Wat propaganda vermag. Hij is geen aftredend statenlid en toch stond hij nummer één op de S.D.A.P.-sche lijsten in Overijsel. Zijn naam, van der Sluis, kwam ons bekend voor, maar we konden hem niet goed thuis brengen. Waar was het ook Weer Oh ja, nu schiet het ons te binnen. Hij sprak op het jong ste Congres der S.D.A.P. over de noodzakelijk heid der propaganda onder de kleine boeren. Enkele woorden slechts, doch men voelde, dat hier een hardnekkig propagandist aan 't woord Was. En hij vond steun bij het partijbestuur. De partijsecretaris deelde ten congresse mede, dat door de S.D.A.P. sedert kort een land- en tuin bouwblad wordt uitgegeven, waarvan de eerste twee nummers resp. op 59.000 en 62.000 exem plaren werden gedrukt. Het resultaat Overijsel, waar v.d. Sluis de propaganda voerde, is de eenige provincie, die aan de S.D.A.P een zetel winst bracht. „Het Volk" ziet in dit resultaat een aanspo ring. om in heel het land de S.D.A.Psche pro paganda onder de kleine boeren met denzelfden ijver voort te zetten. En wij Zullen wij hen laten begaan Onze boerenbond verricht goed werk maar wordt er voor de politieke propagada ook onder de kleine boeren voldoende gezorgd („Tijd."-) De gouverneur van Atjeh. Naar het Corr. Bureau uit zeer betrouw bare Indische kringen te 's-Gravenhage ver neemt, zou de Gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, de heer A. G. H. van Sluys, aan de Indische reeering, met ingang van 2 Mei e.k. eervol ontslag uit 's lands dienst hebben aange vraagd wegens familieomstandigheden. Middenstandscongres. De Nederl. R.K. Middenstandsbond, uitge- noodigd tot deelneming aan het van 18 tot 20 September te Bern te houden internationale middenstandsongres zal aan deze uitnoodiging geen gevolg geven, aangezien hij deel van de R.K. Middenstands-internationale uitmaakt en ook wijl hij zich uitsluitend bepaald tot den han del drij venden en industrieelen middenstand. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemeenteraad. De eerstvolgende vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, wordt belegd tegen Vrijdag 27 April 1923 des namiddags 2 uur. Jubileumfeesten. Met het oog op de aanstaande groote feesten heeft het bestuur der Oranjevereeniging zich als volgt gesplitst in de navolgende commissiën Dagelijksch bestuur, tevens Financieele Com missie G. S. Montfoort, Voorzitter C. J. Blom- mendal, Vice-Voorzitter M. Bijl, le Secretaris F. W M. Heggelman, 2e secretaris J. Montfoort Penningmeester M. J. Berck, Secundus. P e r s C. J. Blommendal en G. S. Montfoort. Programma: F.W. M. Geggelman en S. Hijman. Versieringen: G. S. Montfoort, Voor zitter M. Bijl, K. Oosterhoff, L. Bosselaar, A. Geurtsen en J. N. Post. M u z i e k F. W. M. Heggelman, Voorzitter A. M. den Draak Th. J. Mouwens en J. Mont foort. B 1 o e m e n c o r s o: M. J. Berck, Voorzitter L. Jurgens A. van Hattem J. N. PostA. Geurtsen K. OosterhoffJ. Meyer en L. Bosse laar. Volksspelen: L. Jurgens, Voorzitter C. van Zon S. J. van Straaten H. Stooker J. van der MostJ. A. van der Poel g. J. Karis W. Kester, D. van der Zee A. Vredebregt C. H. Scheffers A. Geurtsen; M. Schneider; K. OosterhoffA. v. Hatte'm D. J. van Bochove en J. Scheuerman. Sportwedstrij den J. Montfoort, Voor zitter W. van Zon Jr A. Jurgens D. van dei- Zee W. E. Berck J. D. Vogelij en W. F. M. Heggelman. Gondelvaart: M. Bijl, Voorzitter W. E. Berck A. Teunissen L. Jurgens A. van Hat tem J. W. J. van Alphen C. H. Scheffersen F. W. M. Heggelman. Kerkconcert van „Orpheus." Men schrijft ons Het concert, dat „Orpheus" op Woensdag, 25 April a.s. hoopt te geven in de Groote Kerk, al hier, belooft den muziekliefhebbers een genot vollen avond. De heer Paul van der Putten zal weer de orgel-solist zijn. En het programma, dat deze zich voorstelt uit te voeren, bevat deze keer geen werken van J. S. Bach. Hoe hoog- de muziekkenners diens composi ties moge waardeeren, voor den minder muzi kaal onderlegden toehoorder is de Bachmu- ziek niet de meest aantrekkelijke. Ook is er rekening mee gehouden, dat kort geleden in de Groote Kerk een concert gegeven werd met uitsluitend werken van Bach op het program ma. Velen zal het dus ongetwijfeld aangenaam stemmen nu eens werk van andere componisten te hooren. Wie het vorige Kerkconcert van „Orpheus" bijwoonden, zullen zich ongetwijfeld herinne ren, welk een machtigen indruk de Suite-Go- thique van L. Boellmann toen maakte. Aan veler wensch om dit werk nog eens te hooren is tege moet gekomen. Het concert wordt ermee ge opend. Van den componist Alex Guilmant, den orga nist van de NotreDame te Parijs wordt ook een werk uitgevoerd en wel de Pastorale (Opus 26) Het is een van de mooiste kleinere werken van dezen auteur. De Trauermarsch van Fr. Chopin, door den heer Van der Putten voor orgel bewerkt zal eveneens door liem worden vertolkt. „Orpheus" zal behalve eenige zeer mooie kleinere werken dien avond zingen Saul's Lierzang van F. A. Gevaert, een koorwerk, dat koning Saul's verlangen schildert om te zege vieren over zijn vijanden en zijn vertrouwen op Jehovas's steun. Liet koor heeft zich bovendien tot taak ge steld, de uitvoering van een nieuw werk van A. B. H. Verheij „Allerzielendag." Dit is een zeer moeilijke compositie, die bui tengewone slagvaardigheid van een mannenkoor eischt, maar tegelijk een werk van veelzijdige schoonheid. Moge het streven van „Orpheus" om onzen stadgenooten door de mannenzang'uren van wij ding en verheffing te schenken in zeer ruimen kring waardeering vinden Voor de blinden. Gaarne verwijzen wij naar de in.dit blad voor komende advertentie van de Stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezcn", een monument van barmhartigheid en naastenliefde, ten bate waarvan op 23 en 24 April a.s. met in stemming van het gemeentebestuur in onze stad een collecte gehouden wordt. Reeds hoe velen werden er al niet, na een korter of langer, meer of minder rampzalig leven, in dit liefdevol „Tehuis" opgenomen, maar hoe talloos velen van die ongelukkigen, „alleenstaanden" in het duister, zijn er niet, die nog steeds aan kloppen om binnengelaten te worden en voor wie, door gebrek aan ruimte, het roepen tever geefs was. Helaas, ja het gebouw is te klein, om aan de schreiende behoeften te voldoen Het moet worden uitgebreid! Maar om te kun nen uitbreiden, is er geld noodig, veel geld Kom, helpt het Tehuis aan wat noodig is, om die zeer velen, die wachtenden, die hunkerenden naar binnen te laten Dat is mogelijk, zoo ieder die helpen kan, het doet. Heerlijk voor wie kan zeggen dat is ook voor een deel mijn werk aan de Blinden van Wolfhezen. Utile Dulci. Evenals Donderdagavond, toen U. D. voor de leden der Burgerwacht haar Modcrn-Klcin- tooneel-voorstelling gaf, heeft ook gisteravond dezelfde uitvoering ten bate der Ver. voor Ar menzorg en tegen Bedelarij, groot succes gehad. Talentvol zijn de vier stukjes Weer ten toonee- le gebracht, wat welverdiend hartelijke waar deering bij de talrijke aanwezigèn, o.w. zich ook de heer burgemeester bevond, verwekte. Ook werden bloemen aangeboden. Met veel voldaanheid kan U. D. op beide avonden terugzien. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Poli tie op alle werkdagen van 1 tót 2 uur 's middags een gouden dameshorloge met armband (onge veer 2 3 jaar geleden geVonden) ring met sleu tels, hefboom, sleutel, orderboek, t.n. J. P., knip mes, portemonnaie met kettingkje. Bij vinders moer van auto, J. van Luin, Houtstraat 18/2, portemonnaie met munten, P. v.d. Gaag, van Leeuwenhoeckstraat 56/4 damestaschje met armband Schrijer, Pr. Fr. Hendrikstraat 5 eetlepel, bureau Gemeente Reiniging, kip, IJ Post, Havendijk 194 dames- portemonnaie, H. Harte, Laan 10 pet, M. Ruijs, K. Achterweg 10, gymnastiekschoenen, D. de Groot, Nieuwstraat 16 knipmes, A. Groeneweg, Pernisschèstraat 2kindermuts, Groenhorst, Gr. Markt 35 portemonnaie met inli, A. Tim mermans, Brug.manstraat 12a hond, L. de Jong, Oosterstraat 100b kinderportemonnaie met inh. A. Trouwborst, Tuinstraat 3 Belgische Plerders- hond, E. Vrauwdeunt, Zwartewaalschestrèat 20b damesceintuur, G. Spies, Noordvestsingel 21 tros bananen, v.d. Meer, Pr. Fr. Hendrikstr sleutels, A. v.d. Horst, Raam 21/8 pet, A. Ko- remans, Beijerlandschestraat 59a kinderdas J. van Eyk, L. Nieuwstraat 89/18, ting met sleu tels, G. Treurnit, Groenelaan 97, pet. J. de Man, Ouddorpschestraat 11a zwart hondje, Hoeke, N. Maasstraat 56. Bij het Donderdag 19 April te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde o.a. voor kantoorstenografie mej. A. Melchers, alhier, leerlinge van mej. T. Zoetmulder. Bestuur gearresteerd. De Delft- sche recherche heeft gearresteerd het bestuur der N. V. 's-Gravenhaagsche Woningbouwvereeni- ging Ons Huis, bestaande uit J. B., bouwkundige, directeur C. D. P., president-commissaris en W. J. H. H. commissaris. Zij moeien verscheide ne Delftsche ingezetenen hebben opgelicht voor bedragen van ƒ10 tot 200, voorgevende, 75 woningen te Delft te zullen bouwen tegen een huurwaarde van 5 a 6 per week, waarvoor de grond reeds was aangekocht en de fundeering gelegd. Van het ontvangen geld was niets meer te vinden. Zij zullen vervolgd worden wegens op lichting, poging daartoe en verduistering. Ongelukken. Gisteren is mej. S. van D. in den Bagijnhof te Delft in haar woning van de trap doodgevallen. B r a n d e n. Te Dreumel, bij Tiel, is vanmor gen het café en boerderij van Van Wychem geheel afgebrand. Met den inboedel is ook een groot bedrag aan geld verloren gegaan. Gister slaagde te R'o tterda m voor het examen lager onderwijs, o.m. de heer A. C. Schuurmans, alhier. Gemengd Nieuws, Mooie uitvinding. De ellende van zekeringen die „doorslaan," Wanneer de leiding ietwat wordt overbelast, kent zoo goed als iedere electriciteitsverbruiker. We hebben nu dezer dagen een uitvindinkje gezien, zóó prac- tisch, dat we er niet aan twijfelen of binnenkort heeft geen enkele electriciteitsverbruiker meer die oude stoppen met smeltdraadje, maar den ■nieuwen Rottco-Patentstop (hoofdvertegenwoor diger voor N.- en Z.-Holland en Zeeland is A. v.d j Hoek, Delft). De uitvinding bestaat uit een automatischen stop, welke zonder eenige verdere onkosten di rect op ieder schakelbord in de plaats van do oude zekeringen kan worden aangebracht. Bij overbelasting of kortsluiting smelt deze zekering niet vveg, slaat de stop niet door, maar er springt een knopje uit, en nu behoeft geen nieuwe stop te .worden ingeschroefd, doch alleen maar het knop je weer ingedrukt om den stroomtoevoer te her stellen. Het toestelletje blijft dus steeds opnieuw zijn functie vervullen. Bovendien is het tijdroo- vend zoeken waar nu eigenlijk wel de doorgesla gen stop zit, vervallen. „Vdh" Treinbotsing. Naar men verneemt is gisterenavond 9 uur, tusschen Eijsden en Visée, een Nederlandsche personentrein op een goede rentrein geloopen. Een remmer werd gedood en verscheidene personen zijn gewond. De correspondeerende treinen te Maastricht ondervinden veel vertraging. Oplichter. De Berlijnsche politie doet nasporingen naar een oplichter, die sedert vijf maanden van zich doet spreken. Hij koos zijn arbeidsveld in de sneltreinen, die van Nederland of uit het Westen naar Berlijn gaan en trachtte dan in verbinding te komen met vreemdelingen, die het Duitsch niet of niet voldoende machtig warenbeloofde hen te zullen helpen en trachtte van hen hun bagage-biljetten te krijgen, zooge naamd om de bagage voor hen in ontvangst te nemen. In werkelijkheid echter verwisselde, hij zijn eigen Waardelooze bagage tegen de hunne. Op deze wijze zijn aan een Zweed reeds bagage stukken ontstolen ter waarde van 1 millioen mark, aan een Nederlandschen groothandelaar eveneens ter waarde van 1 millioen mark, terwijl hij aan twee Italiaansche dames-artisten haar bagage ter waarde van 45 millioen mark af handig maakte. De oplichter is 30 jaar oud, klein en heeft één verminkten pink. Ontploffing. Gister zijn nog vier ar beiders, die te Boedapest bij de ontploffing in de celluloidfabriek gekwetst Werden, gestorven, zoa dat het aantal dooden thans vijftien bedraagt. Diefstallen. Sedert eenigen tijd hebben tal van diefstallen plaats in de Brusselsche haven meldt de „Tel." Door gaten te boren in wijnvaten heeft men groote hoeveelheden wijn kunnen ste len. Op dezelfde wijze stal men ook olijfolie. De justitie heeft thans beslag gelegd op aan zienlijke hoeveelheden dezer gestolen koop waar. Zes politieagenten zijn bij deze affaire betrokken. Zij zijn uit hun functie ontzet en er is een gerechtelijke vervolging tegen hen inge leid. Bovendien zijn twee douane-beambten gearresteerd. Vijftien millioen onderschei dingen. Door het Engelsche departement van Oorlog zijn volgens de statistiek der Engelsche bladen sedert 1919 meer dan 14 millioen oorlogs medailles verleend, en lintjes tot een gezamenlijke lengte van 1800 mijl uitgereikt. Deze prestatie is te opmerkelijker, omdat het personeel van de betreffende afdeeling tot meer dan de helft van zijn aanvankelijke sterkte is verminderd. Een groot deel dezer onderscheidingen is naar de dominions gezonden. Bovendien Werden tijdens den oorlog "zelf reeds één millioen me dailles uitgereikt. De rivier in. Uit Avila (Spanje) wordt gemeldt dat een autobus, waarin zich aclrt per sonen bevonden, tegen de leuning reed van de brug over de Adaja en van een hoogte van tien meter in de rivierviel.De conducteur Werd gedood en vijf reizigers ernstig gewond. Auto-ongeluk. Gisteravond had bij het Bois de la Camabre te Brussel een ver schrikkelijk automobiel-ongeluk plaats. Een auto, Welke bestuurd Werd door baron De Gherizy uit Parijs en waarin barones De Lei- dekerke en barones De Rozée zaten, slipte door het springen van een achterband. De auto vloog tegen een boom op en viel in een sloot. Barones De Rozée was op slag dood. Baron de Clrerizy en barones De Liedekerke werden ernstig ge- Wond. Oorlogsgedenkteeken te Zee- brugge. Op 22 April zal de fundeering worden gelegd van het'oorlogsgedenkteeken te Zeebruggè welke plechtigheid zal worden gepresideerd door den gouverneur van West-Vlaanderen in tegen woordigheid van aanzienlijke deputaties uit Engeland en België. Men heeft een regeling ge troffen om bij die gelegenheid het verblijf aldaar te doen vergezeld gaan van eenige officieele be zoeken. Het gedenkteeken, dat 25 meter hoog zal komen te staan, zal gevormd worden door een blauwgranieten zuil, waarop een bronzen figuur van St. Joris waaronder het opschrift zal komen te staan „Saint George for England". Dit slaat op het feit, dat het bekende geval met de „Vin dictive", die men voor Zeebrugge liet zinken, plaats vond op „St. George-day". In een holte aan den voet van het gedenkteeken zal een kistje Worden geplaatst, behelzende het relaas van den aanval op Zeebrugge, alsmede gedenkpenningen uit dien tijd en medaillons van koning George en koning Albert en eindelijk een lijst met de namen der hoofdpersonen bij den aanval op Zeebrugge. Schooloproer. In een school te Croy don heeft zich een oproer-in-het-ldein voorge daan. De veelbelovende leerlingen dezer onder wijsinrichting waren met een roode vlag voorop naar school getrokken, onder het geroep van „Weg met de onderwijzers In de school gearriveerd, werd het bolsche- wistisch bedrijf nog een wijle voortgezet, met het gevolg, dat twee jongens bevel kregen, het schoolgebouw te verlaten. Toen dé derde scholier met straf bedreigd Werd, ondernamen andere leerlingen een poging om hun onder wijzer te lijf te gaan. Er volgde een onbeschrijflijke verwarring, waarbij met boeken werd gegooid, inktpotten werden omgekeerd, enz. De jongens, die uit de school waren gezet, liepen met andere groote jongelui, die reeds lang de schoolbanken ontgroeid waren, op de speelplaats te hoop, waar ze een oorverdoovend geschreeuw aanhieven. De politie verscheen echter spoedig ter plaat se en verspreidde de jeugdige rebellen. De herrie in de school zelf werd weldra tot bedaren gebracht. De beruchteCubaansche bandiet Ramon Arroyo, op Cuba, algemeen bekend onder den naam Arroyito, wist eenige weken geleden uit de gevangenis -te ontsnappen. Volgens een beschrijving van den „Times"-correspondent te Havana, veroorzaakten de vrienden van dit heerschap, onder het venster van de cel, waarin Arroyo zat opgesloten, een dynamietontplof- fing. De muur stortte in en de bandiet kon ont snappen. Het gelukte de politie .niet hem op het spoor te komen. Ondertusschen hervatte Arroyo zijn gewone bezigheden. Einde Maart hield hij een schatrijke fabriekseigenaar, die met zijn gezin een autotocht maakte, op den hoofdweg naar Havana op. Nadat er verscheidene schoten op den auto waren gelost, werd de fabriekseige naar overmand en weggevoerd. Op het geluid der schoten kwam de politie toesnellen en stelde onmiddellijk een onderzoek in, echter zonder succes. Daarop verzocht de echtge- noote van den industrieel aan de politie om a zich terug te trekken. Dit verzoek werd in gewilligd. Daarop ging de moedige vrouw op onderzoek uit. Het gelukte haar inderdaad den bandiet te vinden en haar echtgenoot te gen een hooge som gelds uit zijn gevangen schap te verlossen. Arroyo, deelt de „Times"-correspondent nog mede, verkeerde onder de boeren als huns ge lijke en nam deel aan bals en andere feestelijk heden, alsof er geen prijs op zijn aanhouding was gesteld. Eenige dagen geleden werd hij opnieuw in hechtenis genomen, terwijl hij een spoorreisje maakte. Het h u w e 1 ij k van den Hertog van York. Den 26sten April zal, zooals gemeld, de tweede zoon van koning George van Engeland de hertog van York, in het huwelijk treden met Lady Elizabeth Bowes-Lyon. De kerkelijke plechtigheid in Westm nster Abby is reeds in alle détails geregeld. Vier hooge geeste lijken zullen aan den dienst deelnemen, nl. de aartsbisschop van Canterburg, de aarts bisschop van York, de deken van Westminster en de canon L. H. Nixon. De aartsbisschop van Canterbury zal het huwelijk inzegenen, ter wijl die vzn York het jonge paar zal toespreken. De koning heeft aan den minister van On derwijs verzocht, om aan de leerlingen van alle scholen op den trouwdag vrij af te geven. De bruid zal van haar tijdelijke woning in Bruton-street in een van de koninklijke staat siekoetsen naar de kerk lijden. De route gaat door Piccadilly, Haymarket, Cock, Spuistreet en White-hall. Meer dan 2500 genoodigden zullen in dc kerk worden toegelaten, doch natuurlijk zul len lang niet allen de plechtigheid daar ge heel kunnen volgen. Londen gaat een aantal drukke dagen tege moet. Ten einde de duizenden buiten Londen en in de voorsteden in de gelegenheid te stel len iets van de feesten te zien, zullen verschil lende extra-treinen worden ingelegd. Zelfs des nachts zal het spoorweg-, tram- en ornnibusver- keer zoo goed als niet stilstaan. Op den avond van den trouwdag zal Londen schitterend geillumineerd zijn. Het bekende Savoy-hotel b.v. zal van den grond tot het dak met duizenden electrische lampjes worden behangen en ook andere groote gebouwen zullen versierd en verlicht worden. Speciale diners en soupers zullen in alle groote restaurants worden gearrangeerd. Er wordt een enorme belangstelling van buiten ver wacht, terwijl de Amerikanen reeds thans alle beschikbare ruimte in de groote hotels hebben bezet. Een zuster van den Tsaar be stolen. Dezer dagen heeft voor een der recht banken te Londen een zaak gediend, waai in groot hertogin Xenia Alexandroffna van Rusland 'een zuster van den tsaar en nicht van de En gelsche koningin Alexandra als aanklaagster optrad tegenover twee oplichters die den her togin al haar paarlcn hadden weten te ontfutse len. De groothertogin eischte 10.000 pond sterling schadevergoeding, wegens verlies harer paarlen. De verdediger van de aanklaagster zette de aangelegenheid o.m. als volgt uiteen In 1921 naar Engeland overgekomen was zij in aanraking gekomen met een zekeren Stern- bach, die haar wist over te halen,een patent kwestie te financieren, in ruil waarvoor de bekende koeien beloofd werden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2