Het oude Kasteel. FEU SLLETOftl. wascht fijne dekens en spreien zonder eenige beschadiging van het weefsel. 46ste Jaargang. Maandag 23 April 1623. No. 13622 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus 39. cent, franco per Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ariverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Huitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen verluidt dat generaal Degoutte een verordening heeft uitgevaardigd, volgens Welke de invoer van alcohol in het geheele bezette gebied van de Oostgrens verboden is. Alleen voor industrieele doeleinden is die invoer onder zekere omstandigheden toegestaan. Deze alcohol moet dan evenwel gedenatureerd worden, terwijl be halve het invoerrecht nog een bepaald bedrag vooi deze spec'ale vergunnmg moet Worden betaald. Ook voor uivoer van alcohol u>t het Westen is toestemming der bezettingsautori teiten noodig. Wanneer die toestemming dan wordt verkregen, behoeft alleen het gewone invoerrecht te worden betaald. Verder wordt nog gemeld, dat ten einde beter controle te kunnen uitoefenen op de spoorwegen, en voor de bezetting van de mijnen, het Belgi sche bezettingscorps binnenkort zal worden ver sterkt. Bij het station Vorhalle is gisterennacht een kleine spoorbrug door eenige onbekenden op geblazen. In verband hiermede hebben de Fran- schen het emplacement over grooten afstand af gezet en het verkeer op straat te Vorhalle stop gezet. In Mühlheim is de toestand nog ernstig, men vreest echter voor herhaling der onlusten. DE REDE VAN LORD CURZON. Persstemmen. In Berlijnsche financieele kringen is men geneigd de rede, welke lord Curzon in het Hoo- gerhuis heeft gehouden als de voorloopér van onderhandelingen te beschouwen. Men wijst er op, dat de grondtoon der rede welwillend was en geeft daaraan een zoodanigen uitleg, dat de Fransche en Belgische regeeringen bereid zouden zijn, een van Duitsche zijde ontvangen aanbod onmiddellijk met hun bondgenooten te gaan bespreken. In de kringen der industrie is men de meening toegedaan, dat men tusscheri de rede van Strese- mann in den Rijksdag en die*van lord Curzon in het Hoogerhuis een soort „inneres Verstehen" kan opmerken. De „Petit Parisien" bespreekt ook de rede van Lord Curzon. Het blad noemt haar een getuige nis van de onmogelijkheid om thans reeds de definitieve regeling der schadevergoedingskwes tie te bespreken. Het „Petit Journal" ziet in de rede van Lord Curzon de Britsche politiek van vriendschappe lijke neutraliteit. Voor Duitschland is de rede geen aanmoediging. Duitschland zal ook tegen over Engeland niet kunnen ontkomen aan zijn Verplichtingen. Het „Jourjial" wijst er op, dat Curzon de noodzakelijkheid heeft bevestigd, dat Duitsch land een aanbod moet doen. De rede van lord Curzon over de Britsche poli tiek met betrekking tot de bezetting van het Roergebied wordt in de Engelsche bladen als van groot diplomatiek belang beschouwd. Verschillende bladen achten den toon der rede tamelijk bemoedigend, en eenige w.o. de „Man chester Guardian" geven als hun meening te kennen, dat de rede deels bedoeld is als een aan moediging tot het aanknoopen van onderhande lingen door reeds tevoren een uiteenzetting te geven van het Britsche standpunt. REDE POINCARE. Weer heeft Poincaré een oorlogsmonument onthuld, gister te Void (departement Meuse) en Weer heeft hij hierbij de Roeractie besproken. Om het Fransche optreden te rechtvaardigen, Wees Poincaré op de strengheid der Duitschers in 1871 en op de gruwelen, door hen verricht tijdens 89 14 Juni. WoLfram is door de Vrij vrouwe te Wisburg keiast met de regeling van eene zaak, die hem daar een geruimen tijd zal houden. „Uwe nieuwe betrekking is eervol en aange naam," heeft zij gezegd. „Alleen de oude Heer Kerner staat boven u. Pas op, dat gij niet andermaal reden tot misnoegen geeft. Aan de voorspraak van mijn zoon hebt gij het te danken, dat ik u zulk een post toevertrouw." Elk woord had zij kort en hard uitgesproken cn hem daarbij met haar koude, scherpe oogen als doorboord. „Wel heb ik die betrekking aan Jonker Bodo's v°orspraak te danken," zeide W^olfram tot Vader nde Vrij vrouwe haat mij nog meer clan vroeger. En toch kan zij de oogen niet van mij afhouden m.i bestudeert elke beweging, eiken oogopslag, Gk woord het is of alles in mij voor haar waarde beeft, en door alles heen gevoel ik, dat zij mij l»egen den muur te pletter zou kunnen drukken." den grooten wereldoorlog. Duitschland, zoo zeide hij verdraait bovendien de feiten, als er ir i het Roergebied een incident plaats heeft. Wij gingen naar de Roer, zoo vervolgde de premier, om panden in handen te nemen ter verzekering van onze vorderingen, waaraan Duitschland trachtte te ontkomen. Wij gingen niet met vijandelijke bedoelingen naar het Roergebied. Verre van datwij wensch- ten ons te verstaan met de industrieelen en de arbeiders, ten einde de exploitatie der mijnen te doen plaats vinden onder geallieerde controle en ten behoeve van de schadeloosstelling. Het zijn de bevelen van de Duitsche regeering, het is 't alom georganiseerde verzet, het zijn de systematische stakingen van de beambten die ons dwongen aan de operaties een meer militair karakter te geven en op Duitschland krachtige pressie uit te oefenen teneinde het te dwingen tot eerbied voor het Verdrag van Versailles en tot nakoming van de aangegane verplichtingen. Poincaré verklaarde vervolgens, dat het be weerde aanbod van 30 milliard goudmark, dat in Januari zou zijn gedaan en waarop de Duitsche ministei van Buitenlandsche Zaken in een on langs gehouden rede zinspeelde nooit in Werke lijkheid plaats vond, en dat indien er thans een cijfer van 30 milliaed genoemd wordt, dit onge twijfeld wordt gedaan om aan de Duitsche socia listen tegemoet te komen, die een dergelijke som voorstelden. Maar zelfs aangenomen, dat Rosenberg de Waarheid heeft gesproken, dan blijkt er nog uit, dat Duitschland na in Mei 1921 formeel erkend te hebben, dat het 132 milliard schuldig was, zich in Januari 1923 zou hebben verwaardigd aan de geallieerden nog minder dan een vierde deel van de beloofde som aan te bieden, ten einde le voor komen, dat het Roergebied bezet werd en ten einde te verkrijgen,dat een moratorium van drie of vier jaar zonder onderpanden zou worden verleend. Hoe zouden wij vertrouwen hebben kunnen stellen in '-t aanbod van 1923 na Duitsch- lands houding met betrekking tot de in 1921 aan gegane verplichtingen. Zouden wij evenals in 1921 ook niet in 1923 bedrogen zijn geworden. Poincaré vraagt zich af, hoe de kwaadwillig heid verklaard moet worden, welke Duitschland sedert 1871 voortdurend heeft betoond tegen over Frankrijk om dit land het volle gewicht te doen gevoelen van zijn nederlaag, zelfs naar aan leiding van de kleinste incidenten. Wij denken er thans absoluut niet aan, zegt hij, deze lompe manieren na te doen. Sedert den vrede hebben wij niet nagelaten blijk te geven van geduld en grootmoedigheid. Maar wat spreekt men over een overeenstemming met ons, terwijl men begint de verwerping der vredesverdragen en de ont kenning der handteekeningen als dogma te stel len. De essentieele voorwaarden voor een toe nadering zijn vervat in twee woorden, welke steeds dezelfde zijn schadeloosstelling en veilig heid. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Over Frankfort wordt uit Weenen gemeld, dat Ismet pasja, volgens berichten uit Belgrado, op zijn doorreis naar de conferentie te Lausanne aan journalisten verklaard heeft, dat hij dirmaal met volledige volmacht bekleed was om het vredesverdrag te sluiten. Over de Mozoel-kwes- tie zal niet beraadslaagd worden, omdat zij door de laatste nota-wisseling tusschen Turkije en de mogendheden is opgelost. Ismet ging vol ver trouwen naar Lausanne. Mochten de Turksche eischen echter tegenstand ontmoeten, dan zal hij de conferentie terstond verlaten, wat ditmaal tiiiet het afbreken van de onderhandelingen, maar het begin van nieuwe vijandelijkheden zou be- teekenen. Zooals men weet begint de conferentie heden. „Ik zou haast blij worden, dat je naar Wisburg gaat," viel ik in. „Je vindt er den Heer Merlé." „Niet meer, kind. Die is voor zaken naar Munster." Vftdfram had zich afgewend en tuurde pein zend naar buiten. Eensklaps liep hij de deur uit. Zijn vader kwam aan. Evenals den vorigen keer poogde Wilbiant door te dringen, evenals toen hield Wolfram hem staande bij het hek. Van Wilbrant was elk woord te verstaan. „Hoe heb ik het er mede begon hij. „Kijk je niet meer naar ons om Geen teeken van leven bij den dood van het kleintje, noch bij dien van je stiefmoeder I De jonge Heer is anders rap ge noeg met de pen. Ben je ons ontgroeid Wacht maar, je kondt mij nog wel eens noodig hebben En opdokken zul je ook Ik leg be slag op een gedeelte van je tractement, als eene vergoeding voor de onkosten in je kinderjaren. Ja, kijk mij maar aan met je brutale oogen Ik heb er recht op en je zult geven wat ik vraag Wolfram's woorden konden wij niet verstaan zij Wekten in hooge mate de woede van zijn vader op. Hij beproefde het hek open te stooten. Naast den reus was Wolfram tenger en teer, maar zijne hand week niet, toen de ander op de rammelende bouten losbeukte. Boven het rumoer snerpte dË~LEVEr"ö ZEEP MAATSCN.VLAARDIMGEti fabrikanten van öunliqht en vim RUSLAND. Volgens te Berlijn ontvangenbericht is het besluit van het communistencongres tot goed keuring der economische politiek en handhaving van het staatsmonopolie voor den buitenland- schen handel genomen na een verdediging van Kamenef tegen den Wensch van Krassin, die met alle macht een wijziging der politiek bepleit had. zoodat deze zich meer kon aanpassen aan de economische opvattingen van West-Europa. Krassin bepleitte voorts de vervanging der di plomaten in de buitenlandsche vertegenwoordi ging door zakenmenschen, doch ook dit kon geen genade vinden in de oogen van het congres, dat liever dan handelsbetrekkingen de erkenning der sowjetregeering door West-Europa wenscht door te zetten. OOSTENRIJK'S HERSTEL. In verband met het bericht, dat de Volken- hondscommissie voor Oostenrijk de Oost.enrijk- sche regeering zou hebben gemachtigd tot het aangaan van een leening op langen termijn ten bedrage van 27 millioen pond sterling, wordt vernomen, dat de betrokken buitenlandsche regeeringen zijn overeengekomen, haar voor schotten te fundeeren. Het totaalbedrag dei- nieuwe leening zal waarschijnlijk een som van 2d millioen pond sterling niet te boven gaan. Een financieele missie zal eerlang naar NeW-h ork gaan in verband met deze leening, welke menin Juni hoopt te plaatsen. Het is nog niet zeker, of de leening in eens zal worden geplaatst of in tweeën zal worden gesplitst. POPOLARI EN FASCISTEN. Uit Rome verluidtOp een gehouden vergade ring van de pai lementaire gioep der katholieke volkspartij werd met 70 tegen 10 stemmen een icsolutie aangenomen, die de noodzakelijkheid Wilbrants' stem „Ik zal het je betaald zetten, duivelskind, en je moogt dan zien hoe je terecht komt Een uitval volgde, waarbij het hek vermoede lijk zou zijn losgesprongen, zoo Vader niet ware tusschenbeide gekomen. „Ik raad je aan een toontje lager te zingen en Wolfram met rust te laten Vader's woorden schalden door de lucht. „Neem je in acht. Wanneer je mijn pleeg zoon ooit Weder lastig valt, zal ik je aanklagen. niet hier, maar te Munster, en je kunt begrij pen, wat je dan te Wachten staat. Voort, Uit mijne oogen Was dat mijn anders zoo bedaarde zachtzin nige vader? Hij beefde van toorn en trok Wolfram medé in huis. En had ik goed gehoord Bodo s gissing is dus juist geweest. Ik rilde bij de gedachte. Wat moet er wel m Wolfram omgaan Hij was naar zijne kamer gegaan ik had de deur hooren grendelen. Hij kwam niet meer beneden. „Schrijf Merlé. Zeg dat de arme knaap het niet langer dragen kan," fluisterde Moeder Vader toe. 15 Juni. Wolfram is naar Wisburg vertrokken. bevestigt van volledige samenwerking met de fascistische regeering. In verband hiermede ver wacht men, dat de portefeuilles door de vier tot de volkspartij behoorende leden van het kabinet ter beschikking van Mussolini gesteld, weer aan hen zullen worden opgedragen. JOEGO-SLAVIE. Zaterdagochtend heeft de leider van de radi cale partij, Jovanovic, den koning in een lang durig onderhoud het standpunt van de radicale partij uiteengezet. Daarop werd in den middag Pasjitsj bij den koning ontboden, waarbij hem de opdracht tot vorming van een coalitie-kabinet werd verstrekt. Dit beteekent een belangrijken stap naar de oplossing van de reeds sinds weken bestaande kabinetscrisis. Het is nog niet bekend, uit Welke partijen de coalitie zal bestaan. CHINA. Men weet reeds uit de telegrammen, dat dr, Soen-jat-sen het te Kanton niet heeft kunnen houden en dat hij nu reeds voor de zooveelste maal in zijn carrière zich door de vlucht heeft moeten redden. De Londensche „Daily Telegraph" teekent bij dit bericht het volgende aan „Men hoopt dat deze tweede nederlaag en vlucht van dr. Soen-jat-sen uit Kanton, van welke het bericht nader is bevestigd, de eerste stap zal wezen om te komen tot de beëindiging van de politieke anarchie en ontreddering in China, al schiet ook generaal Woe-pei-foe, die te Peking de regeering beheerscht, tekort in erva ring wat staatmansbeleid en bestuurscapacitei- ten aangaat. Dat dr. Soen-jat-sen het zoo spoedig had al- selegd was "voor een groot deel te verklaren uit het feit, dat hij niet over voldoende geldmiddelen beschikte. Voor zijn vertrek had hij nog een kort onder houd met Moeder. Wat hij vroeg, weet ik niet, maar Moeder hield zijne hand vast, toen ik bin nenkwam. Arme Wolfram, wie weet hoevele schokken hem nog zullen wachten. Het bezoek van den Heer Merlé gold Wilbrant daar ben ik zeker van. Hij zal den houtvester bij de Vrijvrouwe ont maskerd hebben Vader's woorden waren eene beschuldiging. Arme Wolfram 1 13 Juni. „Het houtvesterslmis is leeg. Wilbrant is weg." „Weg voor goed, om nooit meer terug te komen juichte ik, de handen in elkaar slaande met een gevoel van verlichting. „Moeder, hoor toch wat Dora Kolff vertelt 1" „Is Wilbrand gevluchtvroeg Moeder, naderbij komend, eer verschrikt dan verrast. „Ja, gevlucht, lieve Juffer," antwoordde Dora. „Nu kan hij Wolfram niet meer kwellen," zei ik, „laat komen wat wil. Wilbrant is slim genoeg om zich niet te laten vangen. Goddank, dat aan Wolfram de smart van eene terechtstelling woidt bespaard." (Wordt vervolgd 'f sir. V i '-•y 00 O co co

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1