Het oude Kasteel DAGBLAD W&OR &GHIEOMM OU OM "feuilleton. 46ste Jaargang. Donderdag 3 Mei 1923. No. 13631. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buftenlandseh Nieuws. DE DUITSCHE NOTA. Ongunstige ontvangst. Naar de „Times" op hoog gezag verneemt, zal Frankrijk met de minst mogelijke vertraging een antwoord geven op de Duitsche nota. Tiet zal Wellicht noodig zijn, de Belgische regeering daarover te raadplegen doch, wat Poincaré ook zal doen, het antwoord is vrij zeker niet te ver wachten vóór 't einde der week. Slechts één ant woord schijnt mogelijk te zijn, Frankrijk zal zijn houding hoogstwaarschijnlijk bepalen overeen komstig den gevoelden wrevel in de openbare meening over de schaamteloosheid van het z.g. Duitsche aanbod. Voorts is er zekere ergernis gerezen over het feit, dat de Fransche regeering de Duitsche nota eerst gistermiddag om vijf uur oflicieel heeft ontvangen, terwijl de nota reeds gistermorgen door de Duitsche regeering aan de pers werd medegedeeld en de hoofdinhoud er van gisteren aan een persagentschap werd verstrekt. Men moet nog afwachten, welke de plannen der Fransche regeering zijn, maar de algemeene indruk is, dat dit Duitsche aanbod niet ernstig kan worden opgevat en zonder twijfel van de hand zal worden gewezen. De nota wordt door België ook onbevredigend geacht. De Belgische regeering is echter van oordeel, dat de nota niet eenvoudig zonder meer verworpen dient te worden. Zij wenscht haar te doen onderzoeken in overeenstemming met de Fransche regeering en er op te doen antwoorden, ten einde aan de openbare meening der wereld de redenen duidelijk te maken, waarom men haar niet heeft kunnen aanvaarden. Een officieele persoonlijkheid verklaarde dat deze nota opnieuw blijk geeft van het gebrek aan psychologisch inzicht der Duitsche regeerders. De Fransche en Belgische ministers zullen, ten einde tot overeenstemming te komen in zake het ant woord op de nota, hoogstwaarschijnlijk te Brus sel bijeenkomen. Reuter verneemt, dat gezaghebbende Britsche kringen niet voornemens zijn zich nader uit te laten over het Duitsche aanbod, en dat er geen aanwijzing is, of Groot-Brittannië het aanbod als een redelijke basis voor besprekingen beschouwt dan Wel niet. Na een zorgvuldig onderzoek van de ontvangen nota, zal de Britsche regeering stappen doen bij de Fransche, Belgische en Italiaansche regeeringen, ten einde zich van haar standpunt te vergewissen, vooropgesteld natuurlijk, dat er niet een onmiddellijke ver klaring van Frankrijks zijde zal komen. Verder zijn er geen aanwijzingen, ctat het Amerikaansche departement van Buitenland- sche zaken voornemens is, een verklaring te publiceeren met betrekking tot de Duitsche nota, Welke nauwkeurig door de regeering wordt be studeerd. De leden der regeering blijven van oordeel, dat de Vereenigda Staten niet betrokken zijn bij de Europeesche schadeloosstelling, zoodat de Amerikaansche regeering niet beschouwd kan worden als rechtstreeks belanghebbende bij den jongstcn stap der Duitsche regeering. In sommige kringen Wordt voldoening te kennen gegeven over de herhaling van het voor stel tot benoeming van een onpartijdige commis sie van zakenlieden tot het vaststellen van Duitschlands betalingscapaciteit. Advertentiëni 15 regete 1.75 elks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. IN HET BEZETTE GEBIED. De Frangche krijgsraad te Hattingen heeft in een opgewonden zitting, welke zeven uur duur de, vonnis geveld in het proces tegen Naeger, Zoellmer en den procuratiehouder Heinicke van de Heinrich-Hiitte. Alle beklaagden werden vrij gesproken van de beschuldiging van samen- 97 Vlak bij de schetterende muzikanten hield hij stil. „ITet goede oogenblik om mij met Wol fram te vertoonen is lang voorbij," zeide hij. „Had ik geweten, dat Mama hem aan het werk zou gezet hebben, ik zou mijn meerderjarigheid hebben doen gelden en mijn vriend verlost heb ben. Wolfram heeft van de inbeslagneming gebruik gemaakt om te ontsnappen. Zeg hem, Margreet, hoe ik het betreur, dat ik zijn hand druk en zijn gelukwensch op dezen dag heb gemist." Zijn arm was weer om mij heen. „Was het geen prettige dans Ik zou ze wel alle met jou alleen willen doen, Margreet." Wij zweefden verder op de teedere, weg- sleepende, droomerige melodie. De dans was uit en ik stond naast den heer Merlé. Hij had zooeven nog eens bij den portier naar Wolfram gevraagd. De heer Merlé had moeite zijn misnoegen te verbergen. En wie niet kwam was Wolfram. Reeds zwierden de vuurpijlen, draaiden en klapperden de zonnen en vlamden de kleurige zwering, maar wegens overtreding der douane- verordening en in gevaar brengen der openbare orde veroordeeld tot elk 100 millioen mark boete. Weer is een sabotage-geval voorgekomen. Op een trein -met verlofgangers in het station te Dalhausen is een bom geworpen. Er deden zich geen ongevallen voor. Een tweede bom ontplofte tusschen Waldrech en Pluwig, waardoor eenige schade werd aangericht. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Met betrekking tot de Chester-eoncessies Werd door den Engelschen minister van Buiten- landsche Zaken in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelsche regeering een omvangrijk-do cument heeft ontvangen, hetwelk den inhoud der Chester-concessies heet te bevatten. Het voorloopig onderzoek daarvan heeft aangetoond, dat de Britsche handelsbelangen in Turkije betrokken zijn bij de concessies in zake de havenwerken van Samsoem, waarvoor een En gelsche maatschappij met de Turksche regeering een contract had gesloten. Ook zijn Engelsche belangen betrokken bij den spoorweg van Mosoel, die eveneens in de Chester-concessies wordt genoemd, alsmede bij de rechten op de mineralen in het gebied langs dezen spoorweg. De waarnemende Britsche Hooge Commis saris te Constantinopel ontving opdracht, bij de Turksche regeering krachtig te protesteeren tegen het aan anderen verleenen van rechten, die reeds aan Engelsche ondernemingen waren toe-1 gekend. Ook zal hij verklaren, dat de geldigheid van de desbetreffende nieuwe concessies niet door de Britsche regeering zal w'orden erkend.- De Fransche vertegenwoordiger te Constan tinopel heeft op 1 Mei een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat wanneer de bij de Syrische grens geconcentreerde Turksche troepen niet onmiddellijk worden teruggenomen, Frank rijk de conferentie van Lausanne zal verlaten. beweging begonnen om bij de verkiezingen in 1924 een uitspraak uit te lokken, ten gunste van een toetreding door de Ver. Staten, tot den Volkenbond. De leiding der campagne berust bij de League of Nations non partisan Associa tion, van welke rechter Clarke (de voormalige rechter in het Opperste Hof van de Ver. Staten) de voorzitter is. De L. o. N. n. p. A. rekent op steun uit de rangen der beide groote partijen de Ropublikeinsche en de Democratische. YOEGO-SLAVIE. Het kabinet is gister door Pasjitsj gevormd. Het bestaat uit de leden van het afgetreden ka binet, behalve vier ministers, die bij de verkiezin gen niet herkozen zijn. IERLAND. De „Morning Post" schrijft, dat het neerleg gen der wapenen door de republikeinen van Maandag af doeltreffend is gebleken. Geweld plegingen hebben zich sedert dien niet voorge daan. Het blad verneemt,dat de grootere kwestie betreffende een definitieven vrede voortgang maakt. Een belangrijke verklaring te dien aan zien kan elk oogenblik verwacht worden. Nader verluidt, dat tegen de algemeene ver wachting in, de Vrijstaat-regeering in de gister gehouden bijeenkomst van den Dail Ereiann zich niet heeft uitgelaten over de jongste vredes- proclamatie van De Valera. De rebellen hebben alle vijandelijkheden ge staakt, doch de Vrij staattroepen zetten hun ver volging voort. Men gelooft algemeen, dat er thans een einde aan den strijd is gekomen. Twee mannen werden gisten te Ernin terecht gesteld wegens moord op een soldaat derVrijstaat- troepen. SPANJE. In de nieuwe Kamer zal de regeering vermoe delijk een meerderheid van bijna 50 leden hebben Er zijn thans 288 aanhangers der regeering tegen 180 leden der oppositie gekozen. AMERIKA. In de Ver. Staten is een nieuwe krachtige Bengaalsche vuren. Wij wachtten het einde niet af, maar gingen naar huis. In de woonkamer was licht. Wolfram zat in zijn huisjasje bij de tafel, het hoofd in beide handen. Was hij in slaap ge vallen De heer Merlé trad op hem toe. „Ik ben verlangend om de reden van uw weg blijven te hooren." zeide hij gestreng, veel te gestreng. Wolfram had zich toch waarlijk niet verbonden om te komen „Ik ben eerst een uur geleden teruggekomen mijne verontschuldiging ligt daar," en hij wees op het blijkbaar in haast afgeworpen gala- costuum. „Na mijne verklaring hoop ik de uwe te hooren. Vergeef mij ik kan niet langer blindelings volgen, al ben ik overtuigd van de welwillendheid en belangloosheid van hen, die mij leiden." Er volgde een pauze. Bij Wolfram's„mijne verontschuldiging ligt daar," had ik Merlé's oog even zien flik keren. Zijn toon was niet minder gestreng, toen hij antwoordde ,,Aïs gij mijn verzoek waart nagekomen, zoudt gij geen verklaring meer behoeven." „Ik herhaal mijn bede. Eenige dagen geleden hebt gij mij uw ver moeden medegedeeld, dat Wilbrant mij weder- ALLERLEI. Uit Brussel Het geheele arbeiderspersoneel van posterijen en telegrafie was gisterochtend in staking. In elke stad zijn de stakers naar het gemeente-bestuur gegaan, waar zij een rekwest hebben aangeboden, waarin het gemeente-be stuur verzocht wordt bij de-regeering tusschen- beide te komen ten einde de staking te beletten. Want als deze uitbrak zou zij van langen duur kunnen zijn. Gistermiddag dienden de socialisten in de Kamer een verzoek bij de regeering in, om on middellijk te behandelen de kwestie der loons- verhooging van zekere categorieën arbeiders bij de spoorwegen en de P. T. T. diensten, die thans in staking zijn. Door de regeering werd dit geweigerd en gezegd, dat zij niet kan zwichten voor de be dreiging door het personeel met algemeene staking. Daarop werd het verzoek om onmiddel lijke behandeling verworpen. De kwestie zal nu besproken worden bij de behandeling van de bcgrooting der spoorwegen, welke heden een aanvang zou nemen. Uit Washington In zake het Pan-Ameri- kaansche congres wordt in goed ingelichte krin gen de meening geuit, dat er eventueel een na- conferentie zal worden gehouden, welke, naar aangenomen wordt, tot een vriendschappelijke regelingder hangende kwesties zou kunnen leiden Uit Berlijn Maarschalk Foch is gister te Warschau aangekomen en aldaar met zeer groote geestdrift ontvangen. In een onderhoud met de vertegenwoordigers der Poolsche pers verklaarde Foch, dat de buren van Polen dit land benijden en op een gunstige gelegenheid loeren om het vrije Polen weer te onderdrukken. Polen moet daarom steeds op zijn hoede zijn. Uit Cairo Gistermorgen is een aantal arrestaties geschied. Men gelooft, dat zij verband houden met de moordcampagne van den laatsten tijd. Naar het heet, betreft het hier bekende fi guren uit de Wafd-beweging (nationalistische beweging). Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 2 Mei. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van arbeid. De heer S 1 i n g e n berg V. D.) spreekt over de woningpolitiek. Hij hoopt, dat de minister niet zal ophouden met het geven van voorschot ten voor den bouw van arbeiderswoningen. Met de arbeiderswoningen, die met een bijdrage in het exploitatietekort in den duursten tijd gebouwd zijn, dreigt het spaak te loopen, nu de loonen dalen. Van regeeringswege is het bouwen van dure woningen in de hand gewerkt daarom mocht nu wel een flinke afschrijving op het crisiskapitaal worden gedaan. De heer Haazevoet (R. K.) klaagt over den tragen gang inzake de sociale wetgeving intusschcn hoopt hij, dat hier vereenvoudigingen zullen worden ingevoerd. Hij acht het noodig, nu reeds een ontwerp voor te bereiden tot in stelling van een rijkskinderfonds. De woning bouw moet gesteund bijven door de overheid, daar de woningnood nog zeer groot is. De heer Douwes A. R.) dringt aan op uni forme steunverleening aan werkloozen. Minister A a I b e r-s e zegt, een groot voor stander te zijn van een rijkskinderfonds. Het ontwerp daarvoor is reeds gereed en zal worden ingediend, zoodra aanneming daarvan door de Staten-Generaal verzekerd is. Over de langzame werkwijze van den Ho ogen Raad van Arbeid is spreker het niet eens met den heer Haazevoet In dezen Raad hebben verschei dene vertegenwoordigers van de groot-industrie ziLting. Binnenkort zal daar in worden benoemd de heer Simon A. Maas, voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Fabrikantenvereni gingen. Minister A a 1 b e r s e kan omtrent de tuber culosebestrijding kort zijn. Hij zal naar aan leiding van de opmerkingen van den lieer Slotemaker een specificatie geven van de op dit punt gestelde bedragen en deze ter griffie van de Kamer deponeeren. Spr. hoopt echter, dat men den strijd niet al te veel in de sana toria zal concentreren. Dat is het duurste, ter wijl langs anderen weg even goede resultaten zijn te bereiken. Spr. verdedigt tegenover den heer Haaze voet het goed recht om ook den leden van Woningbouwverenigingen de huur op te slaan. De werkeloosheidsverzekering is een buiten gewoon moeilijke materie, vooral in dezen tijd zoodat een algemeene wettelijke regeling haast niet mogelijk is. Maar nu we nog steeds in ab- normalen toestand verkeeren, denkt spr. aan een wettelijke regeling' voor de normale en een steunregeling voor de abnormale werkeloosheid. In de grens ligt een groote moeilijkheid, maar het zal in ieder geval beter zijn dan gelijk thans, de normale regeling toe te passen op abnormale toestanden. Wat betreft de controle vergete men niet, dat de gemeente daarbij ook belang heeft, doch spr. wil nagaan in hoever nadere regeling mogelijk is. Over de opmerkingen van den heer Douwes zal spr. te rade gaan met. zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken. En eindelijk de sociale Verzekering. Het niet invoeren van de Ziekteverzekering is toe te schrijven aan het voorgaan der Invaliditeits verzekering. Spr. heeft echter die laatste ver zekering vóór laten gaan, omdat daaraan veel grooter behoefte bestond en omdat spr. daarbij aan den termijn van 1 December 1919 was ge bonden. Daarna kreeg de ziekteverzekering de beurt. Tegen de beschuldiging, dat spr. zou aan sturen op Staatspensionneering, o.a. door den heet Wittert geuit, komt spr. ten stelligste op. De heer Wittert repliceert. Na dupliek van den Minister wordt de begrooting z.h.st. goedgekeurd. A r b e i d s g e s c h i 11 e n w e L. Aan de orde is het ontwerp tot bevordering van vreedzame bijlegging van geschillen over ai-beidsaangelegenheden en tot voorkoming' van die geschillen. De vergadering wordt verdaagd tot heden ochtend elf uur. rechtelijk voor zijn zoon laat doorgaan, en ge weigerd verdere vragen te beantwoorden. Hij droeg het haar nog zooals dien morgen. Weer viel mij de treffende gelijkenis me' miin peetvader op. Alleen de oogen verschilden die waren veel donkerder en weemoediger. Moeder ging naar hem toe en sloeg haar arm om zijn hals „Vertrouw nog een poos op het doorzicht van hen, die u liefhebben." Wolfram schudde het hoofd. „De tijd van vertrouwen is voor mij niet voorbij, al is het uur om zelf te willen oordeelen aangebroken." „Uwe verklaring beval Merlé kort. Wolfram zette zich op den hem aangewezen stoel. „Ik werd in de boekerij gelaten. Kort daarop kwam de Vrijvrouwe. Bij haar binnentreden zag ik haar van schrik verbleeken en mij aan staren. Daarna wendde zij zich af. Toen zij zich een poos later tot mij keerde, was schrik noch verbazing meer op haar gelaat te le- zen. „Ik heb werk voor u. Deze stukken" en zij wees op een pakket op tafel, „moeten nog heden verzonden worden. Gij zult ze copieerèn en mij het afschrift ter hand stellen. Laat mij waar schuwen als gij klaar zijl." „Ik had onderwijl het pakket opgenomen en gezien, dat er geen papier om te copieeren was bijgevoegd. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 2 Mei, De heer B r a a t (plattel.) vraagt een inter pellatie aan over den duur van den zomertijd, Hierover zal morgen worden beslist. Bij het ontwerp tot wijziging van de wet op de personcele belasting wordt het amendenaent- Miehielsen betreffende verhooging' van den kin deraftrek ingetrokken, na verklaring van minis- Beveelt Uwe Genad, dat ik hier zal schrij ven? dan zal ik papier halen. „Ik bleef steken. „De wijze, waarop zij haardracht, ïok, vest, kortom alles aan mij bekeek, was zoo ki enkend, zoo bcleedigeud Toen ik zweeg, ging zij met examen voort en deed zells een stap tei zijde om mij-ook van een anderen kant op te nemen. De rok brandde mij op den rug, ik kreuk te do"manchetten en had ze wel willen afscheu ren. Mijn haar had ik kunnen losrukken. Ik voelde mij reeds zoo weinig thuis in mijn onge wone plunje, en nu onder zulke oogen En al tijd duurde het zwijgend onderzoek voort, met dienzelfden tergenden lach om haar lippen en dien koelen spot, in haar oogen. „Eindelijk trad zij eenige schreden terug. „Papier halen Dat behoeft niet." „Langzaam liet zij de oogen over de rijen boeken langs den muur gaan. Ik merkte een snel voorbijgaande tinteling in haar oogen op. „Hier vindt gij wat gij noodig hebt." Zij wees naar een plank hoven mij. „Ik zal bijna een dag noodig hebben om dit alles over te schrijven." „Verstoord hief zij de hand op cn wees ander maal naar de plank. „Ik moest mij op de teenen uittrekken om een tip van het papier te vatten. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1