fit DAGBLAD WOOD SCHIEDAM EN OMSTREKEN. w\ Japonnen .Shawls, jumpersblouses ondergoed, alles Runt U thuis 2elf verven in mooie blijvende kleuren indien U TWSflK gebruikt dat in 2A prachtige Kleuren verkrijgbaar Is. Fabrikanten van Sunlight en Lux 46ste Jaargang. Maandag 30 April 1923. Ho. 13628. Buieaa: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regals 1.75 elks regal daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. TER-INZAGE-LEGGING VAN LIJSTEN VAN CANDIDATEN. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van.de leden van den Raad der gemeente SCHIEDAM maakt bekend, dat de lijsten van candidaten voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage zijn neder- gelegd, met vermelding van de nummers en letters der lijsten. Buitenlandseh Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. Tusschen Wezel en Friedrichsfeld nabij Voerde zijn Zaterdagnacht twee Belgische soldaten, die aan de brug over de Lippe de wacht hielden, aan geschoten en zwaar gewond. Een van hen is mtusschenoverleden. De daders zijn niet bekend. De bezettingsauhoriteitcn hebben den „Land- ral," Schluchtmann te Dinslaken, lid van den Pruisischen Landdag en den burgemeester van Huiïxe als gijzelaars in hechtenis genomen. Te Voerde is de verscherpte staat van beleg af gekondigd. Het verkeer op straat is van acht uui s avonds tot zes uur 's morgens verboden. Het proces tegen de directeuren van Krupp zal op 3 Mei a.s. plaats hebben. De verdedigers, dr. Wolff te Berlijn en mr. Moriaed te Genéve zijn reeds te Essen aangekomen. Op de gemilitariseerde spoorlijn Hattingen Vorhalle werden Zaterdagochtend door onbe kende daders twee groote bruggen opgeblazen. De knal was in Ilütte hoorbaar. Over den omvang van de verwoestingen heeft men tot dusver nog geen bijzonderheden kunnen vaststellen. NAAR DE OPLOSSING De Duitsche rijkskanselier heeft de minister presidenten en staatspresidenten der afzonder lijke landen uitgenoodigd, zich naar Berlijn te begeven, ten einde dezen middag een bespreking te houden over den politieleen toestand. De Duitsche nota in zake de nieuwe Duitsche v°orstellen zal a.s. Woensdag aan de geallieerde regeeringen overhandigd en op denzelfden dag gepubliceerd worden. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Worolfski heeft Zaterdagmorgen een nieuw schrijven tot de conferentie gericht, waarin hij verklaart, aan de Italiaansdre regeering, bij wel- ke hij geaccrediteerd is, een antwoord op de geallieerde nota van 12 April j.l. te hebben ge zonden, waarin hij mededeelde, dat Rusland nimmer geweigerd heeft-, de conventie in zake de zeeëngten te onderteekenelf, dat het enkel een zeker voorbehoud maakte en dat het bereid is, aan elk nieuw plan mede te Werken. Na over dit schrijven van Worolfski, dat dus betrekking heeft op de houding der Sovjet-re geering in zake de kwestie der zeeëngten, be raadslaagd te hebben, besloten de geallieerde gedelegeerden, over deze kwestie met hun re geeringen overleg te plegen. DE REACTIE IN BEIEREN. De tegenstellingen tusschen de extremistische Partijen in Beieren zijn thans zoo scherp gewor den, dat men dagelijks op nieuwe heftige botsin gen moet rekenen en ernstig moet vreezen, dat de regeering van Beieren niet zonder geweldmidde- len te gebruiken haar gezag en daarmede de orde zal kunnen handhaven. Ook Zaterdag is het wederom tot zulk een bot sing gekomen. Dien morgen Werd een spoorweg arbeider, toen hij^naar zijn werk ging, door een extremist aangeschoten. Hij liep twee schamp schoten op. De dader werd gearresteerd, terwijl zijn vuurwapen in beslag werd genomen. Dit alles heeft een zoodanig gespannen atmos feer geschapen, dat er nog maar een kleine aanleiding noodig is om zeer ernstige geweld dadigheden te doen plaats hebben. In een gisteren gehouden nationalistische Vergadering werden heftige bedreigingen geuit. Er werd o.a. medegedeeld, dat de voorzitter, Drechster, door een socialist uit zijn betrekking ln de spoorwegwerkplaatsen was weggejaagd. Hitler, die ook op de vergadering aanwezig was, zeide, dat eindelijk het beslissende uur had geslagen. Het incident te Neuhausen noemde hij het sein daartoe. Met het geval-Drechster was, naar hij zeide, het geduld zijner volgelingen uit- geput. Na afloop van de vergadering werd mede gedeeld, dat men zich voor een oproep van den 29sten April tot den eersten Mei toe gereed moest houden. De. Beiersche minister van Binnenlandsche uken heeft een bekendmaking doen aanplak- M1-' Waa"n wordt medegedeeld, dat alle op 1 lei bepaalde meetings van vakvereenigingen en van politieke linksche partijen bij het vredes- gedenkteeken verboden zijn, evenals de groote optocht, door de stad. OOSTENRIJK. Dc commissaris-generaal mf. Zimmerman heeft in een interview verklaard, dat hij door zijn bezoeken aan Rome en Bern versterkt is in zijn overtuiging, dat de regeeringen van Italië en Zwitserland vast besloten zijn het werk van Ge néve voor de saneering van Oostenrijk te steu- nen-. De maatregelen, welke noodzakelijk zijn voor het wegwerken van het tekort op de bcgrooting, worden vaak zeer hard gevonden, zeide mr. Zim merman, maar hij zou bij zijn taak nimmer ver geten, dat achter de getallen waarmede hij werkt, het lot van een geheel volk staat. Het Oosten- rijksche volk zal troost vinden in de gedachte, dat voor deze offers het voortbestaan van een vrij Oostenrijk gewaarborgd wordt. JOEGOSLAVIË. Met het oog op de moeilijkheid om de gezichts punten van de radicale en de democratische parLij tot elkaar te brengen; met betrekking tot, het karakter en het program van de toekomstige regeering, heeft Pasjitsj thans definitief de op dracht tot kabinetsvorming aan den koning teruggegeven. De koning heeft thans den leider der demo cratische partij, Davidavitsj, uitgenoodigd een coalitie-kabinet te vormen met een parlemen tair program en een mandaat gegeven om over te gaan tot het uitschrijven van nieuwe verkie zingen. IERLAND. De regeering is geneigd, de Valera's jongste proclamatie te negeefen. De houding der regee ring ten aanzien van de onvoorwaardelijke over gave is onveranderd. Het kabinet heeft de pro clamatie nog niet besproken. Het legerbestuur kondigt aan, dat de werkzaamheid tot onder drukking der opstandelingen wordt voortgezet. ALLERLEI. Uit Brussel Het reeds lang dreigende con flict bij de posterijen en telegrafie heeft een scherper karakter aangenomen. Het technisch personeel bij de telegrafische en telefonische diensten beklaagt zich over de belasting op de loonen. Sinds enkele dagen staken 150 man te Ant werpen. De vakvereenigingen houden gesloten vergaderingen, om den toestand te bespreken. Heden zou men zich tot de regeering wenden. Te Luik zijn Zaterdag 120 man in staking gegaan en te Verviers 100 man. Uit Parijs De minister voor het bevrijde gebied heeft gister in tegenwoordigheid van jhr. Loudon, den Nederlandschen gezant, het dorp Des Eparges ingewijd, dat met Nederlandsch geld is opgebouwd. Uit New-York Lord Robert Cecil is gister aan boord van de „Olympic" naar Engeland ver trokken. Ilij wordt vergezeld door den bekenden Amerikaanschen bankier Lamont. Ilij betoonde zich zeer voldaan over de ont vangst, die hem in Amerika ten deel is gevallen en over de wijze waarop men aandacht aan zijn betoogen heeft geschonken. Uit Brussel De Prins van Wales heeft Zaterdag in de Rue de Ouatre Bras te Brussel een monument onthuld, bedoeld als bewijs anv dankbaarheid van Ei^cland aan België. Binnenland. Ilofnicuws. De Koninklijke familie zal 3 Mei het Paleis op het Loo betrekken. v De Vlootwet. Naar de Residentiebode uit parlementaire kringen verneemt, heeft het rapport van de Vlootwetcommissie bij de verschillende partijen ter rechterzijde tot teleurstelling aanleiding gegeven Men achtte de moeilijkheden voor onze marine door dit rapport eerder vergroot dan verkleind en een oplossing van het vlootvraagstuk verder dan ooit. In verband met de zeer ernstige financiecle bezwaren der commissie wees men het blad op de uitlating van den minister van financiën, in d<3 Eerste Kamer gedaan op 11 Aprilj.l., waar bij hij zeide, dat het oogenblik bedenkelijk dicht bij is, dat wij, met het oog op onze hooge belas tingen, het huidige deficit en het dalend natio naal inkomen, het mes, ook in de militaire uit gaven, heel diep moeten zetten, veel dieper, dan wij thans mogelijk achten. Nederland en Erankrijk. B. T. A. meldt uit Parijs, dat de minister voor de bevrijde 'gebieden, Reibel, vergezeld van den Ned. gezant, jhr, dr. Loudon, lieden het dorp les Eparges, dat met behulp van een Ned. fonds is herbouwd, zal openen. De textielstaking. De Federatie en de Neutrale Vereeniging van Texticl-arbeiders hebben een conferentie aangevraagd bij de Fabrikantenyereeniging om tot oplossing van het conflict te komen. In een vergadering van de R.K. organisatie St. Lamber- fcus heeft zich een groot aantal leden bereid ver klaard den arbeid te hervatten, zoodra het hoofd bestuur hiertoe het sein geeft. Gebedsactie. Het bestuur van den Dioc. R.K. Vrouwenbond in het Aartsbisdom beeft het initiatief genomen, tot het doen ontplooien van een internationale „Gebedsactie" om te komen tot een algemeene verzoening dér volkeren. ILK. Sanatorium. Het landgoed De Denneheuvel te Wassenaar belegen aan de Eikenlaan, is gekocht om inge richt te worden tot een R.K. sanatorium. De verpleging der patiënten zalworden toevertrouwd aan Duitsche geestelijke zusters. Eerste R.K. Vrouwenlanddag. In Juli van dit jaar zal de eerste Nederland- sche R.K. Landdag voor vrouwen worden ge houden en wel te 's-Hertogenbosch. Nederlandsch fabrikaat. Het dagelijksch bestuur van de Algem. R.K. Werkgeversvereniging heeft, naar de R.K. Werkgever meldt, aan het Doorluchtig Episco paat in Nederland verzocht, dat de geestelijke overheid bij bestellingen de voorkeur zal geven aan Nederlandsch fabrikaat, ook wanneer het inheemsche product wat duurder is, dan een buitenlandsch product. Het meent, dat voor de geestelijke overheid als motief hiervoor vooral zou kunnen gelden, dat voor de betrokken arbei ders en hun gezinnen naast materieele ellende ook godsdienstige en zedelijke gevaren aan gedwon gen Werkloosheid verbonden zijn. Dc de Ruytermcdaljc. In een plechtige bijeenkomst te Amsterdam heeft gisteren het bestuur van de stichting Fonds voor de de Ruyter-medalje, deze medalje aangeboden aan de Noord- en Zuid-Holl. Hed- dingmaatschappij en aan de Zuid-Holl. Mij tot redding van schipbreukelingen. Prins Hendrik had zich bij deze plechtigheid doen vertegenwoordigen door zijn adjudant, kapitein jhr. Laman Trip. Voorts waren onder de genoodigden de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. jhr. A. Roëll en ver schillende. vertegenwoordigers van reederijen. Faillissementen. Volgens mededeel ing van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 27 April in Nederland uitgesproken 61 faillissementen tegen 52 fallissementen m dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 April 1J~3 lob- faillissementen tegenover 863 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Gemeenteraad. Werkloozenzorg. 8. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Schiedamsehen Bestuurdeis- bond om hun College te machtigen aan de Werk- loozen en aan de arbeiders werkzaam bij de werkverschaffing in de maand April een exlia- uitkeering te verstrekken ten bedrage van het loon over een week berekend. B. en W. stellen voor op liet verzoek afwijzend te beschikken. De heer Dinkelaar zegt, dat er voor den S.B.B. wel reden was om bovenstaand voorste! te doen, vooreerst om den fcreurigen toestand, waar in de werkloozen verkeeren en ook omdat in den Haag eveneens een dergelijk voorstel is inge diend, waarop tot heden nog geen beslissing is gevallen. Spr. stelt het op prijs, dat. B. en W. zoo gauw van antwoord hebben gediend, waar lvij had het meer op prijs gesteld, als B. en W. met dat antwoord hadden gewacht, totdat de defini tieve uitspraak over het. Haagsche voorstel zou zijn gedaan. Spr. weet, dat 't met de gemeent.e- financiën slecht staat (zonder Rijhshulp kan de gemeente niets), maar met de werkeloozen- gezinnen staat het nog slechter en daarom doel, spr. het voorstel, om nog met de beslissing over het S.B.B.-verzoek te wachten, totdat in den Haag de beslissing is gevallen. De heer Go 11 merkt op, dat hel weer het oude liedje is eerst polst men altijd papa m dt n Haag en regelt zich dan naar hem. 't Valt spr. op, dat er voor de werkloozen nooit geen geld is, terwijl dit wel royaal wordt uitgegeven voor militairisme, het komende jubileum van „Mevr. v. Mecklenburg" enz. Men meent zeker, dat er door rijk en gemeente reeds genoeg vooi de werkloozen is gedaan en B. en VV. schijnen hier mee in te stemmen, en verschuilen zich achter den rok van den minister. Ten slotte ondersteunt spr. het voorstel van den heer Dinkelaar. DE LEVER'5 ZEEP MY foa^VLAARDlNGEtt Wetli. Ho uiman ageert tegen den heer Collé, die B. en W. er van wil verdenken, dat ze voor de Werkeloozen niets doen.Weth. bicngt hem in herinnering, dat liier bij Werkverschaffing ƒ23 ƒ24 per week Wordt betaald, wat in menig be drijf verschillende arbeiders niet eens meer ver dienen. En deze laatste moeten Wel belasting be talen, de eerste niet. Om den slechten financiee- len toestand, besluit Weth., is het de gemeente onmogelijk nog meer steun te geven. Dit is de vaste overtuiging van de mecrderfiei'^van B. en W. Weth. v. Vel zen meent, dat uit uitstel van de beslissing niets Wordt geboren. Zou in den Haag gunstig over het gedane verzoek beslist worden, dan nog betaalt het rijk de onkosten niet en de lasten komen dus op de gemeente, die geen geld daarvoor heeft. Dit is ook aan den minister gezegd en men kan dus later niet terug komen en zeggen, dat men wel geld heeft. Derge lijk optreden noemt weth. een bewijs van finan cieel wanbeleid, uitstel van beslissing zou dus Opwekking bet.eekenen van niet te vervullen verwachtingen. De heer Collé; Dan was het ook niet noodig geweest den minister eerst te Vragen (voorzit ter: voor dit geval is de minister ook niet ge vraagd). Toch vindt spr. in weth. v. Velzen's woorden geen motief, om van mecning te'veranderen. De heer Dinkelaar ook acht wachten toch beter of dan het voorstel in zijn geheel aangenomen moet Worden, is dan nog altijd na der te bezien. Zijn fractie staat op het standpunt dat er Wat gedaan moet worden. Zij die f pi15 verdienen moeten op de eerste plaats worden geholpen, elkanders lasten moet men leeren te dragen. Uit een vraag van den heer Kavelaars wordt thans duidelijk, dat het verzoek in den Haag door den minister reeds werd verworpen, waarom men thans een beslissing van de Kroon Wil uitlokken. Het voorstel-Dinkelaar wordt hierop met 10— 12 st. verworpen. Voor stemmen mevr. Koeten Ooms en de heeren de Bruin, Dinkelaar, vd. Schalk, Ilijman, J. M. v. Pelt, Korpel, v. d. Hoek, Collé, v. d. Tempel. Tegen stemmen de heeren Houtman v. Velzem Boddeüs, Evers, Kavelaars, Schreuder, L. v. Pel,t Slavenburg, Scheïfers, Swartjes, Brounts, v. d. Most. De heer Dinkelaar verklaart hierop na mens zijn fractie niet. met het prae-advu s van B. en W. accoord te gaan er is voor de werkeloozen nog niet genoeg gedaan. Weth. v. V c 1 z e n komt hiertegen in verzet en zegt dat Schiedam voor zijn werkloozen bijna de hoogste som aan uitkeeringen van 't geheele land geeft. Steeds hebben B. en W. alle mogelijke voor hen .gedaan, de gemeente kan ech ter nu niet meer doen en daarom herhaalt weth. nogmaals, dat uitstel bedrog zou zijn geworden. De heer Dinkelaar: Hier is geen kwestie van kunnen maar van moeten en wat, moet, kan altijd. Straks bij de feesten is er wei weer geld, voor de politie ook, pompstation enz. Als het geld er moet zijn komt het er. Weth. II o u t m a n Voor de werkloozen gaat het om een millioen en dat kan de gemeente niet geven. De Voorzitter: jVIen moet redelijkblijven. Weth. de Bruin verklaart zich niet eens met de meening van de meerderheid van B. en NIEUWE SCHIEDAMSCHE COUR i T //m Y\\ A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1