Hij komt op tegen de bemoeiing van de regeering met. de gemeentelijke belastingen.. Minister R u y s de Beerenbrouck verklaart, ook medelijden te hebben met de werkloozen. De regeering moet echter, wil zij haar taak goed vervullen, ook haar verstand laten spreken. Tot het opnemen van vertegen woordigers van de gemeenten in de commissie van advies inzake de werkloosheidszorg is hij niet bereid. Nadat de heer v. d. Tempel (S. D.) nog kort heeft gesproken dient de heer Van R a- v e s t e ij n (C. P.) een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat de loonen bij werkver schaffing niet lager zullen zijn, dan in overleg met de vakVereenigïngen is vastgesteld, opdat dé loonen niet beneden de normale loonen komen. De heer Schaper (S. D.) verklaart zijn stem te zullen geven aan de motie-van Rave steijn. Spr.'s fractie liet na een dergelijke motie in te dienen, omdat dit punt vroeger is beslist. De motie-v. d. Tempel wordt verworpen met 53 tegen 17 stemmen. De motie-van Ravesteijn wordt verworpen met 53 tegen 17 stemmen. De interpellatie Wordt gesloten. Mobilisatie-slachtoffers. De heer K. Tér L a a n (S. D.) dient naar aanleiding \an een adres een motie in, waarin de regeering gevraagd wordt een wettelijke steunregeling te maken voor de z.g. mobilisatie- slachtoffers. Deze motie zal later behandeld worden. Burg. Pensioenfonds. Aan de orde is het wetsontwerp tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Alg. Burg. Pensioenfonds voor 1923. Goedgekeurd. Aan de orde is de motie-van Ravesteijn over de afsluiting van een gedeelte der duinen onder Noord wijk. De heer Van Ravesteijn (C. P.) dient een motie in, waarin hij de beperkende bepalin gen verzoekt op te heffen. De heer S c h a p e r (S. D.) wenscht de duinen vrij te houden en hij hoopt, dat bij het verstrek ken van kaarten geen chicanes zullen worden gemaakt. Spr. keurt de proef af. Na re- en dupliek wordt de interpellatie ge sloten. De motie komt heden in stemming. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. B I a b e li S a is Dioe. U. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem. Gister hield in Parkzicht" te Amsterdam de Dioc. R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haar lem zijn jaarlijksche algemeene vergadering, onder leiding van de presidente, mej. M. Bonnike. Nadat om half elf in de kerk van den TI. Tho mas van Aquine een TI. Mis was opgedragen voor de overleden leden van den bond begon te half twaalf daarop de vergadering, bijgewoond door afgevaardigden van omstreeks 30 afdeelingen. Na het openingswoord van mej. Bonnike sprak mevrouw M. BrediusVVolterbeek, pre sidente van de Amsterdamsche afdeeling, een woord van welkom tot de aanwezigen en werden vervolgens de jaarverslagen voorgelezen. Tot bi stuurslid, ter voorziening in de vacature ontstaan door het aftreden van Mej. M. Bonnike werd gekozen mevr. LommenMaury uit Cas- tricurn. Medegedeeld werd voorts, dat de Federatie van Diocesane R. K. Vrouwenbonden in de maand Juli te 's-Hertogenbosch een landdag zal houden. Nadere berichten hieraangaande zullen worden geplaatst in de „Katholieke Vrouw." De geestelijk adviseur, Rector J. G. Jansen trad vervolgens als inleider op over „Beroeps keuze voor Meisjes." Tenslotte stelde de Eerw. spr. de volgende conclusies voor, waarmede de vergadering' zich m L alg meene stemmen vereenigde De Diocesane R. K. Vrouwenbond in het bis dom Haarlem, in vergadering bijeen te Amster dam op 25 April 1923, erkent het groote belang eener goede beroepskeuze, ook voor de vrouwen beseft, dat «vne goede keuze altijd, maar bij zonder bi j de economische vei houdingen in onze dagen, groote moeilijkheden oplevert is van oordeel, dat deze moeilijkheid voort spruit o.a. uit onkunde, betreffende de beroepen welke voor de vrouw geschikt zijn, en haar een bestaans-mogelijkheid waarborgen alsmede be tref!'. tide de eischen, welke door verschillende b roepen gesteld worden verzoekt daarom het Federatie-bestuur de daarvoor noodige gegevens te verzamelen, en ter beschikking te houden van R. K. Vrouwenbonden en Jeugdinstellingen Naast andere middelen moge daartoe bijzonder Worden aanbevolen, eene enquête bij hoogstaan de R. K. vrouwen in verschillende beroepen wefk ".aam, om van hare ondervindingen te lee- ren, welke physieke gesteldheid, kennis en op leiding noodzakelijk zijn, welke weg moet gevolgd om met kans van succes te solliciléeren, en voor nam'lijk of en in hoeverre de resp. beroepen ge- Varen opleveren voor geloof en deugd. Na de lezing van Rector Jansen werd de uit slag van de verkiezing eener presidente bekend gemaakt, waarbij bleek, dat Mej. Annie Meijer uit Rotterdam de meeste stemmen op zich bad vereenigd. Mej. M. Bonnike, de afgetreden presi dente, gaf met een korte toespraak den voorzit tershamer aan Mej. Meijer over, waarop deze verklaarde met al haar krachten te zullen werken in het belang van den Vrouwenbond. Mej. Peelers Sprak daarna een hartelijk af scheidswoord tot Mej. Bonnike, die zij prees als een onv. rmoeide, altijd-werkzame leidster, die voor alles het geestelijke stelde en al haar ver- richbingen doordrong van en liet beheerschen door haar innig-godsdienstig gevoel. Namens alle leden dankte en huldigde spr. Mej. Bonnike voor het onoverzienbaar vele, dat deze voor den Bond deed én overhandigde haar een fraai schilderij men een gouden kruis, ter wijl haar verder nog een tuil bloemen werd aan geboden. Mej. Bonnike dankte voor de gebrachte hulde en herinnerde aan de prettige samenwerking, waarmede zij al die jaren met mede-bestuursleden had kunnen arbeiden aan de belangen van den Bond. De vergadering werd daarna gesloten. Kerk en Staat. Het lid der Tweede Kamer, de heer mr. J. Bomans, heeft gisteravond in een bijeenkomst van de Amsterdamsche Studenten-vereeniging voon sociale lezingen en sociale studie en van de Amsterdamsche, Studentenclub voor Staatkunde gesproken over Het R.K. beginsel nis band in het politieke leven. In zijn rede zeide hij onder meer, volgens bet verslag van het IJdbl Kerk en Staat behoeven elkaar niet te negee- ren. maar moeten sluiten een concordaat, opdat de belangen nooit in botsing zullen komen. Het Burgerlijk Wetboek gebiedt, dat geen kerkelijk huwelijk mag worden gesloten, alvorens het is ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand. De kerk heeft het dogma* van het huwelijk. Zij heeft met den Burgerlijken stand niets te maken. Haar recht is het, twee personen in den echt te verhinden. Toch heeft de R.K. kerk zich aan het B.W. onderworpen. Maar de Staat legde haar hiermede een dwang op, welke in strijd was met een goede verhouding tusschen Kerk èn Staat. Hier had de Staat een concordaat moeten voorstellen. De R.K. kerk zou dan gaarne be reid zijn geweest mede te werken aan een goeden Burgerlijken Stand, b.v. voor te stellen de pries ters ambtenaren van den Burgerlijken Stand te maken. Op die wijze bleef het recht der kerk on aangetast en zou toch het belang van den Burger lijken Stand zijn behartigd. Mr. Bomans deelde mee, dat binnenkort dp Tweede Kamer een wetsvoorstel zou bereiken, om het bedoelde artikel van het Burgerlijk Wet boek in dien zin, als hij hier wenschelijk heeft genoemd, te wijzigen, zoodat „de fout", welke is overgenomen uit de Code Civil, thans kan wor den hersteld. Naar aanleiding van bovengenoemde mede- deeling van den heer Mr. J. Bomans verneemt de „Msb." dat de plannen tot wetswijziging ter tegemoetkoming aan de bezwaren der Katho lieken inzake de huwelijkswetgeving nog niet in een zoodanig stadium verkeeren, dat bin nenkort een wetsontwerp in dien zin zal kun nen worden verwacht, aangezien het overleg van den Minister van Justitie waarop deze bij de behandeling der Justitie-begrooting in de Eerste Kamer reeds zinspeelde met de rechtsche partijen om tot een bevredigende op lossing te komen, nog niet geheel tot een einde zijn gebracht. I)e salarissen van burgemeesters en seeretarissen. De Raad van Ede heeft besloten aan Gede puteerde van Gelderland een adres te richten, waarin hij zijn leedwezen te kennen geeft over de jongste verhooging der salarissen van bur gemeesters en secretarissen. In verband met de tijdsomstandigheden wordt nu aan Ged. Staten verzocht alle sa larissen in de Provincie Gelderland te herzien. Aan de Raden van alle gemeenten in Gelder land is verzocht hij Ged. Staten instemming met dit adres te betuigen. Werkelooskeidsbestrijjding. Minister Buys de Beerenbrouck deelde gister middag in de Tweede Kamer mede, een bedrag van 30000 ter beschikking te kunnen stelien van de Landverhuizingsvereeniging, waarvoor in begin Mei a.s. 100 werkloozen naar Canada kunnen worden uitgezonden. Arbeidsgeschillen wet. Er zijn tot dusver 866 betuigingen van in stemming van industrieelen en industrieele ver- eenigingen met het adres van het Verhond van Nederlandsche Fabrikanten-vereenigingen, ge richt tot de Eerste Kamer, met het verzoek de Arbeidsgescbillenwet te vei werpen, ontvangen. Invoer beperking. Het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp tot tijdelijke beper king van den invoer van schoenwerk zegt q.a. dat vele leden het ontwerp toejuichen als een eersten 'maatregel in de richting van opportunistische bescherming der nijver heid, ook al zijn zij van oordeêl, dat het te laat is ingediend. Eenie leden, alhoewel in het algemeen te genstanders van bescherming, zullen aan dit wetsvoorstel hun goedkeuring niet onthouden, omdat zij er voldoende beveiliging in zien tegen schadelijke gevolgen. x Sommige leden zijn gematigd onverschillig tegenover het wetsontwerp en meenen, dat het veel beter ware geweest in plaats van een invoer verbod uit te \aaivligen, te komen met ver hooging van de invoerrechten. Daardoor zou ook de schatkist gebaat zijn, welke van invoerverbod natuurlijk geen voordeel ontvangt. Daarenbo ven zal h.i. het wetsontwerp weinig effect heb ben, nu het zóó laat is gekomen, dat het land reeds met buitenlandse®© schoenwerk is volge propt. Voorts zijn er leden, die zich niet willen af vragen, of het voorgestelde in principe goed is, doch meenen, dat er hier een noodtoestand be staat, waarin moet worden voorzien. Om dui zenden voor ondergang te behoeden moet hier hulp verstrekt worden. Nu het beginsel is ge huldigd om werkelooze arbeiders te ondersteu nen, is het rationeel door tijdelijkcn steun de industrie in stand te houden, die aan duizenden arbeiders werk verschaft. Onderscheiden leden kunnen zich om ver schillende redenen niet met het voorstel ver eenigen. In beginsel tegen bescherming, achten zij het beschermen van artikelen van dagelijksch bedrijf het volgenvan een funeste handelspolitiek. Ten slotte is de opmerking gemaakt, dat het moet worden toegejuicht, dat deze aan gelegenheid thans behoort tot den werkkring van den Minister van Arbeid. Men acht het wen- schelijker dat <dc leidirig van de geheele econo mische politiek hij dien bewindsman 'berust en niet een deel daarvan bij den Minister van Finan ciën. Spoorwegen. De nieuw te verstrekken uniformen, hoofd deksels, enz. aan het personeel zullen worden vereenvoudigd. De vele zware gouden en andere versierselen vervallen geheel of gedeeltelijk, ter wijl de distinctieven meer dan tot heden het geval is, in overeenstemming zullen worden gebracht met de functie die wordt bekleed. R.K. Reelasseering. De netto-opbrengst van den Bloemendag, in 1922 door de Mariabonden voor de R.K. Re elasseering gehouden, bedraagt 22.425.63V2- Hiervan ontving Pater TIaze te Rotterdam een derde deel voor zijn stichting „Huize Padua" de rest is bestemd voor de stichting van een R.K. Landbouwkolonie vanwege de R.K. Re- classeeringsvereeniging. De Zomertijd. Het Stbl. no. 160 bevat een Kon. besluit van 24 dezer tot vervroeging in 1923 van den wette- lijken tijd. Llierbij is bepaald, dat in 1923 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal aanvan gen den eesten Juni. Drankbestrijdlngsdag. De Noord-FIollandsche Propagandacommissie van den Mariabond in het bisdom Haarlem zal op Hemelvaartsdag een Drankbestrijdingsdag te Beverwijk organiseeren. Sfiads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 27 April 192.3. 11. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het plaatsen van een ijzeren hek op houten voet als terreinafsluiting rondom het Pompstation der Drinkwaterleiding. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om lo. met ingang van 1 Mei a.s. te besluiten tot de overplaatsing van den heer Th. v. Woerkom van school JII naar D. Mej. M. v. Rijn van school J11 naar D. Mej. E. J. Groote van school J11 naar EII den heer A. A. JMets van school JII naar FII 2o. met ingang van 1 September a.s. school JU op te heffen 3o. School G met ingang van 1 September a.s. te splitsen in 2 zesklassige scholen (CI en CII) 4o. den heer J. van Meurs, IToófd van School JII, met ingang van 1 September a.s. over te plaatsen in gelijke betrekking aan School CII. De tolgelden. B. en W. schrijven aan den Raad. Den len Mei a.s. eindigt weder de termijn gedurende welke de tol aan den straatweg naar Overschie is verpacht. Mede in verband hiermede bereikten voor eeni- gen tijd Uw Raad adressen van de Besturen van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel- club, de Koninklijke Nederlandsche Motorwiel rijders Vereeniging, den Nationalen Bond van .Meubel-transport ondernemers en den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, waarin werd verzocht, den tol niet meer te verpachten, doch deze op te heffen, terwijl in een adres van de N.V. Auto- Maatschappij „Schieland" aange^ drongen wordt,haar autobusdienst tusschenSchie- dam en Delft van het betalen van tolgeld vrij te stellen. Wij hebben ernstig nagegaan in hoeverre aan de in deze adressen vervatte verzoeken kan worden tegemoet gekomen. In eerstgenoemde adressen wordt gewezen op de geringe opbrengst welke voor een Gemeente als Schiedam van weinig beteekenis is. Inderdaad is die opbrengst niet zeer groof, al vergissen adressanten zich in het bedrag der loopende pacht die niet 1250.— maar 1500.bedraagt. Zou, gezien dit betrekkelijk geringe bedrag iets voor opheffing der tol te zeggen zijn, toch bestaan bij ons ernstige bezwaren U hiervoor het voorstel te doen. Men moet in aanmerking nemen, dat op onze Gemeente het geheele onderhoud rust van den straatweg, ook van het gedeelte, dat gelegen is op het grondgebied van Overschie. Opheffing ware te overwegen, wanneer met de Gemeente Overschie een behoorlijke regeling getroffen kon worden terzake van het onderhoud van het gedeelte, dat over hét grondgebied dier Gemeente loopt. Wij betwijfelen echter of Over schie hiervoor te vinden zal zijn. Overschie heeft te weinig belang bij een opheffing der tol om zich daarvoor een eenigszins belangrijke uit gaven te getroosten. Het is een feit dat Overschie zich meer tot Rotterdam, dan tot Schiedam voelt aangetrokken daar haar ligging dit mede brengt. Tegen opheffing bestaat bij ons nog het groote bezwaar in dezen tijd van bezuiniging bronnen van inkomsten stop te zetten, temeer waar thans van den tegenwpordigen pachter, den heer M. C. de Bruyn te Overschie, voor het tijdvak van 1 Mei a.s. tot 30 April 1924 een bod voor een belangrijk hoogere pacht 3000.) is ingekomen. De mogelijkheid bestaat nu uit de pacht de kosten te dekken. Over de laatste 6 jaren waren de kosten van onderhoud van den straatweg gemiddeld 2500.— die van de tolgaarderswoning en den tolboom - 50. terwijl de geraamde huur dier wo ning, welke in de pacht begrepen is eveneens op - '150. is aan te nemen Totaal derhalve 2800. zoodat thans voor het eerst een voordeclig saldo van 200. zou overblijven. In de adressen wordt ook de aandacht"ge vestigd op de ernstige verkeersbelemmering die tollen veroorzaken. Wij ontkennen dit niet, maar meenen toch, dat deze bezwaren lang zoo groot niet zijn als die, welke gelden voor de tol aan de Vijf Sluizen, waar niet alleen een veel grooter verkeer is, maar ook voor rijwielen en voetgangers tolgeld wórdt gevorderd. Voor opheffing der tol kunnen wij U alzoo niet adviseeren. Wat mogen hierbij ook wijzen op Rotterdam, waar voor eenigen tijd besloten is, de tol aan den straatweg van Rotterdam naar Overschie we der voor een jaar te verpachten. Wij thans het verzoek van de „N. V. Auto Maatschappij Schieland" betreft, wij kunnen ook hieromtrent geen gunstige beschikking in overweging .te geven. Eerstens geeft de tol dien dienst geen opont houd, want, naar wij vernamen, wordt slechts ééns per dag afgerekend en in de tweede plaats is het tarief voor de autobussen (10 cent per keer) niet bezwarend te noemen. Bij andere tollen is in den regel het te betalen tolgeld veel hooger. Men denke hierbij weder aan den tol aan dc Vijf Sluizen, die van de Vlaardingsche Autobus- sen heel wat meer vraagt. Terloops merken wij nog op, dat ook Vlaardin- gen geen vrijstelling van tol-geld geeft voor de Vlaardingsche Autobusdiensten op Schiedam en Rotterdam die de tol aan de Vijf Sluizen pas- seeren. Resumeerende stellen wij U voor a. op voornoemde adressen afwijzend te beschikken. b. ons te machtigen het heffen van tolgeld op den straatweg naar Overschie voor het tijd vak van 1 Mei 1923 tot en met 30 Aprill924, weder onderhands te verpachten, aan M. C. de Bruyn te Overschie, zulks voor de aangeboden pachtsom van f 3000. „Orpheus "-Kerkconcert. Dat „Orpheus" nog steeds een roemrijken naam bezit, heeft gisteravond Weer eens het con cert bewezen, dat in de Groote Kerk onder enor me belangstelling plaats had en waardoor tevens is gebleken, dat het mannenkoor niet teert op ouden roem, integendeel zijn goeden haam met eere draagt. Als gewoonlijk was het program samengesteld uit orgel- en zangmuziek, waarvan de orgel nummers door den directeur van Orpheus, den lieer P. v. d. Putten werden voorgedragen. Op verzoek speelde deze als inleiding van den avond Boelmann's Suite Gothicfue, waarmee hij op het vorige concert zulk een glansrijk succes had. Ook deze keer was het succes zeker niet minder, we vonden zelfs, dat het werk wat voordracht be treft nog gedegener en meer varieerend werd ver klankt, dan de vorige keer bijzonder viel ons dit op in 't Prière a Notre Dame, dat met zijn prachtige crescendo's en decrescendo's een unique weergave was van een smeekend-zingen- de vrouwenstem. Verder hoorden we van den kunstenaar nog een drietal kleinere nummers de technisch-zware Caprice van W. Wolsten- holme, Guilmant's fijn-melodieuze Pastorale op. 26 en Schuberts Ave Maria, in de bewerking van W. J. Westbrook met diep talent en mooie registratie Werden ze uitgevoerd, evenals de beide laatste werken Chopin's Trauermarsch, in de bewerking van den organist zelf, en de Toccata uit de Symphonie No. 5 van Gh. W. Widor. Dit slotnummer viel o.i. om de moeilijk te begrij pen ideeën, die erin zijn verwerkt, bij het publiek niet het beste in den smaak, wat echter den zeer bevredigenden totaal-indruk niet zal hebben verminderd. Evenals het instrumentale gedeelte, heeft ook het vocale gedeelte, dat bestond uit twee hoofd werken Saul's Lierzang (v. F. A. Gevaert) en Allerzielendag (v. A. B. IT. Verhey) en drie klei nere nummers Ecce Quomodo (v. Tlandl), Die Vesper (v. L. v. Beethoven) en Ehre sei Gott (v. M. Hauptmann), aller hartelijke sympathie verworven. Met vreugde hebben we vooral den vooruitgang bij de tenoren geconstateerd, die het thans zoover hebben gebracht, dat ze in het zacht-zingen een goed figuur maken, zoodat nu het ensemble in ieder opzicht er wezen mag- Getuigenis gaven ze hiervan vooral in „Die Ves per". Van „Allerzielendag" werd liier een eerste opvoering gegeven. We vinden dit een expressief getoonzet Werk, dat ook expressief en zuiver is gezongen de misschien wat lange bariton- solo, die door 3 leden gevoelvol werd voorgedra gen, doet overigens aangenaam aan als een vermanende stem onder het biddende volk op het kerkhof. Zeer geschikt voor mannenkoor is ook Saul's Lierzang, dat in nog meer verzorgde weer gave ongetwijfeld een succesnummer kan wor den. Als waardig slotkoor klonk statig en grootsch het „Ehre sei Gott." Waarschuwing. De hoofdcommissarisv.politie te R'dam, geeft oudersenanderebelanghebbenden in overweging»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2