur later werd Moeder geroepen Nu moest het langzamerhand mijne beurt Worden, dacht ik. Mis I Wel ging de deur open, maar zij kwamen er uit, langzaam, plechtig, zou ik haast zeggen. Ik zal krijgen. Gisteren heeft de minister van Finan ciën Kallay daarover een bespreking gehad met den Franschen g.ezant, te Boedapest. TURKIJE. De Nationale Vergadering van Angora is ontbonden. Voor de ontbinding heeft zij, met het oog op de a.s. verkiezingen, een wetsontwerp aangenomen ter wijziging van de wet op het hoogverraad, waarbij voor landverraders worden gehouden alle personen, die door daden of woor den de vroegere regeering goedkeuren. AMERIKA. Gemeld wordt, dat president LIarding het standpunt van Gary, den voorzitter van den U. S. Steel-Corporation deelt, dat in de Vereenigde Staten een ernstig tekort aan arbeidskrachten als gevolg van de bestaande beperkende bepa lingen voor immigratie dreigt. De minister van arbeid, Davis, heeft een rap port bij president Harding ingediend, waarin wordt aangetoond, dat er reeds een tekort aan arbeidskrachten bestaat. Davis Werkt thans een nieuwe immigratie-wet uit, Welke verbetering moet brengen in den toestand. ALLERLEI. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Moskou het volgende, door Krassin aan het Petersb. 'lelegr. Agentschap meegedeelde bericht. De sovjet-regeering heeft het vaste voor nemen, het volgend jaar tot graanuitvoer op groote schaal over te gaan. Dat is voor den Russisehen landbouw een levenskwestie, welke nadeel ondervindt van de lage graanprijzen op de binnenlandsche markt. De graanuitvoer heeft voor Rusland bovendien ook een groote betee- kenis, wijl hij den roebelkoers zal stabiliseeren, en zoodoende een zeer gunstigen invloed zal hebben op de erkenning van de sowjet-regeering. Uit llalle Naar het „Saall'elder Kreis- blatt" van betrouwbare zijde verneemt, is, vol gens mededceling van de recherche te Weimar, de handelaar Schultz uit Saalfeld, die er van ver dacht wordt, Erzberger vermoord te hebben, gearresteerd. Den Berlijnschen autoriteiten is van deze arrestatie niets bekend. Uit Londen Tiet geschil in de jute-indus- trie te Dundee, hetwelk langer dan acht weken heelt geduurd en waardoor 30 duizend arbeiders Werkloos waren, is bijgelegd. Alle fabrieken zullen 20 April a.s. het werk hervatten. Gelijk We onlangs meldden, heette het, dat Lloyd George voornemens was, een reeks lezin gen te gaan houden in de Ver. Staten en Canada. De „Chicago Tribune" is thans gemachtigd, de geruchten daaromtrent tegen te spreken. Uit GonstantinopelDe Turksche delega tie onder leiding van Ismet Pasja vertrok gister naar Lausanne. Uit RijsselDe stakingsbeweging in de Rijsselsche textiel-industrie is algemeen gewor den. Het conflict betreft de kwestie van een duuitetoeslag. Uit Brussel. Koning Alfons van Spanje zal van zijn verblijf in België gebruik maken om op 4 Mei a.s. een bezoek te brengen aan kardinaal Mercier te Mechelen. Volgens een telegram uit Riga, heelt thans de opperste raad der nationale economie vast gesteld, dat. alle employe's van coöperatieve maatschappijen in Rusland na 1 Mei op de Zondagen moeten doorwerken. De rustdag zal voortaan op Maandag gehouden worden. had Vader zelden zoo ernstig gezien Moeder's oogen waren rood' Wat Was er gebeurd De Heer Merlé zag er niet uit of hij de brenger van slechte tijding was. Zijn levendig gelaat straalde van voldoening. Margreet, de Heer Merlé is onze gast. Breng de kamer boven voor hem in orde." Ik ga naar het slot en zal in het eerste uur niet terug zijn, Juffer Margreet. Haast u dus njet. Zijt gij niet bang om een Zigeunerhoofd man in huis te hebben Mondje dicht over dat punt tegenover al uw vriendinnetjes, lief kind. Gij zult wel begrijpen hoeveel ik er aan hecht, dat deze bijzonderheid voorloopig niet bekend wordt." Eerst tegen den avond kwam hij terug. Zijn stap was driftig zijn gelaat gloeiide. „Die vrouw is den duivel te slim af," hoorde ik hem uitroepen. Andermaal een lang gesprek op Vader's kamer. Aan tafel was de Heer Merlé stil. Kon het an ders na al het druk gepraat vooraf Ik kreeg niets te hooren dan eene beschrijving vanWolf- ram's uiterlijk en van zijne kamer. Vader deed 's avonds zelf de ronde en sloot zorgvuldig alle ramen en deuren, zeker ter eere van den Heer Merlé. Brrr, er was gelukkig geen Zigeuner te zien. Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT imBn»»!!...nW)I| inwn-—1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1