mvmwmW Mniili ili iPi' V.RoSSEM'S W. maar wil toch erkennen, dat 't College op grond van de crisisregeling voor de werkloozen steeds alles heeft, gedaan, wat het kon. Hier geldt het echter weer iets anders, gevallen van armoe de, harde armoede komen hier voor en daarom is het zoo jammer, dat Hinkelaars voorstel werd verworpen. Toch blijft de vraag van pas of nu niet iets buiten de crisisregeling om gedaan moet Worden b.v. verschaffing van kleeding 7.00als een particulier comité in Dordt en Rotterdam reeds doet. Weth. meent, dat men hier van particulieren niet veel meer kan verwachten waarom liet rijk en anders de gemeente maar moeten bijspringen. Hij kan zich niet voorstel- lonl dat de laatste cent in de gemeente-kas al weg is, anders gaf men toch geen geld voor burger wacht. enz. t Prae advies van B. en W. hierop in stem ming gebrach.t, Wordt met 15-7 st. goedgekeurd. Voor stemmen de heeren Boddeüs, v. Velzen, Houtman, Evers, Kavelaars, L. v. Pelt, Schrcu- dcr, v. d. Most, Slavenburg, Schcffers, Swartjes, Brounts, v. d. Tempel, v. d. Schalk, Hijman. Tegen stemmen mevr. KoetenOoms en de heeren de Bruin, v. d. Hoek, Dinkelaar, Korpel J. M. van Pelt, Gollé. Wordl vervolgd). Stads- ©ia Gewestelijk Nieuws. Raadsverkiezing. De nummering der candidatenlijsten voor de a.s. verkiezing van leden voor den gemeenteraad heeft Zaterdag met het volgende resultaat plaats gehad Boddeüs A. R. 1. Vreeswijk S.D.A.P. 2a. De Bruin S.D.A.P. 2b. v. Egmond Comm. 3 v.d. Schalk V.B. 4. v. Velzen R.K. 5 De Jong 6. Hijman, V.D. 7. Slavenburg C-H. 8. Collé S.P. 9. Verjaardag Prinses Juliana. Ter gelegenheid van Prinses Juliana 's veer tienden verjaardag zond het gemeentebestuur heden het volgende telegram. Aan H.M. de Koningin en Z.K.Il. den Prins der Nederlanden. Het gemeentebestuur van Schiedam biedt op den verjaardag van H.K.TI. Prinses Juliana eer biedig zijn gclukwenschen aan. de Burgemeester A. J. Gijsen. De Orajovereeniging verzond het volgende H. M. de Koningin, 's -Gravenhage. De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana eer biedig gclukwenschen aan. Montfoort, Voorzitter. Jubilé. Heden op het feest van de H. Catharina van Siëna viert Mej. Elize Rebers haar zilveren jubilé als lid van den Naaikrans „De H. Catharina." Van verschillende zijden mocht de jubilaresse, die zich ook op ander kerkelijk gebied steeds zoo Verdienstelijk maakt, hartelijke belangstelling ontvangen, Welke zich o.m. ook uitte in het aan bieden van bloemen en een prachtig kruisbeeld. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commisasriaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags gouden dameshorloge in armband (eenige jaren- geleden gevonden) zakmesje, sleutel, bruin kin derschoentje, ceintuur, sleutel, kinderhalsket- tinje, leeshoek, knipmes, roeiboot, Grieksch studieboek, oliespuitje, rijwielbei, portemonnaie. Bij vinders zakmesje, A. Verkoelen, Groen- weégje 24 ring met sleutels, J. de Rond, Hoofdstraat 171/18; postduif, P. v. Harmeien, Rott. dijk 168 hond, L. Kers, Nieuwstraat 4 R.K. Kerkboekje, A. v.d. Zouwen, Vriendschap straat lb cartonnen doosje met inh., J. v.d. Brink, Rozenburgerplein 6a wit keeslrondje, P. Wijntjes, Rott. dijk, 51 dameshorloge met armband, halsketting enz., J. Nieswaag,- Veen- lantstraat 23 wiel van kinderwagen, J. v. Zwet, Zwartewaalschestraat 8 foto van een kind, J. de Jongste, Ged. Broersvest 2/18portemonnaie met inh., J. Veld, Mathenessestraat 3 alpacca beursje met inh. L. Verberne, St. Liduinastraat 70 b dameshandschoen, J. Stoffels, Ouddorp- scheslraat 23b postduif, v. Pelt, Voornesche- straat 32 portemonnaie met inh. B. v.d. Hoek, Fabristraat 42 gouden oorknop, H. den Brinker, Anth. Muijsstraat 26 boven. Onze oud stadgenoote mej. J. Scheuer ma n, gediplomeerd zieken- en kraamverpleegster, thans werkzaam in het ge meente ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotter dam is benoemd tot wijkverpleegster voor de Hofkens-stichting te Zwartewaal, Ileenvliet en Geervliet, standplaats Zwartewaal. UIT ROTTERDAM. Valsehe bankbiljetten. De commissaris van politie in de eerste af- deeling waarschuwt belanghebbenden, dat een grool aantal valsehe bankbiljetten van 10. in omloop zijn gebracht. Zij zijn goed nagemaakt. Het eenige verschil is, dat aart de voorzijde rond den zandlooper meer streepjes zijn dan op de echte biljetten. Ook is de kleur veel donkerder. Aan de achterzijde is de 1 van de 10 rond en op de echte biljetten hoekig. Gemengd Nieuws. V e r d r 0 n k e n. Te Wijhe werd Zaterdag in een kolk het lijk gevonden van Mej. Boers uit Zwolle, vroeger te Wijhe woonachtig. Gebleken is, dat zij Vrijdagvond met den laatsten trein uit Zwolle naar huis was gekomen. De inbraak in het Postkantoor. Naar de „Asser Crt" verneemt, is de moeder van een der verdachten, D.L., die enkele dagen geleden in verhand met de inbraak in h l post kantoor te Steenwijk werd gearresteerd. Vrijdag avond te Rarger-Oosterveld in hechtenis geno men en naar Emmen overgebracht. Valsehe banderolles. De belasting commiezen te Groningen hebben twee personen uit de provincie aangehouden, die in Duitsch- land nagemaakte banderolles trachtten te ver- koopen. De banderolles weken eenigszins van de echte af. El eet ra. Donderdag werd het paard van den veehouder R. te Jisp aan den kanaaldijk (gem. Purmerend) door een neerhangenden electrischen draad gedood, B. zelf werd door den stroom, welke geleiding vond langs de leidsels, achterover geworpen, doch bekwam overigens geen letsel. Overreden. Vrijdagavond is te Gelder- malse n het zevenjarige zoontje van den heer A. V. door een auto overreden en gedood. Moordaanslag. Uit Oud-Gastel wordt aan de „Grondwet" bericht, dat nabij de Goor- kens aldaar Donderdagavond omstreeks half negen ten huize van H. Schrouwer op dezen een moordaanslag heeft plaats gevonden, welke gelukkig is mislukt. Juist in die omgeving'op surveillance, hoorden de rijksveldwachter v.Mol en de gemeenteveld wachter Roebroeks kindergeschrei, gevolgd door drie revolverschoten. Op onderzoek gaande vonden zij Schrouwen gewond in zijn woning in het bijzijn van diens vrouw en negen kinderen. Als dader van den aanslag werd P.L. die bij de politie ongunstig bekend staat genoemd, die intusschen het hazenpad gekozen en zich in Goorkens verscholen had. Den beiden politiemannen mocht het na eenigen tijd zoeken gelukken den verdachte te vinden, en, niettegenstaande hij zich met de revolver gewapend te weer stelde, in te rekenen. Aardappelenovervloed. Uit Kerk- driel bericht men ons dat er thans in den Bom- melerwaard nog 30.000 mud aardappelen onver kocht ligt. De boeren krijgen nog geen 4 cent per K.G. Noodlottige drukte. De finale-voet- bal-Wedstrijd oin den Eng. Gup. is Zaterdag gespeeld en Werd gewonnen door Bolton Wande rers met 20. De opening van het geweldige nieuwe Stadion te Wembley, die naar men verwachtte, op een schitterende wijze zou plaats hebben, doordat er de Gup-final zou worden gespeeld, is geheel en al bedorven door de meest zonderlinge incidenten. Dit stadion is gebouwd voor 125.000 toeschou wers en het had eindelijk groot genoeg moeten blijken om de groote menschenmassa, die de Gup-final Wenschte te zien, te kunnen omvatten. Blijkbaar had men de ruimte wat overschat en daardoor heeft de wedstrijd zich gekenmerkt door onbeschrijfelijken chaos. De aftrap was op drie uur bepaald. Een uur voor dien tijd waren er reed 90.000 toeschouwers op de groote tribunes aanwezig. Toen reeds bleek, dat de staantribunes on voldoende waren om de geweldige menigte, die nog binnenstroomde te bevatten. Ofschoon er overal ordemaatregelen waren getroffen en daar voor 3000 man politie waren gerequireerd, slaag de de menschenmenigte er in, de afzettingen te verbreken en stroomde het speelterrein op. Aanvankelijk slaagde de politie er in, de voor- waartsche beweging van het publiek te stuiten, maar toen het publiek op meerdere plaatsen de afsluitingen verbrak bleek dat verder onmogelijk. Inmiddels had een groot deel van het publiek zich naar de bovengalerijen begeven en verschaf te zich daar toegang tot de overdekte tribunes.De ijzeren hekkendie de toegangen afsloten, werden half vernield en uit de hengsels gelicht. Er heerschte toen een volslagen chaos. Het bleek onmogelijk, om den Wedstrijd om drie uur te doen aanvangen. Toch de bereden politie aanrukte, slaagde men er in, na drie kwartier hard werken, het speelterrein weer vrij te maken van toeschou wers. De politie vormde een cordon rondom het terrein en dreef de menschen zoover terug, dat zij niet meer over de kalklijnerx kwamen. In het gedrang zijn Wel 900 menschen gewond of vielen in zwijm. Het Roode Kruis had daardoor handen vol Werk. l, Dure suiker. Zaterdag is te Baltimore een koopersstaking begonnen als protest tegen de hooge suikerprijzen. Deze staking zal zich waarschijnlijk uitbreiden, in verband met de medewerking van de 300.000 leden van de „Civil Federation of Women Clubs", over geheel de Vereenigde Staten. In een resolutie van de „Maryland Federation of Women Clubs" wordt de boycott uitgesproken over suiker en suikerproducten, met uitzondering van absoluut noodzakelijke artikelen, totdat de prijs zal zijn gedaald tot een normaal peil. Suiker Wordt op het oogenblik in den detail handel te New-York verkocht tot 10 12 dollar cents per pond, hetgeen 50 hooger is dan eenige Weken geleden. Cuba ruwe suiker wordt verkocht tot 8.28 dollar-cents, terwijl de prijs gedurende f JjEsApP1**^^ ;(0 cent per half ons, 9 de maand Januari 5.34 was en een jaar geleden 3.86. De staking der m i d i n e 11 e s. Er- is nu een accoord getroffen tusschen de Werk gevers in de Parijsche modebedrijven en de vrou welijke leden der betreffende vakvereeniging, maar niet met de dames, die behooren tot de C. G. T. Om een snelle oplossing mogelijk te maken, besloten de patroons de uitsluiting op te heffen en hun ateliers te heropenen. Men verwachtte onder die omstandigheden, dat de staking on middellijk zou eindigen. Dat is niet het geval geweest. De midinettes loopen nog 'dagelijks trouw naar het gebouw van de Arbeidsbeurs,waar vergaderingen van staaksters worden belegd. Ze hebben bij acclamatie gestemd vóór voortzetting- der staking. Autobus-o ngelu k. Zaterdag heeft bij Londen een vrij ernstig ongeluk plaats gehad met een autobus, die op Weg Was naar Wembley, waar de wedstrijd voor de Cup-final werd gespeeld. De motorbus sloeg bij het plotseling uitwijken voor een tram om.- Vijftien personen werden gewond, van wie twee ernstig. Alle vijftien ge wonden Werden naar het ziekenhuis overge bracht, maar slechts de twee ernstig gewonden Werden er gehouden. Schipbreuk. Alle booten van de „Mos- samedes" op twee na, zijn thans opgepikt. Tot dusver zijn 227 van de 258 opvarenden der boot gered. Wonderbare genezing. De „Catho lic Times" maakt melding van een wonderbare genezing, welke te Holywell, waar zich de beken de bron van den H. Winefridus bevindt, heeft plaats gegrepen. Een 7-jarig meisje, Dorothy Hindloy geheeten, was met een gespleten gehemelte geboren, zoodat ze nimmer op normale wijze kon drinken, noch vaste spijzen kon nuttigen. Ze had reeds een operatie ondergaan, welke echter geen verbete ring gebracht had en zou binnenkort weer ge opereerd Worden. Zij hoorde echter van de wonderbare bron van St. Winefridus en vroeg haar moeder, dat zij naar Holywell zou mogen gaan. Zij vertrouwde er vast op, dat zij door de voorspraak van den heilige zou genezen. Met haar moeder bezocht zij de bron en ge bruikte daar een Weinig van het water. Thuisgekomen zeide zij, dat zij voelde, dat haar gehemelte nu gesloten was en dat ze daarin geen holte meer bespeurde. Zij leverde het bewijs daarvan door den vol genden morgen bij het ontbijt een kop thee te gebruiken, met hetzelfde gemak, als elk normaal kind dit kan doen. Bij onderzoek bleek, dat de huid over de holte in het gehemelte scheen te zijn heengegroeid, hetgeen door twee dokters geconstateerd werd, terwijl een tandheelkundige, die haar mond nauwkeuriger onderzocht, verklaarde, dat ook het harde gedeelte van het gehemelte zich geheel gesloten had. Het kind kan nu op normale wijze eten en drinken. Ernstig aut 0-0 n g e v a 1. Een zeer ern stig automobielongeluk heeft gister bij Bradford plaats gehad. Een huurauto waarin zeven per sonen gezeten waren, reed met groote snelheid een helling af en kwam in botsing met een paal van de electrische geleiding. De botsing was zoo geweldig, dat het voertuig letterlijk in stukken sloeg. De zes passagiers en de chauffeurs werden allen over den weg geslingerd Toen toeschouwers te hulp snelden, waren reeds twee der ongelukk-i- gen dood, terwijl een der anderen zoo ernstig gewond was, dat hij kort daarna stierf. De overi ge vier inzittenden, die het leven er hebben af gebracht, zijn allen min of meer ernstig gewond, doch niet levensgevaarlijk. Allen waren arbeiders die terugkeerden van een voetbalwedstrijd. Een ander motorongeluk had vandaag in Ierland plaats, nabij Belfast tijdens een wed strijd in het heuvel-beldimmen tusschen motor wielrijders. Een van de deelnemers overreed een der toeschouwers.De man was onmiddellijk dood. De aanrijder bekwam slechts lichte verwondin gen. De onveilige grens. De politie te Aken heeft Zaterdag de hand weten te leggen op een bende roovers van 17 tot 23 jaar, die in den laatsten tijd het Nedeilandsch-Duitsche grens gebied onveilig heeft gemaakt door haar dief stallen. Vijfentwintig van deze jeugdige misda digers zijn reeds aangehouden. De bende, die vaak in groepen verdeeld te werk ging, hield zich in hoofdzaak bezig met winkeldiefstallen. Eeni gen hunner gingen dan een winkel binnen en terwijl een tweetal den winkelbediende aan den praat hield, sloegen de anderen hun slag en stalen alles, dat maar voor de hand lag. Botsing. Gisternamiddag is bij Goch een auto uit Neuss op een spoorwegovergang met een Belgischen trein in botsing gekomen. Van de vij f inzittenden Werden twee onmiddellijk gedood terwij! twee andexen zoo zwaar werden gewond, dat zij spoedig daarna overleden. De herdenking van Pasteur. Van 24 tot 28 Mei zal te Parijs de herdenking plaats hebben van den honderd-jarigen geboor tedag van Louis Pasteur. De leidsche universi teit zal bij deze plechtigheid vertegenwoordigd worden door den rector magnificus prof. dr. L. van Itallie en prof. dr. D. A. de Jong. Laatste Beriehleia. Brand. Men meldt ons heden uit Alkmaar: De twee belendende perceelen van O. Finken- siepers mode-magazijn, zijn gister totaal uitge brand De oorzaak is onbekend. Internationale bijeenk omsf Op 23 Mei a.s. zal te Berlijn een conferentie plaats hebben tusschen vertegenwoordigers van de internationale transportarbeidersfederatie en het al-Russische verbond vantransportarbeiders, spoorwegarbeiders en andere werklieden over de noodzakelijkheid en mogelijkheid van een gemeerischappelijke actie van alle landen ter bestrijding van het steeds dreigende oorlogsge vaar en tegen de bedreiging van de arbeiders beweging door het fascisme. Dc conferentie, die waarschijnlijk van groote bêteekenis zal zijn voor de verdere ontwikkeling van den gezamenlijken strijd der transportarbeiders zal twee of drie dagen duren. De texliel-slaking. Men meldt ons uit Almelo Hedenmorgen heeft men een poging gedaan om de staking tp breken.Ondanks het feit,dat de uitsluiting hedenmorgen in werking trad werden de fabriekspoorten opengelaten. Van de R.K. en Ghr. georganiseerden hadden zich een kleine groep arbeiders verzameld die genegen waren de fabrieken binnen te gaan. Waarschijnlijk was dit bekend geworden en hedenmorgen stonden talrijke stakers voor de fabriek. Een 25 tal leden van Sint Lambertus en Unilas gingen naar bin nen doch geen der andere arbeid.erfe volgde. Bij het geheele conflict zijn thans ongeveer 2500 arbeiders betrokken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 27 April 30 April Londen11 86x/4 11.855/s Berlijn -0.0088 -0.008 Parijs - 17.15 - 17.29 Belgis- 14.84 --14.88 Zwitserland - 46.671/2 - 46.35 Weenen - 0.003/"8 - 0.0ü3/a Kopenhagen - 48.- 47.70 Stockholm - 68.35 - 68.45 Ghrirtiania- 43.75 - 44.35 Amerika - 2.5515/18 - 2.56 Madrid- 39.15 -39.08Va Milaan- 12.621/, -12.57V» WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 27 April 30 April. Londen.11.863/, 11.85'/, Parijs- 17.20 - 17.35 Brussel - 14.90 - 14.921/, New York- 2.55V2 - 2.56 Berlijn0.0088 V4 - 0.008 Zwitserland - 46.75 - 46.35 Stockholm - 68.35 - 68.50 Kopenhagen - 48.05 - 47.85 Ghristiania - 43.85 - 44.40 Weenen - 0.0036 - 0.0036 Telegrammen, UITGESTELD. BERLIJN, 30 April, (draadloos) De conferen tie der minister-presidenten is tot morgen uitgesteld. VERBODEN. BERLIJN, 30 April (draadloos) De Beiersche regeering heeft de 1 Mei-optocht verboden. DUITSCHLANDS ANTWOORD. BERLIJN, 30 April (draadloos) De Duitsche nota met nieuwe voorstellen in verband met de rede van Curzon, zal naar alle waarschijnlijkheid, in den nacht van Woensdag verzonden worden, en zij zal zoowel te Londen, Parijs en Brussel, als te Washington tegelijkertijd medegedeeld wor den. DUITSCHLAND EN AMERIKA. BERLIJN, 30 April (draadloos) Kardinaal Faulhaber Werd volgens een telegram uit Wash ington door pres. Hax-ding ontvangen en besprak met hem den toestand in Duitschland. Kerknieuws. Na driehonderd en vijftig jaren. (1573 1923.) De Bissch. Commissie van O. L. V. ter Nood, het navolgend schrijven richtend aan de Z.Z.E.E. Heeren geestelijke leiders *der Bedevaarten naar Heiloo, vertrouwt dat de talrijke vereerders van O.L.V. ter Nood in liet geheele land, die geen gelegenheid hebben om ter beevaart te gaan naar O. L. Vrouw's Heiligdom in Kennemerland, toch gaarne een grooter of kleiner offertje zullenwillen schenken voor het in bedoeld schrijven vermeldde sympathieke doel. Zij gelieven hun bijdrage daarvoor, onder ver melding „Votiefkapelletje O. L. V. Visitatie" bij voorkeur aan den Secretaris-Penningmeester der voornoemde Commissie te willen zenden Het aangehaalde schrijven luidt Z. Eerw. Heer. De Bisschoppelijke Commissie van O.L.V. ter Nood, beleefd uw aandacht vragend voor haar hier bijgevoegd Jaarverslag over 1922, is over tuigd dat Z. Eei'W. het zal toejuichen daaruit te vernemen, dat zij besloten heeft om op ons Bedevaart-tex-rein, zoo mogelijk nog dit jaar, een votief-kapelletje te stichten, toegewijd aan het titelfeest der Devotje tot O.L.V. ter Nood, „Maria-Visitatie", vooral om de navolgende reden De dankbaarheid aan God verschuldigd voor den bloei van het H.R.K. Geloof in ons Vader land, dat men voor 350 jaren, xnede door de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2