lel oade Kasteel. VIM DJ&GBU&D WO OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN» F E ILL ET O N. OVERAL "WAAR. VOILE HAULER ZVü MAG VIM HOOIT ORTEREKER. OVeHAL VERKftfGBAAR Itt PUACTISCHE STROOI &ÜSSEH. DE LEVELS ZEEP/^r VLAARDltiGÊlT 46ste Jaargang. Woensdag 25 April 1923. No. 13624 npr o QQ Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus. 33. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van Th. W. S. NARING om vergunning tot oprich ting van een inrichting voor machinale houtbe werking in het pand Westmolenstraat 35, kadas ter Sectie C. no. 896, met een electromotor van 2 P-K., drijvende een gecombineerde houtbewer- kingsmachine. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 9 Mei 1923, des v.m. ten il uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn 'ngckomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zijdie niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 25 April 1923. WAARSCHUWING. In gevolge'het bepaalde in artikel 4 der verorde ning op de invordering der belasting op de hon den, gehouden in de Gemeente Schiedam (Ge meenteblad no. 12) is de 1ste lijst voor het dienst jaar 1923 bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden ge steld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd dat overeenkomstig art. 5 der Verordening dc belasting moet zijn voldaan veer tien dagen na de dagteekening van het aan slagbiljet op straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 25 April 1923. Ier algemeene kennis wordt gebracht dat de door den Raad dezer Gemeente in zijn open bare vergadering van 6 April 1923 vastgestelde verordeningen. Ie. tot wijziging der verordening op het ge bruik der havens en wateren te Schiedam (Ha- Venreglement) (Gemeenteblad no. 43 van 1917). 2e. tot wijziging der verordening ter handha ving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam (Gemeente blad no. 18 van 1922) op den 25 April 1923 zijn afgekondigd. Zijnde deze verordeningen aan de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland volgens hun be richt van den 9/12 April 1923 in afschrift mede gedeeld. Schiedam, 25 April 1923. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Naar de „Times" uit betrouwbare bron ver neemt, zal binnen zeer korten tijd een verande ring ten goede plaats hebben met betrekking tot d;,m handel met het Rijnland en het Roergebied. W aarschijnlijk zal deze wijziging vóór het einde dezer week al intreden. Het gaat om nieuwe bluitsche concessies, waarvan de détails binnen kort zullen worden bekendgemaakt. 91 Anna Kerner vertelde, dat hr om een kok uit Kassei geschreven was de schoolmeester had er;n gedicht gemaakt, waarvoor haar broeder de Proponent de muziek zou componeeren een 'iftd, dat door de schoolkinderen van de Sturm- lelser dorpen zou gezongen worden. De timmer man heeft teekeningen van eerebogen laten komen en de Schout looft een prijs uit voor de roooiste versiering van het ambtshuis. De waard vrit „het Gouden Paard" heeft achthonderd Piaasjes besteld, die hij met vet gevuld aan ijzer- ''raad voor zijn huis wil hangen en 's avonds Aansteken, eene nieuwigheid, verleden jaar k- Kassei opgedaan. Bard, de kruidenier, heeft Sroote rollen vlaggedoek uitgestald. Er zal een Vuurwerk op het plein voor het slot worden af gestoken en er is eene monsterbestelling van het beste bier te Bermen gedaan, want er zal den Sanschen dag rondgeschonken worden. Jonker Bodo zal in uniform zijn „Dat zal hij niet," beweerde een ander. „Hij 231 een lichtgrijzen rok met zilver borduursel dragen, een lila vest en broek, met zilver galon, Wd> zijden kousen en een jabot van Mechelsche De bepalingen van deze concessies zullen wor den neergelegd in contracten, aangegaan voor de periode der Roerbezetting. De Duitschers verklaren, dat later gesloten contracten zullen moeten worden behandeld volgens een afwijken de methode. Met betrekking tot de later gesloten contracten handhaven de Duitschers hun hou ding, dat zij hun defensieve politiek niet kunnen verzwakken door toe te stemmen ixx concessies, tenzij de Franschen hetzelfde willen doen. Met andere woorden De Duitschers zijn bereid toe te geven met betrekking tot de doorvoerconsenten voor den Britschen handel als de Franschen het zelfde willen doen. Daar de Franschen zich blijk baar niet in staat gevoelen om op dit punt toe te geven, zullen alleen de vroeger aangegane con tracten van de nieuwe regeling kunnen profi- teeren. Groote sommen gelds zijn bij deze con tracten betrokken en wanneer de nieuwe regeling van kracht wordt, zullen de Britsche scheeps bouwers en andere Britsche industrieeien, die dringend behoefte hebben aan groote leveranties van staal uit het Roergebied, de meeste hunner moeilijkheden opgelost zien. Verder moet men rekening houden met het bijzondere element. Het is de vraag, in hoeverre de individueele firma's en fabrikanten in het Roergebied in hun huidige zeer verbitterde stem ming bereid zijn om te handelen op orders van Berlijn, welke hun persoonlijk tegenstaan. Het is evenwel te verwachten, dat de Duitsche regee ring in staat zal blijken om de oppositie tot zwijgen te brengen. NAAR DE OPLOSSING? Reuter verneemt, dat men in competente kringen te Londen hoopt, dat ten gevolge van de rede van lord Gurzon in zake de Roeractie, de Duitsche regeering binnenkort aan Frankrijk en België 'n voorstel zal doen ter regeling van de schadeloosstellingsverplichtingen. Men hoopt, dat het Duitsche aanbod de hervatting mogelijk zal maken van de onderhandelingen, welke af gebroken werden vóór de Fransche bezetting van het Roergebied. In gezaghebbende kringen Wordt er de nadruk op gelegd, dat de Britsche regeering op het standpunt staat, dat Duitschland directe voor stellen aan Frankrijk moet doen. Men geeft uiting aan zijn verbazing over het feit, dat men in Duitschland geneigd is, in de rede van Gurzon een uitnoodiging te zien om een aanbod te doen aan dc Engelsche regeering ter overhandiging aan Frankrijk. DE COMMISSIE VAN HERSTEL. Een communiqué van de Commissie van her stel berekent op 695,606,800 mark goud het totale bedrag van de leveringen in natura, die er voor het jaar 1922 op Duitschlands credit zijn geboekt. Frankrijks aandeel daarin wordt berekend op 209,064,100 mark dat van de ove rige mogendheden, die een vordering op Duitsch land hebben, is aldus Engeland 167,851,700 mark Italië 107,702,300 België 65,637,700 Griekenland 4.519,500; Joegoslavië 116,882,500, Roemenië 14,582,700 Portugal 9,367,300 goud mark. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Bij de gistermorgen gehouden besprekingen over de territoriale bepalingen verdedigden de Turksche gedelegeerden hardnekkig het Turk- sche standpunt. Zij wenschten in de eerste plaats de kwestie der terugtrekking van de geallieerde troepen te regelen, maar de geallieerden antwoordden daar op met juridische argumenten, Waarbij zij met name er op wezen, hoe moeilijk het is reeds thans een kwestie te regelen, welker oplossing logischer- kant," verzekerde Dora. „Martijn heeft het ver leden aan den schout gezegd." Eén ding is zeker de Vrijvrouwe heeft zich een japon van lila brocaat met een sleep van twee Berlijnsche ellen lang laten maken en de familie-juweelen doen nazien." Ik was vol van het gehoorde en vertelde bij mijne terugkomst van de naaischool alles aan Vader en Moeder. „De geheele Wereld zal er van gewagen riep ik in mijne opgetogenheid. „De Vrijvrouwe had het niet gunstiger kunnen treffen. Juist nu er 'zoovele aanzienlijke hceren in de buurt zijn Stel u voor, Vader Prins Friedrich met heel zijn staf en al zijne officieren op Sturmfels Wat zal Bodo carrière maken met zulke kennissen Over al waar hij voortaan komt zal hij vrienden aan treffen. Zeker zullen er vele krijgsmakkers van Baron Siegfried onder zijn." Zal Wolfram niets van al die heerlijkheid en die vreugde gewaar worden Zal hij ontbre ken op Bodo's feestdag Bodo zal zijn vriend terugroepen. Of Wolfram zal komen Geen nieuws omtrent Wilbrant. Zijn signa lement is overal opgegeven in alle steden en dorpen is zijne aanhouding verzocht. Gesteld, dat hij Werd teruggevoerd, terwijl Wolfram hier is 17 September. De He^r Merlé is teruggekomen. OHOMTBEERiyK in iedere \\jEumAKts 1351 74 wijze moet afhangen van dc regeling der alge meene strijdpunten tusschen de beide partijen. Ten slotte stemden de Turken er in toe, dat deze kwestie werd verdaagd. In zake de Maritza-grens verklaarden de ge allieerden, dat de eisch der Turken bijzondere moeilijkheden met zich mee brengt. Betreffende de grens van Syrië cischten de Turken met nadruk, dat de overeenkomst van Angora, waarvan in het ontwerp-verdrag sprake is, terzelfder tijd als het verdrag zelf wordt ge ratificeerd door de parlementen van alle onder- ieekenende mogendheden. De geallieerden antwoordden, dat deze eisen hun volkomen onaannemelijk voorkomt. Aangaande de grenzen van Irak en Mosoel yerklaarde de vertegenwoordiger van Groot- Brittannië, dat zijn regeering zich-nog steeds vereenigt met de formule door de lurksche regeering voorgesteld. Hij vroeg alleen, dat in het definitieve verdrag uitdrukkelijk wordt vermeld, dat de status quo zal worden gehandhaafd, tot dat er een eindbeslissing in zake de kwestie- Mosoel is verkregen. In zake de kwesties der eilanden stemden dc geallieerden er mede is, dat de Merkeh-eilandcn (Konijnen-eilanden) nabij Tenedos onder het zelfde regime komen als het eiland Tenedos. De besprekingen werden daarop verdaagd. IERLAND. Uit het kamp van Curragh zijn 71 gevangen lersche republikeinen ontsnapt, die een ondei- aardsche gang gegraven hadden. Enkelen zijn opnieuw gevat. POPOLARI EN FASCISTEN. Mussolini heeft gister het ontslag aanvaard van de kabinetsleden, die tot de Katholieke Volkspartij behooren. HONGARIJE. Naar verluidt zijn binnen zeer kort en tijd be langrijke gebeurtenissen te verwachten aangaan de de positie van Hongarije. Een uitwisseling van gezichtspunten tusschen de regeering te Boeda pest en dc geallieerde hoofdsteden heeft op het oogenblik plaats. Men hoopt, dat dit zal leiden tot een oplossing van de huidige financieele crisis. Bodo is terug. En Wolfram zit tegenover ons, door Bodo zelf van Wisburg afgehaald, hoezee „Wolfram niet op mijn feest, Mama heeft hij gezegd. „Schrap mij dan zelf van de lijst, en hij is Wolfram al op den tweeden dag gaan halen. Alle aankondigingen en besluiten, die op Wil- brant's aanhouding betrekking hebben, zijn op Bodo's verlangen afgescheurd op Sturmfels. Er was blijdschap over het wederzien, en niet temin heerschte er een zekere gedwongenheid, zoo lang Bodo bij ons bleef. De Heer Merlé was zoo deftig. Vader zoo afgetrokken, Moeder zoo zenuwachtig Alleen Bodo, Wolfram en v waren natuurlijk en vervuld met het tegenwoor- d !,Hoe hebt ge het toch aangelegd om Wdfram's tegenstand te overwinnen vroeg ik aan Bod toen wii even alleen waren. „Dat heeft heel wat moeite gekost. Hij was er in het eerst niet toe te bewegen. Eerst nadat ik hem had gezegd, dat mijn feest zonder htm gee feest meer voor mij zou zijn, heeft lnj toegestemd om mede te gaan. Wolfram moet over dat eerste optreden te Sturmfels heengetrokken worden, Margreet. Anders komt hij cr nooit toe. Ik begrijp, Jat hij er tegen opziet, doch, al Was het maar voor ééne minuut, men moet ons op dien dag naast elkaar zien, een ieder moet weten hoe hoog BULGARIJE. De algemeene verkiezingen van de Sobranja in Bulgarije zijn geëindigd met een volkomen overwinning van de agrariërs, de partij van Stamboliiski. Van de 246 zetels veroverde de agrarische partij er 205. De overige 41 zetels vielen ten deel aan de socialisten (2), de commu nisten en het bloc der burgerlijke partijen. De liberalen hebben niet één zetel kunnen bemach tigen. ALLERLEI. liet proces tegen den patriarch richon is weer voor onbepaalden tijd uitgesteld. Te Riga loopen hardnekkige geruchten, dat de Tsjeka te Moskou op den patriarch Tichon folte ringen toepast door middel van een speciaal daarvoor geconstrueerd electrisch apparaat. Uit socialistische bron wordt mi degedeeld, dat men den patriarch toestond dc krant te lezen, waarin de verslagen voorkwamen van de processen tegen den aartsbisschop Cieplak en Mgr. BudkawitsjToen Tichon het verslag van de terechtstelling van Mgr. Budkewitsj las, kwam hij zeer onder den indruk. Hij knielde en bad langen tijd voor de ziel van den overledene. _1 Uit Washington Thomas W. Miller, de beheerder' van de eigendommen der vroegere vijandelijke landen van de Vereenigde Staten, verklaarde, officieel, na een onderhoud met president Harding, dat het zeker was, dat de republikeinsche partij op de aanstaande natio nale conventie president. Harding opnieuw can- didaat voor het presidentschap zal stellen. Uit New-York Door den bond van zee- ik Wolfram stel en dat onze vriendschap dezelfde is gebleven." Heel begrijpelijk van Bodo's kant. ik zou ook aangehouden hebben, maar voor Wolfram blijft het oen zware gang. Iederêen zal aan den voort vluchtige denken Wolfram is Wel niet aanspra kelijk voor de handelingen van zijn vader, maar Wilbrant is toch zijn vader. Vader en Moeder zeiden niets toen Wolfram s komen op het feest 's middags ter sprake, kwam De Heer Merlé was er voor. Hijzelf was verrukt het feest bij te Wonen. Zoovele liooge personages bijeen te zien, was een buitenkansje. Hoe meer hoe liever Vooral de Prins en zijn staf waren hem welkom. Wolfram mocht bij de meerder- jaiighcid van zijn vriend niet achterwege blijven. De Heer Merlé praatte druk, maar het gesprek vlotte niet, voordat hij het op het feest zelf bracht.Hij liet een stroom van pret voorbij mijn oogen dansen receptie, bal, illuminatie, vuur- Werk „Is uw toilet in orde, Juffrouw Margreet? Ik zag mij reeds in het keurig witte organdi japonnetje, dat ik 's morgens uitgestreken had. liet zag er met zijne bleekrose strikken uit als appelbloesems, zoo teer en fijn cn frisch. Ik knikte vroolijk. Wordt vervolgd NIEUWE OURANT VIM SUNUGMT EN UFEBUeY f ABRIKANTEN VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1