Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 1 Mei. Aan de orde is de arbeidsbegrooting. De heer W i 11 e r t van Hoogland (R. K.) vraagt de minister zijn standpunt ten aanzien van sociale verzekering en vraagt, waarom de Ziektewet niet gewijzigd wordt ingevoerd. Hij verheugt zich erover dat de minister geen voor stander is van staatspensioen. De heer Heerkens Thyssen (R. K.) vraagt een zoo spoedig mogelijke wettelijke basis voor de werkeloosheidsverzekering. Hij hoopt echter, dat de Minister daarbij het begrip ver zekering zal hoog houden. Wie zal de kosten moeten dragen van de controle op de uitvoering van het Werkeloosheidsbeskiit 1917? Hoe komt het, dat een groot aantal ge meenten de zg. buitencontrole-niet voldoende uitoefenen Spr. ziet alleen uitkomst in sub- sidieering v. de gemeenten voor de gemeentelijke controle. Er zal dan minder geld voor verzeke ring noodig zijn en het is dus een bezuinigingspost De heer Diepenhorst (A. R.) zegt, dat in den A.R. kring een bezorgdheid is ontstaan ten opzichte van de sociale verzekering. De ge dachte leeft nog, dat de verplichte verzekering een noodzakelijk kwaad is en gekozen is omdat de aard van die verzekering er beter bij wordt. De voorzitter deelt mede, dat er heden een avondvergadering zal worden gehouden. De vergadering wordt hierop verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 1 Mei. Het ontwerp tot onteigening te Utrecht ten behoeve van den bouw van een postkantoor is verworpen met 42 tegen 21 sternen. Een voorstel tot wijziging en aanvulling van het reglement van orde is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het wetsontwerp tot bestrijding van handel in vrouwen bepleit Mej. Suze Groene weg opneming van vrouwen in de Nederlandsche dele gatie. Minister Van Karnc'beck billijkt dat verlangen voor conferenties voor vrouwenbe- langen en zal liet aan minister Heemskerk over brengen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Bij het ontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet vraagt de heer T i 1 a n u s (C. H.) of de gemeentelijke vergoeding aan bijzondere vakonderwijzers ook over 1921 en 1922 moet wor den toegekend. Hij bepleit alzijdige vorming van onderwijzers. Minister De Visser kan de vraag van den heer Tilanus niet beantwoorden. Hij beveelt aan-" neming van de motie-Tilanus (betreffende cursus sen buiten de schooluren) aan. Deze motie wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een motie van den heer Suring (R. K.) bedoelende een verplicht aantal onderwijzers volgens het leerlingen aantal met een overgangs termijn van 3 maanden te doen aanstellen, wordt toegelicht evenals een motie-Tilanus om het onderwijzers-aantal te bepalen naar het leerlin gen-aantal van het vorige jaar. De Minister zegt geen wijziging te heb ben voorgesteld, omdat dit artikel in strijd met zijn advies indertijd is vastgesteld. Daarom wilde hij er niet op terug komen. Voor de stabiliteit van de scholen is een deugdelijke regeling noodig. Deze wordt echter niet verkregen door het amendement-Suring. Het amendement- Tilanus herstelt spr.'s vroegere redactie. Daaraan zou hij dus de voorkeur geven. Het amendement-Tilanus wordt aangenomen met 53 tegen 11 stemmen. Het amendement-Suring is daardoor ver vallen. De heer Rutgers (A. R.) wenscht de be paling in zake het in functie treden van de onderwijzers te stellen op 15 Mei 1923, in plaats van bij het in werking treden der wet. Daar door wordt de toestand zekerder. Het amendement-Rutgers wordt aangenomen met 42 tegen 19 stemmen. De heer Rutgers (A R.) verdedigt een amendement om enkele bepalingen, nl. die sub a. en b. genoemd, van art. 1 op 1 Jan. 1923 reeds in werking te doen treden. De Minister neemt dit over. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De Vlootwet. Het bericht uit het „Vad." dat we in ons blad Van gister hebben overgenomen is volgens de Res. bode van a tot z uit de lucht gegrepen. De luchtverbinding Amsterdam-Parijs. Thans bereikt de „N.Rott." van Fransche zijde bevestiging van het bericht dat de K.L.M. van de Fransche regeering verlof gekregen heeft een directe luchtverbinding tusschen Amsterdam en Parijs te onderhouden. Gewetensgeld. Bij diverse rijskontvangers is wegens te weinig betaalde belasting ingekomen 63.584.65 w.o. één van den ontvanger te Leeuwarden van niet minder dan 61.771.10. Het nieuwe dagblad. Het nieuwe dagblad, onder directie van W. Brookhuys, zal niet, zooals we gister meldden, ,,De Taak," maar ,,De Dag" heeten. Armenzorg. In het .Tijdschrift, voor Armwezen" ontleent de heer R. Verdonck enkele cijfers aan de on langs verschenen statistiek van het armwezen Hij vindt vermeld, dat het zuiver onderstandsbedrag dat ten laste van het rijk, de provinciën, de ge meenten en dc instellingen van weldadigheid tezamen is gekomen, in 1920 (1910) de tus schen haakjes geplaatste cijfers hebben alle betrekking op het jaar 1910 rond 67 (23) mil- mioen gulden bedroeg, waarvan 71 (52) pet. voor rekening der burgerlijke armenzorg kwam, 20 (35) pet. voor de kerkelijke en 9 (13) pet. voor de particuliere. Op elke 1000 inwoners van de gehee- le bevolking bedroegen de totaal uitgaven ge- middels 9826 (3860), die der burgerlijke in stellingen 6946 (1986), der kerkelijke" 1930 (1370) en der particuliere ƒ950 (504). Hieruit blijkt, dat de uitgaven voor armenzorg in 1920 bijna het drievoudige waren van die in 1910. Het sterkst zijn de uitgaven gestegen voor de burgerlijke instellingen (met 250 pel. der uit gaven van 1910). Voor de particuliere instellin gen zijn deze gestegen met, 88 pet. en voor de kerkelijke met 41 pet. Internationale justitie. De Braziliaansche regeering heeft dr. Alfredo Bernardes da Silva, dr. Afrania de Mello Franco en dr. Manuel de Pedro Villa Borm benoemd tot leden in het permanente hof van internationale justitie in Den Haag, ter vervulling van de vaca tures, ontstaan door het overlijden van dr. Ruy Barbosa, dr. Amaral en dr. Cavalcanti. De glasindustrie. Naar wij vernemen is het zeer waarschijnlijk, dat binnenkort op de glasfabriek „de Schie" Weer twee ovens in Werking gesteld zullen worden. Ook in Leerdam zal de glasfabriek „de Hoop" zoo goed als zeker met de vlakglas vervaardiging beginnen. De duurdere prijzen schijnen van deze gelukkige herleving de oorzaak te zijn. Nieuw schip. Van de Werf Gusto der firma A. F. Smulders te Schiedam werd gisteren met goed gevolg te water gelaten de zeewaardige zell'leegzuigende Hopper zandzuiger „GelderlandlII", aldaar in aanbouw voor buitenlandsche rekening. De „Gelderland III" wórdt'gebouwd volgens de hoogste klasse onder speciaal toezicht van Bureau Veritas en voldoet aan de eischen der Nederlandsche Scheepvaart Inspectie. Het schip heeft do volgende afmetingen Lengte tusschen de loodlijnen 75,50 M., Breedte op de grootspant 12.50 M., Holte tot dek 6,10 M., Inhoud van het laadruim 1250 M3. Jubilê. Den 7den Mei hoopt de heer J. Middendorp, bedrijfsleider bij de N.V. Distilleerderij J. J. Mel- chers Wz. den dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaren bij genoemde firma in dienst trad. De St. c t. no. 8 3 bevat om. de statuten der naamlooze vennootschapMaatschap- pij tot het drijven van den handel in koloniale waren v/h. Jac. Mak, te Schiedam. voor te stellen volgens bovenstaande te beslui ten. De heer Collé vraagt of de opheffing van school JII niet nadeelig voor het onderwijs zal zijn en verzoekt, in 't vervolg dergelijke stukken wat eerder ter visie te leggen. Weth. de Bruin: Overplaatsing van per soneel midden in een cursus is altijd nadeelig, maar de technische herziening der L. O. wet maakt dit noodig. Ook om plaatsing op wacht geld van overcompleet personeel te voorkomen zijn de voorgestelde wijzigingen gewenscht. 't Was Weth. onmogelijk, de stukken eer ter visie te leggen, daar de laatste eerst van 23 April zijn.. De heer Kavelaars vraagt nog, wat er met; school JII gebeurt. Weth. de Bruin: Allicht gaat deze over naar het bijzonder onderwijs waar nog gebrek aan een school is. Voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aange nomen. Zegels plakken. 13. Beantwoording der vragen, gesteld door den heer W. Collé, betreffende het plakken van rentezegels ten behoeve van de bij de gemeente lijke werkverschaffing tewerkgestelde arbeiders. B. en W. beantwoorden deze vragen aldus Naar aanleiding van de door den heer Collé in Uw vergadering van den 6en dezer gestelde vra gen, betreffende de bij de Invaliditeitswet be doelde premiebetaling (plakken van rentezegels) ten behoeve van de bij de gemeentelijke werk verschaffing tewerkgestelde werkloozen, hebben wij de eer het volgende mede te deelen. Zooals reeds door den Voorzitter is opgemerkt, is de gemeente, op grond van de beslissing van 4 Januari j.l. van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, tot premiebetaling ingevolge de Invaliditeitswet niet verplicht. Toen dan ook deze beslissing bekend was geworden, is het plakken van rentezegels voor de arbeiders bij de Werkverschaffing gestaakt. Voor de beantwoording der gestelde vragen zou met het vorenstaande kunnen worden vol staan. Evenwel is de vraag bij ons College gerezen of niet de gemeente, niettegenstaande de genoemde beslissing, dus geheel vrijwillig met het plakken van zegels zou kunnen voortgaan. Op het eerste gezicht lijkt dit zeer aantrekke lijk. Op grond van de kosten, Welke deze maatregel met zich zou mede brengen, moeten wij hiertegen evenwel ernstig bezwaar maken. Zooals wij in ons advies op het adres van den Schiedamschen Bestuurdersbond hebben aangetoond, zijn de uitgaven, welke de Gemeente zich voor de werk- loozenzorg moet getroosten van dien aard, dat van elke onverplichte uitgave hoe gering op zichzelf ook moet worden afgezien. Hierbij komt nog, dat het tegenover de overige werkloozen, welke geen plaats bij de werkver schaffing kunnen bekomen, als onbillijk kan wor den beschouwd, indien ten behoeve der tewerk- gestelden de premiebetaling wel zou geschieden, terwijl de gemeente bij alle andere werkloozen zich daarvan onthoudt. De heer Collé klaagt er over, dat dit ant woord zoo kort ter visie heeft gelegen. De uit spraak van den Centralen Raad van Beroep noemt spr. eigenaardig, maar dit is voor hem evenwel niet 't voornaamste, hij wil op de eerste plaats vragen of B. en W. door hun handelwijze het kleine beetje sociale wetgeving niet sabo- teeren, wat toch zeker niet mocht gebeuren. Particulieren beginnen er ook al mee. Daarom kan spr. geen genoegen met het antwoord nemen. De heer S w a r t j e s betreurt het ook, dat de stukken zoo laat zijn binnengekomen. Hij stelt daarom voor, deze kwestie aan te houden, waar toe de Raad dan ook besluit. Gemengd Nieuws. De moord te Ter Ape 1. De vermoe delijke moordenaar, de B„ uit Valthermond, is in hechtenis genomen' Het schijnt, dat de verslagene in het bosch is medegetroond, aldaar van achteren aangevallen en vermoord, en vervolgens van ongeveer ƒ100 beroofd is. De B. moet de hoofddader zijn. Nader wordt ons bericht De B. heeft bekend den moord te ter Apel te hebben gepleegd. Het weer in April. Het Meteor. In stituut in De Bilt publiceert het volgende voor- loopige overzicht van het weer in April. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur overdag iets boven en des nachts iets beneden normaal. De tweede dekade was te warm, daarentegen de derde te koud. Er kwam dikwijls nachtvorst voor, den 7, 10, 25 en 28 in sterke mate. De regenhoeveelheid gemiddeld over geheel Nederland bedroeg slechts 29 milimeters tegen 40 normaalop 7 en 13 kwam in het Zuiden on weer voor. De Bilt had 174 uren met zonneschijn tegen 156 uren normaal in April. Treinroover. De Haarlemsehe recher che heeft aan het station te Haarlem een Duit- scher aangehouden, die gisteravond ongeveer kwart vóór tien in den trein tusschen Haarlem en Leiden, ter hoogte van Warmond, een dame, met wie hij alleen in een coupé zat, heeft aangerand. Hij probeerde haar een met bloed bevlekten zakdoek tegen den neus te duwen, maar zij wist aan de noodrem te trekken, zoodat de trein tot stilstand Werd gebracht. De Duitscher was niet in het bezit van een pas. Hollandse he t a b a k. De tabaksboe- ren blijken dit jaar zoo weinig voor de tabak ge maakt te hebben, dat zij, althans aan den Maas kant, besloten, den aanplant van de tabak dit seizoen aanzienlijk te beperken. De steennijverheid. Gister zijn allo georganiseerde arbeiders op de steenfabrieken de Oude Oven en de Nieuwe Oven te Maurik uitgesloten. Corps diplomatique. De Koningin heeft gist ermiddag om 5 uur ont vangen den nieuwbenoemden gezant van de Vereenigde Staten van Amerika, den heer Ri chard M. Tobin, die aan de Koningin overhandig de den terugroepingsbrief van zijn voorganger, den heer Philips, en daarna zijn eigen geloofs brief. De gezant werd in een galakoets van het Hotel des Indes naar het Koninklijk paleis in het Noord einde geleid door den kamerheer der Koningin F. M. S. baron van Geen, die den uit de stad afwezigen kamerheer-ceremoniemeester verving. Kentering. Bij de bespreking van het Woningbouwrap- port in den Gemeenteraad van Zaandam, ver klaarde de wethouder door dit rapport tot de overtuiging te zijn gekomen, dat woningbouw nimmer meer in eigen beheer behoort te geschie den. Nederlandsche werkgevers. Mr. Q. J. Terpstra heeft als secretaris der Ver- eeniging van Nederlandsche Werkgevers be dankt wegens zijn benoeming tot mede-directeur van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf te Rotterdam. stads- en Gewestelijk Nieuws, Triduum. Het eerste T ridu um voorde leden der Derd e Orde van den H. Dominicus had een schitterend ver loop. De volle Havenkerk van Zondagavond be wees dat de ochtendpredikaties van den Z.EerW. Prior Pater Gijlswijk waren ingeslagen. Heerlijk schetste de redenaar in de volgende predikaties het Dominioaansch karakter apostolisch en contemplatief, dat de leden der wereldlijke Derde Orde stempelt tot leekenapostelen, bezield met den geest van gebed en boetvaardigheid. De H. C.atharina van Siënen, de patrones dezer Derde Orde, heeft zichtbaar gezorgd, dat de propaganda, aan het triduum verbonden, prac- tisch gezond werd doorgevoerd en het prestige van hare beschermelinge gehandhaafd bleef. Want al wenschte Paus Benedictus XV, dat alle geloovigen tot de Derde Orde van Sint-Domi- nicus mochten toetreden, niet allen, helaas, zijn daar rijp, noch geschikt voor. Gelukkig zijn er in ons goede Schiedam niet alleen nog vele vrou wen, maar ook bovendien vele mannen, die het ernstig meenen met het geestelijke leven en het beoefenen der christelijke volmaaktheid. O, hoe zouden zij zich thuis gevoelen in de school van den apostolischenDominicus, denCherub dei- Wijsheid, den Vader van den Engelachtigen Leeraar, Daar het in den regel wenschelijk is, dat ook vóór het inkleeden eenige tijd van voorbe reiding voorafgaat, laten zij dan den geest en den Regel komen bestudeeren in de maandelijk- sche vergadering voor de mannen den tweeden Woensdag van iedere maand. Diamanten huwelijksfeest. Zondag, 6 Mei a.s., zal het echtpaar P. A. Foncke en Joh. Wesseling hun 60-jarige echt- vereeniging herdenken. Het echtpaar, dat in de Weezenbuurt no. 12 woont, zal dien dag van 2 tot 4 uur in den R.K. Volksbond receptie houden. Toonkunst. Morgenavond 8 uur geeft de muziekschool van de afdeeling Schiedam van de Maatschappij tot bevordering derToonkunst.dir. H. Smalbroek, in Musis" een concert, waarbij hun medewer king verleenen mevr. S. Herz-de Lange (zang) H. Smalbroek (viool) W. A. van Gulden (alt) W. I-I. T. de Jong (violoncel), leerares en leer aren van de muziekschool en mevrouw J. Tak— Halffman (piano) mej. Paula Koene (viool) en Ed. Hartman (viool), leerlingen van de samen spel-klasse. UIT ROTTERDAM. Verlaging gevraagd. De Rotterdamsche Kamer van Koophandel vraagt verlaging van het havengeld voor zee schepen met 25 pet. (B. en W. van Rotterdam hebben een verlaging van 10 pet. voorgesteld). Gemeenteraad. (Slot.) S c h o o 1-k w e s t i e s, 12. Voorstel van B. en W. om lo. met ingang van 1 Mei a.s. te besluiten tot de overplaatsing van den heer Th. v. Woerkom van School JII naar D. Mej. M. v. Rijn van school JII naar D. Mej. E. J. Groote van school J II naar EII den heer A. A. J. Mets van school JII naar EII. 4 2o. met ingang van 1 September.a.s. school JII op te heffen 3o. school G. met ingang van 1 September a.s te splitsen in 2 zesklassige scholen (CI en CII) 4o. den heer J. van Meurs, Hoofd van School JII, met ingang van 1 September a.s. over te plaatsen in gelijke betrekking aan School CII. B. en W. deelen hierbij mede Zooals Uwen Raad bekend zal zijn, is de Lager Onderwijswet 1920 bij de Wet van. 16 Februari 1923, Staatsblad no. 38 (technische herziening) in dier voege herzien, dat het aantal onderwij zers, waarvan de jaarwedden door het Rijk aan de g meenten worden vergoed, sterk is vermin derd, doordat per leerkracht een grooter aantal leerlingen wordt vereischt. Werden bijvoor beeld tot heden één hoofd met 5 onderwijzers vergoed bij 190 leerlingen, voortaan zullen deze leerkrachten eerst voor vergoeding in aanmerking komen bij 211 leerlingen. Een overgangsbe paling waarborgt evenwel de vergoeding vol gens de oorspronkelijke wet voor de jaren 1923 tot en met 1925. Thans is evenwel bij de Tweede Kamer een novelle in behandeling (Ze werd gister aangenomen (Red.), die, om te komen tot onmiddellijke bezuiniging op de onderwijzers- jaarwedden, bepaalt, dat in vacatures aan scho len,welke nog niet aan de gewijzigde wet voldoen, alzoo gebruik maken van de overgangsbepaling, niet meer mag worden voorzien tot het aantal leerkrachten zoodanig is verminderd, dat dit met de nieuwe wet in overeenstemming is. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen, indien de thans bestaande vacatures van T. v.d. Beek en J.H.Zimmerman aan school D., C. Leertouwer aan school E2 enJ. A. Vinks aan school F1 wordt voorzien, de jaarwedden van de benoemden voor rekening van de gemeente komen. Teneinde dit te voorkomen lijkt het ons de meest gewenschte oplossing om thans, vóór de novelle in het staatsblad verschijnt, in de ge noemde vacatures te voorzien door overplaatsing van de onderwijzers van school J2 naar bedoelde scholen en dan school J2 met ingang van 1 Sep tember a.s. op te heffen. Wij komen tot dit voorstel, omdat school J2 met het oog op het grooter aantal leerlingen per onderwijzer, dat de technische herziening stelt, veel te weinig leer lingen telt. Voor de leerlingen van school J2 blijft voldoen de plaats op de overige openbare lagere scholen. Besluit Uw Raad tot de voorgestelde overplaat singen en de opheffing van School J2, zoo zou den de overplaatsingen met 1 Mei a.s. moeten plaats hebben, daar bij langer wachten het ge vaar niet denkbeeldig is, dat door aanneming van meergenoemde novelle niet meer in de vaca tures mag worden voorzien. School J2 ware pas op te heffen met het einde van het schooljaar n.l, 1 September a.s. Wij zijn voornemens om tot dien datum alsdan door tijdelijke krachten de school in stand te houden. Voorts zal school C, om het aantal onderwijzers dat deze school thans heeft, vergoed te krijgen, een veel te groot aantal leerlingen moeten hebben, nl. 590, Door. splitsing van deze school in twee scholen (Cl en C2), ieder van 6 klassen, kan onmiddellijk aan de nieuwe wet worden vol daan. Het Hoofd van de op te heffen school J2 zou dan als Hoofd zijn over te plaatsen naar school G2. Resumeerende hebben wij de eer Uwen Raad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2