DAGBLADWOOR SCHSEDAFSEN DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 2! April 1923. No. 13621. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. T)it nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schied. Ver. tot beseherming van Zuigelingen. Van bovengenoemde Ver., welke Dinsdag a.s. haar jaarvergadering houdt, is verschenen het verslag over 1922, waaraan het volgende is ont leend Het Consulatiebureau stond onder lei ng van den heer Dr. E. J. de Ranitz, welke zich op lofwaardige wijze van zijn taak kwijt. Hij wordt geassisteerd door Zr. Mulder, terwijl door de ontslagname van Mej. Plooij voor de kraamver- pleging is aangesteld Mej. L. Keijzer. Door die personeel-verwisseling heeft het Consulatie bureau eenigszins geleden, omdat Zuster Mul der zich aan de kraamverpleging moest wijzen, doch thans kan, zoowel ten aanzien van de zuigelingenverpleging als van de kraamverpleging de dienst behoorlijk worden vervuld. Wat betreft de financiën, ofschoon de parti culiere bijdragen een beduidend bedrag van het budget vormen, is de Vereeniging toch in zeer sterke mate aangewezen op de -krachtige hulp, welke door gemeentelijk en provinciaal bestuur wordt verleend. De Provinciale Staten van Zuid-Holland heb ben in de Zomcrzitting van 1922 besloten,onder bepaalde voorwaarden een subsidie te verleenen van ƒ500.voor elk Conculatiebureau, dat door de betrokken Vereeniging wordt geëx ploiteerd. Het Gemeentebestuur heeft behalve het subsi die van 1000.een extra subsidie van 1319.45 verleend tot dekking van het verliessaldo over 1920. Aan het Gemeentebestuur van Vlaardingen is een verzoek gezonden om de Vereeniging met een bedrag van 100.te willen steunen, op welk verzoek tot op heden nog geen bericht is inge komen. Dat ondanks de zeer moeilijke tijden aan giften, contributiën etc. nog een bedrag van 1193.501/2 binnenkwam, terwijl aan maandkaar- ten nog een bedrag van 470.en aan vergoeding voor kraamverpleging etc. een bedrag van 1375. werd" o tvangen mag zeker alleszins tot tevre denheid stemmen. Desondanks leverde 1922 weer een tekort van 1037.25, terwijl de begrooting over 1923 er niet beter uitziet, deze is geraamd op 8336.36, in ontvangsten en uitgaven. Er bestaat dus alle aanleiding voor onze vrien den, zegt het verslag, om, voor zoover het in het vermogen ligt, de Vereeniging financieel te blijven steunen. In het jaarverslag over 1919 werden enkele cijfers gepubliceerd over het sterftecijfer der kinderen 'beneden het jaar. Daarbij bleek Schie dam een zeer slécht cijfer te hebben. Het cijfer Voor geheel het Rijk was over de jaren 1914 1918 8.92 voor de Provincie Zuid-Holland 7.5 en voor Schiedam 9.85, Rotterdam had 7.18, Delft 7.48. Vlaardingen 7.54. Was het cijfer van Schiedam dus al buitenge woon hoog, met genoegen kan thans worden Toen de Statenslag de vorige week werd ge leverd,heeft de koortsachtigeopgewondenheid,die als een kruitdamp om zoo'n stembusstrijd hangt, ons allen meer of minder bevangen. Vergeten waren de eeuwig redeneerende com missies van Herstel de zonder ophouden rond reizende vredes-conferenciers de knevelarijen van de Roer-bezetters en hoe al die andere veel- bekloven kluifjes uit de Europeesche politieke erwtensoep mogen heeten. Er was geen aandacht meer voor de immer- dineerende, altijd-lcakelende Gallische diplo maten-hanen, noch voor de op cokes en steen kool azende agenten van de onruststokerijen of voor de naar aard-olie dorstende petrolcum- Parasieten zelfs de Sovjet, de onrust in het we reld-horloge, Was eenige oogenblikken uit de gedachten Alle belangstelling werd besteed aan de zoo treiterend langzaam bij stukjes en brokjes bin nenkomende uitslagen van het vinnige ofschoon onbloedige gevecht tusschen de kribbige kies gerechtigden. Al is voor de Tweede Kamer, die meer als motor wordt beschouwd, de belangstelling groo ver dan voor de Eerste Kamer, die slechts als rem in de waardeering en achting staat aange schreven, toch zijn er nog ruim twee en een half mdlioen mannen en vrouwen opgetrokken naar pe stem-bureaux, om aldaar hun wil en Wensch, den vorm van een roode stip, neer te laten da mn op de gereserveerde plaats in het hokje voor ven naam van hun uitverkorene. Wat men ook voor kwaads mag vertellen van 0ns wispelturig klimaatdie spreekwoordelijke onbestendigheid is niet overgeslagen op hen, die deze wisselende weersgesteldheid moeten on dergaan, want het Nederlandsche volk heeft AdvertentiSn! 15 regale 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. geconstateerd, dat een snelle en zeer belangrijke verbetering is ingetreden. Op 31 December 1922 bedroeg het aantal leden 251 tegen 210 op 31 December van het vorig jaar. Een verblijdend verschijnsel, waar aan de activiteit der verpleegsters niet vreemd is. De Vereeeniging „Utile Dulci" zond dit jaar een bedrag van 133,61 als opbrengst eener too- neelvoorstelling, welk bedrag de Penningmeeste- resse, en door haar namens het Bestuur, in groo- ten dank is aanvaard. De Directie van Dettmeijer's Bioscoop heeft belangeloos een reclame onzer Vereeniging op haar doek gebracht. Ook voor deze welwillende medewerking is het Bestuur erkentelijk. Over de werkzaamheden van het Consulatie bureau geeft het verslag o.m. nog de volgende bijzonderheden. Het aantal zuigelingen, dat voor het eerst dit jaar werd ingeschreven, bedraagt 428, te genover 527 in 1921, bovendien bezochten nog 130 zuigelingen uit het vorige jaar het Bureau, zoodat voor 558 zuigelingen adviezen gegeven werden. Dit aantal is dus minder dan in 1921,toen het Bureau door 673 zuigelingen bezocht werd. Dr. de Ranitz meent dit te moeten toeschrijven eer stens aan het belangrijk kleiner aantal geboor ten, mede aan den laat ingetreden strengen win ter als ook aan het feit,dat zuster Mulder in de eerste 7 maanden meer in beslag genomen werd voor het bezoeken van kraamvrouwen en voor assistentie bij bevallingen hierdoor had zij veel minder gelegenheid in contact te blijven met de burgerij Het aantal geboorten in Schiedam bedroeg in 1921 1347 en in 1922 1231. Voor bijna 34.8 der in het jaar 1922 geboren kinderen werd dus advies ingewonnen. Rekent men weer 1/5 gedeelte dezer geboorte te belmo ren tot den gegoeden stand (zooals ook in vorige jaarverslagen gedaan werd) dan bedraagt het aantal zuigelingen, dat het Bureau bezocht 43.4% een aantal, dat niet veel afwijkt met dat van het vorige jaar (44.7 Niet minder dan 2471 (v.j. 2335) bezoeken voor verpleging, voeding en controle werden door de zuigelingenverpleegster afgelegd in 866 (v.j. 618) gezinnen bovendien bracht zij nog 1OÜ bezoeken in het belang der Vereeniging en bij 50 gezinnen kaarten om de moeder op het be staan van het Consultatiebureau te wijzen. Mej. Hille de assistent-zuigelingenverpleeg ster maakte bij 300 gezinnen bezoeken, om meer dere bekendheid te geven aan het doel van het Consultatie-bureau, terwijl zij op de spreekuren Zuster Mulder behulpzaam is. Ook bij afwezig heid en gedurende de vacantie van de Zuigelin genverpleegster nam Mej. Hille met groote toe wijding de Werkzaamheden op het Bureau tijdens de spreekuren waar. In 1922 zijn 69 kinderen onder den leeftijd van 1 jaar in de gemeente Schiedam overleden, waarvan 7 zuigelingen het consultatiebureau bezochten. Meerdere malen is dit jaa'r de behoefte aan een zuigelingenkliniek gevoeld, zoowel voor de zuigelingen voor wie directe opneming in een kliniek noodzakelijk was, als voor hen wier voe- evenals het vorig jaar het christelijk bewind een meerderheid bezorgd van twintig procent. Vanuit Limburg begon de victorie, sprongs gewijze kwamen de andere provincies den zege bevestigen en Brabant, de laatste, was niet een van de minste, maar zQrgde voor een passend sluitstuk op het rechtsche regeeringsgebouw. Wanneer men in de periode, die de verkiezings dagen voorafgaat, de overvloedig verspreide propaganda-lectuur verwerkt, dan kan men zich soms bezorgd gevoelenover de argeloozemedebur- gers die dergelijken onzin te slikken krijgen- dan besluipt de vrees wel eens je hart omdat je twijfelt of die eenvoudige menschen weer stand zullen kunnen bieden om ondanks het zoet geiluit der politieke vogelaars het slagnet te ontwijke,nof zij sterk genoeg zijn om,niettegen staande het verleidelijke lokaas, de uitgezette val te vermijden. Het pleit gelukkig voor het gezond verstand van het meerendeel onzer landgenooten, dat zij voor de toekomstmuziek, die in het land van belofte gespeeld wordt, hun ooren sluiten, zoo lang er over de wegen, die er heen leiden, een mist van onwaarschijnlijkheden hangt, die 't pad onveilig maakt. boms ligt het er in dergelijke schotschriftjes zoó dik op, dat zij totaal ongevaarlijk zijn, ja zelfs den lezers humoristisch aandoen. Bijzonder vermakelijk, althans van inhoud was het onfrissche voddige pamfletje, dat vanwege de S.D.A.P. in onze goede oude stad, onnatuurlijk vrijgevig, onder de huisdeuren op de vloermat werd geschoven, of dat men als 'n vleermuisvlerk, de brievenbus in liet fladderen. Zooals gezegd zag het biljet er alles behalve smakelijk uit. Zoodra men evenwel slechts twee regels had gelezen, begreep mdereen, dat het povere pap>ertje nochtans zoo onaanz'enlijk met Was, een lot u-t een tombola zonder me ding moeilijk te regelen was,daarom ligt het op den weg der vereeniging te blijven aandringen op een dergelijke inrichting, of indien dit niet mogelijk is op een af'decling in het Stadszieken huis voor afzonderlijke verpleging van zieke zuigelingen. Ook een betere en ruimere huisvesting voor het consultatiebureau blijft zeer gewenscht. In het belang der kraamverpleging werden tot 31 Mei door Mejuffrouw Plooij en daarna door Mejuffrouw Keizer 2306 (v.j. 2436) be zoeken afgelegd bij 123 kraamvrouwen en werd 55 maal geassisteerd bij verlossingen (v.j. 110 maal). Ten slotte vermeldt het verslag met dank baarheid, dat in alle gevallen, waarin terwille van de voeding der zuigelingen, aan de Gemeente melk werd aangevraagd, deze steeds door tus- sclienkomst van het Burg. Armbestuur werd verstrekt. Liturgie. PLECHTIGHEID VAN DEN II. JOSEPH. De feestdag van 19 Maart is voor de kerk niet voldoende om haar hulde aan den H. Joseph aan te bieden. De boetestemming van de vasten belet haar de gevoelens van blij heid en dankbaarheid genoegzaam tot uiting te doen brengen. Daarom werd een tweede feestdag ingesteld, vroeger als „Beschermfeest van den H. Joseph" op den 3den Zondag na Paschen gevierd. Z. LI. Paus Pius X heeft dat feest verhoogd tot 1ste klasse met octaaf, en hoewel het van den Zondag werd afgevoerd, ons toch toegestaan de plechtige viering op Zondag te houden. Deze is ons de dankbaar heidsdag, waarmede de kerk uit ons aller naam St. Joseph bedankt voor zijn hulp haar betoond. Niet de voorrechten van St. Joseph vormen het voorwerp van dezen feestdag daaraan denken wij vooral op 19 Maart - maar zijn machtig hulp betoon, erkend en dankbaar beleden door de kerk. Daaraan moet ieder zich aansluiten in dankbetoon voor datgene wat wij persoonlijk aan St. Joseph danken. Hoe de kerk denkt over de hulp van St. Joseph, blijkt wel als zij hem toeroept „LI. Joseph" eer der hemelingen, onze hoop in dit aardsche leven, sleun van de geheels wercid." En dat vertrouwen is wé] berede neerd. Want hoe hoog een macht ze daarin toekent aan den heilige 't is toch maar wei nig bij de macht die God zelf hem toekende over Zijn eigen goddelijk kind. De innigste aller verhoudingen, het vaderschap van St. Joseph over Jezus, heeft met zijn heengaan van deze wereld niet opgehouden. Christus heeft op deze aarde onderworpen willen zijn aan ^t. Joseph in den hemel schept Hij er zijn vermaakt in hem te eeren, van wien Hij wilde afhankelijk zijn, wien Hij toevertrouwde de z°rg voor Zijn kindsheid en voor de eer Zijner Moeder. Daarom, redeneert de kerk, zijn er geen grenzen gesteld aan de macht van St. Joseph. Daarom noodigt zij ons uit met on beperkt vertrouwen onze toevlucht te nemen tot dien machtigen beschermer. Laat de go- loovigen, te midden der vreeselijke beroeringen, waaraan de wereld ten prooi is, met vertrouwen bidden, zij zullen verhoord worden. In alle nood- ten een stev:ge W'ssel op een sol'de f'rma een vrijkaart voor een re;s naar het Eldorado je had alleen maar even rood te stemmen, en Fortuna was met je. Gret'g las >k verder, tuk op bewijzen, d<e mijn ongeloovige opwellingen moesten verstikken. Ik dacht vast, dat de roode hervormers in- plaats van hun geld te ver-bioscopen, dit zouden besteden voor het bouwen van inrichLingen voor gebrekkigen en ouden van dagen. Ik hoopte te lezen dat zij niet langer lectuur ïflet een luchtje, maar ruime frissche sanatoria voor zieken en herstellenden zouden koopen. Ik durfde veronderstellen dat al die onderwij zers, die in hun gelederen staan, en altijd den mond vol hebben over het door domheid ver drukte volkskind,zich aanboden om onbaatzuch tig dat euvel te verhelpen. Helaas 't Was misgerekend. Voor al die beloften geen bewijzen die er wezen mochten, alleen de luchtige schrale mede deelingen, dat zij zonder voorbehoud van die prachtige voorstellen doen. Let goed op Geen daden, maarvoorstellen. Nu is het lek gevonden van alle politieke scheepjes in zinkenden staatvoorstellen doen. Voor de burgerij begint de gouden eeuw. Wordt je fiets wat oud je stelt je buurman voor om zijn betere belangloos af te staan. Woon je graag buiten? je richt vanuit je nederige behuizing tot een villa-bewoner een voorstel van omruildan nog een voorstel tot deze of gene, om een lijfrente en alles is voor el kaar wanneer ze tenminste je niet op een plaats bezorgen, waar je mot zoo n ooi steil ings- vermogen thuis behoort. Schiedams burgerij heeft de hocus-pocus van die stembus-hansworsten doorzien het belache lijke gevoeld, en goed-gestemd aan rood een verlies bezorgd, dat hun nog lang slecht-gestemd I zal houden. Wendigheden naarziel en lichaam,in elke beproe ving, bij alle moeilijkheden die de christen heeft te doorstaan op tijdelijk zoowel als op geestelijk gebied. .hij roepe St. Joseph aan, zijn-vertrou- wen zal niet beschaamd worden. De koning van Egypte sprak eenmaal tot zijn verhongerend volk „Gaat tot Joseph." - De koning des Hemels heeft er zijn genoegen in tot ons dezelfde uitnoodiging te herhalen. En de trouwe hoeder van Zijn God, de heilige bewaker van Maria, heeft bij LIem grooter invloed, dan de zoon van Jacob, de op zichter der graanschuren van Memphis, ooit gehad heeft bij den Egyptischen Pharao. Dat groot vertrouwen op St. Joseph is in de kerk gegroeid door de steeds sterker on dervinding van zijn hulp. Zij zegt het thans de LI. Theresia na „Ik herinner mij niet, ooit iets door St. Joseph's hulp gevraagd te hebben wat mij niet is geworden ja zelfs heb ik altijd meer ontvangen dan ik vroeg." Dit zal ook onze on dervinding worden als we met vertrouwen tot St. Joseph gaan. Danken We hem dan vandaag voor verkregen hulp beloven we hem zijn trou we vereerders te blijven en stellen We met onbe perkt vertrouwen onze ziel en ons lichaam in zijne hand, onder de nederige bede LI. Joseph zorg voor ons zooals gij voor Jezus en Maria eenmaal gezorgd hebt. Gemengd Nieuws. I n b i a a k. In de laatste dagen zijn in de Engelsche Midlands opmerkelijk veel inbraken in landhuizen voorgekomen. Zoo heeft in den nacht van Dinsdag op -Woensdag jl. een uiterst brutaal en handig uitgevoerde inbraak plaats gehad in het landhuis van kolonel John Gretton nabij Melton Mowbray in het graafschap Lei cestershire. De lieer des huizes is op reis naar Madeira, zoodat het huis, behalve door het per soneel, alleen bewoond wordt door zijn echt- genoote en haar zuster, Lady St. Audries, die tijdens de afwezigheid van den kolonel bij haar logeert. Dinsdagavond waren mevrouw Gretton en haar zuster vroeg naar bed gegaan de bewaking van huis en het park was, als gewoonlijk, toever trouwd aan den opzichter Kendall, die geduren de den nacht met zijn hond, een waakzamen Airedale, de ronde zou doen. Toen het personeel echter den volgenden morgen om zes uur opstond, werden de ka mers in de benedenverdieping'in de grootste wanorde aangetroffen. De studeerkamer van den kolonel was geheel overhoop gehaald even als de ontvangkamers en het boudoir van lady, St." Audries. Een der inbrekers was zelfs de slaapkamer van lady St. Audries binnenge drongen en had er, zonder dat zij het bemerkte, een kostbaar parelsnoer weten te stelen. Het bleek, dat de inbrekers beproefd hebben, een der vensters met een breekijzer op te wippen. Nadat hun pogingen bij alle vensters vergeefsch wa.en gebleken, sneden zij met een diamant een ruit open. Vingerafdrukken of voetsporen waren niet te vinden. De recheiche heeft den heel en omtrek af gezocht in de hoop, eenig spoor van de inbre kers te zullen ontdekken, doch men heeft ner gens vreemdelingen gezien. Trekt men een vergelijking tusschen de pro vincies beneden en boven den Moerdijk, dan springt terstond het feit naar voren, dat het sombere socialisme in het zonnige Zuiden geluk kig nog slechts schaarsch wortel heeft geschoten. Vooral in Brabant is dit een opmerkenswaardig verschijnsel, daar de levensomstandigheden in die provincie toch zeker niet- rooskleuriger zijn dan die in de groots steden. Integendeel met hoeveel moeite en gezwoeg daar aan den stuggengrond.de schrale voortbrengselen moeten worden onttrokken, weten alleen degenen die deze met noesten vlijt arbeidende mannen en vrouwen van nabij in hun bedrijf hebben gezien. Het zuiver-scherp gevoel van die met de natuur onmiddellijk verbonden menschen, mag hun dan 't onderscheid tusschen schijn en Wezen gemakkelijker maken, het is toch vooral het kathojicisme het heerlijk blijde dat hun de soberheid van het bestaan verzoetde vreugd laat van een tevreden hart, 'n leutig woord, 'n gulle lach, een mild gebaar, en hen aldus be schut en afschrikt voor de met haat en nijd door trokken leer van de volksmenners. Maar het is ook de liefde voor hun goed ge loof, die de Roomsche Brabanders, en met hen al wat Katholiek is, tot den strijd bereid zal vinden,waar dieGodsgaveverdedigd moet worden. Gelijk nu, de zegepraal over het oppermachtige Romeinsch Keizerrijk, het bedwingen der bar- baarsche Hunnen, de ontworsteling aan vor- sten-dwingelandij, en zoovele andere wonderba re gebeurtenissen als bewijzen gelden voor den bovennatuurlijken oorsprong der Kerk, zoo zal ook eens het keeren van den rooden vloedgolf in "Haar luisterrijke geschiedenis, een lichtende bladzijde beslaan, die niet geschreven had kunnen worden dan door de hulp van LIem die ons Zijn bescherming tot het einde der tijdon heeft toe gezegd. Maa.sla.ndus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5