DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 46ste Jaargang Vrijdag 4 Mei 1923. No. 13632. Buien! KOEMARKT 4. Teleioon Inteieonmnmmü 85. Postbus39. piaatten "wordt'2'ia°lbeTAmT'lnÜTOnden'VeTdeeb^er'ïb^ "per tegel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. iy|jj||ggj^ toegezonden. Incassokosten worden berekend. TMt nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Invoerverboden. Het Hoofdbestuur van de Nederlansche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft in een adres aan de Eerste Kaïfier onder de v> aandacht van dat college gebracht, dat de alge- meene vergadering van die Maatschappijn te Utrecht gehouden, zich met algemeene stemmen verklaard heeft tegen invoerverboden, om dat de volkswelvaart daarbij niet gebaat is. Het hoofdbestuur meent deze uitspraak in herinnering te moeten brengen met het oog op het door de Tweede Kamer aangenomen ont werp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Er wordt verder in het adres gezegd.dat Nederland alleen door exporteeren zijn welvaarts peil kan behouden, en dat export concurreerende productiekosten vereischt. Als dit ontwerp een maal is aangenomen, gaat het niet meer om de beginselvraag en zal uitbreiding tot andere ar tikelen een vraag zijn van utiliteit. De leer- en wolindustrie lijdt eveneens onder de valuta-concurrentie. Ook vallen hieronder meubelen, geëmailleerde artikelen, draad en kabels, juttezakken, aardewerk, muurtegels, enz. Het zou zeker buitengewoon onrechtvaar dig zijn, dan de andere in moeilijke omstandig heden verkeerende industrieën niet te steunen door invoerverboden. Doch elke uitbreiding moet weer verhoogin'g van de kosten van levensonder houd teii gevolge hebben. Op deze gronden verzoekt genoemd hoofd bestuur aan de Eerste Kamer het ontwerp te verwerpen. Tegen plaatselijke keuze. Het Comité Tegen onmatige beperking onzer drinkgewoonten (T.O.B.O.D.) is herleefd, nu he voorstel-Rutgers tot wijziging der Drank wet (plaatselijke keuze) opnieuw bij de Tweede Kamer is ingediend. Indertijd had het aan de Kamerleden een bundeltje bescheiden afdrukken van artikelen enz. doen toekomen met de strek king om te waarschuwen tegen drankbestrij dingsmaatregelen waarvan het effect omgekeerd is aan de verwacliLing. Het comité heeft nu opnieuw aan de Kamerleden een dergelijk dos sier doen toekomen, vermeerderd met de nieuw ste gegevens omtrent de drooglegging van Ame rika, een reeks van oordeelvellingen over dwang maatregelen, de anti-verbodsbeweging in een aantal landen enz. Pas nog hoorde ik, dat een der C.-.H. leden van den Raad van een onzer groote gemeenten, voor zitter Was van een biljartclub in hotel N. Van de 10 candidaten der C.-.H. voor den Gemeenteraad aldaar, waren 5 voorstanders v. openbaar onder- Wijs.Met de gegevens, die ik u met dezen verstrek, is dit gemakkelijk door u te controleeren. En onze eigen gemeente Amersfoort Eén der candidaten, die volgens de laatste Sta tenverkiezing zeer veel lans heeft verkozen te Worden tot lid van den raad onzer gemeente, is bestuurslid eener neutrale .sc.hoolvereeniging al hier. Dit zijn voorbeelden uit het midden van het land. Ik hoop, dat het elders beter zij Het verheugde mij, toen verleden jaar in de vergadering van het versterkt hoofdbestuur bij de bespreking der candidaten, gevraagd Werd, of één van dezen Wel voorstander was van chr. onderwijs, daar men hem in het tegenovergestel de geval meende niet te moeten aanbevelen. Maar hoe dan zulke plaatselijke toestanden te verklaren U begrijpt, dat wij, Chr. onderwijzers Wel wat kopschuw gaan worden en ik mij luer verre houd van zoo'n vereeniging. Ik hoop en verwacht, dat ons hoofdbestuur deze zaak ernstig zal overwegen en, indien moge lijk, krachtig zal ingrijpen. Liever toch een klein aantal mannen van beginsel, dan een groot leger van meerderen, die het met het heilig beginsel op een accoordje gooien. Bé Heere beware onze Unie voor verwatering. Kleingeestig. De Amsterdamsche Raad heeft na een langdurig debat besloten 20.000 beschikbaar te stellen voor de samenstelling van een ten toonstelling (22 tegen 16 stemmen). Met 21 tegen 17 stemmen Werd daarop aan genomen een crediet. beschikbaar te stellen van f 50.000 ten behoeve van feestelijkheden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin. Belastingvermindering. De Permanente Commissie in zake Belas tingen, ingesteld door een aantal vercenigin- gen, heeft een adres aan de Tweede Kamei gezonden, om restaurants en koffiehuizen ten aanzien van de personeele belasting gelijk te stellen aan winkels, en aan hotels, restaurants en koffiehuizen in seizoenbedrijf een vermin derden aanslag, op te leggen. Afgewezen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben afwijzend beschikt op het verzoek van het bestuur van den polder Gharlois (gemeente Rot terdam) om afsluiting van de Wegen in dien pol der voor vrachtauto's. Oorlogstuig. De Parijsche correspondent van het Hdbl. seint aan dat blad De Nederlandsche legatie te Parijs heeft aan de Fransche bladen een démenti gezonden van t bericht, dat telkens hier en daar weer opdook, als zouden torpedo's, door de Fransche fabriek te Saint Tropez voor de Nederlandsche marine gemaakt, in werkelijkheid naar Duitschland gaan. Bij den tekst van dit formeele démenti, dat terecht van insinuaties spreekt, teekenl de Fi garo aan, dat de artikelen in kwestie sinds onge veer een jaar herhaaldelijk verschenen zijn. De schrijvers wisten blijkbaar niet, dat de Nederland sche marine torpedobooten en onderzeeërs be zit voor de verdediging van de kusten van het moederland en koloniën. Deze schepen hebben zelfbewegende torpedo's noodig en het is 'n suc ces voor de Fransche industrie, er de leverantie van verkregen te hebben.De torpedo s, waarvan sprake, is,zijn niet van het model en het kaliber, bij de Duitsche marine in gebruik. Verder heeft de Fransche minister van marine een zorgvuldig onderzoek ingesteld, waarvan de conclusie luidt, dat Whitehead torpedo's door de Fransche fa briek voor de Nederlandsche regeering gemaakt, zonder eenige mogelijken twijfel aan die regeering geleverd zijn. Er blijft dus niets over, zoo besluit deFigaro van deze geruchten die evenzeer kwaad willig zijn voor Nederland als voor de Fransche industrie en die het voorstellen, alsof Duitsch land zich bij ons voorzag van aanvalswapenen, die het thans zelf niet mag fabriceeren. Gemengd Nieuws. „Verheug u met beving." De heer B. v.d. Kolk, hoofd der Christe lijke School te Amersfoort, schrijft in „De Nederlander het volgende ingezonden stuk, dat zonder commentaar van de redactie is ge plaatst ,,Na de verkiezing voor de Prov. Staten was er een juichtoon in de gelederen der Christ.-Hist. Unie. De aanwas bleek geweldig te zijn, terwijl andere partijen óf gelijk bleven óf achteruit gingen. Het spijt mij echter, geachte Redactie, dat ik niet medejuichen kon. En ik geloof, dat na ver schillende gesprekken, Welke ik had met mannen, vergrijsd in den dienst der Chr.-Hist. Unie, er velen zijn onder die oud-gedienden, die met mij uitroepen „Verheug u met beving. Uw redactie heeft de beweging van mr. Mar- chant, dat de oud-liberalen overliepen naar de Chr.-Hist., krachtig bestreden. En toch. ik ge loof, dat mr. Marchant gelijk heeft. Voor zoover ik weet, blijkt de waarheid dezer bewering nog niet in de gekozenen voor Kamer en Staten .Maar we moeten ook dieper afdalen. Hoe is het in de Kiesvereen. hoe met de C.-.H. leden van den Raad groot bedrag aan bankbiljetten en bons der natio nale verdediging werd een prooi der vlambnen. Het lijk van den ontvanger werd niet gevonden, wel ontdekte men verkoolde beenderen. Oorspronkelijk dacht men aan een ongeval doch langzamerhand, vooral tengevolge van het feit, dat een groot deel van het papieren geld zelfs niet verkoold Werd teruggevonden, begon de gedachte, dat hier wel een misdaad kon gepleegd zijn, op te komen en half April werd plotseling een jeneverstoker, Ayral, onder verdenking van moord en diefstal in hechtenis genomen. Tegen Ayral heeft men tot dusverre geen enkel positief bewijs kunnen vinden, de verdenking berust uitsluitend op supposities en de man houdt vol, dat hij met de geheele zaak niets te maken heeft. Hij heeft zelfs geweigerd een advocaat te nemen, daar, naar hij zegt., zijn onschuld tc duide lijk is om een rechtsgeleerde er iets aan te laten verdienen. Ondertusschen worden de nasporingen in het verbrande postkantoor nauwkeurig voortgezet. De laatste dagen heeft men in de puinhoopen gevonden een Amerikaansch boksijzer, verkoolde bons der nationale verdediging, een open slot, en een afgesloten grendel. Wat men echter nog niet gevonden heeft, is de schedel van den vermomd- de. En toch zou deze vondst voor de politie van het grootste belang zijn,daar de vermeende moor denaar eenige maanden geleden een automatisch pistool gekocht heeft, Wat een der sterkste sup posities tegen hem vormt. In justitieele kringen wordt reeds de vrees uit gesproken, dat deze zaak zal moeten „gelasseerd worden. In elk geval is Ayral een sluwe type, die, zoo hij den moord bedreven heeft, de politie nog heel wat werk zal geven, voor het wettelijk bewijs geleverd is. De drukte bij de Cup-final. De Engelsche minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende verklaard omtrent de teo- neelen, welke zich Zaterdag tijdens den voetbal wedstrijd in het stadion van Wembley hebben voorgedaan. Bij onderzoek is gebleken, dat de ïegehng voor het toelaten der bezoekers en voor het handhaven van de orde op het terrein in han den was van de autoriteiten der British Empire Exhibition. Het aantal politieagenten, dat op het terrein dienst deed, was geregeld in over leg met de politieautoriteiten terwijl bovendien nog zeer veel politieagenten, in reserve waren gehouden. Op het terrein waren aanwezig 12 inspecteurs, 53 politie-sergeants en 530 agen ten, een aantal, dat meer dan twee maal zoo groot was als ooit bij een Cup Final in dienst werd gesteld. De Football Association zal morgen beslis sen over de 2 h 3000 ingekomen eisclien tot terugbetaling van entrée-gelden, ingediend door bezoekers, die door het gedrang geen toegang konden krijgen, ofschoon zij te voren reeds een plaatskaart hadden gekocht. De totale ontvangst van Zaterdag bedroeg ongeveer 20.000 pond sterling. Bovendien ont vangt de vereeniging nog tal van postwissels van personen, die toegang kregen zonder dat zij in de gelegenheid waren daarvoor te betalen. Politie-dienst. Te New-York is een internationale politieconferentie bijeen. De hoofdcommissaris van politie En right heeft op die conferentie voorgesteld dat een internationale inlichtingendienst zou worden ingesteld, waarbij de politie in deverschillendelanden zich onderling op de hoogte zou houden van het doen en laten van internationale misdadigers en bandieten benden. Tevens werd besloten aan de verschillende regeeringen te adviseeren, het verkoopen en koopen, het dragen,alsmede den invoer van re volvers en automatische pistolen bij de wet te verbieden en tevens door het invoeren van een zware belasting den handel in patronen te be perken. Het aantal bedevaarten naar Gourdes zal dit jaar weer bijzonder groot zijn. Reeds zijn tusschen begin Mei en 7 October a.s. 86bedevaarten, welke op vastgestelde dagen zul len plaats hebben, aangekondigd. Twee hon derd drie en twintig treinen zullen noodig zijn, om de pelgrims dezer 86 bedevaarten naarLour- des te brengen. Auto-bandieten. Te Marseille hebben een tweetal auto-bandieten een stouten slag geslagen. Omstreeks één uur in den. middag dus op klaarlichten dag reden zij met hun wa gen voor een groote juwelierszaak aan de Rue Colbert aldaar. Een hunner, gewapend met een hamer, die met een krant omwikkeld Was, sloeg een groote spiegelruit stuk, waarachter briljan ten en ringen uitgestald lagen, terwijl de andere zich van een groote zilveren schaal, vol met allerlei juweelen, meester maakte. Daarna snelden beide indivuduen Weer naar hun auto, maar zagen zich den Weg verepen door een cordaten voorbijganger, die zich mir nichts dir nichts op één der bandieten wierp. Bij het handgemeen, dat nu volgde, viel de schaal met juweelen op den grond. Het toege schoten personeel van de juWelierszaak kon echter het grootste deel der kostbaarheden weer bij elkaar grabbelen, terwijl de twee boe ven met hun auto een goed heenkomen zoch- en. Later Werd de auto in een naburige straat onbeheerd teruggevonden. Ontzettend oogenblik. Te Barry in het graafschap Glamorgan is een politieagent het slachtoffer geworden van een ongeluk, dat. herinnert aan een hangen droom. Toen de agent twee mannen achtervolgde, die hij van diefstal verdacht, raakte hij met een zijner voeten be klemd in de spoorrails. Op hetzelfde oogenblik naderde langs hetzelfde spoor een trein. Ondanks zijn wanhopige pogingen slaagde hij er met in, zi n voet te bevrijden en de trein reed over dat lichaamsdeel heen. Door de vreeselijke pijn ver loor de man het bewustzijn, maar vóórdat bij flauw viel, had hij nog de tegenwoordigheid van geest op zijn politiefh.it te blazen, waardoor eeni ge zijner collega's werden gewaarschuwd, die toesnelden en den zwaargewonde naar het zie kenhuis brachten. Zijn been moest daar natuunjk afgezet worden. Kerknieuws. Reizen naar D u i t s c h 1 a n d. Het blijkt ons, dat velen hier te lande meenen, dat het nog moeilijk is een Duitsch visum te krijgen voor 'n reis naar Duitschland. Al geruimen tijd echter wordt aan Nederlanders die bona fide voor zaken naar Duitschland willen, of aan hen die het voor hun gezondheid of hun genoegen wil len doen, zonder eenig bezwaar het visum ver leend. Alleen lieden, die er heen wenschen te gaan om op te koopen, de zgn. „Schieber" wor den geweerd. De moord te Ter A pel. Pieter de Bruin, verdacht van den moord te Ter Apel, is heden gevankelijk naar Winschoten over gebracht. De postkantoo r-inb raak. Het is ge bleken dat de aangehouden B. de inbraak in het postkantoor te Steenwijk gepleegd heeft. De sleutel, waarmee hij de kluisdeur geopend heeft, heeft hij later in het water geworpen. De verdachte Z. heeft op den uitkijk gestaan. De derde gearresteerde, die van de inbraak afwist, heeft van het gestolen geld een paar duizend gulden ten geschenke aangenomen. 't Kan verkceren. Volgens overleve ring lag er tot ongeveer het jaar 1800 op de markt te Borne een groote kei, die hinderlijk werd voor het verkeer, waarom men besloot, het gevaarte in den grond te laten zakken. Het jubileums-comité aldaar heeft dezer dagen be sloten, den steen weer op te delven. Na lang peilen werd hij gevonden en blootgelegd hij zal nu weldra naar boven Worden gebracht, als jubileum-kei. Geheimzinnige moord. Te Graulhet (Fr.) brandde in den nacht van den eersten op den tweeden Paaschdag een hulppostkantoor af, waarbij de ontvanger om het leven kwam. Een M i s 1 u k t. Men meldt uit Berlijn, dat de politie gister een aantal jongelieden in hechtenis heeft genomen, die het plan hadden opgevat, luitenant Rossbach uit de gevangenis te bevrij den. In den loop van den avond vonden verdere arrestaties plaats, zoodat in het geheel 21 per sonen op het politiebureau werden opgesloten. In de woningen der arrestanten hebben huis zoekingen plaats gehad. Liet bleek, dat vrijwel al le gearresteerden lid van verboden organisaties zijn. Zij zullen zich daarom voor de rechtbank te verantwoorden hebben. Het feit, dat zij van plan waren, Rossbach te bevrijden, is niet strafbaar, aangezien de poging tot bevrijding van den lei der van het gewezen vrijcorps nog niet was on dernomen. Kindersterfte. De Matin" publiceer statistieken waaruit blijkt, dat de kindersteri e in Frankrijk een keer ten goede neemt. In Parijs was het sterftecijfer tusschen en 1 jaar in 1886 161 per 1000 in 1922 nog s ec - 80. Derhalve stierf in 1922 nog maar de i van het aantal kinderen, dat in 1886 overleed Voor heel Frankrijk was het sterft.ecij er de kinderen in 1886 nog 167 per tegen 111 in 19.0. Zt' niet is toegenomen. Het sterlt J i" iw- kergebruik in gK» Hylan steunt met uit andere steden o.a. uit aym L ten, dat de plaatselijke autoriteiten de boy cotbeweging bevoor deden. De Theresia-kapcl tc Lisieux. Op denzelfden tijd, dat te Rome met groot- sohc plechtigheid de beatificatie van Zuster Theresia Werd afgekondigd; had bondag e Lisieux onder toeloop van een groote schaa eeloovigen de opening plaats Aan 1 I mTukvvtkkend oogenblik Was het, toen het doek Werd Weggenomen en men in een sanctuarium JT waar een reliekschrijn van gebeeldhouwd brons was opgesteld. Na de benedictie, mochten de aanwezigen langs het kunstig gesmeed ijzeren hekwerk dat de kapel afsluit defileeren. Des avonds werd een plechtig lof gehouden. Naar verluidt zullen ter gelegenheid van het triduüm, dat 28, 29 en 30 Mei wordt gehouden talrijke Fransche en buitcnlandsche pelgrims overkomen. Rechtzaken. De infantcriekazerne te Haarlem. Voor de civiele kamer van de Haarlemsclie rechtbank hebben gisteren de pleidooien inzake het proces tusschen de gemeente Haarlem en het Rijn over de infanterie-kazerme aan de Kouden- horn te Haarlem plaats gehad. Voor de gemeente Haarlem trad op mr. V'P. Vis, die betoogde, dat het billijk is, dat het Rijk de kazernegebouwen weer aan de gemeente teruggeeft, nu Haarlem geen garnizoen meer heeft. Ten dienste van het garnizoen toch was het gebouw gegeven. Mc. J. H. f elders trad voorliet Rijk op. Deze zcide, dat de kazernegebouwen aan het Rijk m bruikleen zijn gegeven zonder beperkenc e c- palingen. Ook thans acht de minister van ooi o0 het gebruik van de gebouwen voor militaire doeleinden nog noodig. Op 29 Mei zal het O. M. conclusie nemen, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5