Vereeniging Zuid gemeld, om een bespreking te Verzoeken. De heer Van Wageningen heeft ge weigerd deze deputatie te ontvangen. Aan een 50 havenarbeiders is namens de Schecpvc art-Vereeniging Zuid aangezegd, dat ze uit de havenreserve zijn verwijderd, omdat zij geweigerd hebben, zich voor werk beschikbaar t.e steil :n. Op de stoomschepen Madura en Amsterdam, geladen met salpeter en liggende in de'Rijnhaven en de Maashavenhebben de daar werkzame losse havenarbeiders het werk gestaakt. Eveneens op de Gaasterdijk en de Edam en in de loods St. Francisco van de Hollancl-Amerikalijn. Het is herhaaldelijk voorgekomen, dat werk willigen en vaste havenarbeiders, op weg naar hun Werk, op verschillende aan de havens liggen de terreinen zijn bemoeilijkt door stakers en genoodzaakt werden, hun voornemen om aan het werk te gaan, op te geven. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders wenscht geen leiding te geven aan deze staking, die niet langs organisa- fcor:schen Weg ^s geproclameerd. In totaal staken plm. 1000 man. aan- de ge- De De politie heeft in verband met de randing van den sigarenwinkelier N. Nieuwstraat te Rotterdam twee personen arresteerd, een zekeren R. en een Rus. aangevallene, met den laatsten geconfronteerd, herkende dezen pertinent als den aanrander. De man ontkent echter ten stelligste Hij is er evenwel niet in geslaagd zijn alibi te bewij zen en heeft opgegeven, geruimen tijd uit de stad te zijn geweest, ook Zaterdagavond. Men heeft het tegendeel geconstateerd. Gemengd Nieuws. Bezuiniging. Het'aantal kinderen op de openbare school te Bladel is tot 3 gedaald. Toch hebben Ged. Staten van Noord-Brabant besloten de school niet op te heffen, zoodat eerstdaags een nieuw hoofd dezer school zal moeten Worden be noemd. Ernstig ayt o-o ngeluk. Te Domme len had een ernstig auto-ongeluk plaats. Een au to met zeven personen erin reed tegen een boom stronk, waardoor de chauffeur zijn stuur verloor, en in een sloot terecht kwam. De toestand van den heer N. uitWalkenswaard is nog al ernstig. Dranksmokkelarij. Onder Uithuizen heeft de politie op de kwelder 1950 liter sterke drank, door "Duitsche smokkelaars verbolgen, opgegraven. Ongelukken. Gisteravond half-tien is de 36-jarige schippersvrouw J. M., geb. L., dïe met een schuit in de Laakhaven in Den Haag lag, door misstappen te water geraakt en verdronken. Zij laat drie nog zeer jeugdige kinderen achter. Te Noorddijk (Gron.) is Zondagavond de 13-jarige dochter van G. R. uit Oosterlioogebrug met haar fiets in het Damsterdiep geraakt en verdronken. Te Odoorn (Dr.) is gisteren het 2-jarig zoontje van D. B. in kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Friezeveen is Maandag een 12-jarig meisje met haar fiets in de vaart geraakt en verdronken. Spoken. Een dezer nachten gebeurde het in dc Dierentuinzaal te 's-Gravenhage, dat de bewaker van de stands van de Bibabo zeer schrok van een doffe stein, die in de stilte van den nacht kwart voor drieën" riep. Hij greep naar zijn wapens en zocht de zaal af, maar vond niets, dacht toen, dat hij het zich maar had verbeeld. Maar plotseling klonk het met hetzelfde doffe geluid „drie uur." De man maakte daarop bij den concierge alarm en beiden doorzochten zorg vuldig de geheele zaal. Zij bevonden zich juist bij den stand van den horlogemaker K. J. Links, toen de doffe stem de woorden „kwart over drieën" slaakte. Wat bleek Hier was een sprekende klok geëtaleerd, die om 't kwartier den tijd aangaf. De eigenaar had den vorigen avond verzuimd, het spreekwerk stil te zetten. Windhoos. Een windhoos heeft op de terreinen, toebehoorend aan den groenten- kweéker A.R. te Dedemsvaart, zeer vele glazen ramen in het luchtruim opgenomen en om ze dan op glas van de broeikassen terug te laten vallen en ook die te vernielen, evenals de talrijke krop pen sla, die juist voor de veiling gereed lagen. Hier werd in eenige oogenblikken de arbeid van het geheele voorjaar gedeeltelijk verwoest. De kweckerij zag er uit als een ruine. Van de ramen werd er een zestigtal stuk geslagen. De schade is vrij aanzienlijk. Dit heerschap werd in gezelschap van een landgenoot en van twee vrouwen te Nizza gesignaleerd daar hij hoede pret maakte van geld, dat hij onlangs in Engeland gestolen had tot een gezamenlijk bedrag van één millioen. Onmiddellijk werden er twee politie-inspec- teurs naar Nizza gezonden. Doch daar aan gekomen, vernamen de politie-beambtcn, dat William Warren, die zoo juist voor 150.000 francs een prachtige auto gekocht had, daar mee naar onbekende bestemming was ver trokken. Men verkreeg echter aanwijzingen, die de den vermoeden, dat de bandietenaanvoerder naar Parijs vertrokken was. De politieautori teiten aldaar werden gewaarschuwd en deden alle toegangswegen naar de stad bewaken. En met succes. Want op een gegeven oogenblik verscheen de heer Warren met zijn drie com pagnons, gezeten iri zijn auto, aan de Porte d' Orleans. De vier reizigers werden onmiddellijk gear resteerd en bleken in het bezit te zijn van een groot bedrag aan bankbiljetten van verschil lende landen en een partij juweelen, alles ter gezamenlijke waarde van 800.000 francs. De „Banque industrielle de Chin e." Het onderzoek, dat sedert October 1920 te Parijs wordt ingesteld naar het beheer van de „Banque Industrielle de Chine" is vol gens een bericht uit Parijs gisteren geëindigd. De president van den Raad van Beheer van dit lichaam, de senator Berthelot en de andere leden van den raad zijn naar den'strafrechter verwezen. Overvallen. Een koerier van de Engel- sche legatie te Boekarest is op weg van die plaats naar Gonstanza in den trein overvallen. De koe rier was in het bezit van belangrijke documenten en een aanzienlijk bedrag aan Engelsch bank papier. Onderweg drongen eenige onbekenden in rijn compartiment, bedwelmden den koerier met ether en roofden de documenten en het geld. Vergiftiging. Te Alt-Rupping is een arbeidersgezin, bestaande uit' man, vrouw en vier kinderen, na het gebruik van paddestoelen, welke zij in een naburig bosch verzameld hadden, zwaar ziek geworden. Terwijl de man nog zwaar ziek in hetziekenhuis ligt, zijn de vrouw en de vier kinderen reeds aan de vergiftiging gestorven. Van andere gezinnen uit dezelfde plaats zijn eveneens twee personen aan paddestoelen-vergiftiging overleden. Ruw weder. In Schotland is het weer in de afgeloopen Week buitengewoon slecht ge weest, meldt de „Chicago Tribune". In het Oos- ren van Schotland zijn hevige sneeuw- en hagel buien aan de orde van den dag geweest. De ge heele week is het bovendien vinnig koud ge weest, zoodat het geen verwondering behoeft te wekken, dat de oogst aanzienlijk heeft geleden. B n ajb.hr a n d. De groote bosclibrand, die in het Ocean-district heeft gewoed, is thans ge- bluscht. Vliegramp. Uit Norfolk (V. St.) wordt ge- gemeld,dat de adelborst Gordon Günther en de eerste-machinist J. W. Hill, beiden tot den mari- ne-vliegdienst behoorende met hun vliegtuig, dat door Günther bestuurd werd, in de Wiiloughby- baai zijn gevallen en verongelukt. Gister had nabij Grantham een ernstig vliegongeval plaats. Een militair vliegtuig met twee Engelsche officieren-aviateurs stortte van 100 voet hoogte neer en kwam terecht op een telegraafpaal. Het toestel vatte vlam en werd totaal vernield. De beide officieren werden ge dood. Branden. Gisternacht is te Kielwindeweer bet café Ebbinge door onbekende oorzaak totaal afgebrand verzekering dekt de schade. V erloren. Volgens telegrafisch bericht uit Addah, werd het s.s. „Triton" aan Lloyd's Un derwriters opgegeven als geheel verloren. Het zeewater slaat over het dek, waardoor de ruimen Vol zijn geloopen. De bemanning werd door het s-s. „Sir George" aan boord genomen. De kapi tein is te Londen geland. Gear resteer d. Einde Müart mocht de Parijsche politie de hand leggen op een internatio nal-, dievenbende, die haar operaties vooral uit strekte tot de meer deftige kringen. Het bleek echter spoedig, dat men niet alle den der bende had gearresteerd en dat met name een zekere William Warren, een Ame rikaan, en eigenlijke aanvoerder der bende, vrij rondliep. Verduistering. De ambtenaar bij dc douanen ter Oostkust van Sumatra, de ontvan ger M. Kranen is gearresteerd, wegens verduiste ring van 36.000. Gasvergiftiging. Wolff meldt uit Wal denburg in Silezië, dat in de mijn Furstenstein, waar gewerkt werd aan het indammen van een mijnbrand, gisternacht plotseling brandbare gassen opstegen. Een arbeider, die afdaalde om de sterkte van het mijngas vast te stellen, is op 50 M. diepte bedwelmd en kort daarna aan gasvergiftiging gestorven. Nog vijf anderen zijn deels aan gasvergiftiging, deels aan brandwonden gestorven. Telegrammen, POODELIJKE VAL. NEW YORK, 25 April, (draadloos) Terwijl luitenant Harbur gister met zijn vliegtuig een zweefvlucht maakte schoot zijn machine met den kop naar beneden en stortte verpletterd ter aarde. De vliegenier was onmiddellijk dood. Bi AAK ÜE OPLOSING. BERLIJN, 25 April (draadloos) De besprekin gen der regeering over de aan te nemen houding in zake de Roeractie en het herstel duren nog j steeds voort, men is nogal, optimistisch over den 1 afloop. Laatste Berichten. wordt afgelegd, dat de genezing van het kind niet dan door een hoogere tusschenkomst te verklaren is. De hier aangehaalde wonderbare feiten mo gen voldoende zijn, om te bewijzen dat men voor het zaligverklaringsproces over belang rijk „materiaal" beschikt. Weerbericht. Verwachting: Krachtige tot stormachti- gen, later afnemende W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regen, later opklarend, aan vankelijk veel zachter. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. CHINA. HONGKONG, 25 April (draadloos) De ver slagen legermacht van Wangi heeft zich in alle richtingen verspreid, terwijl de regeeringstroe- pen van Sun Yet Sen de vervolging opgaven. PORTUGAL. WASHINGTON, 25 April (draadloos) Heden is bij het Staatsdepartement bericht ontvangen uit Lissabon, dat de Portugeesche regeering de bepalingen vastgesteld bij de bewapenings- conferent van Washington heeft onderteekend. DE DOOD VAN GROOT HERTOGIN LOUISE. BERLIJN, 25 April, (draadloos) In verband met den dood van de vroegere groothertogin Louise van Baden, moeder van Koningin Victoria van Zweden, heeft de Zweedsche koning zijn reis naar Kopenhagen uitgesteld en vertrok heden naar Baden-Baden. Londen Berlijn Parijs Belgis Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm ChridUania Amerika Madrid Milaan WISSELKOERSEN Londen Parijs Brussel Sew York Berlijn Zwitserland Stockholm Kopenhagen Christiania Weenen 24 April 11 88 -0.0083 72 - 17 1672 - 14.80 - 46.46 - 0.007» - 48.127, - 68 31 - 45.25 - 2.55»/,, - 39.20 - 12.64 25 April. 11.887, •0.00863/, - 17 38 - 15.08 - 46.65 ■- O.0O»/, - 48.07 72 - 68.277, - 44 .90 - 2.557, - 39.20 -12.65 TE AMSTERDAM. 24 April 11.887, - 17.20 - 14.85 - 2.557, 0.00847, - 46.477, - 68.35 - 48.20 - 45.35 - 0.0036 25 April. t 11.8874 - 17 37 7, - 15.05 - 2.557, - 0.00867, - 46.70 - 68.30 - 48.10 - 44.90 - 0.0036 Kerknieuws. Zaligverklaring van Paus Pius X. Onlangs meldden we, dat verschillende Kardi nalen te Rome een protocol hebben geteekend, om een proces ter zaligverklaring vanPaus Pius X te beginnen. Als een der eerste voorwaarden om zalig verklaard te worden, moeten door de voorspraak van den gestorvene minstens twee wonderen, zijn geschied; dat dit met Paus Pius X het geval is, moge blijken uit liet volgende bericht Ontelbaar zijn.re?ds de gunsten en wonder bare feiten, die, op voorspraak van Paus Pius geschied moeten zijn. Ofschoon, zooals men weet, voor de zaligverklaring maar twee won deren vereischt, worden en deze moeten na den dood zijn geschied bedraagt het getal wonderbare feiten, zoowel tijdens het leven alsook na den dood door tusschenkomst van dezen Paus geschied, meer dan honderd. Zoo was het in 1912, toen twee klooster zusters uit Florence, die aan een ongeneese- lijke kwaal leden, in een particuliere audiëntie de hulp inriepen van Paus Pius. De Paus leg de haar de hand op het hoofd, terwijl hij zei- de „vertrouw mijne dochters, gij zult gene zen en nog veel werken voor de glorie van GodOp hetzelfde oogenblik waren zij ge nezen. Zoo getuigt kardinaal Vices y Tuto, dat een kloosterzuster van de congregatie van den Allerheiligsten Verlosser, die aan kanker leed, haar genezing te danken had door in aanraking te komen met een kleedingstuk van Pius X. De vader van kardinaal Merry delVal, moet, zooals de kardinaal zelf getuigt, door tusschenkomst van den Paus onverwacht de spraak teruggekregen te hebben. Zooals men weet, heeft kardinaal Merry del Val, die onder Pius X staatssecretaris was, een buitengewone vereering voor „zijn" Paus. De Paus legde al tijd de verplichting op, dat men van de ge beurtenissen geen gewag zou makenmeestal voegde hij eraan toe: „mijn persoon heeft er niets mee uit te staan maar wel de Sleutel macht." Toen eens een dame tot Pius X zeide Heilige Vader ik heb gehoord, dat U een hei lige zijt en wonderen doet," antwoordde hij schertsend „U vergist zich in een mede klinker niet een „santo" ben ik, maar een „Sar- to". Nog vele andere wonderbare feiten zouden wij kunnen vermelden, tijdens 's Pausen leven geschied. Maar van grooter belang zijn die, welke na zijn dood hebben plaats gehad, om dat deze slechts'van waarde zijn voor de za- ligverkaring. Zoo heeft een kloosterzuster Martha van Jezus, voor kardinaal Merry del Val een verklaring afgelegd omtrent haar wonderbare genezing door tusschenkomst van Pius X, welke verklaring vergezeld gmg van een attest van twee geneesheeren. Niet minder wonderbaar is hetgeen ge schiedde met het driejarig dochtertje van den spoorwegbeambte Valentini Alberico. a a de geneesheer hadverklaard, dat binnen en kele uren de dood zou intreden, nep de wan- hopie Moeder de hulp van Pius X in en na weinige uren was het kind volkomen genezen de geneeseer kan de genezing op geen en i natuurlijke manier verklaren. In 1920 werd de overste van het„novicia.u, van de Christelijke leer" in Nancy op wonder bare wijze, door tusschenkomst van Pius X genezen! De geneesheer die haar verzorgde, heeft hiervan een schriftelijk attest opgesteld, waarin hij, na eerst, alle bijzonderheden van de ziekte'te hebben meegedeeld, getuigt, dat hier een natuurlijke genezing absoluut uitge sloten moest worden. Ook is men nog in het bezit van een attest van meerdere geneesheeren, waarin tal van bijzonderheden worden vermeld omtrent ecu tienjarig meisje, dat door een automobiel was overreden en waarin tevens de verklaring Een missionaris voor Zuid-Rusland. Uit Rome verneemt de „Tijd." Zondag j.l. ontving de eerw. heer Jan Strat.- man, oud-leerling van het groot Seminarie te Warmond, en tot den Griekschen ritus over gegaan, en thans leerling van hej, Grieksche College te Rome, de LI. Wijding van het Sub- diakonaat. De wijding werd toegediend door Mgr. Sczep- ticki, Grieksch-Ruteemsch Bisschop van Lem- berg, in de kerk van de H. H. Sergius enBacchus nabij het Rutheemsch College, waar Monseigneur zijn intrek nam. De wijding geschiedde in den Griekschen ritus van den wijdeling. De eerw. heer Stratman zal na zijne vol brachte studiën aan het Pauselijk Ooslersch Instituut zich in Zuid-Rusland aan het zielen heil wijden. Naar de missie. Den löden Mei a.s. zullen met, het s.s. „Gel- ria" naar de Braziliaansche Missie der Paters Redemptoristen vertrekken de Weleerw. pa ters Peters, Lijdelijk in Holland, A. van Ge- merts uit Rotterdam, A. van Rijn uit Breukelen, en de Eerw. broeders Benedictus (Ch. G. Spijker mans uit Amsterdam, Vitus (J. v. Lieshout uit Tilburg) en Thimotheus (P. Nooteboom uit Roo sendaal) Gouden jubilé. Het St. Antoniusgesticlit te Delft van de Eerw. Zusters Penitenten Recollectrisen van de Onbevlekte Ontvangenis der Congregatie van Roosendaal, zal 28 October het gouden feest der oprichting vieren. Congregatie P.P. Assumptionisten. Door decreet van 25 Maart 1.1. wordt in de Congregatie der paters Assumptionisten een BelgischNederlandsche provincie opgericht, Welke bestaat uit 70 leden Belgen en Neder landers en 5 huizen 4 in België en een in Neder land n.l. het klooster van Stapelen te Boxtel, waar gevestigd is de apostolische school voor Nederlandsche jonge studenten, die als priester- kloosterling in en voor de Congregatie wenschen opgeleid te worden, en tevens een noviciaat voor leekbroeders om den paters in de verschillende huizen en missies behulpzaam te zijn. SPORT. Het Ned. Elftal ongewijzigd. We vernemen, dat er geen verandering komt in de samenstelling van het Ned. Elftal en dat het Zondag tegen België speelt met de zelfde mannen, die Zondag j.l. in Rotterdam van Feijenoord hebben verloren. Atlctkiek. De R.K. Voetbal- en Atlethiek-Vereen. V.V.Z. te Zaandam, waarvan verschillende leden reeds met succes op diverse Atlettiick-wedstrijden het vorig seizoen zijn uitgekomen, organisedt op 15 Juli a.s. groote nationale Atliletiek-wedstrij- den, waaraan alle" R.K. Atlethen kunnen deel nemen. Laat men nu dezen datum vrijhouden, opdat dezq dag een grootsehe betooging wordt voor de R.K. Atlethiek. Rechtzaken. De Rechtbank Le Maastricht behandelde heden de zaak tegen den oud-a dvocaat-pro- cureur Q. verdacht van een achttal belangrijke verduisteringen. Het O.M. eisebte tegen beklaag de 2 jaar en 6 mud gevangenisstraf; de verdedi ger pleitte clementie. Burgerlijke Stand. Geboren: April 22. Hendrik z.v. P. L. Znruiler en L. E. van Randwijk, Maasdijk. Petrus Johannes z.v. P. J. Zondag en V. J. Hersbach, Westfrankelandschestraat. 23. Rebecca d.v. J. van Weizen en E. Spaander man, Oosterstraat. Scheepvaart. Hoog water to Hook vac Holland. 25 April v.m. 8.40, a.m. 9.29 26 April v.m. 10.07, n.m. 10.58. 27 April v.m. 11.19, n.m. 11.59. Handelsberichten Rears van Schiedam. Jlontwqu. 5mn SCHIEDAM, 25%prilOfficie el e noteermg van da Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwjjn 46% 116. damans de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN., Spiritus. SCHIEDAM, 25 April. Man noteert voor Spiritus 100% i 28 Spoeling. Not earing van da Coop, Varaan. „Schisd. Spoalingvareeniging" Heden f 1.60 per ROTTERDAM, 24 April. Op de botermarkt werd heden aangevoerd 9 3/8 vaten, 1/16 vat. Prijzen van 2.15 tot 2.2Ó per K.G. Eieren. (N.V. Rotterdamse he L ons.-Vei ling, Weenaplein.) Aanvoer 350.000 stuks eieren. Kipeieren 4.506, eendeieren 55.50, gans eieren 1215. in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3