alvorens hun kinderen, pupillen enz. als leerling te laten inschrijven aan de Spinozaschool (di recteur J. de Vries), inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie (afdeeling cen traio recherche), Haagscheveer no. 23 aldaar. Ook om andere redenen kunnen belang hebbenden, vóór met den directeur van die instelling in relatie te treden, zich daar om in lichtingen vervoegen. „De Hanze." Hedenavond half negen vergadert de „Han ze" in Maison v.d. Heyden. O.ni. komt aan de orde de installatie van den nieuwen voorzitter. Schrobvcrbod. Wij verwijzen belangstellenden naar het of- ficiëcle gedeelte van ons blad, waar de wijziging van het schrobverbod nader wordt bekend ge mankt. Gisteren is door de politie te- gen I. G. L. E. proces-verbpal opgemaakt wegens oplichting. Bedoeld persoon, die als werklooze was ingeschreven, was toen hij weer werk ge bonden had,met stempelen en steuntrekken door- aan. Bij Kon. b e s 1. is aan J. P. Vemcr, voorheen candidaat-notaris alhier en jarenlang alhier secretaris van de Kamer van Koophandel, °p zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Groenlo, zulks met mgang van vandaag. UIT ROTTERDAM. Het haven-conilict. De Nèderl. Federatie van Transportarbeiders heeft gisteravond andermaal een vergadering voor de stakende havenarbeiders in het Algemeen Verkooplokaal gehouden. Met enkele stemmen tegen heeft de vergadering de volgende motie aangenomen De vergadering enz., besluit dat de stakende havenarbeiders zich morgenochtend voor het werk zullen aanmelden op voorwaarde dat de Scheepvaartvereeniging het ontslag intrekt van die havenreservistcn, die gedurende de staking en in verband met het geschil, dat tot het uit breken van de staking aanleiding heeft gegeven, Uli de havenreserve zijn ontslagen. De voorzitter merkte tenslotte op dat zij, die zich niet aan het besluit vervat in de aangenomen motie, houden „nog niet gelukkig zijn." Gistermiddag is, onder zeer groote belangstel ling van zijn stadgenooten, ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den havenarbeider Johan Geutjes, die Tweeden Paaschdag j.l. bij zijn heldhaftige redding van het knaapje Theo Dekkers, zelf in de Maas, nabij den mond van de Rijnhaven verdronken is. Het stoffelijk overschot van Geutjes was eerst eenige dagen geleden teruggevonden in de Maas. Voordat de kist in het graf daalde, legde de kleine geredde, Theo Dekkers, een palmtak op de kist, knielde er naast neer en stamelde erg ontroerd een gebed van dank en voor de ziels rust van zijn levensredder. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Te Nijeveen (Dr.) is Maan dagavond het vierjarige dochtertje van den land bouwer P. Strijker in een sloot nabij de woning verdronken. Branden. Te Rijssen is Dinsdagmiddag een groote boerenplaats aan de Eschdwarsstraat bewoond door den eigenaar J. Wolterink en H. de Wilde, geheel afgebrand. De brand is naar gissing Van de bewoners door broeiing van het hooi ont staan. De brandspuit kwam ter plaatse maar kon wegens den toestand, waarin ze verkeerde, Seen water geven. Het vee en een deel van het meubilair konden worden gered. Gistermorgen is in de Dreef te Haaften de Sroote boerenstelling van G. v.W., bestaande uit Woonhuis, schuur en hooiberg, afgebrand a 1 s c h e munters. Te Aken is gisteren °°n man aangehouden, die twee slecht nagema.ak- Nederlandsche bankbiljetten van '25 poogde Ult te geven. Eenige van zulke biljetten, daar reeds in omloop gebracht, werden in beslag geno men. Deze zouden zijn uitgegeven door zekeren M. uit Bonn, die nu door de Duitsclie en Neder- mndsche recherche in zijn woonplaats wordt ge zocht. H e i d e-b rand. Maandagavond is langs de spoorlijn tusschen Assen en Hoogdalen een groote °ppervlakte heide verbrand.De motorspuit uit •6-ssen heeft geholpen bij de blussching van den brand. V eetentoonstelling. Ter aanvulling ^an 't bericht dat voor de collectie runderen door he Vee-Export en Handelsvereeniging der leden yan bet Nederl. Rundvee Stamboek te 's-Graven- mge op de tentoonstelling te Milaan ingezonden, een eerste prijs en de Kampioensprijs werd he rald, zij medegedeeld, dat bovengenoemde prij- etl gelden voor elk der klassen oudere stieren "m koeien. Buiten deze prijzen werden aan de -'Xport-vereeniging nog 2de, 3e en 4de prijzen t0egekend De geheele collectie ging over in handen van en Barcne Paulo A. di Robbiate, presidente e a associazione Zootechnica di Como. j u c h t b a lion. Dinsdag landde onder 'uteri dicht bij den Waaloever een luchtbal' *b waarin zich twee passagiers bevonden. Zi dren te Zeist opgestegen. Gevangenis te koop. De cellulaire gevangenis te Sneek wordt eerstdaags publiek verkocht. De kooper mag in zes jaarlijksche ter mijnen betalen. Loonsverlaging. Aan de Philips Gloei lampenfabriek te Eindhoven is naar men mede deelt, een loonsverlaging aangekondigd van ge middeld 8 waarover de volgende week een con ferentie zal worden gehouden tusschen de direc tie en de Katolieke, moderne, Christelijke en fede ratieve arbeidersorganisaties in de metaalbran che. Beroovjng. Een Duitschor is dn een pand aan de Toerijstuin te Rottcrdafn, beroofd van een portefeuille inhoudende 900, 100 Belgische francs en 3 Belgische cheques, te zamen een waarde vertegenwoordigend van f 44.5000. De portefeuille werd uit de Rotte opgevischt. In verband met deze berooving is gearresteerd de 29-jarige vrouw J. T. F. Ontsporing. Gistermorgen is aan de overgangs-Weg HilversumLaren bij den Laar- derWeg een locomotief, die aan aan het rangeeren was met twee wagens, uit de rails geloopen. Ver moed wordt dat dit een gevolg was van verkeer den wisselstand. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats, terwijl ook geen materieele schade werd geleden. Het verkeer ondervond ongeveer een half uur vertraging. Ketting in de schroef. Liet gister middag van IJmuiden naar Buenos-Ayres ver trekkende stoomschip „Flandria" van den Kon. Doll. Lloyd heeft bij het verlaten van de groote schutsluis te IJmuiden den ankerketting van een voor de sluis liggende stoomhopper in de schroef gekregen. Daardoor heeft de Flandria in het buitentoeleidingskanaal moeten vastmaken en wordt het vertrek vertraagd. Enkele groote sche pen, die niet kunnen passeeren Worden daardoor eveneens opgehouden. Verborgen schat? Naar men uit Brus sel meldt, is men te Eminne, in een der forten van Namen,met opgravingen begonnen in de hoop er een gestolen schat te ontdekken van anderhalf millioen, die een Duitscher daar begraven zou hebben. Geniesoldaten verrichten het werk Bank gesloten: Naar de .„Evening News" meldt, is de Andresens en Bergens Cre- dietbank te Christiania gedwongen haar kanto ren te sluiten. Het tekort wordt geschat op 105.800.000 kronen. Aard- en zeebevingen. Dezer dagen hebben in de Noordpool-gebieden hevige aard en zeebevingen plaats gehad en volgens ontvan gen berichten duren deze nog steeds voort. Verduistering. Het tekort in kas van den ontvanger Kranen te Weltevreden zal waar schijnlijk aanzienlijk minder bedragen dan aan vankelijk werd gemeld. Een Oceaa n-k rant. Het meest moder ne snufje op het gebied der kranten-exploitatie is Wel het uitgeven van een blad aan boord van een schip. Momenteel geschiedt zulks op de Cunard- liners, waar de „Daily Mail Atlantic Edition" me.t ochtend- en avondeditie verschijnt. Aan boord dezer Oceaanstoomers bevinden zich journalisten van de „Daily Mail", zetters, zetmachines een klein krantenbedrijf. Wat den inhoud van het blad betreft, op de eerste plaats vindt men er artikelen in over ver schillende onderwerpen, teekeningen van den bekenden caricaturist „Poy". Het gewone nieuws wordt verschaft door de draadlooze, die twee maal daags de berichten ontvangt, welke eener- zijds door het Leafield-station te Oxford, ander zijds van den Oceaan van Chatam (Massachu setts) worden afgezonden. Zoo worden de passagiers op de hoogte gehou den van de voornaamste gebeurtenissen in Ame rika en Groot-BriLtannië, van de voornaamste EIngelsche, Amerikaansche en Europeesche mark ten alsmede van de dagelijksche fluctuaties der wisselkoersen. Zelfs, of liever natuurlijk, bevat de krant een advertentie-pagina, die een geheel ei gen cachet draagt. De voor het Westen bestemde passagiers vinden vooral aanprijzingen der Ame rikaansche, de passagiers voor Europa het heer lijke en schoone van Parijs en Londen geannon ceerd. Men kan zich voor de geheele reis abon- neeren of losse nummers koopen bij de „zee-akos' Archiefvondst. Voor enkele dagen is melding gemaakt van het ontdekken van het vroegere Montenegrijnsche hofarchief. Llierom- trent worden thans uit Belgrado nadere bijzon derheden meegedeeld. Het archief bevat stukken die betrekking hebben op de geschiedenis van Montenegro en tot 500 jaar teruggaan. Een bijzonder belangwekkend stuk loopt over de be noeming van den njegus Petrowits tot heerschei' over Montenegro. Na het vertrek van koning Nikita werd dit document verpakt en per schip over Skoetari de Bojana af gezonden. De mon ding dezer rivier was echter door Oostenrijksche oorlogsschepen geblokkeerd, zoodat het schip terug moest keeren. De documenten werden naar Gettinje teruggebracht, daar door de Oostenrij kers in beslag genomen, doch later den hofmaar schalk van Nikita weer overhandigd. Onder diens hoede bleven de stukken tot de komst der Zuid- Slavische troepen in 1918 toen begroef hij ze in den tuin van den koning. La&Sste Berichten,, Weerbericht. Verwachting: Stormachtige tot krach- tigen, later afnemende Z.W. tot W. of N.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, later opklarend en kouder. Nieuwe school. Men meldt ons uit Enschede Gistermiddag is door den inspecteur van het Nijverheidsonderwijs namens zijn Excellentie den minister van Onderwijs, de nieuwe nijver heidsschool geopend. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen Berlijn Parijs Belgie Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania Amerika Madrid Milaan WISSELKOERSEN Londen Parijs Brussel New York Berlijn Zwitserland Stockholm Kopenhagen Christiania Weenen 25 April 26 April. H.88Va 11 86i/4 -0.0086 3/4 -0.0088 - 17.38 - 17.15 - 15.08 - 14.84 - 46.65 - 46.67i/2 - 0.003/s - 0.003/s - 48.071/2 - 48.— - 68.27 V 2 - 68 35 - 44.90 - 43.75 - 2.555/s - 2.551s/,,. - 39.20 - 39.15 -12.65 - 12.621/2 TE AMSTERDAM. 25 April 26 April. 1 II.881/4 f 11.863/, 17.37V, - 17.20 - 15.05 - 14.90 - 2.55i/2 - 2.551/2 - 0.00863/, Ü.0088i/4 - 46.70 - 46.75 - 68.30 - 68.35 - 48.10 - 48.05 - 44.90 - 43.85 - 0.0036 - 0.0036 Telegrammen, IHJITSCIILAND EN HET HERSTEL. BERLIJN, 26 April (draadloos) Het Duitsclie Rijkskabinet heeft zich gisternamiddag opnieuw beziggehouden, met de beantwoording van de rede van Curzon, De samenstelling van de note aan alle geallieerde mogendheden, wordt tegen morgen verwacht. HET FEEST TE LONDEN. LONDEN, 26 April (draadloos) Mooi weer be gunstigde heden het koninklijk huwelijk en tallooze belangstellenden stonden langs den weg retchaard, dien de stoet naar de Westminster Abbey nam. De plechtigheid aldaar bijgewoond door tal van hooge personen, werd verricht door jen aartsbisschop van Canterbury en York en andere hoogwaardigheidsbekleeders. Op den terugweg naar het Buckingham-paleis werd liet bruidspaar uitbundig toegejuicht. In den namid dag vertrok het jonge paar naar het landhuis te^Surrey, om er het eerste gedeelte van de honey-moon" door te brengen. MIJN-ONGELUK. LONDEN 26 April (draadloos) In een mijn nabij Newcastle heeft een overstrooming plaats gehad in een gang 200 voet in den grond, waar door 123 arbeiders werden bedreigd Allen vlucht ten, doch zeven konden de gang niet meer ver laten. Een reddingsbrigade is aan het werk gegaan. ARSENAAL VERBRAND. PARIJS 26 April (draadloos) Liet arsenaal te Maubeu'ge, welke vesting in den oorlog is ontmanteld^ is door brand vernield. De schade wórdt op vele milhoenen geschat. VERNIELD. PARIJS, 26 April (draadloos) Volgens een bericht uit Lyon, werd gister het luchtschip Z. 41 bij het landen vernield. De bemanning is gered. CHINA. LONDEN, 26 April (draadloos) Volgens be richten uit Honkong is het leger van Kwangsi door Sun Y^t Sen verslagen en wordt achter volgd. HUITSCHLAND EN RUSLAND. BERLIJN, 25 April (draadloos) Uil, Moskou wordt de onderteekening gemeld van het tegen- verdrag op het Rapallo-verdrag door den Duit- schen gezant v.BrockdorffRantzau en Lidv, inof). Volgens dit verdrag zullen de in beslag genomen handelsschepen weer uitgewisseld worden. ENGELAND EN RUSLAND. LONDEN, 26 April (draadloos) Mac Neill, de onderstaatssecetaris voor buitenlandschezaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Brit- sche regeering een ernstige nota naar Moskou wil zenden naar aanleiding van hetinbeslagnemen van een Britschen trawler aan de Moermankust. HAVENSTAKING. NEW YORK,26 April(draadloos) De algemeene staking is heden in de haven afgekondigd. Bij de staking zijn in totaal 30.000 georganiseerde ar beiders betrokken. Kerknieuws. Missie-Tentoonstelling ten Vaticane. De „Osservatore Romano" publiceert een Pauselijk decreet over de missietentoonstelling, Welke in het jubeljaar 1925 in liet, Vat.icaan zal worden gehouden. Het. document, dat aan kardinaal Van Ros- sum, den prefect van de Propaganda Fide, gericht is, wijst op de eerste plaats op den plicht om' het geloof over de wereld te ver breiden. Vervolgens geeft de H. Vader, den Wensch te kennen, dat, om het missiewerk uit te brei den en te vervolmaken en liet den Katholieken dierbaarder te maken, in het jubeljaar 1925 in de hoofdstad der christelijke wereld alle documenten bijeengebracht, tentoongesteld en verbreid zullen worden, welke geschikt zijn om het wezen en het werk der Katholieke mis sies beter te doen kennen, („Msb.") Lourdes, Lisieux, Parijs, Versailles. Op 15 Mei a.s. worden de lijsten van deelnemers voor deze bedevaart van 513 Juni a.s. geslo ten. De pelgrims behoeven geen paspoort te hebben, maar alleen een bewijs van Nederlan derschap met portret en signalement, te ver krijgen op het stadhuis of secretarie der gemeente tegen betaling van enkele centen. Fin. en Eeon. Mededeelingen. Stoomvaart Mij. Oostzee. De algem. vergadering van aandeelhouders heeft besloten geen dividend uit te keeren. HoIIandsche Stoomboot Mij. De alg. verg. van aandeelhouders heeft be sloten geen dividend uit te keeren, de voorge stelde statutenwijzigingen goedgekeurd, dr. C. J. K. van Aalst als commissaris herkozen en tot mededirecteur benoemd de comm. venn. Wm. H. Müller en Co. te 's-Gravenhage. De Kon. Shell in Rusland. Betreffende den aankoop door de Kon. Shell, groep van 200.000 ton petroleum van de Sovjet- regeering wordt thans nog gemeld, dat de Kon. Shell aan de medeleden van het inter nationale consortium aangeboden heeft om aan de transactie deel te nemen. Er wordt verder aan toegevoegd, dat deze overeenkomst aan de Shell-groep het monopolie verzekert van den export van Russische petroleum voor een tijdvak van meer dan een jaar. Amsterdamschc bank. Naar wij vernemen is in de gisteren gehou den vergadering van den raad van toezicht der Amsterdamsche Bank besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, na afschrijving van 938.340, op onroerende goederen en na storting in de reserve voor dubieuss debiteuren van f 3 mil lioen, het dividend te bepalen op 6 (onv.) en in het reservefonds te storten ƒ500.000. Rechtzaken. Het faillissement van de N.V. van der Kuy en van der Ree's machinefabriek en scheepswerf, Keileweg, is geëindigd. De Haagsche rechtbank heeft heden W. J. J. A. T. thans gedetineerd, vroeger directeur der Z. Holl. Crediet-Ver., wegens bedriegelijke bankbreuk 'veroordeeld tot 9 mnd. gevangenis straf met aftrek van preventief sinds 6 Oct. 1922 Dj3 eisch was 2 jaar met aftrek van preventief. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren o.m. veroordeeld H. H. P. A. M. v.d. V., 56 jaar, eigenaar van een distilleerderij te Schiedam, wegens over treding van artikel 328 M. S. W. B. (het ten ver koop in voorraad hebben van waren, voorzien van een opschrift waarop ter misleiding van het publiek opzettelijk een onjuiste plaats van her komst is opgegeven)tot,/ 50 boete, subs, 25 dagen hechtenis. P. A. A. v. G., 32 jaar, distillateur te Schiedam directeur eener distilleerderij aldaar, wegens ge lijke overtreding tot een gelijke straf. Burgerlijke Stand. Gehuwd: April 25. A. Zwaan 26 j. en F. Th. Landzaad 22 j. Geboren: April 24. Wynand z.v. M. Ger- rets en G. N. Spruit, luinlaan. Johannes Lambertus z.v. J. A. J. Bosch en M. M. Rigters, Anthonie Muysstraat. Scheepvaart. Hoog witei to Hoek ven Holland. 26 April v.m. 10.07, n.m. 10.58. 27 April v.m. 11.19, n.m. 11.59. 28 April v.m. n.m. 0.14. 29 April v.m. 0.48, n.m. 1.03. 30 April v.m. 1.32, n.m. 1.50. DURBAN, 24 April. Aangekomen s.s. „To- ba", ledig van Schiedam naar Java. PORT SAID, 25 April Gepasseerd s.s. „Cas- sel", met stukgoederen van Bremen, Schiedam en Antwerpen naar Batavia. Hamieisberich te® Beurs van Schiedam. Moutwijn, SCHIEDAM, 26 April.Olficieele noteering van d* Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 16. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 26 April. Men noteert voor Spiritus 100% f28 Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen, „feehied. Spoelingveraeniging". Heden f 1.60 per ketel. VEEMARKT DELFT, 26 April. Aanvoer: 296 runderen 11S5 schapen o! lammeren, 8 paarden, 478 varkens, 3 vette kalveren, 857 biggen, 389 magere kalveren, 18 geiten of bokken, vette varkens, veulens. Vette koeien le kw. f325500, 2e kw. f200325, kalfkoeien le kw. f350550,2e kw. f 225350, vaarkoeien f 250f 375, 2e kw. f150f250, vette kalveren le kw. f- 2e kw. fvette schapen le kw. f2e kw. fweischapen le kw. f2e kw. f vette lammeren le kw. fweilam meren, f 1628, magere varkens le kW. 18 76 biggen,f 1428, nuchtere kal veren le kw. f8f 16, paarden f 150—350 Rundvleesch per kilo f 1.201.05 /0.85 vette varkens f f Boter f 1.90 a f 2.10 per kilo. Aanvoer 202/8 en 10/16 wegende te zamen 4140 kilo.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3