Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHtEDMM EN OMSTREKEN* FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 2 Mei 1923. No. 13630. BuieauKOEMARKT 4. Telefoon Inie?eomrmumal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën?, 1—5 regais 1.75 eike regei daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 1 Mei-dag. Hoeveel foode 1 Mei-vieringen zijn er nu al geweest en telkens knetterde er dan in optochten en bijeenkomsten het met alle middelen aan geblazen vuur voor de socialistische idealen socialisatie, ontwapening enz. Ook gister was het natuurlijk Weer het oude liedje, dat nu zoo langzamerhand afgezaagd begint te worden, vol onopgeloste disso nanten zit en de vaste beweging naar het einde is kwijtgeraakt of beter gezegd, deze nooit heeft gehad. Luistert slechts naar het Mei-manifest van dit jaar van de I.V.V. „De eerste Mei 1923, zegt'to.m.,moet de-krach tigst mogelijke uitdrukking worden van de ont waking en de toenemende bewustwording der internationaal georganiseerde arbeidersklasse. De lasten van het heden, de gevaren van een nieuwen Wereldbrand, moeten, verre van ons terneer te slaan, het geloof in ons doen opleven, de geestdrift en de manhaftigheid, die het ge heim vormen van onze overwinning op de mach ten der onwetendheid en verdrukking. Het gevaar dreigt, de actie moet dus krachtiger Worden. De nationalistische, imperialistische en mili taristische kliek droomt van nieuwe menschen- slachtingen, die voor hen nieuwe overwinningen zullen brengen ten koste van de vrijheid der volkeren. Moge de krachtige stem der arbeiders klasse dit schaamteloos streven te schande maken. De arbeiders willen vrede in den arbeid, ont daan van alle dienstbaarheid, de onafhankelijk heid van alle vereende volkeren, ten bate van een bëtere toekomst van de menschheid. Moge deze eerste Mei-dag een schitterende demonstratie zijn van dezen wil, die berust op rede en op recht. Mogen op dezen traditioneelen feestdag de arbeiders van alle landen hun vasten wil toonen, de huidige samenleving van uit buiting, onrecht en onderdrukking te herschep pen in een wereld van geluk en vrede." Hoort men nu niet direct de wanklanken, die in deze van groote woorden schuimende zinnen schuilen Men spreekt van geluk en vrede en even behoeft men de kranten maar na te gaan, of men stoot op onlusten, botsingen, die op 1 Mei zijn geschied en zelfs Weken van te voren wordt de gegronde vrees geuit, dat de 1 Mei-dag wel niet zonder incidenten zal afloopen. Wil men nog grooter contrastIn ons land gaat het er geluk kig bij deze „viering" nog al kalm naai toe, dank zij de „burgerlijke" orde-bewaring, maar o Wee, wanneer deze eens niet zoo goed geregeld ware, 't zou inderdaad een „roode" viering worden. Ook in onze stad ging alles kalm zijn gang, bijzonder kalm, de tocht van gistermorgen maak te tenminste al een allertreurigst effect. En toch zal men vanavond Weer in'de „Voorwaarts" kunnen lezen, dat het succes en het, enthousiasme dengeheelen dag enorm zijn geweest.Overdrijven, geweldig overdrijven, om geen ander w'oord te gebruiken, ligt* zoo in. haar lijn, dat het bijna een tweede natuur is geworden. In verband hiermee is ook interessant haar bericht over de bekend making van den voetbal-match van Zondag correct en vlug was de berichtgeving der „Voor waarts" geweest, terwijl een ontzaglijke menigte het resultaat had staan te bewonderen, sommigen zelfs induidelijk-sprekende teekenen. De waar heid is echter, dat, terwijl de eind-uitslag reeds lang in de stad bekend was (dank zij onze draad- looze installatie), de „Voorwaarts" eerst den rust-stand wist te geven. 't Is toch wel een veeg teeken, als men met dergelijke „oppomperij" het leven er in moet houden. 96 Buitenlamlseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De directeur Krupp von Bolden und Ilall- bach is gistermorgen door en Fransche bezet ting sauotoriteiten gearresteerd. Hij was voor de derde maal door den rechter van instructie bij den Franschen krijgsraad gedagvaard om over de incidenten voor de Krupp-fabriek eenige verklaringen af te leggen. Tot dat doel had hij zich van Berlijn naar Essen begeven. Na een kort verhoor werd hem door den rechter van instructie medegedeeld, dat hij zich als ge arresteerd moest beschouwen. Hij wordt er van beschuldigd, den militairen autoriteiten geen voldoende uitleggingen te hebben gegeven van de incidenten op den Zater dag vóór Paschen, waarbij zijn verantwoordelijk heid betrokken zou zijn. Flij is in de militaire gevangenis te Werden opgesloten. Het proces tegen de Krupp-directeuren zal Vrijdag en Zaterdag plaats vinden. De Duitsche regeering heeft na onderhandelin gen met, verschillende mogendheden, welke niet aan de bezetting van het Roergebied deelnemen, eeij regeling getroffen, volgens welke het, even tueel met goedkeuring van den rijkscomniiss- saris voor den in- en uitvoer, aan in Duitsch- land gevestigde firma's geoorloofd is, op grond van vóór 2 Februari 1923 gesloten handels contracten waren te leveren en in ontvangst te nemen, ook wanneer de buitenlandsche con tractanten zich in verband met den in- of uitvoer tot de bezettingsautoriteiten hebben gewend. Aan de principieel afwijzende houding van Duitschland ten opzichte van de Fransche in- en uitvoerbureaux en aan het algemeen ver bod voor in Duitschland gevestigde firma's, verzoeken tot deze bureaux te richten, wordt door deze uitzondering niets veranderd. Dora's voeten trippelden bij tusschenpoozen, alsof zij de lustige muziek al hoorde Anna Ker ner sprak van „contre danses," of zij op een kost school in Frankrijk was geweest, en gluurde daar bij even naar den heer Merlé, wiens fijne toon, hoffelijke manieren en voornaam voorkomen al mijne vriendinnetjes bekoorden. „Ik mag als bevoorrecht cavalier toch ook op een dansje rekenen vroeg hij. Voor oninge- wijden had hij zijne feestelijke stemming weer herwonnen voor mij echter keek zijne afgetrok kenheid zoo nu en dan daar doorheen. „Waar Werkt Wolfram gewoonlijk op het slot?" ver volgde hij zachter. Ook aan dezen kant had hij zorgvuldig alle ramen opgenomen. „Gewoonlijk op de bibliotheek. Ach, ik vrees, dat hij niet meer zal komen. Het zal hem pijnlijk vallen. In de kerk, ja, dat ware iets anders geweestmaar hier"en mijn oog dwaalde de vroolijke paartjes en troepjes langs. „En daar bij Wolfram is zoo bescheiden 1 Zijne mooie kleeren zullen hem ook gehinderd hebben." bod vaii 30 milliard, zal het de draagkracht van Duitschland dienen vast te stellen. De waarborgen voor de internationale leening zouden o.m. zijn, dat het rijk bereid is buitenge wone Wetten uit te vaardigen om het Duitsche bedrijfsleven te verplichten de noodige credieten te verleenen, waaromtrent onderhandelingen geopend zijn. De ontruiming van de Roer maakt ook een punt uit van het aanbod van de Duitsche re geering, welke de hoop koestert, dat de ont ruiming zal geschieden, zoodra de onderhande lingen afgeloopen zijn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het comité der vredesconferentie heeft zich gistermorgen bezig gehouden met het statuut der vreemdelingen in Turkije, de bevoegdheid der Turksche rechtbanken en de vestiging van weldadige en godsdienstige instellingen in Turk- kije. Generaal Pellé heeft gistermiddag Ismet Pasja tot een déjeuner ten zijnent uitgenoodigd. Na het déjeuner hadden beiden een conferentie onder vier oogen, welke vier uur duurde. Over den inhoud van hetgeen werd behandeld is nog niets bekend. De „Daily News"-correspondent te Cairo meldt, dat volgens berichten uit Noord-Syrië de Franschen bezig zijn, troepen over te brengen in de richting van de grens van Gilicië. De Fran sche plaatselijke autoriteiten zijn niet in staat, de berichten te bevestigen, maar van verschillende kanten in Syrië wordt vernomen, dat er teekenen van opwinding zijn bij de grens in Cilic.ië, daar de Turken er sedert de hervatting van de confe rentie van Lausanne opvallende troepenver plaatsingen hebben doen geschieden. IIET HERSTEL. Aan de bladen te Berlijn wordt gëmeld, dat gistermorgen van tien uur af de partijleiders door den rijkskanselier met den stand van zaken op de hoogte werden gesteld, en wel het eerst de sociaal-democraten, om elf uur de Duitsch- nationalen en om twaalf uur de burgerlijke ar beidsgemeenschap. Gistermiddag drie uur had een bespreking plaats tusschen den rijkskanse lier en de minister-presidenten en staatspresi- den der afzonderlijke landen. Hedenochtend zou aan alle geallieerde re geeringen de Duitsche nota overhandigd wor den. De vertegenwoordiger van het Zwitserse!) telegraafagentschap te Berlijn verneemt het volgende over den inhoud van hetDuitsche aan bod Het Rijk biedt den geallieerden 30 milliard gouden mark aan, alle betalingen in natura in begrepen. Van dit bedrag, dat als het uiterste van -Duitschland's draagkracht beschouwd Wordt, zouden 20 milliard onmiddellijk vlot gemaald, worden door middel van een internationale lee ning, van de overige 10 milliard 5 na vijf jaar en de 5 overige drie jaar. later. De renten, de amor tisaties, inbegrepen, zouden 1.2 milliard bedra gen. Dit bedrag zou van de leening afgetrokken worden, zoodat, als deze geheel volteekend werd, 15.2 milliard onmiddellijk ter beschikking van de entente zou kunnen worden gesteld. In geval het saldo van 10 milliard niet geheel gedekt kan Worden door een internationale leening zal een scheidsgerecht uitmaken of dit bedrag betaald moet worden en hoe. Bovendien zal dit scheidsgerecht te beslissen hebben of er verdere leeningen dienen te Worden uitgegeven voor de betaling van de renten en, zoo de gealli eerden zich niet tevreden verklaren met het aan- Daaraan scheen de heer Merlé ook gedacht te hebben, en die gedachte scheen hem zeer te ont stemmen. „Juffer Albrecht, een dansje?" Het was de deftige proponent. „Margreet, de eerste polka Ik knikte toestemmend tot den dikken, goed- hartigen zoon van den Rechter. - Zoo ging het voort. Ik had dansers genoeg, toen wij Weer op het binnenplein terug waren, dat nu, geheel ontruimd en met fijn wit zand bestrooid, in een open danszaal was herschapen. Op een hooge stellage tegen het ambtshuis bliezen en vedelden de Bermensche stadsmuzi kanten hun vroolijke liedjes. Wolfram zou wel niet meer komen. Bodo had gelijk gehad hij had hierheen getrokken moeten worden even maar, om Bodo gelegen heid te geven aan allen te toonen, dat zijne vriendschap en hoogachting niet Waren vermin derd lang kon hier zijne plaats niet zijn geweest. De Heer Merlé ging op den portier af. Na een paar Woorden zag ik hem heengaan, met Vader beraadslagen, weggaan en eerst veel later terug komen. De muzikanten speelden eene statige polonaise Tegenover hun stellage aan het andere eind van het plein was een estrade voor de aanzienlijke gasten opgericht. Twee aan twee traden die thans naar buiten ieder cavalier geleidde zijne DE 1 MEI-VIERING. De 1 Mei-dag is te Milaan over het algemeen vrij kalm verloopen, hoe wel bij een aantal fa brieken de arbeiders van het werk wegbleven. Voor een andere fabriek raakten echter op tot dusver nog onverklaarbare wijze twee groe pen fascisten met elkander slaags, met het ge volg, dat een fascist en een voorbijganger wer den gedood. Een troep communistische spoorwegarbeiders deed voorts pogingen anderen te weerhouden aan het werk te gaan. De fascistische militie greep in met gevolg, dat twee communisten werden gedood en velen gewond. Behalve in Milaan, zijn ook in andere steden van Italië ongeregeldheden voorgekomen. Zoo ontploften te Napels twee helsche machines. Te Triest werden op zes verschillende plaatsen der stad bommen geworpen, waardoor aanzienlijke materieele schade werd veroorzaakt. Te Madrid hebben de socialisten, verheugd over het door hen behaalde succes bij de al- gemeene verkiezingen den 1 Mei-dag niet on opgemerkt voorbij laten gaan. Er vielen tal van incidenten voor. Op vele plaatsen werd geschoten waardoor een inspecteur van politie en een ar beider levensgevaarlijk werden gewond. Tijdens den optocht door de stad werden van tal van café's die niet gesloten hadden, de rhi- ten verbrijzeld en stoelen in brand gestoken. Ten slotte werd de menigte door bereden po litie uiteengedreven. Bij het uiteengaan van een meeting te Parijs in de rue Grange aux Belles hebben op de Place du Cornrat verschillende botsingen met de politic plaats gehad. Een agent op de fiets werd vrij ernstig door een messteek verwond. Er vonden talrijke arrestaties plaats. Te Weenen trachtte een groep communisten een bijeenkomst van nationaal-socialisten uiteen te jagen, maar kwam daarbij in botsing met de politie die als handhaafster der orde optrad. Acht agenten werden gewond ook schijnen er commu nisten gewond te zijn. Er hadden tal van arres taties plaats. Uit Warschau wordt gemeld, dat zich aldaar in verband met de 1 Mei-viering incidenten heb ben voorgegaan tusschen communisten en sociaal democraten. Hierbij werden ongeveer 50 perso nen gewond. In Beieren is de dag vrij rustig voorbijgegaan wat niet werd verwacht. Wat Hitler betreft, hij en zijn aanhangers hebben een ernstige nederlaag geleden. De nationaal-socialisten hadden zich reeds om zeven uur te Ober Wiesenfeld een voorstadje van München verzameld. Allen bij elkander genomen, waren er evenwel niet meer dan 7 a 8000 en daarom waagde Hitier het niet, zijn gisteren geuit dreigement, dat hij den demon stranten alle rooden vlaggen zou afnemen, ten uitvoer te brengen. Bovendien had de politie de wegen, die van Wiesenfeld naar de stad voer den, benevens ook de Theresienwiese afgezet. Hitier zeide tot zijn volgelingen, dat zij verrast waren en dat hij niet tegen de macht van den staat ten strijde wilde trekken. De meeste van elders gekomen nationaal- socialisten zijn in den loop van den middag alweer vertrokken. Afgezien van enkele kleine woordenwisselingen, is de orde nergens ver stoord. IERLAND. Zaterdagmorgen hebben te Dublin weer twee bomaanslagen plaats gehad, een op een seinhuis van het station Amions-Street, de ander op een lingerie-zaak van messrs Ed. Lee en Co. Bij den aanslag op het seinhuis, dat voor het grootste deel verwoest werd, werd het achterste deel van een juist passeerenden trein door de rond vliegende brokken steen en hout getroffen. Een twintigtal passagiers, meest jonge meisjes, die zich naar haar werk begaven, werden door glassplinters verwond, geen echter ernstig. In dé lingerie-zaak is een schade van ongeveer 20.000 pond sterling aangericht. Getroffen werd niemand In beide gevallen werd de ontploffing ver oorzaakt door landmijnen, welke door rebellen gelegd waren. JOEGO-SLAVIE. Aangezien Davidowifsj er niet in geslaagd is, een kabinet te vormen, heeft dc koning Pasjitsj wederom daarmee belast. allerlei, Uit LondenMen verneemt, dat Lord Gurzon zal optreden als eerste-minister tijdens Bonar Law's afwezigheid. -- Uit.Londen. Bonar Law is gister voor zijn gezondheidsreis uit Southampton naar Genua vertrokken aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Prinses Juliana". De ex-sultan van Turkije, die zich op het oogenblik te Mekka bevindt, schijnt het voor nemen te kennen te hebben gegeven zich met terwoon in Zwitserland te gaan vestigen. Uit Washington. Volgens den officieel en zegsman van het Witte Huis is president Har ding niet voornemens, voort te gaan met zijn campagne voor Amerika's deelnemipg aan het Internationaal Gerechtshof. Hij wenseht, dat de kwestie verder dóór de Amerikaansche open bare meening zal worden beslist. Uit Dublin. Jim Larkin is gisteravond te Dublin aangekomen te midden van scènes van buitengewone geestdrift. Duizenden arbeiders gingen hem te gemoet en begeleidden hen in triomf met muziek door de straten. De roode vlag werd in den stoet meegevoerd, maai de officieele arbeiderspartij boycotte de beweging. dame, Prins Wilhelm en de Vrijvrouwe voorop, Bodo en Freule Georgiana daarachter 1 een mooi paar, dat eer deed aan den smaak van de Vrijvrouwe. Jammer, dat hare plannen in duigen dreigden te vallen Ik loosde een zucht bij die gedachte. Bodo scheen dien gehoord en verkeerd uit gelegd te hebben. Eene schalke, zonnige uit drukking vloog over zijn gelaat, terwijl hij mij even toelachte. De statige optocht ging langzaam het geheele plein over en nam eindelijk plaats op de estrade. De Graaf van Strahleck naderde de Vrij vrouwe," boog, wisselde eenige woorden met haar De hofmeester snelde naar de muzikanten. Daar schertste en koosde en vleide de langzame sleepende melodie van een menuet. „Neen", zei ik tot mijn danser en trok mijne hand uit zijn arm, „dezen dans kijk ik toe. Allen deden het met mij. Het hooge paar was de treden afgedaald, stond voor de estiade de sierlijke passen en wendingen begonnen ce j fijne deftige Graaf van Strahleck en de vorstelijke Vrijvrouwe gleden elkaar voorbij en neigden en troffen samen en zweefden elkaar Weer vooi n,| Niemand had gedanst. Toen de Graaf zijne danseres Weer naar hare plaats had gevoerd, begon de pret eerst voor ons. De jolige paartjes vlogen in het rond. I „Jammer dat gij den menuet van zooeven hebt I gemist," zei ik toTd^TIeer Merlé, die juist terUHeeft de Vrijvrouwe gedanst Het was of hij de vraag meer tot zichzelven dan tot mij richtte en alles vergat bij dien langen vorschenden blik op de Vrijvrouwe. Gedanst „Was Wolfram thuis?" Hij hoorde nauwelijks. Nog altijd keek hij naar de Vrijvrouwe, die rustig en bevallig hare plaats onder hare gasten had ingenomen, glimlachend de haar toegebrachte complimenten aanhoorde of beantwoordde, en langzaam den verkoelenden waaier op en neer bewoog, 1-Iet huis was gesloten geweest. Zonderling Zou de Vrijvrouwe hem zóó lang Werk hebben gegeven De Slotvoogd had het druk met het overbren gen van invitaties Bodo moest volgens een voor af opgemaakte lijst met de dochters van de voor naamste beambten dansen. Toen de Slotvoogd mij naderde, volgde Bodo hem op den voet en hij had mijne hand al ge grepen, voordat ik kon antwoorden. Nu, weige ren zou moeilijk zijn geweest. De muziek speelde een wals. Bodo sloeg zijn arm om mij heen en voort zweefden wij, zoo licht en gemakkelijk als hadden wij vleugels aan de voeten. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1