Iet oude lasted DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 24 April 1923. No. 13623 T. A QQ - A d v e r t e n t i ën 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus. 33. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeehngen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. IJ uiten I an ds eh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Naar de „Sozial-democratische Parlements- dienst" meldt, hebben de vertegenwoordigers van den Deuts'chen GeWerkschaftbund in den loop van besprekingen met den rijkskanselier ver klaard, dat het lijdelijk verzet in het Roer gebied moet worden voortgezet, totdat er een gunstig resultaat is verkregen. Eveneens is de Wensch geuit, dat de regeering alles zal doen om het doel van liet verzet, n.l. de ontruiming van het Roergebied, nader te brengen. Voorts ver klaart men, dat de vertegenwoordigers der vak centrales met de sociaal-democratische rijks dagfractie van meening zijn, dat het oogenblik gekomen is, dat de rijksregeering een positief aanbod aan de Entente moet doen. Uit het verloop der besprekingen heeft men den indruk gekregen, dat ook de regeering van oordeel is, dat de huidige toestand vergeleken bij den toestand in de afgeloopen week in het bij zonder naar aanleiding van de rede van den En- gelsche minister van Buitenlandsche Zaken ver anderd is. Gisteren zijn nagenoeg alle spoorwegstations in het Roerbekken door de Franschen bezet, ook de havenstations, waardoor niet alleen het per sonenverkeer met Duisburg, doch ook de levens middelenvoorziening van het Roergebied ern stige stagnatie ondervindt. Ook op de over ladingsplaatsen der spoorwegen aan de haven terreinen ligt alle verkeer stil. De Matin" verneemt uit Berlijn De cokes, die op de opslag plaatsen der Roermijnen ligt, is door middel van een bepaalde chemische stof ongeschikt gemaakt voor het gebruik in de hoog ovens. Zij zal evenwel nog voor huisbrand kunnen dienen. Op het rangeerstation tusschen Essen-C^n- traalstation en Kray-Nord heeft een botsing- plaats gehad tusschen twee Fransche treinen. Het traject is versperd. De materieele schade moet belangrijk zijn. NAAR EEN OPLOSSING De rede van lord Curzon schijnt in Berlijn een zeer bijzonderen indruk te hebben gemaakt, men spreekt er zelfs van, dat Duitschland naar aanleiding van Gurzon's woorden tot onderhan delingen bereid zou zijn. De „Lokal Anzeiger" publiceert een bericht, volgens hetwelk zoo mogelijk nog heden of mor gen een beslissing getroffen zal Worden. Het blad verneemt, dat de Duitsche regeering bereid is tot een positieve actie. In aanmerking zouden komen lo. een antwoord van den rijks kanselier dr. Cuno of van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, dr. Rosenberg, in een plenaire zitting van den Rijksdag 2o. een offi- cieele mededeeling of 3o. een collectieve nota aan alle mogendheden die het verdrag van Versailles onderteekend hebben, waarin nauwkeurig om schreven voorstellen vervat zouden zijn. In deze nota zou gewezen worden op den oprechten wensch derDuitsche regeering,over de kwestie der schadeloosstelling te onderhandelen. Bovendien Zou men ingaan op de slotwoorden van Poincaré in zijn voorlaatste rede, waarbij hij sprak over veiligheid en schadevergoeding. De Duitsche Cegeering zou zich nog eens nadrukkelijk bereid verklaren, schadevergoeding te betalen en waar borgen te geven. Naar de „Lokal Anzeiger" verder verneemt, helt men in politieke kringen tot de meening over, dat de regeeiing ten slotte den derden hierboven aangegeven weg zal be wandelen, daar deze weg meer succes zou be- - loven dan de beide andere. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De conferentie te Lausanne is gistermiddag om halfvier officieel hervat, toen de geallieerde ge delegeerden formeel bijeenkwamen. De Japan- sche gedelegeerden waren nog niet gearriveerd. Deze openingszitting zal door een andere ge volgd worden, waarop ook de Turken aanwezig zullen zijn. De vertegenwoordigers der uitnood igend-c mogendheden op de vredesconferentie hebben in den loop der eerste zitting het programma en de Werkwijze opgesteld voor de nieuwe onderhande lingen. Het volgende plan werd aangenomen. Er zullen drie comité's Worden ingesteld Het eerste comité zal worden voorgezeten door sir Horace Rumbold en zal zich bezig hou den met de politieke clausules van het verdrag, alsmede met het juridisch stelsel in lurkije. Het tweede comité, voorgezeten door generaal Pelle, zal de financieele en sanitaire clausules behandelen. Het derde comité, onder voorzitterschap van Montagna, zal zich in het bijzonder bezighouden met de bestudeering der economische kwesties, daaronder begrepen het commercieele regime in Turkije. Ismet Pasja keurde bovenstaand program goed. Het eerste comité zou hedenochtend bijeen komen, het tweede hedenmiddag Ismet Pasja liet gisteravond tegenspreken, dat hij te Belgrado zich pessimistisch zou hebben uitgelaten over het slagen der onderhandelingen en daaraan een bedreiging met oorlog zou hebben toegevoegd, ingeval de conferentie geen succes zou hebben. OOSTENRIJKS HERSTEL. De Volkenbondsraad heeft het rapport van de Volktnbondscommissie voor Oostenrijk over het tweede en derde rapport van den commissaris- generaal loopende over de periode van 16 Janua ri tot 15 Maart in zake de hervormingen toege past in de instellingen van den staat met alge- meene stemmen goedgekeurd. De Raad nam vervolgens de resoluties be treffende de juridische en financieele maat regelen voor de leening aan Oostenrijk aan. Het vierde voorloopige rapport van den com missaris-generaal constateert een verbetering van den economischen toestand van Oostenrijk. Ook Mr. Zimmerman's politiek werd goed gekeurd. ENGELAND. In een rede die Lord Curzon in het week-end gehouden heeft, heeft hij ook gewaagd van de ge ruchten over Bonar Law's aftreden. Hij ver klaarde dat deze niet het geringste voornemen tot aftreden had, dat zijn gezondheid beter was dan toen hij zijn ambt aanvaardde en dat hij zijn stemgeluid snel aan het terugkrijgen was. In een vluchtige passage over de buitenland sche aangelegenheden zeide Curzon verder, dat de regeering van plan was, alle invloeden op de wereld die streefden naar vrede, te bestudeeren en t,e versterken en vooral de Britsche staatkunde te maken tot een toonbeeld van standvastigheid en oprechtheid. 90 Doch Moeder was nog niet van haar schrik bekomen zij was bleek geworden en moest neerzitten. „Je vader had hem op dien middag niet zoo hard moeten toespreken," mompelde zij „ik merkte toen op hoe Wilbrant ontroerde. Arme Wolfram „Arme Wolfram," ik wist niet hoe ik het liad. Gelukkige Wolfram, die eindelijk van zulk een vader was verlost. Dora's mond had onderwijl niet stilgestaan. Wilbrant was bij de Vrijvrouwe ontboden geworden. Op haar heftig schellen was Mar- Ujn komen toeloopen, juist in tijds om Wil brant in razenden ren het binnenplein en de poortgang te zien doorhollen. De Vrijvrouwe Was zoo onthutst geweest, dat niemand in het eerst iets van haar verwarde en tegenstrijdige bevelen had begrepen. Toen de Slotvoogd eindelijk wist, wat er gedaan moest worden, Was Wilbrant uit het gezicht. Alles was op de been gekomen om den voortvluchtige te zoeken. -Hij is de moordenaar van den kleinen Majo- l'aatsheer," riepen de lieden elkaar toe. ,,De Vrijvrouwe heeft dat eerst nu gehoord en hem IERLAND. De minister van binnenlandsche zaken schat het aantal opstandelingen nog op twee duizend ot drie duizend. Daar zich wekelijks gemiddeld twee honderd overgeven of gevangen genomen Worden, zou dus de rust in ongeveer tien weken geheel hersteld zijn. JOEGO-SLAVIE. Pasitsj heeft de opdracht tot het vormen van een coalitiekabinet, welke hij eergisteren van den koning kreeg, aan dezen teruggegeven, daar er geen overeenstemming met de democratische partij verkregen kon worden. RUSLAND EN CHINA. De onderhandelingen in zake een Russiscli- Chineesch verdrag schijnen volgens berichten uit Siberië spoedig te zullen worden hervat. CHINA. Degenen, die mochten hebben gehoopt, dat de vlucht van dr. Soen-jat-sen uit Kanton mocht worden opgevat als een aanwijzing, dat wellicht de burgeroorlog in Zuid-China spoedig zou wor den geliquideerd, komen vooralsnog bedrogen uit. Aan Soen-jat-sen toegedaan gebleven troepen werken samen met afdeelingen van de Chinee- sche vloot. Deze troepen zetten het aftrekkende leger uit Kwangsi achterna. Dit alles wijst dus nog geenszins op een ver slapping van den burgeroorlog. TRIPOLIS. Drie Italiaansche troepenafdeelingen hebben 21 April j 1Agedebra, het hoofdkwartier van den emir van Senoussis bezet. De troepen van Se- noussis worden krachtig achtervolgd. De Itali aansche inlandsche militairen hadden 4 dooden en 26 gewonden. De verliezen van den tegen stander zijn nog onbekend, doch schijnen ernstig te zijn. Na de bezetting van Agedebra heeft de gou verneur van Cyrenaica den broeder van den emir in kennis gesteld van de vervallenverklaring van alle overeenkomsten en alle voorrechten, aan Senoussis verleend. AMERIKA EN MEXICO. De New-Yorksche correspondent van dc Daily Telegraph" verneemt uit Washington, 'dat er goede redenen zijn om aan te nemen, dat de Amerikaansche regeering voornemens is, de regeering van Mexico te erkennen. Aan het Witte Huis was verklaard, dat de toestand in Mexico dagelijks verbetert. Voorts gelooft men te Washington, dat het dept. van staat een nota heeft gestuurd aan de regeering van president Obregon, waarin voor stellen worden goedgekeurd op 17 April te V ash- nfgton uit Mexico (stad) ontvangen. Het laatste beletsel voor het herstel van de goede betrekkin gen tusschen Mexico en de Ver. Staten zal ver dwenen zijn, zoodra de Mexicaansche Senaat de petroleumwet zal hebben aangenomen, waarbij ook aan vreemdelingen de mogelijkheid zal worden geschonken petroleumvelden in Mexico in bezit te hebben. ALLERLEI. Uit Tsjita, den zetel van de regeering van het Amoer-gebied, komt bericht, dat een Japansch expeditiecorps van 16,000 man geland is te Alexandrofsk, in het Amoer-gebied en tegenover Sakaliën gelegen. - Voor het aanstaande bezoek van maarschalk Foch aan Warschau worden omvangrijke toebe reidselen gemaakt, het bezoek zal vermoedelijk aanleiding geven tot een grootsche demonstratie van het Poolsch-Fransche bondgenootschap. Zooals gemeld, werd Foch benoemd tot Poolsch veldmaarschalk. Het gemeentebestuur van War schau heeft voorts besloten, hem het eereburgei- schap der stad aan te bieden. Verschillende Poolsclie Jegerafdeelingen zijn naar Warschau vertrokken, waar zij voor maarschalk Foch zul len defileeren. Uit Londen. In de huidige pauze in de buitenlandsche politiek, nu iedereen afwacht wat het gevolg zal zijn van Curzon s redevoering, tot verantwoording geroepen. Zoodra hij be greep, dat zijn misdaad' nu aan het licht zou komen, heeft hij zich spoedig uit de voeten gemaakt,.". „De Vrijvrouwe had hem liever eerst ge vangen moeten nemen," eindigde Dora haar verhaal. Moeder wjis van hetzelfde gevoelen. ..Een half uur later kwam Vader binnenloo- pen. „Gevlucht", hijgde hij. „Wolfram's beste kans is verkeken." Hij schreef onmiddellijk aan den heer Merlé, wachtte het vertrek van de post niet af, maar ging 's avonds naar Bermen en liet daar den brief per renbode naar Munster brengen. Zondag, 21 Juli. Dezen ochtend hoorden wij een ruiter voor het hek stilhouden. „Is je vader thuis, Juffer Margreet", riep de heer Merlé al van verre, en op mijn beves tigend antwoord voegde hij er bij „Ik moet hem spreken, Zorg dat wij niet gestoord wor den." Hij bleef lang op Vader's kamer. Moeder werd er geroepen, evenals den vori gen keer. Dienzelfden dag wachtte ons nog een ver zorgt de „Pail Mall Gazette" voor een nieuwe sensatie die in hoofdzaak schijnt te berusten op geruchten omtrent een Grieksche actie tegen Turkije. Het Had concludeert uit het feit dat Foch te Belgrado en Boekarest bezoeken brengt, terwijl generaal Weygand tot Fransch opperbevelhebber in Syrië werd benoemd, dat er metterdaad kansbestaat opeen nieuwe actie tegen Turkije. Gisteren is te Zoebrugge de Engelsche krui ser Calliope aangekomen, die de stoffelijke over blijfselen aan boord had van de 80 Belgische sol daten, die tengevolge van oorlogsverwondingen in Engeland gestorven zijn. De kruiser werd bege leid door 4 torpedobooten. Er was te Zeebrugge een groote menigte aanwezig,evenals tal van Bel gische en Engelsche autoriteiten. Uit Londen. De bond van werkgevers in het scheepsbouwbedrijf heeft tegen 30 April a.s. een uitsluiting afgekondigd. Naar wordt vernomen heeft de Russische regeering haar geloofsvervolgingen thans ook uitgebreid tot Georgië, waar een groot aantal Katholieken en hun priesters moet zijn gevan gen genomen. De Sovjet-autoriteiten hebben er voorts talrijke kerken gesloten en zij weigeren er de vertegenwoordigers van den Heiligen Stoel in toe te laten. rassing Wolfram „Ik moest even hier komen de heer Kernei heeft mij in stilte twee dagen verlof toegestaan. Hoe, gij hier viel hij zichzelf m de rede, toen hij denheer Merlé bemerkte.En zonder vci- dere begroeting, ijlde hij op dezen toencr inner u wat gij mij op dien avond na uwe levens geschiedenis hebt ingefluisterd „uw vader is geen moordenaar." Waarom is luj dan gevlucht Maar waarvan wordt hij dan beschuldigd „Ik neem mijn woorden niet teiug zei de heer Merle zijne hand drukkende en tegelij kertijd een snellen, bevelenden blik me a en moeder wisselend. „Waarvan wordt hij beticht. „Degeruchten zijn zeeruiteei weet tot nog toe de juiste tpedracht. u. Nog een pooze moed en gecuc. u borg voor, dat gij u niet beklagen zult mij raad blindelings gevolgd te hebben. De heer Merlé verhaalde m ^ele woorden Wilbrant's vlucht. Van het vermoorden van den kleinen Siegfried repte hij met. Maar Wol frarn dacht daaraan. „Heeft men soms uwe vroegere beschul diging tegen hem herhaald, vroeg hij dof. „Ik heb u gezegd, dat ik mij toen heb ver gist. Ik ben bereid om nogmaals openlijk mijn beschuldiging in te trekken. Het avondmaal ging stil voorbij. Mocderin Wolfram spraken nauwelijks een woord, Vadei Tcijen geheime branderijen. Er is een wetsontwerp ingediend tot her ziening der bepalingen nopens de opsporings bevoegdheid met betrekking tot de wet, houden de nadere bepalingen tot verzekering van den accijns op het gedistilleerd. De toeneming van de vervaardiging bin nenslands -van gedistilleerd in geheime bran derijen, welke de voornaamste aanleiding is geweest tot de wet van 19 Mei 1922, maakt, naar meer en meer blijkt, een intensief toe zicht over het geheele rijk, met name ook op het platteland noodig. De dienst der accijnzen behoeft den steun van rijks- en gemeentepolitie en dc Minister van Financiën is dan ook reeds in overleg getreden met zijn ambtgenooten van Justitie en van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Bedoelde ambtenaren van politie zullen echter bij de vervulling van die taak deze belemmering ondervinden, dat hun ter zake van de wet geen zelfstandige opsporingsbe voegdheid toekomt. Het onderhavige ontwerp is dienende de politie ten deze met volledige be voegdheid toe te rusten.Het doet dit door eenige artikelen der Algemeene Wet van 25 Augustus 1822 opnieuw vast te stellen. Uil het mijnbedrijf. De Algemeene Bond van Christelijke mijn werkers in Nederland heeft gisteren te Heerlen een vergadering van afdeelingsafgevaardigden gehouden, waarop dertig plaatselijke bondsaf- deelmgen vertegenwoordigd waren. Deze bij eenkomst was hoofdzakelijk belegd om te be slissen over de loonvoorstellen, waartoe de sedert begin December gevoerde besprekingen in de contactcommissie voor het mijnbedrijf aan leiding hebben gegeven. De bondsvoorzitter, de heer Stins, gaf, na een omstandig overzicht van de onderhandelingen, als de meening van het hoofdbestuur te kennen, dat het in de gegeven omstandigheden aanbe veling verdient, de voorstellen van dc directies aan te nemen. Blijkens dc in de contact-commis sie gedane mededeelingen wilien de nnjndirecties tot 31 December 1923 wederom een collectieve loonovereenkomst met de vakbonden aangaan, gebaseerd op de tegenwoordige loonen, welke warijTrichzelf gekêeiri; de heer Merlér wendde een luchthartigheid voor, die be- zwaarlijk gemeend kon zijn als niemand op hem lette, had bezorgdheid ook bij hem de overhand. Morgenochtend om vijf uur moet Woltram weg. De heer Merlé vertrekt tegelijkertijd en wifhem een eindweegs brengen. Als ik niet wist, dat hij het goed met Wol fram meent en Vader en Moeder's vertrouwen bezit, zou ik haast denken, dat hij Wolfram wil bewaken. Woensdag, 14 Augustus Bodo's meerderjarigheid brengt alle hoof den op hol en alle tongen in beweging een feest, zooals Sturmfels in geen'tijden meer heeft beleefd. Er zijn uitnoodigingen verzonden aan heel hooge personages, uit alle oorden van het land. In de Bermensche vlakte kampeeren de groepen onder bevel van prins Wilhelm, en hij en al zijne officieren zijn gevraagd. Uit uren en uren in den omtrek mogen alle bewoners zich aanmelden om onthaald te wor- (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1